WAAR DE FILMBAND ROLT Raad Noordwijkerhout Birmingham en Sheffield hevig gebombardeerd Distributiekantoor geplunderd ZATERDAG 14 DECEMBER 1940 Bevordering machinepersoneel bij de N. S. STADSNIEUWS NANETTE In Rembrandt CINEMA PALACE „Vergeet mij niet" LUXER-THEATER „Lajla" FRANS HALS-THEATER „Millionnairs" SPAARNE-THEATER „De laatste vier?" Bloembollencultuur Kun je zingen, zing dan mee Stand res. 3e klasse C BEVERWIJK H.B.C.Hilversum BloemendaalT.Y.B.B. KINDERBIJSLAG GEMEENTEPERSONEEL Een begrooting met een tekort van ruim f 70.000 Niet links van den weg rijden! De begrooting Voor de openbare Ulo-school Coöp. Boerenleenbank VELSEN „WINTERHULP" Route van den tocht van Zaterdag a.s. NED. UNIE-HUIS GEOPEND Verzoek om inlichtingen IJMUIDEN Propagandamiddag R.K. Zwemclub Duitsch weermachtsbericht Complot van dieven en helers veroordeeld Academische examens VELSEN-NOORD SPORTPRAATJE In den loop dei jaren hebben we meer dar. eens het thema zien verwerken, dat aan de film Nanette ten grondslag ligt. We kenden reeds den gerenommeerden romancier, die. beu van zijn eigen werk en zijn eigen leven, verlangt naar een oprechte sensatie en dus op stap gaat naar de volksche buurten van zijn stad om al daar de echtheid van het leven te leeren ken nen. Zulks doet Alexander Patou, die zich onder den naam Peter Parker naar een popu laire kroeg begeeft om daar kennis te maken met Nanette een eenvoudige chansonnière die hem belang inboezemt. Hy wekt haar mede lijden door zijn armoede en na vele strubbelin gen, die hem in netten drijven, waaraan hij niet gedacht had, wordt hij verliefd, evenals Nanette zelf. Een theaterdirecteur, vriend van Patou, verwijt hem harteloosheid en ontmaskert hem in bijzijn van het meisje, dat nu niets meer weten wil van den bedrieger, voor wien zij zooveel heeft gedaan. Zij heeft namelijk een tooneelstuk gelezen, door Patou naar aanleiding van zijn jongste ervaringen geschreven, en dit stuk bij den theaterdirecteur gebracht, niet wetend, dat beide heeren vrienden zijn. Zij heeft vurig gepleit voor haar poëet en het pleit gewonnen en nu zit zii daar, bedrogen en ver guisd. Zij zal wraak nemen en verzamelt den tallen vrienden en vriendinnen, met wie zij naar de première trekt om de orde te verstoren. De theaterman echter weet haar in zijn kamer te lokken en haar op te sluiten samen met den auteur en als het stuk met daverend succes be ëindigd wordt, is ook in de directeurskamer het happy-end tot stand gekomen. Het hoogtepunt van de film is de rol van Nanette in het stuk van Patou. Zij speelt na melijk een fragment uit het stuk als proef voor den schouwburgdirecteur, waarbij zij om beur ten haar eigen rol en die van haar partner speelt tot- groot vermaak en tot grooter bewon dering van den directeur. Erich Engel regis seerde deze film, waarin Jenny Jugo Hans Söhnker en Albrecht Schoenhals de hoofdrollen spelen. Benjamino Gigii, Magda Schneider, Peter Bosse en Kurt Vespermann, vier filmgroothe den, kan men deze week bewonderen in een film, en wel in „Vergeet mij niet" De groote zanger geeft ons volop gelegenheid van zijn prachtig stemgeluid te genieten, alhoewel hij eerst in 't tweede gedeelte van deze film op den voorgrond treedt. Het verhaal valt eigenlijk in tweeën, doch dit doet aan het geheel geens zins afbreuk. Op een grooten oceaanstoomer maakt een der officieren kennis met een der dames-passa giers en deze kennismaking leidt tot wederzijd- sche liefde. Op het zelfde schdp bevindt zich echter een andere vrouw, die reeds eerder een verhouding met dezen officier gehad heeft en uit jalouzie het geluk van haar rivale tracht te verstoren. Zij slaagt hierin en beide gelief den verliezen elkaar in New York uit het oog. En dan ontmoet de vrouwelijke hoofdpersoon (Martha Schneider) den grooten tenor Enro Curti (Benjamino Gigli). Zü treft n.l. zijn zoontje (Peter Bosse) op de gang van haar hotel en diens vader geraakt verliefd op