Het tijdperk van de Camera DAM PO OORLOGnDE Ontslagen burgemeester in beroep Verwoeste Ned. Herv. kerken te Rotterdam Postgiro-no's van de Winterhulp Nederland 's Levens £/ee<7 Restaurant DQRRIUS Kerkdijk leven ZATERDAG 14 DECEMBER 1940 DIJK VAN N.O.-POLDER GEREED Rijkssportleider Tschammer und Osten te Rome Radiorede mr. Trip Purol geefi een mooie zuivere huid. Uitvoerige behandeling bij het Ambtenarengerecht Herbouw van de St. Laurens kost meer dan f 3 millioen TV ALS U ZIEK VAN i bVvVERKOUDHEID BENTj ONDERLINGE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Afd. L Inboedels tot f 75©o.- Aid. C. Persoonlijke Ongeval len door Molest. H.H. Wijdingen PASTOOR BARTEN Pastoor J. v. d. Berg ernstig ongesteld Audiëntie GEMEENTERAAD WEER VOLTALLIG Na.14 benoemingen De trekmade WIJ LUISTEREN NAAR. Zondag 15 December Maandag 16 December SCHAKEN Studentenkampioenschappen (Van onzen Haagschen redacteur) Nederland heeft vele dingen uit andere landen in den eigen levensstijl ingevoerd; welhaast geen geestesstrooming van betee- kenis, die ons land onberoerd liet, ook al ontstond zij ver buiten onze grenzen. Klassicisme, nabootsing der gothiek, ro mantiek, stijlenmengeling tot het stijllooze toe wjj hebben het alles gekend in het tijdperk van de Camera; maar in en door dat alles heen hebben wij iets Nederlandsch Weten te behouden in het uiterlijk kleed van ons leven, een typisch Nederlandsche opvatting van de woning, die vóór alles, stijl of geen stijl, een gezellige woning moet zijn, een woning, waarin zich ons eigen gezinsleven, volstrekt niet autoritair, volstrekt niet met een Zuidelijk samen leven, maar gezellig, echt-Hollandsch ge zellig kan afspelen. Dat is een van de aardigste en meest inte ressante dingen, die men al rondwandelend over de tentoonstelling „Het tijdperk van de Ca mera", die momenteel in het Gemeentemuseum te 's-Gravenhage wordt gehouden, opmerkt. En dat is ook de tendenz van een zeer fijn boekje, dat naar aanleiding van deze tentoonstellig over dit tijdperk verscheen en waarin een overzicht Wordt gegeven van den stijl in woning en le ven in die dagen na de eerste helft der ne gentiende eeuw van de schilderkunst in dien tijd en van de letterkunde, eveneens in die dagen. 1) Door deze drie levenssferen gelijkelijk trekt de ontwikkeling van het classicisme, dat, onder den invloed van den Franschen tijd, zijn motie ven aan de Grieksche en Romeinsche kunst ont leende, tot de romantiek, die een vervloeien en vervagen van alle lijnen en in wat wij tegen woordig de binnenhuiskunst noemen een on miskenbare stijlloosheid meebrengt. „De geweldige gebeurtenissen voor en na 1800", schrijft dr. van Thienen in dit boek, ..riepen telkens de oudheid in herinnering. Nu eens waren het de beelden van vurige vader landers, strijders voor vrijheid en recht, later vooral echter ook de herinneringen aan het Romeinsche wereldrijk onder een almachtigen fmperator. Waar nog onder Lodewijk XVI m de motieven van het ornament een zekere speelschheid had bestaan, daar kent het Im perium geen humor. Streng, strak en onverbid delijk is de stijl, statig en zeer majestueus, doch zonder eenige tegemoetkomendheid. Meubels werden bij voorkeur vervaardigd van mahonie hout met glad, glimmend oppervlak. Sommige Punten werden daarbij geaccentueerd door ap- PHqué's van verguld brons. Soms ging men er om overwegingen van zuinigheid ook toe over de versieringen uit het hout van het meubel zelf te snijden en te vergulden. Door de sterke contrastwerking waren op de leege vlakken deze versieringsmotieven scherp en duidelijk af ge teekend. Nergens vond men iets van een vaag ineenvloeien; alles is helder, overzichtelijk 6h vast omlijnd. Of de appliqué's op de meubels practisch