EEN „SPAARNESTAD"-JUBILEUM Nieuw initiatief van de K.F.A. Laatste Nieuws En een nobele geste Woorden van vriend schap Frankrijk-Spanje Duitsche aanvallen van Vrijdagavond W. HOLTHUIZEN >4? Opticien Verspreiding van goede lectuur bi-, A> ZONDAG 8 DECEMBER 1940 STADSNIEUWS STREEKPLAN KENNE- MERLAND-ZUID Voorstel aan gemeenteraden MIDDENSTANDS- WONINGEN Blijvende nadeelige saldi HAARLEM WILHELMI NASTRAAT TELEF. 17644 37 R.K. VOLKSBOND Ledenvergadering Nieuwe fotozaak „Fotessel" Waardigheid en stijl, GEMEENTEZAKEN Het jubileum van mr. Heerkens Thijssen Gouden professiefeest VOETBAL WatergraafsmeerH.F.C. WATERPOLO Dual-meet HPGHZ en PC BENNEBROEK Voor OVERVEEN ZANDVOORT UIT DE HOOFDSTAD WINTERHULP NEDERLAND Henk Schaer declameert Van Maandag tot Zondag in hel Rijksmuseum Toestand van Burgemeester de Vlugt Sluiting kantoren Maat- schappelijken Steun Concertgebouw herdenkt Baron Röell Sluitingsuur markten Franco en Piétri spreken bij over handiging van geloofsbrieven GEEN BLOEMBOLLEN, MAAR VARKENSBOUTEN Hartige voorraad ontdekt bij expediteur Bulgaarsche aandacht voor Zwetkowitsj's verklaring JAPANSCHE SUCCESSEN IN KIANGSI Academische examens In verband mét de nauwe relaties tusschen *De Spaarnestad" en de „Nieuwe Haarlemsche Courant" is het met eenigen schroom, dat wij gewag maken van een- zakelijk jubileum, hetwelk tht op den dag van heden geheim gehouden werd en als gevolg van de bescheidenheid der Jubilarissen, ook niet gevierd is. Het jubileum is echter te merkwaardig en de eindelijke herdenking is met een te sympa thieke geste gepaard gegaan, dan dat wij zou den mogen» zwijgen. Deze dagen was het twaalf en een half jaar geleden, dat de heeren J. W. Lucas en C. Ooms nis commissaris en als directeur aan de N.V. Drukkery „De Spaarnestad" verbonden werden. Wanneer wy nagaan, wat de beide jubilaris sen in de voorbije functiejaren beteekend ep bereikt hebben voor de algemeene en in het bijzonder voor de katholieke pers, voor de goede uitgevery, voor de boek- en andere druk kunst, voor zoo menig neven-bedrijf en last not least voor de duizenden gezinnen, die direct of indirect hun levensbron vinden in het •,Spaamestad"-bedryf, dan ware er alle aan leiding geweest Dm af te wijken van den nor malen regel, dat een twaalf en een» half jarig jubileum by de „Spaarnestad" niet meer wordt gevierd. He jubilarissen hebben het anders gewenscht; 2Ü hebben hun jubileum willen laten» vergeten, maar desondanks niet nagelaten, hun perso neel in de vreugde om hun jubileum te doen deelen. Gistermiddag, te prompt twaalf uur, had er tn de groote aula van „De Spaarnestad" een bedryfs-appèl plaats van het Haarlemsche ».Spaarnestad"-personeel en de zaal was méér dan gevuld, toen de heer J. W. Lucas het woord nam om het aanwezige personeel mede na mens den heer Ooms en» in overeenstemming met het volledige bestuur der „Spaarnestad" 'dl drievoudige blijde boodschap mede te deelen De heeren Lucas en Ooms en de „Spaarne stad" zullen zbo vernamen wy instellen een zoogenaamd Personeelfonds, ten doel heb- ben»(j om bij gebleken noodzakelijkheid de pen eioenen van weduwen en weezen van het per soneel der „Spaarnestad" aan te vullen. Het is nl. in het verleden voorgekomen, dat ernstige moeilijkheden» zouden zijn gerezen in achtergebleven gezinnen, indien de „Spaarne stad" zich onbetuigd had gelaten. Teneinde in het vervolg op dergelijke gebeur lijkheden ingesteld te zijn, zal dus uit het Per soneelfonds, indien het blykt dat in de betrok ken gezinnen hieraan behoefte bestaat, het Pensioen van weduwen en weezen worden ver hoogd. Het bestuur van het Fonds bestaat behalve hit de directie der „Spaarnestad" uit een drie tal leden uit het personeel, nader aan te wijzen De heeren Lucas en Ooms hebben een eerste schenking aan het F»onds gedaan en de „Spaar nestad" heeft deze aangevuld, zoodat het Fonds begint met een» kapitaal van f 12.500.Telken- jare zal het bestuur der