het meisje, dat zoo goed was voor zijn moederloos kind. Een jaar later feliciteert de kleine boy pappie en zijn nieuwe mamma met hun huwe lijksverjaardag. Een reeks successen volgt voor den grooten zanger, maar ook het leed blijft het jonge gezin niet bespaard. Tal van verrassende gebeurtenis sen volgen elkaar in snel tempo op, zoodat deze film, die in den aanvang een kalm verloop heeft, meermalen hoogtepunten bereikt, die den toeschouwer voor ontroerende verrassingen brengen. Deze film kunnen wij dan ook een van Gigli's beste werken noemen, want behalve door zijn prachtigen zang brengt hij ongetwijfeld een ieder in verrukking door zijn spel, dat op zeer hoog peil staat. In het Luxor Theater draait deze week de prachtige Ncorsche film „Lajla", waarover wij reeds schreven in ons Donderdagavondblad. Wij kunnen deze rolprent van harte aan ieder aan bevelen. De onbezorgd-vroolijke muziek van Robert Stolz, waaronder men ook mag rangschikken het liedje: ,,Liebling, ich möchte gern mit dir allein sein", althans volgens de film Mil lionnairs", waarin Fritz Imhoff en Friedl Czepa op den voorgrond gezet worden geeft aan juistgenoemde film ongetwijfeld groote beko ring. en aantrekkelijkheid Overigens wordt er gespeeld op velerlei piano's en vleugels, er wordt veel gezongen al dan niet op navolgenswaar dige wijze! en ter afwisseling hoort men ook nog andere muziek dan die, welke meestal op normale wijze ut een vleugel opklinkt, al naar de omstandigheden van het oogenblik het wen- schelijk doen voorkomen. Men dient intusschen wel een zeer gerouti neerd film-kekijker te zijn, om precies na te kunnen vertellen, hoe en wat voor een draad er door de „millionnairs" heen loopt. Er wordt merkwaardig veel gesold met uit spraken, die Napoleon zou gebezigd hebben, doch die evengoed, zelfs beter op rekening van ieder ander mensch kunnen gezet worden. Men krijgt het vraagstuk te verwerken, wat in een zeer gewone alledaagsche familie wel gebeuren zal, als daar plotseling de hoofdprijs van een Staatsloterij een ongekende sensatie en dientengevolge een onverwerkbaar geluk zou kunnen brengen. Men wordt voor het conflict gesteld, wat een jongeman, die arm is, moet doen, als hij een meisje kan krijgen, dat rijk is. doch ook zijn mannen-eer wenscht op te houden. Eveneens, Wie <flt bord voor zich ziet moet éxtr* voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van Hnks laten vóóroaantt wat een meisje zou doen, dat arm geworden is, als een jongeman haar vraagt, die plotseling rijk geworden is, doch er dan niet op rekent, dat het meisje ook graag de eer aan zich zelf wenscht te houden. Nog erger dan al het voorgaande wordt de vraag, wat er gebeuren gaat als men een plot seling-zich-rijk-wanende familie aan het ver stand moet brengen, dat er niets waar is van den droom, dien zij zich zoo uitgebreid ge droomd heeft. Maaramuseeren doet men zich in deze film zeer zeker. Aan een zekeren Ghazaroff werd het toeval lig bekend, dat in de buurt van het eiland Santa Cruz langoesten (een soort kreeften) in groote massa's aanwezig waren. Een groote reeder, Aika, levert hem een schip en machines voor de oprichting van een conservenfabriek te dezer stede. Ghazaroff zorgt voor het noodige geld - en stuurt kapitein Streuvels naar Santa Cruz. Hij vindt daar een klein en onvrucht baar eilandje. Pinguins zijn de eenige bewo ners, doch langoesten zijn er schaarsch. Streu vels probeert tevergeefs de fabricage op gang te brengen, want de machines zijn van infe rieure kwaliteit. Tenslotte blijkt, dat alles een zwendelpartij- tje is, op touw gezet door Ghazaroff, waardoor vele kleine spaarders werden gedupeerd, daar ze in deze maatschappij hun geld hadden be legd. Ghazaroff wordt door Streuvels (Ontmas kerd en aldus wordt een vijand van de ge meenschap onschadelijk gemaakt. In de jongste vergadering der afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur werd mededeeling gedaan