Grieken blijven druk uitoefenen op het Albaansche front naar Amerika GEBED TOT DE ONBEVLEKTE Hoe groot-Duitschland voor de Nederl. arbeiders zorgt MARIA'S ADVENTSVERWACHTING Waardoor boter- schaarschte? Ook vet op bon 20 verkrijgbaar Generaal Dentz volgt Chiappe op Wijzigingen in het kabinet-Pétain? De Vecchi afgetreden Bij tegenaanvallen werden stellingen heroverd Inzake ziekteverzekering gelijkstelling met Duitschers Pauselijke zegen voor gewezen gevangenen te Madrid Kolonel Donovan naar Europa Feest Van de Onbevlekte Ontvangenis VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 8 DECEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22743 It aliaansch weermachtsbericht: De actie van Graziani Duitsch weermachtsbericht: BOMAANVALLEN BIJ SLECHT WEER Marine haalt twee Britsche torpedovliegtuigen neer 'n TIP VAN BOOTZ Koningin Wilhelmina en Prins Bernhard willen uit Enge land vertrekken ~N Beperkende bepaling opgeheven Groot materieel voordeel Binnenkort ook invaliditeits verzekering Bestuurders van Kameroen van hun juncties ontheven Nieuw corporatief statuut voor Franschen landbouw Ettore Bastico volgt hem op als bestuurder der Dodekanesos Het koopen van margarine of spijs olie zal in de komende periode verplicht worden gesteld DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN HOTEL - CAFE - RESTAURANT „Martha, Martha NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO cl.. Inger. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voot prijzen der .Omroepers" zie de rubriek ERGENS IN ITALIË, 7 Dec. (Stefani). Het legerbericht no. 183 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt ais volgt: In Albanië blijft de vijand druk uitoefe nen op onzen uitersten linkervleugel en wel in het gebergte ten westen van Pogradec, waarbij de activiteit van den vijand aan het front beperkt blijft tot plaatselijke aanval len in de zone van Argirocastro. Onze tegen aanvallen hebben ons in staat gesteld ver scheidene stellingen te heroveren. Hierbij hebben zich in het bijzonder onderscheiden het bataljon Alpenjagers „Bolzano", het tweede regiment der Bersaglieri en het 26ste regiment artillerie. Ondanks de zeer slechte weersomstandigheden en het hevige afweergeschut heeft onze lucht macht tal van aanvallen ondernomen, waarbij zfj vrachtauto's en ravitailleeringsafdeelingen met bommen en mitrailleurvuur bestookte, de wegen onbegaanbaar maakt en de centra, waar de versterkingen tezamen komen, teisterde. De militaire doelen van Zante en Arta zijn hevig Eebombardeerd. Te Erseke is een opslagplaats van munitie in de lucht gevlogen. In Oost-Afrika hebben vier vijandelijke vlieg tuigen van het type Wellesly met mitrailleur- vuur Burie beschoten. Hierbij werd een persoon gedood en werden eenige anderen gewond. Onze jachttoestellen traden op en schoten drie vijan delijke machines neer. Andere vijandelijke toe stellen hebben een dorp gebombardeerd ten noordwesten van Sabderat. Hierbij werden eeni ge inlanders gedood en gewond. Te Gheleba (Callam) hebben vijandelijke bommen drie in- landsche vrouwen en vier inlandsche kinderen gewond. Te Metemma en nabij Sabderi hebben vijandelijke luchtaanvallen geen slachtoffers ge- maakten geen schade aangericht. Te Neghelli is een Askari gedood. Over den opmarsch van het Italiaansche leger onder Graziani meldt D.N.B. van de Egyptische grens: De Engelsche propaganda heeft in den laat- sten tijd berichten verspreid, volgens welke de opmarsch van het leger van Graziani en de ravitailleeringslinies door het Engelsche lueht- wapen door voortdurende aanvallen op de troe pen, de havens van Libye en de