{Mfnknjc'S "lEÜWROOD Geruchten Hevige nachtaanval op Londen Nieuwe chef van Ital. marinestaf Ernstig vliegongeluk Italië Amerikaansche hulp voor Griekenland Verduistering v r Wederom aanvallen der Grieken afgeslagen TURKENBURG J' E.N .A.van MEVE R DEN BODEGRAVEN ZADEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS „SINT PETRUS'5 in ROOSEVELT BEZOEKT MARTINIQUE Nieuwe offensieve tactiek der Duitsche vliegers Hulp aan Rotterdammers MIJN ONTPLOFT PROJECTIEL ONTPLOFT TE SCHEVENINGEN Weer twee jongens gedood Mijningenieur dood gevonden MAANDAG 9 DECEMBER 1940 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Twee generaals hierbij omgekomen Knox vraagt om afweergeschut ACCOUNTANT. LID NED. UNIE v.ACC AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUyKENSTR.8 na 6 uur 23123 Communiqué uit Londen Sneeuw aan Zwarte Zeekust Dagorder van generaal Cavalier o Nieuwe functie bij gene ralen staf Duitsch weermachtsbericht 31000 TON TOT ZINKEN GEBRACHT Britsche bommen richten geringe schade aan Ital. weermachtsbericht Opmarsch bij Pogradetsj tot staan gebracht 64STE JAARGANG No. 22744 ZEEPBESPARING Dr. H. NANNING's VRAAGT PRIJSCOURANT Wie in aanmerking komen Ernstige schade in Wijk aan Zee Door locomotief gegrepen en gedood Spoorwegarbeider het slachtoffer LAATSTE FRANSCHEN UIT ZEELAND DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Door verstikking om het leven gekomen Aanrijding in het duister Twee voerlieden zwaar gewond FIETSER DOODGEREDEN Internationale K. v. K. naar Stockholm De Belgische Winterhulp MALIEBAAN 50 UTRECHT Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering COURAffï fl.^.85 p. literflesch In het weekblad van Nationaal Front (leider Arnold Meijer) lezen wij o.m. de volgende verzuchting, welke in haar formuleering wat al te zeer gene raliseert, maar allerminst ongegrond is. «Het is met den geest onder het volk thans droevig gesteld. Juist in een tijd dat een krachtig zelfbewustzijn de voor waarde is voor ons volksbestaan, hoort men om zich heen niets dan sombere klanken van wrok en défaitisme Als je een enkele maal nog eens de neiging voelt om te lachen, dan is het om de dolle geruchten, die met een volkomen verachting voor de roe onder de menig te blijven ronddwalen. GeruchtenIk heb er thans weer een paar opgevangen, zoo mal, dat, ware er geen ernstige strafbedreiging tegen hem, die er toe medewerkt ze te ver spreiden, ik ze gaarne zou vertellen Het doet er trouwens niet toe, want een ieder kent ze reeds. Van Colijn en het Paleis op den Dam en zoo En gelooft nu ook iedereen die verhaaltjes, waar voor een eenigszins snuggere jongen van veertien jaar de schouders op zou halen? Oh zeker; ik heb het domme gepraat aangehoord in de tram en den trein, in café's en op den hoek van de straat de bankier en de slager, de leeraar en de tuinman, zij zeggen allen: nou. heb je 't nieuwste al gehoord En dan komt het. Het Gerucht. De zaak is. dat arbeiders en geleer den, burgerlieden en raddraaiers elkaar ontmoet hebben in de menigte. En de menigte heeft de intelligentie van een achterlijk kind van twaalf jaar Zij is de ongeordende massa, waarin zekere ge voelens ronddwalen en de redelijkheid niet mede spreekt. Men kan de geruch ten niet bestrijden en de eeuwige (be doeld wordt blijkbaar de eenige Red.) methode om het verzet den kop in te drukken is.... de menigte te dooden! Het Nederlandsche volk is geen orga nisch geheel meer niet méér en nóg niet. Eerst als het oogenblik gekomen is, dat ons volk weer voelt deel te nemen aan de regeling van eigen zaken en nu natuurlijk niet langer volgens den parlementairen wandelweg, maar vol gens de beginselen van