Wastest'* SAMBO DE OLIFANT i <Ketueb&aal aan den dag BEURS VAN AMSTERDAM XjrabeUa Welke bonnen zijn geldig? Beursoverzicht X BOUVY-2^1^jcntóuHurty, da 0f+icAade£yk twl VRIJDAG 6 DECEMBER 1940 GRUTTERSWAREN WESTERWOUDT HÖFTE VRIJDAG 6 DECEMBER 1940 de verschrikkelijke GELD. TRAMWEG MIJ. Aflossing van uitstaande 4 obligaties 1902 Koning George in Southamp ton en Portsmouth ADVIEZEN VOOR BELEGGINGEN VON MAC KEN SEN 91 JAAR Windhoos richtte groote ravage aan geschenken voegden er het j H Sinterklaas- hunne bij om het feest naar wensch j te doen slagen, f Vaste en later nog ophopen de markt. Kalme handel. Verder verloop DOOR BERTHA RUCK Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 17 18 t/m 15 December t/m 22 December 125 gram roggebrooc of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak Broodbon boekje BLOEM 2 t/m 29 Decembei 65 gram rogge brood of 50 gram ander brood of rantsoen gebak 35 gram meel of bloem Bloemkaart t KOFFIE of THEE 81 t/m 20 December half pond koffie of 75 gram thee Algem. distributie bonboekje SUIKER 30 t/m 20 December 1 Kilogram Algem. distri butie- bonboekie VLEESCH 11 t/m 18 December 1 ons vleesch ol vet of 1 rantsoen vleeschwaren Vleeschkaart VLEESCH WAREN 11 t/m 18 December 1 rantsoen VHeeschkaart VET 19 20 t/m 13 December t/m 20 Decémber p. boter of mar garine of 2 ons vet 14 pond margarine of boter Vetkaart BOTER 19 20 t/m 13 December t/m 20 December p. boter of mar garine of 2 ons vet pond boter of margarine Boterkaart SLAOLIE 21 van 14 Dec. t/m 27 December fl. slaolie of *6 p. boter of margarine Boter- of vetkaart KAAS 49—50 62—63 t/m 29 December 1 ons Algem distributie bon boekje EIEREN 36 23 t/m 15 December t/m 22 December '1 ei Algem distributie bonboekje PETROLEUM Periode B Periode 7 t'm 15 December t/m 29 December voor verlichting 2 liter voor de keuken Zegel BRANDSTOFFEN 4 tm 7 8 tm 11 7 tm 14 t/m 14 December t/m 14 December of later t/m 14 December 1 eenheid 1 eenheid turf. latei geldig voor andere brandstoffen 1 eenheid Brandstof f enkaart haarden-kachels" Brandstof f enkaart ,,centr. verwarm ZEEP 17 t/m 31 December 1 rantsoen Algem. distributle- bonboekie SCHEERZEEP 116 t/m 31 December 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crème of een pot scheerzeep Scheerzeepbonnen Peulvruchten 56 t/m 16 December 1 pond Algem distributie- bonboekje Rijst of Rijstemeel of GruttenmeeJ 43 t/m 27 December pond Algem. distributie- bonboekje Havermout, ha vervlokken, ha- verbloem of aard- appelmeelvlokken 83 (Zie ook hieronder) t/m 27 December 14 pond Algem. distributie bonboekje Gort of Gortmout of Grutten 83 en 88 t/m 27 December pond Algem. distributie- bonboekie Maïzena, gries- meel, sago, aard appelmeel of puddingpoeder 93 t/m 27 December 1 ons Algem. distributie bon boekje Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 98 t/m 27 December 1 ons Algem. distri butie- bonboekie andere koekjes9<i Sart *9Mlgramng^™Wl3grootSkoratgebakU( boterletter "e. d^rr 400 "gram Isëvifld^ ktefn '^^3 (amandelbroodjes e.d.): een hoeveelheid van alle andere met erenoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem ia verwerkt. Rantsoen zeen 150 gram toiletzeep; 120 gram huishoudzeep; 200 gram zachte zeep; 250 gram zeep. poedlr 125 gram zeepvloklïen 25Ö gram zelfwerkende waschmidd.200 gram vtoeib zeep Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens- rund. ojL faifsvleesch en worstsoorten; 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en anakworst, 125 gram leverarr k len. tongenworst en nierbrood: 150 gram bloedworst. 