vennootschap beslis sen, of er aanleiding is het bydrag verder aan te vullen. De „Spaarnestad" wenscht voor haar Haar- lemsch personeel in te stellen»; een maatschap- Pelyken hulpdienst, welke zal worden uitge oefend door een "gediplomeerd verpleegster, te vens gediplomeerd door de R.K. School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam. Deze vrouwelijke kracht zal in bijzondere omstan digheden en voorzoover daaraan behoefte is, hulp kunnen bieden aan de vrouw in de gezin nen» van het personeel, hetwelk te Haarlem en omgeving woont. Als voorbeeld denkt de directie zich voor fcoover noodig de hulp na bevallingen, hulp bij kiekten van de vrouw in de gezinnen en soort gelijke omstandigheden. Zy stelt zich vOor, in overleg met den direc teur der Mariastichting te Haarlem een nadere regeling hieromtrent uit te werken; het vinden Van een dergelijke kracht, welke de noodige geschiktheid moet hebben om met een» groot aantal personen om te gaan, is moeilijk. Het is in verband hiermede mogelyk, dat de prac- tische tewerkstelling van de Zuster nog eenigen tyd op zich moet laten wachten. Wat de Kindertoeslagwet betreft welke per 1 Januari as. ingaat, deelde de heer Lucas fhede, dat de „Spaarnestad" bereid is, de rege ling omtrent kindertoeslagen, welke reeds sedert lang by haar gold, volledig te laten bestaan voor alle gevallen, waarin de Rijksregeling min der ver gaat, d.w.z. dat de „Spaarnestad" in de betreffende gevallen aanvult, wat men van Rijkswege minder ontvangt dan Onder de re geling van de „Spaarnestad". Telkens als de heer Lucas weer een van zyn Verrassingen voor de aanwezigen had geopen baard, klonk een hartelijk en welgemeend applaus; het personeel toonde zich zeer dank baar voor de sociale aanvoeling van de even- tueele nooden der „Spaarnestad'-werkers. De Verblydende mededeelingen kwamen, zooals hierboven» reeds gebleken is, geheel onverwacht. Maar desondanks vond de heer W. H. van Baarle, procuratiehouder en chef der Service- afdeeling van de „Spaarnestad" namens alle aanwezigen a l'improviste treffende woorden bm de heeren Lucas en Ooms hartelijk dank te zeggen voor de verrassingen die zij by gele genheid van hun jubileum aan het personeel van „De Spaarnestad" bezorgd hadden; hij legde er den nadruk op. dat de jubilarissen hun eigen jubileum ongemerkt hebben willen laten Voorbijgaan, maar desniettemin naar aanleiding Van dat jubileum een schoone sociale daad heb- ben willen stellen. Het moge ons als redactie van de „Nieuwv Haarlemsche Courant" vergund zyn, den beiden jubilarissen- van harte geluk te wenschen met hun directeurschap en met de schoone resul taten, in twaalf en een half jaar bereikt, en de hoop uit te spreken, dat zy nog vele jaren het „Spaarnestad"-bedrijf zullen mogen leiden- met dezelfde resultaten als voorheen. Nu by beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Binnenlandsche Zaken d.d. 12 October 1940. het beroep van Blce- mendaal tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 10 Januari 1940, ongegrond verklaard is, heeft de raad van Bloe- mendaal besloten en staat op de agenda van den Zandvoortschen raad medewerking te verleenen om tot de vaststelling van een streek plan voor „Kennemerland-Zuid" te geraken. De eerste stap zal nu moeten zijn het treffen van een regeling tot instelling van een commis sie, als bedoeld in art. 45 der Woningwet, te zamen met de gemeenten Haarlem, Velsen, Heemstede, Zandvoort, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Bennebroek. Bij de vast te stellen gemeenschappelijke re geling zou de kwestie van de stemmenverhou ding wederom een verdere samenwerking in den weg kunnen staan. Teneinde deze belemmering by voorbaat uit den weg te ruimen, werd op 5 November 1940 ten Raadhuize te Ovelveen eene byeenkomst ge houden van vertegenwoordigers der betrokken gemeenten. In deze vergadering zyn partyen tenslotte in beginsel tot overeenstemming