Hulpverleening aan de slachtoffers van den oorlog De Duitsche aanvallen op de Britsche bewapeningscentra De Italiaansche pers over den strijd in Albanië en Afrika „Indo-China wijkt niet voor Thailand" De capitulatie van het Belgische leger Verduistering nr EXTRA-RANTSOEN KAAS WAAR TWEE RUILEN.... BOTER EN KAAS Winterhulp neder- land VEREENIGDE KATHOLIEKE PER3 Commentaar op het Duitsche weermachtshericht Neville Butler vervangt tijdelijk Lord Lothian Verrekening van reeds verleenden steun geivenscht BRANDSTOFFEN- BIJSLAG TURKIJE'S DEFENSIE Engeland zet al zijn kracht in tegen Italië ZATERDAG 14 DECEMBER 1940 - OCHTENDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal, 0 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22753 27.000 ton tot zinken gebracht VRAAGT UW LEVERANCIER f 3.- p. flesch Arak Rum Cilroen Verklaring van gouverneur Decoux EEN RUSSISCH CREDIET AAN TSJOENGKING? De Amerikaansche neutrali- teitszone Ghineesch steunpunt bij Tsjangjang bestookt Een half pond van 16 tot en met 29 December Kaasproducenten kunnen als boterproducenten worden toegelaten Ook op de kostwinnersvergoeding Smokkelarij van narcotica onder de Arabieren Koning Leopold heeft zijn bond- genooten niet verraden Nieuw crediet van 49 millioen Turksche ponden Engelands gebrek aan schepen J V Onderhandelingen te Rome Duitsch schip voor Midden- Amerika tot zinken gebracht Gritiek van het Lagerhuis op de regeering Ruim 40 millioen francs voor Belgische Winterhulp Stalin en Molotof stellen zich candidaat Emigrantenschip vergaan Generaal Ruge niet in een concentratiekamp Noorwegens grootste schip gezonken Geld wisselen met een batig slot Waarheen gaat het geld? MUTATIES OP FRANSCHE KOLONIALE POSTEN NIEUWE HAARLEM COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterle verlaagde prijzen Voo» prijzen der .Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 13 Dec. (D.N.B.). Volgens de verklaringen van ooggetuigen overtreft de groote aanval der Duitsche bommenwer pers op Sheffield in hevigheid zelfs de ac tie tegen Coventry. Vele honderden vlieg tuigen hebben aan den aanval deelgenp- men. Op een afstand van 120 kilometer wa ren de laaiende branden te zien. Alle Duitsche toestellen, die boven Shef field hebben gevlogen, zijn behouden op hun bases teruggekeerd. BERLIJN, 13 Dec. (D.N.B.). Het Duitsche wcermachtsbericht van heden maakt weer mel ding van verscheidene groote successen, die de Engelsche agitatie ook met de fraaiste woorden niet kan verbloemen. De laatste twee nachten zijn sterke en zeer sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen massaal opgetreden tegen de wapensmidsen in de Midlands. Nadat Bir mingham in den nacht van 19 op 20 Novem ber voor de laatste maal een vreeselijken slag van het Duitsche luchtwapen moest incasseeren, is het thans, zooals reeds gemeld, in den nacht van 11 op 12 December opnieuw zeer zwaar aangevallen. Het effect was ontzaglijk. Het weermachtsbe- richt maakt met sobere woorden melding van reeksen treffers op de industrieele en spoorweg installaties der stad en van zware ontploffingen in het Zuidelijke deel der stad. Voorts vloog een gasfabriek in de lucht, waardoor een groote brand ontstond. Als beste bewijs voor het al- geheele succes konden in aansluiting hierop tal rijke groote, middelgroote en kleine oranden waargenomen worden. Nauwelijks twaalf uur later vielen zeer sterke Duitsche formaties ge vechtsvliegtuigen voor de eerste maal een nieuw doel in groote attaques aan. De ongeveer 50 km van Manchester gelegen reusachtige stad Shef field werd, om een uit de Vereenigde Staten af komstige uitdrukking te gebruiken, gecoventreerd (afgeleid van Coventry). De teruggekeerde vlieg tuigbemanningen melden eensluidend, dat de aangerichte vernieling in de talrijke bewape- r.ingsbedrijven nog grooter is dan indertijd in Coventry. De aanvallen geschiedden door voortdurend op elkander volgende golven gedurende den ge- heelen nacht en