New-Yorksche Bears KEMPINSKI P.T.T.-OPBRENGSTEN WEDER BEVREDIGEND DONDERDAG 12 DECEMBER 1940 FRIESCHE ZUIVEL- INDUSTRIE MOTORDEFECT OP ZEE Verzekering aan Roosevelt aangaande Martinique Er bestaat geen gevaar meer voor onlusten De Japansche voedsel voorziening Lagerhuiscritiek op de regeering Carles Fransche stafchef in de koloniën Portugal en de Engelsche blokkade Minister Soeng binnenkort naar Londen? Sir Samuel Hoare bezoekt Portugal Vriendschapsverdragen te Tokio geratificeerd Roemeensche petroleum naar JoegoSlavië Amerikaansche leening aan Mexico? Interneeringen in Palestina Jongeman tot misdrijf aangezet Diefstallen uit spoorwegwagons opgehelderd Dr. Göbbels over den oorlog Opleiding balloncommandant Openbare cursus te 's Gravenhage Examen kinderverzorgster in Koloniehuizen Dief en helers van koffie en thee aangehouden Het Marialeven van Albert Servaes Verdeeld koersverlies bij zeer geringen handel; slot prijshoudend. Machinist was niet in staat reserve- onderdeel te plaatsen Nederlandsche uitvoeringen te Berlijn Officieele publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Officieele publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Zóó hoort het.aan het Spoor! Geldleening Groningen Omzet 810.000 shares WISSELKOERSEN - A MERIKAANSCHE GOEDERENMA RKT Hooge Octohercijfers Burgemeester J. H. G. Moers f Nederlandsche Operette SCHAKEN Dr. Euwe wint de derde partij Academische examens Apotheker-assistent Glearingkoersen HANDELSBERICHTEN AMSTERDAM LEIOSCH^STSAAT 9S A to Carte RESTAURANT EN DAGSCHOTELS NEW YORK, 11 Dec. (D.NB.). Uit Washing ton wordt gemeld, dat men Roosevelt bij zijn bezoek aan het Fransche eiland Martinique ver zekerd heeft, dat er geen gevaar meer bestaat voor onlusten. De Amerikaansch-Fransche on derhandelingen hebben geleid tot de ontmante ling van het vliegtuigmoederschip „Béam". De oorspronkelijk voor Frankrijk bestemde vlieg tuigen, die nog op Martinique aanwezig zijn, blijken door het zoutgehalte van de lucht on bruikbaar te zijn geworden. Ter gelegenheid van een inspectiereis naar de verdedigingswerken in de Caraïbische Zee, ver klaarde de Amerikaansche minister van Marine, Knox, volgens een bericht van United Press aan haar bladen, dat de werkzaamheden een bevre digenden voortgang hebben. Het bezit van Mar tinique is derhalve niet noodig voor de Ver- eenigde Staten. TOKIO, 11 Dec. (Domei). Autarkie in de voedselvoorziening kan voor Japan verzekerd worden, wanneer de vischvangst iets wordt op gevoerd', de distributie wordt gerationaliseerd en toezicht wordt gehouden op te veel eten, aldus het resultaat van een uitgebreid onder zoek, dat is ingesteld door den centralen coö peratieven raad voor prijaencontröle. Deze or ganisatie heeft de resultaten bekend gemaakt van haar studie, waarbij zij aantoont dat de productie van dit jaar van veldvruchten, boo- nen, olie, vet, groenten, ooft, vleesch en visch voldoende is om iederen Japanner per dag 0361.50 calorieën te verstrekken, 88.35 gram ei wit, 21.50 gram vet, 601.96 gram koolhydraten, zulks na aftrek van hetgeen noodig is voor den export en verloren gaat door koken. Deze ge tallen hebben betrekking op een grootere voe dingswaarde dan dagelijks verbruikt wordt door een sterken jongen man, waarbij alleen de hoe veelheid eiwit een tekort vertoont, dat door meer vischproducten zou kunnen worden aan gevuld. STOCKHOLM, 11 Dec. (D.N.B.). Bfj de gis teren in het Lagerhuis gehouden debatten heb ben, naar Aftonbladet uit Londen meldt, spre- \kers van rechts zoowei als links de Engelsche regeering aan een scherpe critiek onderworpen in verband met de behandeling van Sir Oswald Mosley, kapt. Ramsay en andere opgesloten Britsche fascisten. Alle gearresteerden hebben niets te hooren gekregen over de redenen hun ner arrestatie. Zelfs hun advocaten hebben niet met hen mogen spreken. Op deze aanvallen heeft de minister voor de Binnenlandsche Vei ligheid, Morrison, zijn spijt tot uitdrukking ge bracht over de „noodzakelijke afwijkingen van de Britsche regeering van de beginselen van het liberalisme". Morrison