verkeerswegen in groote mate gestoord zouden zijn. Door de zware beschadigingen der havens, bestemd voor het aanvoeren van reserves, en van de ravitail- leeringswegen werd de opmarsch van Graziani reeds voelbaar getroffen. Een vertegenwoordiger van het D.N.B. heeft tijdens een uitgebreide inspectiereis lang het Egyptische front gelegenheid gehad deze En gelsche beweringen aan de waarheid te toetsen. Hij bezichtigde alle havens en de voornaamste verbindingswegen van Benghazi naar de oude Egyptische grens, en verder den door Graziani nieuw aangelegden woestijnweg via Solloem en Sidiel Barani tot EI Maktila, den uitersten voor post van het Italiaansche'leger, dertig kilometer ten oosten van Sidi el Barrani. „Hoewel niemand hier het door Engeland ge presteerde voor de verdediging van de Britsche posities in Egypte kleineert en iedereen zich bewust is van de moeilijkheden en de zwaarte van de taak van Graziani om den uiterst zwaar bewapenden tegenstander te vernietigen", aldus de correspondent van het D.N.B., „berust de bovengenoemde bewering van de Engelsche pro paganda geheel en al op fantasie. In de havens van Lybie is geen militaire schade van eenige beteekenis te constateeren. Er zijn alleen hier en daar schepen, die in de havens door het uitbreken van den oorlog verrast zijn en in de BERLIJN, 7 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Ondanks de slechte weersomstandigheden vielen gevechtsvliegtuigen, zooals reeds ge meld, in den nacht van 5 op 6 December Londen en Portsmouth aan. Talrijke bom- treffers veroorzaakten geweldige branden. In den loop van den dag voerde het lucnt- wapen verkenningsvluchten en afzonderlijke aanvallen uit. In den nacht van 6 op -7 De cember bestookten gevechtsvliegtuigen Bristol en andere voor den oorlog belangrijke doelen aan de Kanaalkust met bommen. De vijand ondernam in den afgeloopen nacht geen enkele poging om het Duitscne rijksgebied binnen te vliegen. Patrouillevaar tuigen van de marine schoten twee Britsche torpedc-vliegtuigen neer. Van Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. Van de gisteren als vermist opgegeven Duitsche vliegtuigen zijn er inmiddels nog twee teruggekeerd. Verder verneemt DN.B. dat Southampton, Bournemouth en Brighton behooren tot de ste den aan de Engelsche Zuidkust, die in den af geloopen nacht met succes zijn aangevallen. Hier konden, evenals te Bristol, talrijke branden waargenomen worden. Ook te Dover ontstonden in het havengebied verscheidene branden, en in Cromer aan de Engelsche Oostkust werd het station getroffen en een gashouder, die met een geweldige steekvlam ontplofte. Tenslotte meldt D.N.B. dat gisteren vijf Duitsche vliegtuigen verloren gingen. havenbekkens tot zinken zijn gebracht. Eenige andere schepen zijn vrijwillig op het strand ge zet en zuilen later weer vlot gesleept worden. Aan den anderen kant heb ik in alle haven steden woonhuizen gezien, die door Engelsche vliegtuigbommen beschadigd zijn. Onder de Mo- hammedaansche burgerbevolking waren bij deze Engelsche aanvallen dikwijls dooden en gewon den te betreuren. Hiervan afgezien echter gaat in alle steden het normale leven zijn gang als in vredestijd. Verder kon ik mij ervan overtuigen, dat de mislukkingen van de Royal Air Force aan het Egyptische front alleen door de superioriteit dei Italiaansche luchtmacht te verklaren zijn. Hef Italiaansche luchtwapen valt de Britsche stel lingen met een geheel andere aanvalsvreugde, met een grooteren massalen inzet, met handiger neergeworpen en beter bommenmateriaal aan dan het de Royal Air Force doet." Op den dag, dat ik op de aarde Kwam. en