zij werden begunstigd door hel der maanlicht, dat het gemakkelijk maakte de meest loonende doelen uit te zoeken. Sheffield is met zijn 550.000 inwoners de op vijf na grootste stad van Engeland. De beroete fabrieken en de primitieve arbeiderswijken aan de samenvloeiing van Don en Sheaf maken Sheffield tot een van de Ieelijkste steden des lands. Voor de wapenindustrie werken motorenfa- brieken voor vliegtuigen en auto's, fabrieken waar vliegtuigonderdeelen worden vervaardigd, munitie-, vuurwapens- en bommenfabrieken. Ook worden in Sheffield pantserplaten en ge schut van allerlei kaliber geproduceerd. Boven dien staat Sheffield bekend om zijn talrijke fa brieken van het beste staal en de daarvan ver vaardigde stalen producten. Een 200-tal cokes-fabrieken werkt aan de vervaardiging van benzol en ook de textiel- en kleurstoffenindustrie heeft hier haar zetel. Fa brieken voor optische instrumenten en cement fabrieken voltooien het beeld van dit uiterst belangrijke Britsche bewapeningscentrum. De Duitsche formaties gevechtsvliegers von den hier dus een uiterst succesvol terrein voor hun vernielingswerk. Naar ter aanvulling omtrent den aanval op Sheffield in den afgeloopen nacht gemeld wordt, veroorloofde gunstig aanvalsweer met zicht op de aarde den bemanningen der Duitsche ge vechtsformaties de opgedragen industrieele doe len duidelijk te onderscheiden en de uitwerking onmiskenbaar te constateeren. Bijzonder hevig woedden de branden in de groote fabrieksinstallaties in het Noordoosten van de stad,, die vlak langs den weg naar Ro- therham liggen. Ook in het centrum der stad en ten Noorden daarvan breidden de brand haarden zich snel uit Talrijke groote en vele kleine branden, afgewisseld «net ontploffingen en steekvlammen van allerlei afmetingen, voeg den zich aaneen en vormden weldra een enkele reusachtige vlammenzee. De bemanningen, die het laatst in actie kwamen, hebben alleen al zestig brandhaarden kunnen tellen. Ondanks sterken luchtafweer en het optreden van jagers slaagde de tegenstander er niet in op eenigerlel wijze den aanval succesvol te belemmeren. Op meer dan 150 k.m. konden onze bemanningen de brandfakkels van Sheffield nog duidelijk on derscheiden. De verwoesting van de industrie wijken van Sheffield in een mate als in den afgeloopen nacht bereikt is, vormt een zwaren slag voor de productie er. verwerking van edel- staal in Groot-Brittannië. De Britsche bewa peningsindustrie is hierdoor getroffen op een wijze, die haar uitwerking nog lang zal doen gevoelen. In den nacht van Donderdag hebben, naar het D.N.B. verneemt, geen vijandelijke vlieg tuigen boven Duitsch gebied gevlogen. Verder wordt gemeld, dat een Duitsch verkennir.gstoe- stel met groot vliegbereik Donderdag ten Zuiden van het eiland Wight twee Spitfires heelt neer geschoten. In het geheel verloren de Engelschen, voor zoover tot op het oogenblik bekend, Don derdag drie toestellen. Naar het D.N.B. verneemt, meldt een Duit sche duikboot het tot zinken brengen van 27.000 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte. Een kleine duikboot heeft, naar het D.N.B verneemt, drie gewapende vijandelijke koopvaar dijschepen, met in totaal 15.800 brt. inhoud, in den grond geboord. De Donderdag ondernomen fotografische ver kenning heeft het bewijs geleverd, dat de in den loop van deze maand op Bristol gerichte drie aanvallen door uitstekend succes zijn bekroond. Een belangrijk gebied met talrijke industrieele installaties is over een oppervlakte van 1200 bij 1200 meter volkomen vernield en afgebrand. Een gasfabriek kreeg verscheidene voltreffers. Ih de naburige haven Avonmouth konden soortgelijke vernielingen worden vastgesteld. Buiten O.B. en F1 HANIO, 13 Dec. (Domei). Vice-admiraal Jean Decoux, gouverneur-generaal van Indo- China, heeft tegenover de Japansche pers een verklaring afgelegd over de onwrikbare vastberadenheid van zijn regeering ten aan zien van de huidige situatie tusschen Franschh-Indo-China en Thailand. Hij zeide o.a.: „Mocht Thailand zijn invallen en mili- tatire acties in de toekomst voortzetten dan heanwoorden wij iederen aanval van hen me een tegenaanval. Ofschoon Indo-China nog hoop koesert op een vreedzame regeling moet Thailand verantwoordelijk gesteld wor den, indien de toestand op oorlog uitloopt." 