den nationaal- socialistischen staat zal het gerucht het moede hoofd laten zakken." Wij, die ons evenzeer als „De Weg" ergeren aan de even dol zinnige als onnoozele anonieme vertelsels, die thans in ons land opgeld doen en een zwakzinnig geloof vinden, ofschoon men met een houten teen er de nonsensicale fantasie van kan aan voelen, moeten echter erkennen, dat wij om ons heen ook nog wel wat andere klan ken hooren dan alleen die van wrok en défaitisme. Zoo kon dan ook de heer Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart. in een interview met.een vertegenwoordiger van de „Völkischer Beobachter'' verklaren: „Dat Nederland ook in de toekomst met het Duitsche Rijk zal samengaan, is in genuanceer- den aandrang de overtuiging van bijna alle vooraanstaande politieke kringen." Voor zoover dit samengaan het econo mische gebied betreft, is dit voorzeker voor honderd procent de uitgesproken overtuiging van de nieuwe politieke stroomingen en hun aanhang. Te lang en met te ongelukkige gevolgen is ons land afgesneden geweest van ons na tuurlijk economisch achterland, Duitsch- land, maar de oorzaken van deze afsnij ding lagen niet zoozeer bij ons als wel in de wereldconstellatie. De autarkistische inspanning van het zich uit de na-oor- logsche depressie omhoog worstelende en vechtende Duitsche Rijk belemmerde in ernstige mate het economisch ver keer tusschen ons land en Duitschland. Nederland, dat door zijn geographische ligging, zijn handel- en scheepvaart, zijn koloniaal bezit, zijn in- en exportbehoef te, zich niet uitsluitend Europeesch "con tinentaal oriënteeren kan zonder zijn economisch leven te zien ineenschrom pelen, en dat de functie heeft te vervul len van een naar beide wereldzijden opengaande deur, zag zich vaak ten kos te van groote offers door den nood ge dwongen zich in te stellen op een aller minst natuurlijke en eenzijdige richting en deze noodgedwongen offerskostende economische instelling kon niet zonder gevolgen blijven ook op geestelijk en po litiek gebied. Het feit der bezetting heeft daarin een totale wijziging gebracht. Maar, wanneer de Heer Rijkscommissa ris in bedoeld interview, dat uiteraard slechts beknopt kon zijn en zich tot al- gemeene groote lijnen moest beperken, zegt: „Uit een vrijhandelsland van zeer liberaal karakter, uit een economisch ge bied dat het oog op de landen van over zee gericht houdt, ontstaat een land met geleide economie, dat zich moet inscha kelen in de economie van het Europee- sche vasteland", behoeven deze woorden eenige aanvulling. Immers het liberale vrijhandelsbeginsel behoorde reeds voor den oorlog tusschen het Derde Rijk en Engeland en Frank rijk in ons land tot de algemeen over wonnen standpunten. Ook de liberale politiek vond niet voldoenden weerklank meer in ons volk. Het wegvagen van het beruchte vijfde kabinet-Colijn, dat prac- tisch een liberaal kabinet was, nog vóór het een voet had kunnen verzetten, le verde daarvan een tastbaar bewijs. De ontwikkeling ging hier reeds, zij het ook traag en geleidelijk, in de richting van «en geleide economie, waarop de regee ring met steeds toenemende bevoegdhe den een steeds grooteren invloed uit oefende. Na het uitbreken van den oorlog in September 1939 werd het tem po van die ontwikkeling zeer versneld. Dat het thans voor ons bezette land niet anders mogelijk is dan zich volledig in te schakelen in de economie van het Euro- peesche vasteland, zal niemand ontken nen, maar als éénmaal deze oorlog met blokkade en .contra-blokkade voorbij is, zullen wij ook het oog weer moeten rich ten op de landen overzee, zooals trou wens de Duitsche economische expert, dr. Fischböck, bij