De samenwerking tusschen de Amerikaansche landen n Archaeologische vondsten Het continentale front Nieuwe bonnen BOSCH 1W SQflKfl TROPID Pensionaten, Pensions Leening der V.S. aan Argentinië De dood van Chiappe VRIJDAG 6 DECEMBER 1940 Argentijnsch minister naar Uruguay GÉÉN Zoutschaarschte te verwachten! „De Somerensche Akkers' FIETSLICHT V DE SONNAVILLE RUSTHUIS METALEN ENTRALE VERWARMING Amerikaansche leening aan Argentinië? Minister Knox naar het Pananiakanaal Dr. J. Duysens overleden Postwissel onrechtmatig geïnd Katholiek Comité van actie „Voor God" Opgravingen in* het Buurserveen brachten vuursteenen voor werpen aan het licht Een beschouwing in de Deutsche Zeitung in den Niederlanden Een ruilverkavelingsplan van 370 H.A. DOOR TRAM AANGEREDEN EN GEDOOD DOODELIJKE VAL Hond doodgeslagen Rijwieldief gestraft Zes koeien bij brand omgekomen Lijk gevonden Voor brood, gebak, ei, suiker, boter en margarine Eieren Suiker Boter en margarine Niet geldige bonnen Zeep Lp.pondspakj Kerstgratificatie voor mijnwerkers 'T JONGENSPENSIONAAT „ST. ANTON3US" ZUURSTOF, STIKSTOF EN LUCHT: PENSIONAAT SINT URSULA DELFT BUENOS-AIRES, 6 Dec. (D.N.B.) De reis van den Argentijnschen minister van Buiten landsche Zaken, Roca, naar Uruguay, om be sprekingen te voeren met zijn ambtgenoot, Guani, is uitgesteld tot Maandag, daar Roca Zondag aan een groot banket ter eere van Lord Willington wil deelnemen. Inmiddels heerscht er in het departement van Buitenlandsche Za ken groote bedrijvigheid om de ontmoeting voor te bereiden, waaraan de openbare meening en de pers van Argentinië de grootste beteekenis hechten. Officieus verluidt, dat de minister ook door twee hooge ambtenaren vergezeld zal wor den, t.w. dr. Torrlani en dr. Kier, resp. chefs van de economische en van de politieke af- deeling van het departement van Buitenlandsche Zaken. De bladen zijn van oordeel, dat er be halve militaire maatregelen, ook een handels verdrag met Uruguay, dat reeds ruim een jaar hangende is, ter sprake zal komen. Het Argentijnsche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft Donderdagavond voor het eerst een officieele mededeeling verstrekt over de komende besprekingen tusschen minister Roca en diens ambtgenoot van Urugiay, Guam Hierin wordt gezegd, dat het bezoek van Roca aan Uruguay, dat volgende week Maandag en Dinsdag zal plaats hebben, geen speciaal doe: nastreeft en veeleer dienen moet tot een per soonlijke en rechtstreeksche gedaohtenwissehng over verscheidene politieke en economische vraagstukken. Volgens een bericht uit Washington heeft de Amerikaansche minister van Financiën, Mor- genthau, verklaard, dat de regeering aan Ar gentinië een leening zal verstrekken ten bedra ge van vijftig millioen dollar op dezelfde vooi- waarden als men China verleend heeft. De voorzitter van de bank voor in- en uitvoer, Pierson, heeft een tweede erediet voor eenzelfde bedrag aangekondigd. De leeningen zullen deels voor stabilisatie van de Argentijnsche valuta, deels tot steun aan bedrijfsleven en handel ge bruikt worden. Tevens bestaat het plan een verdrag aan te gaan tusschen de Ver. Staten en Argentinië over een toeneming van den aan koop van Argentijnsche goederen door de Ver Staten. i In de persconferentie heeft Cordell Huil een verklaring gegeven voor de leening van vijftig mijhoen dollar welke de Ver. Staten aan Ar gentinië verleenen. Het betreft hier een maat regel, zoo zeide hij, ter versterking der onder linge economische bewapening van de Ameri kaansche landen. Het is in het belang van de Ver. Staten om de valuta's van de Zuid-Ame- rikaansche staten