1 WASHINGTON, 13 Dec. (Transocean). De Engelsche ambassaderaad Neville Butler zal, naar verluidt, de leiding van de Engelsche am bassade tot de benoeming van een nieuwer, am bassadeur overnemen. Butler heeft Lothian reeds op het diner te Baltimore vertegenwoordigd TOKIO, 13 Dec. (Domei) De Japansche woordvoerder heeft in de persconferentie me degedeeld, dat er in Tokio geen officieele be richten ontvangen zijn welke het bericht be vestigen dat de Sovjet-Russische regeering een crediet van honderd millioen joean zou ver strekt hebben aan het bewind van Tsjang Kai Sjek. TOKIO, 13 Dec. (D.N.B.) Het hoofdkwar tier van de Japansche marine in Midden-China maakt bekend De secretaris-generaal van het departement Van Binnenlandsche Zaken schrijft aan de ge meentebesturen o.m. het volgende: Naar verwacht mag worden, zal binnen af- zienbaren tijd een begin kunnen worden ge maakt met de uitkeering van de rijksbijdrage in de als gevolg van oorlogsgeweld geleden schade aan huisraad, kleeding en dekking. De interdepartementale contactcommissie voor de hulpverleening aan oorlogsslachtoffers heeft een regeling ontworpen betreffende de verrekening van reeds verstrekte gelden en goe. heren met die uitkeering. Ingevolge qeze regeling worden de gelden en goederen, welke verstrekt zijn uit de middelen van het Herstelfonds en uit die van de Natio nale Ljsamelin" ten behoeve van deze verre kening aa*S hvf departement van Financiën opgegeven door de zorg van respectievelijk het departement van Sociale Zak _i en het Natio naal Fonds voor bijzondere nooden, die op hun beurt de daarvoor noodige opgaven verkrijgen van de op qit gebied werkzame provinciale co- mité's, dan wel, voor wat betreft de provincies. Waarin nog geen centraal charitatief comité is gevormd, door bemiddeling van de Commissa rissen dier provincies. Voor zooveel noodig zal hiervoor door genoemde comité's resp. commis sarissen een beroep op de medewerking der ge meentebesturen worden gedaan of is dit reeds gedaan. In verschillende gemeenten is evenwel huisraad, kleeding en/of dekking dan wel geld voor de aanschaffing daarvan, bij wijze van voorschot op de bijdrage in de geleden schade, uit de eigen middelen der gemeente aan de getroffenen verstrekt. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt het navol- Bende mede met betrekking tot de distributie van kaas; Het. is mogelijk gebleken, naast het rant soen kaas, dat aangeschaft kan worden te gen afgifte van de reeds voor het tijdvak van 2 tot en met 29 December aangewezen bonnen van het algemeen distributiebon boekje, welke elk recht geven op het koopen van 100 gram kaas, een extra-rantsoen kaas beschikbaar te stellen. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 tot en met Zondag 29 December zal de met »35" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geven op het koo- Pen van 125 gram kaas. De geldigheidsduur van bon „35" eindigt 29 December a.s., zoo dat deze bon na dien datum niet meer ge bruikt kan worden. Het ligt in het voornemen, voor het tijdvak Van 30 December tot en met 12 Januari haast de bonnen ter verkrijging van het ge bruikelijke rantsoen van 100 gram wederom een bon aan te wijzen ter verkrijging van een extra-rantsoen kaas van 125 gram. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den handel nog een voorraad smeerkaas in ver- Pakkingen van 125 en 250 gram verkrijgbaar is. Ooor het aanwijzen van bon „35" voor het koo Peo van 125 gram kaas is thans ae gelegenheid Beopend, smeerkaas in deze verpakkingen te koopen. Voor smeerkaas in verpakkingen van 250 gram dienen vanzelfsprekend twee bonnen te worden afgegeven. De aandacht van détaillisten wordt gevestigd °P de in een officieele publicatie vermelde bij zonderheden betreffende het inleveren van bonnen. L. J. A. Trip, secretaris-generaal, wnd. boofcj van het departement van Financiën, zal als voorzitter van de financieele commissie der ®tichting winterhulp Nederland Zondag 15 De- ^mber van 18.55 uur tot 19.00 uur over beide ^hders spreken over het thema: „Waarheen 6aat het geld van de eerste collecte?" Den besturen der gemeenten, waar dit het geval is, wordt verzocht, voor 16 Decem ber a.s. een verzoek tot den secretaris-ge neraal van Financiën te richten om goed te keuren, dat ook die voorschotten met de rijksuitkeering worden verrekend. Door de zorg van het departement van Financiën zullen de ingehouden bedragen dan aan de gemeenten worden gerestitueerd. Voor zoover gelden en goederen voor dit doel zijn verstrekt uit de middelen van semi-overheidsinstanties of particuliere vereenigingen door of met medewerking van de overheid opgericht, dan wel -tredend in de overheidstaak der hulpverleening. welke gelden en goederen eveneens bij wijze van voorschot op de bijdrage in de gele den schade zijn verstrekt, behoort door de zórg van die instellingen vóór 16 De cember a.s. een verzoek tot verrekening daarvan met dé bijdrage tot den secretaris generaal van Financiën te worden gericht. De verzoeken om verrekening, zoowel die van gemeentebesturen als die van andere instellin gen, behooren schriftelijk te worden ingediend door tusschenkomst van de Contact-commissie Hulpverleening Oorlogsslachtoffers (secreta riaat: departement van Binnenlandsche Zaken kamer 14). De secretaris-generaal merkt op, dat in deze verzoeken nog niet behoeft te worden mede gedeeld, welke bedragen aan de getroffenen in dividueel zijn verstrekt. Wanneer de secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën, heeft goedgekeurd, dat de verreke ning kan plaats vinden, zullen van de zijde van dat departement nadere mededeelingen worden gedaan aangaande de wijze, waarop de per ge troffene in te houden bedragen moeten wor den opgegeven. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, in de Nederiandsclie Staatscou rant van 13 dezer opgenomen, wordt de mogelijkheid geopend om: le. kaasproducenten als producent van boter tce te laten en 2e boterpakkers als boterhandelaren toe te laten. Voorts is hierin vastgelegd, dat aan allen, die fabriekmatig ten minste 2000 K.G. boter per jaar bereiden dan wel zulks aannemelijk maken, een ompakvergunning zal worden verstrekt. Het hoofd van het Afwikkelingsbureau heeft aan de burgemeesters het volgende medegedeeld, hetwelk geldt zoowel voor hen, die zich nog in militairen dienst bevinden, als voor hen, die tot den Opbouwdienst behooren. Evenals het vorig jaar zal over den winter 194041 brandstoffenbijslag op de kostwinners vergoeding worden toegekend ten aanzien van dienstplichtigen, die ten tijde van hun opkomst steun genoten of in werkverruiming geplaatst waren. Hezelfde geldt ten aanzien van hen, te wier aanzien kostwinnersvergoeding is of wordt toegekend, berekend naar het inkomen, hetwelk zij zouden hebben genoten, indien zij in steun waren opgenomen of in werkverruiming zouden zijn geplaatst, om het even of zij hoofd- of mede kostwinner zijn. Deze bijslag, welke over het tijdvak van 27 October 1940 tot en met 29 Maart 1941 kan worden toegekend, bedraagt 1.30 per week, waarin 5 pet. voor duurtebijslag begrepen is. BEIROET, 13 Dec. (D.N.B.) In de rubriek „rechtszaken" der Arabische dagbladen vindt men bijna dagelijks artikelen over gevallen van smokkelarij van narcotica. In de nabijheid van Cairo is kort geleden een bende van vier per sonen, onder welke twee vrouwen, gearresteerd, in wier bezit voor een waarde van twee duizend gulden opium en hasjisj werd gevonden. Op een reiziger in den trein van Aleppo naar Damascus is anderhalf kilo opium gevonden. De autoritei ten van alle