Fr. Christiansen Belangstelling over de geheele wereld Morgenthau confereert Instemming met de sociale inzichten Verduistering usmm Winterhulp Nederland KASTEEL VAN ANTWERPEN yr Ulsters premier naar Londen ÉUr v: Na Hitlers rede Van den arbeid V Petroleum voor verlichting van wagens Directeur gemeentemuseum te Den Haag VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 11 DECEMBER 1940 - AVONDBLAD CAFE-RESTAURANT „DE LA PAIX" DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESlAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22748 De generaal der vliegers wordt 61 jaar VEERPONT LOSGESLAGEN Onbehaaglijke uren voor de opvarenden JERUZALEMS PATRIARCH ONDER BEWAKING Perscommentaar te Berlijn en te Rome 100 pCt. extra-rantsoen Voor werkverruimingsarbeiders GEEN BOCK-BIER WINTEKj J040-1Q4T M, NEDBRLAVD O. *>OI RIJKSVERGOEDING AAN BIJZONDERE SCHOLEN Betaalbaarstelling van voor loopige voorschotten Voor onmiddellijke hulpver' leening 8 ton beschikbaar gesteld In November f 1.4 millioen bijeengebracht Gift van den Rijkscommissaris KOFFIE EN THEE IN BESLAG GENOMEN Mr. J. Linthorst Homan Boerderijbrand te Afferden DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Dr. Knuttel volgt dr. van Gelder op NIEUWE INCIDENTEN THAILAND—INDO-CHINA Luchtaanvallen aan beide zijden CARNARVON CASTLE VERTROKKEN FABRIEK UITGEBRAND Anti-opiumconferentie te -Peking LEIDSCHESTR. 67-71 AMSTERDAM Speciaal ingericht voor het ontvangen van GROOTE GEZELSCHAPPEN tot 500 personen Speciale Gezelschapslarieven Perfecte Keuken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel 50 ct, Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voot prijzen der „Omroepers" zie de rubriek De Duitsche militaire bevelhebber in het bezette Nederlandsche gebied, de generaal der vliegers, Fr. Christiansen, viert morgen zijn 61sten verjaardag. De weermachtsbevelhebber in Nederland, de generaal der vliegers Friedrich Christiansen, stamt uit een der oudste Noordfriesche fami lies in Wyk op Föhr, waar hij op 12 December 1879 werd geboren. Zijn leven was sinds de prille jeugd ten nauwste verbonden met de zee vaart. Den kinderschoenen nauwelijks ontgroeid, bevoer hij reeds met een transatlantisch zeil schip de zeeën aller werelddeelen. Zijn eerste militaire opleiding ontving generaal Christiansen als vrijwilliger voor één jaar bij een torpedo-divisie. Na afloop van den militairen diensttijd, en nadat hij nog als scheepsofficier dienst had gedaan, nam hij het commando van een stoomschip op zich. In 1913 leerde hij op de luchtvaartschool van Karl Caspar het vliegen. In het voorjaar van 1914 nam hij reeds als volledig opgeleid oorlogs piloot aan een record-vlucht deel, waarbij hij met 13 uur en eenige minuten vliegtijd het toen geldende wereldrecord dicht benaderde. Toen de wereldoorlog uitbrak meldde zich Fr. Christiansen als onder-officier-torpedist bij de marine en vrijwillig bij den marinevliegdienst. Echter pas in de lente van het jaar 1915 kreeg hij in Zeebrugge aan de Vlaamsche kust een frontcommando. Zijn groote successen als mili tair vleger werden zeer snel door promoties en talrijke onderscheidingen erkend. Op zijn geboor tedag in het jaar 1917 werd hem de hoogste Pruisische oorlogsorde „Pour le mérite" ver leend. Na den oorlog, waarvan de ongelukkige af loop een einde maakte aan het Duitsche mili taire viiegwezen, wa-s generaal Christiansen tot 1921 in dienst van de Noorsche luchtvaart. Daarna ging hij opnieuw tot de zeevaart over. Samen met zijn broer, den tegenwoordi- gen directeur van het