Uit andere bladen Laatste Nieuws STAD Geen verkoop Midden Damterrem Muzikale paedagogiek Groote branden in Birmingham Grieksche torpedojager tot zinken gebracht Nieuwe slachtoffers van bomaanvallen Butler over toestand in Verre Oosten Roosevelt te Kingston Ital. weermachtsberichi Moeilijke phase in verhouding van Japan tot China VRIJDAG 6 DECEMBER 1940 R. K. Gymnastiekvereeniging „Blauw-Wit" BENNEBROEK VELSEN Kennisgeving Inzameling W.H.N. IJMUIDEN DE ARBEIDSBEURS OVER NOVEMBER Concert „De Eendracht" UIT AMSTERDAM Adspirant-koopster trekt zich terug Lang gezochte gearresteerd In eigen huis „ALBERTUS MAGNUS" Openbare inauguratievergadering Duitsch weerniachtsbericht Stijl kan men niet leeren Een openhartig woord Wil Amerika beslag leggen op Martinique? Het vliegtuigongeluk in de Ver. Staten BOEK EN BLAD Het Engelsch-Spaansche handelsaccoord Thans acht dooden bij vlieg ongeluk te Chicago De door Zweden in de V. S. bestelde vliegtuigen Historisch kasteel bij Brugge door brand vernield Lijk opgehaald Arbeidsdienstplicht in Engeland te verwachten Engeland en de bommen op Marseille Morgenthau zal Philips ontvangen Chauffeur verkocht autobus De Zondagochtend-les der meisjes gaat ge woon door. Om 2 uur 's middags worden alle dames en meisjes in de gymnastiekzaal ver wacht, daar Sint N'icolaas met zijn knecht een bezoek zal komen brengen. Ieder zorge er voor op tijd aanwezig te zijn. Het Bestuur. Opbrengst collecte Winterhulp De collecte voor Winterhulp-Nederland heeft in totaal het bedrag van f 351 opgebracht. St. Nicolaasfeest Zaterdagmiddag a.s. te twee uur worden de kinderen van de leden, die daarvoor in aanmerking komen, verwacht in het R. K. Vereenigingsgebouw aan de Schoollaan om een prettig St. Nicolaasfeest te vieren. De Burgemeester verzoekt ons te willen mede- deelen, dat verzoeken on> steun van de stichting „Winterhulp-Nederland" moeten worden ge richt aan: „den heer Plaatselijken Directeur van de stichting Winterhulp Nederland". Bureau Raadhuis Velsen te Velsen". Met nadruk wordt verzocht geen brieven te richten aan het particulier adres van den Di recteur, Huize „Stormveld" IJmuiden-Oost, daar dit ernstige vertraging in de afdoening zal ver oorzaken. Voor de plaatselijke stichting „Winterhulp- Nederland" kwamen nog vele bedragen binnen, waarmede de f 20.000 werd overschreden Aan het einde der afgeloopen maand stonden 1903 werkzoekenden (w.o. 37 vrouwen) inge schreven, tegen 1869 (w.o. 73 vrouwen) aan het einde der vorige maand. Er viel dus een geringe stijging van het aantal ingeschrevenen vast te stellen. Deze vermeerdering was hoofdzvkebjk te wijten aan het winterseizoen. Het aantal geheel-werklooze marnen boven de 18 jaar bedroeg aan het einde van November: 1040. tegen 1145 aan het einde der vorige maand. De afname van het aantal geheel-werklooze mannen was te danken aan het feit, dat weder meer arbeiders in de werkverruiming konden worden geplaatst en wel in Beekbergen en Heu- men, waar zij bij particulieren werden onderge bracht. Dit is voor de gemeente iets nieuws, daar tot dusver de uitgezonden arbeiders steeds in kampen werden gehuisvest. Op het einde van November waren 654 arbei ders in werkverschaffing werkzaam. Zaterdag 14 December as. zal het mannen koor „De Eendracht", dirigent de heer S. Jan sen, met medewerking van het symphonie- orkest „Euphonie", dirigent de heer K. Kerk- hoff in gebouw „Concordia" een concert geven, welke des avonds 7 uur zal beginnen. Zoowel voor zang- als voor muziekliefhebbers, zal dien avond veel te genieten vallen, gezien het rijk gevarieerd programma met vele prach tige nummers. Belanghebbende partijen: °e gemeente Amsterdam en de Levensverzekeringmaat schappij „De Nederlanden van 1845". hebben met het oog op de tijdsomstandigheden de onderhandelingen over den verkoop van het Midden Damterrein en bebouwing onder architectuur van bouwmeester Buttok