1 eenheid brandstoffen 1 H.L. anthraciet of steenkool; 75 K.G. industrie, ot eierbriketten; U0 KG bruinkoolbriketten: 2 H.L. cokes; 175 K.G fabneksturf195 K.G. persturf (300 stuks) 200 K.G. baggerturf (450 stuks)200 K.G. overige soorten turf. De directie der N.V. Geldersche Tramweg Mij. Doetinchem. bericht, dat per 1 Januari 1941 zal worden overgegaan tot algeheele af lossing van het nog uitstaande bedrag harer 4 pet. obligatieleening 1902. (Bijbens het jaarverslag per 20 April 1940 van bovengenoemde maatschappij stond aan 42 obligaties 1902 nog slechts 'n bedrag uit van 116.000. Op het totaal aan uitstaande leeningen ad f 837.860 is dit nog geen 2 pet.) LONDEN, 6 Dec. (D. N.B.) De Engelsche Ko ning heeft gisteren Southampton en Ports mouth bezocht. In beide plaatsen vond tijdens zijn bezoek een luchtaanval plaats. VMogttfw GOUDSIROOP COMMISSIONNAIRS IN EFFECTEN - N. Z. Voorburgwal 158 Amsterdam Telef. 10634 Beurs Telef. 49834 41634 na zes u. 80025 BERLIJN, 6 Dec. (D.N.B.) De nestor van de Duitsche generaal-veldmaarschalken, August von Mackensen, viert vandaag zijn 91sten ver jaardag. De zeer populaire Duitsche legerleider uit den Wereldoorlog heeft uit alle kringen der bevolking talrijke gelukwenschen ontvangen. Vannacht om half vier heeft een windhoos in de tuinen van de heeren G. v. Veldhoven en A. v. d. Lugt aan de Groenelaan te Honselersaijk een groote ravage aangericht. In den tuin van den heer v. Veldhoven zijn vier serres vernield. Een tweetal werd door den wind opgenomen en kwam verbrijzeld op den grond terecht. Een kas. die werd opgelicht, kwam boven op een andere terpcht. In den tuin van den heer v. d. Lugt is een warenhuis finaal verbrijzeld. De schade is aanzienlijk. „We gaan naar het park," zei Sambo. „Het lijkt me daar heerlijk en het doet me denken aan de bosschen van Afrika, waar ik het vroeger zoo goed had." Maar, aoodra Sambo zich vertoonde, namen de moeders met hun kinderen, die daar speelden, de vlucht. „Laat ze maar gaan," zei Sambo. „dan hebben we de ruimte; kom vooruit, we gaan een hut bouwen.'' Sambo zette eerst de jongens op den grond en dan met één flinken ruk had Sambo den diksten tak, van een boom gekraakt. intftfmmt Gerard Reldens wandelde met een mistroostig gezicht door de voornaamste winkelstraat waar, zooals altijd voor het naderend Sinterklaas feest, een gezellige drukte heerschte. Ik moest hier niet komen, dacht hij. Wat zoek ik hier eigenlijk? Het verleden komt mij maar weer sterker voor den geest. Hij sloeg een paar men- schen gade, die de ouders schenen te zijn van een kind, dat zij bij de hand hielden. Zoo ook had hij meermalen met zijn vrouw en zijn zoon tje de uitstallingen bekeken en de menigvuldige vragen van den kleine geduldig beantwoord. En dan hadden Nora en hij elkaar aangekeken en geglimlacht. En zij wisten van elkaar hoe gelukkig zij waren zoo met den kleinen man tusschen hen in. Dan onthielden ze goed, wat hij graag van Sinterklaas wou hebben en dat gin gen Nora en hij dan later koopen. En dan be gonnen ze elkaar te vragen: „Wat wil jij dit jaar hebben, vrouwtje?" „En wat moet ik voor jou koopen, Gerard?" t Het was altijd schermutselen en het slot bleef, dat hij noch zij er voor uitkwam en het dus een verrassing werd, wat men elkaar op Sinterklaas-avond stuurde. Die avond was