Csaky bij Markowitsj en Tswetkowitsj Kerststemming in Berlijn Inventarisatie van veevoederproducten NASSAULAAN 5, - GIRO 2TBB, I Li 1 I D 9 f |f CPUf P ft I I O 1 |JT Fransche vergeldings- aanval op Thailand Berlijn en de landen van Zuidoost-Europa Italiaansche successen ter zee De gewapende verkenning De bespreking tusschen Argentinië en Uruguay Duitsch schip veilig over den Atlantischen Oceaan Zaligveiklaringsproces van een Indiaansch meisje De indruk in Amerika van Hitiers rede Waardebonnen Winterhulp Garagebrand te Bussum De aan Amerika afgestane steunpunten VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 12 DECEMDER 1940 - OCHTENDDLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE! I 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22749 De Hongaarsche minister werd ook door Prins-regent Paul ontvangen Een semi-officieele verklaring Graaf Csaky Voorts wordt zij gehouden van een aantal voedingsmiddelen Catharina Tekawitha, de „lelie der Mohawks Portugal en het Vaticaan Ambassadeur bij H. Stoel bij Salazar Steun in natura met inschakeling van den detailhandel SARADJOGLOE OVER DEN P O LIT I EKEN TOESTAND Duitsche rijkssportleider naar Italië Ryti wordt waarschijnlijk Finsch president Dertigjarige Amsterdammer omgekomen Engelsch bankier overleden Anti-J apansche maatregelen der Ver. Staten Onderhandelingen Cuba Ver. Staten Italiaansche verliezen Zorg Verdragend geschut richtte schade aan te Dover Noorsche schepen verloren gegaan Het gevecht op den Atlan tischen Oceaan mLUvvL nAAnLLmOUlL LUUnAlil Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contraei sterk verlaagde prijzen Vooi prijzen der .Omroepers" zie de rubriek BELGRADO, ll Dec. (D.N.B.). De Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csa ky, heeft hedenochtend een bezoek gebracht aan den Joego-SIavischen minister van Buitenland sche Zaken, Cincar Markowitsj, aan den minis ter-president, Tswetkowitsj en aan den plaats- vervangenden minister-president dr. Matsjek. Dezen zouden op hun beurt in den middag dit bezoek beantwoorden. Prins-regent Paul heeft Woensdagmiddag op het Witte Slot den Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, ontvangen. Hij de aankomst waren ook de Hongaarsche gezant baron Bakach-Sessenya en de Joego slavische minister van Buitenlandsche Zaken Cincar Markowitsj tegenwoordig. Cincar Markowitsj heeft ter eere van den Hongaarschen gast een intiem noenmaal aan geboden. BERLIJN, ll Dec. Semi-officleel wordt mede gedeeld: „Wy hebben met Qe naties van het Zuid- Oosten een nauw contact, dat in overeen stemming is met het feit, dat Duitschland 'n deze ruimte zijn groote, vitale, economi sche belangen ziet. Daarom verbinden ons met deze landen speciale banden van belang, kameraadschap en vriendschap." Met deze woorden liet men zich vandaag in He Wilhelmstrasse uit over de betrekkingen tusschen Duitschland en het Europeesche Zuid oosten. Ten aanzien van de reis van den Hongaar- 5chen minister van Buitenlandsche Zaken naar Helgrado verwees men naar de verklaringen Van de verantwoordelijke mannen van beide staten, volgens wie het daarbij, naar men ge looft, uitsluitend om een aangelegenheid ging. °ie de Hongaarsch-Joego-Slavische betrekkin gen als onderwerp heeft. In dit verband voegt men hieraan toe, dat Duitschland en Italië steeds het beginsel heb ben aangenomen, dat de tusschen de afzonder lijke landen van het Europeesche Zuidoosten hangende kwesties langs den weg van weder zijdsch direct contact geregeld moeten worden en men ziet daarom in de reis van graaf Csaky e®n feit, zooals het in werkelijkheid is. HOME, ll Dec. (D.N.B.)In de eerste zes •baanden van den