gekomen omtrent de stemmenverhouding in de commissie. Overeengekomen werd, dat aan de raden der betrokken gemeenten het yoorstel zou worden gedaan om zich uit te spreken voor een stem menverhouding, waarby aan Haarlem 3 stem men, aan Velsen 2 stemmen en aan de overige gemeenten elk één stem zou worden toegekend, Dit was n.l. het voorstel van den gemeente secretaris van Heemstede, den heer N. Vos waarmede de vergadering zich tenslotte in be ginsel vereenigde. B. en W, deelen mede, dat de exploitatie van de'hieronder vermelde complexen middenstands woningen over 1938 en 1939 de daarby vermelde nadeelige saldi heeft opgeleverd; 1938 1939 Woningbouwver. ..Huis ter Cleeif", 70 woningen ƒ10.919.43 9.645.70 Woningst. „Patrimonum", 81 woningen 12.337.53 9.872.39 Woningbouwver. „Tuinwijk Noord", 65 woningen „11.446.43 8.481.13 Coöp. Woningver. „Onder Dak", 52 woningen 7.818.74 5.365.26 Haarl. Stichting voor Wö- ningverb., 74 woningen 23.793.31 „14.614.67 ACCOUNTANT - LID N.l.v.B. aldus B. en W., deze debet-saldi te doen aflos sen. Ten einde de corporaties daartoe in stgat te stellen, stellen wij U voor haar tot wederop- zeggens rentelooze voorschotten uit de gemeen tekas te verstrekken tot de bedragen van de voormelde nadeelige saldi. Het verstrekken van de voorschotten „tot wederopzeggens" is o. i. noodig om, indien b.v. te eeniger tijd de exploi tatie der woningen het betalen van rente zou mogelyk maken, door opzegging van de voor schotten en het eventueel opnieuw verleenen daarvan rentebetaling te verkrijgen. Totaal 66.315.44 47.979.24 Ten gevolge van deze nadeelige saldi zijn in de rekeningen-courant der desbetreffende cor poraties bij de centrale kas der gemeente groote debet-saldi ontstaan. Wij achten het gewenscht., De eerste ledenvergadering van dit seizoen werd Zaterdagmiddag in gebouw St. Bavo ge houden onder voorzitterschap van den heer J. Ph. H. Castricum. De voorzitter deed eenige mededeelingen o.a. in verband met een één-daagsche retraite te houden in Bergen. Deze retraite wordt ten zeerste aanbevolen. Men kan zich hiervoor op geven by het bestuur en bij de commissie van geestelijke belangen. De bestemming van het geld van het R. K. Vakziekenfonds, dat opge heven werd,, zal door het bestuur .van den R. K. Volksbond worden vastgesteld. Verschillende aangelegenheden, die reeds op de bestuursraadvergadering werden besproken, o.a. de actie van „Herwonnen Levenskracht" en een schryven van den kring Haarlem-Noord om een contact-commissie samen te stellen, werden op deze vergadering aan de orde gesteld en behandeld. De actie van Winterhulp heeft een Kerst actie georganiseerd. Men hoopt met het aan staande Herfstfeest den behoeftigen leden van den Volksbond een aangenaam en prettig Kerst feest te bereiden. By de bestuursverkiezing werd de heer Hou- weling tot vertegenwoordiger van den Transportarbeidersbond gekozen. Tevens was er verkiezing tusschen twee can didates de heeren Gouweleeuw en J. Bonfrer, waarbij gekozen werd de heer J. Bonfrer. De heer Bonfrer. bedankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De adviseur, de weleerw. heer C. Broers, riep op voor een op te richten „Credo-Pugnoclub". De adviseur lichtte zijn standpuftt nader toe en hoopte, dat een groot aantal leden zich zal opgeven by den adviseur of bij het bestuur van den R. K. Volksbond. De begrootingen van den Bond en gebouw St. Bavo werden beide goedgekeurd. Voorzitter sprak nog een opwekkend woord tot leden van de eigen instellingen „Arbeid Adelt", „Concordia", Herwonnen Levenskracht, Winterhulp en andere. Aan de Westergracht 71 hebben twee Rotter dammers, die door den oorlog alles verloren hadden, een keurige nieuwe fotozaak opgericht onder den naam van „Fotessel". Het nieuwe be drijf zal zich bezig houden met fotografie in den uitgebreidsten zin. Natuurlyk wenschen wy den ondernemenden Rotterdammers veel suc ces toe. twee kenmerken, die het uiterlijk van een grafteeken kunnen ver heffen boven het „gewone". De firma Swaalf legt er zich op toe deze begrippen te verwezenlijken :n ieder monument, dat haar werkplaatsen verlaat. a m «air Dit geeft het bijzondere cachet aan elk ontwerp van w IT A A L I Toonzaal: Kleverlaan 58 (t.o. Stadskweektuin), Tel. 10293, Haarlem Electrische Steenhouwerij: Judith Leysterstraat 192154 Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. om prae-advies: le. een verzoekschrift van het bestuur der R. K. Jongensschool voor M. U. L. O. om uit breiding van de U. L. O.