Hamburger Walfisch- kontor. hoofdcommissaris van politie, korvet- tenkapitan Karl Christiansen, nam- hij beslis send deel aan den wederopbouw van de Duit sche handelsvloot. Als commandant van groote schepen bevoer hij weer de oceanen. Op zijn talrijke zeereizen had hij meermalen gelegen heid uitstekende reddingsacties uit te voeren. Zijn actie tot redding van schipbreukelingen Werd met het verleenen der groote zilveren en gouden medaille voor de redding van in nood verkeerende schepen beloond. Na 1930 werd de naam Christiansen over de geheele wereld beroemd door de wereldvlucht met de door hem bestuurde Do X, wier landing bij Amsterdam ook door de Nederlandsche pers met levendige belangsteling werd ver meld. Nadat in Duitschiand de nationaal-socialis- tische beweging de macht in handen had ge kregen, werd hij in het nieuw gestichte lucht vaartministerie opgenomen, waarin hij als commandant van alle luchtvaartscholen met alle middelen de stichting van vliegsportscho- len ter hand nam. De vliegsportseholen werden tenslotte de militaire luchtvaartscholen ver anderd. Hun eerste commandant was Fr. Chris tiansen. In 1938 kreeg hij als generaal het comman do over het uit den Duitschen luchtsportbond voortgekomen nationaal-socialistische vlieger korps. Als korpsleider en luitenant-generaal en later als generaal der vliegers eidde hij de Duitsche jeugd als een keurkorps op een zoo breed mogelijke basis voor de luchtvaart op. Eind Mei 1940 werd de generaal der vliegers Fr. Christiansen door den Führer op zijn tegen woordige verantwoordelijke plaats ais weer machtsbevelhebber in Nederland geroepen en kort daarna door rijksmaarschalk Gc-vg met het gouden vlieg er-teeken met briljanten on derscheiden. De naam van generaal Fr. Christiansen is in het binnen- en buitenland een begrip gewor den. Hij wordt niet alleen door de oudere gene ratie geëerd, maar juist de „vliegende" jeugd ziet in hem haar bezielend voorbeeld. In den avond is de veerpont van Megen naar Appeltem doordat de ketting brak, op drift geraakt. De pont, waarop een groote vracht auto stond, werd heen en weer geslingerd en geraakte steeds verder weg. Aangezien niemand aan den wal in de duisternis iets van het ge beurde had gemerkt, probeerden de vier op varenden met koplampen en claxon van den vrachtauto de aandacht te trekken. Ofschoon voorbijgangers dit opmerkten, stonden zij mach teloos. Na twee uur was de pont voortgestuwd naar den oever van Altforst en slaagde men er in, het vaartuig veilig aan wal te krijgen. De op- Varenden, die verkleumd waren van de koude, zijn in het veerhuis weer op verhaal kunnen komen. STOCKHOLM, 11 Dec. (D.N.B.). De nieu we minister-president van Noordleriand, An drews, heeft zich, volgens een Reuterbericht, haar Londen begeven om Churchill en de an dere Britsche ministers te ontmoeten. -/> ^'v.; De generaal der vliegers Fr. Christiansen (Foto Archief V.K.P.) WASHINGTON, 11 Dec. (DNB) De minister van Financiën, Morgenthau, heeft Dinsdag een bespreking gehad met een reeks hooge regeeringsambtenaren en leden der verdedigingsoommissie, om hun feiten omtrent de Britsche financieels positie me de te deelen, die hem Maandagavond door den Engelschen onderstaatssecretaris Phillips, waren voorgelegd. Verder heeft president Roosevelt de ver- eischte exportvergunning thans uitgebreid tot den uitvoer van ijzererts, schroot, ijzerlegeeringen alsmede bepaalde fabrikaten en halffabrikaten uit ijzer en staal. De exportvergunning voor de genoemde fabrikaten en grondstoffen zal voort- taan slechts verleend