van een brief van den heer J. H. Caro te Vogelenzang, dat hij, hoewel benoemd tot hoofd eener school te Amsterdam, toch den Bloembollencursus der afdeeling, althans de zen winter, zal blijven leiden; een mededee ling, die algemeene instemming verwierf. De secretaris, de heer C. L. F. Sarlet, die periodiek aftrad, werd met algemeene stem men als zoodanig herkozen. Daarop werd overgegaan tot behandeling van den belangrijken beschrijvingsbrief voor de op 166 dezer te houden algemeene vergadering. Aan de afgevaardigden werd opgedragen de reeds eerder gekozen candidaten voor het hoofdbestuur te stemmen. Een geanimeerde bespreking lokten de aan- Benjamino Gigli viert triomfen in „Vergeet mij niet" (Foto Archief V.K.P.) Hans Söhnker, Jenny Jugo en Albrecht Schoenhals in „Nanette" (Foto Archief V.K.P.) hangig gemaakte voorstellen voor de algemeene vergadering uit en in alle opzichten werd steun verleend aan de prae-adviezen van het hoofd bestuur, ten opzichte van de voorstellen der Afdeelingen Bennebroek-Vogelenzang, Lisser- broek, Lisse en Sassenheim, alsmede het voor stel tot heffing van een beursbelasting. Na een enkele opmerking weru goedkeuring verleend aan de ingediende begrooting voor 1941. Tot afgevaardigden werden benoemd de hee- len J. van zadel en Leo J. W. Bijvoet en tot. Dlaatsvervanger de heer J. Mooy. Bij de rondvraag besprak de heer Leo J. W. Bijvoet het wensehelijke en het noodzakelijke van een behoorlijke boekhouding van de con tra-nota's. en deze aangelegenheid werd van zoodanig belang geacht, dat besloten werd haar onder de aandacht van het hoofdbestuur te brengen. Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen li en 13 uur. Stemvork, Weynand, Schip Johannes, Emma- kade; bezem, Wielders, Gr. Houtstraat 48 rd.; dameshoed, Vos, Gen. de la Reijstraat 91; hee- renhoed gemerkt Z. N„ van Rammen, Moluk- kenstraat 51; heerenhoed gemerkt E. A. K., Zwart, Kleverlaan 118; dameshoed, Bakkenho ven, Schoterweg 174 rd; jas, ROose, Zomerkade 137; lamp, Bodegraven, Paul Krugerkade 11 rd; lantaarn, Caro, Vogelenzangscheweg 55, Voge lenzang; laars, Bureau van politie, Smedestraat; muts, Goud, Jansstraat 87; portemonnai m. i„ Zoon, Scheperstraat 42; Regenpijpen, Smit, Pieter Wantelaan 46; Passer, Kordelaar, Gen. Cronjéstraat 70 rd; parapluie, bureau van po litie Smedestraat; pakje wol, Reker, Zomer - vaart 230; portemonnaie m. i., Bakkenhoven Schoterweg 174 rd; portemonnaie m.i., Breed, van Beresteynstraat 39; rijwielplaatje, Anto- nisse, Zijlstraat 10 rd; hondenriem, Meren, Fre. derikspark 4; rijwielplaatje, v. Bbek, Raam gracht 16; actetasch, Pollé, Frankenstraat 21; tramkaart, Davidsen, Zoetestraat 30 rd; wan ten, Bakkers, Cremerplein 38. WA 2 11 8 0 3 16 39—17 Haarlem 3 11 7 1 3 15 29—19 WMS 2 9 5 3 1 13 27—12 HBC 2 8 6 0 2 12 23—18 Bloemendaal 2 10 5 1 4 11 23—15 Zandvoort 2 10 5 1 4 11 21—18 Zeemeeuwen 2 10 5 1 4 11 23—22 DWS 4 12 4 1 7 9 25—31 DWV 3 10 3 1 6 7 14—24 Zeeburgia 3 10 1 1 8 3 1146 Santpoort 2 9 1 8 2 17—30 De Heemstedenaren hebben in het elftal voor a.s. Zondag tegen Hilversum geen verandering aangebracht en komen dus met; Vink; Onland, Van der Horst Jr. Diependaal, Van der Veldt, Martin Jr. Peeperkborn, Drayer Jr., Van Kakel. Kick Smit, Martin Sr. De geel-zwarten spelen morgen in de navol gende opstelling tegen Bloemendaal- P. Stals; J. Smit, J. ten Bosch; F. Buschman, w. Verhallen, G. Zandstra; P. van Berkel, J. Huneker, J. van Riel; C. Vessies, A. v. d. Drift. B. en W. schrijven den raad het volgende: In verband met het inwerkingtreden op 1 Januari as. van de kinderbijslagwet is het noodig te overwegen, welke maatregelen dien tengevolge moeten worden getroffen. Volledige toepassing van de wet op het ge- meentepersoneel zou tot gevolg hebben, dat een deel van het personeel bepaalde aanspraken aan de wet ontleende; voor 't andere deel zou den de ter zake bestaande gemeentelijke ver ordeningen van kracht