mijn Paps mij ontwaarde. Gaf ie 'n gil van de schrik Maar na een oogenblik Kreeg ie een TIP van Bootz en bedaarde. Inz Mevr. L. S W. Bilthoven, ontving een fl. TIP. NEW-YORK, 7 Dec. (D.N.B.). Binnen enkele weken wordt alhier de aankomst verwacht van Koningin Wilhelmina en Prins Bernhard, die als gevolg van den lucht oorlog het oponthoud in Engeland wenschen te beëindigen en naar de Vereerrigde Staten willen vertrekken. Als geur van leliën en rozen: Zoo hebt Gij eens op aard' geleefd. Verbaasd zien wij de deugden bloeien die God zoo schoon geschapen heeft. Zie hoe wij nog in duister zoeken naar vrede, die verloren ging. Uw reinheid \noge thans verkrijgen: uitkomst voor onz' ontreddering M. B. Naar een schildering van Charles Eyck. Over de rechtspositie ten aanzien van de sociale verzekering der in Duitschland werken de Nederlandsche arbeiders en hun families deelt ons de leider van de vakgroep „Soziale Verwaltung", de heer Jakob, het volgende mede: In den laatsten tijd heeft de Duitsche minister van Arbeid een door mij voorge stelden maatregel getroffen, welke voor de in Duitschland te werk gestelde Nederland sche arbeiders en hun familieleden van groot' belang is. Zooals bekend, vallen deze arbeiders in Duitschland onder de wettelijke ziekteverzeke ring; als verzekeringsplichtigen wordt de wet telijk voorgeschreven bijdrage in de premie van hun arbeidsloon afgetrokken. Desondanks kon den zij tot nu toe geen aanspraak maken op alle voordeelen, welke uit de wettelijke ziekte verzekering voortvloeien. In 't bijzonder was het niet mogelijk, de bepalingen betreffende hulp aan verwanten toepasselijk te doen zijn op hun in Nederland verblijvende familieleden. Ook kon de verzorging van de verzekerde niet voortgezet worden als deze ingeval van ziekte naar Neder land terugkeerde of wanneer hij ziek werd ge durende een verlof in het vaderland. Want naar de voorschriften van de Duitsche verordening mogen alleen prestaties geleverd worden ten op zichte van verzekerden, die zich in Duitschland bevinden. Volgens de betreffende regeling van den minister van Arbeid des Rijks zal in de toe komst deze bepaling met betrekking tot Ne derland niet worden toegepast. Als gevolg daarvan zullen voortaan ook de in Nederland wonende familieleden van de bepalingen der ziekteverzekering profiteeren. Hiertoe behoort de ziekenverzorging, welke omvat kostelooze geneeskundige hulp, zoo mede kostelooze verstrekking van medicij nen en kleine hulpmiddelen (b.v. brillen, breukbanden enz.), zoo noodig een koste looze ziekenhuisverpleging. Hierop kunnen de echtgenoote van den verzekerde en diens kinderen aanspraak maken. Tot de prestaties ten opzichte van de familiehulp behoort ook de kraamverple- ging. Volgens de voorschriften van de wettelijke ziekteverzekering ontvangen onder bepaalde voorwaarden de echtgenooten, zoomede dochters, stief- en pleegdochters der verzekerden, die in huiselijk verband leven, bij bevalling of zwan gerschapsmoeilijkheden de hulp van een vroed vrouw, medicijnen en kleine hulpmiddelen en voorts ook, voor het geval deze noodig is, ge neeskundige behandeling. Ten slotte houdt de bedoelde maatregel van den rijksminister van Arbeid ook bepalingen in voor het geval, dat een Nederlandsche arbeider ziek uit Duitschland terugkeert of gedurende een verlof in zijn vaderland ziek wordt. Ook in deze gevallen ontvangt de verzekerde dezelfde be handeling als die, welke hij zou hebben geno ten, wanneer hij in Duitschland zou zijn geble ven. De Nederlandsche arbeider, die In Duitschland werkt, wordt dus met betrekking tot de ziekte verzekering in ieder