Arabische landen zijn ernstig ver ontrust door het recente toenemen van deze smokkelarij. GENèVE, 13 Dec. (D. N. B.). Onder het op schrift „Een legende die ongedaan gemaakt moet worden, Leopold III heeft zijn bondge nooten in Mei 1940 niet verraden", bevat de Moniteur, die nauw contact onderhoudt met Pierre Laval, een artikel, waarin de omstan digheden der capitulatie yan het Belgische le ger, in tegenstelling tot de destijds door de vroegere regeering Reynaud afgelegde verkla ringen. in haar ware gedaante geschilderd worden. De Fransche openbare meening heeft, schrijft het blad, sinds de beweringen vati Reynaud den indruk gehad, dat Leopold III zijn plichten te genover de bondgenooten, die hij voor zijn land te hulp riep, niet vervuld heeft, en dat hij door 't vroegtijdig neerleggen van de wapenen in ster ke mate tot de definitieve nederlaag van Frank, rijk heeft bijgedragen. Noch de Belgische Koning noch het Belgische leger kunnen echter aan geklaagd worden, hun plichten verwaarloosd te hebben. Met het oog op den militairen toestand, waarin het Belgische leger zich bevond, be stond er destijds blijkbaar slechts de keuze tusschen een vreeselijke slachting onder de Belgische soldaten en burgers, hetgeen overi gens het verzet slechts korten tijd had kun nen verlengen, en het door Leopold III geno men besluit. Het blad wijst erop, dat Koning Leopold den wensch om de wapens neer te leggen aan Frankrijk en Engeland tot uiting heeft gebracht eji hen daarvan driemaal op de hoogte heeft gesteld. Tenslotte constateert de Moniteur, dat het dus blijkt, hoezeer hec verwijt van Reynaud jegens den Belgischen Ko ning, dat hij de bondgenooten niet op de hoog te gebracht zou hebben van de critieke positie van het Belgische leger en van de noodzake lijkheid de wapens te strekken, ongegrond is. ISTANBOEL, 13 Dec. (DJN.B.) De Turksche regeering heeft een wetsontwerp in voorbereiding, waarbij het ministerie van Defensie een nieuw crediet wordt verleend van 49 millioen Turksche ponden. De dek king zal geschieden door buitengewone toe wijzingen van gelden. Luit.-generaal Ali Russa, de opperbevelheb ber over het Turksche gebied, waar de uit zonderingstoestand bestaat, is in Ankara aan gekomen. Hij bracht rapport uit over de door hem getroffen maatregelen en diende nieuwe voorstellen in. Volgens de grondwet loopt de uitzonderingstoestand na een maand, dat wil in dit geval zeggen op 21 December, af. Men neemt aan, dat bij besluit van het parlement deze ter mijn verlengd zal worden. BUENOS AIRES, 13 Dec. (D.N.B.) Het minis terie van Landbouw heeft medegedeeld, dat het Engeland door gebrek aan schepen niet moge lijk is, al het vleesch, dat voor het tweede oor logsjaar gekocht was, af te nemen. ROME, 13 Dec. (Stefani). De Italiaansche bladen van Vrijdagavond bespreken de laatste militaire gebeurtenissen aan de Grieksche en Egyptische fronten. Zij komen tot de conclusie, dat Engeland parallel een militair offensief in Egypte en een propaganda-offensief heeft in gezet, welk laatste offensief, evenals het eerste, tot mislukking is gedoemd, omdat het Italiaan sche volk, dat weet, dat de oorlog zijn ups en downs heeft, zijn vertrouwen in de eindover winning onaangetast handhaaft. De Lavoro Fascista schrijft, dat Engeland op nieuw zijn krijgskreet heeft laten hooren: Grijpt Italië aan. De Engelsche propaganda overdrijft de oorlogsfeiten, die de Italiaansche communi- qué's met volkomen openhartigheid rapportee ren en deze openhartigheid rechtvaardigt het onwrikbare vertrouwen van het Italiaansche volk. De Giornale d'Italia merkt in zijn hoofdarti kel op, dat de oorlog van Engeland een critieke phase is ingetreden en noemt de moeilijkheden op, die Engeland benauwen: de Duitsche bom bardementen, de tegenblokkade der sph, de aanwezigheid van de Italiaansche vlootstrijd- krachten in de Middellandsche Zee,, die Enge land dwingen een groot deel van zijn vloot in deze wateren te houden, den wanhopigen