Wormer tijdens de hervorming Haarlem, 6 Dec. Laatste Nieuws R.K. VOLKSBOND' Eet nu Lindo-Kneipp brood SMIT'S LUXE BAKKERIJEN Grieken blijven druk uit oefenen in Albanië «kr Tijdens het pastoraat Van Martinus Duncanus VRIJDAG 6 DECEMBER 1940 ,V HUIZENVEILING Het Boterhuis, Groote Houtstraat 33, bracht f 34.825 op EEN GEDENKBOEK VAN KERKO Hoe een Haarlemsche industrie groeide Binnenbrandje Men had het gascomfoor vergeten uit te doen PEKELZONDEN RONDOM DE DISTRIBUTIE UITSPRAKEN REGHTBANK Het gestolen madonnabeeldje terecht Wie is er met een bok uit wandelen? Auto te water Ik ben zeventien jaar Afd. HAARLEM ALGEMEENE LEDENVERGADERING Tentoonstelling van werken van Rens Lensselink VOETBAL KennemérsH.B.C. Ned. Voetbalbond afd. Haarlem DAMMEN Damclub Haarlem BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL HILLEGOM SANTPOORT VELSEN-NOORD Sportpraatje Trekking verloting van I.E.V. Schoorsteenbrand VIJFHUIZEN ZANDVOORT Wormer na de Hervorming AGENDA Bioscopen 7 December Bioscopen Apotheekdiensten ZAANDAM It al. weermachtsbericht Trambotsing bij Halfweg Eenige materieele schade 1 STAD In het Notarishuls te Haarlem werden gis teren de volgende perceelen geveild: Perceel Leidschevaart 21 te Heemstede voor t 390. De perceelen weiland in den Waarderpolder te Haarlem werden geen van alle geveild. Perceelen Adriaan de Jongestraat 26, 34 en 42 te Haarlem, gecombineerd voor f 12515. Een werkplaats met bovenwoning aan de van Oosten de Bruynstraat 173 zw. en rd. te Haarlem voor f 53150. A. Stevens. Een winkelwoonhuis met bovenwoning aan de van Oosten de Bruynstraat 175 zw. en rd. voor f 8750 opgehouden, evenals no. 177 zw. en rd., waarvoor het bod f 9450 was. Het winkel- en woonhuis met erven te Haar lem aan de Groote Houtstraat 33 voor f34825, W. F. Selle q.q. Een huis met erf aan de Bakkerstraat 27 voor f 3000 H. Visser q.q. De perceelen Anthonides van der Goesstraat 3 en 5 gecombineerd voor f 9800, J. N. Bronk- horst q.q. Perceel Anthonides van der Goesstraat 15 voor f 4895 A. Meier. Garage met bovenwoning aan de Obistraat 39 te Haarlem, voor t 7000 opgehouden. Perceelen Timorstraat 199 en 201 voor f 10.000, J. N. Bronkhorst q.q. Op 5 Februari 1940 bestond de N.V. Kerko, voorheen Haarlemsche Overhemden Industrie P. L. Kerkvliet, een kwart eeuw. Tevens werd dit jaar de nieuwe fabriek aan de Stephensónstraat 50 te Haarlem in gebruik genomen. Aan de belanghebbenden en belang stellenden is thans een eenvoudig gedenkboek gezonden. Ter inleiding wordt gezegd, dat iedere zilveren herdenking in welk tijdsgewricht ook, als het ware op haar eigen verdiensten getoetst moet worden. Zoo is het ook hier. Klein begon nen, gestadig gegroeid, niettegenstaande de doorgemaakte moeilijkheden in de kinderjaren en een daaropvolgende dubbele oorlogsperiode met haar eigen zorgen. Toen de import van overhemden in den vorigen oorlog uiterst gestagneerd werd, besloot de heer P. L. Kerkvliet, die een winkel had in heerenmode-artikelen en tegelijkertijd als agent optrad voor buitenlandsche huizen, de fabricage zelf ter hand te nemen. Mevr. Kerkvliet ge bruikte haar kennis op het gebied der fabricage van witte piqué borsthemden en op Zijlweg 103 kwam het bedrijf in werking. Al spoedig bleek, dat er toekomst in het overhemdenvak zat En dus lezen we in het gedenkboek over elkaar met geweldige snelheid opeenvolgende uitbreidingen op verschillend terrein. Oorspronkelijk geschied de de fabricage voor Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Alkmaar en Leiden. Nu wordt heel Nederland door Kerko bediend en verleden jaar was er zeer belangrijke export naar Oost en West. naar Noorwegen en Zweden. Aan de moeilijkheden, die door den oorlog veroorzaakt werden, wordt in het boek een speciale plaats ingeruimd. De huidige directeur is de heer C J. Nolte, de oprichter van- het bedrijf is