-school aan de Gedemp te Oude Gracht 120; 2»e. een verzoekschrift van het bestuur der afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Lee raren en Onderwijzers in de lichamelijke opvoe ding in Nederland om het onderwijs in licha melijke opvoeding, hetwelk met ingang van 1 Januari 1941 verplicht is gesteld op de sdjolen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs, op te dragen aan leerkrachten in het bezit van de akte M. O. lichaamsoefeningen, met adhaesie betuigingen van de besturen van de Afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Voetbalbond, van den Kennemer Turnkring en van der. Kring Haarlem van den Nederlandschen Zwem- bond; 3e. een verzoekschrift van 9. Veldkamp, di recteur der N. V. Hogerveka, om in koop te ont vangen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Teslastraat en Marconistraat. Ter lezing zijn gelegd de navolgende dossiers: le. Verbouw „Huis te Zaanen"; 2e. Circulaires van Gedeputeerde Staten van Noordholland betreffende het afleggen van eeden, enz. door ambtenaren (gedeeltelijk ook van toepassing op raadsleden) 3e. Verdeeling van subsidies voor het jaar 1940 aan met name genoemde vereenigingen. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen heeft, in verband met de tydsomstandigheden, den wensch te kennen gegeven, dat aan zyn „gouden docto- ïaat" op 15 December a.s. geen enkele aandacht zal worden geschonken. Heden 8 December viert zuster Soeur Annette, in de wereld mej. M. J. E. Bontekoe, te Roosen daal N.B. haar gouden professie-feest. Met een op vier plaatsen gewijzigd elftal komt H. F. C. hedenmiddag tegen Watergraafsmeer uit. J. Berendse is vervangen door Drijver, wiens plaats thans ingenomen wordt door Kam- meijer. Als rechtsbinnen speelt nu J. ten Have, terwijl Hackenitz de opengevallen rechtsbuiten- plaats bezet. De opstelling luidt: v. d. Togt Drijver A. Berendse Flack Kruyer Beets Hackenitz J. ten Have de Haan Kammeijer Guldetnond Het bestuur van de Heemsteedsche Poloclub heeft zijn groote concurrente, de Haag6che Zwem- en Poloclub uitgenoodigd voor het h'ou- den van een dual-meet op zwem- en waterpolo- gebied. De eerste ontmoeting zal te Haarlem plaats vinden op Zondag 5 Januari as. in het Sportfondsenbad, des avonds te 5 uur. Hierna zal het Heemsteedsche dames-team het Hasg- sche dames waterpoloteam ontmoeten en als slot volgt de heerenwedstryü HP.C. 1 tegen de H. Z. en P. C. 1. In Februari zal de HP.C. haar Haagsche vrienden te gast zÜn voor de return-match. De uitbetaling van inkwartieringsgelden De uitbetaling van inkwartieringsgelden zal plaats vinden op Woensdag 11 December a.s., des na middags van half drie tot vier uur, aan het Raadhuis. Dit geldt echter uitsluitend voor hen, Wy lezen in Kath. Filmfront: Het vorig jaar hebben wij in dit blad een reeks artikelen gepubliceerd onder den titel: „Hoe het groeide" en „Wat doet de K. F. A.", waarin wij trachtten de ontwikkeling en be- teekenis van het „Werk voor de goede film" te ontvouwen. Sinds de omwenteling van den lOden Mei dreigde de basis van de in bedoelde artikelen geschetste werkzaamheden versmald te worden. De officieele erkenning immers van de Katholieke filmkeuring is voorshands bui ten werking gesteld; het aantal nieuwe films is belangrijk ingekrompen; aan veel verwach tingen van verleden jaar moet momenteel het zwijgen worden opgelegd. Zooals