finan- cieelen toestand, de opstanden der Arabieren in Palestina, het lijdelijk verzet der Arabische vol keren aan de Roode Zee, de burgerlijke onge hoorzaamheid der Hindoes, de verliezen aan koopvaardijtonnage. Onder deze omstandigheden ontketent Engeland een offensief in de Mar- marische woestijn en werpt het, alles op alles Zonsondergang 14 December 17.28 Zonsopgang 15 December 9.43 14 December Maanopkomst 17.48; -ondergang 8.50 Zonsondergang 15 December 17.28 Zonsopgang 16 December 9.44 15 December Maanopkomst 18.39; -ondergang 9.44 zettende, het beste deel van zijn troepen n. den strijd. Dit is geen vertoon van kracht, maar een wanhoopsgebaar van den gewonden leeuw, die tracht zich los te maken uit een doodelijken greep. De Giornale d'Italia herinnert er aan, dat in Juni 1918 het Oostenrijksche bevel alles op al les zette aan de Piave om een snel succes te behalen, terwijl integendeel dit offensief juist de definitieve overwinning der Italianen voor bereidde. Het blad besluit met te verklaren, dat de kracht der Italiaansche strijdkrachten deze wanhopige poging der Britten tot mislukking doemt. In gezaghebbende kringen te Rome wijst men er op, dat parallel met de oorlogsac tiviteit de Italiaansche regeering een groote bedrijvigheid op politiek en economisch ge bied ontplooit. Op het oogenblik worden handelsbespre kingen te Rome gevoerd met delegaties van Zweden, Bulgarije, Slowakije en Denemar ken. De besprekingen met Zweden worden gevoerd in een sfeer van wederzijdsch vertrouwen en zul len over enkele dagen beëindigd worden. Met Bulgarije duren de besprekingen al sen week en zijn genaderd tot een gunstig resultaat. Vrij dag werd te Rome een Slowaaksche deiegatie verwacht. Met Denemarken is reeds een accoord geteekend ter vernieuwing van de clearing en vervanging van de bestaande accoorden door een handelsverdrag, welks clausules zijn uitge breid tot de Italiaansch—Albaneesche tolunie. De accoorden betreffen een handelsverkeer van 200 millioen lires. BERLIJN, 13 Dec. (D. N. B.) Het Duitsche vrachtschip Idarwald is op 10 December door zijn eigen bemanning tot zinken gebracht in de wateren van Midden-Amerika. De oeman- ning wilde voorkomen, dat het schip door den Britschen kruiser Diomede zou worden opge bracht. Volgens berichten uit Havanna heeft dit voorval bij het publiek en in de pers van Mid den-Amerika veel opzien gebaard. Het voor aanstaande Cubaansche blad El Mundo schrijft; „Onverschillig of het Duitsche schip werd op gebracht, het feit blijft, dat de Amerikaansche neutraliteitszone en wel de wateren van Ar gentinië, Uruguay, Brazilië, de Dominicaansche republiek, Mexico en Cuba, opnieuw geschon den is." MADRID, 13 Dec. (D.N.B.) Volgens berich ten uit Engeland heerscht er onder de leden van het Lagerhuis de grootste bezorgdheid over de toeneming van den Duitschen duibootoorlog in den Atlantischen Oceaan. De critiek op de regeeringsmaatregelen houdt niet op. Van ver schillende kanten wordt verlangd, dat de re geering in een nieuwe geheime bijeenkomst re kenschap over het versagen van de Britsche marine zal afleggen. Churchill heeft zulks tot dusver afgewezen. Echter acht men het niet mogelijk, dat hij onder den druk van de open bare meening nog lang in staat is de verant woordelijke vakministers te dekken. De aanval len zijn echter niet alleen op de admiraliteit, maar ook op den ministerpresident persoonlijk gemunt. Men verwijt hem, dat hij op grond van zijn ervaringen uit den Wereldoorlog al te zeer vertrouwd heeft op het convooistelsel, dat Enge land in 1917 gered heeft. Dit stelsel heeft in 1940 echter gefaald In breede Engelsche kringen is men van oordeel, dat het thans, bij net be gin van den winter, misschien reeds veel te laa^ is om nog nieuwe maatregelen tegen het Duit sche offensief op den Atlantischen Oceaan te nemen. BRUSSEL, 13 Dec. (A.N.P.) De leiding van de Belgische Winterhulp deelt mede: Hoewel het centraal uitvoerend comité