gedelegeerd commissaris. Het interessante gedenkboek is voorzien van talrijke bijzonder fraaie, groote foto's, die een alleszins interessanten indruk geven van de fa- bricage-methode en van de inrichting der nieuwe fabriek. Velen zullen het werkje zeker meer dan gewone aandacht geven. Hedenmorgen om ongeveer kwart voor acht ontdekte een voorbijganger, een 23-jarige cho coladewerker, dat er brand was uitgebroken in het Café „Ober Bayern", Jansstraat 50. De man waarschuwde dadelijk de brandweer en de politie. De brand is ontstaan in een slang naar een gascomfoor, dat men vergeten had te dooven. Het toestel brandde zich half door de tafel heen. Door de duisternis en de consternatie is nog veel aardewerk en huisraad gebroken. De brandweer wist met eenige emmers water het vuur te blusschen. Overtr. Distributiewet 1939. 5 boete subs. 2 dagen hechtenis o.v. J. F. S., voeger, wonende te Haarlem. Appèl overtreding Motor- en Rij wiel wet. Vrijgesproken. J. S., chauffeur, wonende te Amsterdam. Appèl overtreding Motor- en Rijwielwet. Vonnis kan tonrechter Haarlem bevestigd. H. J. M. P., bouwkundige, wonende te Heem stede. Appèl overtreding Algem. Politieverorde ning Heemstede. Vonnis kantonrechter Haar lem bevestigd. H. H. W., reparateur, wonende te Haarlem. Overtreding art. 247 W. v. Str. Drie maanden gevangenisstraf o.v. Een inwoner van Aalsmeer had een electrisch kooktoestel, maar hij vond het gebruik te duur in dezen somberen tijd en daarom probeerde hij petroleum-bonnen te krijgen. Hij vulde deswege een officieel papier in, waarop vermeld stond, dat hij niet over een andere kookgelegenheid beschikte. Met zijn handteekening bekrachtigde hij deze ontkenning. De man stond vanmorgen wegens overtreding van de distributiewet voor den Haarlemschen politierechter terecht. Hij zeide „er in ge'oopen" te zijri, omdat hem gevraagd was, of hij elec trisch kookte, waarop hij ontkennend antwoord de. omdat hij zulks inderdaad niet deed. Met f 15 boete of 9 dagen hechtenis ging hij naar huis. Vervolgens stond een juffrouw uit Zaandam terecht, die op de markt textiel gekocht had en vergat de punten af te geven Dat het hier inder daad een „vergeten" betrof, bewees ze door haar puntenkaart aan den president ter hand te stel len. De kaart was nog bilpa vol. Reden: ik heb meer punten dan ge'd, edelachtbare! Deze factoren 'n aanmerk'ng nemend veroor deelde de politierechter de juffrouw tot een boete van f 1. De marktkoopman, die de goederen zonder punten af gaf werd veroordeeld tot een boete van f 5. plus een fl'nke vermaning, die hij aan zijn collega's moet overbrengen. Overtreding der bepalingen van de distributiewet zu'len streng gestraft worden! De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren nog de volgende uitspraken gedaan: N. F. de K„ meubelmaker, wonende te Haar lem. Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement. 10 boete subs. 6 dagen hechtenis o.v. M. v. M„ melkbezorger, wonende te Haarlem. Dezer dagen meldden wij, dat te Heemstede uit een fietstasch van een dame o.m. een madonnabeeldje was ontvreemd. Gistermorgen werd een bewoonster van de Billitonstraat vroegtijdig door bellen gewekt; aan de deur was niemand te zien, doch er stond een doosje op straat met een beeldje. Denkend aan een St. Nicolaassurprise aan vaardde zij het als een geschenk, doch toen de courant den diefstal meldde, werd van 't „vin den" kennis gegeven. De dief had zeker iets kostbaarders in het doosje verwacht. Donderdagmiddag is van het open terreintje aan het Valkenburgerplein te Heemstede een ongeveer zeven maanden oude bok verdwenen, die daar altijd stond vastgebonden aan een touw, dat aan een in den grond geslagen pen bevestigd was. Daar de eigenaar wel eens bezoek gehad heeft van iemand, die het dier wilde koopen, bestaat er eenige vrees, dat het beest gestolen is, mede ook