blijven. Deze toestand zou, naar onze meening niet wenschelijk zijn en daarom zouden wij gebruik willen maken van de bepalingen der wet krach tens welke hét personeel geheel aan haar wer king kan worden onttrokken, indien een ge meentelijke kinderbijslagregeling bestaat, welke als zoodanig door het departement van Sociale Zaken wordt erkend. Zooals bekend, bevatten de ambtenarensala risregeling 1936, de algemeene loonverordening voor de werklieden en het arbeidsovereenkom- stenbesluit de bepaling, krachtens welke, te beginnen met het derde kind, 'n toelage wordt toegekend ad 52,per jaar per kind beneden den 18-jarigen leetijd. Deze toelage is lager dan die, welke ingevolge de kinderbijslagwet zou worden genoten en kan, naar inmiddels reeds is gebleken, door het departement van Sociale Zaken niet als een bijzondere regeling in den zin dier wet worden erkend. Wij hebben daarom aan de hand van een ons door de Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten verstrekt ontwerp een kinderbijslagverorde ning samengesteld, welke ter vaststelling wordt aangeboden en aan de eischen voor erkenning voldoet. De daarbij geregelde kindertoeslag is in overeenstemming met de toelage, welke door 't personeel in rijksdienst wordt genoten. Het overleg met de commissie van overleg be treffende dit ontwerp is nog gaande. Het bovenstaande is voor de politie-ambte- naren niet van toepassing. Bij de voorberei ding van een wijziging van de verordening ge meentepolitie zal er rekening mede gehouden wor den, dat ook voor deze ambtenaren een gelijk luidende kindertoeslagregeling tot stand komt. De raad van Noordwijkerhout vergaderde Vrij dagnamiddag om 2 uur onder voorzitterschap van den burgemeester. Op voorstel van B. en W. wordt besloten ook in 1941 een crediet te verstrekken aan kleine bollenkweekers. Geschrapt zal worden de bepaling, dat deze credieten alleen verleend worden aan kweekers die inkomsten hebben van ten hoogste 1000 per H.A. De plaatselijke coöperatieve Raiffeisenbank wordt voor 1941 aangewezen als kassier der ge meente. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot verhuring van een losplaats aan de haven van Keukendel aan den heer E. J. Hoogervorst al hier voor 20. De verordening betreffende de inning van de kade- en havengelden wordt gewijzigd zooals dat door Ged. Staten is voorgesteld. De verordening op het beheer van het gemeen te-grondbedrijf wordt wederom vastgesteld. De bouwverordening wordt gewijzigd. De raad ging accoord met het voorstel om 75 opcenten te heffen op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Een voorstel van B. en W. om hun te mach tigen kasgeldleeningen af te sluiten met de in stelling, welke het voordeeligste aanbod heeft gedaan, wordt goedgekeurd. De kinderbijslag voor de gemeentewerklieden wordt gebracht op het peil van den Rijksbijslag. Het bedrag voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven voor de bijzondere scholen wordt vastgesteld op 9 per leerling. B. en W. stellen voor de politieverordening aan te vullen met een bepaling tegen het blijven stilstaan op den openbaren weg gedurende de duisternis en een bepaling dat men zich niet aan den linkerkant van den weg mag voortbe wegen. De heer P. Warmerdam brengt verslag uit na mens de commissie belast met het onderzoek van de gemeenterekening dienst 1939. Deze rekening sluit met een batig saldo van 14.372.74. Thans zijn de ontvangsten voor den gewonen dienst vastgesteld aan inkomsten op 380.760.45 en aan uitgaven op 366.387.71, batig saldo 14.372.74. De - ontvangsten van den kapitaaldienst zijn vastgesteld op ƒ508.755.32, de uitgaven op 477.262.58, met een batig saldo van 31.492.74. De raad gaat accoord met de vaststelling van de rekening. Zooals bekend is mogen de gemeentebesturen op de begrooting geen posten uittrekken voor uitkeering van Rijksonderstand in de kosten van de gemeentehuishouding. Ook vervalt de extra- bijdrage in