ge staakt. Zooals men weet, hebben burgemeester en wethouders den Raad voorgesteld het terrein voor een bedrag van f 400.000 aan „De Neder landen van 1845" te verkoopen, aldus het „Han delsblad". Het lag in de bedoeling van de Le- vensverzekeringsny. er een door architect Dudok ontworpen kantoorpand te doen stichten. Toen echter van regeeringszijde én tegen bebouwing, en contra het project, bezwaren werden geop perd, is de desbetreffende voordracht aange houden en zijn, in overleg met den Bouwraad van Rijksmonumentenzorg, door den architect veranderingen in het oorspronkel ke project aangebracht. Inmiddels was de oorlog over ons gekomen, waardoor de zaak op de lange baan kwam. Gemeentebestuur, „De Nederlanden" en de bouwmeester zagen het verloop der duigen nog geruimen tijd aan tot bleek, dat het zeer de vraag zou zijn, al waren zelfs de plannen al in net stadium van uitvoering gekomen, of de be- noodigde materialen te krijgen zouden zijn. Onder die omstandigheden zijn nu dage- lijksch gemeentebestuur en de directie der Levensverzekeringmij. overeen gekomen, de voorloopige overeenkomst te laten ""vallen, waardoor het Midden Damterrein weer vrij komt voor elke serieuze combinatie die het voor haar doel zou willen benutten, en met het gemeentebestuur daaromtrent tot over eenstemming kan komen. Aan het bureau Raampoort hebben recher cheurs van het hoofdbureau een 27-jarigen man gebracht, die reeds lang gezocht werd en in het politieblad gesignaleerd stond wegens diefstal van verschillende goederen. - -x Zaterdag 7 December zal te Amsterdam in het Concertgebouw een voorstel ling plaats vinden van het Nederlandsche filmwerk „Perpetuum Mobile". De Eeuwi ge Kringloop der Natuur, een kleurendocumentatie der jaargetijden, opgenomen en uitgebracht door Christiaan Pointl. De film is opgenomen met muziek van Schu mann, Mozart, Haydn, Beethoven, Tschaikowsky. Deze voorstelling zal om drie uur precies aanvangen, terwijl het bureau aan het J. W. Brouwersplein vanaf half drie geopend is (Foto Pointl) ZIJN ONZE KINDEREN MUZIKAAL? Handleiding voor het onderzoek naar den muzikalen aanleg voor ouders, mu ziekleeraren en onderwijzers door Jan Keyzer met een voorbericht van dr. Eduard Reeser. W. L. en J. Brosse N.V., Rotterdam 1940. Muzikale paedagogiek is een groot woord en slechts weinigen weten, wat het eigenlijk in houdt. Wij bedoelen hier nu niet de muzikale vakmenschen, die zich met lesgeven bezig hou den. Om paedagogiek te bedrijven moet men een tactiek machtig zijn en toepassen. Van de leerares of den leeraar in eenig muzikaal vak mag men dus verwachten, dat de term „mu zikale paedagogiek" niet leeg is voor haar of hem. (Toch gelooven wij, dat er onder de vak menschen ook nog hier en daar wel behoefte bestaat aan een beter gefundeerd begrip). Voor hen is dan het boekje dat Jan Keyzer geschre ven heeft( mede geschikt, maar het moet toch vooral ook niet voorbijgaan aan de opvoeders van nature: de ouders. Ook ouders, die muzi kaal ontwikkeld zijn, staan vrijwel onwetend tegenover de muzikale paedagogiek, om dan nog maar te zwijgen van de ouders, die zelf niet muzikaal ontwikkeld zijn, maar toch net nut ervan inzien dat hun kinderen het wel zouden worden. In al zulke gevallen gaat het meestal op dezelfde manier: de kinderen krij gen pianoles (natuurlijk pianoles) van een juf frouw of een meneer, met het gevolg dat door gaans van den muzikalen aanleg van het kind slechts een kiein deel tot ontwikkeling komt en voor een groot deel in de verkeerde richting wordt geleid en verloren gaat. En dan zijn er nog legio gevallen, waarin men veel geld en veel moeite spendeert om het kind een instru ment te leeren bespelen met geen ander resul taat dan een volslagen fiasco, omdat het kind geen aanleg bezit. Geen aanleg voor dit instrument of geen aanleg voor de muziek in het algemeen? Vader en moeder weten er geen antwoord