oorlog zijn, naar in welinge lichte kringen verluidt, door de Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten in totaal 70 eenhe den, waaronder 4 kruisers, 13 torpedojagers, 20 Huikbooten en 33 koopvaardijschepen in den grond geboord. In denzelfden tijd werden 97 eenheden getroffen, waaronder 7 slagschepen, 29 kruisers, 6 vliegtuigmoederschepen, 11 torpe- dobootjagers", 3 duikbooten en 34 koopvaardij schepen. In denzelfden tijd bedroegen de ver- Hezen bij de Italiaansche vloot 23 eenheden, Waaronder 1 kruiser, 5 torpedobootjagers, 10 duikbooten en 7 kleinere eenheden, die tot zin ken werden gebracht en 4 eenheden, waaronder 2 slagschepen en een torpedobootjager,, die wer den getroffen. De Italiaansche verliezen aan vliegtuigen op alle fronten bedroegen in dezen tijd lio machines, terwijl door de Italiaansche strijdkrachten 668, d.w.z. zesmaal zooveel toe stellen van den vijand neergeschoten werden. Lissabon, ll Dec. (D. N. B.). Het aan den Horddeutschen Lloyd toebehoorende s.s. Helgo land is den Atlantischen Oceaan overgestoken en veilig een Duitsche haven binnengeloopen. Het schip had te Puerto Colombia gelegen en dnze aan de Caraibische Zee gelegen haven der rePubliek Columbia eind October verlaten. De in de hoofdstad Bogota verschijnende bladen Hadden destijds veel aandacht aan het vertrek Van het schip geschonken en gewezen op de moeilijkheden, die het Duitsche schip, dat door twee Britsche versperringslinies moest breken, te overwinnen zou hebben, daar de Engelschen He door de Bahama-eilanden en Kleine Antil- len gevormde natuurlijke eilandenversperring streng bewaakten en ook aan de Europeesche Zljde van den Atlantischen Oceaan een ver sperringsgordel hadden Ingericht. Het bericht van de behouden aankomst van He Helgoland in een Duitsche haven heeft daar- °tn. naar uit Bogota gemeld wordt, daar groot °Pzien gebaard. Het wordt in alle bladen groot ?Pgemaakt op de frontpagina gepubliceerd. Deskundigen verklaren, dat als gevolg van den tangen ligtijd in de haven de scheepsromp on- de waterlinie sterk was aangegroeid, zoodat He Helgoland nauwelijks meer dan 7 zeemijl per kur zou kunnen loopen. Ondanks deze geringe Snelheid is het schip aan de waakzaamheid van Hen vijand ontsnapt. (Foto Archief V.K.P.) Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat er een inven tarisatie zal worden gehouden van de meeste veevoederproducten en van een aantal voedings middelen, die Zaterdag 14 December, na afloop der werkzaamheden aanwezig zijn en welke van 15 tot en met 20 December a.s. worden ont vangen. Ten einde de inventarisatie zoo goed moge lijk te doen slagen, is bepaald, dat in de pe riode van 15 tot en met 20 December het ver- Men schrijft uit Rome aan de Msb.: Den 26sten November JX heeft de H. Con gregatie der Riten onder voorzitterschap van haar prefect, Z. H. Em. kardinaal Salotti, die ponens is in het proces der zaligverklaring van de Indiaansche maagd Catharina Tekawitha, een bijeenkomst gehouden, waarop van gedach ten gewisseld werd over de heldhaftige beoefe ning van de deugden der genoemde Dienaresse Gods. Het desbetreffende proces werd voorbereid op de bisschoppelijke curie van Albany in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. De histo rische afdceling van de H. Congregatie der Riten heeft daarna een diepgaande studie van het leven van Catharina Tekawitha gemaakt en de resultaten daarvan vastgelegd in een omvang rijk boekwerk. In Mei van dit jaar werd ver volgens het proces van haar zaligverklaring aanhangig gemaakt. Catharina Tekawitha, ook wel de „Lelie der Mohawks" en de „Genoveva van Nieuw-Frank- rijk" genoemd, werd in 1656 als