herhaling ook duidelijk te verstaan heeft gegeven, toen hij de mogelijkheid van een zeer groote toe komst schilderde voor het zoo zwaar ge teisterde Rotterdam. Om echter terug te komen op de domme m niettemin toch geloof vindende geruchten, waarover „De Weg" zich opwindt, wij meenen, dat deze door verschillende oorzaken ver klaard moeten worden. Vooreerst zijn zij o.i. ten deele een reactie op al te stellige bewer,ngen en verzekeringen, die door de werkelijkheid nog waar moeten wor den gemaakt. Vervolgens zijn zij een uiting van zekere wenschen, waaraan men het vaderschap moet toekennen van bepaalde gedachten. En tenslotte zijn zij het gevolg van een zekere wijze van voorlichting, die den zoo geprezen wer kelijkheidszin van ons volk niet vol komen bevredigt, zoodat niet alleen on noozele, maar ook boosaardige lieden kansen krijgen, die zij onder normale omstandigheden zeker niet zouden heb ben. Wij willen de geruchten en hun onverantwoordelijke verspreiders hier mede niet verdedigen, doch alleen de oorzaken van dit betreurenswaardige verschijnsel aangeven, opdat zij met tact worden weggenomen. Het bestrijden van gevolgen heeft geen zin, indien men de oorzaken, voor zoo ver zulks mogelijk is, niet bestrijdt. Een stemming onder het volk, die niet op werkelijkheidszin maar op looze ge ruchten, dwaze verzinsels, onwaarschijn lijke illusies en aperte leugens is geba seerd, is een groot gevaar voor dat volk zelf, vooral onder de omstandigheden waarin wij thans verkeeren. Het kwaad der valsche geruchten zal inderdaad uit sterven, gelijk „De Weg" zegt, „als het oogenblik gekomen is, dat ons volk weer voelt deel te nemen aan de regeling van eigen zaken", maar dan moet dat o.i. niet gaan volgens de practijken van een N.S.B.-staat, maar van een nationaal- socialistischen staat in den nog te wei nig gebruikten zin van dat woord, n.l. van een nationaien en socialen staat. Zulk een staat stemt overeen met het karakter van ons Nederlandsche volk, dat over het algemeen intelligent ge noeg is om de lessen der geschiedenis, ook de huidige, te begrijpen en er zijn voordeel mee te doen. ROME, 9 Dec. (Stefani.) Een militair vliegtuig is op weg van Rome naar Turijn met aan boord eenige leden der Italiaan- sche wapenstilstandscommissie op den grond gestort door nog niet bekende oor zaken, Zaterdagmiddag om 13 uur in Pie- mont. De inzittenden, onder wie zich de legergeneraal Pietro Pinto en de luchtes- kadergeneraal Aldo Pellegrini bevonden, zijn bij het ongeluk omgekomen. WASHINGTON, 9 Dec. (D.N.B.) - Een lid van de Griekscne legatie alhier heeft de pers medegedeeld, dat de Vereenigde Staten aan Griekenland „iedere gewenschte hulp" hebben beloofd. Het aanbod van de Vereenigde Staten heeft betrekking op alle soorten oorlogstuig, maar in de eerste plaats op vliegtuigen. Het is bekend, dat de Grieksche gezant in Washing ton sedert eenfgen tijd met den Amerikaan- schen minister van Financiën. Morgenthau. en de prioriteitscommissie onderhandelingen heeft gevoerd over het ter beschikking stellen van Amerikaansch oorlogstuig voor Griekenland. NEW YORK, 8 Dec. (D.N3.) —President Roosevelt is, naar de Associated Press meldt, in de wateren van Portorico aan gekomen, waar hij landingsmanoeuvres bij woonde. Volgens bericht uit Washington heeft de Amerikaansche minister van Marine, Knox, het Congres goedkeuring gevraagd van een crediet ten bedrage van 300 millioen dollar voor een sterke bewapening van de Amerikaan sche oorlogsschepen met luchtafweergeschut, hetgeen hy in een schrijven aan het Congres volstrekt noodzakelijk noemde. Naar verder wordt gemeld heeft presi dent Roosevelt gisteren een