meer op te geven. Zij zijn teleurgesteld, want zij meenden toch zoo stellig, dat hun kind muzikaal was. Maar was hun kind muzikaal? In welke richting wees zijn aanleg? Hoe kan men dien aanleg het best tot ontwikkeling brengen? Ja, als vader en moeder dat hadden geweten, dan zou het met de muzikale ontwikkeling van Jantje misschien heel anders zün geloopen. Dan ware hij wellicht een goed ontwikkeld mu ziekliefhebber geworden, in wiens leven de mu ziek veel beteekende en die op zijn beurt voor de verdere ontwikkeling van de toonkunst (want daarvoor is een begrijpend publiek noodig) ook het een en ander beteekend had. En in al zulke gevallen heeft men behoefte aan het raadplegen van het boekje van Jan Keyzer. Hier is een muzikaal man aan het woord, die een goede en gezonde tactiek is toe gedaan. Hij verstaat de muziek en hij heeft een schat van ervaring opgedaan aangaande de reacties van de jeugd op de muziek. Hij heeft ook zeer scherpzinnige denkbeelden omtrent den inhoud van het begrip „muzikalen aanleg" en zoo heeft hij een zeer aannemelijke methode gevormd om den muzikalen aanleg en den aard Bij 't bombardement van Rotterdam gingen ook de gebouwen van de „Maasbode" verloren. Sindsdien kwam het blad tot stand en werd het gedrukt in de gebouwen van de „Nieuwe Rotterdamsche Cburant". Ondanks alle mede werking, waarvoor de „Maasbode" haar collega oprecht dankbaar is, was het een onbevredi gende toestand. Thans heeft de „Maasbode" weer haar eigen (nood)gebouwen; met haar vreugde over dit feit, dat een heele prestatie beteekent, leven wij van harte mee. Hier onder moge een citaat volgen uit het artikel, dat de „Maasbode" aan de heugelijke gebeur tenis wijdt; „Uiteraard is in de ruim zeventig jaren van haar bestaan aan „De Maasbode" de critiek niet bespaard gebleven; afbrekende eritiek, doch wij erkennen het dank baar nog veel meer opbouwende critiek. Doch ondanks dit alles mag thans toch wel als onomstootelijk worden vastgesteld, dat „De Maasbode" op het meest vitale punt van haan roeping haar doel heeft bereikt. Ter nadere verklaring mogen wij herin neren aan het artikel, dat rector Thomp son z.g. op 6 Juli 1929 schreef ter "gelegen heid van de ingebruikstelling van onze nieuwe rótatiemachines. Het onderwerp „lag" hem: de macht der Pers. Had hij er niet zijn heele hart aan verpand; zijn heele rijke leven aan gewijd? Thompson kende de macht der Pers als geen van zijn tijdgenooten. Hij kende haar uit overlevering en uit eigen ervaring. Het is de moeite waard, zijn gedachten hier over eens te herlezen. Louis Veuillot, oer vader en herout der Katholieke journalis tiek, zooals hij hem noemde, was één van zijn meest geliefde figuren. Van Veuillot dan vertelde hü, dat nie mand zoozeer als de scherpziende Paus Pius IX z.g. hem wist te waardeeren als een ongemeen rijk bezit voor de Kerk. En hij verhaalde, hoe bij dezen Paus eens een priester ter audiëntie kwam, aan wien de H. Vader vroeg, of hij den man kende, die daar zoo even voor hem ter audiëntie was geweest. Op het ontkennend antwoord zei daarvan bij de kinderen vast te stellen. Deze zet hij uiteen in zijn boekje van een kleine honderd bladzijden, prettig, frisch ge schreven, zeer leesbaar en begrijpelijk. Hij heeft ziin stof in drie dee'en verdeeld. In het eerste behandelt hij allereerst ter verheldering de misverstanden over de beteekenis van 't woord „muzikaliteit", vervolgens spreekt hij over de soorten of graden van muzikalen aanleg en dan geeft hij een pakkende en kundige uiteen zetting van de wijze waarop men in individu- eele gevallen en bij groepen de muzikale test kan doen. In de tweede afdeeling behandelt Keyzer den muzikalen kleuter (de kleuterleeftijd is zeer belangrijk voor de ontwikkeling der muzikali teit) het schoolkind en den muzikalen jongere van 1418 jaar. Tenslotte bespreekt hij in een derde afdee ling de ervaringen met individueele en groeps- onderzoekingen en geeft uitvoerige litteratuur opgave voor hen, die er meer van willen weten. Maar zij, die alleen maar goed in zich opnemen wat Keyzer hun in dit boekje voorhoudt, weten zeker genoeg om fouten te vermijden en den muzikalen aanleg van hun kinderen in goede banen te leiden. Het zij een ieder hartelijk aanbevolen. L. H. Zondag 1 December werden op plechtige wijze de candidaat-leden van de R.K.S.V. Al be rtus Magnus" te Groningen geïnaugureerd. Tal van belangstellenden .