dochter van e'en Irokees geboren en was reeds op den leef tijd van vier jaar verweesd. Zij leerde in 1667 in de hut van haar oom door de tot de orde der Jezuieten behoorende vredesonderhandelaren het Christendom kennen en leefde, hoewel aan vankelijk nog ongedoopt, als een Christin in den maagdelijken staat. Op achttien jarigen leef tijd ontving zij het H. Doopsel en vluchtte toen met andere Christen geworden Irokeezen (Mo hawks) naar de Christelijke nederzetting Caugh- nawaga by Montreal, waar zij in 1680 over leed. Tijdens haar leven stichtte zij allen, die met haar in aanraking kwamen, door haar voor beeldig gedrag. In 1934 verscheen te Montreal (Canada) in de Fransche taal een boek van J. Lavergne „Het genadeleven van Catharina Tekawitha." NEW YORK, 11 Dec. (A. N. P.). „Een strijd vaardige rede, zonder eenig teeken van zwakte en geneigdheid tot compromissen", aldus be- oordeelen de New-Yorksche bladen de door Hitier uitgesproken redevoering voor de arbei ders in de bewapeningsindustrie. De bladen pu bliceerden de rede van den Führer in extenso en legden den nadruk op alle passages, waarin gewezen werd op de tegenstelling tusschen het nieuwe Duitschland en de kapitalistische we reld. Uit deze passages willen de New York- sche bladen een tegen de Vereenigde Staten gerichte houding lezen. Verder wordt er de nadruk op gelegd, dat Rusland, Griekenland en Italië niet genoemd werden, en dat er ook geen sprake was van een aankondiging van een spoedig einde van den oorlog. LISSABON, 11 Dec. (Transocean)De Portugeesche ambassadeur by den Heiligen Stoel, dr. Carneiro Pacheco, heeft Maan dag een langdurige bespreking gehad met den premier, Salazar. Over den inhoud van deze bespreking wordt voorloopig het diep ste stilzwijgen bewaard. De Winterhulp Nederland heeft het op prijs gesteld, den steun, die uit haar fondsen wordt verleend, aan de geholpenen te doen toekomen in natura, in den vorm van nuttige goederen dus. Om bij dezen vorm van hulp-verleening niet temin den détailhandel volledig en volwaardig te kunnen inschakelen, heeft de Winterhulp den vorm gekozen van waardebonnen, welke aan de achterzijde op naam van de betreffende ge- steunden worden gesteld. De Nederlandsche Middenstands-Centrale, die uiteraard met den aldus gekozen vorm der hulpverleening haar volle instemming kon betuigen, vestigt er in het bijzonder de aandacht van den winkelstand op, dat de waardebonnen onmiddellijk en tot het volle bedrag te verzilveren zullen zijn bij het voeren en afleveren van de onder de inventari satie vallende producten is verboden. Een uitzondering op dit verbod wordt slechts gemaakt voor partijen, waarvan het vervoer op 14 December te 24 uur reeds een aanvang had genomen en voor wat betreft de aflevering van kenneiyk voor menschelijke consumptie bestem de producten aan den consument. Men dient er dus terdege rekening mede te houden, dat in de meeste gevallen het vervoer van veevoederproducten en van sommige voedingsmiddelen in de periode van 15 tot en met 20 December niet is toe gestaan. Nadere bijzonderheden zullen per officieele publicatie worden bekend gemaakt. ISTANBOEL, 11 Dec. (D.N.B.). In een by- eenkomst van de parlementsfractie van de Turksche republikeinsche volkspartij heeft gis teren te Ankara de Turksche minister van Bui- tenandsche Zaken verklarinen omtrent den in ternationalen toestand in de laatste week af gelegd. Volgens de Cumhuryet heeft de minis ter o.a. gezegd, dat voor de Balkanlanden steeds duidelijker de mogelijkheid blijkt, buiten den oorlog te blijven. Duitschland heeft getoond, er geen belang bij te hebben, dat de rust op den Balkan wordt verstoord. Inderdaad