Hoe Rembrandts „Nachtwacht" werd gered SflllHflTROPID Postgiro-no's van de Winterhulp Nederland Een dramatische tocht in de oorlogsdagen Mutaties in Engelsche leger Financieele bespreking Morgenthau-Philips Een huismiddel tegen verrekte spieren Bespuiting van vruchtboomen met carbolineum Kerkelijk leven DINSDAG 10 DECEMBER 1940 EPONDSPAK De beste en zuinigste lampen ooit door PHILIPS vervaardigd Woensdag ?1 December WIJ LUISTEREN NAAR Raadgevingen van den Planten- ziektenkundigen Dienst Eet kasteel Radboud in Medemblik Jeugdige graf schenner Loopjongen stal aluminium- kettinkjes op begraafplaats Diamanten huwelijksfeest Boerderijbrand te Mierlo Vee, graan- en hooioogst verloren gegaan Academische examens Huidige beteekenis van huis houdelijk afval OPLICHTSTER GEPAKT 700.000 KG. BOMMEN VIELEN OP LONDEN Canadeesche torpedojager door torpedo getroffen Nog geen besluit over hulp aan Engeland genomen Geen Duitschers aan boord van Carnarvon Castle Verklaring door Boekarest over vergaan emigrantenschip Amerikaansch consulaat in Wladiwostok Zuster Maria Juliana t BEDELAAR DIE DRIE KOEIEN BEZIT VOETBAL GALDENHOVE AAN EEN KNIE GEOPEREERD IJSHOCKEY DE EERSTE WEDSTRIJD TE AMSTERDAM Opstelling der beide ploegen Thaïsche artillerie vuurt op oorlogsschepen LLOYD GEORGE IN HET BRITSCHE KABINET? Hanoi blijft naar vrede streven LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden ..Rijwielhandel. Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553 Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no. 877 Stort op 5553 of 877 Ce brengt geluk in veler leven HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma NCRV 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.25 Grw.jck muziek (opn), 8.35 Gramoloonmuziek 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.15 Reportage of muziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Stichtsch Salonorkest en gramofoonmu ziek 2.30 Gramofoonmuziek. 3.30 Zang- clubje van het Blindeninstituut te Bus- sum en gramofoonmuz.. 4.00 Gramofoon muziek, 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.35 Orgelconcert. 6.00 Koninklijke Oratorium vereeniging „Kerkgezang" NCRV-orkest er so'isten (opn.). 6.45 Ac- tueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 7.15 Economische vragen van aen dag en nieuwsberichten ANP. sluiting. HILVERSUM II, 301 M VARA 8.00 Nieuwsberichten ANP. gramofoon- «- nuziek, 12.00 Sylvia-Amusementsorkest en f solist, 12 45 Nieuws- en economische be- t richten ANP. 1.00 Sylvia-Amusements- -" orkest en solist. 1.30 Orgelspel. 2.30 Gra- mofoctimuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoon muziek, 5.45 Reportage. 6.05 Esmeralda en solist, 6.457.00 Actueele reportage of gra mofoonmuziek. sluiting. KOOTWIJK. 1875 M KRO 7.15 Wij beginnen den dag, 7.45 Gramo foonmuziek, 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek, 11.45 Gramofoon muziek. 12.00 Berichten, 12.15 Gramo foonmuziek. 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP. 1.00 Gramofoonmu ziek 1.45 Gramofoonmuziek, 2.45 Musi- qv.ette en „He Vroolijke Klaverblad" (opn.). 3.45 Gramofoonmuziek, 4.00 Mili taire orkesten, 515 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Onderwijs fonds "oor de Scheepvaart: Causerie „Me teorologie voor den binnenschipper". 6.00 Militaire prkesten. 