worden voor den uitvoer naar het Britsche rijk, het Westelijk Halfrond en soms naar bepaalde andere landen, in ver houding tot de voorloopige exportquanta. De verordening wordt 30 December van kracht en wordt noodzakelijk genoemd wegens de toena mende behoefte aan de bewapeningsindustrie. ROME, 11 Dec. (D. N, B.) In welingelichte Vaticaansche kringen verluidt uit Jeruzalem, dat de Engelsche autoriteiten tegen den katholieken Patriarch aldaar, Mgr Luigi Bariassina. dwang h-aatregelen hebben genomen. Eerst was besloten tot intemeering van den patriarch buiten Jeruzalem Deze maatregel werd toen beperkt tot een uitgaansverbod voor den pa triarch en een strenge bewaking. Mgr. Luigi Bariassina. die den 30en April 1872 te Turijn is geboren, werd in 1930 door Paus Pius XI tot patriarch van Jeruzalem benoemd BERLIJN, 11 Dec. (D.N.B.) De rede van den Führer voor de Duitsche bewape ningsarbeiders heeft volgens tot dusver ontvangen berichten overal ter wereld die pen indruk gemaakt. In Italië wordt vooral op de door den Führer vermelde krasse tegenstelling tus- schen het Duitsche socialisme van de daad en de Engelsche plutocratie gewezen. Deze tegenstelling heeft tot den huidigen oorlog geleid, die daaromtrent bestaat ook in politieke kringen te Rome geen twijfel zal eindigen met de overwinning van de jeugdige, vooruitstrevende volken. De Romeinsche avondbladen wijzen vooral op de geestelijke en stoffelijke bereidheid van Duitschiand tot den beslissenden eindstrijd Voorts wordt inzonderheid de nadruk gelegd op de uitlatingen van den Führer, die slaan op de volstrekte zekerheid van de overwinning en dc onverbiddelijke voortzetting van den oorlog. In Bulgarije is de algemeene indruk van de door de Bulgaarsche radio gerelayeerde rede buitengewoon diep. Eenstemmig bewondert men den onwankelbaren ernst, waarmee Hitier niet slechts zijn volk grondig omtrent den staat van zaken inlichtte, doch waarmee hij ook uit drukking gaf aan zijn geloof aan de zege. Van de toespelingen op de buitenlandsche politiek zijn er twee, die hier in politieke kringen in het bijzonder genoemd worden: de waarschu wing tegen een Engelsche landing op het vasteland en de hoop op een overwinning van het gezond verstand. In politieke kringen van de Joe go-Slavische hoofdstad wordt verklaard, dat ook de breede massa's van de Joego-Slavische bevolking tot de „haveloozen" behooren en het vertrouwen van het Duitsche en van andere Europeesche voiken in Adolf Hitler als den schepper van een nieuwe, rechtvaardige orde deelen. De door Hitler voor den toekomstigen Duitschen socia len staat opgestelde grondbeginselen moeten er. zullen beslist ook in het algemeen in Europa de overhand verkrijgen. In de avond-edities der Nederlandsche pers Werd Dinsdag de rede van den Führer gröot opgemaakt weergegeven. De opschrif ten doen uitkomen, dat Adolf Hitler ieders recht op een passende levensmogelijkheid heeft onderstreept. In Noorwegen is de rede terstond door de vertaling van de Noorsche radio bekend ge maakt en heeft zij overal een bijzonder diepen indruk teweeg gebracht. Behalve de schildering van den Duitschen socialen staat trokken de opmerkingen van den Führer over den Noor- schen veldtocht ten zeerste de aandacht. Ook in Zweden trok de rede van Hitier stern de belangstelling. De Stockholmsche middag bladen brachten de rede onder groote opschrif ten, waarin bijzondere nadruk werd gelegd op de gedachte van den strijd tusschen twee we relden. De bladen te New York publiceerden een uivoerige weergave van de rede, waar in