heeft echter, zoo besluit het ge noemde blad, niet beloofd, dat er verbetering In zijn methodes zou komen. GENèVE, 10 Dec. (D. N. B.) Officieel is vandaag bekend gemaakt, naar uit Vichy wordt gemeld, dat divisie-generaal Carles is be noemd tot chef van den generalen staf voor de koloniën. Voorts wordt bericht, dat tegelijkertijd de ge nerale staf der koloniën (état des Colonies) als ambtelijke instantie ingesteld wordt. Tot dusver waren de koloniale troepen in gedeeld bij den generalen staf van het leger. De nieuwe generale staf voor de koloniën is in al wat het gebruik der troepen in de koloniën betreft ondergeschikt aan het Ministerie van Koloniën en voorts eveneens in alle aangelegen heden, die tot het ressort van dit ministerie be- hooren. LISSABON, 11 Dec. (D.N.B.). In den Portu- geeschen Landdag heeft de afgevaardigde An tonio de Almeida gewezen op de ongunstige economische gevolgen van de Engelsche blokkade voor Portugal en zijn koloniën. Ik hoop, aldus zeide de afgevaardigde, dat Engeland Portugal geen tallooze schaden zal blijven toebrengen. Dit vraagstuk moet door de delegatie der En gelsche economen met de Portugeesche handels delegatie besproken worden. United Press meldt aan haar bladen: In verband met de verklaring aan Butler, dat China een leening ten bedrage van tien mil- lioen pond sterling krijgt, verluidt, dat de Chi- neesche minister van Financiën, Soeng, waar schijnlijk naar Londen zal gaan om technische besprekingen te voeren, daar zijn besprekingen in Washington over de bestemming der Ame rikaansche credieten voldoende zijn gevorderd. LISSABON, 11 Dec. ui... De Britsche ambassadeur te Madrid, Sir Samuel Hoare, heeft, naar gisteravond hier bekend geworden is, een particulier bezoek aan Poitugal gébracht. Sa muel Hoare heeft deelgenomen aan een jacht partij in Estremoz, waarbij ook de Spaansche ambassadeur te Lissabon, Nicolas Franco en ae vertegenwoordiger van de gevluchte Nederland- sche regeering te Lissabon, J. Sillenr en nog an dere Engelsche en Portugeesche gasten aanwe zig waren. Na het einde d?r jachtpartij keerde Sir Samuel Hoare per auto naar Madrid terug. gerechtvaardigd heeft. Met een gebaar gaf de minister te kennen, dat hij het twijfelachtig oor deelde, of het Kanaal dezelfde hoop van En geland zou verwezenlijken. In welingelichte Dultsche kringen wijst men er in dit verband op, dat buitenlandsche be richten, volgens welke dr. Göbbels over een on- middellijken Duitschen aanval op Engeland zou hebben gesproken, iederen grondslag missen. TOKIO, 11 Dec. (Domei). De beide nieu we verdragen van vriendschap, welke Japan on langs gesloten heeft met Thailand en Iran, zijn hedenochtend in een gewone bijeenkomst van den raad van State, in tegenwoordigheid van den Keizer en de leden van het kabinet, ge ratificeerd. BELGRADO, 11 Dec. (D.N.B.) De Joegoslavi- scher Kurier meldt, dat gisteren tusschen Roe menië en Joego-Slavië in Boekarest een over eenkomst is onderteekend, waarbij Roemenië zich verplicht petroleum te leveren aan Joego slavië. In ruil daarvoor krijgt het erts. Het accoord loopt van 1 December 1940 tot 31 Maart 1941 NEW YORK, 11 Dec. (D. N. B.). Twintig vooraanstaanande Noord-Amerikaansche ban kiers en industrieelen zouden, naar de New York Daily News uit Mexico meldt, den nieuwen Mexicaanschen president, Camacho, het voorstel hebben gedaan Mexico door de Vereenigde Sta ten een leening van 100 millioen dollar te ver strekken voor de uitbreiding van het Mexicaan- sche economische leven. ROME, 11 December. (D.N.B.). Behalve de Patriarch van Jeruzalem zijn nog meer hoog geplaatste katholieke geestelijken in Palestina door de Engelsche autoriteiten geïnterneerd. Tezamen met den Patriarch heeft de missie bisschop Perlo een verbod ontvangen om zijn verblijf te verlaten. Ook de kanselier der Curie, Talvacchia, is in arrest. Ten slotte zijn alle tot het patriarchaat behoorende missionarissen in Rafat geïnterneerd. De politie van het bureau Kattenburger gracht in de hoofdstad heeft een 18-jarigen jon geman gearresteerd, die bekend heeft zich