7.007.15 Brabantsch praatje en nieuwsberichten ANP, sluiting. vwrtwrtvtvwwjwwiwwww. VWWVVVVAV»V%V%V%,VVVVSVVVVVV\ Bij de thans heerschende schaarschte aam grondstoffen is het nog meer dan vroeger noo- dig, ook met bestrijdingsmiddelen tegen plan tenziekten zuinig om te gaan. Men moet er zich echter wel rekenschap van Wij hadden allerlei verhalen gehoord over de wijze waarop, in de oorlogsdagen van Mei, de Nachtwacht van Rembrandt uit zijn aan vankelijk gekozen schuilplaats naar elders is vervoerd, ómdat gevreesd werd dat het be roemde doek bij bombardementen zou worden beschadigd of vernietigd. Een nationale ramp dreigde, maar zij werd voorkomen door moedig en doortastend op treden van de wakers over onze kunst schatten. Wij hadden allerlei verhalen ge hoord over een tocht, dien men toen met het enorme schilderij gemaakt heeft, en waarbij het „warm is toegegaan", echter met een gelukkig slot, want het kunstwerk werd tenslotte in veiligheid gesteld. Men verzocht ons echter er voorloopig geen ruchtbaarheid aan te geven, waaraan wij ge volg gaven. Thans schijnen de feiten wel be kend te mogen worden en we volgen in het onderstaande het relaas van de Wereldkroniek. Ergens in een stille, verlaten zaal, achter zware, meterdikke muren, die in vervlogen eeu wen menig krijgsgeweld hadden weerstaan, waar rond de hooge, sterke torens en stevige ringmuren zich een stuk bewogen vaderland- sche historie had afgespeeld, hing, toen de 13e Mei aanbrak, De Nachtwacht, waaraan het patine der eeuwen den glans van Rembrandts begenadigd palet niet had vermogen te ont nemen. Men achtte „De Nachtwacht" veiligTot een dringende oproep de telefoon in het Rijks museum deed rinkelen. Er dreigde gevaar!, al dus lezen we in de Wereldkroniek. Wat veilig scheen, wat zich buiten het krijgs gewoel leek te bevinden, dreigde in de groot ste gevarenzone te komen liggen. Het oude kasteel Radboud in Medemblfk bleek geen af doende beveiliging meer te bieden voor wel licht ons kostelijkste kunstbezit. „De Nacht wacht" was niet meer veilig! Ijlings werd tn de hoofdstad overleg gepleegd door de man nen, die hun leven wijden aan de bescherming van onze cultuurschatten. Slechts één moge lijkheid was er om een ramp te voorkomen. In allerijl werd een expeditie voorbereid naar het oude Westfriesche stadje aan den rand van de stervende zee. Vijftig kilometers scheiden Amsterdam van Medemblik. Vijftig luttele kilometers die men, met inachtneming van alle verkeersregels, bin nen het uur verslindt. Men kan er soms langer over doen. Er zijn tijden, waarin de snelheid alle afstanden schijnt te overwinnen, waarin de mensch ruimte en tijd aan zijn wil onderge schikt kan maken. Oogenschijnlijk althans. Maar op dien schrikkelijken dertienden Mei, deed men over dezen afstandtwaalf volle uren. De mannen waagden hun leven in een zcxne, waar een hevige strijd woedde en lijfs gevaar zeker niet denkbeeldig was. Voorop reed een gesloten auto met eenige museumdirecteu ren, dan volgde een zonderling vehikel: een transportauto, zooals die met een hoogen schui nen opstand gebruikt wordt bij het vervoer Van groote spiegelruiten. Daar achter kwam weer een particuliere wagen met de menschen, die straks behulpzaam zouden zijn bij een der Indrukwekkendste transporten, welke ooit in ons land hebben plaats gehad. In den vallen den avond reed men door oude straten het donkere stadje binnen, waar de huizen droo- mend tegen elkaar schenen te leunen met ver duisterde ramen als gesloten oogen. Een aanvankelijk onoverkomelijke moeilijk heid wachtte den leden van de expeditie. „De Nachtwacht" heeft de enorme efmeting van drie meter negenenvijftig centimeter bij vier meter vijfendertig centimeter. Een doek dus van ruim vijftien vlerkante meters. Waar kon den zij een zeildoek van die afmeting vinden c-m het schilderij te beschermen? Een veehou der bracht uitkomst en stelde een kolossaal zeildoek ter beschikking. Voorzichtig werd „De Nachtwacht" opgeladen en een transport, uniek in onze geschiedenis, nam in het duister een aanvang. Eindelijk viel de nacht. De mannen vonden in het dorpje Winkel onderdak bij verschillende gezinnen. Van een verkwikkende nachtrust was echter geen sprake. Men strekte slechts vluchtig het moede, geradbraakte lichaam in een fauteuil, in het vooruitzicht tegen het aanbreken van den dag ijlings het kostelijke doek te gaan bergen. De leider van de expeditie, dr. Schmidt Degener werd gastvrij ontvangen bij den