De Utrechtsche Sterrenwacht DE WETENSCHAP GEBAAT Aspirin i+t, (u# fovurf £tA£ Gtti'-cukêh „Carnarvon Castle" te Montevideo De spanning tusschen Thailand en Indo-China Kinderpostzegels d&ntUi&tusl Naar vriendschapspact Boedapest-Belgrado I Verbouwing opent nieuwe perspectieven Herziening waterschappen bepleit Kerkdijk leven Generaal-Overste Moeder Maria Josepha Zal het schip na 48 uur weer Vertrekken? Kardinaal Suhard geheel achter Pétain MAANDAG 9 DECEMBER 1940 Historie Een nieuwe richting Oe verbouwing Toekomstbeelden Een rondgang Hoe wordt de opbrengst verdeeld? Is 't hamertje in Uw hoofd weer aan 't werk? PREMUNISATIE BIJ PLANTEN V oor dracht door prof. Quanjer WINTERHULP-COLLECTE IN DRENTE Opbrengst hooger dan geraamd was BRUCKNER'S MISSA SOLEMNIS Uitzending van den K.R.O. Voor het stroomgebied van Mark en Dintel Friesche Maatschappij van Landbouw Te water geraakt en verdronken Academische examens Examen paedagogiek M. O. A Examen mechanica Wiskunde L. O. Stuurlieden-examen Plechtige uitvaart en begrafenis Correctie prijsraadsel WIJ LUISTEREN NAAR.. Dinsdag 10 December ITuysmans als burgemeester van Antwerpen afgezet De Utrechtsche Sterrenwacht, gelegen op Zonnenburg. onderging gedurende de afge- loopen maanden een verbouwing, die nood zakelijk was geworden in verband met het door den directeur, prof. dr. M. G. J. Min- naert, en zijn medewerkers in studie geno men onderwerp: voorzetting van het zonne onderzoek. Maandagmiddag vona ae opening van deze verbouwing plaats, waarbij prof. Minnaert een rede hield, waarin hij de geschiedenis van de Utrechtsche Sterrenwacht memoreerde en waar in hij tevens de nieuwe aanwinst onder de loupe ham. Aan deze rede ontleenen wij het volgende: In 1636 opende de Utrechtsche Universiteit v°°r het eerst haar poorten en reeds in 1640 werd de „Smeetoren als sterrenwacht ingericht. Na Leiden was dit de tweede sterrenwacht in °ns land. terwijl zelfs Parijs en Kopenhagen nog moesten volgen. Gedurende ruim twee eeuwen was de Ster renwacht in den „Smeetoren" gevestigd, doch in !850 werd de bescheiden inrichting overge- §ebracht haar „Zonnenburg". In dienzelfden Hid werd het Meteorologisch Instituut aldaar ingericht. „Zonnenburg" is een van de vier bolwerken, die in den tijd van keizer Karei V Utrecht in bedwang moesten houden. Zoo had men naast „Zonnenburg" nog de bolwerken ..Manenburg". ..Sterrenburg" en ..Morgenstar" Het Meteorologisch Instituut verhuisde in 1896 naar de Bilt en de toenmalige directeur, trof. Nijland. drong er zeer op aan, dat, nu er ifiimte vrij was gekomen, de Sterrenwacht zou Worden uitgebreid. Na jarenlang aandringen vond eindelijk in 1909 een belangrijke verbouwing plaats, aan gepast aan het onderwerp, dat door prof. Nijland en diens medewerkers werd bestu deerd, n.l.: het onderzoek van den verander lijken sterrenboer Dit onderwerp verscheen van de hand van prof. Nijland en den ob servator. dr. J. van der Bilt. een wereld beroemd geworden boek. Het mag wel een wonder genoemd worden, dat prof. Nijland met de zeer beperkte hulp middelen. die hem ten dienste stonden nog zooveel heeft bereikt Prof. Nijland overleed in 1936 en werd het Jaar daarop opgevolgd door den huidigen direc teur, prof Minnaert. Deze begon met een geheel nieuw onderwerp van studie, n.l. de voortzetting van het Zonne- Ohderzoek, hetwelk een der nieuwste gedeelten van de sterrenkunde vormt. De inrichting van „Zonnenburg" was hier ovenwei niet op berekend, doch een tweetal fac toren maakten evenwel het inslaan van de nieuwe richting toch mogelijk. Door prof Julius was in het Physisch Labo ratorium Voor het zonneonderzoek een mooie opstelling gebouwd. Organisatorisch was het een verbetering, Wanneer deze opstelling naar de Sterrenwacht verhuisde, hetgeen geschiedde. Vervolgens bleek de Nederlandsche Eclips commissie bereid voor langeren tijd belangrijke Instrumenten voor het zononderzoek aan de Htrechtsche Sterrenwacht te leenen Men was er evenwel nog lang niet en hoewel •net het zonneonderzoek werd begonnen, bleek een verbouwing van de Sterrenwacht noodza kelijk. Plannen werden gemaakt, wiarbij rekening •noest worden gehouden met de betrekkelijk ge ringe geldmiddelen, die