in de laatste zes maanden te hebben schuldig ge maakt aan diefstallen uit spoorwegwagons, wel ke op de rangeerterreinen te Amsterdam ston den. Bfj deze diefstallen werden o.m. 25 kg. ge smolten vet, 10 bussen tomatensoep, 40 leege apothekersflesschen. een accu, acht flesschen advocaat, een vat gezouten spercieboonen buit gemaakt. Bovendien heeft hij van een drietal fietsen 13 matten ontvreemd. Voorts heeft de politie een 58-jarigen man gearresteerd, die zich uitgaf voor geldschieter. Hij wordt beschuldigd van heling. Hij zou van zijn macht als geldschieter misbruik hebben ge maakt, om den jongen tot diefstal aan te zet ten. Hij verschafte den jongen een haakje en een looper, die de jongen gebruiken kon, om ergens binnen te komen. De meeste gestolen voorwerpen werden in de woning van den man aangetroffen, die de goederen kocht, waardoor de schuld van den jongen aan hem telkens met kleine bedragen verminderde en bovendien de iongen' weer over contanten beschikte. De zaak is eindelijk aan het licht gekomen, doordat de man zoo brutaal was, aan de po litie te komen vertellen, dat de jongen hem geld wilde afpersen en hem dreigde te mishandelen De politie heeft bij den man thuis alle gestolen goederen in beslag genomen. Beiden zullen voor den officier van justitie worden geleid. BERLIJN, 11 Dec. (D.N.B.). Bij de conferentie, die rijksminister dr. Göbbels Dinsdag voor de buitenlandsche persvertegenwoordigers te Parijs heeft gehouden, is ook de kwestie van den af loop van den oorlog behandeld. De Engelschen, aldus zeide de minister, leggen er steeds weer den nadruk op, dat tusschen hen en ons het Kanaal ligt, dat tusschen Frankrijk en Duitsch: land de Maginot-hnie lag, die een onoverkome-* Ifjke hindernis voor een Duitschen inval vorm- de. De gebeurtenissen bü den veldtocht in Frank rijk hebben echter bewezen, dat de Maginot-linie het vertrouwen, dat men in haar stelde, niet Er is sinds eenige jaren een toenemende belangstelling voor de ballansport. Toch beschikt men in ons land over weinig bal lon-materiaal en over slechts twee gebreve- teerde balloncommandanten Om den ach terstand, die wij hierin ten opzichte van het buitenland hebben, in te halen wordt voor het eeret in de luchtvaartgeschiedenis van Nederland in ruime mate gelegenheid geboden te worden opgeleid tot balloncom mandant. Op initiatief van de Haagsche Ballonolub wordt een openbare cursus georganiseerd, die gelegenheid biedt tot het afleggen van het theoretisch gedeelte van het examen voor bo venbedoeld brevet. Deze leergang behelst alle theoretische stof welke als wettelijk vereis elite voor het brevet van balloncommandant is gesteld, In aanslui ting op dezen cursus bestaat het plan. zoodra weer opstijgingen kunnen plaats hebben, de op leiding aan boord van de „Hopman" en de „Rexona" te completeeren met het practische gedeelte. De Haagsche Ballonclub heeft hiertoe de hee- ren dr. H. G. Cannegieter. Ch. Nell en J. Boes man bereid gevonden als docenten op te tre den. De deelneming aan dezen cursus, welke, even als het af te leggen examen te 's-Gravenhage zal worden gehouden, is geheel gratis. De eer ste les zal worden gegeven door den heer J- Boesman, balloncommandant, en wel op Zater dag 14 December as. te half vijf in Gebouw cle Ruyterstraat 67, Den Haag. Deze les is ge titeld: „Wat.een ballonvaarder moet weten van de Luchtvaartwetgeving, van Landkaarten en van Oriëntatie." Medio Januari zal dr. Cannegieter doceeren. Achtereenvolgens zal de directeur van het Me teorologisch Instituut spreken over; „Waai' komt de wind vandaan?"; „Welke temperatuur hebben we te wachten?" en „Wat zeggen ons de wolken?" Belangstellenden kunnen zich opgeven of nadere inlichtingen bekomen aan het secreta riaat der Haagsche Ballonclub, Schuytstraat 107 Den Haag en Zaterdag as. in het Gebcuw de Ruyterstraat 67. Hillegcm; E. Roodenburg, Abbenes; C. Zwet sloot, Sassenheim. In 1939 is aan de R.K. Huishoudschool met deze opleiding aangevangen; het is een ver heugend feit, dat bij dit eerste examen dat onder toezicht van een gecommitteerde, aan