zijn de be trekkingen van Duitschland met de Balkanlan den normaal, aldus de minister. Het schynt, alsof alles gedaan wordt om een verwarring in deze gebieden te verhinderen. Evenzoo schijnt alles er op te wyzen, dat de Sovjets tevreden zijn met de rust, die steeds duidelijker op den Balkan terugkeert. BERLIJN, 11 Dec. (D.N.B.). De president van het Duitsch-Italiaansche genootschap, rijkssport- leider Von Tschammer und Osten, heeft zich naar aanleiding van een uitnoodiging van den Italiaanschen minister voor Volkscultuur Pavo- lini, in gezelschap van den vice-president van het genootschap, consul-generaal Wüster, en dr. H. C. Diem, naar Italië begeven om de plech tige oprichting van het Italiaansch-Duitsche cultuurgenootschap te Rome bij te wonen. (Van een V.P.B. correspondent te Berlyn) Men moet in deze dagen eens een uurtje heb ben doorgebracht in den kring van een Duit sche familie, terwijl allen, voorzoover hun plicht hen niet elders roept, om den disch vereenigd zijn. In den Adventskrans branden de kaarsen; en in dit stemmingsvolle licht weerklinken de Advents- en Kerstliederen. Het kan een katho lieke of een protestantsche familie zijn, het ge zin van een arbeider of van een Geheimrat of van een soldaat in Noorwegen of Frankrijk overal treft men dezelfde stemming aan, de voorbode van het heilige Kerstfeest, dat nadert. De eerste ladingen kerstboomen zijn op de goederenstations aangekomen, doch de groote straatmarkten, waaraan Beriyn zoo rijk pleegt te zijn, zijn nog niet ingericht. De feesteiyke „Weihnachtsmarkt" in den Lustgarten gaat niet door, met het oog op den oorlog; en er valt ook niets te bekennen van de geweldige drukte in de straten, vooral des avonds niet. Dit deel van het Kerstprogram is aan de verduistering ten offer gevallen; doch dit neemt niet weg, dat alles thans reeds de sfeer van Kerstmis ademt. De tijdsomstandigheden drukken ook haar onuitwischbaar stempel op het kiezen van geschenken: niet alleen, dat men verrassingen bereidt aan vrienden en kennissen, doch ook de „onbekende soldaten" aan het front en in de bezette gebieden spelen een belangryke rol. De winkels, waar in normale tyden de gebrui- kehjke Kerstlekkernijen worden verkocht, zyn natuurlijk ernstig gehandicapt door de distri butie van chocolade en „konfect" en verder over het algemeen, doordat er weinig suiker werk en dergelijke aan de markt is. Maar met cies te meer yver worden de artikelen, die niet onder de distributie vallen, uitgestald en onder de aandacht van de koopers gebracht. Hieronder nemen boeken wel de eerste plaats bankwezen, met name ook by alle kantoren van de Nederlandsche Middenstandsbank. De bons kunnen dus voor den aankoop van levensmiddelen, kleeding of brandstof zonder meer door alle winkeliers en kleinhandelaren in betaling worden aangenomen. De waardebons worden, zooals bekend, uitge geven in coupures van 0,50, 1,00 en 2,50. Zij mogen slechts in betaling worden aange nomen bij levering van levensmiddelen, kleeding of brandstoffen. Zij dienen voorts tot hmi volle waarde door den détailhandelaar in betaling te worden aan genomen. Geheele of gedeeltelijke inwisseling der bonnen tegen contant geld mag niet ge schieden. HELSINKI, 11 Dec. (Stefanl). Aan den vooravond der presidentsverkiezingen verzekert men in welingelichte kringen, dat de candidaat, die de meeste kans maakt de tegenwoordige minister-president, Risto Ryti is, omdat deze het algemeene vertrouwen van' alle partijen tieniet. Woensdagavond om half zeven werd de brandweer te Bussum gealarmeerd voor een garagebrand in een tuin aan den Nieuwe 's-Gravelandscheweg. Toen de brandweer en kele minuten