dorpsonder wijzer, maar daar ook hij van slapen niet wilde Weten, werd hem voor enkele uren de divan als rustplaats aangeboden, waarop hij zich ge kleed en wel even uitstrekte. Bij het aanbreken van den morgen werd de tocht voortgezet. Het doel van de reis? Hel Rijk en het gemeentebestuur van Amsterdam hadden indertijd besloten om uitgebreide en ingenieus geconstrueerde schuilkelders te laten aanleggen, om onze kunstschatten in tijden van werkelijk oorlogsgevaar te bewaren. Drie schuil kelders waren in aanbouw, twee voor het kunst bezit van het Rijk en één voor dat van de hoofdstad. Zware betonnen muren, kluisdeuren en inge wikkelde lettersloten zouden onze kunstschatten beschermen, edoch, de kelders waren nog niet heelemaal klaar, slechts een der kelders was nagenoeg gereed om de kostbaarheden in ont vangst te nemen. Natuurlijk wordt de plaats dezer schuilkelders geheim gehouden door de mannen, die deze nationale schatkamers be- heeren, en dat is hun goed recht. Dat zij goed gekozen is, kan men stellig aan bun inzicht en dat van hun adviseurs overla ten. De kelders zijn niet te vinden onder den Took van een stad, noch in de omgeving van een industrie- of toeristencentrum. In de goe de aarde van ons land, op een plaats waar twintig kilometer in den omtrek geen object is, dat bij oorlogvoering van belang kan worden (Foto Archief V-KLPJ Een Haagsche steenhouwer had een 16-jarigen loopjongen in dienst, die regelmatig met zijn baas werkzaamheden verrichtte op de verschil lende begraafplaatsen in Den Haag. Hij was daardoor geen onbekende voor het personeel van deze begraafplaatsen en het trok dan ook geen aandacht als de jongen, meestal met een gonje- zak op den rug in en uit reed. De laatste maanden werd bij de politie meer malen aangifte gedaan wegens grafschennis. Herhaaldelijk verdwenen er op diverse begraaf plaatsen aluminium-kettinkjes waarmede de graven waren afgezet. Maandag was een doodgraver aan het werk op een der Haagsche begraafplaatsen, toen hij een jongen verderop aan een kettinkje zag mor relen. De doodgraver zorgde er voor, dat de jongen hem niet gewaar werd en even later zag hij hem het aluminum-kettinkje losschroeven, waarna dit werd opgeborgen. De doodgraver waarschuwde de politie en al spoedig verscheen de motorbrigade, die den grafschenner arresteerde. Op het hoofdbureau bekende hij in de laatste maanden van 145 gra ven op die manier kettingen te hebben gestolen. Voor het aluminium, dat op het oogenblik hoog in prijs is, ontving hij 0.40 tot 0.50 per kg- Den opkooper maakte hij wijs, dat zijn patroon belast was met het opruimen van oude graven en aldus in het bezit kwam van de kettingen. Het geld had hij verbrast aan bioscoop en sigaretten. De jongen is voorloopig in politie- bewaring gesteld. Op 14 December zullen de echtelieden Johan Schreurs en Margaretha Rouïeau te Venlo hun 60-jarig huwelijksfeest vieren. De Nachtwacht, die onder vele avonturen in veiligheid werd gebracht (Foto Archief V.K.P.) geacht, bevinden zich de kludaen. En naar die eene( bijna voltooide kluis begaf men zich op weg. Een gevaarlijk avontuur bleef den twintig mannen op dezen tocht, bij de vervulling van hun plicht, niet bespaard. Uit de lucht had men de colonne opgemerkt en wat ligt meer voor de hand, dan dat men eén vijandelijk transport vermoedde? Laag scheerde de vlieger over den weg, rakelings over de karaVaan, waarvan de deelnemers zich haastig in het gras wierpen om het veege lijf te redden. Seconden schenen kwartieren, minuten waren uren, maar toen trok de piloot zijn vervaarlijke machine op, als was hij gerustgesteld, en verdween. De tocht met „De Nachtwacht" werd voortgezet, maar onder welke omstandigheden! De wegen waren geblokkeerd met veel van de geëvacueerde boe ren, het water van het ondergeloopen land stroomde op sommige plaatsen over de paden, voort ging de tocht tot men onverwacht