op den voorgrond werd gesteld, dat de Führer den oorlog kenschetste als strijd tusschen twee werelden tusschen kapi taal en arbeid en dat hij vol vertrouwen op de overwinning is. In politieke kringen te Lissabon heeft de rede de grootste belangstelling getrokken en is zij levendig gecommentarieerd. Bijzondere (aandacht schonk men hier aan de uitlatingen van Hitier over den strijd tegen Engeland en over de vastberadenheid om op te treden tegen elke poging van Engeland om zich opnieuw op het vasteland van Europa te nestelen. De avond bladen van Lissabon publiceerden het gedeelte der rede, dat beschikbaar was bij het ter perse gaan, onder zware koppen. De Berlijnsche ochtendbladen staan geheel in het teeken van de rede van den Führer. In hun opschriften reeds leggen zij den nadruk op de hoofdpunten, n.l. dat er een strijd wordt gevoerd tusschen twee werelden, waarin Duitschiand, dat het tijdstip voor de eindbe slissing zal bepalen, onvoorwaardelijk zal ze gevieren. De Berliner Börsenzeitung ziet in den af weer van gezonde volken, die vrijheid in hun levensgebied willen hebben, tegen de Engel sche wereld van aanmatiging en politieke, eco nomische en maatschappelijke corruptie een onweerlegbare prognose voor de toekomst. De wil van den Führer, aldus het blad, heeft nog altijd tijdstip en verloop der beslissende oor logsgebeurtenissen bepaald. De Duitsche oor logsmachine loopt op een gering aantal toeren en kan een veel^grootere kracht ontwikkeien. Het is alleen een kwestie van tijd, wanneer Engeland de knock-out zal worden toege bracht. De Völkischer Beobachter schrijft over het recht op levensgebied: „Er zijn geen geheiligde bezitsrechten, die voor alle tijden een klasse van meesters rijk dommen verschaffen, zonder dat die er moeite voor doen, en die andere volken tot eeuwigdu rende ellende veroordeelen. Twee werelden strij den thans me; elkaar om een zijn of een niet zijn. De eene wereld verheft het goud tot afgod en zweert bij de winst, de andere maakt den ar beid en de verrichting tot maatstaf voor alle dingen. De eene denkt slechts aan de welvaart van een rijke kaste, In de andere bepaalt het volk zijn bestaan. Een van die twee moet ineenstorten." Ook de ochtendbladen in Italië doen in hun commentaar op de rede van Hitier uitkomen, dat de door de spil gevoerde strijd een strijd is voor de verlossing van den arbeid, voor de internationale gerech tigheid en voor de stichting van een nieu we wereld. De Popoio di Roma schrijft, dat de Britsche plutocraten, onder het voorwendsel van de vrijheid te verdedigen, vechten voor de red ding van de belangen der kapitalisten, die zoo wel het Britsche volk als het Britsche rijk uit buiten. De fascistische en nationaal-socialisti sche gemeenschappen treden voor de nieuwe geschiedenis met het beginsel der sociale ge rechtigheid, tot stand gebracht door den staat, die den arbeid verheft en voorrechten en uit buiting afschaft. Tusschen deze beide stand punten is geen compromis mogelijk: zij zijn als twee werelden, waarvan er één, die van het verleden, moet verdwijnen. Hitiers plechtige verzekering, dat Duitschiand den oorlog zal winnen, legt getuigenis af van de volmaakte samenwerking tusschen wapenen en arbeid in de totalitaire staten. Kort geleden zijn de brood- en vetrantsoenen van groote groepen van arbeiders in de werk verruiming aanzienlijk verminderd. Dit is voor het N.V.V. aanleiding geweest zich tot de be treffende autoriteiten te wenden, meldt de pers dienst van het N.V.V. Het gevolg va.n deze besprekingen is thans, dat de