later arriveerde, bleek de garage in lichter laaie te staan. Met 'n aantal stralen op de groote motorspuit werd de vlammenzee aangepakt. Terwijl de brandweer bezig was, meldde de zoon van burgemeester Fernhout, die in de na bijheid woont, dat zich in de garage een man bevinden moest, die daar voor het uitbreken van den brand werkzaamheden aan het ver richten was. Met dezen man had hij tevoren gesproken. Deze had hem verteld uit Amster dam afkomstig te zijn. Met een vracht was de man op weg naar Hilversum, naar den eigenaar van den auto, voor wien hij vaak werk dee?. Hem was thans verzocht den in Bussum gestal- den auto „winterklaar" te willen maken. Na dat de man tevergeefs geprobeerd had de tank te laten leegloopen de auto stond op 30 cm. hooge blokken, aoodat hij er onder werken moest had hij den burgemeesterszoon ge vraagd met een electrisehe zaklantaarn bij te lichten, maar het gelukte niet. Toen de burge meesterszoon weg moest, omdat de gong voor het eten ging, was de man met de lantaarn verder gaan prutsen. Waarschijnlijk is toen de tank plotseling leeggeloopen en benzine in de lantaarn terecht gekomen. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand had men gepoogd met den man contact te krijgen, maar pas aan de brandweer gelukte het, met maskers gewapend, de garage binnen te dringen, zy vonden echter niets. Op een gegeven oogenblik echter zagen de spuitgasten achter de garage vonken. Zij richtten- er stralen op. Toen deden zij in het licht der sehynwerpers een ontstellende ontdek king: de gezochte man lag met zware brand wonden in het boschje achter de garage. Dr. A. van Dongen, de gemeentearts, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood cOnsta- teeren. Het politie-onderzoek bracht spoedig aan het licht, dat de man bekneld heeft gezeten en zich blijkens de beschadiging aan de kleeren, met de grootste moeite heeft losgewerkt; toen echter reeds deerlijk verbrand. Het bleek te zijn de 30-jarige expediteur Groeneveld van de firma Schultz te Amster dam. De man was ongehuwd. Het stoffelijk overschot is vervoerd naar het lijkenhuisje van de St. Gerardus Majellastich- ting te Bussum. NEW YORK, 11 Dec. (D.N.B.). Naar uit Lon den gemeld wordt, is de bekende Engelsche ban kier Baron Schroeder gisteren op 73-jarigen leef tijd in Surrey overleden. in. Over het algemeen genomen is het reeds een feit, dat de boekhandel zich het laatste jaar in een geweldige hoog-conjunctuur mag verheu gen; doch thans komen alle boekwinkels en er zijn er hier heel wat! handen te kort, om de vele koopers te bedienen. De Duitschers le zen graag en hebben altijd graag gelezen. De ontwikkeling van den oorlog heeft de algemeene belangstelling op velerlei gebied sterk aange wakkerd, steeds breedere kringen van de bevol king gaan over tot het koopen van geestelijk voedsel en de verduistering, die de menschen noodzaakt, des avonds tegen wil en dank bin nen hun vier muren te blijven, heeft er het bare toe bijgedragen, den leeslust te bevor deren. Er is op het oogenblik bijna niemand aan te wijzen, die niet één of meer boeken op zyn ver- langlijstje voor Kerstgeschenken heeft staan. Daarbij valt op te merken, dat naast geschie denis en kunstgeschiedenis ook litteratuur een groote rol speelt. Ook koopt men veel prentbriefkaarten, die men hier in zeer groote verscheidenheid en veelal kunstzinnige en smaakvolle uitvoering aantreft, en het spreekt wel vanzelf, dat er een levendige handel is in allerlei gesneden Kerst- boomfiguren en versieringen voor de Kersttafel. Het pleit voor de Duitschers, dat men daarbij He voorkeur geeft aan werkelijk smaakvolle voortbrengselen van echte