waren, was van geen belang, of ze houd aanvoelden, of de dunne stoffen van de japonnen er aan bleven haken, dat kWam er Piet op aan. De eerste en voornaamste functie van het meubel was toch van representatieven aard De schoonheid nu van het Empire-meubel en -interieur stond en viel met de zuiverheid van Proportie. Dit was den Franschen kunstenaars Wél toevertrouwd en elders, ook ten onzent, Werd hun voorbeeld meestal getrouw nage volgd." Lang kon dit classicisme den Nederlander echter niet bekoren. Gemakkelijk bewoonbaar Waren deze interieurs zelden en lang niet altijd Waren deze meubels gemakkelijk gebruikbaar. De kentering kwam dan ook zeer spoedig. Geleidelijk men ziet dat niet alleen in de Illustraties van dit alleraardigste en zeer aan bevelenswaardige boekje, maar fraaier nog in de werkelijkheid der tentoonstelling, waar vrijwel al de afgebeelde stukken in natura te bewonderen zijn ontwikkelt zich een veel stijlloozer, maar ook veel gezelliger interieur. „Reeds in de dertiger jaren, merkt dr. van Thienen op, heeft het wel eens den schijn alsof de tijdgeest inr het buitenland den Nederlanders voorbij gaat. Dit is niet zoo. .Doch aan hun woning trachten zij nu aller eerst een sfeer van genoeglijke huiselijkheid te Seven. Deze sfeer vinden zij terug in de Hol- landsche interieurs van die dagen, met hun donkerkleurig meubilair. Betrekkelijk sober blij ven hier t,e lande deze meubels. Naast de stuk hen met uitgesproken romantisch karakter staan andere, kloek en eenvoudig van vorm." toaar hun eerste kenmerk is de huiselijkheid. Later, in de jaren tusschen veertig en vijftig, Wordt de „stijl" meer popperig. Met ciseleeren begint het.' De gladde vlakken aan de meubels Worden gevat in robbenlijsten. Men krijgt pleizier ih de schilderachtige glimplekjes, die allerlei ornamenten en krullen aan het meubel kunnen tooveren De zuiverheid van de constructie Wordt losgelaten De belangstelling gaat een heel an dere richting uit. De gecapitonneerde fauteuils Zonder zichtbaar constructief geraamte komen °P. De bekende vormen worden met rtieuwe dé tails voorzien. Afleidingen van ornament naar Gothisch model, opengewerkt en met traceerin- 6en, worden vermengd met herinneringen aan Lodewijk-krullen. De pinakels worden op de draaibank vervaardigd en het geheel zit vol van kleinere of grootere glimplekjes op het ge- Politoerde mahoniehout. „Het is aldus weer dr. van Thienen dik wijls bijzonder moeilijk, de producten uit die dagen te bewonderen omdat vooral de zonder- "hge proporties ons storen. Het komt echter thin der aan op ieder stuk afzonderlijk dan op "C zoo typische sfeer van het geheel. Die sfeer is Ontvangsalon in het Paleis op 't Plein Aquarel van H. C. ten Kate, 1849 rustig, huiselijk, gemoedelijk, niet zonder eenige genoeglijkheid. Men kan zich voorstellen, dat brave burgers met eenige bekrompenheid zich hier zeer thuis zouden gevoelen. Brave burgers: nog in 1869, bij de onthulling van het Nationale Monument in het Willemspark te 's-Gravenhage, waren er toch dames, die weigerden mee te doen aan Nicolaï's feestcantate, omdat het naar haar opvattingen een fatsoenlijke vrouw niet paste' op de planken te verschijnen Dat is ten voeten uit de sfeer en het tijdperk van de Camera. Dat is ook voortreffelijk weer gegeven de sfeer, die tot ons spreekt in de bij zonder fraaie tentoonstelling in het Gemeente museum, die wij nogmaals ieder aanbevelen te gaan zienmet dit boek in de hand 1) Dr H. E. van Gelder, Dr. Fr. van Thienen, Dr. F. Lunsingh Scheurleer en Mr. L. J. F. Wij senbeek: „Het tijdperk van de Camera Obscura Kunst en Leven 1800—1850." uitgave: 's-Gravenhage 1940 L. J. C. Boucher 115 blz. Met vele illustraties en een in den stijl dier dagen