Twee werelden z Vooral Sheffield zwaar getroffen Bonaanwijzingen Verduistering r Gedwongen evacuatie uit Britsche steden Wie zal lord Lothian opvolgen? Hertzog treedt uit het parlement Aardschokken in Wales VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Wederopbouw van Middelburg ZELDZAME VISGH ULSTERS PREMIER TE LONDEN Vrouw ernstig mishandeld J' V Koninc BlENFAIT De luchtactie tegen Engeland BLOEMBOLLENCULTUUR CARTON IN PLAATS VAN HOUT Kou - Kou - Kou VRIJDAG 13 DECEMBER 1940 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERI3 DE SPAARNESi AD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22752 Nieuw uitbreidingsplan noodzakelijk Een soort maanvisch te Scheveningen aangevoerd Londen tracht lersche hereeniging te bevorderen Dader krijgt anderhalf jaar KERSTBOOMEN DUURDER GASVERSTIKKING Groote brand in Fransch klooster Layton over Britsch gebrek aan vrachtschepen Lothian's laatste rede Lothian's lijk op Amerikaan- schen kruiser naar Engeland? Toelatingseischen voor kweekers en handelaren Bloemkweekerij Boonikweekerij LUCHTAANVALLEN DOOR FRANSCHEN EN THAïS Jongetje bij aanrijding ernstig gewond DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Aan verwondingen bezweken Petroleumdistributie Brood en gebak Eieren Peulvruchten Vleesch Boter en margarine NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct.. Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voot prijzen der .Omroepers" zie de rubriek In zijn groote rede voor de arbeiders in de wapenindustrie heeft de Führer van het Groot-Duitsche Rijk op de hem eigen populaire pakkende wijze o.a. twee totaal van elkander ver schillende werelden geschilderd, die met elkander in strijd zijn en waartusschen geen compromis meer mogelijk is, zoodat een van beide ineen moet storten. In de eene wereld heerscht het egoïsme van een kleine bovenlaag groot-kapitalisten, die met de macht van hun geld, hun goud heel de maatschappij aan zich on derwerpen. In deze wereld is de rang orde der waarden zóó, dat het volk, de arbeiders, er zijn voor het bedrijfsleven, en het bedrijfsleven er is voor het zoo hoog mogelijke geldwinsten eischende kapitaal. In de andere wereld, waartoe Duitsch- land behoort, is die onnatuurlijke rang orde omgekeerd. Daar staat het kapi taal ten dienste van het bedrijfsleven, en het bedrijfsleven ten dienste van de arbeiders, van gansch het volk, dat niet alleen den plicht tot arbeiden, maar ook het recht op arbeid heeft, en in de ar beidsvreugde zijn hoogste geluk vindt. Wanneer wij, Katholieken, die van uit onze levensbeschouwing hebben te leven, tusschen deze tiyee aldus geschilderde Werelden hebben te kiezen, dan kan onze keuze niet anders vallen dan op die we reld, waarin de opbouw van de maat schappij uitgaat van het belang van de gemeenschap, het volk in zijn geheel, kortom den mensch. Het liberale indi vidualistische grootkapitalisme is een Pestillentie, waartegen de Pausen van Rome en de Katholieke Kerk te velde zijn getrokken in hun strijd voor de be ginselen van sociale rechtvaardigheid en naastenliefde. En ook de Katholieke vakbonden hier te lande hebben in dien strijd hun gulden sporen verdiend en menige overwinning weten te behalen. Wij kunnen ons er dan ook niet anders dan over verheugen, wanneer er een defi nitief einde wordt gemaakt aan de mee- doogenlooze terreur van het liberale groot-kapitalisme. dat de arbeiders tot onderdeelen maakt van de geldproduc- tiemachine, onderdeelen. die in zichzelf en op zichzelf geen andere waarden zou den hebben dan materialen en instru menten. In Duitschland heeft het Duitsche na- tionaal-socialisme de liberaal-kapitalis tische rangorde der waarden, zooals de führer nadrukkelijk verklaarde, omge keerd en hij zeide van den huidigen Duitschen staat; „In dezen staat be haalt het volk zijn bestaan Het volk be paalt in dezen staat zijn leiders, de richtsnoeren van zijn leiding, want het is in dezen staat mogelijk geworden de breede massa in haar grootsten omvang in een partij op te nemen, die van onder af begint en millioenen menschen om vat, die millioenen functionarissen heeft, uitsluitend menschen uit het volk." Moge Duitschland dat wat het voor zichzelf als een zegen en een