^storen in „Riche" samengekomen, waaronder de deken Buvé prof. van der Corput, prof. Vrij, prof. Vos, de secretaris van het College van Curatoren, mr. Cluysenaer, en verschillende afgevaardigden van vereenigingen. De praeses, de heer A. S. Brenninckmeyer, heette alle aanwezigen van har-te welkom, in het bijzonder prof. dr. F. J. J. Buytendijk, die onmiddellijk bereid was gevonden, de openge vallen plaats in te nemen, ontstaan doordat prof. mr. W. Pompe, die de feestrede uit zou spreken, den trein miste. Vervolgens gaf de praeses het woord aan prof. dr. F. J. J. Buytendijk, die op boeiende wijze een rede hield met als onderwerp: „Tegen de infantiliseering van het Hooger Onderwijs" Spr. besprak enkele algemeene begrippen, de crisis en de kritiek van dezen tijd op persoon lijk en gezinsleven, en ook op het hooger on derwijs, dat een vakschool dreigt te worden in plaats van een brandpunt van wetenschap met een grootsche vorming van den student in den zin van „non scholae sed vitae discimus". Dit gaat samen met de verwording der Wes- tersche beschaving. Het „Ik zal handhaven" maakt meer en meer plaats voor een mentali teit, gekenmerkt met „Wat heb ik er aan?" De oorzaak van dit alles wordt gezocht in de opvoeding. Het overdreven beeld, dat vaak gegeven wordt, n.l. dat de student studeert voor een goed betaalde baan, is onrechtvaar dig, doch het wijst toch heel juist op het ge vaar van infantiliseering, het niet vormen van persoonlijkheden, het niet actief beoefenen der wetenschap. Daarom moet er naar gestreefd worden, de Universiteit haar oorspronkelijke taak terug te geven. De oorsprong van de fout ligt reeds bij het middelbaar onderwijs: overladen programma's, klaarstoomen voor een examen, beletten, dat de aankomende student de vereischte gesteldheid krijgt. Een zekere parate kennis moet er zijn en moet ook verder aan de Universiteit ver worven worden, doch het hedendaagsche over vragen op examens belet juiste vorming. Dan moet sterke aandacht geschonken wor den aan de karaktervorming der studenten het tenuitvoer brengen van idealen, het omzet ten van goede beschouwingen in daden. Echter is steeds goede geleide en begrepen vrijheid een voorwaarde om den strijd tegen het in fantilisme bij het Hooger Onderwijs tot een goed eind te brengen. (Berichten reeas geplaatst in een deel van onze vorige oplaag)- BERLIJN, 5 Dec. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: In den nacht van 3 op 4 December vielen ge vechtsvliegtuigen ondanks de slechte weers omstandigheden Londen en Birmingham aan. In de Londensche stadswijken Paddington, Kensington en Battersea werden zware bran den waargenomen. Ook in Birmingham ontston den hevige ontploffingen, negen groote en tal rijke kleine branden. Verder werden Southamp ton en eenige andere steden aangevallen. Overdag beperkte zich de bedrijvigheid van het luchtwapen tot verkenningsvluchten. In den nacht van 4 op 5 December waren de aanvallen gericht op Zuid- en Midden-Engeland Het leggen van mijnen in Britsche havens werd voortgezet. Eenige Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht in West-Duitschland bommen neer en beschadigden eenige woonhuizen. Gisteren werden drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waarvan twee door de luchtdoel- artillerie. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. ERGENS IN ITALIË, 5 Dec. (Stefani). In zijn communiqué no. 181 maakt het Italiaan- sche hoofdkwartier het volgende bekend: Ook gisteren hebben aan het Grieksche front in de sectoren der beide legers aanvallen en tegenaanvallen plaats gehad. Onze luchtformaties hebben in samenwerking met de landstrijdkrachten een doeltreffende actie ondernomen en bommen geworpen op militaire werken, wegen, bruggen, colonnes van auto's en op marsch zijnde troepen. Vooral de weg Premeti—Perati is verscheidene malen aan gevallen en op verscheidene punten onbegaan baar gemaakt. Tijdens een gevecht tusschen eon van onze formaties jachtvliegtuigen en een vij andelijke formatie zijn vijf vijandelijke jagers neergeschoten. Twee van onze toestellen zijn niet teruggekeerd. Op 29 November heeft een van onze duikboo- ten „Delfino" een Griekschen torpedojager in de Egeïsche Zee tot zinken gebracht. In Oost-Afrika hebben vijandelijke gemoto riseerde afdeelingen een aanval ondernomen op een van onze posten ten Westen van Tessenei. Zij werden afgeslagen. Vijandelijke luchtaan vallen op Cheren en Ghinda hebben geen schade aangericht en geen slachtoffers gemaakt Een vijandelijke machine is door onze jagers neer gehaald. Uit Zwitserland komende vijandelijke vlieg tuigen hebben bommen laten vallen op Turijn. In de buurt van een ziekenhuis werd een per soon gedood en werden drie menschen gewond. Eenige branden konden terstond gebluscht wor den. Zij waren uitgebroken in een stoffenver ver;)', een wolspinnerij en een tapjjtenfabriek. Militaire doelen leden evenwel in het geheel geen schade. de H. Vader: „Dat was Veuillot, een man, die voor de Kerk meer waard is dan dui zend kanonnen en een leger van honderd duizend soldaten." Rector Thompson vond de waardeering blijkbaar nog maar matig. Want, hoe zal de stoffelijke macht van kanonnen en sol daten zoo vroeg hij ooit kunnen op wegen tegen de geestelijk ongelimiteerde macht van het menschelijk woord? En het stond voor hem vast, dat de Kerk in de laatste halve eeuw dit werd in 1929 ge schreven meer schade heeft geleden van een haar vijandige pers, dan van alle oor- logen en revoluties bij elkaar." Het „Algemeen Handelsblad" schrijft over het probleem der „voorlichting" o.m.: „De controle van staatsbeleid en volks vertegenwoordiging door de openbare mee ning, die in de pers tot uiting en vorming komt, en waarbij de pers volgens een woord van Kuyper als „een niet officieele tolk tusschen natie en overheid" fungeert (de anti-rev. „Rotterdammer" herinnerde daar onlangs aan), behoort tot dien gezonden volksinvloed, waarin ons Nederlandsche volk sedert langen tijd zijn diep wortelen den vrijheidszin gestalte heeft willen geven. Dat stelt inderdaad hooge eischen van zelfbeheersehing en verantwoordelijkheids besef aan de pers, en een goede en begrij pende voorlichting van overheidszijde ten dienste van die pers kan daarbij veel wanbegrip voorkomen en veel eerlijke cri tiek in constructieve banen helpen leiden Hier zullen van beide kanten veel goede wil, veel begrip en veel takt getoond en i gebruikt moeten worden, wanneer men de sfeer van vrijwillig wederzijdsch vertrouwen wil scheppen, zonder welke de pers dit vertrouwen van haar lezers, van de open bare meening, niet behoeft te verwachten. Tendens-voorlichting zou hier, gezien den critisehen aard van ons volk, volkomen averechtsche resultaten oogsten. Wat wij onlangs „de kunst van overtuigen" noem den, moet door wie leiding wil geven, ook hier door het wekken van vertrouwen wor den ontwikkeld. Zoo alleen kan ook een „levensstijl" groeien, waarvan dr. Goede- waagen sprak. Stijl is meer dan toegepaste voorlichting. Hü moet uit innerlüke rüping voortkomen. Goede manieren kan men lee ren, stül moet men zelf in geestelijke vrij heid verwerven." De leider van Nationaal Front, Arnold Meijer, heeft een nieuwe brochure het licht doen zien. Zü is getiteld: „Samenwerking?" en bepleit, waar