vervaardigden omslag. N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE De dijk, welke den Noordoostpolder zal omrin gen, is thans gereed gekomen. Vrijdagmiddag is het gat, dat de dijkvakken tusschen Urk en Overijsel nog van elkaar scheidde, gedicht. In Januari wordt begonnen met de droogmaking van het nieuwe gebied. De Duitsche rijkssportleider Tschammer und Osten vertoeft eenige dagen in Italië, waar hij Donderdag te Rome aankwam. Hij presideerde daar de oprichtingsvergadering van de tusschen de beide bevriende landen in het leven geroe pen vereeniging ter behartiging der onderlinge cultureele betrekkingen. Vrijdagmorgen had de sportleider een bespreking met den voorzit ter van het Italiaansch Olympisch Comité. In het vorig bericht betreffende de radiorede van mr. L. J. A. Trip op a.s. Zondag voor de Winterhulp Nederland over: „Waarheen gaat het geld van de eerste collecte?", moet de tijd als volgt gelezen worden: 18.45 uur tot 19.00 uur. Salon van 1843, naar een gravure in de Illustration Het Ambtenarengerecht te Utrecht heeft Vrijdagmiddag in een zeer uitvoerige zitting behandeld de zaak van den heer L. O. U. I. S. Grippeling, die eenige maanden geleden eervol is ontslagen als burgemeester van de gemeente Hoogland bij Amersfoort. Daar hij meent, dat dit ontslag onrechtmatig is verleend, kwam hij tegen de beslissing in beroep bij het Ambtena rengerecht. Voor klager trad op mr. H. J. van Urk, advocaat te Amersfoort. Als gemachtigde van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche. Za ken was aanwezig mr. J. M. Kan, referendaris aan de afdeeling binnenlandsch bestuur van dit departement. Mir. van Urk begon met te zeggen, dat klager burgemeester was in een dorp, waar veel ge ruchten de ronde deden, na den oorlog met >name over den burgemeester zelf. 13 Augustus jj. ontving de heer Grippeling, die tien jaar burgemeester van Hoogland is geweest, zijn ont slagbrief zonder nadere motiveering. Hierin stond o.a„ dat hij zich schuldig gemaakt had aan ambtsovertredingen, en dat de gebeurte nissen uit de dagen van den evacuatietijd in Mei j.l. toen Hoogland tijdelijk in de gemeente Edam werd ondergebracht, den doorslag hadden gegeven en dat hij voor deze functie niet lan ger te handhaven was. Het ontslag is, volgens de meening van den burgemeester, een „détour- nement de pouvoir". In het kortr schetste spr. de tienjarige ambts periode. De heer Grippeling was wel onder zeer bijzondere omstandigheden burgemeester van Hoogland geworden. Het was de toenmalige mi nister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, die den nieuw benoemden burgemeester zeide, dat hij in Hoogland met straffe hand moest regeeren, omdat hij anders zou merken, dat het gezag hier wordt onder mijnd. Toen de toenmalige Commissaris der provincie Utrecht, dr. H. Th. 's Jacob, den bur gemeester had ontvangen, had hij hem de ver zekering gegeven dat, als er maar krachtig ge noeg in Hoogland werd opgetreden, hij het col lege en den raad wel de baas zou kunnen blij ven. Met den steun van dezen minister en dezen Commissaris waren er dan ook geen moeilijk heden geweest, doch drie maanden voordat de burgemeester herbenoemd zou worden, stierf minister Ruys de Beerenbrouck en kort daarop ging Commissaris 's Jacob heen. Toen kon het gestook beginnen, aldus spr., te meer daar de verhouding tusschen den nieuwen commissaris en den burgemeester lang niet zoo was als zij wezen moest. Een complex van bepaalde feiten was, naar sprekers oordeel, niet aanwezig, doch de burgemeester had herhaaldelijk zien aankomen, dat men hem in Hoogland kwijt wilde zijn. De ergste beschuldiging, welke men hem kon aanwrijven, was wel, dat hij steekpenningen zou hebben aangenomen van gelden, welke