omdat zulk een dier in deze dagen voor de consumptie wel te gebruiken is! De politie heeft een onderzoek ingesteld. Woensdagavond was men aan de Bleekersvaart te Heemstede met een auto aan 't rangeeren, toen doordat de chauffeur een te grooten draai bij het keeren nam de auto in de Blee kersvaart schoof. De chauffeur kon zich nog tijdig in veiligheid brengen. Den volgenden morgen werd de „drenkeling" op het droge gebracht. Zondagavond 8 Decemiber, aanvang half aoht. geeft Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, in den Stadsschouwburg te Haarlem, de honderdste voorstelling van het groote succes „Ik ben zeventien jaar", tooneel- spel in vier bedrijven van Paul Vandenberehe. Deze vertooning gaat ais Zondagavondvoor - steliing, tegen lage prijzen. op Zaterdag 7 Dec. 's nam. Z/2 u. in „St. Bavo", Smedestraat 23. Toegang op vertoon van „Damiaatje" met naam en adres. „Damiaatje" op aanvraag nog verkrijgbaar in St. Bavo. HET BESTUUR (MOUTBROOD) 't Is lekker en gezond. Ook de kinderen zijn -er dol op. Neemt proef Onze wagens rijden bij tientallen langs den weg Smedestr., Botermarkt, Wagenweg, Zijlweg Telef. 10876 - 13714 - 12193 - 11643 - 21521. Van 7 tot en met 31 December wordt in kunsthandel De Bois, aan den Kruisweg, een tentoonstelling gehouden van aquarellen en pastels van Rens Lensselink ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag. Opening van de expositie Zaterdagmiddag 7 December om 3 uur. De tentoonstelling zal verder geopend zijn op alle werkdagen van 10 uur tot de verduistering. In het H. B. C.-elftal, dat a.s. Zondag tegen de Kennemers zal uitkomen, wordt J. v. d. Linden vervangen door J. Peeperkoorn en is nu als volgt samengesteld: Vink Onland v. d. Horst Martin Jr. v. d. Veldt DIependaaJ Draijer v. Bakel Kick Smit J. Peeperkoorn Martin Sr. In het wedstrijd-programma voor Zaterdag 7 December zijn de volgende wijzigingen aange bracht: Z.S. V.Telefonia, 3 uur, afgelast; V G S.V.V.V.,, niet om 3 uur, maar om 3 30 uur; adspiaanten competities: R.C.H. a—EDOa, niet om 3 uur, maai om 4 uur. De uitslagen van de voortgezette wedstrijden om het clubkampioenschap 1940/1941 volgen hieronder: L. P. HugesC. Bouwens 1—1 G. P. HeckH. A. van Abs 2—0 A. RussJ. H. Burghout 0—2 J. HolmJ. J. P. Kraaijer 0—2 H. J. RozijnF. H. Verpoorten 02 G. P. Heck—C. v. d. Werff 0—2 H. A. van AbsJ. Holm 0—2 J. HartelTh. van Wamel 1—1 H. L. Rozijn—C. F. Visse 1—1 F. H. VerpoortenA. Russ 1—1 P. van WamelC. Bouwens 2—0 J. J. P. KraaijerB. Gabriël 2—0 Geboren: 4 Dec. P. JansenZegwaard z. 5 Dec. J. A. Spronkvan Leeuwen z. 4 Dec. E HeeremansKoster z. 5 Dec. M. E. B. van Os— Brinkkm&nn z. 6 Dec. A. TroostZuidema z. 6 Dec. P. P. c. OtteHouweiing z. 6 Dec. J. T Boerrigter—Bruines z. 5 Dec. J. M. van den Bosch—Hoeben d. Overleden: 5 Dec. M. A. Kaplan, 34 j„ Ha- zepa terslaan. WinterhulpNederland. De burgemeester van Bloemendaal spreekt in zijn functie van directeur der plaatselijke afdeeling Winterhulp Nederland jegens allen, die aan de op 29 en 30 November gehouden collecte, hetzij als organi sator, hetzij als collectrice of collectant mede werking hebber verleend, hartelijken dank uit. Voorts verzoekt hij diegenen, die bij de collecte humoristische of wetenswaardige ervaringen hebben opgedaan, deze schriftelijk te zenden aan den plaatselijken leider van de afdeeling pro paganda, den heer D. H. Enfling, Rijnegomlaan 6, Aerdenhout. Oo»p. Veilingsvereeniging „Hillegom" U.A. Weekoverzicht over de week van 27 November 3 December 1940. De handel in hyacinten, tul pen en narcissen raakt over. Er worden iederen dag nog wel diverse partijen uit den „vrijen aanvoer" zoowel als uit den z.g.n. opslag ver kocht, maar het betreft toch maar kleine kwan turns. Naar gladiolen is buitengewoon veel vraag en hoewel de aanvoer niet zoo groot is, hetgeen ook wel aan het vervoer te wijten is, kunnen toch goede prijzen genoteerd worden: Beat All 12 1.r, 10-12 0.50; Himmelstor 14 op 2.25, 12-3,4 2.10, 8-10 1.