Wormer tijdens de hervorming Haarlem, 9 Dec. PETR1E C MAANDAG 9 DECEMBER 1940 Langzaam verval in de achttiende eeuw AGENDA „PETER EN PAUWELS" Een belangrijke tooneel-middag voor Geloof en Wetenschap VERKEERSONGELUK OP DE BOTERMARKT Géén stilte na den storm! EFFECTEN COUPONS LIPS' SAFE-Inrichting Winterhulp Nederland Afd. Haarlem De aanvragen stroomen binnen Koperen priesterjubileum kapelaan J. Veerman „COCKTAIL" Gepresenteerd door Tobi's Cabaret NEDERLANDSCHE AMATEURTOONEEL. UNIE R. K. Zangvereeniging „St. Caecilia" BURGERLIJKE STAND Langzaam verval der statie Wormer Rondom 1795 Propaganda-vergadering te Haarlem Een honderdjarige in Heemstede Bioscopen 10 December Bioscopen Apotheekdiensten n Kwade kans..!! 4S5e STAATSLOTERIJ STAD Dat de leiding van de Haarlemsche vereeni- ging Geloof en Wetenschap den tijd verstaat, heeft zten overvloede nog eens bewezen door de leden uit te noodigen op een aan Vondel gewijde tooneelvoorstelling, de tweede reeds in dit seizoen. Daarvoor moest de opvoering van het reeds aangekondigde werk „De ondergang van de Vrijheid" opgeofferd worden nadat die op voering al een keer, buiten toedoen van G. en w„ van het programma was verdwenen. We behoeven ons niet af te vragen of de voorkeur gerechtvaardigd mag neeten dat is geen vraag en het lijkt ons ook niet twijfelachtig of de tooneellievende leden der vereeniging heb ben met deze verwisseling gaarne genoegen ge nomen, want daar legde de groote opkomst naar den Stadsschouwburg, op een Maria-daa getuigenis van af. Vondels werk geeft, in schoone uitvoering, niet alleen genot, het eisen t ook inspanning van den geest. Bij „Peter en Pauwels kan ieder dat vooruit weten, maar dit is blijkbaar een reden te meer geweest om de voorstelling hoog te waardeeren en er aan het einde zijn dankbare toejuichingen voor te geven. De opvoering was van Het Nederlandsen Too- neel en de regie lag in handen van A. Defresre, Bij een spel met zoo geringe dramatische be wogenheid stelt de tooneelleiding oijzonder hooge eischen. In „Peter en Pauweis" komt Vondel alleen tot zijn recht, indien aan nes verzen-zeggen alle aandacht en toewijding wordt besteed, terwijl een boeiende mise-en-scêne me nigmaal moet doen vergeten, dat het conflict met ii) een aangrijpende handeling wordt op gelost. Defresne slaagde: het vers bereikte ons voor zoover de medewerkers hun kunst ver stonden met zijn volle waarde en van het grootsch geziene tooneeldécor van Jacques Snoek werd bij de groepeering uitstekend ge bruik gemaakt Al konden inzinkingen, zelfs in de laatste acte. niet uitblijven, in hét. geheel lag toch een bijzondere spanning, die men oij de lezing van het epische gedicht niet ge makkelijk zal vermoeden. Het is merkwaardig, dat Vondel in dit apos telendrama de beide machten van goed en kwaad, licht en donker, hemel en hel nergens vlak tegenover elkaar plaatst. Vaak schijnt alle uiterlijke grootheid te ontbreken. Men kan net zich zoo geheel anders voorstellen. Het Romein- sche hof verkeert in afschuwelijk zedenjk ver val, waarbij degrootheid van het kwaad op haar wijze indrukwekkend moet zijn. Het Chris tendom is in zijn eerste jeugd, waarin de kracht van den sterken groei trilt en net idealisme hoog opschiet. Zou men niet verwachten, dat de treurspeldichter tegenover den waanzinnig voldanen materialist Nero de reine, m zieJe- grootheld verheven gestalten der apostelen plaatste, om den zuiveren gloed van het chris tendom te laten kaatsen tegen de muren van het kwijnend heidendom? Vondel doet net niet hij brengt geen zichtbare ontmoeting tusschen die twee machten tot stand en hij offen het dramatisch effect weloverwogen op. De machten zijn immers in wezen ongelijk. Het innerlijk sterke, door Gods geest gewijde, kan voor net oog niet wedijveren met den fraaien schijn van Dedorven weelde, de gewe zen visscher is in dat opzicht geen partij voor den geweldigen caesar, al groeit uit den eerste een wereldmacht en vloeit uit den ander ce ondergang voort. Vondel neeft als tooneel- schrijver gerekend op het inzicht van zijn toe hoorders, die als christenen de waarachtige grootheid van Gods genadewerken erkennen to den eenvoudigen vorm van een blijmoedig aan vaarden marteldood. Het Nederlandsch Tooneel heeft die intentie op hoogst verdienstelijke wijze verwezenlijkt. Er lag over de geheele uitvoering een treffende wijding, het resultaat van ingespannen, veela. zuive: acteeren, met eerbied voor het dicht werk. Na het wat spookachtige