afkom stig waren van baten van het in Hoogland ge houden Lunapark. Het ging hier over bedragen van f 600 en f 1500, en deze sommen gelds zouden dan niet op regelmatige wijze in de gemeentekas zijn gevloeid. Bewijzen daaromtrent konden echter nooit geleverd worden en zijn tot op heden ook niet geleverd. Het is alleen wel opmerkelijk, dat het juist de provinciale griffie van Utrecht was, die zich voor deze zaak in hooge mate interesseerde, aldus spr. Herhaaldelijk werd den burgemeestei te kennen gegeven, dat hij geen beleid voerde, dat hij geen beslissingen nemen kon, kortom, dat hij niet geschikt was voor zijn functie. In de gemeente Hoogland zelf is het een pu bliek geheim, dat de verhouding tusschen den burgemeester en pastoor De Jong, alhoewel geestverwanten, zeer slecht is. Aanvankelijk was er vriendschap geweest tusschen den pastoor en den burgemeester, doch naarmate de burgemeester meer autoriteit aan den dag legde, vond de pastoor, dat Hooglands eerste burger zich met zaken inliet, welke hem in het geheel niet raakten, zeide spr. In de stukken, zooals deze aan het Ambtenarengerecht zijn voorgelegd, komt bij herhaling voor, dat de verhouding van den burgemeester tot den predi kant van Hoogland, tot den dokter, tot de inge zetenen en zelfs tot de militaire autoriteiten slecht is. En dat de burgemeester een handeltje dreef in vuurwapenen met den veldwachter, dat achtte men wel zoo weinig overeenkomstig de waardigheid van het ambt van burgemeester, dat men op grond daarvan al zeide, dat de heer Grippeling voor zijn ambt ongeschikt was De werkelijkheid is echter, aldus spr., dat de burgemeester, op een hooge uitzondering na, het met iedereen in de gemeente kon vinden. Natuurlijk was er wel eens iets, maar waar is dit niet? riep spr. uit. In ieder geval is wel komen vast te staan, dat er van handel in vuur wapenen absoluut geen sprake was en dat de veldwachter het veld heeft moeten ruimen en persoonlijk door den commissaris der Provincie aan een betrekking werd geholpen bij de Mili taire Academie te Breda. Tenslotte wordt in de stukken opgemerkt dat de gebeurtenissen van 10 tot 14 Mei den door slag gegeven hebben. Er is echter niemand in Hoogland, die zal durven ontkennen, dat de evacuatie in Hoogland kalm en ordelijk is ver- loopen. Er wordt wel gezegd, dat de burgemeester op oogenblikken, dat men hem noodlg had, nooit In de Mei-dagen zijn, behalve enkele kost bare katholieke kerken in de oude binnenstad van Rotterdam, ook drie bekende Nederlandsch Hervormde kerken verloren gegaan. Gelukkig staan van de bekendste en de uit kunsthisto risch oogpunt belangrijkste kerk, de toren en de vier machtige muren nog overeind. De vele eeuwen oude St. Laurenskerk met den befaam- den St. Laurenstoren, die het eenige groote historische bouwwerk was, bleef in Rotterdam voor het nageslacht bewaard. De Zuiderkerk, die aan de Gedempte Glas haven stond, en die, ofschoon minder bekend dan de St. Laurens, een circa honderdjarige belangwekkende geschiedenis achter den rug heeft, is verdwenen, evenals de Westerkerk aan de Kruiskade. Hiermede mist de Nederlandsch Hervormde Kerk drie van haar vijf kerken in het centrum. De twee kerken, welke behouden zijn gebleven, zijn de Prinsen- en de Koningin- nekerk in Blij dorp, beide specimina van mo derne .kerkgebouwen. Zij zijn nog betrekkelijk kort geleden opgetrokken in stijl met een mo derne stadsbebouwfrig en aldus geheel anders van karakter dan de oudere, massale kerkge bouwen. Ook de Noorderkerk bestaat nog. Onmiddellijk na Mei heeft het college van gecommitteerden overleg gepleegd met Monu mentenzorg en den gemeentelijken technischen dienst. Gebleken is. dat zoowel de St. Laurenstoren, waarvoor de gemeente