—; Paradise 14 op 2.40, 12-14 2.25, 10-12 1.10; Picardy 10-12 1.90; Graf Zeppelin 14 op 1.80, 12-14 1.60, 10-12 0.80; Lilac Wonder 12 1.—, 10-12 0.55. 8-10 0.26; Lil. Regale 20 op 6.60—7.60, 18-20 2,60—3.—. 16-18 1.60; Lil. Album 18 op 6.50; Lil. Rubrum 18 3.35; Fr. Ran. Gem 0.10; Ranonkel op soort 0.14. In. teeltbewijzen wordt nog veel gedaan. In. betere en nieuwe variëteiten begint een le vendiger handel te ontstaan. Dc oogst van de straat. Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen. 2 verschillende bruine en een gele dames- handschoen; R.K. kerkboek; rijw.bel.merk in étui aan touwtje; rozenkrans; blauwe want; idem kinder; idem met bloemen; vleeschkaart; wollen ceintuur; een paar sokken; 'n grijze pet. Te bevragen aan o.s. adressen: Spilker, Wee- resteinlaan 55: een paar dameshandschoenen (bruin); Duwel, Leidschestraat 165: padvinders lied; Smit, Leidschestraat 103: een hond; C. Kok, Hoofdstraat 86: een paar beenpijpen; D. Lansgeler, Burg. Pontstraat 54: portem'onnaie met inh.; Fr. v. d. Berg, Molenbuurt 27: biljart- balg T. Boerée, Emmastraat 18: 2 bloem bonnen; C. v: Rooden, Stationsweg 20: heerenhoed. Corieortlia-nieuws. Concordia heeft morgen al een heel zware tegenpartij voor de 2de ronde der St. E.-beker. Haarlem 3a is steeds voor alle H'gpmsche clubs een tegenpartij geweest, die heel moeilijk te kloppen was en daarom is het morgen voor Concordia een zeer moeilijke op gaaf, te meer daar ze er ook jj. Zondag weer heeüemaal „uit" waren. Weinig hoop is er daar om, rfat Concordia morgen den bekerdood niet sterft en daarom zou de surprise, al is zij een paar dagen over tijd, des te mooier zijn. Dus even goed, kerels, vol verwachting klopt ons hart!' De junioren hebben het heel wat gemakke lijker aan de H.B.C. jun. b thuis. Hier wordt dan ook op beide punten gerekend. De wind Toen een zekere v. d. H. uit Heemstede zijn hoofddeksel tengevolge vian den wind verloor, geraakte hij bij een poging om dit kleedingstuk te grijpen, het beheer over het stuur van zijn fiets kwijt. Hij bemerkte de na- durende tram niet en kwam ter hoogte van de Oosteinderbrug tusschen de tram en de brug terecht. Zijn fiets werd geheel vernield. De man zelf kwam er goed af. Konijnenliefhebbery Alle jaren tegen Kerst mis is het geraden om te denken aan een goed slot op het konijnenhok. Dat ondervond we derom een bewoner in de Van Tetsstraat, die zijn dik gemeste konijntjes miste. Een waar schuwing tevens voor andere bezitters van deze heerlijke kerstbouten! R. K. S. P. Santpoort. Programma 8 De cember. Santpoort I—Bloemendaal I, 2 uur; I. E. V. IISantpoort III, 2 uur; Santpoort 4— I.E. V. Ill, 12 uur; Jun. Santp. A—D. E.M. b. 12 uur. Na de koude douche van jJ. Zondag speelt Santp. I a.s. Zondag een inhaalwedstrijd tegen Bloemendaal L nu in de volgende opstelling. C. Nijssen J. Nijssen D. Nijssen Maarschalk Tromp Slok Oosterholt N. N. Bakkum Kaldenbach Wijker I. E. V. I heeft Zondag j.l. de helft der com petitie besloten met een 3—6-overwinning op Alliance en daar D. E. K. in den wedstrijd te gen D E. M. 2 één punt bij „Adrichem" liet, bezetten de Velsenaren de derde plaats. Zondag a.s. zijn de grooten vrij. I- E- V. 2 ontvangt Santpoort 3 op „Rooswijck" en zal hard moeten „werken' om dezen strijd tot een goed einde te brengen. Het derde gaat naar Santpoort 4 met de gedachte, daar winnen wij toch niet van? De junioren a en b zijn beide gastheeren, respectievelijk van O. G. b en c. Het bestuur der R.K. Sportvereniging I.E.V. \jjrzoekt ons te willen vermelden, dat de hoofd prijs is gevallen op lot no. 603. Houders der loten: 41 126 136 172 237 241 255 265 270 329 346 351 418 429 498 542 596 623 810 923 en 989 kunnen hun prijzen afhalen bij den