de werkloosheidsuitgaven. Voor deze gemeente beteekent dit een verschil van ƒ10.337.60. Het vervallen der belastingbedragen als 25 opcenten gemeentefondsbelasting, 12 opc. ver mogensbelasting, 40 pet. hoofdsom grondbelas ting gebouwde eigendommen, 25 pet. ongebouw de eigendommen en 80 pet. hoofdsom personen belasting geeft een nadeelig verschil van 17.542.49. Dit tekort is te zamen groot 27.880.09. Wa ren de uitkeeringen uit het werkloosheidssubsi- diefonds onveranderd gebleven, dan zou boven en behalve de extrabijdrage en de belastingbijdra- gen, wegens Rijksonderstand nog noodig ge weest zijn een bedrag van 42.271.25, zijnde het tekort op de begrooting. Dit bedrag is 10.148.19 lager dan het vorig jaar, hetgeen een belang rijke verbetering van de begrootingspositie be- teekend. Als oorzaak van deze verbetering ver melden B. en W. dat het nadeelig saldo van den gewonen dienst van 8738.32 teruggebracht is tot 400, een bate dus van 8338.52. Voor de verschillende hoofdstukken zouden er, indien de bovenbedoelde extra uitkeeringen ge bleven waren, de lagere batig saldi zijn C618 en de lagere nadeelige sloten tezamen ƒ8585. Het nadeelige verschil van 1033 wordt ten gevolge van lagere ramingen op de uitgaven op gevangen. De begrooting sluit met een bedrag aan in komsten en uitgaven van 358.390.79 voor den gewonen dienst en van 474.636.76 voor den ka pitaaldienst, waarbij dient opgemerkt te worden, dat de gewone dienst een post van 3000 ver meldt voor onvoorziene uitgaven en de kapi taaldienst een nadeelig saldo vermeldt van 900. Dit alles echter als de gewone extra bijdra gen zouden verleend worden. Nu deze niet op de begrooting mogen gebracht worden is het na deelig saldo, zooals wij reeds hiervoor vermeld den, geraamd op ƒ70.151.34. Bij de behandeling van de begrooting vond de heer WESTRIK het vreemd, dat de gemeente werkman v. d. Bosch, nu hij voorgesteld wordt voor een vaste aanstelling, niet het salaris zal krijgen, dat aan deze vaste betrekking wordt verbonden. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. het bil lijk achten ook hem de gewone verhooging te ge ven die aan de andere werklieden is gegeven. Ook voor anderen zullen de dienstjaren in aan merking komen. De heer WESTRIK bepleit verhooging van den post voor verzekering van brandweerlieden in verband met het aanschaffen van een brand spuit in de Zilk, waardoor meer brandweerlieden in dienst komen. De VOORZITTER zal daar aandacht aan schenken en deelt tevens mede dat de brand spuit in de Zilk waarschijnlijk binnen eenige we ken zal arriveeren. Verder stellen B. en W. voor om ten behoeve van de leerlingen die nog in den leerplichtigen leeftijd vallen, waar het betreft een aantal van 43 leerlingen die de U.L.O. scholen bezoeken in de omgeving, een bedrag uit te trekken van ƒ250 Dit bedrag wordt dan besteed om ouders te steunen, die moeilijk het schoolgeld kunnen be talen. Thans komen ook andere kinderen boven den leerplichtigen leeftijd voor een tegemoet koming in aanmerking. Het bedrag voor ieder kind zal bedragen 12.50. De heer VAN PARIDON vindt het uitgetrok ken bedrag te laag. Hij vindt het een bezwaar de kinderen te verplichten per rijwiel de U.L.O. scholen buiten de gemeente te bezoeken. De VOORZITTER acht dit bezwaar niet zoo groot. Althans in dezen tijd is er geen ander vervoermiddel. De heer WILLEMSE vraagt of er geen moge lijkheid bestaat in deze gemeente een U.L.O. school te stichten nu er reeds 43 leerlingen U.L. O. scholen bezoeken. De heer A. v. Voort vraagt of men moet vast houden aan een tegemoetkoming van 12.50 per leerling. De VOORZITTER antwoordt dat deze ge meente geen uitzondering vormt. De heer VAN PARIDON noemt de aantallen van de kinderen die in deze gemeente en in an dere gemeenten het U.L.O. volgen en wijst er in dit verband op, dat een U.L.O. school hier noodig is. De VOORZITTER zegt, dat men zich moet richten tot de instanties die het onderwijs