ten dienste stonden. In principe werd. besloten de helft van de directeurswoning voor het nieuwe onderzoek in te richten. De grootste moeilijkheden baarde echter de acht, meter hooge toren, die op het gebouw moest komen te staan en die de instrumenten zou moeten dragen. Eerst maakte de schoonheidscommissie bezwa ren en toen deze overwonnen waren, vond het departement het te duur. Van 't idee van den toren is men toen geheel afgestapt; er werd besloten de instrumenten te plaatsen in een op het dak te bouwen hut. Hoewel het vermogen van de instrumen ten hierdoor werk beperkt, was dit besluit Wetenschappelijk wel verantwoord, daar de lens, die nu vrij kwam, tot versterking van de spectograaf kon worden aangewend. Den eersten Februari 1940 werd met den bouw begonnen, welke alleen gedurende de oorlogs dagen een week werd onderbroken. Medio Sep tember was men gereed. In zijn rede bracht prof. Minnaert dank aan bet Departement, het College van Curatoren der Universiteit, den Rijksgebouwendienst en de aannemers: Gebr Stamhuis uit Utrecht, die *•11 en het hunne tot de standkoming van de bieuwe inrichting hadden bijgedragen. Wat geschiedt er en zal er nu in het nieuwe Bedeelte van de Sterrenwacht geschieden? Zooals gemeld, is het onderzoek van de zon bier het hoofddoel. Reeds is verschenen een Photometrisch atlas van het zonner.pectrum. Verder wil men ook nog het onderzoek van het maanoppervlak ter hand nemen. Een universitaire Sterrenwacht heeft even wel ook tot belangrijke taak: het onderwijs aan de studenten. Als vrijwel eenig in Europa heeft prof. Min- baert een astronomisch practicum voor begin nelingen, le en 2e jaars. ingesteld, dat goede Juichten afwerpt Bij een rondgang, die door de Sterrenwacht werd gemaakt, werd allereerst een bezoek ge bracht aan de beide kijkers die het instituut Hik is. De kekers staan in groote koepels opgesteld. Vaarvan het dak, dat in het midden geopend kan worden, door middel van zware raderwer ken in het rond kan draaien. Zoo kunnen de kijkers de zich voortbewegende hemellicha men in hun loop volgen. De groote kijker, die een lensdoorsnede van 26 c.c. heeft, behoeft noodig de moderniseering, die de kleine kijker, die nog dateert uit den tijd °P den Smeetoren en omstreeks 1825 door prof. Erauenhofer werd gebouwd, reeds heeft onder- ïaan. Deze modcjrniseering bestaat v.nd. hieruit, dat de kijker is verchroomd, om hem tegen het vocht te beschermen. Bovendien is er een camera op aan gebracht om te kunnen photo- grafeeren. De kleine kijker heeft een lensdoorsnede van 11 c.m. en is nu uitstekend voor het gebruik geschikt. Na de voor de Sterrenwacht zoo belangrijke werkplaats te hebben bezichtigd, kwam de nieuwe ruimte voor het zonneonderzoek aan de beurt. De opstelling uit het Physisch Laboratorium was hier reeds aangebracht. Een verticale ko ker, welke door het geheele gebouw loopt, vindt hier zijn eindpunt. Boven in den koker bevinden zich spiegels, die het zonnelicht opvangen en naar beneden wer pen, waar het door een spectograaf van 5 M. lengte wordt ontleed. Graag zou men een spectograaf van 13 M. lengte hebben, doch hoewel de ruimte er voor aanwezig is. bliift dit voorloopig een toekomst beeld. Tenslotte verdient de nieuw op het dak aan gebrachte hut, waar de instrumenten staan opgesteld, de. aandacht. Het geheele dak en de ramen kunnen worden weggedraaid, zoodat de instrumenten het volle 'icht kunnen opvangen. Dat deze verbouwing voor de sterrenkunde en voor de Utrechtsche Sterrenwacht in het bij zonder belangrijke vooruitgang beteekent, kwam door de rede van prof. Minnaert en den daar- opvolgenden' rondgang overduidelijk vast te staan. In de annalen van de Utrechtsche Ster renwacht zal deze Maandag ongetwijfeld met gulden letters worden opgeteekend. De Centrale Propaganda Commissie voor den verkoop der Kinderpostzegels schrijft ons: Voor wie gaarne weten wil wat precies ge beurt met de opbrengst van de zegels en kaar ten Voor het Kind, moge het volgende dienen: Het aandeel is voor elke instelling verschil lend, het kan uiteenloopen van het minimum van 5.tot en met 12.000.toe! Een eenvoudig voorbeeld moge dit duidelijk maken. Vereenigmg A., een