volkskunst boven he' gcedkoope bazargoed. Het kind staat, als altijd, in hoog aanzien De winkels, waar speelgoed wordt verkocht, worden letterlijk bestormd, evenals in Nederland bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest. Ook in kinderkringen neemt het boek een groote plaats in. Deze boeken zijn gewoonlijk pradhtig van uitvoering echt om het kinderhart te be koren. Er zijn vele sprookjesboeken onder, die gretig aftrek vinden. Des morgens merkt men in de volle trams en in de wagens yan de ondergrondsche, dat de trek naar de winkelwijken thans in vollen gang is. Iedereen weet, dat het nu meer dan ooit zaak is, er „als de kippen by te zijn" wil men nog keus hebben. Wanneer men een wandeling maakt langs de smaakvol versierde etalages in de binnenstad kan men zich nauwelijks voor stellen, dat het Duitsche volk op dit oogenblik in een titancnstryd is gewikkeld I GENÈVE, II Dec. (D.N.B.). U.it Vichy wordt gemeld: Door een bevoegde Fransche instantie wordt het uit Sjanghai afkomstige bericht bevestigd, volgens hetwelk het Fransch- Indo-Chineesche luchtwapcn een vergeldings bombardement heeft uitgevoerd op Thailand. Er wordt op gewezen, dat ongeveer twintig bommen zijn neergeworpen. Dit is de eerste keer, dat van officieele Fransche zijde mededeeling wordt gedaan van tegenacties van het Fransche luchtwapen in Indo-China. Het Thailandsche opperbevel heeft, naar Do mei uit Bangkok meldt, een communiqué uitge geven, waarin' wordt medegedeeld, dat zich bot singen hebben voorgedaan aan de grens van Thailand en Indo-China op Zondag en Maan dag JX Fransche troepen openden Zondagmor gen om half acht machinegeweervuur op Banri- chanmai en omgeving en de Thailandsche troe pen beantwoordden het. Om half zeven in den zelfden ochtend hadden drie Fransche vliegtui gen boven Lokhon gevlogen. Een der toestellen is neergehaald door Thailandsche defensietoe stellen, terwijl een uur later een tweede formatie Fransche vliegtuigen bommen en machinegeweer vuur richtten op het regeeringsgebouw in de stad. De aanval duurde vijf minuten en werd afgeslagen door Thailandsche vliegtuigen. Maan dag verscheen weer een formatie van vijf Fran sche toestellen boven Lokhon en liet tien bom men vallen, die op 50 M. afstand van het re geeringsgebouw neerkwamen. Om 7 uur 50 van denzelfden ochtend bombardeerden Fransche troepen Thailandsche stellingen in Mukdahan van Savannaket uit over de rivier Mekong. Ty- dens dit 40 minuten durende bombardement kwam ongeveer een honcerdtal Fransche bom men neer op de Thailandsche stellingen, terwijl de Thailandsche luchtmacht in antwoord hierop een aanval deed op de Fransche stellingen. Uit Hanoi wordt aan het D.N.B. gemeld, dat de vijandelykheden aan de gTens tus schen Fransch Indo-China en Thailand in tensiever worden en dat er een belangrijke activiteit in de lucht en van de artillerie heerscht. De autoriteiten van Fransch Indo-China heb ben volgens een Domeibericht uit Hanoi van daag verklaard, dat de houding jegens Thailand nog steeds ongewijzigd is en dat Fransch Indo- China te allen tijde bereid is onderhandelingen met Bangkok te openen over de grensregeling. Aan den anderen kant echter zal de regeering alle daden van vijandelijkheid terstond met pas sende tegenmaatregelen beantwoorden. De auto riteiten verklaren verder, dat de regeering van Thailand ingeval van een opheffing der Fransche legatie in Bangkok daarvoor de verantwoordelijk heid zou moeten dragen, aangezien zij practisch sedert een halve maand het contact heeft tracht ten te verbreken. NEW YORK, 11 Dec. (D. N. B.). De verte genwoordigers der Engelsche regeering zouden, naar de Washingtonsche