be hartigen. De heer VAN PARIDON zegt, dat er weinig voor de kinderen gedaan wordt in deze gemeente en vraagt aan den voorzitter zich met dit punt bezig te houden. De VOORZITTER zegt, dat hij zich niet gaar ne bemoeit met zaken waarmee hij niet te ma ken heeft. De heer WESTRIK wijst op het nut van ouder avonden en schoolvereenigingen. Na uitgebreide discussie stelt de heer A. v. NOORT voor, den post te verhoogen, zoo mede den post voor vergoeding van het vervoer per rijwiel der schoolkinderen. De raad besluit den post vast te stellen op een bedrag van 250. zooals B. en W. hebben voor gesteld. De heer v. d. KLAUW vraagt rekening te hou den met bezwaren van ouden van dagen wan neer dezen wenschen te kennen geven terzake het plaatsen in zekere tehuizen. De VOORZITTER wil rekening houden met sommige bezwaren en verzocht den raad dit appeltje maar te laten schillen door B. en W De heer WILLEMSE wil instelling van een Burgerlijk Armbestuur. De VOORZITTER zegt, dat over dit punt bin nenkort wordt vergaderd met de armbesturen H« acht het niet goed hierover in het open baar te discussieeren. Daarna wordt de begrooting, behoudens de wijzigingen, met algemeene stemmen aangeno men. De heer v. d. VOET vraagt uitbreiding van het buizennet voor de gaslevering. Het betreft een gedeelte in de gemeentekom. De VOORZITTER wijst op de kosten voor de gemeente. Ter behandeling van reclames belastingen ging de raad in comité en werd de openbare vergade ring gesloten. In verband met het raadsbesluit tot aankoop an het gebouw der voormalige R. K. Tuin- oouwwinterschool en tot bestemming van dit gebouw Voor huisvesting van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs zullen nog en kele voorzieningen moeten worden getroffen. Het ls noodzakelijk, dat de inrichting van het gebouw wordt veranderd door bijplaatsing van drie closets en één urinoir, kosten 750, Een deel van den inventaris der R. K. Tuin- bouwwinterschool kan van het Rijk worden overgenomen, de waarde daarvan is geschat op 1429,50. Aanschaffing van 15 nieuwe banken, waarvan de kosten bedragen 441,75, was nood zakelijk. Voor aanschaffing van het verder noo dige meubilair wordt geraamd 1775. Toen de school nog was gehuisvest in het gebouw aan de Akerendamlaan konden kaarten en platen met de Julianaschool tezamen ge bruikt worden. Nu dit niet meer het geval is. moet het een en ander worden aangeschaft, ge raamde kosten 258,70. B. en W. stellen den raad voor tot dit bedrag een crediet te verleenen. De Coöp Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin" hield een buitengewone algemeene verga dering ter wijziging van de statuten en het huis houdelijk reglement. De voorzitter, de heer G. Hommes, heette al en hartelijk welkom en legde er den nadruk op, ciat deze wijzigingen niet in verband staan met een van hoogerhand gegeven bevel, maar dat deze wijzigingen reeds meer dan een jaar gele den in bewerking waren. Spr. gaf een uiteenzetting van de wijzigingen, waaruit o.m. bleek, dat het bedrijf der Boeren- - enbanken zich de laatste tientallen jaren be- :angrijk heeft ontwikkeld, niet alleen in omvang, maar ook naar aard. Het eenvoudige bedrijf van vroeger is bij tal van banken uitgegroeid tot een bedrijf, dat veel meer werkzaamheden omvat dan vroeger. De statuten der boerenleenbanken zijn bij deze ontwikkeling ten achter gebleven De statutenwijziging en de wijziging van het huishoudelijk reglement kwamen hierna in stemming en werden met algemeene stemmen aangenomen. Berichten reeds geplaatst in een deel van ome vorige oplaag) Zooals reeds gemeld, zal hedenmorgen de gooi „Vvui.ciüüAp gcoiöaiiiu„ci„.women gehouden, met als doel het inzamelen van speelgoed. Giften en geschenken kunnen worden afge geven aan de collectanten, die aan den tocht deelnemen. De route van den optocht is: vertrek he denmorgen 10.30 uur vanaf Velserduinplein, Kalversuaat, Zeeweg Grceneweg, Veri. van