bezoek ge bracht aan het Fransche eiland Marti nique. Aan boord van den kruiser «Tusca loosa" had hfj een onderhoud van een uur met den Amerikaanschen consul en met de op het eiland gestationneerde waarne mers der Amerikaansche marine. In het kader van zijn inspectiereis heeft Roo sevelt Zondagochtend ook een bezoek gebracht aan het Britsche eiland Santa Lucia, op welk eiland de Vereenigde Staten, zooals bekend, op grond van het EngelschAmerikaansch ver drag, een steunpunt voor de vloot inrichten. In gezelschap van den Britschen gouverneur heeft Roosevelt de havens bezichtigd. Zonsondergang 9 Dec. 17.27 Zonsopgang 10 Dec. 9.38 Maanopkomst 15.04 ondergang 3.42 BERLIJN, 9 Dec. (D.N.B.). Talrijke Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn Zondag 8 December bij het vallen van den avond opgestegen om een aanval op Londen te ondernemen. Reeds vroeg werd er in het stadsgebied van Londen lucht alarm gemaakt, waarna weldra vijandelijke vliegtuigen verschenen, die lichtfakkels, alsmede sterk ontplofbare en brandbommen op de stad wierpen. Kort nadat de lichtfakkels waren uitge worpen, hagelde het brandbommen op be paalde stadswijken, en geraakten geheele huizenblokken in brand. Toen volgde er een ware regen van brisantbommen, die weldra de brandende huizen in puinhoopen veran derden. Urenlang vloog de eene golf vlieg tuigen na de andere boven de stad. Sinds de eerste Septemberdagen heeft Londen een aanval van zulk een omvang niet meer beleefd, aldus de in Stockholm ontvangen berichten. Londen heeft in den nacht van Zondag op Maandag, zoo vervolgt net D.N.B., een der he vigste luchtaanvallen sinds de dagen van Sep tember moeten beleven. Van alle luchthavens in Nederland, België en Frankrijk vlogen sinds de eerste avonduren Duitsche formaties ge vechtsvliegtuigen naar de Britsche hoofdstad, Volgens rapporten van de eerste terugkeerende Duitsche vliegtuigbemanningen werden de aan vallen ondernomen bij helder weer. Het maan licht maakte het mogelijk de doelen in het stadsgebied duidelijk te onderscheiden, zelfs door het zoeklicht heen. Reeds een uur nadat de eerste bommen geworpen waren, konden tal rijke branden worden waargenomen. Verschei dene wijken in de city stonden in brand. In een gasfabriek vloog een gashouder met een ge weldige steekvlam in de lucht. Enorme zwarte rookwolken hingen boven een in brand gescho ten opslagplaats van brandstof. De brandhaar den namen snel in omvang toe. Noch aan de Engelsche nachtjagers, noch aan de luchtdoel artillerie gelukte het, de Duitsche vliegtuigen te verhinderen hun werk te doen. De eerste uit Londen via Stockholm ont vangen berichten over den aard en uitwer king der Duitsche luchtaanvallen op de Britsche hoofdstad in den nacht van Zondag op Maandag wijzen op het gebruik van een nieuwe uiterst dappere offensieve tactiek door het Duitsche luchtwapen. Reeds in de avonduren van 8 December wer den de bewoners van de Britsche hoofdstad door helle lichtschijnsels boven de geheele stad verrast. Daar men geen geronk van vliegtuigen vernam, geloofde men eerst, dat de luchtver dediging van Londen een der aangekondigde nieuwe geheime middelen tot afweer van Duit sche vliegtuigen probeerde. Zeer spoedig bleek evenwel, dat het talrijke lichtfakkels waren, die uit Duitsche vliegtuigen geworpen werden, welke met afgezetten motor boven de stad vlogen. Het gebruik van een nieuwe tactiek wordt bevestigd in een nader bericht uit Londen, waarin letterlijk gezegd wordt: „Terwijl de eer ste Duitsche vliegtuigen op den avond van 8 December Londen door het uitwerpen van licht fakkels helder verlichtten, richtten de zoek lichten zich op de