gewezen door den Centr, Raad voor Kinderuit- zending, werd afgenomen alle candidaten zijn geslaagd. LEIDEN. (RK. Huishoudschool). Voor het choolexamen „Kinderverzorgster in Kolonie huizen" zijn alle leerlingen van de school ge slaagd, n.l. de dames: K. A. v. Driel, J. A. v. d Hoeven en S. v. Zwieten de Blom, allen Leiden; W. L. v. Bockel, Hazerswoude; J. A. N. v. Har- teveld, Roelofarendsveen; S. L, P. M. Heirman, In de Woensdag te Leeuwarden gehouden le denvergadering van den Bond van Coöp. Zuivel fabrieken in Friesland werd inzake de voor ziening van de hulpstoffen medegedeeld, dat het spoorweg- en scheepsvervoer voor moeilijke problemen gesteld wordt. Door samenwerking van het Rijkskolenbureau en andere instanties kreeg de Friesche zuivel industrie vrij spoedig de beschikking over 3000 ton steenkolen uit de vesting Holland. De aanvoer van alle artikelen bracht, de een wat meer, de andere wat minder, moeilijkhe den met zich mee, doch over het geheel geno men kon nog naar behoefte worden afgeleverd, zoodat de omzet over de eerste negen maanden van dit jaar steeg met f 60.000, tot f 1.365.000. Ten aanzien van de prijsverhoudingen der producten wordt gestreefd naar .een sluitend systeem, waarbij de ondermelk op voederwaarde wordt gesteld, de boter een bepaalden prijs kan opbrengen en de producten gewaardeerd wor den naar de waarde van de bestanddeelen en de bereidingskosten. Verder is het de opzet, dat de prijs voor han delaar, grossier, detaillist en consument wordt vastgesteld op een zoodanig bedrag, dat daarbij een prijzensysteem is geschapen, waarbij ieder weet, waar hij aan toe is; ook de producent van de grondstof: de melk. Onverwachte prijs- schokken kunnen dan niet meer voorkomen. Teneinde de consuir.ptiemelkvoorziening zoo veel mogelijk op peil te houden, is aanvoer uit de industriegebieden naar de groote steden nood zakelijk; in dit verband werd opgemerkt, dat ook in Friesland de melkproductie belangrijk daalt. Omtrent het vraagstuk betreffende de con sistentie der boter werden proeven genomen; de voorloopige resultaten zijn, dat bij toepas sing der warme zuring over het algemeen een vrij belangrijke verhooging van de stevigheid wordt verkregen. De politie te Arnhem heeft eenige personen gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan heling van koffie en thee, welke in ver schillende plaatsen in den Achterhoek, o.a, te Hummelo en Keppel en omgeving, was gestolen. De dader van den diefstal, welke eenige hon derden kilo's koffie en thee betrof, werd in den Achterhoek door politie en rijksveldwacht gear resteerd. De man had partijen koffie en thee verkocht aan twee particulieren te Arnhem, die èveneens zijn gearresteerd. Zij hebben, zooals uit het onderzoek bleek, een kettinghandel opgezet en de van diefstal afkomstige koffie en thee werd door hen ver kocht aan een kruidenier en aan een kleerma ker uit Arnhem, die voor de koffie ongeveer drie gulden per pond betaalde en voor de thee nog veel meer. Bovendien is nog een persoon aangehouden, die ook thee, van diefstal afkomstig, had ge kocht en weer verkocht. De Arnhemsche politie heeft in totaal dus vijf personen gearresteerd, terwijl de dader van den; diefstal eveneens in arrest is gesteld. Albert Servaes, die bekroond is met den grooten jaarlijkschen staatsprijs voor de beel dende kunsten, heeft de laatste hand gelegd aan zijn acht jaar geleden begonnen cyclus „Het leven der Heilige Maagd". Vermoedelijk zal binnenkort een groote overzichtelijke tentoon stelling van zijn werk te Antwerpen of te Brus sel worden georganiseerd. NEW YORK, 11 Dec. De New Yorksche effec tenbeurs kenmerkte zich heden door zeer ge- ringen handel. Bij het plaatsen van orders deed men een zeer voorzichtige keuze. Het koersbeeld was verdeeld. Over het algemeen verwachtten de handelaren echter uit technische overwegin gen een opwaartsehe beweging der noteeringen. Staalwaarden, waarvoor zich later wat meer belangstelling ontwikkelde, brachten het tot koerswinsten van omstreeks een punt, die ech ter niet steeds ten volle konden worden