te steunen. Op de vraag, of eenzelfde stap overwogen wordt ten gunste van Engeland, antwoordde Huil ontkennend. Uit Santiago de Chili meldt het D.N.B.: De Chileensche generaal Seaz heeft in verband met de propaganda voor een militaire samenwerking Van alle Amerikaansche landen, hiertegen zijn waarschuwende stem laten hooren. Hij zeide van meening te zijn, dat een economische samen werking eerder noodig is. De Zuid-Amerikaan se he landen hebben afzetgebieden noodig en economische hulp, maar geen bewapening, want het z.g. gevaar voor een invasie is een hersen schim. In werkelijkheid berust het grootste ge vaar voor Zuid-Amerika bij een eventueel aan vaarden der plannen van Washington voor een gemeenschappelijke verdediging en het over nemen van de daarmede verbonden ondraagbare lasten. De honoraire secretaires der ambassade van Uruguay in Buenos Aires, Juan Carlos Risso Sienra, heeft zijn functie neergelegd. Om dezen stap te rechtvaardigen heeft hij aan de pers een verklaring overhandigd, waarin hij betoogt, bat hij altijd voorstander van den algemeenen dienstplicht geweest is en er voor gepleit heeft, dat de noodige maatregelen getroffen worden voor de verdediging van het land. Elke ïnmen- GENÈVE, 6 Dec. (D.N.B.)Naar aanleiding van den dood van den Franschcn Hoogen Com missaris in Syrië, Chiappe, publiceert diens schoonzoon, de Carbuccia, in het Fransche Weekblad Gringoire onder het opschrift „moord" de volgende verklaring: De Engelschen hebben mijn schoonvader en hesten vriend vermoord. Ontboden door den maarschalk, komt Jean Chiappe te Vichy op 21 November aan. Zijn benoeming tot Hoogen Com missaris voor Syrië en den Libanon is slechts aan enkele personen bekend en reeds deelt haar de Londensche radio mede. Hoe heeft zij hiervan zóo snel op de hoogte kunnen zijn? In het hotel, Waarin wij (Chiappe en de Carbuccia) onzen Intrek namen, nadert een vooraanstaand fi guur in het diplomatieke korps, die de Engel schen goed kent. Chiappe neemt hem terzijde en krügt van hem den volgenden raad: „Ver mijd te zeggen, wanneer u vertrekt. Geef zoo noodig een valsche reisroute op, anders zal de Intelligence Service u niet laten aankomen". Chiappe, zoo vervolgt Carbuccia, krijgt order, zich zoo spoedig mogelijk per vliegtuig naar zijn Post te begeven. Den 26en November neemt hij het vliegtuig van Vichy naar Marseille. Den avond tevoren doet de Britsche radio een zeer heftigen aanval op hem en drijft de onbe schaamdheid zoover, dat zij hem beschimpt, daar hij er in toestemde den nieuwen Franschen staat te dienen. Woensdag komen wij om half tien in de luchthaven Marignane aan. Het vlieg tuig moet om tien uur starten. De Carbuccia be richt dan, hoe hij de beide beroemde piloten van het vliegtuig, Guillaumet en Reine, terzijde nam. „Ik ben bang voor de Engelschen" verklaarde hij hun. „Ik zou willen, dat wij reeds aangeko men waren". De piloten deelen zijn vrees. Het vliegtuig moet om 14 uur in Tunis zijn en den volgenden dag in een vlucht van tien uur, ge deeltelijk in den nacht, het traject naar Syrië afleggen. Twee uur later, zoo vervolgt de Car buccia, stortte het vliegtuig van Chiappe niet ver van twee Engelsche vliegtuigmoederschepen brandend neer, op lafhartige wijze door een En gelschen jager neergeschoten. Men mag niet van een misverstand spreken. Sedert den wapenstil stand zijn de vleugels en de staart van alle Fransche vliegtuigen, om een misverstand te voorkomen, geel geschilderd. i ging van buiten moet hij echter van de hand wijzen. Dientengevolge heeft hij zich genood zaakt gezien den diplomatieken dienst te ver