altijd een heel feest, want de ouders van beide zijden kwamen en En nualles voorbij, gedaan.. Nora gestorven, kleine Gé van hem wegge nomen.... dood.... Gerard Reldens ging verder met een nog pijn lijker trek van weemoed in zijn gezicht. Maar even daarna bleef hij plotseling staan. Hij zag zijn secretaresse, evenals hij, eenzaam tusschen de menigte. Het viel hem op, dat zij er zoo droevig gestemd uitzag. Dit was hij niet van haar gewoon. En hierover mijmerend liep hij verder. Ze was anders zoo opgeruimd. Hij had haar nog nooit in een triestige bui gezien. Zou zij ook heimwee hebben naar vroeger? dacht hij. Zij is een wees en ik geloof, dat zij zelfs geen familie meer heeft. Ik moet haar morgen toch eens voorzichtig polsen, ja, zeer voorzichtig, want ik zou misschien een teere snaar aanraken. Den morgen daarop, na zijn secretaresse het noodige gedicteerd te hebben, zei hij: „Ik zag u gister in de Boogstraat, juffrouw Harolds. Wat was het er druk, hè?" Haar gezicht betrok. „Zoo tegen Sinterklaas en Kerstmis wordt men er als het ware toe gedre ven, daar een kijkje te gaan nemen," zei ze. „Ja, het was er vreeselijk druk." „En licht heeft men dan ook inkoopen te doen, nietwaar?" „Ik niet," antwoordde ze. „Ik heb niemand voor wie ik te zorgen heb en dit vond ik vroe ger juist zoo prettig." Reine zuchtte en knip perde met haar oogen als streed ze tegen op komende tranen. Ze boog haar hoofd dieper over haar schrijfpapier en scheen plotseling een fout je ontdekt te hebben. „Dushebt u dan ook geen geschenkjes te verwachten?" „Helaas, neen! Die mooie tijd is voor mij ver dwenen." „Neem me niet kwalijk dat ik onbescheiden ben. Hebt u ook geen kennis?" „Neen, meneer. Ik ben een paar jaar geleden verloofd geweest, maar men beeft mij bedrogen. Reine stond op, als wilde ze het gesprek hier over niet voortzetten. Maar hoe graag had ze niet gevraagd: „En u? Krijgt u nu ook niets op Sinterklaas-avond gestuurd? Voelt ge u oik zoo eenzaam en verlaten deze dagen wanneer men overal vroolijke gezichten ziet en die gezellige drukte, waar men geen deel aan kan nemen en waar men zich buiten gesloten voelt?" Dien dag vlotte het werk niet: noch dat van Gerard Reldens noch dat van Reine Harolds. En beiden waren in tweestrijd. Gerard dacht: Zou ik haar een geschenkje Eenden? En Reine mijmerde: Zou ik het wagen, hem iets te sturen? Een kleinigheid maar. Hij is ook zoo alleen en ik wed, dat niemand aan hem denkt. Hij heeft, geloof ik, nog geen aanstekertje. En Gerard zette zijn gepeins voort: Wat zou zoo'n meisje graag hebben? Wat kocht ik ook weer altijd voor Nora? Dien avond waren beiden weer in de Boog straat, maar nu getuigden hun gezichten van opgewektheid, met soms even een rimpel tus schen de wenkbrauwen, omdat zij niet goed wis ten, wat te zullen koopen gn of hetgeen zij uit zochten wel naar den smaak zou zijn. En de tijd drong, want het gekochte moest nog ingepakt worden en bezorgd. Reine jachtte zich naar huis met een mooi aanstekertje en een fraaien onderlegger voor de schrijftafel van haar patroon. En Gerard haastte zich naar zijn woning met een keurig handtaschje en een kettinkje met een sierlijk hangertje. Er werden pakjes gemaakt, het adres met verdraaide hand geschreven en gezorgd dat de geschenken op de plaats van bestemming kwamen. Toen Reine een doos ontving, meende ze, dat die verkeerd bezorgd was, maar haar naam stond er duidelijk op en ineens herkende ze aan de