vacantiekoloniehuis, her bergt in één jaar 100 kinderen, ieder gedurende 30 dagen. Vereeniging B„ een opvoedingsge sticht, herbergt in één jaar 100 kinderen, iedei gedurende 300 dagen. Dan krijgt B. tienmaal zooveel als B. Dit is de zeer eenvoudige grond slag. Aangezien echter de getallen voor kinderen en dagen nooit zoo mooi rond zijn en voor geen twee instellingen gelijk, komt aan het einde van de rekensom voor ieder een ander onre gelmatig bedrag voor den dag. Het groote voordeel is dat verschillende in stellingen met een zelfde doel ook precies de zelfde berekening ondergaan. Er wordt slechts een onderscheid gemaakt, n.l. tusschen instel lingen, die een bijzonder kostbare verzorging moeten geven aan de haar toevertrouwde kin deren, en die welke een normale verzorging verschaffen. Het spreekt vanzelf, dat aan 100 doofstomme of gebrekkige kinderen gedurende 300 dagen oneindig veel meer ten koste moet worden ge legd aan medische hulp, aan leermiddelen enz. dan aan 100 verwaarloosde of* zwiakke kinderen. Daarom krijgen al deze „kostbare" instellingen een iets hooger percentage uit de opbrengst Ook hier, echter geldt binnen dezelf de rubriek instellingen voor allen precies de- Zelfde maatstaf. De onderscheidene instellingen verschaffen zelf de gegevens voor de berekening van haar aandeel, zooveel mogelijk onder bevestiging door haar accountant. Ontbreekt deze bevesti ging, dan wordt ten gerieve van de berekening van het aandeel hier en daar een accountants onderzoek verzocht. Eenvoudig in zijn grondslagen, strikt licht vaardig jegens allen en controleerbaar voor alle betrokkenen, aldus is het systeem van verdee ling van de opbrengst der Weldadigheidspóst- zegels en Prentbriefkaarten Voor het Kind. Ga dan niet experimenteeren met „hoofdpijn-middeltjes", maar neem terstond Aspirin. Snelle, afdoende werking en absolute onschadelijk heid waarborgt het Bayer-truis, dat op elk tablet voorkomt. Zaterdagmorgen 7 December 1940 hield de commissie voor de phytopathologie van de Ne derlandsche Botanische vereeniging een verga dering in het Botanisch Laboratorium te Utrecht. Prof. dr. H. M.Quanjer uit Wageningen hield een voordracht over „premunisatie in het plantenrijk en het vraagstuk der antistoffen." Hij betoogde dat tegenover de pogingen van Italiaansche onderzoekers om planten onvat baar te maken voor schimmelziekten door ze van te voren extracten van pathogene schim mels toe te dienen, de wetenschap sceptisch staat en practische resultaten langs dezen weg nog niet zijn verkregen. Meer wordt verwacht van de onvatbaarheid, die planten, welke met bepaalde zwakke virusziekten besmet zijn, be zitten voor verwante sterk pathogene virus rassen. Dat dit type van onvatbaarheid bij planten voorkomt, is het eerst door dr. Thung, destijds werkzaam te Klaten, thans te Buiten zorg, aangetoond en wel bij tabak. De juist heid hiervan is in verschillende andere lan den gebleken. In Nederland maakt de land bouw van dit verschijnsel gebruik door van enkele aardappelrassen, bijv. het ras Industrie, zwak mozaïekzieke planten te verbouwen. Dr. Oortwijn Botjes heeft bewezen, dat deze, in tegenstelling met de virusvrije Industrie, on vatbaar is voor sterk mozaïek. Het is echter onjuist in zulke gevallen te spreken van „verworven immuniteit" en im- munisatie", daar de onvatbaarheid niet berust op na genezing aanwezig gebleven antistoffen, de onvatbaarheid berust op het aanwezig blij ven van het zwakke virus in de plant. Over het bestaan van antistoffen in planten heeft men nog steeds geen zekerheid kunnen krij gen. Om in overeenstemming te blijven met de terminologie der geneeskunde behoort in de beschreven gevallen te worden gesproken van „premuniteit" en „premunisatie." Nu men over het volledig cijfermateriaal van de Winterhulp-collecte in Drenthe beschikt, blijken enkele correcties in de gespecificeerde op- brngst noodzakelijk. De belangrijkste daarvan is wel de opbrengst van de gemeente Westerbork, die thans niet f 507,76, doch f 907,76 blijkt te zijn. Met grooten voorsprong heeft Westerbork daardoor de eerste plaats ingenomen. De op brengst van Beilen steeg van f 300 tot f 382,97, Emmen daalde van f 2500 tot f 2142,40. Hooge- veen steeg van f 327,05 tot f 427,05, terwijl Meppel daalde van f 1627,77 tot f 1614,47. Het totaal der provincie steeg van f 14178,34 jij tot f 14390,4114. Verstaat men gewoonlijk onder een „Missa solemnis" wel ongeveer het meest monumentale werk van een componist, op het gebied van de miscompositie, de Missa solemnis van Bruck ner, die de R.K. Oratoriumvereeniging gisteren middag in de K.R.O.