nog niet in het bezit is van alle gegevens betreffen de de stortingen op de-postgirorekeningen van provinciale en gemeentelijke afdeelingen, kan reeds gezegd worden, dat tot dusver meer dan veertig millioen francs door „Winterhulp" is op gehaald. Dit bedrag bewijst, hoezeer de Belgen het gevoel van nationale solidariteit deelen en doet het beste hopen voor de komende propa- gandaweek. Op 12 December hebben bommenwerpers der vloot het vooruitgeschoven Chineesche steunpunt bij Tsjangjang tegenover Itsjang aan den Zuidelijken oever van den Jangtse zwaar met bommen bestookt. Vijf groote branden werden door dezen luchtaanval ver oorzaakt. Alle Japansche vüegtuigen keer den behouden terug. Van een Japansche luchtbasis in Indo-China wordt verder gemeld dat bij den verrassenden aanval op Sjangjoean in de Chineesche provin cie Joennan 44 op den beganen grond staarde Chineesche vliegtuigen, waaronder verscheidene van Sovjet-Russisch fabrikaat, vernietigd zijn. MOSKOU, 13 Dec. (D.N.B.) Naar de Rus sische bladen melden, hebben Stalin en Molotof zich er mede accoord verklaard, bij de komende verkiezingen voor den Oppersten Sov jet in Bessarabië candidaat gesteld te worden Stalin is in het district Kischenef. Molotof in Seltsk candidaat gesteld. ISTANBOEL, 13 Dec. (D.N.B.) Het onder Uruguaysche vlag varende s.s. Salvador met on geveer vierhonderd Joodsche emigranten aan boord is op weg van Bulgarije naar Palestina op de Zee van Marmora tijdens een zwaren storm gestrand en in stukken geslagen. Tot dus ver zijn zeventig lijken, voor het meerendeel van vrouwen en kinderen, aangespoeld. 120 pas sagiers worden vermist. BERLIJN, 13 Dec. (D.N.BJ. In tegenstelling tot een bericht van Reuter, dat naar een telegram van het Noorsch telegraaf agentschap meldt generaal Ruge zich in een concentra tiekamp zou bevinden, wordt van bevoegde zijde verklaard, dat dit bericht volkomen verzonnen is. óeneraal Ruge is in een krijgsgevangenen kamp ondergebracht, waar zich talrijke andere krijgsgevangen generaals bevinden. NEW YORK, 13 Dec. (D.N.B.). Bevoegde scheepvaartkringen alhier hebben verklaard, dat het grootste schip van Noorwegen, de Osicfjord (18.673 ton), twee dagen geleden in de nabijneid van Newcastle op een mijn geloopen en gezon ken is. De Oslofjord, die door Engeland was overgenomen, was op weg naar Canada O In de voor het publiek bestemde zaal van het hoofdpostkantoor te 's Gravenhage vroeg een ftegenaar Donderdagmiddag, aan welk loket hij bankpapier zou kunnen wisselen. Een paar an- bere bezoekers bleken aldra zoo welwillend, hem Rechtstreeks aan de verlangde wisselmunt te belpen. Doch toen de Hagenaar thuis was ge komen, bemerkte hij, dat zijn bezit f 40 grooter Was dan het geval zou zijn geweest, indien hij Seen bankpapier had gewisseld. Dit niet alle- ^aagsche verschijnsel bezwaarde zijn gemoed dermate, dat hij, gelijk iedereen betaamt, zich tot de politie wendde. Het vreemde van dit Seval is, dat Vrijdagochtend de beide onbekende biannen, die het wisselgeld hebben gegeven, nog Seen aangifte van de vermissing hebben gedaan. Zij die het voorschot van 5.75 hebben genoten, moeten dit voorschot terugbetalen door middel van inhouding op het tegoed, dat reeds is ont staan door de bepaling, dat de bijslag wordt be rekend van 27 October 1940 af. Voor zoover het dienstplichtigen geldt, die inmiddels den wer- kelijken militairen dienst of den Opbouwdienst hebben verlaten, behoeft dit voorschot niet te worden terugbetaald. GENÈVE, 13 Dec. (D.N.B.). Het Fransche staatsblad publiceert een aantal belangrijke mu taties op koloniale posten. Generaal Falvy, mi litair commandant van het Niger-Tsjaadgebied, is belast met de leiding van de Niger-kolonie. Zijn voorganger, gouverneur Solomiac, wordt ge- gepensionneerd, evenals Cayla, gouverneur van Madagascar, die wordt opgevolgd door Annet. Tot gouverneur van Cochin-China is Rivoal be noemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1