hoofdletters het geschrift van haar pa troon. Verrukt, maar meer nog verblijd over zijn attentie, bekeek ze de geschenken en was ver heugd, hem eveneens iets gezonden te hebben, want nu kon hij het haar niet kwalijk nemen, dat zij hem dit gestuurd had. Maar zou hij wel vermoeden, dat die geschenkjes van haar kwa men? vroeg ze zich nu bezorgd af. En nu ver langde ze met ongeduld naar den volgenden dag. Ze zou het handtaschje in gebruik nemen en het hangertje om doen. Met een gelukkig gezicht spiegelde Reine zich met haar nieuw geschenkje om en toen liet'ze zich in een fau teuil vallen en verzonk in droomen. Doch het waren slechts visioenen die er voor haar geest op doemden: visioenen die wel nooit werkelijk heid zouden worden. Met bevend hart begaf Reine zich dien mor gen naar kantoor. Haar patroon was reeds aan wezig en riep haar aanstonds bij zich. Hij nam haar beide handen en dankte haar ontroerd voor de lieve verrassingen en de vreugde die zij hem daardoor bereid had. „Ik wist aanstonds, dat het van u kwam," zei hij. „Niemand anders kan weten, dat mijn vloeiblad versleten is." „Ik weet van niets," gebaarde Reine, zich verbaasd toonend. „U vergist u, meneer Reldens. Maar „ik" moet u hartelijk danken voor de mooie geschenken die „u" mij gestuurd hebt.' Nu was het de beurt van Gerard om te ont kennen. „Uw hoofdletters hebben u verraden," lachte Reine. „Ik zou uw geschrift onder duizenden andere uit halen." Gerard gaf zich gewonnen en vroeg: „Heb ik er je werkelijk genoegen mee gedaan.Reine?" „Een onbeschrijflijk genoegen," bekende het jonge meisje, diep blozend, omdat hij haar met een teederen blik aankeek en voor de eerste maal tutoyeerde en haar bij den voornaam noemde. „Enik u?" was haar vraag. „Meer dan ik zeggen kanIk heb vannacht heel veel over je gepeinsd, Reine. „En.... jijheb jij niet een weinig aan mij gedacht?" „Dit moest ik wel," antwoordde Reine. „En mag ik die gedachten ook kennen?" Reine schudde langzaam neen en keek schijn baar met zeer veel aandacht naar haar nieuwe handtaschje. Gerard Reldens legde zijn arm om haar schou der en zei met bevende stem: „Reine, waren het gedachten van teederen aard?" Ja, knikte ze en hief glimlachend haar gezicht tot hem op. Dit antwoord was voldoende voor Gerard Reldens. Dien avond ontving Reine nóg een Sinter klaas-geschenk van hem: een verlovingsring. (Nadruk verboden) Amsterdam, 6 December 1940 Ondanks de buitengewoon gunstige resultaten van het Amerikaansche bedrijfsleven, welke tot uiting komen in hoogere winstcijfers en divi dend-declaraties, blijft de ondernemingsgeest in Wallstreet zwak en toont de markt in den laat sten tijd een schier onveranderlijk beeld. Na de winstcijfers van de Anaconda Copper e.a. on dernemingen trekt thans het hooger dividend van de Kennecott de aandacht, dat voor het vierde kwartaal 1 per aandeel bedraagt. Hier door bedraagt het totaal dividend over 1940 2.75) tegen 2 per aandeel over het jaar 1939. In het eerste half jaar verdiende de maat schappij 2.29 tegen 0.93 p. a. in de overeen komende periode van het vorig jaar. Gezien het feit, dat alle industrieën in Amerika zich op een nog grootere expansie voor de toekomst instel len in verband met de uitvoering van het be wapeningsprogramma, waarvoor milliarden dol lars worden uitgetrokken, alsook mét vele an dere voorzieningen, acht men de voor uitzichten zeer hoopvol. Gelijk bekend ech ter, blijven de internationale toestand