correspondent van de New York Times meldt, geweigerd hebben, den Ver. Staten de gewenschte militaire steunpun ten op Trinidad af te staan ofwel hun daar voor iets anders aan te bieden. Ook in de kwestie der bases op de Bermuda-eilanden zijn moeilijkheden ontstaan. Het jongste bezoek van den gouverneur van Trinidad aan Washing ton heeft het Engelsche voornemen om den Ver. Staten de gewenschte vliegtuigbasis aan de westzijde van Trinidad niet af te staar, nog ver sterkt. De gouverneur van Trinidad zou erop staan, dat de Vereenigde Staten slechts het vrijwel onbewoonde moerasland op dat deel van het eiland dat voor de kust van Venezuela ligt, zouden krijgen. In militaire- en marinekringen der Vereenigde Staten wordt Trinidad echter als de belangrijkste basis beschouwd, welke Engeland zooals het zich bereid verklaard heeft aan de Vereenigde Staten wenschte te verpachten. Verder meldt het D. N. B. uit New York; De thans door de reg-sering der V. S. tot den uitvoer van ijzererts ën schroot uitgebreide uitvoervergunning wordt door de Noord-Ame- rikaansche pers beschouwd als een tegen Japan gerichte maatregel. New York Times verklaart, dat Japan door deze nieuwe uitbreiding het meest getroffen wordt. Algemeen wordt aangenomen, aldus gaat het blad verder, dat nieuwe maatregelen voor het ondersteunen van de regeering van Tsjang Kai Sjek zullen volgen. Volgens goed ingelichte di plomatieke kringen, heeft China onlangs aan Engeland en de Vereenigde Staten gevraagd of het op hun hulp kan rekenen. Voor het ge val dit niet zoo is, is China geneigd vrede te sluiten. Door de beide betreffende mogendheden zijn onmiddellijk dienovereenkomstige toezeggingen gedaan Er wordt beweerd, dat China binnen kort opnieuw 100 200 oude Amerikaansche vliegtuigen zou krygen. De Cubaansche economische commissie, die twee maanden te Washington heeft onderhan deld over een Amerikaansch crediet van 50 millioen dollar aan Cuba, is ontbonden na het aftreden van den Cubaanschen gezant, Marti nez. De onderhandelingen worden als voorloo pig mislukt beschouwd. ROME, 11 Dec. (Stefani). Men heeft de totale Italiaansche verliezen sedert het begin der vyan- deiijkheden tot eind November gepubliceerd. Voor de Italiaansche troepen zyn de cyfers: 3655 dooden, 7538 gewonden. 2885 vermisten, voor de Albaneesche troepen: 14 dooden, 43 ge vonden, 20 vermisten, voor de gekleurde troe pen. 862 dooden, 2474 gewonden en 1333 ver misten. Daar zijn op dit ondermaansche zorgen van velerlei soort. De zorg van den zakenman, die zijn zaak ziet kwijnen; de zorg van den kantoor employé; de zorg van overheden voor het welzijn harer onderdanen in moeilijke dagen enz. Dat zijn zorgen, die voortkomen uit materieele over wegingen op de eerste plaats. Andere bezorgdheden hebben diepere gron den; de zorg van een moeder voor het geloofsbehoud van haar kinderen; de zorg van een missievriend, dit 't werk in verre landen vertraagd ziet door het ontbreken van steun enz.... enz... Een eindelooze rij van zorgen zou op te sommen zijn; maar het blijven alle aardsche zorgen Het moet ons in deze veelheid van bekommernissen toch een troost zijn, te weten dat er Eén is, Die in Zijn zorg allen overtreft, al len ook omvat en de macht heeft om onze zorgen te verlichten, ze geheel weg te nemen. Maar Hij heeft en dit moeten wij bedenken niet al leen gezegd: „Ik zal u verkwikken"; Hij liet er aan vooraf gaan: „Vraagt en gij zult verkrijgen." O BERLIJN, 11 Dec. (DJST.B.) Met betrek king tot de in het Duitsche Weermachtsbericht van vandaag genoemde gewapende verkenning, waartoe zich als gevolg van het slechte weer de Duitsche activiteit in de lucht boven Engeland