laten, daar de buite'landsche politiek van Uru guay tegen deze richtsnoeren ingaat, zijn over tuiging kwetst en niet overeenkomstig de poli tieke idealen van zijn party is. De Amerikaansche minister van Marine, Knox, heeft zich per vliegtuig naar Christobal begeven, om de verdedigingswerken aan het Panama kanaal te inspecteeren. In den ouderdom van negentig jaar is te Heerlen overleden dr. J. Duysens, oud-veearts aldaar. De heer Duysens is te St. Geertruud geboren 11 November 1850. Na korten tyd in Indië te zijn geweest, vestigoe hy zich als veearts te Heerlen, waar hij spoedig het algemeene ver trouwen in de wijde omgeving verwierf. In het maatschappelyk leven heeft hy vele functies bekleed. Zoo was hij tot op enkele weken voor zijn dood ondervoorzitter van de St. Pancratiusspaarbank, penningmeester van de Harmonie St. Caecilia enz. zyn verdiensten werden erkend door zijn be noeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De 30-jarige arbeider P. J. te Eindhoven, had zich voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch te verantwoorden ter zake, dat hij 6 Maart j.l. een postwissel, die niet voor hem bestemd was, voor ontvangst valschelyk had onderteekend en daarna ter betaling aangeboden aan de Poste ryen, waarop hy ook het bedrag van ruim 4.— uitbetaald had gekregen. Hy bekende het ten laste gelegde en na getuigenverhoor werd tegen hem eën gevangenisstraf van een maand geëischt. Vonnis 19 December. HERAUTEN VAN DEN GROOTEN KONING Hoe grooter vroeger een koning was, des te grooter moesten de rijen herauten zijn, die hem voor» af moesten gaan. De jaarlijksche komst van Christus op het Kerst» feest is nabij. "Wie allen zijn de herauten van dezen grooten Koning? MUIDEN, 5 Dec. In verband met in omloop zijnde geruchten, dat er een tekort aan zout zou kunnen komen, deelt de firma Bouvy mede, dat deze vrees volkomen onge grond is. Er is ruim voldoende! Zoowel Bouvy Keukenzout als Bouvy Tafelzout. Bovendien heeft de Bouvy-Zoutfabriek de noodige maatregelen getroffen, zoodat afle vering steeds ongestoord zal kunnen plaats vinden. Geen nood dus Bouvy Zout blijft altijd verkrijgbaar en voorraadvorming is dan ook overbodig! (Adv.) Ilse Meudtner, de solo-danseres van de Weensche Staatsopera, zal onder aus piciën van impresario Ernst Krauss in de tweede heljt van December een tournee door Nederland maken en o.a. optreden te Amsterdam (Stadsschouw burg); Den Haag (Gebouio voor Kun sten en Wetenschappen)Utrecht; Haarlem; Arnhem; Bussum, enz. (Foto Pax-Holland) Het is ongeveer drie jaren geleden, dat een Enschedeesch echtpaar, de heer en mevrouw Ballintyn, in het Usselerveen in een diep uitgestoven kuil een groot aantal bewerkte en onbewerkte voorwerpen heeft gevonden, die, archaeologisch gezien, van groote waar de zijn. Sindsdien bleef er bij de Oudheid kamer „Twente" een verlangen bestaan orn door een systematische opi raving te onder zoeken, of nog meer dergelijke voorwerpen, en dan in gesloten verband, te vinden zou den zijn... Dit onderzoek is in de maano September gehouden onder leiding van den conservator voor de oudheidkundige afdee- ling van het Rijksmuseum „Twente" te En schede, dr. C. C. W. J. Hijszeler, die zoo wel willend was ons een en ander over het re sultaat van zyn opgravingen mede te deelen Het terrein zelf bestaat uit een tamelyk hoo gen en breeden zandrug, die vry steil ln het oude. thans afgegraven, veen afdaalt. In dit ongeschonden gedeelte, in de onmiddellyke nabyheid van de oude vindplaats, werd nu tot in het oorspronkelyk aanwezig zynde veen een proef greppel gegraven van 50 M. lengte