en de te verwachten drastische maatregelen der re geering (o. a. verhoogde belastingen) in Wall- street van overwegenden invloed, waarom koersstijgingen achterwege- blijven. Klaart de toestand in Europa op en mochten de regee ring smaatregelen meevallen, dan zal ongetwij feld de New Yorksche beurs tot een goed her stel komen. Gisteren heeft Wallstreet andermaal een kleurloos verloop gehad, maar had de stemming nierender toch niet te lijden, aangezien de slot- koersen zich op het vorig peil handhaafden. Het feit, dat zoowel op onze beurs als in Wallstreet men zich in den laatsten tijd van aanbod zoo veel mogelijk onthoudt, moge misschien er op wijzen,- dat men geen terugslag verwacht en een kentering in den algemeenen toestand durft te verwachten. In navolging van Wallstreet leverde heden op onze beurs de Amerikaansche afdeeling geen bijzónders op. De stemming was aan weinig verandering onderhevig en op vrijwel alle punten onderging de handel geen noemenswaardige uit breiding. Steels en Bethl. Steel bewogen zich bij eerste transacties om en nabij de geble ven prijzen van gisteren. Bethl. Steel verkeerde in hetzelfde geval en Anaconda en Kennecott maakten hierop geen uitzondering. Voor Carfoundry was de stemming eerder iets vaster en voor General Motors iets luier. Vliegtuigaandeelen ontmoetten ook weinig belangstelling, terwijl Spoorwegshares voor Pennsylvanias iets vaster gestemd waren. De locale markt was algemeen vaster, hoewel pok hier en daar de handel een kalm karakter droeg. Op de Petroleumafdeeling opende Ko ninklijke Olie wegens lichte vraag 3—4y2 hooger, waarna de stemming voorloopig weinig veran derde. Shell Union en Tidewater J&gden ook een iets vastere stemming aan den dag. In den Suikerhoek kon H.V.A. aanvankelijk wegens lichte vraag 3 pCt. verbeteren. Vorsten landen was weer goed gedisponeerd en liep 23 boven gisteren uit. Rubberaandeelen hadden weer een stille markt. De belangstelling bepaalde zich voorloo pig slechts tot Amsterdam Rubbers, welk fonds een verdere verbetering te zien gaf van eenige percenten. Tabaksaandeelen waren verdeeld. Ditmaal was Deli Batavia meer gevraagd en liep 3 pCt. op. Oude Deli toonde geen ver andering. Senembah monteerde circa 1 pCt. Scheepvaartaandeelen getuigden weer van een zeer vaste stemming en ontmoetten goede belangstelling. Voor Scheepvaart Unie, Booten, Holl.Amerika Lijn en JavaChina—Japan Lijn golden 2 tot 3Va pCt. hoogere prijzen. In den hoek der binnenlandsche industriee- len kon Unilever wegens lichte vraag a 1 verbeteren. Aku ontmoette iets meer belang stelling en werd 1 a VA hooger verhandeld. Philipslampen bleven op den achtergrond en toonden vooreerst geen verandering. Op dc beleg-gingsmarkit wa,s de stemming voor Nederl. Staatsfondsen een tikje vaster. De 3—3 ii 1938 kon fractioneel verbeteren en ook de oude Holl. Schuld lag iets vaster fn de markt. By verder verloop ontwikkelde zich op ver schillende punten lichte vraag, waardoor de stemming en vastheid toenamen. Dit gold hoofd zakelijk voor Scheepvaartaandeelen, waarvan de handel opgewekter was. De markt bewoog zich op 1 a 2 y. hooger peil ten opzichte van de ope- ningsprijzen. Koninklijke Olie boekte een eerste reactie, maar ook hier was later lichte vraag overwe gend, waardoor herstel ontstond van 2-4. H.V.A. kon nog eenige percenten verbeteren. Van Tabaksaandeelen liep Deli Batavia nog eenige percenten op. A'dam Rubber liep 1 a 3 pet. terug, maar boekte spoedig weer herstel van 3 a 6 pet, Unilever en Aku handhaafden zich, terwijl Philipslampen 2 a 3 hooger werden verhandeld. Op de beleggingsmarkt was de stemming vOor Duitsche fondsen weer iets beter, maar van den handel kwam weinig terecht. Prolongatie 2% pet. Vorige Slotk. Slotk. Heden Siaatsleeningen 4% Nederl. 