ge handhaafd. Het koersverloop in deze afdeeling had echter ook op de overige af deelingen een gunstigen invloed. Nadat gedurende eenigen tijd de omzetten wat waren toegenomen, volgde een nieuwe inkrimping van den handel. De kleine koerswinsten, die behaald waren, bleven daarbij evenwel behouden. De markt ontleende steun aan de haussebeweging, die zich aan de effec tenbeurs te Alexandrië heeft geopenbaard. Over het algemeen bestond er eenige vraag naar automobielwaarden en luchtvaartaandeelen. Bij spoorwegfondsen kwamen slechts koersverande ringen van weinig beteekenis voor. Het aantal De Raad voor de Scheepvaart heeft «een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van het mo tordefect aan het 200 b.r.t. metende motorschip „Argo", eenigen tijd geleden op zee voorge komen. De motordrijver werd als getuige gehoord. Aan het rapport van den expert bij de Scheepvaartinspectie in het derde district dat de voorzitter voorlas, is het volgende ontleend. De machinist verklaarde den expert, toen deze zijn onderzoek instelde, dat de schade ontstaan Is door het breken van een der schoepen van de spoelpomp. De oorzaak hiervan is niet be kend; na het stoppen van den motor was de spoelpomp warm; de smering is echter vol doende geweest. Gebleken is, dat de machinist niet in staat was een reserve-onderdeel te plaat sen, waardoor het niet mogelijk was, de reis voort te zetten. Het schip is toen naar Delfzijl gesleept. De Inspecteur voor de Scheepvaart titulair, J. den Hollander, bracht eveneens een rapport uit. Met zekerheid kon ook hij de oorzaak van het breken van de schoep niet vaststellen Als zijn meening gaf hij te kennen, dat er een scheurtje in den nek van de schoep zat, dat langzamerhand grooter is geworden. Dit is niet aan de nalatigheid van den motorist te wijten. Deze expert wilde het ongeval dan ook als een bedrijfsongeval beschouwen. Ook voor hem stond echter vast, dat de mo torist na het gebeurde verkeerde maatregelen heeft getroffen, waardoor groote geldelijke schade en oponthoudt zijn ontstaan. De Raad zal later uitspraak doen. Een V.P.B.-correspondent meldt: Het Nieuwe Hollandsche Kwartet uit Amsterdam, bestaande uit Joachim Röntgen, Piet Nijland, Dirk Vos, Karei van LeeuwenBoomkamp, trad in het „Haus der Deutschen Presse" te Berlijn voor het eerst in Duitschland op. De groote zaal was ge heel bezet. Gespeeld werd het tweede strijk kwartet van Henk Badings, dat op het publiek weinig indruk maakte. Het beleefdheidsapplaus gold den vertolkers. Daarop volgde het strijk kwartet d-dur van Mozart, waardoor de kunste naars contact met de zaal kregen, terwijl ge ëindigd werd met het heerlijke strijkkwartet f-dur van Beethoven. Toen barstte de geestdrift los. Het samenspel was voortreffelijk. Dit eerste optreden van het kwartet mag een succes hee- ten. Onder de aanwezigen merkten wij ook tal rijke Nederlanders op. VERVOER VAN VARKENS OVER DE SCHELDE Het Rilksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt be kend dat op 20 November j.l. een verbod tot het vervoeren van levende varkens en levend rundvee over de Westerschelde is ingegaan. De Nederlandsche Veehouderijcentrale heeft met ingang van 27 No vember ontheffing van dit verbod verl.eend voor het vervoer van varkens en rundvee van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Zuid-Beveland en Walc Dientengevolge geldt het verbod uitsluitend voor het vervoer van Wal cheren en Zuid-Beveland uit naar Zeeuwsch-Vlaanderen. VRIJGEVEN VAN GROOTER GEDEELTE DER VOORRADEN KAAS Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt het volgende^mede. Qp 28 Augustus 1940 getroffen kaasregeling werd aan houders van voorraden kaas, grooter dan 50o kg„ de verplichting op gelegd deze niet te verhandelen of af te leveren dan met toestemming der Nederlandsche Zulvelcentrale, afd. zuivel te 's-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde centrale een gedeelte van 35 pCt„ met een minimum van 1000 kg. voor het verhandelen en afleveren vrijgegeven. Dit gedeelte werd met ingang van Maandag 9 December 1940 met 15 pot. tot 