en 4 V 5 M. breedte. Met deze proef greppel wero Hi et alleen beoogd om te zien, of er nog vuur steenen voorwerpen aanwezig waren, maar oor. tf nog de mogelijkheid bestond, om het verlam- dingsproces van het veen na te gaan. Op een 40 M. van het oude veen af en op on geveer 1 M. diepte, vond men een wit-gryze laag, 10 a 15 c.M. dik en vermengd met veel houtskool. In deze laag, welke een cultuurlaag bleek te zyn, werden, verspreid over weinige vierkante Meters, veie bewerkte en onbewerkte vuursteenen voorwerpen gevonden. Hier hadden de toenmalige bewoners blykbaar de vuursteen- knollen uit de omgeving verzameld, om daarvan hun gebruiksvoorwerpen te maken, zooals gra veerstiften, enkele en dubbele schrabbers, me-s jes, pijlpunten, enz. Op één plek, ongeveer 10 c.M. in doorsnede en 15 c.M. diep, werden niet minder dan De Deutsche Zeitung in den Niederlanden wijdt naar aanleiding van het toetreden van Hongaryc, Roemenië en Slowakije tot het Drie- mogendheden-pact een beschouwing aan de groote lijn der Duitsche buitenlandsche politiek. Wat hier door den Führer tot stand is gebracht, aldus het blad, is in de geschiedenis nog nooit voorgekomen en bewijst, dat de Führer en zijn minister van Buitenlandsche Zaken niet van plan zijn de oude sporen van een verouderde buitenlandsche politiek te volgen. In den zwa- ren strijd tegen Engeland vreest Duitschland niet nieuwe wegen te volgen en nieuwe methoden toe te passen. Het resultaat van deze politiek is in ieder geval de oprichting van een „Kon- tinentalsperre" tegen Engeland. Daarby moet in aanmerking worden genomen, dat niet slechts de bondgenooten van de as op dit front staan, maar dat het ook gelukt is de stille zakenvrienden van Engeland lam te leg gen. Het is ons thans gelukt de krachten van Europa volledig tegen Engeland te mobiliseeren. Dit feit is een waarborg voor de eindoverwin ning. Wy willen een blik in de geschiedenis werpen en vooral de politiek van den man, die eens den stryd tegen Engeland als moeilijkste taak op zich nam, en die tenslotte toch in dezen strijd het onderspit moest delven, met de huidige si tuatie te vergeiyken. Wij hebben in de Duitsche geschiedenis Napoleon in de eerste plaats altijd als den grooten veroveraar beschouwd. Dat was begrijpelijk, maar men moet toch ook niet ver geten, dat reeds Napoleon het systeem van nieu we ordening in zijn allereerste begin zag en juist daarom zich de verbitterde vijandschap van Engeland op den hals haalde. Hoe verkeerd het ook was de Napoleontische oorlógen met de oorlogen van Duitschland tegen Engeland van 1914—1918 en thans te vergelijken, zoo juist is het Engelands oorlogen tegen het Frankrijk van Napoleon met de oorlogen van Engeland tegen Duitschland te vergeiyken. Deze paradox beteekent: Duitschlands doeleinden in den wereldoorlog en thans hebben met die van Napoleon in zooverre iets gemeen, dat zij zich precies als destyds richten tegen de rol van scheidsrechter die Engelafid zich had aangema tigd. Engelands doeleinden tegen Duitschland echter komen punt voor punt overeen met die tfelke de Engelsche regeering in het tydperk van Napoleon bezielden. In verband hiermede mag ook niet vergetenworden.dat Engeland vroeger reeds Spanje en Nederland overwonnen had, omdat beide hm den gevaarlijk geworden waren voor het eilandenvolk. De derde mogendheid was Frankrijk, welks continentaal bezit voor Enge land even gevaarlyk was als zijn continentale positie. De mislukking van Napoleons politiek in den stryd tegen Engeland kan ons thans in tweeër lei opzicht tot leering strekken, aldus gaat de Deutsche Zeitung