1940 II 961 964 78 i 78 4 3—3% Nederl. 1938 85| 67 k 85 f 67 4 3 Indië 1937 86 1 86 4 5% Youngleen. 1940 Banken 185 1291 131 Cert. Handel-Mij, 118 119 Industrieën 130 132 81 82 Alg. Kunstzijde 1154 116 4 Van Berkel's Pat. 46 4 46 4 708 4 211 4 Ned. Ford 316 318 180 180 Industrieën Buitenland Anaconda 29 Kennecott 37^ Bethlehem Steel g2 j U. S. Steel eg Rep. Steel 24|J Intern. Nickel 28 N. Am. Aviation 18^ Am. Car Foundry 331* General Motors 5344 Am. Enka Petroleum Kon. Olie 265 J Continental Oil 20 Shell Union Oil 121 Onderhands- en executiekoers 29-A- 37 t 82 f 68 i 25 f 27 4 181 33J 53 4 47 272 20 12-7.- Vorlge Slotk. Tidewater 1044 Rubber A'dam Rubber 279 1 Bandar '98 Deli Batavia Rubber 207 Serbadjadi '291 Silau HO V. I. C. 0178 Intercontin. Rubber 5 4 Scheepvaart Java Chin. Japan 152 Holland—Amerika Lijn 117 4 Kon. Ned. Stoomb156 4 Scheepvaart-Unie '74 4 Rott. Lloyd '43 4 St. Mij. Nederland 147 Suiker H. V. A446 Jav. Cultuur 273 N. I. S. U272 Vorstenlanden '281 Tabak Deli Batavia 199 4 Oude Deli 276 Oostkust 164 4 Senembah 206 Spoorwegen Illinois Cert10 New York Cert15 a Pennsylvania 25 South. Pac11 1 South. Railw15 Slotk. Heden 11 4 285 200 211 131 1134 177 4 5* 158 121 4 161 179 4 147 150 455 4 275 275 131 4 196 275 4 64 209 101 15 4 25 4 114 15 t ex dividend t ex dividend ZUIVERE RIETSUIKER SIROOP IN FRAAIE BUS5EN VAN V4 - 1 en 2 V- K.G. NETTO 29 „Ik zou zeggen," ging Arabella verder, terwijl ze haar luidruchtige attenties uitsluitend aan haar overbuur besteedde en de anderen volkomen negeerde, „ik zou zeggen, dat ik jaren genoeg, dat ellendige miss Ames heb moeten hooren. Het begint me een beetje de keel uit te hangen, dat kan ik je op een briefje geven." „Zoo, werkelijk," mompelde Eric, terwijl hij ai zijn aandacht weer richtte op zijn kalfsoester, Er lag een raadselachtige en niet te ontcijferen uitdrukking op zijn knappe gezicht. Hij keek zelfs niet eens naar Arabella wier oogen nog openlijker uitdrukten wat zij van hem wilde, dan al de rest tezamen. De geheele familie Cattermole constateerde het met een zucht van verlichting. Het onweer scheen overgetrokken te zijn, zonder onherstelbare schade te hebben aangericht. De anders zoo bescheiden Peggy zat zich inwendig te verkneukelen. Amber, die het geheele proces geen seconde uit het oog verloor, stelde met ingehouden adem ▼ast: „Idioot, die ze is. Heeft ze nu zelf niet in de gaten, dat ze met haar brutale manieren en haar arrogante gedoe haar eigen glazen heeft inge gooid. Ze is ten slotte nog stommer dan wij had den verwacht. Iedereen zou toch onmiddellijk be grijpen, dat zij door die meer dan ergerlijke opdringerigheid eiken jongen man voorgoed van zich moet vervreemden, Eric's sympathie schijnt tenminste tot het nulpunt te zijn gedaald. En dat voor al die bedienden! Eric's zwakke punt! Denkt ze hem zoo te kunnen winnen. Ziet ze dan niet in, dat dit het allerlaatste middel is, om in zijn achting te stijgen. Heeft die uil niet in de gaten, dat ze voor eens en voor altijd in onge nade is gevallen." Had Amber alles geweten. Zy was het juist; die maar niets zag, Arabella