eenheid op politiek gebied vooralsnog niet) mogelijk is, samenwerking tusschen de drie leidende politieke groepen op concrete gebie den des levens. Zij doet o.a. het voorstel, de Perskamer, het Agrarisch Front en het N. V. V. dusdanig te verbreeden, dat alle drie de richtingen er in vertegenwoordigd zijn. In deze brochure nu stelt Arnold Meijer ook de vraag: „Wat wil de bezettingsoverheid?" Aan „Nederlandsch Dagblad", dat de brochure sa menvat onder den titel „Een openhartig woord", ontleenen wij het volgende „antwoord" op die vraag: „Wat wil de bezettingsoverheid? Tal van uitlatingen van haar zijde getuigen ervan, dat de politieke wilsvorming een zaak van het Nederlandsche volk zelf is. Onder dit voorbehoud natuurlijk, dat er niet naar gestreefd wordt de misstanden van vroe ger te doen terugkeeren. Daarom veronder stelt Arnold Meijer, dat de bezettingsover heid vier minimumeischen aan de publieke werkzaamheid van politieke groepeeringen stelt. Die groepeeringen zouden moeten zijn: nationaal-nederlandsch, sociaal, auto ritair (dus aaanvaardend het leidersbegin sel), de Jodenmacht buiten de organen van staat en maatschappij willende bannen, terwijl zij tevens naar een goede verhou ding tusschen Nederland en Duitschland voor de naaste toekomst moeten streven Indien dit echter de eischen zijn, dan blijft het onverklaarbaar, dat de bezettings overheid een der bewegingen, notabene, die eene, welke door het Nederlandsche volk gehaat wordt, zoo sterk bevoordeelt. „Zijn er meer eischen?" vraagt Arnold Meyer zich af. In dat geval dringt hü er op aan, dat de bezettingsoverheid zal spreken. „Wanneer die minimum-eischen van Duit sche züde dan zoodanig zouden zijn, dat zij verder zouden gaan dan het maximum, dat wü, zonder tekort te doen aan de eer en het welzijn van het Nederlandsche volk, zouden mogen en willen aanvaarden, dan zouden wü niet aarzelen daaruit de logi sche conclusie te trekken en de beweging, die ons lief is, als politieke organisatie op heffen." In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn er hier te lande meer Engelsche bommen gevallen dan in de nachten daar voor. Een aantal bommen is op het open veld terechtgekomen, Waarbij een koe en een schaap z.ijn gedood. Eenige andere bommen echter hadden ernstiger uitwerking. In twee plaatsen zijn woonwijken getroffen en ongeveer 12 hui zen vernield. Er zijn daarbij vijf dooden en zes gewonden te betreuren. NEW YORK, 5 Dec. (D. N. B.) De schout- bü-nacht Stirling heeft in een rede te Cle veland verklaard, dat de Vereenigde Sta ten de Fransche bezitting Martinique in beslag behoorden te nemen als compensatie voor Fransche schulden. Zoolang Martini que Fransch bezit is, aldus Stirling, betee kent het een gevaar voor de Vereenigde Staten. NEW YORK, 5 Dec. (DN3.). Nader wordt gemeld, dat bij het vliegtuigongeluk in de na bijheid van Chicago zes menschen om het lever, zijn gekomen en tien gewond. IJsvorming is waarschijnlijk de oorzaak van het ongeluk. BONGERD-BOEKJES, onder lei ding van dr. G. Stuiveling. Vitg. J. B. Wolters, Groningen. De ingewijde lezer begrijpt terstond, dat de titel van de nieuw verschenen serie lectuur- werkjes is ontleend aan de zeer gerenommeerde bloemlezing „Bloeiende Bongerd" van Dra. Wittop Koning en Herman Poort Vóór ons lig gen de beide eerste nummers van bovenge noemde serie: „In Eigen Kring", verzameld en ingeleid door dr. Stuiveling en „Volksverhalen" door dr. de Jong en dr. Stuiveing. Het eerste geeft een bundel verhalen en kleine gedichten van onze beste auteurs, die hun kennen en kunnen gebruikten om het kinderleven, het geheel aparte, het eigenaardige van jonge men schen uit te beelden. In een vorm, waardoor hun schetsen niet door kinderen, maar door de grooteren en de volwassenen kunnen worden genoten. Het zestiental nummers, waaruit de bundel bestaat, geeft inderdaad een prachtige selectie uit den