verder, namelyk indieA wy Napoleons fouten kennen, die zijn échec veroor zaakten. Een van de voornaamste fouten was de poging Europa door geweld en onderwerping tot een eenheid tegen Engeland te brengen: geweld en ondérwerping riepen slechts verzet tegen hem zelf en vriendschap jegens Engeland te voor schijn. Het Duitschland van thans heeft deze fout niet gemaakt. Het heeft, Engelands plannen om den oorlog uit te breiden voorkomen. Wie ooit de kans wil hebben het Engelsche wereldrijk te treffen, moet in den aanval blijven en mag geen aanvalsmogelijkheid bieden. Dat wij deze les geleerd hebben, bewijzen wel onzè dagelyksch^ vliegaanvallen op Engeland, onze onderzeebooten en onze snelbooten, die dag en nacht opereeren. Engeland heeft sinds het be gin van den oorlog geen enkelen dag het initia tief van handelen in handen gehad. De vorming van een continentaal front is het werk der laatste weken. Zij vormt de grootste tegenstelling tot de situatie van 1914, toen Duitschland een belegerde vesting was en Rus land aan de zijde van Engeland stond. Enge land heeft geprobeerd dit spel te herhalen. In het jaar 1939 heeft Engeland getracht Rusland in West-Europa te laten ingrijpen. Dit is daar om niet gelukt, omdat het door de Duitsche politiek verhinderd werd. Duitschland verlangde niet een ingrijpen van Rusland in het Duitsch- Engelsch conflict, maar Duitschland schiep een eerlyk vergelijk tusschen de beide groote rijken en dat was een opbouwende politiek tegenover de zuiver negatieve politiek van Engeland. Wij willen ook niet vergeten, dat degene, die het meest heeft aangedrongen op een Russisch-En- gelsch bondgenootschap, juist de tegenwoordige minister Winston Churchill is geweest. In het jaar 1920 had diezelfde Churchill den kruistocht tegen Rusland verlangd, omdat hem de regee ring, die de Russen toen gevormd hadden, niet beviel. De Engelsche pogingen om een oorlog op twee fronten tegen Duitschland te verwekken zyn mislukt, adus concudeer de Deutsche Zeitung. In plaats daarvan is een continentaal front te gen Engeland gevormd, dat voortdurend sterker wordt. Dit front is niet slechts een front voor den oorlog, maar is tevens een front voor den vrede. Het geeft derhalve aan de toekomst reeds vorm en zal tot zegen strekken van Europa. 126 voorwerpen, bestaande uit nuclei' (kern- steenen), mesjes, enz. en uit vele afslag stukjes opgedolven. In het geheel zijn ei ongeveer 1400 bewerkte en onbewerkte voorwerpen gevonden, waaronder ook en kele stukken platte steenen, welke afkom stig kunnen zyn van kleine aanrbeeldjes Verder nog enkele resten van gecalcineerd© beentjes, welke nog nader onderzocht moe ten worden. De reeds bovengenoemde laag, die over een afstand van ongeveer 10 M. vrijwel horizontaa- iiep, daalde plotseling vrij steil naar beneden Men had hier te doen met 'het einde van den oorspronkelijken heuvelrug, die in het water uitliep, In den loop der jaren is c«ze rug doe den wind verhoogd en bovendien verder uitge bouwd met stuifzand, zoodat deze uitbouw thans ongeveer 30 M. bedraagt. In dit stuif zand, dat dus jon? er is dan de oude cultuur laag, vond men nog een tweetal vuursteenwerx- plaatsjes. z.g.n. ateliers. Waren deze ateliers, stra tigrafisch gezien, jonger dan het atelier, ge legen in de oude cultuurlaag, ook de voorwei- pen zelve toonen dit aan. Mr. F. Florschütz uit Velp, die het pollen- analytisch onderzoek betreffende de operavin? te Losser in 1939 heeft geleid, heeft ook nu weer zyn medewerking toegezegd. Hij zal c© houtskool, enz., uit de oude cultuurlaag onder zoeken. Naar zijn voorloopige bevinding