glorie er kent, ook aan Nederland met eerbiedi ging van Nederlands eigen geaardheid en karakter toestaan, want öok het Ne- üerlandsche volk wil niets liever dan zelf zijn bestaan en zijn leiders en de richt snoeren van zijn leiding bepalen opdat de breede massa in haar grootst mogelij ken omvang in nationale eenheid en eensgezindheid tot een sterk georgani seerde partij, die van onder af is begon nen. worde opgenomen. Burgemeester en Wethouders van Middelburg venvachten binnenkort goedkeuring van het hieuw ontworpen stratenplan door den alge meen-gemachtigde voor den wederopbouw, en Wijzen er op, dat nu ook ten spoedigste een uitbreidingsplan voor de geheele gemeente moet worden vastgesteld, zulks in aansluiting met dat stratenplan en met het streekplan van bet eiland Walcheren. Zij stellen voor het maken van een schets voor dit plan op te dragen aan Ir. P. Verha gen Lzn., directeur der Stichting Herbouw Mid delburg, Jhr. Ir. J. de Ranitz en Ir. D. Roo senburg, ontwerpers van het streekplan, in sa menwerking met den directeur der gemeente- Werken te Middelburg, den heer P. J. Jansen. Hedenochtend is aan den vischafslag te Scheveningen een soort maanvisch aangevoerc van ongeveer een meter lengte en met een ge wicht van 40 K.G. Dergelijke visschen. welke in de Indische Wateren veel voorkomen, zijn volgens oude visschers nog minder hier gevangen. De visch, welke aan den afslag verkocht za. Worden, is gevangen m de netten van de TX 39> schipper P. v. d. Vis. DUBLIN, 13 Dec (D.N.B.) - Men brengt hier het bezoek van den nieuwen minister president van Noord-Ierland, Andrews, aan i n i t ue :iie d'an- nen ten aanzien van de havens van Ier land. Volgens berichten uit Londen is men daar in uvlutaivjke Klingen van meening, dat de Va- era zijn afwijzend standpunt in de kwestie der teunpunten wellicht zou herzien, indien Ulster '-rn tewmopt zou komen ten opzichte van het vraagstuk van vereeniging der beide lersche t,u:n ivien zou daarom te Londen Ulster tot enig toegever willen bewegen en Andrews wil- en aanraden, jegens de Valera een tegemoetko- nende houding aan te nemen. Want de havens van West-Ierland heeft men steeds dringender loodig met het oog op het toenemende duik- 'ootgevaar op den Atlantischen Oceaan. Voor al de minister van Binnenlandsche Veiligheid, Morrison, die uit de Arbeiderspartij is voortge- a men. neeit zich in een langdurig onderhoud net Andrews in dezen geest uitgesproken. An drews heeft toen herinnerd aan zijn vroegere verklaringen, waarbij hij iedere afwijking van de politiek van zijn voorganger, lord Craigavon, afwees en een vereeniging met Zuid-Ierland volkomen uitgesloten noemde. Volgens de uit Londen ontvangen berichten ■racht de Britsche regeering het verzet van Ulster te ontzenuwen door te zeggen, dat de po- utie van Ulstei in een Vereenigd Ierland zeer sterk kan zijn, doordat de Britsche vloot dan door haar aanwezigheid in de voornaamste ha vens controle zou kunnen oefenen op het ge heele politieke en economische leven van Ier- iand. De 38-jarige J. J. B.. te Oss, had zich voor de Bossche rechtbank te verantwoorden gehad terzake dat hij op 16 Augustus j.l. te Oss de vrouw van A S. zwaar lichamelijk letsel had toegebracht door haai met een steen op het hoofd te slaan. Hij had voor den rechter be weerd van niets te weten, doch na getuigen verhoor was tegen hem een gevangenisstraf van twee jaren geëischt. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De fijnsparren, die als Kerstboomen moeten dienen, worden thans dag aan dag in zendingen van veie duizenden stuks van de kweekerijen op de Veluwe voornamelijk naar de markten in de groote steden vervoerd. De kweekers spreken over het algemeen van een uitsteken den handel. De grootste vraag is naar boomen van 1.5 tot 2 meter lengte. Het transport, dat vorige jaren met vrachtauto's geschiedde, gaa' nu hoofdzakelijk per spoor. De prijzen der Kerstboomen zijn mede als gevolg hiervan ruim 30 pCt. hooger dan vorig jaar. jHMtHNR gfëa&g&Hls HH OprRimingswerk in de Engelsche hoofd stad Leden van de Londensche burger lijke hulpdiensten aan den arbeid bij de opruimingswerkzaamheden in de wijken, welke zw>aar te lijden hadden van Duit sche