flinken voorraad lectuur, die We op dit gebied reeds bezitten: boeiende ver haaltrant en uitstekende karakterteekening trekken om beurten onze belangstellende aan dacht en meermalen onze bewondering voor de schrijverstalenten. Het tweede werkje biedt op dezelfde dege lijke en aantrekkelijke wijze een keuze uit de vele in omloop zünde volksverhalen, overleve ringen, fabels mythen, sagen, legenden uit lang vervlogen dagen en uit latere tijden uit den vreemde en uit eigen land. Ook hier wordt de lezer vergast op meesterstukjes van vertellen en uitbeelden, geleverd door de dra gers van bekende namen op dit gebied: Pol de Mont (van wien we o.a. het heerlijke sprookje „Ave Maria" aantreffen) Koenen Coo- len Gezelle Andersen, enz. De Bongerd-boekjes leveren blijkens een opgave van de volgende nummers nog: Reis verhalen Onder de Loupe Variaties Herscheppingen, e.a.: ze houden, gezien den in houd van beide hier besproken werkjes, dus een belofte in van goede, boeiende en artistiek- ontwikkelende lectuur voor den volwassene van eiken rang en stand. J. MOSKOU, 5 Dec. (A.NP.) Reuter meldt, dat de EngelschSpaansche handelsovereenkomst een zuiver technische aangelegenheid is, evenals die destijds met Amerika en Portugal getroffen zyn. Een nieuwe handelsovereenkomst is niet te wachten. NEW YORK, 5 Dec. (D.N.B.) Omtrent het vliegongeluk, dat zich gisteren bij Chicago heeft voorgedaan, wordt gemeld, dat het aantal doo den tot acht is gestegen. Acht passagiers zün nog onder geneeskundige behandeling. Omtrent de oorzaak van het neerstorten van het vlieg tuig is officieel nog niets medegedeeld. STOCKHOLM, 5 Dec. (DN.B.). Een eigen be richt uit New-York in Aftonbladet meldt, dat een deel van de indertijd door Zweden bestelde jachtvliegtuigen en wel 70 toestellen, die door de regeering der Vereenigde Staten in beslag waren genomen, thans zijn overhandigd aan het leger der Vereenigde Staten. BRUSSEL, 5 Dec. (D.N.B.)In den afgeloopen nacht is het historische kasteel in Oostkamp bij Brugge door brand vernield. Ondanks de kracht dadige pogingen van de brandweer van Brugge kon het gebouw niet worden gered. Kostbare oude schilderijen, tapijten, gobelins en andere kunstvoorwerpen werden een prooi der vlammen. De materieele schade bedraagt verscheidene millioenen francs. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Het kasteel behoorde tot de meest bezienswaar dige historische gebouwen van Vlaanderen. Sinds Maandagavond werd te Rothem-Meers- :-;n vermist de 14-jarige zoon van den molenaar E. Vermoed werd, dat hij door de duisternis isleid in de Geul was geraakt en verdronken. Dinsdag is het l;jk opgehaald bij het waterrad van den molen vlakbij de ouderlijke woning. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) STOCKHOLM, 5 Dec. (A.N.P.). 1 het Engel sche Lagerhuis zijn ook cri Britsch-Amerikaan- sche besprekingen over de situatie i den Stillen Oceaan te berde gebracht. Het Labour-lid Price wilde weten, of Londen officieele inlichtingen heeft over de verplaatsing van Japansche troe pen van Centraal-China naar Indo-China en c; met het oog op dit Japansche optreden be sprekingen gevoerd zijn met de Vereenigde Sta ten over de verdedigingsmaatregelen ii' dit deel van de wereld. Butler bevestigde, dat het departement van ^uitenlandsche Zaken inlichtingen over ge noemde Japansche troepenverplaat. ngen heeft. Hij deelde ook mede, dat de Engelsche regeering met Washington contact houdt over vraagstuk ken. van gemeenschappelijk belang in het Verre Oosten. Toen hierop aan Butler gevraagd werd, of dit ook sloeg op vlootkwesties en dergelijke vraag stukken van gemeenschappelijke verdediging, antwoordde hy: „U kunt zich er verzekerd van houden, dat deze belangrijke overwegingen onze aandacht hebben". Hij weigerde evenwel bijzonderheden mede te deelen over de Engelsch-Amerikaan- sche onderhandelingen over vraagstukken