-studio onder leiding van Eduard van Beinum uitvoerde is dit in Bruck ner's oeuvre geenszins. Zij is zelfs een zeer be knopt en betrekkelijk eenvoudig stuk, dat niet met groote middelen werkt, noch met ingewik kelde koorsatzen, en dus een zeer bescheiden figuur tegenover de drie „groote" missen uit Bruckner's latere jaren, die eigenlijk alleen nog maar in de muzikale wereld bekend zijn geworden. De bijnaam „M'issa solemnis'' zal in dit geval van de mis in b-moll dus wel te danken zijn aan eer. groote Kerkelijke plechtigheid, waar voor Bruckner haar geschreven heeft en het is volstrekt niet ondenkbaar, dat hij het werk zelf als een hoogtepunt m zijn kerkmuzikale scheppingen heeft gezien, want wat kon de toen reeds dertigjarige meester bevroeden van den enormen opgang, die hem als componist, als schrijver van negen monumentale sympho- nieën en van nog heel andere missen te wach ten stond? Bruckner's leven speelde zich, toen hij de mis in b-moll schreef, nog af in allen eenvoud en verborgenheid van het Stift Sankt Florian, en hij zou er wel gebleven zijn, als de Heer hem niet voor grootere daden bestemd had. Zoo bestaat er tusschen Bruckner's werk uit zijn jongere jaren en dat uit zijn rijpsten tijd een enorme afstand, en al zijn er natuurlijk wel relaties, men kan toch bijna die beide deelen van zijn oeuvre als twee op zichzelf staande eenheden beschouwen, waarvan elk zijn eigen uitgangspunt, zijn eigen gerichtheid, zijn eigen bodem en zijn interne verhoudingen heeft. Zoo zou men verkeerd doen deze mis te vergelijken met die in e-moll of met de „groote mis" in f-moll. Men ziet in deze Missa solemnis een Bruckner van kleinere dimensies, doch ook een Bruckner in een totaal andere wereld met een geheel andere taak, dan hij zich later in Wee- nen moest stellen. Die bescheiden figuur te ver gelijken met den reus, die ons uit de Weensche periode tegemoet treedt, doet de eerste ons kleiner lijken dan zij in werkelijkheid is. Ware Bruckner in Sankt Florian gebleven, dan zou zijn gestalte minder grootsch zijn geworden, maar zijn leven zou hoogstwaarschijnlijk geen onvervulden indruk op het nageslacht hebben gemaakt, omdat het evengoed een afgerond le ven had kunnen worden van een hoog be gaafd kerkmusicus. De M'is m b-moll is zonder twijfel een echt kerkelijk werk. Haar beknopte structuur, haar soberheid van expressie bewijzen hoezeer zij in liturgischen zin dienstbaar is. al wil dit niet zeggen, dat zij voor den eeredienst in ons land geschikt zou zijn. Haar gemengd koor, haar or kest, haar vier solisten voldoen niet aan de re gels, die in dit opzicht bij ons gesteld zijn, maar als men zich een oogenblik de Oostenrijksche opvattingen, vooral van Bruckner's tijd voor oogen stelt, dan begrijpt men, dat Bruckner hier in hooge mate doordrongen is geweest van den liturgischen geest. Zij komt dan ook niet met groote verleidelijkheid op u af, deze mis, zij dringt zich niet aan de aandacht van den toehoorder op, maar als men goed luistert, dan blijkt hoe liefelijk zij is, hoe lyrisch gestemd en verrukt van de heilige geheimen, die zij bezingt. Men kan in zoo'n Kyrie reeds een geest hooren, zoo overweldigd door het geloof, dat de noten de ontroering nauwelijks kunnen dra gen, in fragmenten van het Credo hoort men een begin van de abstracte Credo's, die later nog zouden volgen, en men neemt de geestelij ke verwantschap met Bach waar, maar men hoort ook melodische wendingen, die in hun zachtmoedigheid aan Schubert en zelfs aan Mozart doen denken. Al die groote invloeden zijn in Bruckner werkzaam geweest; hij heeft zich in die jonge jaren met zelfverzekerdheid verbonden gevoeld met de machtigste muzikale geesten van zijn land en volk De verscheidenheid van facetten, die aan deze mis te vinden zijn, werd men in de uitvoering gisterenmiddag onder van Beinum zeer helder gewaar in den warmen lyrischen toon, waarin de uitvoering was afgestemd, in den doorzich- tigen soepelen koorklank en de kleurrijke orkest partij, die het K.R.O.