luchtaanvallen. (Foto Weltbild) Zonsondergang 13 December 17.27 Zonsopgang 14 December 9.42 Maanopkomst 17.04, -ondergang 7.51 Proefstation voor Bouwmaterialen fe Bureau voor Chemisch Onderzoek Amsterdam, Da Costakade 104. Tel 4304" Te Apeldoorn is m den nacht de 79-jarige Weduwe Garritsen in haar woning aan de ro zenstraat door gasverstikking om het leven ge komen. Zü woonde alleen. NEW YORK, 13 Dec. (D. N. B.) De aanvallen van het Duitsche luchtwapen op verscheidene doelen in Engeland op Don derdagavond en in den nacht van Donder dag op Vrijdag, zijn, volgens berichten van Amerikaansche persbureaux uit Londen, na het vallen van de duisternis begonnen. De toestellen drongen door tot de Midlands en vielen verscheidene steden aan. Ook in Londen is weer luchtalarm gemaakt; on danks het afweergeschut slaagden de Duit sche machines er in Londen te bereiken. Verder zijn boven Liverpool Duitsche bom menwerpers gezien. Voorts zou de Engelsche minister voor Bin nenlandsche Veiligheid, Morrison, hebben mee gedeeld, dat de regeering voorbereidingen treft om afweermaatregelen te nemen teneinde het hoofd te bieden aan de sterkere luchtaanvallen welke in het voorjaar verwacht kunnen worden, zoodra het beter vliegweer wordt. Volgens bericht uit Stockholm is in het Engelsche Lagerhuis Donderdagmiddag in antwoord op verscheiden vragen medege deeld, dat weldra een begin gemaakt zal worden met de gedwongen evacuatie van al le kinderen en jongelui uit de gevaarlijke groote steden van Engeland. Een desbetref fende officieele verklaring zal binnenkort volgen. Naar het D. N. B. verder verneemt, heb ben gisteren sedert de vroege avonduren sterke Duitsche gevechtsformaties bommen van het zwaarste kaliber op Sheffield ge worpen. Sheffield in Midden-Engeland is het bijzon der belangrijke centrum van staalindustrie en wapenfabricage. In een onafgebroken reeks stegen de Duitsche machines op van haar ba ses in Frankrijk en België, zonder hinder te ondervinden van het slechte weer boven het Kanaal. Boven Midden-Engeland waren de weersomstandigheden heel wat beter, zoodat de vliegtuigen hun bommen met de grootste nauwkeurigheid op de buitengewoon belangrij ke wapenfabrieken konden werpen. De terug gekeerde bemanningen van de toestellen der eer ste golf deelden mede. dat reeds na enkele uren op verschillende plaatsen hevige branden woed den. Men kan aannemen, dat door het voort duren van het bombardement deze branden een zoo reusachtigen omvang hebben aange nomen, dat de aanvallen kunnen worden ver geleken met de grootscheepsche acties tegen Londen en de steden in de Midlands. Sheffield, dat 900.000 inwoners telt, is het centrum der Engelsche staalproductie. Evenals in Coventry liggen de staalfabrieken over de geheele stad verspreid. De capaciteit van deze fabrieken bedraagt ongeveer anderhalf millioen ton per jaar, hetgeen 15 procent van de pro ductie van het geheele land is. Uit Sheffield zijn ook zeer speciale staalproducten afkomstig, zooals het magneetstaai, dat nergens anders in Engeland wordt vervaardigd. In vredestijd betrok Engeland zijn giet- en edelstaal voor een aanzienlijk deel uit het vroegere Tsjecho-Slowakije, onder meer voor den bouw van groote oorlogs- en koopvaardij schepen. Deze bron van invoer is natuurlijk afgesneden, vandaar dat Sheffield thans dubbel gewichtig is voor de Engelsche oorlogsindustrie. Bovendien heeft de stad thans ook groote beteekenis voor de productie van munitie en wapens. Men kan zeggen, dat de hevige Duit sche aanvallen van den afgeloopen nacht een zware slag beteekenen voor de industrie van afgewerkte producten zoowel als voor de leve ring van grondstoffen, voor de industrie van motoren en vliegtuigmotoren, voor de productie van giet- en edelstaal ten behoeve van het oorlogsmateriaal en voor de scheepswerven. Volgens den Britschen berichtendienst werd het centrum der stad door brand- en dynamietbommen bijzonder zwaar getroffen. Het ziet er naar uit dat de verwoestingen even groot zijn als die te Coventry, Bristol, South ampton en in andere Engelsche industrie steden, die groote Duitsche luchtaanvallen hebben ondergaan. Verscheidene uren lang, aldus 'n eerste officieuze Engelsche lezing, viel er 'n hagelbui van dynamiet- en brand bommen op deze stad in de Midlands. De schade is zeer aanzienlijk. Verdere bijzon derheden waren nog niet bekend. In een ander Engelsch bericht werd ge zegd, dat ook de industriestreken van Noord- Engeland hevig bestookt zijn. De aanvallen waren bijzonder zwaar, zoodat er een aan zienlijk aantal branden uitbrak. GENèVE, 13 Dec. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Vichy heeft een brand gewoed in het nonnenklooster Anglet in de buurt van Bayon- ne waarbij alle tuingebouwen vernield zijn. De schade is aanzienlijk, daar ook de geheele oogst, het vee en alle landbouwgereedschappen een prooi der vlammen geworden zijn. NEW YORK, 13 Dec. CD.N.B.) New York World telegram meldt dat er zoo spoedig mogelijk een vertegenwoordiger van de Engelsche regeering benoemd zal worden om den overleden ambassadeur te Washington, lord Lothian, op te volgen. In aanmerking komen Eden, de vroegere mi nister van handel Stanley, de minister van openbare gezondheid Macdonald en de vroegere Engelsche ambassadeur te Parijs, Campbell. Naar verder wordt gemeld verklaarde de ver tegenwoordiger van het Engelsche Blokkade- ministerie, sir Walter Layton in een persge- sprek met een verslaggever van de New York Post, vlak voor zijn vertrek naar Canada: „En geland heeft vooral koopvaardijschepen noodig. Zijn verliezen aan koopvaardijtonnage zijn zeer groot en bedragen in het jongste verleden ge middeld vier millioen bruto register ton per jaar. Deze verliezen kan Engeland door den aanbouw van nieuwe schepen niet goedmaken Daarom moet Engeland van de Vereenigde Staten zoo veel mogelijk schepen krijgen. Bo vendien moeten de Vereenigde Staten Engeland den voorrang geven in staal, vooral in stalen legeeringen.'' Naar United Press uit Baltimore aan haar bladen bericht, hield de Britsche ambassadeur, Lord Lothian, voor de American Farm Bureau Association een rede, waarin hij o.a. verklaar de dat Duitschland duikbooten met een grooten actie-radius bouwt en lange afstandsvliegtui gen, waarmede convooien aangevallen zullen worden. Begin 1941 zou Duitschland in de Noordzee twee nieuwe slagkruisers van 35.000 ton be zitten en eenige andere nieuwe schepen. Hier mede zou Duitschland trachten Engelands ver bindingswegen den laatsten slag te geven. Het gevaar ligt in het feit, aldus Lothian, dat Engeland in den wereldoorlog gesteund werd door de Japansche, Italiaansche, Fransche en Amerikaansche vloot, terwijl het thans na het uitvallen der Fransche vloot alleen moet strijden. Met het oog op de enorme taak, waarvoor de Engelsche vloot zich gesteld ziet, is het niet te vermijden dat de schepen „verschrikkelijk dun gestrooid" zijn. Engeland zal in 1941 moe ten bewijzen of het in staat is zijn verbindings wegen open te houden. Indien Engeland den steun van de Ver. Staten met vliegtuigen, mu nitie, schepen en op financieel gebied krijgt, dan zijn wij zeker van de overwinnnig". Ame rika moet thans beslissen of het in zijn belang is Engeland iederen steun te verleenen, opdat Engelands val niet zaI plaats vinden. Naar uit Washington gemeld wordt overweegt het Amerikaansche departement van Buiten- landsche Zaken, de Engelsche regeering voor het vervoer van het stoffelijk overschot van den plotseling overleden Britschen ambassadeur lord Lothian een Amerikaanschen kruiser ter be schikking te stellen. Minister Huil heeft ver klaard, dat de regeering hierover spoedig een beslissing zal nemen. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij heeft, gelet op ar tikel 9 der Landbouw-Crisiswet 1933 en in over eenstemming met de verordeningen van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied, vastgesteld: Als vereischten, bedoeld in de artikelen i lid 2, van het Bloembollensaneeringsplan 1938 (Teelt), van het Bloembollensaneeringsplan 1938 (Export) en van het Bloembollensaneeringsplan 1939 (Handel): I. voor zoover betreft toelating tot de groep kweekers van bloembollen, dat de aanvrager moet aantoonen. dat: a. hij voldoende opleiding heeft gehad als kweeker van bloembollen; b. hij een leeftijd heeft van ten mmste 21 jaar, tenzij hij aantoont, dat hij kostwinner is of binnenkort za. worden, II. voor zoover betreft