was heelemaal geen idioot, maar een jonge vrouw, die tot in de kleinste kleinigheden wist, wat ze op het oogenblik deed, en waarom. Haar japon, haar kapsel, haar manieren, haar stem en alles wat ze daarmee te berde bracht, het was alles zorgvuldig bestudeerd en met een voorafbepaald doel. Men hoort zoo dikwijls van „katten van meisjes" die er alles opzetten hun vriendinnen een bewonderaar af te trogge len en die zoo dikwijls meehelpen om hun ge slacht den slechten naam te bezorgen, dien het heelemaal niet verdient. Laat ons ditmaal eens stilstaan by het soort als Arabella Ames, dat zich moedwillig vernedert om te verhinderen, dat de man, dien zij voor een ander hebben bestemd, hun te veel aandacht zou schenken, ten koste van de vriendin die hem verafgoodt. En het kwam by niemand van de Cattermoles op, een dergelijk motief bij dat doodgewone dorps kind te veronderstellen. Uitgezonderd natuur lijk Peggy Delamere, het arme familielid, dat den laatsten tijd weer heelemaal opklaarde. Haar lichtbruine oogen volgden met een geheel andere belangstelling dit kleine blijspel en meermalen lichtte er een ondeugend vonkje in, dat men daar sinds lang niet meer had gezien. Eric viel het tenminste op, dat hy zijn be scheiden nichtje nog nooit zoo levenslustig had gezien. Hij vond den toestand anders allerminst benijdenswaardig voor de Cattermoles. Maar zich van Arabella afwendend en zijn moeder en Beryl passeerend, schonk hij nu zijn volle aan dacht aan zijn in jong geluk stralende nicht. Het gaf hem ineens een geheel nieuw idee van zijn teruggetrokken nichtje met haar wasbleeke gezicht, haar goedkoope afgedragen spullen, die nooit anders dan de stoplap, de duvelstoejager der familie was geweest, de aanhangwagen, die met allerlei vervelende en ongewenschte kar weitjes werd opgescheept. En nu werd zijn oog telkens getrokken naar dat lichte, dat speelsche vonken in haar oogen. Hij vond, dat zijn ver waarloosde nicht bijzonder in haar voordeel was veranderd. Werkelijk, hij kon zich niet herin neren ooit zoo'n voordeeligen indruk van haar ge had te hebben. In vergelijking met de meer dan opdringerige en luidruchtige charme van dat kruidenierskind, werd Peggy's charme voor hem van een vreemde ongekende bekoring. Gedu rende het geheele diner broeide Eric over twee ontdekkingen. Dat Arabella Ames werkelijk een „ontzettend kind" was, en dat Peggy Delamere heel wat meer spirit bezat, dan hy ooit had ver moed. Maar ten slotte kwam er ook aan dit diner een einde. Hij werd met zyn vader alleen gelaten om samen wat te praten. Eric had zich vast voor genomen dit gesprek regelrecht op het voorge nomen huwelijk te brengen en geen centimeter gewonnen te geven. Het kwam niet zoover. Hy en de Squire staken rustig een groote sigaar op en spraken over de groote politieke beroeringen, die Europa bedreigden. Zij spraken over politiek en het clubleven in Londen. Toen de Squire zich teruggetrokken had in de bibliotheek aarzelde Eric. Hij wist werkelijk niet wat hij doen zou. Zou hij het gezelschap van de anderen opzoeken in den salon, waar zich ook dat meisje bevond? Anderhalf uur was voldoende geweest om hem te ontnuchteren. Hij was dat ordinaire schepsel al meer dan beu. Hij wist nu vast en zeker, dat hij zich ontzettend vergist had in dat „verschrikkelijke kind". Dat zijn zusters meer dan gelijk hadden, indien ze elk uur in haar nabijheid een voortdurende kwelling von den. Hij kreeg