-symphonie-orkest daar tegenaan plaatste, maar vooral ook in de vlot te, buigzame tempi en in de beheerschte maar treffend juiste voordracht van dep tekst. Een voortreffelijke uitvoering, bij welks stijl Jo Vin cent, Suze Luger, Louis van Tulder en Willem Ravelli zich uitnemend aanpasten. L. H. In een te 's-Gravenhage gehouden vergade ring van „De Vuurslag", heeft de heer P. J. Jansen, burgemeester van Zevenbergen, ge sproken over den grondslag der plattelands welvaart. De heer Jansen gaf een uitvoerig betoog, dit toelichtend met talrijke kaarten, over de hem wenschelijk voorkomende herziening van de met de zorg voor den bodem belaste publiek rechtelijke organisaties, bekend onder den naam van waterschappen. Spreker had hierbij vooral het oog op de toestanden in het stroom gebied van Mark en Dintel. De werking van de waterschappen betreft het volgende: strijd tegen het water, beheer - sching van het binnenwater, ontsluiting, cul tuurtechnische verzorging en bestuurstaak. Uit voerig schetste spr. de nadeelen, welke aan de huidige organisatie van de waterschappen kle ven, waarna hij een systeem ontvouwde Vol gens hetwelk deze beter haar taak zullen kunnen vervullen. Deze organisatie dient zich te voltrekken naar twee regels'. Ten eerste: de organisatie van alle gronden, welke hun overtollig hemelwater loozen op eenzelfde punt, bin nen een dat territoir beheerend college, waarmede, zoo noodig, de belastingplichtig heid aanvangt. Voorts dient het waterschap, dat met een of meer der andere waterschappen een belang gemeen heeft, daarmede te Vormen een „overliggend waterschap", met als doel de behartiging van het gemeene belang. Een van de grootste nadeelen, welke aan.de huidige organisatie kleven, is wel het feit, dat de zorg voor dijken enz. komt voor rekening van de daaraan het naast liggende gronden, die hierdoor echter tevens in het belang vfen verder gelegen gronden werkzaam zijn. Hier door ontstaan belangen-tegenstellingen, welke niet altijd kunnen worden vermeden. Een or ganisatie volgens de ontwikkelde denkbeelden zou zeer groote gevolgen hebben voor de daar bij betrokken gronden, o.a. uitbreiding van de bodemproductie door de cultuur-technisch juiste verzorging, de Vorming van natuurlijke gemeenschappen der gronden, welke weer de basis zijn voor jachtschappen, vischschappen en de vuilwaterbestrijding. De verdeeling der lasten zal billijk en rechtvaardig zijn, terwijl oneconomische lasten worden voorkomen. Spr. gaf nog een uiteenzetting van de waarde, welke moet worden toegekend aan het winnen Van cultuurgrond. Volgens een veilige berekening kan zei hij in Brabant nog 100.000 H.A.. grond in cultuur grond worden omgezet, hetgeen zou be- teekenen een bruto volksinkomen van f30.000.000 en blijvende werk- en woonge legenheid Voor 156.000 personen. In aansluiting hierop kwam spr. bij de wen- schelijkheid van een kanaal tusschen Bergen op Zoom en de Mark, een afstand van der tien K.M. Niet alleen zal zulk een kanaal, in dien dit tot stand komt, de afwateringsmoge lijkheden veranderen, doch het zal tevens door de hierdoor geschapen nieuwe verkeersmoge lijkheid den ganschen landbouw en de handels positie van Brabant veranderen. Voorts zou dit zijn een verbetering vlan de verbinding Oost- West, de verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen, Vlissingen en Brabant met het Duitsche ach terland. Na de uitvoerige rede van den heer Jansen beantwoordde deze nog eenige vragen. In de dezer dagen gehouden bestuursvergade ring der Friesche Maatschappij van Landbouw werd besproken de onbevredigende gang van zaken bij de levering van vee aan de Veehou derij Centrale, waarbij werd opgemerkt, dat de ze geenszins aan onvoldoende voorlichting van de zijde der landbouworganisaties toegeschreven dient te worden. Gewezen werd °P de moeilijkheden, die bij de stroomvoorziening ondervonden worden. Besloten werd aan te dringen op onverwijlde vaststelling van maximum-prijzen