diende halt te houden. Electrische draden hin gen zoo laag over den weg, dat de transport wagen er niet onder door kon. Slechts één mid del was er om verder te komen, n.l. den wa gen verzwaren. Alle deelnemers aan den tocht namen op den wagen plaats, die bovendien nog met steenen werd verzwaard. De banden zak ten dieper door onder het enorme gewicht.... waarna de wagen onder de electrische draden kon doorrijden. De dag verstreek en men na derde den schuilkelder. Het doel scheen bereikt. Rembrandts kostbaarste doek scheen in veilig heid, tot bleek, dathet doek niet in den kelder kon. Buiten op den grond werd het doek voorzichtig neergelegd. Onder de zoo des kundige leiding begon met het doek om het houten raam te verwijderen. Het was windstil en slechts het gerucht van een vluchtend weg- wiekenden vogel was te hooren. Daar bogen zich in den stillen avond de mannen oviêr het werk van een van Neerlands grootste zonen en brachten een stuk in veilig heid, dat door zijn schoonheid, door zijn uni versaliteit niet slechts ons, maar geheel de menschheid toebehoort. En zij kweten zich met toewijding en liefde van de taak, die het ge weten en hun plicht hun stelden. Eindelijk lag het doek los op den vaderlandschen bodem. Zorgvuldig werd het opgerold en zoo de veilige bescherming van het betonnen bouwwerk bin nen gedragen. Nog in den avond werd de te rugtocht naar Amsterdam aanvaard. Twee da gen waren de mannen niet uit de kleeren ge weest; zij hadden een taak verricht, die meer dan welke lofzang ook het publiek zal door dringen van de onvervangbare waarden, welke in de musea voor ons en onze kinds kinderen worden gekoesterd. Twee dagen, die het uiterste van deze men schen hadden geëischt. Toen zij eindelijk de beenen onder eigen tafel strekten, kwam het bericht, dat Nederland had gecapituleerd. De Nachtwacht was veilig Op het gehucht Overakker onder de ge meente Mierlo ontstond brand in de woning van G. L., welke met de boerderij van M. L. één geheel vormt. In korten tijd stond het ge- heele complex in lichterlaaie, daar het vuur gretig voedsel vond in den in de schuur opge slagen graan- en hooioogst. De Micrlosche brandweer kon tegen de vuurmassa niets uit richten. Een koe, een kalf en drie varkens kwa men in de vlammen om. Beide panden waren verzekerd. De oorzaak is niet bekend. GRONINGEN. Op proefschrift, getiteld: „Over de genese van anencephalie en rha- chischisis posterior en ar.terior", een vergelij kende teratologische, experimenteel-embryolo gische en genetische beschouwing, promoveerde tot doctor in de geneeskunde de heer A. van der Zwan, geboren te Scheveningen. UTRECHT. Op proefschrift: Bijdrage tot de kennis der raseigenschappen van het Javaan- sche volk, gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde, de heer E. J. Bok, geboren te Am sterdam. In alle gevallen van verrekte spieren en rheu- matiek zal dit huismiddel goed voldoen: In een schoone flesch vermengt U, door goed te schudden, 85 gram terpentijn en 15 gram Rheumagic-olie (geconcentreerd), beide ver krijgbaar bij eiken apotheker of drogist. Dit receptje kost ongeveer drie kwartjes en voldoet prachtig. Indien de benoodigde terpentijn niet verkrijg baar is. kunt U een zelfde hoeveelheid brand spiritus gebruiken. (Adv.) BI] apotheker* en drogisten In verpakkingen van 10, 30 en 60 tabletten. BERLIJN, 9 Dec. (D. N. B.) Het Britsche mi- I nisterie van oorlog heeft volgens berichten uit Londen vanavond enkele nieuwe benoemingen in het Engelsche leger bekend gemaakt. Luite nant-generaal Alexander, die het laatst het be vel voerde over het Britsche expeditieleger bij De Nederl. Vereeniging tegen Water-, Bodem en Luchtverontreiniging zal op Zaterdag 14 De cember in hotel des Pays Bas te Utrecht een vergadering houden, waarin de huidige betee kenis van huishoudelijk afval zal worden uit eengezet. Eenige sprekers zullen de verschillende