nu werkelijk met Silly Billy te doen. Die dwaze demarches waren eens te meer het bewijs van zijn volkomen achterlijkheid. En dat Basil aan de goedkoope opdringerige charme van dit volkskind ten offer was gevallen, kon je van dergelijke geleerde snoeshanen verwach ten. Trouwens, hij werd niet voor niets ver pleegd. Eric was er nu wel zeker van, dat er inderdaad een steekje aan hem los was. Neen, de eeuwige charmeur, het attractiepunt der Londensche kringen, werd zich bewust dat hij tegenover zijn geheele familie een aller ellendigst figuur had geslagen. Hij, die hen als het ware tot in het diepst van htm trots had gewond, door zijn stijfkoppige en al te doorzichtige plannen, zou nu den terugtocht moeten blazen. O, Eric wist het nu al, dat hij morgen reeds door een telegram naar zijn garni zoen zou worden geroepen. Maar toch, als hij niet naar den salon ging, had het allen schyn, alsof hij werkelijk voor haar vluchtte. En die gedachte, nog bezwaard met de hatelijke blikken van zyn moeder en zyn zusters, kon hij niet verdragen. Toen hij de deur van den salon opende, sloeg hem een schreeuwerige muziek tegen. Miss Ames zat wederom voor de piano en draaide de verschillende moppen af, zooals den vorigen keer. Maar groote genade, met welk een ver schil? Midden in den allersentimenteelsten uithaal hield ze plotseling op om hem met een rauwe stem toe te gillen: „Ha, eindelijk laat zijne hoogheid zich weer eens zien. Zeg Eric, kom jij nou eens gemoedelijk bij me zitten en vertel me eens, wat ik voor je zal spelen." „O, dat zou ik zoo precies niet kunnen zeggen. Wat je zelf verkiest," antwoordde zijne hoogheid met effen stem. Hij keek even in het rond en ontdekte tot zijn uiterste verlichting een fauteuil in den, van diezelfde piano, meest verwijderden hoek, waarin hij den vorigen keer een uiterst gezel- ligen avond had kunnen doorbrengen met die zelfde miss Ames. Een avond zoo gezellig, dat hij niet van de piano was af te slaan. Daar dit, hoekje de uiterste achterhoek van den salon was, was het niet meer dan logisch, dat hij in de onmiddellijke nabijheid van Peggy Delamere terecht kwam, die daar ernstig en ijverig zat te werken aan een borduurwerkje, dart Pearl was begonnen als verjaardagsgeschenk voor haar moeder, maar halverwege had laten schieten. Hij wendde zich tot de ijverige, maar zwijg zame Peggy. Hij was er zeker van, dat het lawaai van miss Arnes' muziek en zang al zijn woorden zou begraven. In een toon, dien hij naar best vermogen zoo onverschillig mogelijk liet zijn, vroeg hij haar: „Beste meisje, kun jij me ook vertellen, wat er met moeder's opgedrongen betalende logée is gebeurd?" „Gebeurd?" deed Peggy verwonderd. „Er is niets gebeurd. Wat zou er gebeurd moeten zijn?" herhaalde zij nog eens in dien onschuldigen toon, waarmee een meisje een man woedend kan maken. „Of bedoel je, of ze reeds verloofd is?" „Nee, dat interesseert me niet in het minst," zei de jonge officier. „Je weet drommels goed, wat ik zeggen wil.. Hoe komt het, dat ze in enkele dagen zoo ontzettend omgedraaid is, zoo in en in triviaal is geworden?" Peggy bloosde heel even. De blos was even bekoorlijk als het schitteren in haar oogen, dat neef Eric dien avond voor het eerst had ontdekt. Hij vroeg zich ineens af, wat er ook met zijn „nicht" gebeurd mocht zijn, dat zij zoo buiten gewoon aantrekkelijk was geworden. (Wordt vervolgd). 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6