50 pCt verhoogd, met een minimum van 2500 kg., zoodat dan nog 50 pCt, (verminderd met den Indroog op den totalen oorspronkelijken voorraad) van den op 28 Augustus 1940 aanwezigen voorraad' geblokkeerd blijft. Uiteraard mag de aflevering uitsluitend geschieden tegen toewij zingen op grond der bepalingen van de kaasdistrtbutiebeschikking 1940 (1). In opdracht van den heer W. R. Blankert, chef van den Lijndienst der Ned. Spoorwegen, heeft de afdeeling Pers en Publiciteit der Ned, Spoorwegen, onder den titel „Zóó hoort het" een boekje samengesteld en onder het geheele trein- en stationspersoneel verspreid. Op bewonderenswaardige wijze zoo getuigt genoemde heer Blankert in het Voorwoord heeft Bern. Wessels het proza van diens rond schrijven aan het personeel ver-„vers"-d en meer algemeen geldend gemaakt. In de reeks van aanschrijvingen is op deze wijze ongetwijfeld prettige afwisseling gebracht doch vooral moest hierin tot uitdrukking ko men, dat goede houding en gedrag eigenschap pen zijn, welke pas waarde krijgen, wanneer deze „in ons zelf en door ons-zelf zijn ge kweekt" en niet uitsluitend van hoogerhand zijn opgelegd. Als motto gaat aan deze aanschrijvingen het volgende vooraf: Eén man kan door één woord, door ééne daad, bederven, wat propaganda eerst na jaren kon verwerven. In de poëtische aanmaningen, om altijd, te gen wie(n) dan ook, beleefd te zijn, treft ons vooral de twee-regelige waarheid: Weet: een heer kan „blauw gekield" zijn en een schurk „gehoogehoed" En afdoende lijkt ons zeker het volgends rivies: Wees beleefd, beschaafd, voorkomend, of, in één woord wees correct. Feitatfjk kon heel dit boekje zoo erkent de verzenmaker zelf aldus worden saam- gevat: Geef aan and'ren de bediening die gij zelf het liefste had; en terecht durft de samensteller veronder stellen, dat veel, wat daarin verteld werd, ai lang bekend leek; maar er wordt nog op ge wezen, dat 't ook bestemd is voor: „Juist die eéne, die verknoeit den goeden naam van al de and'ren, die in jaren is gegroeid! Vanzelfsprekend moet achter dit boekje ook Jet gezocht worden: gezeur of haat'lijkheid, maar slechts, wat het ook wil wezen! goeden, wel-gemeenden raad. Verzekerend, dat het om niets meer of min der gaat dan om aller goeden naam, sluit de „beleefdheidszang" met den volgenden wensch: Moge eens een spreekwoord groeien, Klinken heel ons landje door, 'n Eerlijk, zelf-verdiende slagzin: „Zoo beleefd alsaan het Spoor!" Behalve verzen met utiliteitswaarde bevat het boekje ook diverse illustraties. B. en W. van Groningen hebben den raad een voordracht aangeboden tot het sluiten van on- derhandsche geldleeningen, groot 500.000 en 100.000 gulden, voor de dekking van buitenge wone uitgaven. wagonladingen zal waarschijnlijk een stijging van 6.000 aanwijzen. Koperwaarden waren prijs houdend. Er waren geruchten in omloop, dat de uitvoer van ruw en gezuiverd koper aan uit voervergunningen gebonden zou worden. Ook tijdens het laatste beursuur bleef de han del van kalmen aard. De beurs sloot prijshou dend met slechts fractioneele koersafwijkingen naar beide zijden. Vandaag werden 820 fondsen verhandeld, 355 daarvan zijn in koers gestegen, 236 gedaald. In de noteeringen der 229 overige kwam geen ver andering. Dec. 11 10 9 Air Reduction 40* 40* Allied Chemical 168 J 165 167 American Can Co. 87 86* 87 Am. c a Foundr> 28 J 28| 28* American Radiatoi 6* 6* Am. Rolling MiUs 15 f 15} 15} Am. Smelt Ref. 45 44* 43* Am. Sugar Refining ,13* 13* Am. Tel. Tel. 170 70 168 Am. Tobacco B. 69 69 69} Am. Waterworks 6* 6* Anaconda Copper 27* 27 28 Atchison Topeke 17 16} 16* Baldwin Locomotive 16* 16* Baltimore Ohic 3 3* 3* Bethlehem Steel 87* 85} 87 Canadian Pacific 3 I 3* 3* Comm. Invest;. Trust 37} 38* 39* J. I. Case Company 57 62} 62} Ches. Ohio 43* 43} 43 Chicago Rock Isl. 10 10 10 Chrysler Motor 76 75} 77 Consolid. Edison Co. 21 t 21 I 21 Deleware Cs Huds. 12 12* 11 t Detroit Edison C. 112 112 Dupont de Nem. 162 J 162* 162 Eastman Kodak 136* 136} 139 General Electric 33* 33 f 33} General Foods 34} 34 33* General Motors 49* 49* 49} Good Year 18* 18 17* Hudson Motor 4* 4} 4* Intern. Harvester 54* 54* 55} Int. Merc. Marine 10* 11 10* Intern.' Nickel 24* 24} 23} International Paper 16* 16* Intern. Tel. en Tel 1* 1 1 f Kennecott Copper 34 f 34* 34* Mack Trucks Incorp. 