van den Stillen Oceaan. Verder heeft sir John Anderson vandaag in een rede in het Lagerhuis betoogd, dat de regeering den arbeidsdienstplichi. moet in voeren voor den opbouw van de zwaar ge bombardeerde gebieden. NEW YORK, 5 Dec. (D.N.B.). President Roo sevelt is heden aan boord van den kruiser Tuscaloosa te Kingston (Jamaica) aangekomen. TOKIO, 5 Dec. (D.N.B.). In een radiorede heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaard, dat de Chi- neesch-Japansche betrekkingen, dank zij den bemoeiingen van den specialen ambassadeur, generaal Abe, thans gekomen zijn in een phase, die vergaande moeilijkheden biedt. Achter het regime van Tsjang Kai Sjek staat de invloed van Engeland en Amerika, welke er op gericht is, het streven van Japan naar het vestigen van een nieuwe orde te belemmeren. Het Chineesche vraagstuk kan derhalve niet weer alleen over Tsjoengking worden geregeld, doch slechts in het verband van de poginrrv tot het scheppen eener nieuwe wereldorde. STOCKHOLM, 5 Dec. (A.N.P.) De Britsche regeering heeft nog steeds niet toegegeven, dat vliegtuigen van de Royal Air Force onlangs Marseille gebombardeerd hebben. De Engelsche nieuwsdienst heeft evenwel gisteren een bericht uit welingelichte Londensche kringen gepubli, ceerd, waarin in de eerste plaats het bericht omtrent overhandiging van een Britsche ant woordnota op het protest van Vichy dooi be middeling van den ambassadeur te Madrid rechtgezet wordt: Er is nog geen Britsch ant woord gegeven, zoo heet het in genoemd bericht. Men heeft evenwel Vichy laten weten, dat de kwestie van een bombardement van Marseille door de Royal Air Force nog voorwerp van on derzoek uitmaakt. „Voor het geval echter," zoo vervolgt het voorloopige Engelsche antwoord, „mocht blijken, dat ons luchtwapen daarvoor verantwoordelijk is, zullen de noodige 'maatre gelen genomen worden." WASHINGTON, 5 Dec. (D.N.B.) De minister van Financiën, Morgenthau, zal morgen den Britschen onderstaatssecretaris van Financiën, Philips, die in verband met fmancieelo kwesties iri de Vereenigde Staten vertoeft, voor een be spreking ontvangen. Op de persconferentie ver klaarde Morgenthau, dat de Britsche regeering naar zijn meening een „goed risico" voor lee ningen vormt. Tydens de oorlogsdagen bevond de 20- jarige chauffeur G. J. N. van E., woonachtig te Eindhoven, zich met den autobus van zün patroon, den heer De Kruiff, te Eindhoven, te Toulouse. Van E. had met dezen bus vluchte lingen naar Frankrijk vervoerd en zich verder in Toulouse zeer Verdienstelijk gemaakt voor de geëvacueerde Nederlanders, die zich in deze stad bevonden. De chauffeur beging echter de domme fout, den autobus te verkoopen, naar hij zeide, wegens geldgebrek, omdat hij niets had om van te leven. Een gedeelte van het geld besteedde hij voor zichzelf en ook kocht hij een Citroën-auto, waarmede hij er in slaagde naar Nederland terug te keeren. Bij zijn baas deed hij allerlei verhalen ov'er de moeilijkheden, waarmede hij te kampen had en hij probeerde dezen te overtuigen dat hij slechts uit nood er toe was overgegaan, den autobus te verkoopen. De heer De Kruiff dacht er echter anders over, evenals de justitie, waarbij een aanklacht werd ingediend. Donderdag moest v. E. dan ook voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch ver schijnen. De officier van Justitie, mr. C. J. van Arkel, zeide in zijn requisitoir, dat hem van talrijke personen verzoeken hadden bereikt om Van E. niet te vervolgen, daar hij zich in Frankrijk zeer verdienstelijk had gemaakt. Hij moest echter deze verzoeken van de hand wijzen, van wege den ernst van het feit. Verdachte heeft zijn patroon voor een zeer groot bedrag bena deeld en derhalve eischte hü een gevangenis- traf van twee maanden. De verdediger, mr. C. J. A. Hulsman, pleitte veroordeeling tot een voorwaardelijke straf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4