wij zen van het benutten van huishoudelijk afval toelichten, o. a. keukenafval als dierlijk voed sel en de verwerking van oud papier en lompen. Belangstellenden kunnen zich om introductie wenden tot het secretariaat van bovengenoem de vereeniging, Valckenierstraat 2, Amsterdam (Centrum). In Hilversum is dezer dagen de 43-jarige me juffrouw S. C. M. P. gearresteerd, wier aanhou ding onlangs door de Haagsche politie in het Algemeen Politieblad was verzocht, wegens oplichting c.q. diefstal van een zilveren en een gouden potlood. Bovendien had zij nog 14 dagen gevangenisstraf te goed. Na de arrestatie is zij naar Amsterdam overgebracht, waar de politie ook nog een appeltje met de juffrouw had te schillen. den terugtocht uit Duinkerken, is benoemd tot opperbevelhebber Voor Zuid-Engeland. Zijn voorganger als zoodanig is als opperbevelhebber naar een verdedigingssector in Britsch-Indië gedirigeerd. Generaal Martell, die tot dusver een vrij omvangrijke afdeeling van het Brit sche ministerie van oorlog leidde, is bestemd voor den nieuwen post van bevelhebber der ge motoriseerde Britsche troepen. Naar hieromtrent voorts wordt gemeld, zijn de gemotoriseerde troepen in Engeland, te we ten het korps tanks en de gemotoriseerde cava lerie, onder een eenhoofdig commando ver- eenigd. NEW YORK, 10 Dec. (D. N. B.) Omtrent den luchtaanval op Londen in den nacht van Zondag op M-andag meldt de Londensche cor respondent van International News Service, Smith, dat het kraken van instortende gebouwen, reusachtige ontploffingen en hoog oplaaiende vlammen en voorts niet minder dan een regen van neervallend glas dezen nacht zelfs voor de sterkste zenuwen tot een verschrikking heb ben gemaakt. De stank van smeulend hout, de met puin bezraide straten, de reusachtige hoo- pen gebroken glas, de puinhoopen van gebouwen j die als geraamten zich verheffen, dat alles wijst j op vreeselijke gebeurtenissen. Een netwerk van brandslangen ligt op straat. In dezen nacht hebben de Duitsche bombar dementsvliegtuigen, naar verder wordt gemeld, alleen op het stadsgebied van Londen explosiev e bommen met een gezamenlijk gewicht van ongeveer 700.000 kg. en bovendien 80 ot 90.000 kg. brandbommen neergeworpen. STOCKHOLM, 10 Dec. (D.NB.). Reuter meldt officieel uit Ottawa dat de Canadeesche torpedojager „Saguenay" in het Oosten van den Atlantischen Oceaan door een torpedo Van een U-boot is beschadigd. Er worden 21 matro zen vermist, terwijl 61 gewonden zich in het hospitaal bevinden. WASHINGTON, 10 Dec. (D.N.B.) De minister van Financiën, Morgenthau, heeft Maandagmiddag bekend gemaakt, dat hij Maandagavond te zijnen huize een bespre king zou hebben met den onderstaats secretaris in het Britsche ministerie van Financiën, Philips. Voorts verklaarde Mor genthau, dat de Amerikaansche regeering nog geen besluiten betreffende een finan cieele hulp voor Engeland genomen heeft en dat de Engelschen tot dusver noch for meel noch informeel om eenige financieele hulp verzocht hadden. Deze onderhande lingen dienden uitsluitend om den toestand te bestudeeren. Wat er daarna gebeurt, is een aangelegenheid der regeering. Morgen thau zeide tenslotte niet gemachtigd te zijn eenige verplichtingen aan te gaan. MONTEVIDEO, 10 Dec. (D.NB.). De Uru- gueesche minister van Buitenlandsche Zaken, Guani, verklaarde tegenover de pers, dat zich aan boord van geen enkel Engelsch schip in de haven van Montevideo Duitsche gevangenen bevinden. Op de vraag, of het overnemen van gevangenen binnen de 300 mijl-zone tot moei lijkheden zou kunnen voeren, gaf hij een ont kennend antwoord. BOEKAREST, 10 Dec. (D.N.B.). Het on derstaatssecretariaat van Marine deelt mede: er is een gerucht in omloop, dat ook door enkele radiozenders is verspreid, dat een met Joodsche emigranten beladen Roemeensch schip is ver gaan. Het onderstaatssecretariaat deelt het vol gende mede; „Indien een