en op leve ring van voldoende hoeveelheden stroo tegen deze prijzen. Besloten werd tot instelling van een contact commissie voor werkgeversaangelegenheden. Ook de- andere organisaties, die zich met werk- geversaangelegenheden bezig houden, zullen worden uitgenoodigd aan de instelling dezer commissie dael te nemen. Te Rotterdam heeft Zondag de politie in de Oude Havten een liik opgehaald. Bij onderzoek is gebleken dat het slachtoffer is de 21-jarige W. Heuvink, uit Apeldoorn, sedert eenigen tijd te Rotterdam woonachtig. UTRECHT Op proefschrift: De galencia van bowiea volubilis, harv., is de heer H. C. Coenraad Helleman, geboren te Utrecht, ge promoveerd tot doctor in de wis- en natuur kunde. TILBURG Aan het Psychologisch-Paeda- gogisch Instituut der R. K. Leergangen slaag den voor het examen Paedagogiek M.O. A de dames W. P. Castricum te Warmenhuizen; H. P. M. van Oppen, Maastricht; B. J. M. Pluy- men, Maastricht en de eerw. heer J. G. G. M. Smits van Oyen, S.J., 's-Gravenhage. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor M.O akte K 2 (mechanica enz.) de heer A. Th. Bruens te Utrecht. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor wiskunde L.O. mej. M. H. Buskens te Rotterdam. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor tweeden stuurman groote handelsvaart de heeren: A. Eisses, R. Roos, W. H. van Balen, J. A. J. Ree dijk en H. van der Heuvel en voor derden stuur man groote handelsvaart de heer: G. J, Jonker. Hedenochtend heeft in de kapel van huize Loreto, het moederhuis van de Congregatie der Zusters van het Arme Kind- Jezus te Simpel- veld, de plechtige uitvaartdienst plaatsgevonden voor de zielerust van de Zeereerwaarde Moeder Maria Josepha, generaal-overste der Congrega tie, die, zooals gemeld, de vorige week Donder dag op 52-jarigen leeftijd in het klooster te Gemmenich bij Vaals is overleden. De kapel was overvol. Eerwaarde Zusters uit de verschillende huizen woonden de kerkelijke plechtigheden bij. De plechtige Requiemmis, die werd opgedragen door den rector van hv.t klooster, den weleerwaarden heer Schneiders, met assistentie van een drietal paters van de H.H. Harten van het Damiaan-instituut te Sim- pelveld, werd ook bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, en 'n 35-tal geestelijken uit de gemeente en uic den omtrek. Voorts waren verscheidene wereld lijke autoriteiten, onder wie de burgemeester van Simpelveld, aanwezig. Een koor van eer waarde zusters zong de Gregoriaansche Mis. Mgr. Lemmens verrichtte de absoute in de kapel. Daarna volgde de teraardebestelling op de begraafplaats van het klooster. Hier ver richtte de Roermondsche bisschop eveneens de absoute. In ons prijsraadsel van deze week komt een storende drukfout voor, welke den puzzelaar veel last kan bezorgen. Men neme dan ook goede nota van de volgende correctie: In 4 horiz. staat: lange dagen, moet zijn: lange degen (rapier). HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma AVRO 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon- muziek, 10.15 Orgelspel (gr.pl.), 10.35 Om roeporkest, 11.00 Wenken voor de huis houding 11 20 Omroeporkest en soliste, 12.15 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 100 Cyclus „Uw hond en de mijne". 1.05 AVRO-Amu- sementüorkest en soliste, 2.00 Causerie „Ldvard Orieg in Nederland". 2 15 Phil- na'-monisch kwartet, 3.00 Radlotooneel, 3.25 Gramofoonmuziek, 4.30 AVRO- Aeolianorkest. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Puszta-or- kest, 6.00 Orgelspel en een vocaal duo, 6.45 Causerie „Oude en nieuwe Kuituur- politiek" 7.007.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten ANP. sluiting. HILVERSUM II, 301 M. KRO 8.00 Nieuwsberichten ANP,- 8.15 \Yij be ginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuurtje, 12.00 Gra mofoonmuziek, 12.15 Franz Wouters en zijn Caliente-orkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Gramo foonmuziek, 1.15 Franz Wouters en zijn Calienteovkest. 1.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Vrouwenuurtje, 3.00 Gramofoonmu ziek, 3.15 KRO-Symphonie-orkest en so liste, 3.45 Gramofoonmuziek, 3.55 KRO- Symphonieorkest. 