op den loen December en in den nacht van 10 op 11 December heeft beperkt, verneemt het D.N.B. nog de volgende byzonderheden: Deze gewapende verkenning heeft natuurlyk in de eerste plaats ten doel, het verzamelen van fotografische gegevens, waarvan de verwerking in de eerste plaats de uitwerking van de jongste bombardementen bevestigt en vastlegt, echter ook de grondslagen levert voor de volgende grootscheepsche aanvallen. Voor de Engelschen beteekent derhalve de activiteit van Duitsche verkennings- en oefenvliegtuigen een chèque op de toekomst, die, naar de ervaring heeft geleerd, zeer spoedig in den vorm van bombar dementen op nieuwe strategische werken ge honoreerd wordt. Tegelijkertijd hebben de verkenners JChter ook een reeks loonende doelen aangevallen. Het weermachtsbericht maakt melding van goede treffers in het havengebied van Frinton-on-Sea, dat aan de Oostkust ten zuiden van Harwich in het graafschap Essex ligt, alsmede op een fabriek tusschen Folkestone en Canterbury, dus in het Zuidelijke kustgebied. Verdragend geschut van de marine en bet leger, dat de laatste weken reeds meermalen scheepsdoelen in het Kanaal en landdoelen aan de Engelsche Zuidkust met groot succes bescho ten heeft, ontplooide gisteren een zeer groote gevechtsactiviteit. Vijandelyke vaartuigen, die onder bescherming van den nevel heimelyk door het Kanaal trachtten te varen, werden met succes onder vuur genomen. Tegen den avond gingen de batterijen over tot den aan val op militaire doelen in het gebied van Dover. Het resultaat wordt reeds bevestigd door een Reuterbericht, waarin gezegd wordt, dat het om 17.30 uur begonnen bombardement een half uur duurde en schade aan verscheidene bouwwer ken veroorzaakte. Wanneer zelfs Reuter zulk een uitwerking toegeeft, dan kan men ervan op aan, dat er sprake is van een belangrijk suc ces van het Duitsche lange-afstandsgeschut. Zoo draagt dit moderne wapen, waaraan de Duitsche techniek een groote volkomenneid verleende, er aanzienlijk toe bij, de Kanaal scheepvaart steeds problematischer te doen wor den en daarenboven aan militaire inrichtingen in Z.O. Engeland aanzienlijke schade toe te brengen. Het Noorsche Telegraafagentschap meldt, dat nog vier voor Engeland varende Noorsche sche pen verloren zyn gegaan. Het zyn het 7616 br.t. metende motorschip Filefjell en de stoomsche pen Gro, metende 4211 br.t., Dokka, metend# 1168 br.t. en Enefjell, 1643 br.t. Het D.N.B. verneemt van welingelichte zydev dat de Canadeesche torpedobootjager Saguenay niet door een Duitsche, maar door een Italiaan sche duikboot getorpedeerd is. Het Italiaan sche vaartuig is zonder schade een naven aan de Fransche Atlantische kust binnengeloopen. BUENOS AIRES, 11 Dec. (DJNH.) De pre sident van Uruguay, Balöomir, heeft voor het blad Nation een verklaring afgelegd met be trekking tot de komende besprekingen tusschen de ministers van Buitenlandsche Zaken Rocca en Guani. In de eerste plaats, zoo verklaarde Baldomir op de hem gestelde vragen, staat, naar vanzelf spreekt, de behandeling van het vraagstuk der steunpunten op het programma. De regeering van Uruguay zal hierby het stand punt Innemen, hetwelk aoor de officieele ver klaringen reeds genoegzaam bekend is. De by- eenkomst, waartoe de Argentynsche minister van Buitenlandsche Zaken het initiatief heeft genomen, zal hoofdzakelyk ten doel hebben, de vriendschap tusschen de beide La Plata-landen te versterken, en hun betrekkingen in een broe derlijke bespreking te verstevigen, om moeilijk heden, welke zich eventueel in de toekomst zouden voordoen, by voorbaat uit den weg te ruimen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1