28* 28 Montgomery Ward 37* 37} 37} National Biscuit Co. 17* 17* Nat. City Bank New York Central 13* 13* 13* Norfolk Western 220 220 North. Am. Aviat 16* 17 f 17} Nord. Amer. n. a. 16 f 16} 16} Northern Pacific 6* 6} Packard 3* 13* 3* Paramount 10 20 10 Pennsylvania 22} 52* 22} Proctor Chamble 26* 56 Publ. Serv. N. J. 28* 28 28* Pullman Incorporat. 6* 26} Pure Oil Company 7* 8 Radio Corporation 4* 14* 4* Reading Company 23* 13* Rep. Steel 22* 32 22* Reynolds T obacco P-. 32 }-§ 73 33 Sears Roebuck 76* 16* 77* Shell Union Oil 10* 10} 10* Socony Vacuum 8* 8} 8} Southern Pacific 17* 8* Southern Railway 2} 10} Standard Brands 36} 6} Stand. Oil of N.-J. 33* 33} 33* Texas Gulf Sulphur 5* 35* Twent. G. Fox Film 5* 5 1 5} Union Carb. Carb. 71 i 70} 70* Union Oil of Calif. Union Pacific 75* 78 78} United Aircraft 43} 43 42 United Corp A. 1* 1} 1 United Fruit Comp. 68} 67* U. S. Ind. Alcohol 22 21* 21 U. S. Rubber 23* 23* 23* U. S. Steel 70} 69* 69* U. S. Steel pref. 128* 128* 128 Western Union 20 20} 20* Westingh. Electric 103* 103} 103} Wool worth Building 32 32 31 NEW YORK, 11 Dec. Slotkoersen Dec. 11 10 9 Londen 4.03* 4.03* 4.03* Parijs Amsterdam Berlijn 40.05 40.05 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9,25 9.25 Zwitserland 23.21 23.21 23.21 Weenen Stockholm 23.85 23! 85 23^5 Montreal 86.25 86.25 86.81 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 23.65 23.60 23.65 Yokohama 23.45 23.45 23 45 11 Dec. 10 Dec. Katoen Dec. 10.10 10 10,16-17Juli Jan. 10.03- 10.07 Mei Mrt. 10.14-15 10.20 Oct. Koffie (Rio - Nieuw contract) 4.10 -f 4.14 4.31 .-f- 4.35- 4 40 -j- 4.44- 4.54--J- 4 58 NEW YORK. 11 Dec. 11 Dec. 10 Dec. 10.06 9.86 9.30- 10.11. 9.99 9.38 (Santos) Mrt. Dec. Sept Sept Mei Juli Suiker Dec. 0.78 Mrt 0.80 Mei 0.83 Rubber Sept. Dec. Mrt. Mei Juli Sept. 26.26 26.48+ 26.58+ 26.68+ 26.76+ 622+ 6 43 6.53 6.54 6.72+ 0.78 Juli 0.87 0 87 0.8! Sept. 0.90 0.91 0.83 Dec. 0.94+ 0.94 Mrt. Dee. 20.76 20.84 Juli 20 05 20.14 Jan. 20.65 20.74 Sept. 19.95 20.04 Mrt 20.44 20.55 Oct. 19.90 19.99 Mei 20.23 20.34 Tin LOCO 5.05 5.10 Termijn 5.10 5.10 90 dageii 5.05 5 05 CHICAGO, 11 Dec. 11 Dec. 10 Dec. 11 Dec. 10 Dec. Tarwe Haver Dec 90— 90}-* Dec 39 38 Mel 86 86}-* Mei 36 36 Juli 82 82* 89} - Juli 32 32 Maïs Rogge Dec 61 61— - Dec 43 43 Mei 60 - - 60} - Mei 47} - 47* Juli 60 60* - Juli 48 - - 48 Reuzel Dec. 4.37 4 37* Mrt. 4.75 4.47 Jan. 4.45 4.37 Mei 4 94 4 97 WINNIPEG, 11 Dec. 11 Dec. 10 Dec. 11 Dec. 10 Dec. Tarwe Gerst Dec 741 - 74} Dec 44 44 Mei 73 - 78 - Mel 45 45 - Juli 80 f - 80- Juli 43 43- Rogge Ljjnzaad Deb 47 47* Dec 131* 131* Mei 50- 50* Mei I 35 g 1 36 Juli 50 49 f Juli 36| 137 Haver Mei 33 33 Juli 31 31 Dec. 32 32 i Na de lage opbrengsten over de vorige periode zijn de P.T.T.-opbrengsten over October mede dank zij de recente tariefsverhogingen, weder bevredigend: Opbrengst Posterijen Telegrafie Telefonie Postcheque- en girodienst Totalen 3.235.329 56.160 - 3.103.884 f 887.238 Meer of minder dan in 1939: 321.237 532.131 - 292.459 - 132.948 7.282.611 214.513 Verwacht mag worden, dat, indien zich geen onvoorziene tegenslag voordoet, de P.T.T.-op brengsten zich weder ongeveer op het normale niveau zullen blijven bewegen. De jaarcijfers over 1940 zullen echter, naar zich uit de hieronder vermelde cijfers over de periode Januari t/m October laat aflezen, aan den lagen kant blijven: Opbrengst Mecr.ol minder dan in 1939: Posterijen Telegrafie Telefonie Postchèque- en girodienst Totalen 26.047.875 - 2.524.546 - 25.706.353 2.441.262 1.429.776 370.562 8.286.079 - 1.186.244 62.564.853 3.055.356 In den ouderdom van 60 jaar is te Thom overleden de heer J. H. C. Moers, meer dan 25 jaar burgemeester dier gemeente. Hij was tijdens den wereldoorlog 19141918 lid der commissie tot regeling van de voorzie ning in noodzakelijke levensbehoeften in Bel