betrokken instanties de kwestie opnieuw in overweging hebben willen nemen met als resultaat, dat thans alle arbeiders in de werk verruiming zullen worden gerekend te behooren tot de groep arbeiders, die extra-zwaren arbeid verrichten. Zij krijgen dus voortaan 100 pet. brood en vet meer dan de normale rantsoenen De vermeerdering van de rantsoenen betreft zoowel arbeiders in de barakkenkampen, alsook de arbeiders, die in de buurt van hot werk zijn ingekwartierd, terwijl daaonder ook vallen de arbeiders, die eiken dag heen enweer reizen naar hun werk. Zonsondergang 10 December 17.27 Zonsopgang 11 December .9.39 Maanopkomst 15.29, -ondergang 4.46 In het belang der volkshuishouding verzoekt men ons het volgende op te nemen: Met het Rijksbureau voor Aardolieproducten te 's-Gravenhage heeft de Ned. Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer langs den Weg (N.O.B.) overleg gepleegd over de moge lijkheid voor paard en wagens petroleum voor de verlichting van deze wagens beschikbaar te stellen. In verband hiermede verzoeken wij iederen vervoerder, die met paard en wagen goederen moet vervoeren tijdens de duisternis, opgave te willen verstrekken van de hoeveelheid petroleum, die hij voor de verlichting van zvjr. voertuig zou noodig hebben. Deze opgave moet worden gericht aan den districts-secretaris van de N.O.B. (Beroepsvervoer). Bock-bier, dat ieder jaar tusschen St. Nico- laas en Kerstmis in den handel wordt ge bracht, zal thans niet verkrijgbaar zijn, omdat de brouwerijen geen toestemming hebben ont vangen voor de bereiding van deze biersoort in verband met de graanpositie van ons land. GLD« Nieuwe Nederlandsche banknoten. Deze banknoten zijn echter uitslui tend ten behoeve van de „Winter hulp". Zij zullen uitgegeven worden aan hen, die hulp van noode hebben. Deze waardebon dient in alle winkels tegen de volle waarde in betaling te worden aangenomen en alleen bij levering van levensmiddelen, klee ding en brandstoffen. Geheele of gedeeltelijke inwisseling tegen con tant geld mag niet plaats vinden. De terugbetaling der waarde van den bon vindt plaats uiterlijk 15 Mei 1941, bij alle banken en spaarbanken. Misbruik wordt gestraft (foto Schimmelpenningh) De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming brengt het volgende ter kennis van de be sturen der op 1 Januari 1941 bestaande bijzon dere lagere scholen, die aanspraak hebben ge maakt op rijksvergoeding: lo. dat, zoolang het voorschot op de Rijks vergoeding voor het jaar 1941 nog niet is vast gesteld. vóór het eind van elke maand 'n voor- loopig voorschot kan worden betaalbaar gesteld ten bedrage van twaalfde gedeelte van het voorschot over het jaar 1940; 2o. dat een verzoek tot het bekomen van dit voorloopig voorschot niet behoeft te worden in gediend; 3o. dat de betaalbaarstelling daarvan zal ge schieden per postgiro, waartoe, indien zulks niet reeds heeft plaats gehad, ten spoedigste het nummer van de postgirorekening, staande ten name van de instelling of vereeniging moet worden opgegeven; 4o. a. dat de opgaven om voorschot over 1941 en de aanvragen om Rijksvergoeding over 1940 in de maand Januari 1941 aan zijn depar tement moeten worden ingezonden en dat in de kolom. „Toelichtingen" van deze formulieren behoort te worden vermeld op welken datum De Führer tijdens zijn rede in de montagehal van een Berlijnsche wapenfabriek (Telefoto Stapf) De directeur-generaal van Winterhulp Nederland heeft bepaald, dat voor onmid dellijke hulpverleening gedurende de maand December een bedrag van f 800.000 beschikbaar wordt gesteld. Waar is gebleken, dat vooral veel kinde ren bijzondere hulp van noode hebben en de verzorging van hun gezondheid voor de toekomst van ons volk van het grootste be lang is, Is voorts door hem bepaald, dat deze eerste hulpverleening aan gezinnen met een of meer kinderen ten goede zal komen. Aan de burgemeesters, plaatselijke directeu ren der W. H. N., is opgedragen, in overleg met hun werkgemeenschap, vast te stellen, welke gezinnen hiervoc^ het eerst in aanmer king komen. Een bedrag van f 400.000.