optreden van Frits van Dijk als Simon den Toovenaar. voer den Ank van der Moer en Corrie Korevaa: twee christenvrouwen op, Petronel en Plautil van wie de eerste vooral het geheele stuk door met haar zuiveren toon de vereischte sfeer hueip scheppen Louis Saaibom was Petrus, de apos tel aan het levenseinde, en de acteur maakte die gestalte grootsch door zijn uiterlijken een voud De Pauweis van Henri Eerens stak er ver wonderlijk onbeduidend bij af. Voortreffelijk» dictie gaf Magda janssens, de moeder der Vestaalsche maagden; Johan Schmitz was uit stekend als overste Agrippa en Hans van Meer den teekende Peter's opvolger Linus vol waar digheid. Spel, in den waren zin, nad Louis van Gas teren te geven in de rol van Nero en hij bleef niet in gebreke Zijn uitbeelding van den door schrikbeelden overvallen tyran was bij alle he- heersching aangrijpend. Het moeilijke vraag stuk der rijen had de regie eenvoudig en goed opgelost; deze afsluiting der bedrijven voldeed Zoo werd het een voorstelling, die wellicht volmaakter had kunnen zijn, maar die in haar geheel een belangrijke daad mag heeten, om dat er. naast groot kunstzinnig vermogen eer, juist gericht-zijn op de geestelijke behoeften van den tijd uit spreekt. Zoo is ze ook ver staan dat bleek uit den bijzonder hartelu- ken en langdurigen büvaJ aan het slot. Aan Geloof en Wetenschap komt eere to* omdat zij opnieuw den grooten Vondel in den Haaxlemschen schouwburg heeft gebracht. H. B. v. d. S. worden verdeeld staat nog niet vast. Waar schijnlijk, dat het laatste het geval zal zijn. Onder erkentelijkheid voor de groote mede werking, die door de wijkbureaux en door de collectanten op 30 November j.l. is verleend, zal gaarne toch nog opgave worden ontvangen van medewerkers zoowel bij de bureaux als voor de collecte zelf. Deze opgaven worden gaarne tegemoetgezien aan het Bureau Gedempte Oude Gracht 47, onder mededeeling van adres, geslacht, leeftijd en beroep en voor welk werk men zich beschikbaar wil stellen. De aanvragen om hulp stroomen binnen. In de laatste jaren was het de gewoonte, dat door de pers een inzameling werd gehouden ten be hoove van de stille armen. Dit is nu niet meer mogelijk door het collecteverbod. Ook de stille armen zullen dus v«oor Winterhulp dienen te worden geholpen. Daarvoor is evenwel geld, veel geld noodig. Alles wordt er op het oogen- blik op gezet om allen, die daarvoor in aan merking komen, deze maand nog een uitkee- ring te doen. De directie heeft vertrouwen, dat ieder, die vorige jaren zijn bijdrage stortte ten behoeve van de stille armen, dat nu aan Win terhulp zal willen doen. Heel belangrijke be dragen kon het bestuur van den Armenraad de laatste jaren voor dit doel uitkeeren. Ieder zal toegeven, dat de behoeften op het oogen- blik eerder grooter dan kleiner zijn en het gaat dus slechts om een verschil in de organisatie die haar bemiddeling voor het verstrekken van de uitkeeringen verleent. Wij mogen dus een dringend beroep doen op iederen burger van Haarlem om zoowel voor de hulpbehoevenden in het algemeen maar in 't bijzonder voor de stille armen reeds thans zijn bijdrage te willen zenden. Dit kan het beste geschieden door storten of overschrijven op girorekening No. 395300 ten name van den penningmeester van Winterhulp Nederland Afd. Haarlem. Ook kan storting plaats hebben ten kantore van den penningmeester-gemeente ontvanger, Pandpoort 2. Medegedeeld kan worden, dat door de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem ge stort is een bedrag van f 4000 en door de „Ver- eenigde Katholieke Pers" (Nieuwe Haarlem- sche Courant e.a.) een bedrag van f 1000. Op Donderdag 4 December, ongeveer te 10.45 uur in den morgen, had bjj de verkeerslichten op de Botermarkt een aanrijding plaats tus schen een vrachtauto, die van de Ged. Oude Gracht in de richting van de Botermarkt reed en een 15-jarigen wielrijder, die van de Boter markt kwam. De jongen brak daarbij eenige vingers en een enkel, bovendien geraakte nog een arm uit het lid. Zijn fiets werd zwaar beschadigd. Omtrent de schuldvraag van deze aanrijding stelt de politie een onderzoek in. In verband daarmede wordt een dame, die de aanrijding heeft zien gebeuren en zich later naar Vroom en Dreesmann heeft begeven, dringend ver zocht zich te vervoegen aan het bureau van politie, Smedestraat 9, alhier. De afgeloopen Zondag bracht voor Zandvoort niet de verwachte stilte na den storm. Het heeft in de dagen daarvóór aardig „gespookt" aan de