4.45 „Wij en onze tijd", vraaggesprek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Gramofoon muziek. 6.00 KRO-Symphonie-orkest en solist. 6.457.00 Causerie „Oude en nieu we Kultuurpolitiek", sluiting. KOOTWIJK1875 M. NCRV 7.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Gramofoon muziek 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.25 Gewijde muziek (opn.), 9.15 Gramofoon muziek. 10.Ou Jac Stoffer's sextet en gra mofoonmuziek. 11.45 Gramofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Gramo foonmuziek, 2.45 Viool, 'piano en gramo foonmuziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 6.05 Gramofoonmuziek, 6.45 Gewij de muziek (opn.). 7.007.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting. MONTEVIDEO, 9 Dec. (D.N.B.) De in een gevecht met een Duitschen hulpkruiser in Zuid-Amerikaansche wateren- beschadigde Engelsche hulpkruiser Carnarvon Castle is Zaterdagmiddag om 16 uur 45 met duidelijke slagzij naar bakboord de naven van Mon tevideo' binnengeloopen. Men kon waarnemen, dat h$t schip mid scheeps, een weinig boven de waterlijn, tweemaal getroffen was. Ook de schoorsteen toonde ver schillende beschadigingen. Voorts was een groot stuk uit de railing van het promenadedek weg gerukt. Een zware treffer op de commandobrug aan stuurboordzijde was reeds van verre zicht baar. Talrijke ambulances wachtten net schip in de haven op. Het aantal gewonden wordt thans op gegeven als 20, dat der dooden als 7. De Engel sche gezant Millington Drake heeft een bezoek gebracht aan het Urugueesche ministerie van Buitenlandsche Zaken om voor het schip verlof te vragen voor een verblijf van 48 uur in de haven van Montevideo. Het antwoord van het ministerie van Buitenlandsche Zaken is tot op dit oogenblik nog niet bekend. Officieel was Zondag nog niet beslist, of de in de haven liggende zwaar beschadigde Engelsche hulpkruiser Carnarvon Castle na afloop van 48 uur weder moet vertrekken. Intusschen wordt koortsachtig gewerkt om de ernstige beschadigingen te herstellen Van den ingang van de haven af is duidelijk te zien, hoe het groote schip naar bakboord slagzij maakt. Omtrent de door de Carnarvon Castle van het Braziliaansche s.s. Itape weggehaalde Duitschers wordt volledig stilzwijgen bewaard. Het avond blad „Montevideo" publiceert, groot opgemaakt, een niet bevestigd gerucht, volgens hetwelk de Duitschers buiten de Urugueesche territoriale wateren door de Carnarvon Castle zouden zijn overgebracht aan boord van den Engelschen krui ser Corinaldo, die Zondagmiddag eveneens de haven van Montevideo is binnengeloopen. De kruiser ligt hier nog voor anker. Des middags heeft de politie de geheele haven van publiek gezuiverd. Na een oponthoud van 4% uur waren de doo den en gewonden van de Carnarvon Castle nog niet aan land gebracht, aangezien tusschen de autoriteiten alhier en den Engelschen gezant verschillen van meening zijn ontstaan, omdat laatstgenoemde de gewonden naar het Engelsche hospitaal zou willen laten brengen. De autoritei ten houden er echter aan vast, dat zij geïnter neerd moeten worden in het militaire hospitaal Maandagmorgen werd verder bericht dat de technische commissie, welke is ingesteld om de schade te onderzoeken van den En gelschen hulpkruiser, heeft geadviseerd den ligtijd van het schip in de haven van Mon tevideo met 72 uren te verlengen. Of de regeering van Uruguay dit advies zal goed keuren, staat nog niet vast. De technische commissie heeft verder voo. - gesteld het begin van den verblijfsduur der Carnarvon Castle pas te rekenen van het Dogen- blik af, waarop de goedkeuring verleend wordt, zoodat het schip nog volle 24 uur meer tijd zou winnen. Zelfs wanneer op deze voorwaarden de schade, die het schip heeft opgeloopen, niet volkomen hersteld kan worden, zou de hulp kruiser toch in zooverre gerepareerd kunnen zijn, dat hij naar de Malvinen kan vertrekken om daar definitief hersteld te worden. Het ligt in het voornemen, dat de Duitsche gezant in Montevideo, in verband met het nog steeds niet opgehelderde lot van de 22 Duitschers, die door den kapitein van de Car narvon- Castle onrechtmatig aan boord van het Braziliaansche s.s. itape gearresteerd zijn, Maandag stappen onderneemt