heer N. de Waart, Meerweidenlaan 6, liefst na zeven uur s avonds. Prijzen, welke op 31 December 1940 niet zijn afgehaald, blijven het eigendom der vereeniging. Gistermorgen werd de brandweer alhier ge alarmeerd voor een schorsteenbrandje in een perceel in de Duinvlietstraat, ten huize van eenschoorsteenveger! Na een half uurtje was men klaar en werd in rukken geblazen. Het sloopwerk aan de spoorbrug Het sloop werk aan de spoorbrug heeft een vlot verloop. Reeds is men zoover, dat de brug, die aan stuk ken is gebrand in een motorschip is geborgen. Nu rest evenwel nog een groot werk het trek ken van de palen en het opblazen van de hoof den. Naar ons werd medegedeeld zal hoogst- wrarschijnlijk met deze werkzaamheden een duiker worden belast. Witte Kruis De kring Vijfhuizen, afd Haarlemmermeer, zal op Maandag 9 December een ledenvergadering houden in het Wijkge- bouw. Gemeenteraadsvergadering. De raad der gemeente Zandvoort komt Maandag 9 Dec. des namiddags te 4.30 uur in openbare vergade ring bijeen. Aan de orde is o.a. de benoeming van een gemeente-secretaris. Ter voorziening in deze vacature bevelen B. en W. in deze functie aan: 1. W. M. B. Bosman, hoofdcommies ter se cretarie; 2. S. K. Zonneveld, commies ter secretarie. Opcenten gemeentefondsbclasting. B. en W. verzoeken den raad een verordening vast te stellen terzake heffing opcenten gemeente fondsbelasting. Naar men mededeelt is de hef fing voor het belastingjaar 19411942 vastge steld op 75 opcenten. Verhuur teeltgronden. De gemeente ver huurt als eigenaresse van een complex duin terreinen reeds sedert jaren perceelen teelland aan inwoners. In verband met de bestemming welke aan enkele sedert kort van de N.V. Zand- voortsch duin overgenomen terreinen zal wor den gegeven, werd de huur van een aantal per ceelen opgezegd. Er blijkt echter geen bezwaar tegen te bestaan, dat de betreffende pachters andere stukjes duingrond huren. De noodzakelijkheid is evenwel gebleken de verhuur van teeltgronden nader vast te stellen. B. en W. willen (hans o.m. bepaald zien, dat de perceelen niet grooter mogen zijn dan 'A H.A. en de pachtprijs wordt berekend naar 7 cent per vierkante roede. Kruisvaart. Zondag om 4 uur tot half 6 ontspanningsbijeenkomst. De Ban-avond is op Vrijdag ditmaal van kwart voor zeven tot 8 uur. St. Nicolaasactie. Het is mogelijk gebleken met het ingezamelde speelgoed een aantal ge zinnen een blijde Sint-Nicolaas te be zorgen. Dit is een prachtige belooning voor hen die met kundige hand van oud weer nieuw wis ten te maken. In den tijd toen de hervorming haar intrede in ons land gedaan had, heeft de parochie Wor mer een heiligen en geleerden priester zeventien jaar lang als pastoor mogen bezitten: Martinus Duncanus. Martinus Duncanus, eigenlijk Maarten Donck, werd den lOden November 1505 op „Sinte Mar- tensavont" te Kempen geboren. Zwak van ge stel, was hjj op de school van het stadje in het begin „seer onbequaem om te leeren"; doch hij nam zijn toevlucht tot de H. Catharina, patro nes der wetenschap, om door haar voorspraak van God te verkrijgen de genade om goed te kunnen leeren. Sindsdien leerde hij vlot lezen en schrijven. Vroegtijdig werd hij van de school genomen en door zijn vadeT op een tegelfabriek geplaatst. De 12-jarige knaap wist echter met medeweten van zijn moeder naar Nijmegen te ontvluchten, waar hij werd opgenomen in de school van de Broeders van het gemeene leven. Hierna kwam hij op de Universiteit te Leuven, waar hij na twee jaren studie het licentiaat in de vrije kunsten behaalde. Terstond werd hij nu aangesteld tot regent van het ooilege van Joannes Standonck. Zijn bestuur was voortref felijk, en men besloot hem naar Mechelen te zenden, om ook daar in een college van Stan donck de tucht te herstellen. Tijdens dit re gentschap te Mechelen liet Duncanus zich in 1536 te Brussel