Rotterdam moet zor gen, als de monumentale kerk, kunnen worden behouden. Men heeft het noodig geoordeeld, eenige bescheiden fondsen te kweeken voor den herbouw van de St. Laurens en daartoe heeft de kunstfotograaf Van Agtmaal te Baarn een serie fraaie foto's afgestaan, welke verkocht worden, evenals vergrootingen van andere fo to's en reproducties van een fraaie ets van Rosland Koning, waarvan het origineel berust op het raadhuis te Rotterdam. Volgens de plannen zal dus in de eerste plaats de St. Laurens gerestaureerd worden. De gemeente Rotterdam zorgt voor den toren en men kan als vaststaand aannemen, dat Mo numentenzorg met adviezen van de Neder landsch Hervormde Gemeente de restauratie van het kerkgebouw op zich zal nemen. Ir. Witteveen, de ontwerper van het nieuwe stadsplan, heeft de St. Laurens eveneens in zijn plannen betrokken. In het nieuwe stads- midden is aan de kerk met den toren een rui me plaats toegedacht. Voor de Zuider- en de Westerkerk komen twee kerkgebouwen van geheel anderen aard in de plaats. Met de verplaatsing van het Rotterdamsche wooncentrum is ook de plaats van de Zuider kerk aan de Gedempte Glashaven overbodig geworden. Waarschijnlijk zullen op andere plaatsen twee nieuwe kerken verrijzen. Deze kerken zullen eenzelfde karakter dragen ais de Prinsenkerk in Rotterdam. Een kerk zal worden opgetrokken in het oos telijk deel van de voormalige binnenstad in de nabijheid van het Oostplein, terwijl als plaats voor de andere kerk wordt aarigegeven het oude Diergaardeterrein nabij den Wester singel. Een ruwe schatting toont aan, dat met den herbouw van de St. Laurens meer dan f 3 mil lioen gemoeid zal zijn, waarbij dan komen de enorme kosten voor de restauratie van het overgebleven nog bruikbare materiaal, zooals de marmeren kunstschatten en het beroemde koperen hek, dat alleen reeds een waarde ver tegenwoordigt van f 30.000. Het verlies van het beroemde orgel is onher stelbaar. kriint U snnftHin verlich- krijgt U spoedig verlich ting en wordt Uw kou verdreven dpor rug en borst in te wrijven met Doos 30 ct. Pot 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten, aanwezig was, maar spr. weet beter. Spr. kwam in Hoogland zonder te voren afgesproken te hebben en vond den burgemeester altijd op zijn plaats. Dat de verhouding tusschen burgemees ter en secretaris niet goed te noemen is is een feit, doch het kan wel zijn, dat dit ligt aan den secretaris en niet aan den burgemees ter. Er is veel drukte gemaakt over de aflaire met de landmijnen in Hoogland. Daar lagen mijnen, die op een gegeven dag tot ontploffing kwamen en men maakte den burgemeester er een verwijt van, dat hij de inwoners niet tijdig genoeg gewaarschuwd had. Doch wat was hier het geval? De burgemeester wist zelf niet eens, dat er mijnen lagen, want de militaire autoritei ten hadden verzuimd, hem hierover in te lich ten. Dat klager als burgemeester absoluut onge schikt was voor het ambt, mag men, volgens spr., niet aannemen, want anders zou men hem toch niet de kans geboden hebben, eens te soi- liciteeren naar de vacature van burgemeester van Hontenisse. Spr. vroeg het ontslag ongedaan te maken. Mr. J. M. Kan, sprekende namens den secre taris-generaal van het departement van Binnen landsche Zaken, zeide, dat er in deze zaak uit voerig materiaal was overgelegd en dat hij daarom niet in nadere bijzonderheden wenschte te treden. Spr. zeide, dat het verzoek, om dit ontslag te behandelen bij het Ambtenarenge recht, te laat was binnengekomen. Men zou dus primair het beroepschrift niet-ontvankelijk moeten verklaren en secundair liggen de feiten zoo, dat de Gemeentewet de overheid bevoegd heid geeft, een burgemeester te ontslaan, even tueel zonder opgaaf van