op zoo menig ander gebied gold het ook hier: niet bij de pakken neerzitten, maar aanpassen aan gewyzigde omstandigheden! Dat heeft het bestuur der Stichting „Werk voor de goede film" dan ook gedaan. Ondanks bijna onoverkomelyke moeilijkheden is het plan tot het houden van een cursus in film kunde doorgezet enmet succes! Op 2 No vember is de cursus te Amsterdam en op 9 November te 's-Bosch geopend. Het aantal deelnemers aan den cursus in de hoofdstad overtreft verre het gestelde minimum van twintig; en zoowel uit Amsterdam als uit Den Bosch bereikten het bestuur vele dank- en te vredenheidsbetuigingen voor dit genomen ini tiatief en voor de wijze, waarop de cursus in filmkunde werd ingezet. Een tweede bewys van de levenskracht van het „Werk voor de goede film" vormen de gratis filmvoorstellingen voor de leden In' Amsterdam, Utrecht, Leiden, Den Bosch en Groningen zijn maandelijksche voorstellingen tot den zomer van 1941 nu al verzekerd. In Den Haag en Rotterdam is deze maand even eens een serie gratis filmvoorstellingen be gonnen. In de meeste der genoemde plaatsen heeft een dusdanig groot getal leden zich te gen een geringe vergoeding het thuisbezorgen maandelijks van gereserveerde plaatsen ver zekerd, dat de betrokken bioscoopzalen nu reeds voor een jaar besproken zyn en over een nieuwe reeks voorstellingen moet worden ge dacht. Begrijpelijkerwyze werken zulke suc cessen aanstekelijk en nu staan dan ook reeds Nijmegen, Eindhoven, Breda en Haarlem op het program. Het bestuur van de K-F.A. is echter verder gegaan en heeft zich de vraag gesteld of het by zooveel blijkbare behoefte onder onze Katholieken aan leiding bij hun ontspanning niet, geheel in den geest van dezen tijd, naar, wat men tegenwoordig gelieft te noemen .samenbundeling van krachten" moest streven om onzen geloofsgenooten op heel het terrein van ontspanning en ontwikkeling, op het ge bied van lectuur, muziek en tooneel evenzeer voorlichting en hulp te verschaffen als op dat van de film. Een onmiskenbaar aan den dag tredende verandering in den publieken smaak was mede aan deze overweging niet vreemd. Het was n.m. aan het bestuur van de K. F. A. niet ontgaan, dat de schokken van de Meidagen den Nederlandschen volksgeest niet onbewo gen hebben geléten. In alle lagen van de be volking is een veel grootere levensernst inge treden. Allerlei verschijnselen wijzen daarop: de leesbibliotheken en boekhandelaren consta- teeren een veel grootere vraag naar het boek en, wat meer zegt, naar het goede boek. Men zoekt in tegenstelling met vroeger naar ern stiger lectuur, naar godsdienstige, geschiedkun dige en populair wetenschappelijke onderwer pen. De documentaire film, die hier te lande weinig in trek was, is plotseling geliefd gewor den. Het tooneel in zijn beste uitingen, n.m. in zijn klassieken vorm, beleefde dezen zomer hoogtijdagen. Moet deze prijzenswaardige trek naar het betere niet gesteund worden? Is er in den engen kring van intellectueelen onder ons niet dikwijls geklaagd en zelfs wel gesmaald over het lage peil van ontspanning bij de mas sa, over de weinig verheffende muziek en zang bij feestelijke gelegenheden, over het verslin den van sensatieromans zonder eenige opvoe dende waarde; over de vervlakkende Ameri- kaansche film; over de drakerigheid van het' dilettantentooneel? De vraag zou gesteld kun nen worden: aan wie van dit alles de schuld? Zonder zich echter in dorre retrospectieve be schouwingen te verdiepen vroeg het bestuur van het „Werk voor de goede film" zich af: is het niet onverantwoordelijk om een zich thans onmiskenbaar openbarende algemeene zucht naar betere ontspanning zonder leiding en zonder bevrediging te laten? Besloten werd om samenwerking te zoeken met deskundigen op alle bovengenoemde gebie den en dan in één bepaald gewest te beginnen om, wanneer hier succes geboekt werd, ook el ders een zelfde doel na te streven. Het oog viel