opzicht gelijkgesteld met zijn Duitsche makkers. Daarmede wordt hij te vens ontheven van de zorg om het lot van zijn familie in geval van ziekte. Tegenover den toestand, zooals die tot heden bestond, brengt de nieuwe regeling een niet te onderschatten materieel voordeel, want het is in de toekomst niet meer noodzakelijk, dat een in Duitschland te werkgestelde Nederlandsche arbeider zijn familie verzekert bij een zieken fonds en naast de bijdragen tot de wettelijke ziekteverzekering ook nog bijdraagt voor de vrijwillige verzekering van zijn familie. Met deze gelijkstelling van den Nederland- schen arbeider met den Duitschen op het gebied van het sociale verzekeringsrecht is wederom het bewijs geleverd, dat de ar beider uit de bezette gebieden, die in Duitschland werk gekregen heeft, geenszins de sociale zorg, waarop hij aanspraak kan maken, mist, doch als gelijkberechtigde in de. groote sociale gemeenschap van de werken de menschen in het groot-Dnitsche rijk opgenomen wordt en deel heeft in de sociale voorzieningen. Deze gelijkstelling wederlegt opnieuw een leu gen der vijandelijke propaganda, die over het zoogenaamde harde noodlot, dat de arbeider uit de bezette gebieden in Duitschland moet dragen, op huichelachtige wijze bitter klaagt. Hoe Duitschland voor den Nederlandschen arbeider zorgt, wordt verder bewezen door het feit, dat in den laatsten tijd tusschen bevoegde Duitsche en Nederlandsche instan ties besprekingen hebben plaats gehad, welke ten doel hadden, door gepaste maat regelen ieder nadeel voor de in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders op het gebied der invaliditeitsverzekering uit te schakelen. Verwacht kan worden, dat de in deze aangelegenheid voorgenomen regeling in ieder geval reeds zeer binnenkort open baar gemaakt zal worden. Over de invoering der nieuwe bepalingen ten aanzien van de ziekteverzekering, zooais die hier boven werd uiteengezet, zullen nadere mededee lingen geschieden in binnenkort te houden radiovoordrachten. Verdere inlichtingen worden ook verschaft door het daartoe ingerichte speciale bureau der Algemeene Ziekenkas Jülich. Raamweg 90. Den Haag, en door de burgemeesters. GENÉVE, 7 Dec. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld, dat tot opvolger van den hoogen commissaris voor Syrië en den Libanon, Chiappe, die door de Engelschen neergescho ten is, generaal Dentz aangewezen is, thans bevelvoerder over het militaire district Marseille. De Fransche regeering is voornemens te Londen langs diplomatieken weg te pro testeeren tegen den laffen aanslag op Chiappe en de overige inzittenden van het verkeersvliegtuig. Een officieel communiqué wordt verwacht. Naar verder Havas meldt is behalve de hooge commissaris van Kameroen, Richard Brunot, ook de gouverneur-generaal Jules Marcel de Coppe". van zijn functies ontheven. BERN, 7 Dec. (D.N.B.). Uit Vichy komen geruchten over een mogelijke wijziging in de bezetting van enkele ministerposten. De voor hedenavond uitgeschreven ministerraad wcrdt in dit verband als belangrijk be schouwd. Zoo beweert men, dat de te Vichy aan gekomen voormalige premier Flandin de portefeuille van Binnenlandsche Zaken zal overnemen en Peyrouthon naar Koloniën zal overgaan. Volgens andere geruchten zal de minister van Justitie, Alibert. uit de regeering tre den. Zooals verder uit Vichy wordt gemeld, heeft de Fransche landbouw door een vandaag in het Staatsblad verschenen wet een nieuw corpora tief statuut gekregen. De tot dusver bestaande landbouworganisaties worden grondig hervormd en vernieuwd. Grondslag van de agrarische or ganisatie blijven de