Themaatlaan, v. Tuylweg, Velserbeek, Meervliet- straat, Pont, Wijkerstraatweg, Schulpweg, Gr. Hout of Koningsweg, Wijkerstraatweg, Pont, Stationsweg, Willebrordstraat, Trompstraat, Wijk aan Zeeërweg, Julianakade, Wilhelmina- kade, Koningstraat, Bloemstraat, Keizer Wil helmstraat, Pr. Hendrikstraat, Willemsplein, Dirksstraat, Neptunusstraat, Kon. Wilhelmina- kade, Kennemerlaan, Kennemerplein (rust 1 uur), J. P. Coenstraat, Wijk aan Zeeërweg, Velserduinwèg. Zeeweg, Drieh. Kerkweg, Hage- lingerweg, Hoofdstraat, Wüstelaan, Bl'daalschest. weg, Duinlustparkweg, Vinkenlaan, Duinweg, Brederoodscheweg, Middenduinerweg, Burgem. Enschedeweg, eindpunt „De Weyman". In aanwezigheid van verschillende leden en den leider van het Gewestelijk Secretariaat te Haarlem. Mr. A. A. Aberson, is een Uniehuis als centraal punt der Ned. Unie in deze ge meente in gebruik genomen. Dit huis is gelegen aan den Stationsweg 100 De voorzitter van het voorloopig plaatselijk comité, Ir. L. P. Krijger, heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder Mr. Aberson en hield allereerst een korte inleiding. Daarna dankte hij de aanwezigen voor de betoonde medewer king waardoor in korten tijd ook in deze ge meente een zeer sterke groei van het aantal leden werd bereikt. Deze groei echter maakte een Uniehuis drin gend noodzakelijk. Vervolgens dankte hij de velen, die tot de totstandkoming en de in richting van dit huis hadden bijgedragen en gaf daarna het woord aan den heer Aberson, die dit nieuwe centrum met een opwekkend en waardeerend woord aan zijn bestemming wijdde. Vervolgens sprak de heer Aberson een rede uit over de doelstellingen der Ned. Unie. Het plaatselijk bestuur der Nederlandsche Unie wordt thans gevormd door Ir. L. P. Krij ger, voorzitter, F. Goldewijk, secr.-penningmees- t-er, A. Pielage, propagandaleider, M. Jonker, Bloemendaalschestraatweg 135, mevr. A. Olde- man—Stoker, H. Winkelaar, Westerwijkstraat 2. Het interieur van het nieuwe Uniehuis werd geschonken door diverse zakenlieden en parti culieren Het pand is gelegen ongeveer ter hoog te van de J. Kostelijklaan en zal binnenkort voorzien worden van een groot reclamebord. In ons onderhoud met den propagandaleider, den heer A. Pielage, deelde deze ons mede, dat het aantal nieuwe leden dagelijks met enkele tientallen toeneemt en nu reeds bijna de 2000 heeft bereikt. De Hoofdcommissaris van politie te Velsen verzoekt ons opneming van het volgende. Woensdag j.l., vermoedelijk tusschen 12 en 1 uur 's middags, is een 11-jarig jongetje in de omgeving tusschen Driehuis en Santpoort waar schijnlijk op den Hagelingerweg van een auto. autobus of ander voertuig gevallen, tengevolge waarvan het kind dezen zelfden avond is over leden. De Commissaris van Politie te Velsen ver zoekt dengenen, die omtrent bovenstaande na dere gegevens kunnen verstrekken, zich te ver voegen aan het hoofdbureau van politie, afd. recherche. Morgenmiddag 2 uur houdt de R. K. Zwemclub „IJmuiden-Oost" in het Velserbad een propa gandamiddag voor haar dames-af deeling. Allereerst zullen ongeveer 20 dames en meis jes de vereischte proeven afleggen voor het club-diploma. Na afloop daarvan (circa 2 uur 45) bestaat er voor dames en meisjes (ook niet- leden) gelegenheid tot een uurtje zwemmen, teneinde ook de niet-leden eens met een gezel lig zwemuurtje kennis te laten maken. BERLIJN, 13 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maait bekend: In den nacht van 11 op 12 December vond, zooals reeds gemeld, een grootsche aanval van sterke formaties van het Duitsche luchtwapen op Birmingham plaats. Hevige ontploffingen in het Zuidelijke stadsdeel, treffers op spoor wegemplacementen en fabriekscomplexen, een explosie in een gasfabriek met een zwaren brand, alsmede andere talrijke groote. middel en kleine branden werden waargenomen. In den loop van 12 December waren de aanvallen overdag gericht op Londen en eenige andere doelen in Zuid-Engeland In de buurt van Harwich aan de Engelsche Oostkust gelukte het om een schip van 3.000 b.r.t., deel uitmakende van een convooi met bommen te bestoken. Door voltreffers werd het aan den boeg en het achterschip zoo zwaar be schadigd, dat het als verloren beschouwd moet worden Een ander koopvaardijschip werd zwaar getroffen. In den nacht van 12 op 13 December onder namen zeer krachtige formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen een aanval op de zware in dustrie van Sheffield. Met het grootste succes gingen de machines achter elkaar op haar doelen af. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Engelsche havens. Een duikboot van wel ker prestaties reeds een gedeeltelijk resultaat is bekend gemaakt, meldt als totaal resultaat het tot zinken brengen van gezamenlijk 27.000 b.r.t. In den nacht van 12 op 13 December vloog slechts één Britsch vliegtuig het gebied van het Duitsche rijk binpen zonüer bommen te laten vallen. De gezamenlijke verliezen van den tegen stander op 12 December bedroegen vier vlieg tuigen, waarvan twee door luchtdoelgeschut en twee in luchtgevechten door een verkennings vliegtuig werden neergeschoten Vier eigen toe stellen zijn niet teruggekeerd In den nacht van 7 op 8 September plunder den inbrekers het distributiekantoor aan den Laanweg in Amsterdam-Noord. Vrijwel alle bonnen werden gestolen. Twee jongemannen, een fietsjongen en een timmerman, bleken de daders te zijn. De rechtbank heeft het tweetal veroordeeld tot twee jaar jeugdgevangenis en tot één jaar met aftrek van voorarrest. Zes personen hadden zich te verantwoorden wegens heling. De bonnen waren n.l. steeds tegen een hooger bedrag van hand tot hand gegaan. Vier helers hoorden zich veroordeelen tot 8 maanden gevangenisstraf. Twee andere Kooplieden werden veroordeeld tot negen maan den met aftrek van voorarrest en tot drie maanden gevangenisstraf. Naar wij vernemen heeft de directie der Ned. Spoorwegen, nadat door den Personeelraad meermalen stappen waren gedaan om verbete ring te krijgen in de bevorderingskansen van het machinepersoneel, een regeling voorgesteld, ongeveer neerkomende op het volgende: Voor leerlingen-machinist, die ten minste 20 dienstjaren hebben, wordt de mogelijkheid ge opend van bevordering tot ondermachinist. Hierbij zijn 354 man betrokken. Voorts zal het machinistenkader zoodanig worden gewijzigd, dat 200 ondermachinisten zullen kunnen worden bevorderd tot machinist. Deze bevorderingen zullen echter geschieden op voorwaarde, dat de werkzaamheden geenerlei wijziging zullen on dergaan. AMSTERDAM, 13 December Doctoraal examen Rechten: mej. M. J. Bruseker. Voor de jongere „Rooswyck"-bewoners was het Zondag een goede dag. IEV 2 wist in den wedstrijd tegen Santpoort 3 met 42 te winnen en daardoor een paar kostbare punten binnen te halen. De Junioren a zegevierden met 121 van OG b en IEV b deelde met OG c eerlijk den buit door een 22-uitslag. De wedstrijd Santpoort 4—IEV 3 werd, thans voor de derde maal afgelast. A.s. Zondag is het de dag der uitwedstrijden. IEV I begint aan de tweede helft van de com petitie met een uitwedstrijd de derde in suc- cesie tegen TYBB 2, een zware opgave voorwaar. Thuis wisten de rood-blauwen den vollen buit uit dezen wedstrijd te halen, maar of 't Zondag ook het geval zal zijn? IEV moet nog steeds den steun van de gebrs. v. d. Zon missen en daarom met moed en vertrouwen er maar op af, mogelijk één puntje winst. IEV 2 ziet zich weder tegen Santpoort 3 geplaatst en aangezien zij een paar spelers voor het eerste moet missen, gelooven wij niet, dat ook Zondag beide punten naar Wijkeroog komen. De derde uitwedstrijd is DEM 3IEV 3. Als uit dezen wedstrijd één puntje winst behaald wordt, mogen onze jongens blij zijn! De eenige thuiswedstrijd is Junioren a tegen DEM b. Onze a-ploeg is het aan haar eer ver schuldigd dezen wedstrijd tot een goed einde te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4