gische grensgemeenten. In verband met zijn vele verdiensten in deze functie werd hij be giftigd met de ridderorde van Koning Albert. Voorts was hij secretaris-penningmeester van het R. K. parochiaal kerkbestuur in Thom. De Nederlandsche Operette, onder leiding van Kees van Dam, verzoekt ons te willen meedeelen, dat bij haar gezelschap in studie is, de komische operette „Professor Witkiel" van den auteur Hans Nesna, met muziek van Louis Noiret. De titelrol wordt gespeeld door Piet Kohier. De première zal gegeven worden in het West- End Theater te 's Gravenhage, op Vrijdag 20 December, om acht uur. Woensdagmorgen werd de afgebroken partij tusschen dr. Euwe en Kramer voortgezet. Dr. Euwe had de stelling beter geanalyseerd dan zijn tegenstander en deze fout is den Fries duur komen te staan. Nu wist dr. Euwe een zekere remisestelling toch nog in een overwin ning om te zetten, waarmede hij zijn reputatie als eindspeler weer eens alle eer aandeed. De voortzetting verliep als volgt: Wit: dr. Euwe; zwart; Kramer. 39. d a6b5 40. t hl—h5 41. d b5Xd5 42. L f3—e4 43. d d5Xd4 44. L e4g8 45. L g6Xf7 e5Xd4 d f5—h7 L d6—e7 d h7—h8 L c8e6 L e6—f7 k f8xf7 De stelling voor zwart wordt ongunstiger. 46. d d4d5t 47. h6h7 48. d d5f51 49. d f5—g4t 50. d g4Xc8 51. h7h8 52. k g2gl 53. k gl—h2 54. d h8—h7f k f7—g6 t c708 k g6g7 k g7—f7 d h8Xc8 d c8c6t d c6clt d cl—fl zwart geeft het op De stand luidt thans: dr. Euwe 2 punten. Kramer 1 punt. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift, getiteld: „Jesaias Rompier von Loewenhalt, ein Dichter des Fruenbarock", mej. A. H. Kiel, geboren te Borger. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de heeren D. G. Krijnen, H. E. Ras en W. Th. Doyer. Voor het doctoraal examen scheikunde de heeren: J. G. Keppler, B. W. Speekman, J. W. Boon en B. Meylink. Voor het doctoraal examen wiskunde de heer C. P. de Heer. AMSTERDAM. Geslaagd de heer C. G. van Schagen, 's-Gravenhage en de dames J. van Dolderen, Ede; T. Faber, Amstelveen en C. Bek- ker, Amsterdam. Koersen voor stortingen op 12 December 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36; Belga's 30,1432; Zwitser- sche francs 43.56; Lires 9.87; Deensche kronen 36.40; Noorsche kronen 42.80; Zweedsche kronen 44.85; Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54; Di nar (oude schulden) 3.43; Dinar (nieuwe schul den) 4.23; Turksche ponden 1,4514Lewa 2.30. TABAK. Woensdag werden io „Frascati" in vei ling verkocht 175 pakken Sumatra. 39 pakken Java en 55 kisteti Sudleaf. Het geheele aanbod was ruim 20 jaar oud en dateerde dus uit den vorigen oorlog. De Sumatra-tabakken waren dus venegen en onsterk, terwijl de Java en Sudleaf tabakken alle zondc-r uitzondering duf waren. De verkoop geschiedde onder toezicht van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten Fa brikanten mochten koopen tot eiken prijs, met itï acht semlng van 't bun toegewezen contingent op basis van F-staten. De handel was aangewezen op het prijspeil van 9 Mei j.ï. slechts op deze basis zóu het Rijksbureau voor Tabak «1 Tabaksproducten vergunning tot verkoop geven. Het verloop der vellin gwas zeer geanimeerd en de betaalde prijzen liepen verre boven het niveau van 9 Mei j.l. De prijzen voor de Sumatra-tabak- ken waren aeer hoog, het omblad (volblad) werd betaald met 160 en 215 ct. en Sumatra binnen goed van 71 tot 78 ct. (X 3 en X 4). Een paar pakke nordinaire Vorstenlanden omblad werden be taald met 185 ct. Met de Java-tabakken was het nog erger gesteld en de duffe Z-sorteerlngen (binnengoed) brachten prijzen van 71 tot 82 ct. De duffe Sudleafs werden eveneens zeer hoog be taald met prijzen varleerende tusschen 52 en 81 ct Twee kisten Sudleaf, die op het kantje af van ge zond waren, brachten 102 ct. op. Al deze prijzen per V2 K.G. Het is natuurlijk zeer moeil'.vk voor tabak een prljsbasls vast te stellen, er zijn geen twee merken gelijk aan elkaar, maar gezien deze afloop liggen deze prijzen toch op een veel hooger peil dan op 9 Mei daarvoor ooit bëtaaïd zou zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2