geruischloos boven Londen glijdende voorboden der Duitsche eskaders, waarna de luchtdoelartillerie het vuur op de af zonderlijke toestellen begon te richten. Maar kort daarop verstomde in de verschillende sec toren het geschut en gingen de zoeklichten uit, toen geheele zwermen van de zwaarste ma chines, soms op nauwelijks negentig voet hoogte, boven de zoeklichten en afweerstellingen raas den en honderden kleine explosieve bommen op de luchtdoelartillerie lieten regenen. De beman ningen van den afweer op den grond probeer den wel terstond weer het vuur te openen, maar zoodra de eerste zoeklichten weer aan den hemel te zien waren, verschenen er nieuwe zwermen van laag vliegende bommenwerpers, die het per soneel van het geschut en de zoeklichten naar hun schuilplaatsen verdreven. Toen de Duitsche machines in dichtere formaties kwamen opzet ten, viel er na den tweeden of derden aanval reeds In het geheel geen afweergeschut meer te onderscheiden. Van het Engelsche ministerie van Luchtvaart en van het ministerie voor de Binnenlandsche Veiligheid is ook een bericht ontvangen over den grooten Duitschen aanval in den afgeloo- pen nacht. Hierin wordt gezegd, dat in den loop van den nacht van Zondag op Maandag Duitsche luchtstrijdkrachten een zwaren bom aanval hebben gedaan op Londen en omgeving, waardoor vele branden zijn ontstaan en aan zienlijke schade is aangericht. Bij den aanval is een aantal slachtoffers gevallen. Naar het bericht verder meldt, zijn ook op de vele gebieden tusschen Londen en de Oost- en Zuidkust van Engeland, alsmede in eenige andere gebieden in het Zuiden van Engeland bommen geworpen, waar in enkele plaatsjes branden ontstonden en schade werd aangericht. Ook in deze streken is een aantal slachtoffers gevallen. BOEKAREST, 7 Dec. (D.N.B.). Aan de ge heele Roemeensche Zwarte Zeekust is het be ginnen te sneeuwen. In Constantza ligt een dik ke laag sneeuw en in de Dobroedsja heerscht een ongewone koude. Als gevolg van den storm op zee is de vischvangst gestaakt; op de markt doet zich daarom een groot gebrek aan visch gevoelen. ROME, 9 Dec. (D.N.B.I, De chef van den Italiaanschen marinestaf, admiraal Dominuo Cavagnai, is op eigen verlangen uit zijn functie getreden. Tot zijn opvolger is be noemd admiraal Arturo Riccardi en tot diens piaatsvevanger Inigo Campione tol bevelhebber ter zee van de vloot is admi' aal Angelo Jaehino benoemd. Admiraal Cavagnari. tot dusver chef van den generalen staf van de Italiaansche marine, is ook afgetreden als onderstaats secretaris in het ministerie van Ma. me Zijn opvolger als chef van den generalen staf der Italiaansche marine, admiraal Riccardi, heeft zich ook belast met zijn post van onderstaatssecretaris. De nieuwe chef van den generalen staf der Italiaansche weermacht, genet aal Cavallero, de opvolger van maarschalk Badoglio. heeft naar aanleiding van de aanvaarding van zijn fur.ctie de volgende dagorder aan de generale staven van het leger, de marine, het luchtwapen en de militie gericht: „Uit naam van Z. M. den Koning en Keizer en op bevel van den Duce neem ik heden, 8 December, de functie op mij van chef van den generalen staf der Italiaansche weer macht. Den generalen staven der weermacht breng ik mijn kameraadschappelijken groet. Wij willen al onze krachten wijden aan het Dereiken van het hoogste doel, de overwinning." Verder heeft generaal Cavallero de volgende boodschap aan den Duce gezonden: „Op het oogenblik waarop ik uit naam des Konings en Keizers en op uw bevel de functie van chef van den generalen staf der Italiaansche weermacht op mij neemt, wilt gij mij wel toe staan, u de trotsche gevoelens van dezen gene