tot priester wijden. Voor de tweede maal werd hij geroepen om de leiding van het college te Leuven op zich te nemen. Duncanus vertrok uit Mechelen om tevens zijn studies ln de theologie te Leuven voort te zet ten. In 1541, zoo vervolgt de Zeereerw. Heer W. H. Kooy in de Haarlemsche Bijdragen, waaraan wij dit artikel en eenige volgende ontleenen, was de pastoor van Wormer, Jacobus van Ilpendam, overleden. De landsregeering, die het recht van benoemen had, wenschte met het oog op den toestand waarin de parochie verkeerde, een kun- digen en betrouwbaren opvolger te benoemen. Sinds meerdere jaren had namelijk de her vorming in Wormer en ln het naburige Jisp wortel geschoten; de wederdoopers telden er vele aanhangers, die met driestheid optraden. AiAtrriNva övncakvs qve,\u«kas rntjoLpGvs t dvvworas if|W?< eakvu', n jprepxet Csk-inu? JxJu ex ,.abb> i «tra "maum Méuf-, Smew ■■drliv.. pmarff iSnhv.- 'i'W ft' oiwö* jmims HfM put J{ jont tga te». Portret Pastoor M. Duncanus Eens hadden zij zich niet ontzien den pastoor, die op weg was de H. Teerspijze naar een zieke te brengen, op den openbaren weg aan te ran den, en getracht hem de ciborie met geweld uit de handen te wringen. Een strenge vervolging werd tegen hen ingesteld. Toen eenigen tijd later de katholieke kerk te Jisp in vlammen op ging, rees het sterk vermoeden, dat de schul digen aan den brand wederom onder de weder- doopers gezocht moesten worden. In deze omstandigheden was de goede keuze, van een nieuwen pastoor van het grootste be lang. Het oog van de regeering viel op Martinus Duncanus. Zoo kwam Duncanus in 1541 als pastoor naar de hem onbekende parochie te- J monsz. Wormer. Al gauw opende hij een school, waar onder-1 richt gegeven werd, niet alleen ln de vakken: van het lager onderwijs, maar ook in het Latijn. Naast kinderen uit de parochie, telde zg ook leerlingen uit Amsterdam, Alkmaar, Hoorn, Leu ven en Mechelen. Het schoolgebouw bevond zich, naar de over levering luidt, westwaarts van de tegenwoordige katholieke kerk, ten Noorden van den Dorps weg, recht tegenoveT de Karnesloot Hoezeer de pastoor zich beijverde, niet alleen om de dwalingen te bestrijden, maar ook om vciikeerde practijken weg te nemen, blijkt uit hetgeen de Leuvensche professor Joannes Mo lanus bericht over een oud beeld, dat toentertijd in dc kerk van Wormer gevonden werd. Van dit beeld vertelden de dorpsbewoners, dat het eens te Wormer was aangespoeld en Sinte Helper voorstelde. Van dezen martelaar wisten ze niets anders, dan dat hij, wat het beeld weergaf, ge kruisigd was. De critisch aangelegde pastoor zocht ijverig in de lijsten der Heiligen naar een gekruisigden martelaar, die met den naam Hel- perus of met een gelijkluidenden naam word aangeduid. Daar hij echter niets kon vinden en bemeTkte, dat het beeld volkomen, zij het op een oude wijze, den gekruisigden Heiland voorstelde, leerde hij zijn parochianen, teneinde een valschen cultus tegen te gaan, om voortaan in het beeld te zien een voorstelling van onzen Goddelijken Zaligmaker, die in hun taal op passende wijze Sinte Heiper, Sanctus Adjutor, genoemd was. De professoren Ritz en Schnürer zijn van meening, dat het 'n bekleed crucifix geweest is. Vanaf de 14de eeuw werden in Duitschland be- kleede kruisbeelden vereerd onder den naam van Sunte Hulpe. Op grond van de legende omtrent de herkomst van het beeld, meenen anderen, dat het waarschijnlijk een copie zal geweest zijn van het in de kathedraal van Lucca vanouds vereerde Crucifix. Daar het volk het kruisbeeld slechts met den /(lendendoek kende, is het door de bekleeding «van het Crucifix op een dwaalspoor gebracht en ■daarin de beeltenis gaan zien van een gekruisig den martelaar, „Sinte Helper", welke dwaling ÏDuncanus door zijn onderrichting bij zijn pa- 'rcchianen heeft weggenomen. In Juli 1558 werd Duncanus