— fn waardebons is reeds naar de provinciale directies der W. H. N. verzonden, terwijl nog deze week een zelfde bedrag zal volgen. Ten slotte wordt er nogmaals uitdrukkelijk op gewezen, dat de bedragen, welke door de W. H. N. worden uitgekeerd, als extra-hulp moeten worden beschouwd en dat deze der halve nimmer mogen worden afgetrokken van eenigerei ondersteuning. Het eindgetal van de in de maand No vember voor de W.H.N. opgebrachte bedra gen luidt, behoudens kleine wijzigingen, die zullen ontstaan door thans nog niet bin nengekomen resultaten der collecte op 29 en 30 November, f 1.407.218,29. Dit bedrag omvat de reeds 10 December ver melde collecte-opbrengst, vermeerderd met de giften, die bij het hoofdbureau van de W.H.N tot 3 December zijn gestort en reeds eerder zijn verantwoord. Deze giften zijn tot een totaal var f 564.988,69 in het bericht van 7 December j.' genoemd. Dit bedrag moet gecorrigeerd worden en teruggebracht tot f 525.684,81, daar gedeelte lijk deze giften zijn gestort op de rekeningen van plaatselijke en provinciale directeuren en door dezen tezamen met de collecte-opbrengst zijn vermeld. De Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden, rijksminister Seyss Inquart, heeft als blijk van zijn waardeering voor het verblijdende resultaat van de eerste collecte en inzameling van giften van de Winterhulp Ne derland heden aan de W.HN. een gift van f 100.000 doen toekomen. de onderwijzers aan de school in dienst zijn getreden; b. dat in deze opgave en aanvragen ten aan zien van hen, die den 60-jarigen leeftijd heb ben bereikt, behoort te worden vermeld om welke reden zij niet zijn ontslagen; c. dat bij vorenbedoelde aanvragen ten aan zien van hen, voor wie de ontheffing, bedoeld in het derde lid van artikel 97 der Lager-on- derwijswet 1920, is verleend en voor onderwij- zere die aangemerkt zijn als „kostwinner" in den zin van het vierde lid van artikel lo van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksamb tenaren 1934, verwezen moet worden naar de betreffende beschikking (met aanhaling van datum, nummer en afdeeling); d. lo. dat bij deze aanvragen een opgave moet worden gevoegd van de onderwijzers, die zich wegens buitengewone omstandigheden in militairen dienst bevonden met een gespecifi ceerde berekening van de aan hen uitbetaalde salarissen over den tijd, gedurende welken zij in 1940 een militaire belooning hebben ontvan gen. 2o. dat van de militaire belooning behoort te worden overgelegd de door den compagnies- of regimentscommandant, dan wel de door 'n an dere bevoegde militaire autoriteit gewaarmerk te verklaring. 3o. dat geen jaarwedde of wedde als onder wijzer mag worden uitbetaald aan hem, die nog niet een werkelijken dienst van 11 maanden ol indien hij een eerste oefening van korteren duur te vervullen had, deze oefening heeft vol bracht. De gemeenteveldwachters Nijdam en Prins hebben bij een ingezetene te Beerta een groo- ten voorraad distributiegoederen in beslag ge nomen. Deze hoeveelheid bestond uit 185 pond thee. 134 pond koffie, 96 pak zeeppoeder. 