bestaande agrarische vak- vereenigingen. Op dezen grondslag worden regi onale landbouwkamers opgericht, omstreeks twintig in getal, die de ongeveer negentig de partementale landbouwkamers vervangen. De huidige permanente vergadering van voorzitters der oude landbouwkamers, die een soort natio nale instantie vormt, zal naderhand door een centralen raad vervangen worden ROME, 7 Dec. (D.N.B.) De Vecchi, een van de leden van het quadrumviraat, is afgetreden als gouverneur-generaal van de Italiaansche Dode kanesos en als opperbevelhebber van de strijd machten aldaar. Tot zijn opvolger is benoemd generaal Ettore Bastico. Ettore Bastico werd in 1876 in Bologne ge boren. Hij heeft deelgenomen aan den strijd om Tripolis en aan den Wereldoorlog. Tijdens dsn Spaanschen veldtocht onderscheidde hij zich a!s bevelhebber van de Italiaansche troepen, die Santander innamen. In December 1937 werd hij tot commandant van een legergroep benoemd. Bastico is sedert 1939 lid van den Italiaanschen senaat MADRID, 7 Dec. (D.N.B.). Z.H. de Paus heeft aan de voormalige gevangenen uit de model gevangenis te Madrid Zijn apostolischen zegen geschonken. Het Pauselijk schrijven noemt de gewezen gevangenen „belijders der idealen van Geloof en Vaderland." NEW-YORK, 7 Dec. (D.N.B.). Kolonel Donovan is met het Clippertoestel naar Europa vertrokken. Volgens de New York Times zal hij Afrika, Griekenland en Spanje bezoeken. Op het ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaart men, niets te weten over het doel van deze reis. Omtrent de onderhandelingen van den Brit- schen onderstaatssecretaris Philips met fman- cieele instanties te Washington schrijft de cor respondent aldaar van de New York Times o.a., dat deze onderhandelingen stellig de inleiding vormen tot een officieel Engelsch verzoek om financieele ondersteuning. Volgens raming zou Engeland een crediet van 2,7 milliard dollar noodig hebben. De wereld is vol gedruisch. Onder rumoer en gekletter van wapenen trachten de volkeren den loop der geschiedenis te beïnvloeden en den gang der wereld om te buigen naar een nieuw en beter tijdperk. „Doch niet in den storm was de Heer." Goêis geest werkt in de stilte. Het is het stille en nederige woord, gesproken in de eenzaamheid van Nazareth, dat van een wereldhistorische be teekenis werd, beslissend voor alle geslachten: „Mij geschiede naar Uw woord!" God, die in de onuitsprekelijkheid Zijner liefde besloten had den gevallen mensch te redden, had Zijn Zoon een lichaam bereid: „Offers noch gaven hebt Gij gewild, maar een Li chaam hebt Gij Mij bereidToen zeide Ik: Ecee venio: Zie Ik kom." (Hebr. 10. 7). Dit „Eece venio" van den Zoon Gods vond een volkomen echo in het „Eece ancilla Do min i", het „zie de dienstmaagd des Heeren" van Maria. God vroeg aan ons onze menschhcid om ons deelachtig te maken aan Zijn Godheid. „Zie de dienstmaagd des Heeren, Mij ge schiede naar uw woord." Toen Maria dit fiat uitsprak, viel er stilte over Nazareth. Op dat verheven en plechtige oogenblik vol trok zich de „wonderbare ruiling tus schen God en den mensch: „En het Woord is vleesch geworden." Onder de overschaduwing van den H. Geest nam het Woord in den schoot van Maria de menschelijke natuur aan: de schoot van de Maagd werd de ark van het nieuwe verbond tusschen God en de menschen. De Verlossing van de menschheid is beslist. Omwille van deze toestemming verklaarde Haar de engel van Godswege vol van genade." „W ees gegroet, gij vol van genad e." In Christus is rech tens de volheid der genade, omdat Hij God is. In Maria is de volheid der genade als aandeel hebbende en omwille van