door de regee- Iring benoemd tot pastoor te Delft. Van Duncanus bestaan nog eenige portretten. (Een bevindt zich in het Bischoppeliik Museum te Haarlem. Een tweede, zeer waarschijnlijk een copie van het eerste portret, treft men aan in de pastorie van Wormer. De foto hiernaast stelt Duncanus voor op hoogen leeftijd, vermoedelijk in den tijd, toen hij deken was geworden van de kapittelkerk te Den Haag. Het onderschrift heeft betrekking op zijn geschriften tegen Calvijn en Menno 31- Tegen het einde van de 16de eeuw ging Wor mer gen periode tegemoet van oegekenden bloei. Nijverheid, scheepvaart en handel brachten er groote welvaart. Vooral door het vervaardiegm van het z.g. twee-back, het beschuitbakken, werd Wormer tot ver buiten de landsgrenzen be kend en beroemd. De beschuit werd in groote hoeveelheden gezonden naar West-Indië, Bra zilië en naar andere landen. Deze welvaart bracht een sterken aanwas van bevolking mét zich mede. Onder godsdienstig opzicht kon deze cevolking in drie groepen worden onderschei den: de Gereformeerden, de Mennonieten of Doopsgezinden en de Katholieken. De Gerefor meerden, die zich van alle bestuursfuncties in het dorp hadden meester gemaakt, overheersch- ten de beide groepen. De groote Katholieke kerk was door hen aan de Katholieken ontnomen. Daar de Katholieken dus geen kerk hadden en de uitoefening van den Katholiéken gods dienst in „kerken, zoowel als particuliere huy- sen" „hetzij heimelijk of openbaar" onder zwa re straffen door de Placcaten verboden was, konden zij slechts hun godsdienstplichten ver vullen, wanneer rondtrekkende priesters het in een geheime bijeenkomst waagden een gods dienstoefening te houden. Toch bedroeg het aantal Katholieken meer dan duizend, welk aantal dan ook de aanstel ling van een vasten pastoor vereischte. Hun eerste pastoor na de Hervorming was Joannes Koets of Coetsius. Pastoor Koets had zijn woon plaats te Haarlem. Van daaruit kwam hij ge regeld naar Wormer om zijn herderlijke bedie ning uit te oefenen. Ondanks de gestrengheid der Placcaten heeft hij deze jarenlang onge stoord vervuld. De verklaring hiervan moet ge zocht worden in het feit, dat de Katholieken met den baljuw van Kennemerland, die met de uitvoering van de vervolgingsmaatregelen tegen de Katholieken belast was, „componeerden". Deze „compositie" bestond h'ierin, dat de bal juw de verplichting op zich nam om de Katho lieken niet lastig te vallen en hun kerkdienst oogluikend toe te laten tegen vergoeding van een jaarlijks door hen te betalen som gelds. 24 Juli 1644 werd door het Hof van Holland aan alle baljuws en schouten de sluiting van alle Roomsche bedehuizen geboden. Zoo werden dus ook te Wormer de deuren van de twee aanwezige schuilkerkjes „toegemaeckt ende be segeit". Onder de toen bestaande „compositie" met den Baljuw werden zij echter weer spoedig geopend. Inmiddels overleed Pastoor Koets. Deze werd aanstonds opgevolgd door Petrus Schouten. In Januari 1668 kocht Pastoor Schouten, te zamen met Stijntjen Comelisz, een bemiddelde vrouw, die zijn huishouding verzorgde, èen huis en erf, gelegen in het midden van Wormer, voor de som van f 2200. Deze hooge koopsom doet reeds vermoeden, dat dit gebouw meer was dan een gewoon woonhuis. Het bleek dan ook. dat dit gebouw tot het jaar 1867 als kerk heeft dienst gedaan. Gebouw St. Bavo Haarlems Gemengd X:or, 7.30 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling mo- ';me grafische kunst, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117 a Najaarstentoonetelling van schiderijen en tee- keningen. 105 uur. Rembrandt „De - Postmeester", volwasse nen. 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace „Merijntje Gijzen's Jeugd" boven 18 jaar, 2 uur. 6.30 en 8.45 uur. Luxor „Menschen. dieren en sensaties", boven 18 jaar, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals „De Afscheidswals". Spaame „De amateur-jockey", 7.30 uur. Gebouw St. Bavo Ledenvergadering van den R. K. Volksbond, 3.30 uur; Gecombineerde Kleermakers, 7.30 uur; Geel Wit, 6.30 uur; Ge wone zittingen. 