27 pak waschmiddel en 18 pak zeep. Proces-verbaal is opgemaakt. De Commissaris der Provincie Groningen, mr J. Linthorst Homan, heeft aan het slot van de gehouden vergadering van de Prov. Staten van deze provincie medegedeeld, dat hij het ontslag dat hij eenigen tijd geleden heeft gevraagd, nog niet heeft gekregen en dus nog geen afscheid van de leden kan nemen. Spr. meent, dat het dezer dagen zal afkomen. Mocht dat voor 7 Januari zijn, dan zal hij schriftelijk afscheid van de leden nemen. Spr. wenschte den leden het beste met het oog op de komende jaarswis seling. Een zware brand heeft de boerderij van den landbouwer B. Arns gelegen aan den rijksweg onder de gemeente Afferdan in de asch gelegd In den grooten voorraad hooi en stroo vond het vuur gretig voedsel zoodat de brand zich snel over de boerderij uitbreidde. Het gelukte niet dan met groote moeite het vee, eenige var kens en koeien, te redden. Ook een gedeelte van het huisraad wist men in veiligheid te brengen. De gefheentelijke brandweer pakte het blusschingswerk aan, doch wegens gebrek aan water kon men niet veel uitrichten Toch ge lukte het, nog een gedeelte van het woonhuis te redden. Huis en inboedel waren slechts laag verzekerd. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen zal de directeur van den dienst van Kunsten en Wetenschappen, tevens directeur van het Gemeente-museum te Den Haag, dr. H. E. van Gelder, wegens het berei ken van den 65-jarigen leeftijd, binnenkort zijn ambt neerleggen. B. en W. van Den Haag zullen voorstellen in zijn plaats te benoemen den hoofdconserva tor van het Gemeentemuseum, dr. G. Knuttel, Als adviseur zal dr. Van Gelder evenwel xijn diensten blijven verleenen. HANOI, 11 Dec. (Domei). Gevechtsvlieg tuigen van Thailand hebben hun bombarde menten op het grondgebied van Fransch Indo china voortgezet en gisteren opnieuw Savan- naket met bommen bestookt. Overdag hebben de machines de stad tweemaal aangevallen. Naar gemeld wordt, heeft een bom het hospi taal getroffen. Indo-Chineesche vliegtuigen hebben de lucht aanvallen beantwoord en het vliegveld van Thailand op vijftig K.M. ten zuiden van Vien tiane gebombardeerd, terwijl Indo-Chineesche vliegtuigen des nachts de Thailandsche basis Lakhon aanvielen. MONTEVIDEO, 11 Dec. (D.N.B.) De En gelsche hulpkruiser Carnarvon Casüe is Dinsdagmiddag 5 uur uit de haven van Montevideo vertrokken, nadat het schip er 72 uur had gelegen om de dringendste her stelwerkzaamheden te ondergaan. Door onbekende oorzaak is Dinsdagmorgen in de vroegte brand ontstaan in de nikkel- en verchroominrichting van de fa. P. Bron en Co. staande aan de Venne te Winschoten. De brand weer was spoedig met een auto-spuit aanwezig, Een groot deel van de werkplaats brandde uit, terwüi verscheidene apparaten verloren gingen. Een gedeelte de slijperij, kon worden behou den. Verzekering dekt de schade. HSINKING, 11 Dec. (Domei). Het ligt in het voornemen om in Februari 1941 te Peking een opiumconferentie te houden tusschen de landen Mandsjoeko, China en Binnen-Mongolië, ten einde een gezamenlijke actie te ondernemen om te trachten aan de gewoonte van opiumschuiven een eind te maken. LOGEER te AMSTERDAM in het CENTRAAL HOTEL DER A.M.V.J. Het eenige hotel met eigen overdekt zwembad, gratis toegankelijk voor hotelgasten. Kamer inclusief ontbijt I 3.50. HOTEL-RESTAÜRAN1 OUDEURACHT 129 - ÜTRECH1 Zalen voor vergaderingen en feestdiner* GROOTE GEZELSCHAPPEN groote redactie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1