dergelijk scheepsongeluk gebeurd is, kan er geen sprake zijn van een Roemeensch schip, omdat geen schip varende onder Roe- meensche vlag zich met dergelijke transporten bezig houdt." geven, dat het toepassen van deze middelen al leen dan zin heeft, als men op een voldoende resultaat kan rekenen. Daarom moet thans bij het bepalen van het percentage, waarin een bestrijdingsmiddel zal werden aangewend .dit zoo laag worden gesteld als voor het verkrijgen van zulk een resultaat nog voldoende geacht kan worden, maar moet er daarbij tevens op gewezen worden, dat de toepassing dan met groote zorgvuldigheid dient te worden uitgevoerd en onder zoo gunstig mogelijke omstandigheden. Voor de bespuiting van vruchtboomen en an dere houtige gewassen met carbolineum, die zoo uitnemende resultaten voor de bestrijding van bladluizen en andere insecten oplevert, wordt door den Plantenziektenkundigen Dienst thans in verband met het hierboven genoemde aan geraden, een 6 pCt. emulsie te gebruiken. Deze is voor het dooden van de bladluis-eieren nog ruim voldoende, maar aangezien er vrijwel steeds ook andere insectensoorten mede gedood moeten worden, en dit jaar op vele plaatsen blijkbaar veel wintervlinder voorkomt, waarvan de eieren aan het bestrijdingsmiddel meer weerstand bieden, moet een 6 pCt. emulsie als algemeen noodzakelijk worden geacht Daarbij moet dan de bespuiting zelf met zeer veel zorg worden uitgevoerd, zoodat alle takken en takjes flink met de vloeistof bevochtigd wor den. Bij perziken in kassen, waarbij het uitslui tend om de bestrijding van bladluizen gaat kan met een 5 pCt. emulsie van vruchtboom- carbolineum volstaan worden. Het is gewenscht de bespuitingen met carboli neum zoo vroeg mogelijk te doen, maar uitslui tend bij gunstig, dus droog en niet te winderig weer. Bij vroege bespuiting houde men echter rekening met de mogelijkheid, dat wtntervlin- ders nog te voorschijn kunnen komen, die hur. eieren dan na de bespuiting zouden leggen. Dit moet voorkomen worden door dan alsnog lijm- banden om de stammen te leggen. Voor nadere inlichtingen over de bespuitin gen kan men zich wenden tot den Plantenziek tenkundigen Dienst en tot de op verschillend'' plaatsen werkzaam gestelde ambtenaren van dezen dienst, zoomede tot de Rjjkstuinbouwcon- sulenten. WASHINGTON, 10 Dec. (D.N.B.). Volgens een mededeeling van het ministerie van Buiten landsche Zaken is de vroegere secretaris en con sul aan de Amerikaansche ambassade te Mos- kou, Ward, met de opening van een Ameri- kaansch consulaat in Wladiwostok belast. Wia- diwostok krijgt daarmede als eerste Russische stad naast Moskou een Amerikaanse!) consulaat sedert de erkenning van de Sovjet-Unie door Washington. i In het klooster der Zusters Clarissen te Hel mond overleed de Eerw. Zuster Maria Juliana van het H. Sacrament (in de wereld Maria Cath. Leenders). Zij was te Den Bosch gebo ren op 23 Dec. 1876 en trad in het klooster der Clarissen te Tilburg. Vandaar werd zij in 1900 naar het klooster te Helmond overgeplaatst. In een lunchroom in de Savoleastraat tc Heerlen miste een dame uit Schaesberg een be drag van 35 gulden. Eenigen tijd te voren was een bedelaar, O. geheeten, in de luchroom ge weest, die men verdacht van den diefstal De politie wist O. aan te houden, toen hij drie koeien, zijn eigendom, van een weide huiswaarts dreef. De portemonnaie met geld was nog in zijn bezit. Hij zeide de portemonnaie te hebben gevonden. Bertus Caldenhove is te Amsterdam met goed succes aan een knie geopereerd. Het zal eenige maanden duren alvorens de D. W. S.