kust, zooals een oude zeeman opmerkte, met wien we de schade opnamen, door het woe dend geweld der golven ontstaan. Hier en daat zijn stukken uit de duinen gehapt, terwijl oa. bij het „Noorderbad" de betonnen wand van 't voormalige motorbootjesbassin en de houten huisjes het moesten ontgelden. Het bekende zwembassin daarentegen bleef geheel intact. Er zijn ditmaal opmerkelijk veel mijnen los- [O. Ged. Oude Gracht 82, Haarlem geslagen, waarvan een groot aantal (men sprak van zeventien) op het Zandvoortsche strand hun tocht eindigden. Minstens tienmaal steeg er dezen dag op het strand een rookzuil op eens weerklonk een doffe knal, waarvan de ramen in het dorp trilden. „Daar springt er weer een", zeiden de inwo ners dan, hiermede bedoelende, dat de Holland- sche marinemannen, met dit gevaarlijke werk belast, de mijn onschadelijk maakten. Ook bereikte ons nog een verhaal van een mijn, die geen mijn was, docheen boei. Zij dook plotseling op vlak voor het „Zuiderbad" en liet zich door de golven in snelle vaart naar de houten borstwering drijven. Panische schrik bij de ooggetuigen, die zichzelf en het Zuiderbad verloren waanden. Echter, een explosie bleef uit Overigens heeft de badplaats weinig op met zulke gasten, daar het gevolg van hun bezoek is als ook thans het geval was dat het strand geheel of gedeeltelijk tot verboden ter rein verklaard wordt. En men wandelt des Zon dags toch graag eens op het Zandvoortsche strand. Door de directie van Winterhulp wordt ons medegedeeld, hetgeen wij trouwens al hadden gepubliceerd, dat de opbrengst van de collecte op 30 November jl. in totaal heeft bedragen i 6397.14',s. Met bijtelling van de bedragen, die rechtstreeks, hetzij persoonlijk, hetzij per giro, bij den penningmeester zijn ingekomen, is er tot nu toe in totaai in Haarlem voor de Win terhulp de som van f 16.787.04v2 bijeengebracht. Ieder die op de hoogte is van de bijzondere behoeften in dezen tijd van het jaar zal on middellijk beamen, dat deze som bij langen na niet voldoende is om ook maar eenigszlns in den noodtoestand te voorzien De bedoeling is dan ook, dat er, gelijk reeds in de bladen is bekend gemaakt, op het eind van de maana een nieuwe collecte in de stad zal worden ge houden. Of deze wederom op één dag zal plaats hebben dan wel dat zij over twee dagen zal Gisteren vierde de weleerw. heer J. Veerman, kapelaan van de parochie O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans en H. Dominicus aan het Spaar- ne, zijn 12%-jarig Priesterjubileum. De eigenlijke dag was Maandag 2 December, maar kapelaan Veerman heeft zeer terecht Zondag 8 Decem ber, den feestdag van Maria Onbevlekte Ont vangenis, uitgekozen voor de officieele herden king. Om 10.30 uur droeg de jubilaris de Plechtige Hoogmis op, geassisteerd door Prof, K. Steur, Prof. J. A. Slijkerman, beiden van Warmond, en een heerbroer van den feesteling, kapelaan C. Veerman. Door het zangkoor werd uitgevoerd een H. Mis voor gemengd koor van Dom Resice. Na de H. Mis werd gezongen het Priesterlied van Guido Gezelle, gecomponeerd door Jac. de Jong. Van 2 uur tot kwart over drie was er recep tie voor de parochianen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Den jubilaris werd namens de parochie een feestcadeau aangeboden. Om half vier werd door kapelaan Veerman een Plechtig Danklof gecelebreerd, waarbij de twee andere kapelaans van de parochie as sisteerden. 's Middags om half vijf werd in het R.K. Jeugdgebouw aan de Koningsteinstraat een re ceptie gehouden voor de leden van de beide meisjescongregaties en de jongenscongregatie, waarvan kapelaan Veerman directeur is. Zaterdagavond presenteerde het Nederiand- sche Tobi's Cabaret in den Stadsschouwburg zijn tweede vroolijke Cabaret en Variété Revue „Cocktail". Voor deze revue, die een „elck wat wils"- programma bood, was de naam „Cocktail" wel zeer toepasselijk. Jesje van Marie opende als conférencière den avond voor een jammer genoeg maar matig be zochte zaal. Op rijm kondigde zij steeds de vol gende artisten met de door hen te geven num mers aan. Jean Modern occorino-virtuoos, speelde op zijn buitenissig instrument, op den vleugel begeleid door den pianist Jo Spiers, de ouver ture .Dichter und Bauer" van Franz von Suppé. Hij wist werkelijk aardige muzikale effecten aan zijn occorino te ontlokken. De buikspreker prof. Jothé met zijn spre kende pop Billy wekte veie malen den lachlust op van het publiek, alhoewel de meeste grap jes van zijn pop niet bijster