bij het departe ment van Buitenlandsche Zaken van Uruguay TOKIO, 9 Dec. (D.N.B.) Domei meldt uit Hanoi, dat de spanningen tusschen Thailand en Fransch Indo-China nog meer zijn toege nomen. Het Thailandsehe consulaat in Saigon is Vrijdag gesloten en dec onsul heeft zich met alle employe's naar Bangkok ingescheept Het consulaat was de eenige diplomatieke verte genwoordiging van Thailand in Fransch Indo- China. Domei voegt hieraan toe, dat de evacua tie van Thailandsehe onderdanen uit Indo- China reeds geheel ten uitvoer is gelegd. Volgens nadere berichten doen zich dage lijks grensincidenten voor, vooral in het grensgebied van Cambodsja. Thailandsehe vliegtuigen zouden de hoofdstad van Laos. Vientiane, verscheidenemalen hebben aan gevallen. De autoriteiten in Indo-China hebben getracht telegrafische verbinding tot stand te brengen met Bangkok, hetgeen tot dusver echter vergeefsch is geweest, aangezien naar het schijnt de onderzeesche kabel via Singapore verbroken is. De te Tokio verschijnende Japan Times schrijft in een commentaar op het huidige ge schil tusschen Thailand en Fransjh Indo- China, dat de thans door Thailand naar voren gebrachte eischen steeds in het nationaal be wustzijn van Thailand hebben gesmeuld en aan het Fransche geweten zijn voorgehouden sedert het betrokken gebied in 1893 met geweld was genomen. Schrijvende over het standpunt van Japan zegt het blad: „Het geschil tusschen beide staten moet door de beide staten worden geregeld. Maar toch, Japan heeft een zeer ernstig belang bij de wel vaart in dat gebied." Omtrent de betrekkingen tusschen Japan en Indo-China schrijft het blad, dat Japan in staat is om bijna alles te koopen, wat Indo- China voortbrengt, en aan die kolonie zijn in- dustrieele producten kan verkoopen tot aan de limiet van wat Indo-China noodig heeft en koopen kan. De een of andere regeling van dien aard zal voor Indo-China een noodzakelijkheid zijn. Aan den anderen kant schrijft het blad. dat de oorlog aan de grenzen van Thailand en Indo-China en de Japansche besprekingen met Indo-China in het geheel niet met elkander in verband staan, behalve dat er een zeer nauwe vriendschap bestaat tusschen Japan °n Thai land, die wellicht eenigen invloed zal hebben op de uiteindelijke regeling van het huidige ge schil. BELGRADO, 9 December (DN.B.). In po litieke kringen te Belgrado neemt men alge meen aan, dat reeds bij de aanwezigheid van den Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken in Belgrado het langs diplomatieken wee gereedgekomen vriendsehapspact tusschen Joe- go-Slavië en Hongarije zal worden ondertee kend. Naar vernomen wordt/ zal de Joego-Sla- vische minister van Buitenlandsche Zaken het bezoek de volgende week beantwoorden. PARUS, 9 Dec. (D.N.B.), De aarts bisschop van Parijs, kardinaal Suhara, heeft naar aanleiding van een bijeenkomst der geestelijken van zijn aartsbisdom een volkomen samenwerking met het werk van maarschalk Pétain geproclameerd. In zijn toespraak tot de geestelijkheid in de Notre Dame bepleftte de kardinaal, naar de Petit Parisien meldt, naast de christelijke en mensclielijke deugden van geduld en moed de noodzakelijkheid van eenheid tusschen alle Franschen. Op die wijze zal de inspanning tot een wederoprlchten doeltreffend worden. Uit de noodzakelijkheid van nationaje eenheid vloeit de plicht voort zich te scharen rondom de legftieme chefs, naar hen te luisteren en oprecht de gegeven voorschriften met vertrou wen en discipline te aanvaarden. Maarschalk Pétain verdient het respect van alle Franschen, daar hij met zijn intelligentie en zijn oprecht karakter steeds zijn land gediend heeft en dit heeft gedaan onder weergalooze omstandig heden. BRUSSEL, 9 Dec. (D.N.B.)Door een in het Staatsblad gepubliceerde verordening van het ministerie van Binnenlandsche Zaken is de ge wezen burgemeester van Antwerpen, Kamiel Huysmans, die bij het uitbreken van den oor log naar het buitenland was gevlucht, afgezet. Tot zijn opvolger is benoemd L. Delwaide, tot dusver waarnemend burgemeester, die veel heeft gedaan voor de bevordering van den eco- nomischen bloei der Scheldestad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5