hebben we hier te doen met de den. Indien in deze laag geen boomen voorkomen, die hoogere eischen stellen aan het klimaat, zooals eik, lin de en iep, dan zou dit resultaat den ouderdom "an het atelier in de oude cultuurlaag, langs archaeoiogischen weg bepaald, bevestigen. Wam gezien de vondsten, mag dit atelier geplaatst worden in den overgangstijd van het Magdale- nien (de jongste afdeeling van den oudsten Steentijd en genoemd naar de vindplaats La Madeleine in de Dordogne) naar den Midden- Steen tyd, d.i. ongeveer 9000 vóór Christus.' De beide andere ateliers zyn jonger en vallen in den Midden-Steentyd. Het spreekt vanzelf, dat deze woorwerpen nog nader bestudeerd en vergeleken moeten worden met de vondsten elders in Noord-West Europa Maar ze zijn van dien aard, dat een voortzet ting van dit onderzoek, alleszins gewettigd is en binnen afzienbaren tijd zal geschieden. Bij Provinciale Staten van Noord-Brabant is eén aanvrage ingediend voor een ruilverkaveling van „de Somerensche Akkers" onder Someren. Het plan zooals het thans ter visie ligt, omvat een oppervlakte van pl.m. 370 H.A. Het blok geeft een geweldige ersnippering te zien. Ge middeld hebben de peroeelen een oppervlak van slechts 25 Aren, terwijl de gemiddelde eigen dommen een oppervlakte hebben van 3 tot 10 H.A. Het terrein bestaat uit vry hoog akker and en een lage strook weiland, bchoorende tot het Aa-dal. De kosten van het plan zyn begroot op f 72000, waarvan f 60.000 uitsluitend aan loonen en f 12.000 aan andere kosten. Er is in opgenomen de aanleg en verbetering van 3100 M. hoofd weg en 10 KM. zijwegen. De verbetering der bermsloot langs het kanaal is geraamd op f 6400. Sociale Zaken heeft in de loonen een sub sidie toegezegd van 80% f 48.000. Het blok moet dus f 24.000 byeen brengen tot dekking der overige kosten. Gerekend wordt dat pl.ni. 50 H.A. onbelast blijven (woningen en erven) en 320 H.A. belast zullen worden met f 85 per H.A. Dit bedrag kan ïn 30 jaariyksche annuïteiten van circa f 4.15 per H.A. en per jaar betaald worden. Woensdagavond is de 70-jarige heer v. d. W„ wonende te Hoensbroek op de Akerstraat aldaar, op onverklaarbare wyze aangereden door de tram. Hy is naar het St. Josèphziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij in den loop van den nacht aan de gevolgen van zyn verwon dingen is overleden. Te Spanbeek is een zoontje van de familie M., dat op een volgeladen kar meereed, op de straat gevallen en zoo ongelukkig terecht ge komen, dat hij enkele oogenblikken na het ge beurde is overleden. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft von nis gewezen in de strafzaak tegen den 33-jari- gen landbouwer G- J. W„ te Best, tegen wien een geldboete van 25.was geëischt, te ver vangen door 25 dagen hechtenis, ter zake, dat hij 19 Juli te Best een hond opzettelijk met een schop had doodgeslagen. Hij was onofficieêl opziener over een jachtterrein aldaar en had een jongen aangetroffen, die bezig was met een hond een konynenpyp te verkennen en die ook een schop bij zich had. Verdachte Rad den Jongen de schop afgenomen en den hond er mee doodgeslagen. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot een geldboete van 50.— te vervangen door 50 dagen hechtenis. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen den 21- jarigen arbeider C. J. K. te Monster, tegen wien een gevangenisstraf van zes maanden was geëischt ter zake, dat hij 5 October te Eind hoven een rijwiel had gestolen. Verdachte, die al verschillende vonnissen achter den rug heeft, had het ten laste gelegde bekend. Hy had het rijwiel voor 7.50 verkocht Hij werd veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf. Te Nunspeet is een boerderij van den hêer Vreeweg afgebrand, tengevolge van een lek in den schoorsteen. Doof den krachtigen wind sloeg het vuur over op nabij staande schuren, die eveneens in vlammen opgingen. Zes koeien kwamen om, ook de opgeslagen oogst ging verloren. De schade wordt ten deele door ver zekering gedekt. Te Roermond heeft men bi/ de stuw in de Roer by de fabriek „de Eci" het lijk gevonden van den heer A. v. d. H„ directeur der Coöp. zuivelfabriek te Maasbracht. Hy is vermoedelyk in de duisternis by de brug aan den Maastrich- terweg te water geraakt. De secretaris-eeneraal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- soherij, maakt het navolgende bekend: Elk der met „18" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 9 December tot en met Zondag 15 De cember a.s. recht op het koopen van 126 gram roggebrood of 100 gram ar.der brood. Voorts eeeft elke der met „18" genummerde broodbonnen recht op het koopen van eer rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerij-producten telkens ten minsue het daarachter geplaatste aantal grammen: be schuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, spe culaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstge- bak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram. taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 15 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 16 tot en met 22 December a.s.t met dien verstande, dat zij gedurende 'laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e. d. Gedurende het tijdvak van Maandag 9 De cember tot en met Zondag 15 December as. geeft de met „23" genummerde bon het al gemeen distributiebonboekje recht op 't koopen van één ei. De bonnen, welke op 15 December nog niet gebruikt zijn, biyven geldig tot en met Zondag 22 December as., met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 16 tot en met 22 December as. niet gebruikt mogen wor den' in hotels, restaurants e.d. De met „30" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdVak van Zaterdag 7 December tot en met Vrydag 20 December a.s. (dat is dus geduren de een periode van veertien dagen) reent op het koopen van één kilogram suiker. LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij dén Erkenden Rijwielhandel. De aandacht wordt er op gevestigd, dat werkgevers, die personeel in den kost heb ben, niet bon „30" van dat personeel mo gen inhouden. De met „20" genummerde bon van de boter- ka art zoowel als van de vetkaart geeft geduren de het tijdvak van Zaterdag 7 December tot en met Vrydag 13 December a.s. recht op het koo pen van 250 gram boter of margarine. De bon nen, welke op 13 December nog niet gebruikt zyn, blyven voorts nog geldig gedurende de week van 14 tot en met 20 December a.s. De met „20" genummerde bonnen geven dus geen recht op het koopen van vet. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het in het voornemen ligt, eenige bonnummers van de brood-, vleesch-, boter- en vetkaart niet aan te wijzen. Sommige bonnummers zullen dus niet geldig worden verklaard voor het aanschaffen van de onderscheiden le vensmiddelen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het navolgende met be trekking tot de distributie van zeep bekend. Gedurende het tydvak van Zaterdag 7 De- e' tot Hps oït- QeeV I \#rwQ\ V.otfv cember a.s. tot en met Dinsdag 31 December a.s. geeft de met ,,17" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe sa menstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlok ken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker gedeelten van bovenstaande hoe veelheden zeep naar keuze te zamen op een bon koopen. Zoo zal dus b.v. op een bon 60 gram huishoudzeep met 100 gram zachte zeep verkregen kunnen worden. Met# betrekking tot de wasscherijen is een wijziging in de distributie van zeep ge bracht. Wasscherijen zyn verplicht voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovengenoemd tydvak den met „17" ge- nummerden bon in ontvangst te nemen van hun cliëntèle voor het koopen van zeep- producten, evenwel niet een bon per acht kilogram maar per twintig kilogram droog ulaschgoed. De wasch van kantoren, voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken betreft, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarby bonnen behoeven te worden afgegeven Hotels, restaurants e.d. zullen in den vervol ge uitsluitend toewijzingen voor zeep ten be hoeve van het reinigen van beddelakens en kussensloopen ontvangen. De aandacht van de wasscheryen wordt ge vestigd op een officieele publicatie, waarin enkele voor hen van belang zynde byzonder- heden zijn vermeld. In de vergadering van de Contactcommissie voor het Mynbedryf hebben de directies zich be reid verklaard, dit jaar aan de mynwerkers de zelfde Kerstgratificatie uit te betalen, als verle den jaar. Dit bedraagt voor arbeiders boven 23 jaar 10, benevens 2.50 voor ieder kind, voor hetwelk duurtetoeslag wordt genoten. Arbeiders van 18 tot 22 jaar ontvangen 8 en die beneden 18 jaar 4. Inzake een voorstel van de vakbonden, om over de Christelyke feestdagen in het vervolg het loon door te betalen, hebben de directies medegedeeld een en ander in overweging te zul len nemen. In afwachting van een definitief standpunt hebben zy zich echter bereid ver klaard het loon over de beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag door te betalen. Medegedeeld werd, dat de moeiiyke kolenposi- tie van ons land het noodzakelijk maakte, dat ook voor de maand December Zaterdags acht uur in plaats van zes uur zal worden gewerkt. Alleen op den dag voor Kerstmis zal zes uur worden gewerkt. In antwoord op een verzoek, aan het rangeer- personeel op de mynemplacementen in verband met het verhoogde risico een premie toe te ken nen, werd medegedeeld, dat men liever het ri sico tot normale proporties terug wil brengen door meer personeel aan te stellen, zooals trou wens op veschillende plaatsen al gebeurd is. I Katholieks Instellingen v. Onderwijs, Opvoeding, Verpleging en goede Verzorging TB TEGEEEX BIJ VENLO onder leiding van de Zusters van O L Vrouw, biedt aan kinderen van 414 Jaar 'n PRETTIG, GEZELLIG THUIS, schoolonderwijs, dat voorbereidt op H.B.S en Gymnasium. Inlichtingen bfl de Eerw, Overste te HEES bij Nijmegen voor onderwyzeressen, verpleegsters, dames en meisjes. Prima gelegenheid voor rustkuren onder leekendirectie en medische leiding. Billijke condities - Vraagt inlichtingen aldaar LENT BIJ NIJMEGEN HUIZE „ST. JOSEPH", PENSION yOOR DAMES EN HEEREN Tevens Huishoudschool voor Meisjes uit den netten burgerstand Adres: de Zeereerw. OVERSTE gecomprimeerd en ln vloei baren toestand N.V. W. A. HOEK'S MACHINE. EN ZUURSTOFFABR1EK Hoofdkant Schiedam. Fabrie ken te Schiedam Amsterdam Groningen. Utrecht, Hengelo. Dieren Tandjong Priok en Soerabaja Onder Bestuur der Ursulinen van de Romelnsche Unie VOOGDIJSTRAAT 10 ROERMOND EXTERNAAT TNTERNAAT Erkende Middelbare Meisjesschool. HOOGERE BURGERSCHOOL 5-JARIGE CURSUS Op. leiding M.U.L.O. A en B, Muziek, Handeis- kennis. Handelscorrespondentie, Steno, Typ-o BRAAT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5