toelating tot de groep handelaren in bloembollen, dal de aanvrager moet aantoonen, dat: a. hij voldoende opleiding heeft gehad ais handelaar in bloembollen; b hij een leeftijd heeft van ten minste 21 jaar, tenzij hij aantoont, dat hij kostwinner is of binnenkort zal worden; c. hij financieel in staat is handel in bloem bollen naar behooren te drijven; III. voor zoover betreft toelating tot de groep exporteurs van bloembollen: 1. dat de aanvrager moet aantoonen, dat: a. hij voldoende opleiding heeft gehad ah exporteur in bloembollen; b. hij een leeftijd heeft van ten minste 21 jaar. tenzij hij aantoont, dat hij kostwinner is ol binnenkort zal worden: c. hij financieel in staat is den export van bloembollen naar behooren te drijven; 2. dat de aanvrager, zoo zulks door de in stantie, die over de toelating oordeelt, wordt verlangd, moet overleggen een schriftelijk be wijs, afgegeven door den Bond van Bloemboi- lenhandelaren, gevestigd te Haarlem, waaruit blijkt, dat deze bond tegen diens toelating tot de groep geen bezwaar heeft. Als vereischten, bedoeld in artikel 1, lid 2. van het Crisis-Bloemkweekerijbesluit 1937, dat de aanvrager tot toelating in de groep kweekers van blcemkweekerijproducten moet aantoonen, dat: a. 1. hij voldoende opleiding heeft gehad als kweeker van bloemkweekerijproducten, hetgeen werdt aangenomen, indien hij gedurende drie jaren, onmiddellijk aan de aanvrage vooraf gaande, in het bloemkweekerijbedrijf is werk zaam geweest; 2. deze opleiding gericht was op het stichten van een eigen bloemkweekerijbedrijf; b. hij den leeftijd heeft van ten minste 21 jaar. tenzij de aanvrager kostwinner is of bin nenkort wordt; c. hij financieel in staat is een bloemkwee kerijbedrijf te stichten en te beheeren. Als vereischten, bedoeld m artikel 1, iid 2. van het Crisis-Boomkweekerijbesluit 1937, dat de aanvrager tot toelating in de groep kwee kers van boomkweekerijproducten moet aantoo nen, dat: a. 1. hij voldoende opleiding heeft gehad ais kweeker van boomkweekerijproducten, hetgeen wordt aangenomen, indien hij gedurende drie jaren, onmiddellijk aan de aanvrage vooral- gaande, in het boomkweekerijbedrijf is werk zaam geweest; 3. deze opleiding gericht was op het stichten van een eigen boomkweekerijbedrijf; b. hij een leeftijd heeft van ten minste 21 jaar, tenzij de aanvrager kostwinner is of bin nenkort wordt; c. hij financieel in staat is een boomkwee kerijbedrijf te stichten en te beheeren. NEW YORK, 13 Dec. (D.N.B.) De vroegere premier der Unie van Zuid-Afrika, generaal Hertzog, en de Zuid-Afrikaansche minister van Financiën, Havenga, zijn volgens Associated Press uit het parlement der Unie getreden. Oe neraal Hertzog had reeds eenige weken geleden het voorzitterschap van de nationalistische par tij neergelegd. In deze eigenschap leidde Hert zog de zgn. vredesbeweging» BERLIJN, 13 Dec. (D.N.B.) Naar de Engel sche nieuwsdienst meldt, zijn gisterenavond in verscheidene steden en dorpen van Wales kort na 10 uur aardschokken gevoeld, welke 43 se conden aanhielden en wel in een gebied van Bangor tot Carnarvon. Bijzonderheden hierover zijn nog niet bekend gemaakt. HANOI, 13 Dec. (Domei) Gevechtsvliegtuigen van FYansch Indo-Cbira hebben hun vergel- dingsaanvallen op militaire bases van Thailand voortgezet en Woensdagavond drie ton bommen laten vallen op Udorn, nabij Vientiane. Verder werden door Thailandsche vliegtuigen aanvallen ordernomen op Nakhon-Phanom tegenover Thakek, dat in Indo-China aan de Mekong- rivier is gelegen. Op initiatief van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland zal het fust in den tuinbouw gedeeltelijk door carton worden vervangen. In verband met de houtschaarschte dreigde namelijk een stagnatie in den tuinbouw te ont staan wegens gebrek aan houten kistjes. Per jaar hebben namelijk alleen de tuinbouwveilingen in ons land reeds ruim 10 millioen kistjes noodig. De kisten- welke bestemd zijn om slechts één keer te worden gebruikt zullen nu van carton worden gemaakt, waarvoor het centraal bureau een dertigtal machines heeft gekocht, welke over de veilingen zullen worden verdeeld, zoodat de veilingen zelf de verpakking zullen kunnen maken. Behalve een belangrijke houtbesparing