origineel meer wa ren. De Nederlandsch-Indische cabaretière, Amsy j Moina, maakte met haar fijnzinnig gekozen Indische liedjes en „negro spirituals" een goe den indruk. Door haar soms weemoedige kront jongliedjes ontroerde zij dikwijls de aanwezi gen. Mr Hedi liet zich kennen als een vlot en handig goochelaar. Hij tooverde bijvoorbeeld met één sigaret een stuk of tien sigaretten te gelijk te voorschijn. Zelfs wist hij van 'n sigaret een sigaar te maken. Wel ideaal voor den roo kenden man! „The Tropical Islanders" verleenden met hun origineele songs op uitstekende wijze medewer king in een Hawaian Show. De snel teekenaar mr. Mar, bijgenaamd „de man met het razende potlood", teekende in een minimum van tijd een caricatuur van hem, die zich daarvoor beschikbaar stelde. Men kan zich wel voorstellen, dat de contefeitsels van de ver schillende „slachtoffers" aanstekelijk op de men- schen werkten. Er was ook zoowaar een rijwiel-equilibrist genaamd Alex Ravello, die in de gekste stan den zelfs nog saxofoon speelde. In een sketch, getiteld: „Florida wil carrière maken", zien we Jesje van Marie als juffrouw Florida, Cari Tobi (die tevens de geheele pro grammaleiding had) als directeur van een too- neelgezelschap en Jo Spiers als secretaris. Jesje van Marie verbeeldt in deze klucht een opgedirkte ordinaire vrouw met een plat taaltje, die aan het tooneel wil. Ze verzoekt den direc teur om een engagement bij zijn gezelschap. Van hem krijgt ze dan toestemming om „proef te draaien", hetgeen natuurlijk tot gevolg heeft dat ze geweigerd wordt. Dit genre spel ligt Jesje goed. Jammer dat ze dit ook, waarschijnlijk onbewust, in haar conférences laat hooren. Op haar uitspraak valt zoo nu en dan wel eens iets aan te merken, j Zeer geslaagd was Jesje in de „Schlager- Dotpourri 1900", die in he passende kleeding ten tooneele werd gebracht. De meer moderne schlagers zong ze charmant en gelukkig ook beschaafd. j Een bijzondere vermelding verdient nog de pianist Jo Spiers, die bijna den géheelen avond voor de muziek zorgde. Vooral goed van rhyth- miek waren zijn eigen composities, die hij met groote vaardigheid en élan speelde, i Tot slot kwam St. Nicolaas in hoogst eigen persoon, op wien de spelers namens allen een be-^ep deden voor een spoedigen en langduri gen vrede. Al met al was het een vroolijk èn geslaagd programma, dat de zorgen van den dag voor eenige uren deed vergeten. Op Dinsdag 10 dezer zal in gebouw „St. Ba- vo" om 8 uur een buitengewone bijeenkomst gehouden worden voor alle leden der R.K. zangvereeniging „St. Caecilia" in verband met de uitvoering der vereeniging od 29 Dec. a.s. Leden, die niet op de laatste repetitie ver schenen zijn, worden dringend uitgenoodigd, de ze bijeenkomst bij te wonen. Geboren: 5 Dec.: C. MaertenHulshof, z.; 6 Dee.: A. W. M. van Velzen—Mulder, d.; E. i BiereWubben, z.; A. C. van Nordevan Slooten, z.; 7 Dec.: A. Porlegiesde Jong, d.; G. E. Philippo—van de Weegh, d.; J. M. G. LoomanRevers, z.; J. O. A. Draijervan Lemel, z.; M. de LiefdeKolk, z.; 8 Dec.: C. J. MakkeliePrincen, z.; Y. C. HeijserMeijer, ,d.; 9 Dec.: J. M. Hocglugtvan Marsbergen, d. Overleden: 6 Dec. M. C. Hondius van Herwe den—Berghuijs, 77 jr., KinderhuissingelJ. van i der Bij, 62 jr., Ooster Tuindorplaan; 7 Dec.: C. Uijlenburg—Piers, 71 J„ Eendrachtstraat; M. Woudenberg—van Tienen, 50 jr., Linscho- tenstraat; J. A. M. Koehorst. 59 jr.. Kruisweg. in De aanwinst van ruim 60 communicanten bjj ae opheffing van Jlsp, hoewel op zichzelf ge ring, was toch voor de Statie Wormer nog van beteekenis. Want Wormer was niet meer het bloeiende dorp van de tweede helft der 17e en het begin van de 18e eeuwde teekenen van het naderend verval, dat op het einde van de 18e eeuw zoo scherpe vormen zou aannemen, wa- >-en reeds aanwezig Nog draaiden er in 173? op de Wormervelden 33 molens, doch hun waar de was reeds sterk gedaald en de algemeene achteruitgang zou hun weldra den wind uit de wieken nemen Ook de beschuitbakkerijen ver minderden in aantal, en het hooge marktgeld, voor de Wormer-beschuit geheven, zou reeds vóór het einde der 13e eeuw deze bedrijven ge heel vernietigen De afscheiding van Wormerveer in 1795 ver- Jaagde het ten slotte tot een arme en onbedui dende Statie met uüro 200 communicanten. Dooi den groei van de katholieke bevolking in Wormerveer was een afzonderlijke Statie daar nindzakeiijk Weldra groeide de katholieke gemeente van (Vormer-,eer zelfs boven die van Worm uit; perst in de 