allereerst op Brabant, waar een .eigen, af gesloten Katholieke cultuur aanwezig is. Er werd verder overwogen, dat hier vele ruime en goed geoutilleerde vereenigingszalen zoo goed als ongebruikt staan. Want het verschijnsel doet zich voor, dat, door de moeilijkheden van dezen tijd, zelfs zij, die anders nu reeds lang een wintel-program klaar hadden om hun pa rochie, patronaat of vereeniging in de donkere maanden eenige ontspanning te bieden, dit thans wegens de tijdsomstandigheden hebben achterwege gelaten. En dat in dezen spannen- den tijd nu ontspanning meer dan ooit noo dig is. Er is dan door het bestuur van de K. F. A. contact gezocht met de leiders van Brabantia nostra én van de Voor-God-Actie in Brabant; met enkele bekende persoonlijkheden op het gebied der muziek; met het bestuur van de Katholieke cultureele federatie, waarvan het secretariaat in Breda gevestigd is en welke vereeniging zich vooral op tooneelgebied zeer verdienstelyk heeft gemaakt en tenslotte met leiders van openbare leeszalen. Deze allen zijn reeds tweemaal bijeen geweest en hebben zich onder leiding van de K. F. A. gevormd tot eep comité tot veredeling van de ontspanning onder d'e Katholieken (van Brabant). De leden van het Comité hebben zich in commissies ver deeld, die elk op hun terrein werkzaam zyn. De commissies voor muziek en tooneel zullen zorg dragen dat reeds voor Kerstmis program ma's kunnen worden aangeboden, waarmee verheffende feestdagen zullen zijn te vieren; de commissie voor lectuurverspreiding is reeds verder gevorderd en heeft zich tot de Katho lieke uitgevers en den Katholieken boekhandel gewend om in samenwerking met deze het goe de boek te brengen voornamelijk in die plaat sen, waar geen boekhandel van beteekenis en geen leeszalen zyn gevestigd. En dit terrein is onoverzienbaar. Met de verspreiding is al een aanvang gemaakt. De K. F. A. heeft haar propaganda- en ad ministratief apparaat met haar Centraal Bu reau geheel ter beschikking van dit mooie doel gesteld en vertrouwt met haar groote organi satie van 150.000 leden en haar overal gestich te plaatselijke comité's dit moderne apostolaat krachtig te bevorderen. Zoodra dit nieuwe werk in Brabant wortel heeft geschoten en wij twijfelen er niet aan of dit zal zèer spoedig zijn gebeurd dan zal ook elders in het land contact worden gezocht. Ons blad „Katholiek Filmfront" zal als or gaan van voorlichting zeker goede diensten kunnen bewijzen en den leiders van onze plaat selijke afdeelingen verzoeken wij thans reeds zich te bezinnen hoe zij zich het best voor dit nieuwe werk kunnen beschikbaar stellen. In nomine Domini feliciter! Rijksstr.weg 12 Telefoon 16658 Ziekenfondsleveranfies die hun inkwartieringsbiljet reeds aan 't Raad huis hebben ingeleverd. Kostelooze inenting In de Openbare Lagere School aan de Schoollaan Zal op Woensdagmid dag a.s. te 2.30 uur gelegenheid worden gegeven Voor kostelooze vaccinatie. Aan de ouders wordt verzocht het trouw boekje mede te brengen. Burgerlijke Stand Geboren: Adrians W., d. van M. Oosterhoutfcigthart. Overleden: H. Claassen, 78 jaar. Stormschade Vrijdagavond werd de politie er van in kennis gesteld dat in de omgeving van de Julianalaan een schoorsteen het slacht offer van den storm was geworden. De brand weer stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat de schoorsteen tusschen 2 perceelen terecht ge komen was, hetgeen echter geen gevaar ople verde, zoodat men met het opruimen tot den lichten dag kon wachten. Winterhulp Nederland. De eerste winter hulp-collecte te Zandvoort is een succes ge worden! Tot 5 December is binnengekomen een to taalbedrag van 3250.45. De huiscollecte bracht op 1087.48, de straatcollecte 382.97. terwijl aan afzonderlijke giften is ontvangen 1770. Ik breng hulde aan den goeden burgerzin van de Zandvoortsche bevolking en aan de dames en heeren collectanten voor den yver en de toewijding, waarmede zij hun niet al