redenen. De secretaris-generaal had uitgebreide rap porten van den Commissaris van de Provincie toegezonden gekregen en het is ondenkbaar, aldus spr., dat alles, wat in die rapporten staat, uit den duim zou zijn gezogen. De Commissaris van de Povincie maakt geen rapporten op licht vaardige gronden. Om een voorbeeld te noemen, dat deze burgemeester in gebreke is gebleven, een goed bestuurder van Hoogland te zijn: Op den dag van de evacuatie der burgers naar Edam heeft de burgemeester, die er de voor keur aan gaf, op zijn bed te blijven liggen, laten weten, dat als men hem wenschte te spreken, men om 9 uur maar op de secretarie moest komen. Dat is echter niet het eenige bezwaar, dat ingebracht kan worden, er zijn er wel dertig; zij zijn alle uitvoerig in de stukken medegedeeld. Dat de burgemeester broodeloos zou worden is onjuist, want hij heeft tien dienstjaren en dus op zijn 65ste jaar heeft hij recht op pensioen. Spr. hoopte verder dat het Ambtenarengerecht primair het beroep niet-ontvankelijk zou ver klaren, subsidiair het als ongegrond zou be schouwen. Het Ambtenarengerecht zal 3 Januari uit spraak doen. GEVESTIGD TELEFOON SGeAVENHAGE 11.30.41 te verzekeren voor de vervangingswaarde in aansluiting op de Rijks bijdrage. (Ook voor personeel van luchtbescherming, brand weer, politie, enz.). Voor beide af deelingen drie-maande- lijksche Schade-uitkeering. Wendt U tot Uw Assurantiebezorger Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zei Quatertemper-Zaterdag 21 December in de kapel van de Bisschoppelijke Kweekschool de volgende H.H. Wijdingen toe dienen de TONSUUR aan de .Eerw. Fraters: Deodatus van Singkawang; Edgar van 's-Gra venhage; Getulius van Tilburg; Hyginus van "s-Gravenhage; Venantius van Laren; Hierony- mus van Roelofarendsveen; Michael van Schalk wijk; Gerontius van Oosteind; Patemus van 's-Hertogenbosch; Aurelianus van Nuenen; An- thymus van Amsterdam, van de Orde der Ca- pucijnen. Petrus Peeters Ween, Joannes van den Bosch, Joannes Döhne, Wilhelmus La Haye, Gerardus Reijners, Theodorus van den Elzen, Bernardus van Hom, Franciscus Nillesen, Gerardus Kes- ter, Josephus de Meulemeester, Antonius Theu- nissen, Bruggink, Martinus Leijen, Adrianus van Dijk, Theodorus Copray, van de Orde der Kruis- heeren, die op 22 Dec. te Nijmegen de Mindere Orden zullen ontvangen. Het OSTIARIAAT en LECTORAAT aan den eerw. heer J. A. Baken van het Bisdom Luik. Het H. SUBDIACONAAT aan de eerw. heeren: Jacobus Johannes Nicolaas Brekelmans van het Aartsbisdom Mechelen; Josephus Baken van het Bisdom Luik; aan de eerw. Fraters: Stephanus Hillen,- Robertus Schabbink, Ra phael Geurts, Siebrandus van Zutphen, Christo- phorus Coenen, Radboud de Bruin, Ignatius Bots, van de Orde der Witheeren te Heeswijk; Reinerus Kloeg, Abraham Lamot, Henricus van Haaren, van de Orde der Kruisheeren; Andreas Corsini, van de Ongesch. Carmelieten. Het H. DIACONAAT aan de eerw. Fraters: Serenus van Hazerswoude-Rijndijk, Severinus van Velp (N.-Br.), Hubertinus van Vlissingen, Euthymius van Oisterwijk, Generosus van Twel- lo, Maximus van Tongelre, Benedictus van Am sterdam, Irenaeus van Veghel, Pius van Am sterdam, Fructuosus van Amsterdam. Flavius van Gilze, Rembertus van Amsterdam, van de Orde der Capucijnen; Lambertus Terstroet, Josephus Gundry, Leo- nardus Smeets, Petrus Weijnen, Henricus van Bergen, Joannes van Benthem, Alph. CÓenraets Adr. Schellart, Hub. Reijnders, Reijn Dijker, Jac. Hoeberichts, Gul. Meels, Antonius Voncken, van de Paters Montfortanen te Oirschot. Het H. PRIESTERSCHAP aan de eerw. Fra ters: Adrianus van Beers, Bernardus van Son, Sta nislaus de Groot, Dominicus van Zijl, Lamber tus van Veldhoven, Wilhelmus den Duik, Augus- tinus Heestermans, van de Orde