20e eeuw zou zij door Wormer worden overtroffen Het jaar 1795 luidde v.or Wormers katholie ken een nieuw tijdvak in: een van vrijheid en gelijkstelling als burgers, doch tevens een van groote armoede, welke tientallen van jaren op hun Statie zou blijven drukken, aldus de zeer- eerw. heer W. H. Kooy oud-pastoor van de parochie te Wormer, in de Haarlemsche Bijdra gen, waaraan wij dit artikel ej? eenige volgende ontleenen. Ofschoon de plakkaten tegen den katholieken godsdienst en zijn belijders nog van kracht wa ren, hadden Wormers katholieken gedurende de 18e eeuw ongestoord nun godsdienstoefenin gen in hun schuilkerk kunnen houden. Zwaar drukten op de Statie de buitengewone belastingen, welke de katholieken moesten op brengen. Als een onrecht moesten de katholie ken aanvoelen, dat zij belasting moesten be talen, waar hun gereformeerde medeburgers van vrij bleven. De Katholieke Kerk had geen rechtspersoon- Dé beschuittoren iijkheid, kon geen eigendommen bezitten of verwerven. De schuilkerk met de pastoorswo ning, alsook de landerijen, aan de Statie toe- behoorend, moesten daarom doorgaan voor eigendommen van particulieren en stonden meestal op naam van een of meerdere kerk meesters. De kerkmeesters traden ook op als verzorgers van de armen; een afzonderlijk armbestuur be stond er niet. Voor het onderhoud der armen konden de kerkmeesters alleen beschikken over de renten van obligaties en over de sobere huuropbrengst van een huis, dat in 1801 verkocht werd voor de som van12,voor het overige waren zij aangewezen op de liefdegaven van hun ge- ioofsgenooten. Op steun uit de dorpskas had den zij niet te rekenen. De dorpsarmenvoogden immers waren aan vastgestelde regels gebonden. Zoo mochten zij geen ondersteuning verleenen „aan persoonen, die ledemaaten zijn van een godsdienst, en int bijzonder die der Roomse". Deze resolutie, genomen in een tijd, waarin de armoede juist zeer groot was onder de ka tholieken, kwam neer op een algeheele uitslui ting voor onderstand van de katholieke armen, terwijl de gereformeerden, die voor het méeren- deel geen „ledematen van hun religie" waren, den steun van de openbare armenverzorging kon den behouden. Voor 't onderwijs der kinderen had men twee scholen, „'t kerckschool", gelegen bij de Ned Herv. Kerk, en ,,'t bijschool", bij het weeshuis in het Westeind, in de nabijheid van den be schuittoren. De onderwijzers werden aangesteld door bur gemeesters en vroedschappen, die van „t kerck school" mede door den kerkeraad. Voor katholieke kinderen moet dit onderwijs, gesteld in dienst van de calvinistische propa ganda, onbruikbaar zijn geweest. Om aan de achteruitzetting en ongelijke be handeling te ontkomen, sloten vele katholieken zich met geestdrift aan bij de beweging van de Patriotten, welke hun meer Vrijheid en gelijk heid beloofde. Zij bracht hun althans in 1786 de afschaffing van de recognitiegelden. De omwenteling van 1795 bracht voor de ka tholieken de verlangde vrijheid en gelijkheid. Weldra zag men onder de door de burgers ge kozen leden der Municipaliteit een katholiek; kerkmeester Corn. Groen, herbergier van t Mooriaanshoofd, terwijl in meerdere functies katholieken en doopsgezinden werden aan gesteld. Een nieuwe staatsregeling van 1798 stelde de katholieken in de gelegenheid om hun rechten op de oude dorpskerk en op de pastorieën te doen gelden. Volgens het 6e additioneele artikel van deze staatsregeling werden „alle kerkgebouwen en pastoriehuyzen der voormaals heerschende kerk overgelaten aan de beschikking van ieder plaat selijk bewind, om daarover tusschen alle kerk genootschappen eenig vergelijk te treffen". Het kerkgenootschap, dat het grootst aantal leden telde, moest „de voorkeur hebben omtrent de naasting eener plaatselijke kerk en pastorie, onder beding echter, voor altijd afstand gedaan te hebben van de gemeene aanspraak". Wormer behoort tot de weinige gemeenten, waar te dezer zake een overeenkomst is tot standgekomen. En zij kwam tot stand met groo ten spoed en zonder dat zich, althans bij het ontwerpen en sluiten Van het contract tus schen de kerkgenootschappen, ook maar de ge ringste moeilijkheid heeft voorgedaan. Op den lOen October verschenen ter verga dering van de Municipaliteit de burgèrs, afge vaardigd door het kerkgenootschap der gerefor meerden, met de afgevaardigden der doops gezinden en der katholieken. Reeds op den 5en November 1798 werd door de gecommitteerden van de drie kerkgenoot schappen een contract