tijd gemakkelijke taak hebben vervuld. Zandvoort, 5 December 1940. De burgemeester van Zandvoort, VAN ALPHEN. Storm over de badplaats. Mogelyk door dat men te Zandvoort steeds op storm bedacht is. heeft de orkaan Vrijdag weinig kwaads uit kunnen richten. Wel was de wind in staat kwistig te strooien met dakpannen en ander „klein goed" als stukken hout van wankele schuttingen en hetgeen nog op drooglynen hing, maar de boomen en huizen trotseerden hem flink, zoodat er niets anders te melden is dan dat Zandvoort den storm goed doorstond Burgerlijke Stand. Geboren: Paulus AI- phonsus Maria, zoon van G. J. Vaarwerk en van A. A. Stroband. Hendrik Johannes, zoon van M. J. F. Castien en C. Poots. Ondertrouwd: W. G. Diepeveen en R. C. H Otten. W. Sloof en A. M. Schut. Overleden: d. van Duyn, 17 jaren, wonende te Katwijk. Naar wij verhemen is ten bate van de Winter hulp Nederland door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem gestort een bedrag van f 4000.en door de Vereenigde Katholieke Pens (De Tijd, De Nieuwe Dag e. a.) een be drag van f 1000. Van Maandag as. tot Zondag a.s. zal Henk Schaer in de Nachtwachtzaal van het Rijks museum dagelijks een declamatie-matinee geven, die aanvangt om half drie. Het programma, dat de heer Schaer zal voordragen, ziet er als volgt uit: Lied van Heer Halewyn en Egidius waer bestu bleven (dichter onbekend)Aan de Beurs van Amsterdam, Op Jongkvrou Isabel le Blon en Waterbel of verzierd Gerucht van Joost van den Vondel; Scheepspraet van Constantyn Huy- gens; St. Agnes Bruyloft van J. Stalpaert v. d. Wiele; De ziele betracht de nabijheid Gods van Joannes Luyken; Kluchtigh Boerengeselschap van Gerbr. Adr. Bredero; Holland van Ever- hardus Potgieter; Sonnet van Hendrik Kretzer; De Tuinman en de Dood van P. N. van Eyck; Met myn nicht in den Tuin van Marnix Gysen; Een lied om Eva van Anton van Duinkerken; Lethe van P. C. Boutens; Alpejagerslied, Mare groet 's morgens de dingen en Berceuse van Paul van Ostayen; In Memoriam Patris, J. W. F. Werumeus Buning; Gy badt op eenen berg, Guido Gezelle; Paradise Regained en Zinkend Schip van H. Marsman en In Memoriam H. Marsman van Jan Engelman. Het succes dat Henk Schaer behaalde met zyn voortreffelijke voordrachten van de Apo calyps zal hem ook ditmaal ongetwyfeld be langstelling bezorgen. Omtirent den toestand van Burgemeester De Vlugt, die, zooals wij mededeelden, in de Zieken verpleging op de Prinsengracht is opgenomen, vernemen wij, dat de toestand van den patiënt wel ernstig is, doch dat er geen levensgevaar bestaat. In verband met de verduisteringsvoorschrif ten zullen van heden af tot nadere aankondi ging de kantoren van Maatschappelijken Steun te vijf uur 's middags voor het publiek gesloten zyn. Ter nagedachtenis aan mr. dr. A. Baron Röell, oud-voorzitter en eere-voorzitter van het be stuur van het Concertgebouw, zal het Concert gebouworkest onder leiding van Willem Mengel berg het Zondagmiddagconcert inleiden met den Treurmarsch uit Beethovens „Eroïca". De markten moeten in de week van 9 tot en met 14 December a.s. uiteriyk om vyf uur 's mid dags zyn ontruimd. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) MADRID, 7 Dec. (D.NJB.) De nieuwe Fran- sche ambassadeur te Madrid, Piétri, heeft van daag bij de overhandiging van zyn geloofsbrie ven aan het Spaansche staatshoofd in zyn rede verklaard, dat hij zich gelukkig achtte als op volger van maarschalk Pétain den caudillo zyn geloofsbrieven te kunnen overhandigen. De am bassadeur betoogde, dat de Fransche natie van nu af zich met een eerlykheid, die door het woord van het staatshoofd gewaarborgd wordt, geheel en al zal bezighouden met de hervorming en den wederopbouw van haar politiek en so ciaal gebouw, dat jarenlang onder de kalklaag van 1918 diepe, gevaarlyke scheuren vertoond heeft. Tot slot wees de ambassadeur op zyn wil tot bevordering der wederzydschê belangen en van een vruchtbare