-er weer zal kunnen trainen. Het is zelfs niet uitgeflo ten, dat hy dit seizoen niet meer voor zijn club kan spelen. De laatste oefening voor den wedstrijd vari 11 December op de overdekte kunstijsbaan in de Apollohal te Amsterdam heeft het duidelijke bewijs gebracht, dat de ploegen van de H.H.Y.C. en de Ijsvogels a.s. Woensdag een zeer aantrek- kelijken wedstrijd zullen spelen. De keuze bij de Ijsvogels is gevallen op den bekenden Internationalen doelverdediger Jan Gerritsen. Voor de verdediging zullen onder alle Nederlandsche ijshockeyspelers geen betere ge vonden worden dan Taconis en Klotz, die dan ook zijn opgesteld. In de beide voorhoeden staan als middenvoor Cohen Tervaert en Benjamins. De beide linker vleugels, Suurbeek en Groenteman en rechts Visser en Rol. De Haagsche ploeg heeft in het doel den jon gen keeper Fischer, de backs Hans Gerritsen en Van Heeswjjk. De voorhoeden bestaan uit Felix de Jong. Brix, Fischer, Bosch, Everwijn en Van der Stok. De openingswedstrijd Ijsvogels tegen HHYC in de Apollohal op Woensdag a.s. zal, zooals bekend, een zeer bijzondere attractie krijgen, door het optreden van het Weensche kunst- rijderspaar PausinPausin. Verder wordt gemeia dat een reeks van se natoren Maandag opnieuw heeft gewaarschuwd voor een financieele hulpverleening aan En geland. De democraat Holt verklaarde inzake de onderhandelingen van den Britschen on derstaatssecretaris Philips, dat de pogingen om de Vereenigde Staten in den oorlog te betrek ken een financieelen bijsmaak hadden. De En gelsche financieele wereld oefent tha.is een druk op de Amerikaansche zakenwereld uit. Philips is directeur van twee groote Engelsche verzekeringsmaatschappijen, die eenige Ameri kaansche maatschappijen controleeren, welke harerzijds weer directeuren in een reeks Ame rikaansche banken en ondernemingen hebben. De republikein Vandenberg eischte een rap port van de schatkist aan het Congres over het gebruik van het valutastabilisatiefonds Dit fonds dient er niet toe om internationale lee ningen te verstrekken. De democraat Clark zeide, dat het valuta-stabilisatiefonds in strijd met de wettelijke voorschriften tot een lee- ningsbureau geworden is. NEW YORK, 10 Dec. (DN.B.) Internatio nal News Service meldtu it Londen, dat men in welingelichte kringen van Whitehall een wijziging in het Britsche kabinet verwacht, waarbij Lloyd George tot de regeering-Chur- chill zou toetreden. Bepaalde Engelsche bladen hebben de laatste weken voortdurend de toe treding van Lloyd George tot het kabinet ver langd. Men neemt algemeen aan. dat door de verwijdering van den minister van Buiten landsche Zaken, lord Halifax, en van sir Kings- ley Wood uit het kabinet de weg voor de be noeming van Lloyd George zou worden vrij gemaakt. TOKIO, 10 Dec. (D. N. B.) Domei meldt uit Hanoi, dat de toestand aan de grens tusschen Thailand en Fransch-Indo-China verder ver scherpt is. De Thailandsche artillerie heeft in j de buurt van Vientiane in de provincie Laos Maandag hevig geconcentreerd gescüubvmir op Indo-Chineesche oorlogsschepen geopend, wel ke in de Mekong-rivier liggen. Op de beschie- 1 ting volgde een verbitterd vuurgevecht. Thai- j landsche bommenwerpers hebben opnieuw bom- men geworpen op Vientiane. Verder bericht DN.B. uit Tokio, dat met het oog op den gespannen toestand aan de grens van Fransch Indo China en Thailand de Air- France besloten heeft de luchtlijn Hanoi VientianeSaigon met onmiddellijke inwerking treding via Ourane langs de Oostkust te laten loopen, dus met vermijding van de grensstad Vientiane. De grensincidenten tusschen Indo-China en Thailand, die tijdens het weekeinde in scherpte nog z\jn toegenomen, beteekenen niet, dat de betrekkingen tusschen beide landen weldra zullen worden verbroken, daar Indo-China ernaar streeft, de hangen de kwesties vreedzaam te regelen, aldus ver klaarde 'n woordvoerder der Indo-Chineesche regeering te Hanoi. Hij bevestigde dat Vientiane, de hoofdstad der provincie Laos, Zondag door Thailandsche artil lerie is beschoten en door vliegtuigen gebombar deerd. Het Indo-Chineesche luchtwapen heeft tegenmaatregelen genomen en Maandag Lakhon gebombardeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5