geteekend, waarbij zij verklaarden „met elkander te sijn overeen gekomen". Terwijl overal, waar de katholieken hun aan spraken op de kerkgebouwen en kerkelijke goe deren lieten gelden, een heete en langdurige strijd ontbrandde, waarbij de hervormden zich met hand en tand bleven verzetten tegen het afstaan van gebouwen en goederen, waarvan zij twee eeuwen lang het gebruik hadden genoten, was te Wormer binnen één maand tijds een iteslissing gevallen en een regeling tot stand gekomen- Ruim 40 afgevaardigden van amatèur-too- neelvereenigingen uit Haarlem en omgeving hadden Zondagmiddag gehoor gegeven aan den N. A. T. U -oproep, die ten- doel had, alle Ne- derlandsche tooneelclubs in één organisatie sa men te brengen. De voorzitter der afh Haar lem, de heer Th. Dammiaars, sprak een viot welkomstwoord met een afzonderlijk respect aan de sprekers van den middag, de heeren Hessel Jongsma en W. J. Wiers. Spr. herinner de aan het reeds lang bestaande streven, om de vele tooneelbonden van allerlei aard en rich ting meer tot elkaar te brengen, en legde er den nadruk op, dat het een geheel vrijwillige, spontane actie betrof. De heer Hessel Jongsma betoogde allereerst, dat het amateur-tooneei, bijzonder in Holland en Vlaanderen, een groote plaats onder het volk inneemt. Jaarlijks bezoe ken in Nederland plm. drie millioen personen tooneeluitvoeringien van amateurs. We mogen, als ernstige tooneelminnaars, het amateur-too neei niet zien als den concurrent van het be roepstooneel, doch hebben de belangrijke, cui- tureele taak te vervullen, het volk den rijken schat der tooneelliteratuur te leeren kennen en waardeeren, waaruit dan als vanzelf volgt, dat de animo voor het beroepstooneel zal groeien. Echter moet dit niet geschieden door het amateur-tooneei te beschouwen als uitsluitend amusement en tijdverdrijf. Er zijn al van too- neelwerken, die om allerlei redenen niet door het beroepstooneel gebracht kunnen worden, doch goede amateur-clubs kunnen met deze werken de belangstelling voor deze kunst sti- muleeren. We mogen echter de beteekenis van het amateur-tooneei vooral niet overschatten, doch behoeven ze evenmin te onderschatten. Een sterk nationaal gevoel aldus spr. moet bovendien de basis vormen voor krachtige sa menwerking. Er is op dit terrein nog zeer veel en noodig werk te verrichten, want over de ge heele iinie genomen staat het liefhebberij-too neel, zoowel wat spel ais repertoire betreft, nog lang niet op het gewenschte peil. Er zijn in- tusschen verheugende uitzonderingen. De Ned. Amateur-tooneelunie heeft plannen voor een groot nationaal tooneelcongres, waar door de belang stelling voor het tooneel zal wor den aangewakkerd. Voorts noemde spr. eenige praktische voordeelen, die de N.A. T. U. haar leden zal bieden, o. a. het samenstellen van een uitgebreide bibliotheek, waarvan alle afdeelin- gen gratis gebruik kunnen maken. Deze biblio theek zal bij voorkeur verantwoorde werken bevatten. Vooral wordt de aandacht geschon ken aan werken van onzen eigen bodem. Voorts weidde spr. meer uitvoerig 'uit over een betere regeling der amateursrechten. Hierbij zal niet alleen worden gelét op de belangen van de amateurclubs, doch niet minder op die van de tooneelschrijvers. Te veel wordt nog een onge zonde aandacht geschonken aan werken van buitenlandschen oorsprong, die de goede uitzonderingen niet te na gesproken aller minst strooken met onzen eigen volksaard en zeden. Door praktische lezingen en cursussen zal tevens getracht worden het gewenschte doel te bereiken. Ook de samenwerking met het be roepstooneel zal veel tot het bereiken van ba- langrijke resultaten kunnen bijdragen. De heer Jongsma gaf vervolgens een beknopt overzicht van statuten en huishoudelijk regle ment van de N. A. T. U. De aanwezigen krege; hierdoor een duidelijk beeld van het doel e- de werkwijze, en niet te vergeten de grootse!.c plannen van deze organisatie: o. a. werd de vorming van gewestelijke afdeelingen uiteen gezet. De afdeelingen zullen derhalve niet al leen staan, doch meer direct contact hebben met. de zustervereerptrinfpu i-'t h"n streek cl' provincie. Na deze rede werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De heer Jongsma be antwoordde deze tot volledige voldoening. Na de gezellige pauze was het woord aan den heer W. J. Wiers, die in een prettige, warm-gesproken causerie veie nuttige wenken aan de beoefenaars van de tooneelkunst gaf De vraag „Wat is amateur-tooneei?" aldus spr. heb