der Cistercien- sers van Nieuwkuyk; Aelredus Ruiten, van de Trappisten van Die penveen. Pastoor Barten te 's-Hertogenbosch, die de vorige week op den Graafschenweg aldaar door een auto werd aangereden, is, naar wij verne men, dezer dagen opgenomen in het ziekenhuis van St. Joannes de Deo. Zijn toestand is naar omstandigheden niet ongunstig, hoewel hij nog steeds niet bij bewustzijn is. De zeereerwaarde heer J. Th. J. van den Berg. sedert 1933 pastoor te Buurse bij Haaksbergen, is terwijl hij zich in de spreekkamer van de pastorie bevond, plotseling door een ernstige on gesteldheid getroffen, waardoor hij gedurende geruimen tijd het bewustzijn verloor. Zijn toe stand verergerde zoodanig, (Jat opname van den patiënt in het R. K. ziekenhuis te Enschede noodzakelijk bleek, waar hem Vrijdagavond uit voorzorg de laatste H. Sacramenten werden toe gediend. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Zaterdag der volgende week geen audiëntie verleenen. Door de ontslagneming van den heer C. Vriens als raadslid bestond er reeds sedert eenige maanden een vacature in den gemeenteraad van Dinteloord, welke tot dusver maar niet te vervullen bleek. De een na den ander gaven de candidaten te kennen de benoeming niet te aanvaarden, totdat eindelijk deze week de heer Adrianus de Per.der als veertiende aan de beurt kwam. De heer De Pender heeft thans bericht gezonden de benoeming te aanvaarden, zoodat na 14 benoemingen eindelijk de vacature ver vuld en de raad weer voltallig is. Van Mededeeling No. 3 van den Plantenziek- tenkundigen Dienst: „De Trekmade" (rups van den kleinen Wintervlinder) is een vierde druk Verschenen, die bij dezep Dienst te Wageningen verkrijgbaar is. Daar dit insect dezen winter op vele plaat sen in vrij groot aantal op de ter bestrijding ervan om de vruchtboomen aangelegde lijm- banden gevangen is en blijkbaar vrij Veel voor komt, is het gewenscht aan de bestrijding er van de nqodige aandacht te wijden. HIL1EKSL*V1 I, 415 M. Nederlandsch programma 8.00 NCRV, 2.00'7.15 VARA 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.25 Orgel concert (opn.), 9.10 Gewijde muziek (opn.), 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Gewij de muziek (opn.). hierna gewijde muziek (gr.pl.), 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek. 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Lezing: „Wie en wat waren onze voor ouders?", 2.00 Gramofoonmuziek, 2.30 De Ramblers, 3.00 Zang met pianobegelei ding, 3.35 Cello en piano, 4.05 Orgelspel met gramofoonmuziek. 4.30 Esmeralda en solist. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisse- ling ANP, 6.00 VARA-orkest, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM 11. 301.5 Al. 8.00 VARA. 9.30 VARA. 2.00 AVRO. 5.157.15 AVRO 8.00 Nieuwsberichten NP. gramofoon muziek, 9.30 Gramofoonmuziek, 10.00 Or gelspel en zang, 10.30 Declamatie, 10.50 Gramofoonmuz., 11.00 VARA-Meisjeskoor ,,De Krekels" 11.25 VARA-orkest en So liste, 12.00\ Gramofoonmuziek, 12.15 VARA-orkest, 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP. 1.00 Esmeralda en soliste, 1.45 „Winterhulp Nederland", toe spraak, 2 00 Omroeporkest, 2.40 Gramo foonmuziek, 2.45 P„adiotooneel, 3.25 Zang met pianobegeleiding en toelichting, 5.15 Wekelijksche ged'achtenwisseling ANP, 5.30 Gevarieerd concert, 6.006.05 „Op de helft", toespraak, 6 457.00 Actueele re portage of gramofoonmuziek en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO 7.15 Wij beginnen den dag, 7.45 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 11.00 KRO- orkest, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 KRO-Melodisten en so list, 2.45 Musiquette, 3.30 Uit Berlijn: 52e Verzoekconcert voor de Duitsche Weer macht. 