Christus. Opdat het Woord, dat rustte in het zuivere licht van Gods schoot, ook in den schoot der Moedermaagd een zuiver tabernakel zou vinden, heeft Maria van eeuwigheid een plaats ingenomen in het plan Gods en werd Zij omwille van de toekomstige verdiensten van Christus van het eerste oogen blik van Haar bestaan voor iedere smet ge vrijwaard. In het plan der Voorzienigheid bestond Maria van eeuwigheid als de Onbevlekte en daarom prijst de H. Kerk in het wondermooie Epistel van vandaag Haar als de Wijsheid, als de meest volmaakte afbeelding van Gods heiligheid: „De Heer bezat Mij in het begin Zijner wegen.... toen Hjj de fundamenten legde der aarde, was Ik bij Hem en beschikte alles en Ik vermaakte Mij dag aan dag, spelende voor Zijn aangezicht te allen tijde, spelende op het wereldrond en Mij ver makende met de kinderen der menschen." De grootheid van Maria in Gods oogen is ook een glorie voor den met God verbonden mensch. Maria is het voorbeeld en de levende afbeel ding van alle geestelijke leven, van alle ver nieuwing in de genade. Maar omdat Zij van ons geslacht is, is ook Haar Zoon Jezus waarlijk de Emmanuel, is Hij „God met ons." Hij is onze oudste Broeder, in Wiens erfenis wij mede zullen deelen. Om deze plaats, die Maria inneemt in het Verlossingswerk, mocht Zij het terecht uitzingen in Haar Magnificat: „Van nu af zuilen Mij za lig prijzen alle geslachten." Want Zij heeft in Haar Zoon de grootste omwenteling in de we reldgeschiedenis gebracht. Dit mysterie van een God, Die mensch werd, om menschen tot een goddelijk leven te roepen, is zoo huiveringwek kend groot en diep-verheven. dat al het ge druisch en het rumoer der wereld moet stilval len, dat alle aardsche leed en zorg niets meer voor ons mag beteekenen bij die heerlijke zeker heid van den Adventus Domini: de komst des Heeren. „Kleinmoedige n, schept moed en vreest niet langer; ziet, ónze God zal komen en Hij zal ons v e r 1 o s s e n." Want zooais Christus eens kwam in het vleesch, zoo wil Hij nu tot ons komen in genade. Bidden wij om een geloof als van Maria, om een nederige en volkomen onderwerping aan Gods wil, zoodat niets in óns aan de komst van Chris tus in den weg sta. Dat wij in dezen Advent vervuld mogen wor den met de gevoelens van verlangen en liefde, die Maria bezield hebben, toen zij het Leven in Haar ontving. Vertrouwen wij volledig op haar hulp, als wij in het Alma Redemptoris bidden: „Milde Moe der van den Verlosser, reik dit gevallen volk, dat wil opstaan, Uw hand." Als wij ons zoo inleven in de gesteltenissen van Maria en aan Haar hand door dit leven gaan, dan zal heel dit leven worden tot één blijden Advent van verwachting, totdat de vrucht zal rijpen in Gods eeuwigheid. K. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: In vroegere jaren bedroeg van het geheele spijsvettenverbruik van het Nederlandsche volk het boteraandeel minder dan 25 pCt Meer dan de helft van de boterproductie werd geëxpor teerd, voornamelijk naar Engeland. Dat is inmiddels volkomen veranderd Toen in Juni bij den melkovervloed tot een grooter boterverbruik in Nederland moest wor den overgegaan, werd dat opgevat als een diep ingrijpen in de hier te lande bestaande gewoon ten. Merkwaardigerwijze is echter gebleken, dat het Nederlandsche volk van de mogelijkheid om boter in plaats van margarine of spijs- vetten te nemen, in veel grootere mate ge bruik heeft gemaakt dan van de zijde dér Nederlandsche instanties aangenomen werd. Tezamen met het feit, dat op sociale gron den boter goedkooper kon worden gekocht, leidde dit juist naar een omkeering van de tot nu toe bestaande