ik feitelijk nog nooit precies kunnen beantwoorden. Dat het is de beoefening van deze kunst door niet-beroepsmenschen, weten we allen. Maar verder komen we niet, althans niet tot een juiste definitie. In onderscheidene gevallen intusschen is het ernstig opgevatte amateur-tooneei de weg geweest naar het waarachtige kunstenaarschap; spr noemde hier verschillende namen van belangrijke tooneel- figuren uit binnen- en buitenland. Behalve de cultureelê verheffing van het volk, kan het amateur-tooneei ook de taak hebben een scha kel te vormen tusschen de tooneelclub en de (niet het minst de jongere) tooneelschrijvers. Hst amateur-tooneei kan in dit opzicht meer riskeeren en heeft daarom den plicht, vooral de groeiende talenten onder de schrijvers te steu nen. Na een hartig woord over de nog veel te „gemakkelijke" repertoire-keuze, besprak de heer Wiers de verhouding tusschen het publiek en de tooneelclubs. We leven nog te veel in de sleur van het goedkoope amusement en ver geten, dat het publiek zich werkelijk wil laten opvoeden. De praktijk heeft dit meermalen be wezen. Ik zie aldus spr. liever een stuk van literaire waarde in een minder sterke be zetting, dan een subliem gespeelde leege klucht. We hebben vervolgde spr. goede dichters in ons land, en deze mogen eischen, dat hun taal met liefde en toewijding wordt behandeld. Het „tooneelwoord" mag niet de bedoeling heb ben het behandelen van situatie-gevalletjes; het moet ons iets goeds en schoons en verhef fends te zeggen hebben. Moge bij alle töoneel- amateurs de liefde voor dit mooie doel groeien en stand houden. De causerie van den heer Wiers had een dankbaar gehoor en ontving op rechte waard eering in den vorm van een har telijk applaus. De voorzitter dankte de beide sprekers en sloot met een kernachtig woord de geanimeerde en zichtbaar vruchtbare bijeen komst. Behalve de reeds aangesloten veree- nigingen werd de N. A. T. U. ter vergadering uitgebreid met eenige nieuwe afdeelingen. Vandaag viert mevrouw de wed. J. Struick- Kosters haar honderdsten verjaardag. Toen van morgen de dag aanbrak, hing in de omgeving van de Joh. Bosboomlaan van veie huizen de vlag, hetgeen een fleurig cachet gaf. In den och tend kwamen de bloemen, die al spoedig het geheel een feestelijk aanzien gaven en de wo ning van dé jarige vulden. Hierbij waren o.m. een fraai bloemstuk van het gemeentebestuur van Heemstede in de kleuren van het dorp, verder een groote bloemenmand van de buurt- Gebouw St. Bavo: R.K. Armbestuur St. Jo seph, 7.30 uur, Ledenvergadering Slagers, 7.30 uur. De Bois, Kruisweg: Tentoonstelling van aqua rellen en pastels, van 10 uur tot de verduistering. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a; te be zichtigen van 105 uur. Rembrandt: „De Postmeester", volwassenen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Merijntje Gijzen's Jeugd", boven 18 jaar, 2 uur, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Menschen, dieren en sensaties boven 18 jaar, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „De Afscheidswals", volwassenen 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaamc: „De amateur-jockey", 7.30 uur. Gebouw St. Bavo: Comité Winterhulp, 8 uur; Commissie Geestelijke Belangen 7 uur; Leden vergadering St. Caecilia, 8 uur. Li°n d'Or: Lezing met lichtbeelden van de Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, 7.30 u. De Bois, Kruisweg: Tentoonstelling van aqua rellen en pastels, van 10 uur tot de verduistering- Palcstina Diorama's, Schotersingel 117 a; te bezichtigen van 105 uur. Rembrandt: „De Postmeester", volwassenen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Merijntje Gijzen's Jeugd", boven 18 jaar, 2 uur, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Menschen, dieren en sensaties", boven 18 jaar, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „De Afscheidswals", volwassenen, 2.30, 6.30 en'8.45 uur. Spaarne: „De amateur-jockey", T.30 uur. De Zondag- en avondiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Th. Klink hamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Halsapotheek, Frans Halsplein 1. telef. 11180; C. Schotsman. Binnenweg 206, Heemstede, tel. 28320. bewoners en een bloemenkussen met de jaar tallen 18401940, benevens vele taarten en fruitmanden. Velen kwamen de jarige feliciteeren. Namens het gemeentebestuur was het de w.n. burge meester, jhr. A. van de Poll, die haar persoon lijk kwam geiukwenschen. In uw wagen moet u niets wagen autorijden mag geen kansspel zijn: op den weg moet u het zéker weten! (Niet officieel) Trekking van Maandag 9 December 1940 2e klasse, le lijst Hooge Priize" f 1000.