ralen staf en van de generale staven der weer macht tot uitdrukking te brengen, evenals het vaste besluit van allen om zich zonder reserve te geven, teneinde de eindoverwinning, waar heen uw wil ons leidt, te bespoedigen." In het orgaan „Forze Annate", uitgegeven door het ministerie van Oorlog, wordt aange kondigd, dat aan de Italiaansche legerleiding een nieuwe functie is toegevoegd en wel die van vice-chef van den generalen staf. Het zal diens taak zijn, den chef van den generalen staf te aseisteeren en hem tijdens afwezigheid of ziekte te vervangen. De vice-chef wordt be noemd bij koninklijk decreet op voorstel van Mussolini. Als vice-chef van den generalen staf kan zoowel een officier van het leger, de vioot of het luchtwapen benoemd worden. Zijn rang moet echter minstens die van corpsgeneraal, admiraal of generaal van een luchtescadrille zijn. Er is nog niet bekend gemaakt, wie als eerste in deze functie benoemd zal worden. BERLIJN, 8 Dec. (D.NJJ. Het opper bevel der weermacht deelt mede: Een duikboot heeft twee vijandelijke koopvaardijschepen, met een gezamenlijken inhoud van zeventienduizend ton, tot zin ken gebracht. Een andere duikboot bracht twee vijandelijke koopvaardijschepen, met een totalen inhoud van twaalfduizend ton, waaronder een tankschip van negenduizend ton, tot zinken Zooals reeds gemeld, hebben formaties ge- vechtsvliegers in den nacnt van 6 op 7 Decem ber de havenwerken en docks en andere vooi den oorlog belangrijke objecten te Bristol aan gevallen. In verschillende deelen der stad, in het bijzonder in de nabijheid der waterleiding zijn ontploffingen en verscheidene brander, waargenomen. Op 7 December bieei de bedrij vigheid der luchtmacht oeperkt tot aanvallen op afzonderlijke, voor den oorlog belangrijke ob jecten aan de zuidoostkust van Engeland. Br de gewapende verkenning boven de zee ten oos ten en ten noordoosten van Great Yarmoutn zijn van geringe hoogte bommen geworpen naai twee koopvaardijschepen. Beide schepen wer den getroffen en raakten in brand. In den nacht van 7 op 8 December heb ben Britsche vliegtuiger boven het bezette gebied en West-Duitschland gevlogen en verscheidene bommen geworpen. Op drie plaatsen werd geringe schade aan fabrieks- installaties toegebracht. Bovendien werden op verscheidene plaatsen huizen beschadigd, waarbij zes personen om het leven kwamen en verscheidene gewono werden. Vrijwel alle slachtoffers bevonden ziek buiten de schuiigelegenheden. Vier vijandelijkf vliegtuigen werden neergeschoten, waarvan drie door luchtdoelgeschut. Twee Duitsche toestellen worden vermist. ERGENS IN ITALIë, 8 Dec. (Stefani) Het 184e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: „In Albanië zijn hernieuwde vijandelijke aanvallen tegen den linkervleugel van het negende leger door onze troepen afgesla gen. Aan de rest van het front wederzijd- sche activiteit van patrouilles. Onze vlieg tuigen hebben militaire objecten te Prevesa en op Ithaca gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen op Valona gedaan. Zij werden door een snel en nauwkeurig afweervuur ontvangen en door on ze vliegers aangevallen. Een der vijandelijke vliegtuigen werd door de batterijen van de marine neergeschoten een ander werd door onze jagers neergehaald. Aan boord van twee vijandelijke vliegtuigen, die door onze jagers werden achtervolgd en in de wolken verdwe nen, deden zich teekenen van brand voor In Noord-Afrika heeft een onzer jachtafdee- hngen in scheervlucht het machinegeweervuur geopend op talrijke gemechaniseerde strijdmid- delen ten Oosten van Birenba; eenige dezer oorlogsmachines werden onbruikbaar gemaakt Een onzer vliegtuigen heeft vijandelijke mili taire werkers bij Wa el Rami (in de na bijheid van Mersa Matroeh) gebombardeerd. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen aan vallen gedaan op een twintigtal vrachtauto's te Mecali Welles ten noorden van Kassala op het spoorwegstation van Malawiya. ten zuiden van Kasala. en op een vliegtuig van het type Wellesley dat op het vliegveld van Saraf Said, ten noordoosten van Gallabat, stond. Al onze toestellen zijn teruggekeerd". Zooals uit Ochrid aan D. N B wordt ge meld, is het den Italianen gelukt aan het front van Pogradetsj het oprukken der Grieken tot staan te brengen. De Italiaansche artillerie heeft zich daarbij bijzonder onderscheiden en zich in ieder op zicht superieur getoond aan die van den vijand. Doordat de Italianen het Kamija- en het Ma- krogebergte in bezit houden verhinderen zij, dat de Grieken oprukken naar El Basan. Bij Moskopoije hebben de Italianen, volgens de zelfde berichten, Zaterdag in de nabijheid van het dorp Korsjova vijf tegenaanvallen uitge voerd. Alle Grieksche aanvallen in het dal van de Devoli zijn bloedig afgeslagen. Schuimende HUISHOUD AMMONIA voor 't reinigen van scnilderwerx. glazen, "t poetsen van zilver "t wassehen van wollen 3n flanellen goederen Verkrijgbaar by irogisten a 65 cent incJ flesch en verh omz.belasting Dr. H. Nannlng's Pharm Chem. Fabriek N.V.. Korte Poten 7a. Den Haag. Nadat inmiddels het noodige contact met de diverse gemeentebesturen, waar geëvacueerde Rotterdammers zich ophouden, is verkregen, maken wij tot goed begrip van de juiste toepas sing der door de „Notstandsbeihilfe" van den Rijkscommissaris vastgestelde richtlijnen het navolgende bekend: In aanmerking komen alle Rotterdammers, zoowel gezinnen als alleenstaanden (ook steun- trekkenden), die op 10 Mei te Rotterdam woonden on tengevolge van de gebeurtenissen direct of later naar elders zijn vertrokken. Ook zij, wier have en goed geen schade heeft geleden, komen in aanmerking. Voorwaarde is slechts, dat zij voldoen aan de navolgende normen: De verdiensten of gezinsinkomsten mogen niet hooger zijn dan de volgende bedragen: 11 per week voor alleenstaande personen. 20 per week voor gezinnen met ten hoogste 4 kinderen beneden 16 jaar. 22 per week voor gezinnen met ten hoogste 6 kinderen beneden 16 jaar. 24 per week voor gezinnen met 7 en meer kinderen beneden 16 jaar. (Gezinsinkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner berekend). De diverse gemeentebesturen hebben zich wel willend ter beschikking gesteld, hun bemiddeling te verleenen voor het in behandeling nemen der aanvragen. De aanvragers moeten zich bij het gemeentebestuur of aan het bureau van Sociale Zaken ter plaatse melden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is vlak voor het dorp Wijk aan ase, ter hoogte van de Zwaanstraat, een mijn ontploft, welke was aangespoeld. Door den geweldigen lucht druk Is groote schade aangericht. Vooral het hotel „Dependance" werd ernstig beschadigd, terwijl op vele plaatsen in de badplaats de ruiten werden vernield. Zaterdagochtend wilde de spoorwegarbeider F. Nauta op het station Nijmegen zich van het eerste naar het tweede perron begeven. Blijkbaar heeft de man niet bemerkt, dat op dat oogenblik een z.g. rangeer-locomotief in zijn richting kw£m aanrijden. De man werd gegrepen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het St. Canisiusziekenhuls overgebracht N. was vader van acht kinderen. In het ziekenhuis St. Joanna te Goes wer den nog twee gewonde Fransche soldaten uit de Mei-dagen verpleegd. Zij zijn thans hersteld en hebben de stad Goes verlaten. Hiermede hebben de laatste Franschen, die op 10 