6.00 Rococo-octet, 6.45 Gramofoon muziek, 7.007.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma NCRV 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.25 Gewijde muziek (opn.), 8.35 Gramofoonmuziek, 9.40 Viool, piano en gramofoonmuziek. 10.20 Gewijde muziek (gr.pl.), 11.30 Kerst liederen en -duetten en gramofoonmuz., 12.15 Reportage of muziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Jac. Stoffer's sextet en gramofoonmuziek. 2.35 Jac. Stoffer's sextet, 3.00 Voor tuinlief- hebbers, 3.30 Fluit en piano, 4.00 Gramo foonmuziek, 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.35 Utrechtsch Stedelijk Orchest (opn), 6.15 ..Lichtpuntjes en schijnsels aan den naamloozen hemel", causerie met muzikale omlijsting. 6.45 Actueele repor tage of gramofoonmuziek, 7.007.15 Eco nomische vragen van den dag en nieuws berichten ANP en sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA 10.20 Declamatie, 10.40 Pianovoor dracht. 11.10 Declamatie. 11.30 Esmeralda en solist, 12.00 VARA-orkest. 12-45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Zuia'-Afrikaansche uitzending, 1.30 VARA-orkest, 3.15 Orgelspel, 4.00 Gramo foonmuziek met toelichting, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 VARA-orkest en solisten. 6.006.15 „De plaats van lichamelijk gebrekkigen in de maatschappij", lezing. 6.457.00 Actueele reportage of gramofoonmuziek en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. 7.15 Wij beginnen den dag, 7.45 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek, 12.00 Be richten, 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 1.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, eco- Nieuws- en economische berichten ANP. nomische en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek, 6.45 Gramofoonmu ziek. 7.007.15 Friesch praatje en nieuws berichten ANP en sluiting. De tweede ronde van den wedstrijd om het Studentenkampioenschap van Nederland gaf aan de meeste borden een hardnekkigen striid te zien. Muilwijk won in een Griinfeld-verdediging een stuk tegen Franke, maar kon de partij in de eerste zitting nog niet beslissen. A. J. Wij- nans was tegen Orbaan na een spannenden strijd in een Fransche partij een pion voor gekomen; ook hier werd afgebroken. In een Stonewall maakten M. Wijnans en v. d. Hoek remise. LubbersBekker was een Spaansche partij met de Steinitz-variant, waarin wit kort en zwart lang rocheerde. Zwarts konings vleugel werd opengebroken, maar het bleef bij pionverlies. Het paardeindspel werd verdaagd. De afgebroken partij MuilwijkWijnans uit de eerste ronde werd remise. De stand luidt thans: A J. Wijnans en C. Orbaan 1 uit 1; A. v. d. Hoek 114 uit 2; J. Muilwijk yi uit 1; A. Franke, B V. Bekker en J. H. Lubbers 0 uit 1. In de derde ronde van den wedstrijd om het kampioenschap der studenten vond de belang rijke ontmoeting Muilwijk—Wijnans plaats. Het was een open verdediging van het Spaansch, waarin Muilwijk een pionoffer bracht. Wijnans eaf den buit terug en rukte met zijn e- en d- pionnen op. Er ontstond een schermutseling, waarbij de Utrechtenaar de kwaliteit tegen een pion gaf, om met matdreiging te kunnen wer ken. Na een zeer spannende, combinatie-rijka tijdnood-phase werd de partij afgebroken. M. Wijnans boekte zijn derde remise, Franke en Bekker hun derde nul in successie, resp. te gen Lubbers, v. d. Hoek en Orbaan. De stand luidt nu: 1. A. Wijnans 2 uit 2; 2. A. v. d. Hoek 2A, uit 3; 3. J. Muilwijk 1 yt uit 2; 4. O. Orbaan 2 uit 3; 5. en 6. J. H. Lubbers en M. Wijnans l'A uit 3; 7. en 8. A. Franke en B. V. Bekker 0 uit 3. Winterhulp Nederland,Den Haagno. 5553 Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no. 877 Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5