— 3176 f 400.— 6132 8121 2009591 f 100.— 1058 1670 1753 1781 3696 4713 9450 10239 10914 18752 Prijzen van f 30.— 1001 1027 1034 1044 1068 1131 1135 1163 1170 1226 1238 1256 1352 1355 1356 1426 1438 1441 1449 1454 1472 1508 1551 1559 1567 1569 1578 1580 1587 1608 162P 1 00 1717 1719 1776 1830 1925 1952 197* 1978 1993 2036 2112 2120 2138 2158 218 203 2205 2209 2225 2227 2254 2271 23 S3 2412 2437 2489 2506 2577 2612 262' '55 2658 2660 2840 2871 2880 2939 2948 2 55 2957 2990 3029 3030 3075 3153 3278 328 3374 3379 3408 3411 3444 3534 355 J554 3561 3613 3638 3650 3680 3684 369' 3751 3775 3821 3824 3840 3859 3860 386 869 3989 4003 4020 4036 4073 4221 4248 4255 4349 4358 4379 4407 4408 4413 4488 i.)23 4534 4545 4551 4578 4616 4647 4648 4656 4693 4741 4765 4771 4779 4825 4926 4928 4943 4974 4986 5007 5010 50Ö5 5045 5051 5052 5075 5117 5122 5123 5146 5151 5181 5223 5254 5259 5308 5320 5367 5385 5392 5436 5470 5475 5491 5524 5574 5582 5595 5635 5659 5676 5709 5712 5716 5721 5779 5878 5987 6036 6041 6049 6086 6103 6110 6117 6160 6176 6185 6208 6249 6311 6325 6329 6368 6396 6411 6414 6416 6452 6506 6534 6579 6597 6606 6607 6655 6673 6384 6717 6753 6842 6885 7006 7010 7019 7080 7094 7146 7177 7200 7208 7418 7470 7489 7498 7507 7595 7607 7659 7673 7692 7761 7815 7843 7879 7883 7923 7938 7946 7952 7971 7996 7999 8026 8102 8135 8139 8146 8153 8181 8241 8299 8318 8350 8357 8364 8374! 8385 8419 8478 8512 8525 8527 8567 8568 8592 8655 8658 8665 8682 8723 8747 8749 8T57 8774 8798 8799 8847 8848 8852 8891 8892 8895 8919 8921 8961 9003 9189 9200 9214 9233 9290 9296 9301 9314 9346 9390 9396 9565 9580 9659 9713 9772 9797 9815 9362 9870 9925 9960 9970 10006 10033 10043 10052 10061 10062 10078 10090 10113 10128 10152 10172 10209 10217 10218 10241 10249 10265 10319 10420 10455 10456 10470 10549 10562 10571 10586 10603 10627 10739 10753 10842 10996 11004 11161 11252 11282 11305 11330 11377 11423 11427 11465 1149» 11509 11514 11520 11565 11574 11624 11638 11671! 11678 11681 11708 11835 11884 11935 11937 1"045 12092 12121 12152 12158 12160 12200 12210 1"W< 12270 12297 12312 12334 12344 12349 12365 1:1373»! 12382 12404 12550 12569 12579 12585 12590 1261* 12635 12685 12709 12712 12738 12756 12794 12810 12842 12859 12920 12938 12963 12971 12978 13011 13087 13104 13111 13130 13196 13210 13235 13253 13294 13317 13415 13530 13533 13580 13591 13605- 13615 13675 13739 13785 13853 13868 13881 1388* 13922 13924 13972 14035 14040 14052 14110 14123 14128 14162 14204 14217 14227 14230 14232 14259 14260 14274 14278 14289 14321 14330 14337 143871 14411 14453 14483 14492 14519 14540 14550 146211 14706 14738 14822 14847 14853 14900 14906 14951)1 14956 14991 15006 15077 15149 15182 15198 1532JB 15334 15346 15366 15371 15372 15395 15417 1544© 15457 15473 15502 15542 15552 15561 15571 15609 15639 15668 15687 15714 15715 15728 15759 157S3 15827 15834 15840 15858 15916 15958 16004 16018 16055 16109 16111 16127 16169 16174 16190 16291 16306 16316 16317 16398 16465 16469 16486 1651b 16520 16567 16583 16618 16651 16833 16837 16881( 16935 16978 16987 17020 17060 17116 17159 1717© 17219 17300 17335 17338 17346 17426 17459 1747© 17481 17495 17505 17517 17521 17542 17595 17603 17607 17622 17644 17645 17658 17663 17715 1772$ 17736 17748 17758 17765 17793 17847 17858 1793© 17940 17963 17999 18021 18056 18074 18075 181031 18104 18117 18182 18207 18210 18218 18220 13243 18252 18271 18274 18281 18298 18346 18357 1838» 18432 18434 18447 18492 18541 18592 18614 186731 18700 18719 18734 18772 18856 18875 18897 1890Ü 18912 18948 18951 18957 18996 19007 19028 190Ö4,- 19082 19169 19189 19194 19208 19243 19253 19258 19268- 19341 19344 19364 19367 19401 19405 19410 19455! 19470 19480 19608 19620 19623 19640 19693 1970*! 19797 19830 19837 19843 19859 19963 19989 18998 20025 20033 20072 20082 20147 20151 20176 20263 20323 20391 20442 20496 20517 20532 20544 20650 20566 20567 20602 20636 20637 20645 20675 20683 20725 20846 20870 20886 20904 20909 20937 20942 20993 20994 21005 21025 21028 21041 21061 21068 21087 21111 21120 21157 21161 21175 21200 21208 21261 21314 21334 21345 21368 21378 21395 21433 21457 21463 21467 21469 21479 21536 21545 21582 '21584 21597 21624 21671 21755 21760 21795 21801 21831 21845 21891 21970 21983

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2