Mei j.i. in Zeeland waren binnengerukt deze provincie verlaten, aldus bericht de Telegraaf. Zondagmiddag zijn wederom twee jongens het slachtoffer geworden van het spelen met onbekende voorwerpen. Om ongeveer vier uur speelden een paar Sclieveningsche jongens bij het pad naar de Wieringschestraat met een aangespoeld projectiel. Een passeerend burger waarschuwde hen, doch zij sloegen hierop geen acht. De burger was slechts op korten afstand gekomen teen het projectiel ontplofte. De gevolgen waren ontzettend. Twee jongens werden op slag gedood, namelijk de 10-jarige G. den H. uit de Pluvierstraat en de 13-jarige J. van D. uit de Markenschestraat. De zwaar verminkte lijken werden door den geneeskundi- ■en dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal te 's-Gravenhage overgebracht. Een in de nabijheid zijnde 11-jarige jongen, C. L. den H„ van het Meeuwenhof, werd gewond. Hij kon zich echter naar huis begeven. Ook een 14-jarig meisje, M. J. van der R. uit de Haag beukstraat, kreeg een blessure. Zij werd aan het kinderziekenhuis verbonden en kon naar huis gaan. In de mijn „Julia" te Eijgelshoven is de mijn ingenieur A. uit Den Haag, die daax op proef werkzaam was, Vrijdagavond door verstikking om het leven gekomen in een galerij, welke verlaten was en derhalve afgesloten. Hij is om onbekende redenen onder de ver sperring doorgekropen en werd op circa zestig meter van de afsluiting door de reddingsploeg gevonden, die Zaterdagmorgen op onderzoek ging, toen de ingenieur vermist werd. Toen de gebroeders H. uit Schijndel «elk een met een paard bespannen wagen bestuurden, werden zij ter hoogte an de Damianusstichting te Sint Oedenrode aangereden door een autobus van de B.B.A. De voerlieden werden van hun wagen geslin gerd en bleven bewusteloos op den weg liggen. Het bleek, dat zij een zware hersenschudding hadden gekregen; zij moesten in een ziekenhuis ter plaatse worden opgenomen. Een paard werd op slag gedood en het andere moest wegens zware verwondingen worden afge maakt. De chauffeur van den autobus reed na de bot sing nog eenige meters door, verloor de macht over het stuur en kwam met zijn voertuig in een sloot terecht. De bus werd zwaar beschadigd; de passagiers kwamen met den schrik vrij. Zondagavond omstreeks half tien is op den Langeweg onder de gemeente Ooltgensplaat een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto, bestuurd door den 35-jarigen W. de V. uit Oude Tonge, kwam door tot nu toe nog niet opgehelderde oorzaak in botsing met een fietser. Deze werd tegen den grond ge smakt en op slag gedood. Het slachtoffer is de 38-jaxige landarbeider J. van Oostende uit Ooltgensplaat. STOCKHOLM, 9 Dec. (A.NP.). De Inter nationale K. v. K„ die sinds het begin van 1940 een aanzienlijk deel van haar bedrijvigheid naar Stockholm verplaatst heeft, is thans volgens een verklaring van den voorzitter der Kamer, den Zweedschen fabrikant J. S. Edström, bezig andere afdeelingen van haar organisatie van Parijs naar Stockholm over te brengen. Hier onder bevindt zich ook het geheele internatio nale scheidsgerecht. Deze organisatie, waarvan de rechter aan het Zweedsche Hooggerechtshof, Algot Bagge, voorzitter is en die leden telt uit dertien landen, heeft dit jaar vijf zittingen in Stockholm gehouden. BRUSSEL, 9 Dec. (D. N. B.) Ofschoon pas kort geleden met de organisatie van het Bel gische wmterhulpwerk is begonnen, kan dit reeds op goede resultaten neerzien. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn behalve giften in t:a- tura tot dusver giften in geld tot een bedrag van 40 millioen francs binnengekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1