vriendschap tusschen Spanje en Frankryk. Het Spaansche staatshoofd herinnerde in zyn antwoord aan het optreden van maarschalk Pétain, die als afgezant van Frankryk in Spanje de taak gehad had een vriendschap, die door een kennelyk vy'andige politiek ernstig in ge vaar gebracht was, opnieuw aan te knoopen. Franco gaf de verzekering, dat Spanje de hui dige situatie ten volle begrijpt. Spanje volgt met algeheele sympathie de Fransche vernieu wingsplannen. Generaal Franco betoogde tot slot dat hij bereid was zich in te spannen voor een duurzame vriendschap tusschen beide volken. Ambtenaren van den Crisis Controle Dienst hielden op den Haarlemmerweg een auto aan. waarin zich een mand bevond me: blcembollen. Het label, dat aan de mand hing, vermeldde althans dit artikel, doch toen de ambtenaren, voor wie deze aanduiding niets beteekende. eens een blik in de mand wierpen, bleek deze geen bloemkollen doch varkensbouten te be vatten. Zy hadden slechts dit gemeen met dl bollen, dat zy uit dezelfde streek afkomstig waren. De chauffeur van den auto werd aan een verhoor onderworpen, waaruit kwam vast te staan, dat de mand uit Lisse afkomstig- was. In samenwerking met de politie uit deze p'.aa.s, werd door de ambtenaren een onderzoek in gesteld in een garage van een expediteur, waar 350 kg. varkensvleesch, 4300 blikken geconden seerde melk, 78 kazen en een baal suiker wer den aangetroffen. De expediteur verklaarde zich omtrent de herkomst van deze goederen niets te kunnen „herinneren" Hy en een tweede verdachte werden ge arresteerd en in het politiebureau te Lisse op gesloten. De goederen zyn in beslag genomen. SOFIA, 7 Dec. (D.N.B.). De Bulgaarsche pers wijdt groote aandacht, aan de verklaringen van den Joego-Slavischen ministerpresident betref fende de bereidwilligheid van Joego-Slavië om aan de nieuwe ordening van Europa mede te werken. Deze verklaringen hebben hier zeer grooten indruk gemaakt en worden druk be sproken. De bladen onthouden zich echter nog van een eigeft standpunt. (Berichten ree as geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) STOCKHOLM, 7 Dec. (DJ4JB.) Naar Reuter meldt, was een stad in het Zuidwesten van En geland Vrydagavond het voornaamste doel der Duitsche bommenwerpers. Er vielen sterk explo sieve en brandbommen. Vele gebouwen werden getroffen en er ontstonden tal van branden. Ook op Londen werden luchtaanvallen ondernomen. Het bericht uit Londen beperkt zich tot de op merking, dat het luchtalarm later dan gewoon- iyk begon en eerder dan anders eindigde. Berichten van Amerikaansche correspondenten uit Londen bevestigenl dat de voornaamste aan vallen van het Duitsche iuchtwapen In den af- geloopen nacht een stad in Zuidwest Engeland golden. Vermoedelyk Southampton of Ports mouth. Er vielen vele brisant- en brandbommen. Andere luchtaanvallen werden ondernomen op Wales, de Midlands en Londen. De aanval op Portsmouth geschiedde toen de puinruimers nog bezig waren de ergste sporen der jongste Duit sche aanvallen weg te nemen. In een niet ge noemde plaats, zoo wordt verder gemeld, is de Hertog van Gloucester by een luchtaanval siechts ternauwernood ontkomen aan de bom men, die vlak by zyn auto insloegen. De te New York beschikbare berichten uit Londen waren als gevolg van de verbreking der kabelverbin- cling tusschen Engeland en Amerika Zaterdag- norgen zeer schaarsch. NANKING, 7 Dec (Domei) De Japansche militaire autoriteiten deelen mede. dat de zui vering in het Noordelyke deel van de provin cie Kiangsi snelle vorderingen maakt. Twee lapansche colonnes hebben het vyandelyke i.oofdleger naby Hoekau vernietigd. Dit gebied staat thans volkomen onder Japansche con- iróle. Hiertoij liet de vijand 1260 dooden op het slagveld achter, alsmede een onbekende hoe veelheid oorlogsmateriaal AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen economie de heer H. Elte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3