betee- kent deze nieuwe emballage een buitenkansje voor de stroocartonindustrie. Donderdagmiddag omstreeks half één is op den Amsterdamschen Straatweg onder de ge meente Maarssen, tusschen den Driesprong en het Kruispunt, het 11-jarig jongetje Hennie Sch. door een uit de richting Utrecht komenden grooten vrachtauto aangereden, toen hij plotse ling al spelende den straatweg overliep. Het kind kreeg een hersenschudding. Nadat hij ver bonden was is de jongen per ziekenauto naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd, zijn toestand is zeer ernstig. Door hun kou, koorts en pijnui Wrijvende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. De 14-jarige Stadhouders uit Made, die, zoo- ris gemeld, onder een kipkar terecht was geko men, is in het Ignatius-gesticht te Breda aan de bekomen verwondingen overleden. De secretaris-generaal van bet departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maan dag 16 December a.s. tot en met Zondag 19 Januari 1941 de met „periode C" gemerkte ze gel van de serie welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlichting in het huishouden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, recht geeft op het koopen van 2 L. petroeum. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het navol gende bekend: Elk der met „19" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maan dag 16 December tot en met Zondag 22 Decem ber a.s. recht op het koopen van 125 gr. rogge brood of 100 gr ander brood Voorts geeit elke der met „19" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rant soen gebak. Dit omvat voor de hierna genoem de bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gr., biscuits en wafels 90 gr., speculaas 140 gr., andere koekjes 200 gr., koek 160 gr., cake 300 gr., gevuld klein korstgebak (b.v. amandel- broodjes) 400 gr., gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 50 gr., taart en gebak 600 gr Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 22 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 23 tot en met 29 December as., met dien vïfitande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants, e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 De cember tot en met Zondag 22 December as. geeft de met „22" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koo pen van één ei. De bonnen, welke op 22 Decem ber nog niet gebruikt zijn. blijven geldig tot en met Zondag 29 December a.s., met dien ver stande, dat ook zij geiurende de week van 23 tot en met 29 December as. niet gebruikt mo gen worden in hotels, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van Dinsdag 17 De cember tot en met Zondag 12 Januari 1941 geeft de met „103" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht op het koopen van een k.g. peulvruchten. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 De cember tot en met Woensdag 25 December as. geeft elk der vier met „12 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koo pen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleeschwaren. De met „12 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleesch waren. De bonnen, welke op 25 December as. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 29 December as. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier brood en 150 gram voor bloedworst. Zooals reeds eerder bekend werd gemaakt geeft de met „21" genummerde bon van de boterkaart zoowel als van de vetkaart geduren de het tijdvak van Zaterdag 14 December tot en met Vrijdag 20 December a s. recht op het koopen van 250 gram boter of margarne. De bonnen, welke op 20 Decembei nog niet ge bruikt zijn blijven voorts nog geldig gedurende de week van 21 tot en met 27 December as. Voorts geeft de met „21" genummerde bon ge durende het tijdvak van 30 November tot en met 27 December as. recht op het koopen van een halve flesch slaolie. Het afleveren van de hoeveelheid slaolie, welke onder afgifte van de met ,21" genummerde bon is gekocht, is uitsluitend toegestaan gedurende het tijdvak van 14 December 1940 tot en met 31 Januari 1941 De met „21" .genummerde bonnen geven dus geen recht op het koopen van vet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1