verbruiksverhoudin- gen. De met het seizoen samenhangende terug gang in de melkproductie was oorzaak, dat het boterverbruik, dat boven verwachting was ge stegen, niet kon worden gehandhaafd in den tot nu toe bestaaoden vollen omvang. Met het oog op de veranderlijke produc tieverhoudingen was reeds voor November het betrekken van een wekeljjksch rantsoen naar keuze ook voor margarine vrijgegeven. De Nederlandsche instanties hadden ver- wacht, dat deze maatregel door de bevol king, die, in strijd met haar vroegere ge woonte, thans uitsluitend boter gebruikt, dankbaar zou zijn begroet. In tegenstelling met de verwachting is van de mogelijkheid, margarine in plaats van boter te betrekken, weinig of heelemaal geen gebruik gemaakt. De beschikkingen van de bevoegde Nederland sche instanties werden daardoor zeer gestoord Voor de komende periode zal daarom het be trekken van een zekere hoeveelheid margarine, resp. spijsolie, verplicht moeten worden gesteld om een gelijkmatige en rechtvaardige verdecling der beschikbare boter te waarborgen. Zooals de statistiek van de Zuivelcentrale aanwijst, is zelfs bij dezen maatregel het aan deel van het boterverbruik van de Nederlandsche bevolking nog veel grooter dan in het voorjaar en de export in wezen geringer. De Nederlandsche bevolking moet zi„h daar om aan de van het seizoen afhankelijke pro- ductieschommelingen bij het verbruik aanpassen en voor het geval, dat in de wintermaanden de behoefte grooter is dan de productie, gebruik maken van de andere ter beschikking gestelde vetten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, maakt bekend, dat alsnog kan wor den goedgekeurd, dat de met „20" genum merde bon van de boterkaart zoowel als van de vet.kaart naast boter en mar garine tevens recht geeft op het koopen van vet. Tot en met Vrijdag 13 December a.s. kan de met „20" genummerde bon dus gebruikt worden voor het koopen van een half pond boter óf een half pond margarine óf twee ons vet. De op 22 November jl. reeds bij de producenten of in den handel aanwezige voorraden spijsvet in verpakking van 250 gram mogen voorts tegen inlevering van een met „20" genummerden bon worden verkocht. De bonnen, welke op 13 December as. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig gedurende de week van 14 tot en met 20 December as. *1 n g\ g\ W rr Damrak 42—4S ,,U Cl Br U VJ AMSTERDAM Tel. 42657-42759 Centrale Verwarming Lift Geheel gerestaureerd KAMERS vanaf f 2.75 O O. De Martha's onzer dagen hebben hun huiselijke beslommeringen meer dan ooit. Het punten-prdbleem heeft velen slapelooze nachten, anderen grijze haren bezorgd. Zij zorgen den gan- schen lieven dag voor alles wat in een gezin noodig is. Zij rekenen, tellen en herstellen van den vroegen morgen tot d.en laten avond; zij droomen over vele bekommernissen en staan op met nieuwe zorgen. Heeft dt. Zaligmaker, toen hij Martha en Maria bezocht, zijn woord tot de druk-bezig-zijnde Mar tha „Martha, gij zijt bezorgd en be kommerd over vele dingen, een echter is slechts noodzakelijk" niet over het hoofd van deze heilige vrouwe gericht tot de moeders en zorgsters uit onzen inderdaad zorglijken tijd Ja, de beslommeringen zijn groot en alleen moeders van groote gezinnen kunnen oordeelen hoe groot ze zijn. Ze kunnen en mogen intusschen nooit ons zóózeer in beslag nemen, dat wij het eenig noodzakelijke missen. Wat baat het per saldo den mensch, alles te bezitten, als hij het Eene waarop de Goddelijke Gast van Martha doelde, verwaarloost? Dat Eene is alles en het overige? „Het zd> v wo-den toe geworpen!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1