4—6 uur. Stadsschouwburg 2 uur St.. Nieolaasmid- dag voor kinderen door Tobi's Variété. 7.30 uar Tobi's Variété Cabaret „Cocktail." Frans Halsmuseum Tentoonstelling mo derne grafische kunst, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117 a Na.iaarstentoonsteiling van schilderijen en tee- keningen, 105 uur. Rembrandt „De Postmeester", volwasse nen, 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace „Merijntje Gijzen's Jeugd", boven 18 jaar, 2 uur. 6.30 en 8.45 uur. Luxor „Menschen, dieren en sensaties", boven 18 jaar, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals „De Afscheidswals". Spaarne „De amateur-jockey", 7.30 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6. tel. 10378; Fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telef. 10043; Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, telef. 28197. V.V.Z.-nieuws Voor de WZ-elftallen zijn voor Zondag as de volgende wedstrijden vast gesteld AFC 1-WZ 1, 2 uur Vertrek p, trein 12.10 uur VVZ 2—ZFC 4, 2 uur. SVA 1VVZ 3, 2.30 uur. Vertrek 1.15 uur per fiets van de kerk ADO 3VVZ 4, 12.30 uur. Vertrek 11 uur per fiets van de kerk SDE 2WZ 5, 2.30 uur. Vertrek per fiets 1.30 uur van de kerk SDE 3VVZ 6, 12/30 uur. Vertrek per fiets 11/30 uur van de kerk VVZ 7GVO 4, 12 uur (twaalf uur) VVZ jun. A—SDE jun. A, 2.30 uur. Sch.B.Kok Vitesse jun. B—VVZ jun. B, 2.30 uur. Vertrek 1.45 uur station ADO jun. C—WZ jun. D, 1 uur. Vertrek 11.15 uur per fiets van de kerk VVZ jun. EGVO jun. C. 12 uur. Sell. A. Over- meer VVZ jun. FSDE jun. B, 1.15 uur. Sch. E Roovers. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ERGENS IN ITA LIë,6 Dec. (Stcfani) In zijn communiué no. 182 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Gebruikmakend van teruggetrokken strijd krachten. ook afkomsti| vai d< ander* grenzen, gaat de vijand in Albanië voort met druk uit te oefenen, vooral op otzen linkervleugel. Onze troepen hebben tegen aanvallen ondernomen. Tijdens de geleverde gevechten hebben de troepen van de divisies Arezzo en Venezia zich gedragen op een wijze, welke boven allen lof verheven Is. Onze luchtmacht doet met succes aanvallen op de verbindingswegen en concen traties van vijandelijke troepen door bombarde menten en beschietingen met machinegeweren. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. n Noord-Afrika onttton op verscheidene plaat sen een treffen tusschen afdeelingen Verkenners in het gebied ten Zuid envan Sidi el Barrani. D evijand wierp eenige bommen uit in de zone van Tobroek, waarbij twee personen om het leven kwamen en één persoon gewond werd. T/>mmen in de gebieden van Solloem en Sidi el Barrani maakten geen slachtoffers en richt ten geen schade aan. Vanmorgen omstreeks half 9 is op den Haar lemmerweg te Halfweg, ter hoogte van de kisten fabriek „De Phoenix", een trambotsing voor gevallen. Van een uit ouder materieel bestaanden tram trein, die bij deze fabriek stilhield, om arbeiders uit te laten, was door den storm het sluitlicht uitgewaaid. Hierdoor merkte de bestuurder van den volgenden tramtrein in de duisternis van den ochtend zijn voorrijder niet tijdig op, zoo dat een botsing niet te vermijden was. Door den schok werd het achterste rijtuig van de voortram in het tweede rijtuig van dezen tramtrein geduwd. Zoowel het achterbalcon van het derde als van het tweede rijtuig liepen schade op. De aanrijdende tram, die uit stalen rijtuigen pestond, kwam er met minder averij af. Een conducteur liep een lichte verwonding aan sen elleboog op. Het verkeer werd in de morgenuren over enkel spoor onderhouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2