Bontmantels Beursoverzicht SAMBO DE OLIFANT m WAARSCHUWING! WEILL ZOON RADIO i i HOUTBLOKKEN KOOPEN ZATERDAG 14 DECEMBER 1940 Gevolgen der vleeschschaarschte flattes tyetsiaae t HetüaueC Tlutlia Veuieu^ ZILK NIEUWE COLLECTIE VRIJ VAN DISTRIBUTIE Uil Dhi\ OM REK BEVERWIJK BOER ENLEEN BANK BEVERWIJK Spaarsaldo gedaald LEVERING VAN PAARDEN Huishoud- en Industrieschool Afvallen van levensmiddelen Begrooting in den Raad Verhuur gemeenteterrein HILLEGOM HAARLEMMERMEER IJMLJIDEN 40 JAAR IN OVERHEIDS DIENST ZANDVOORT WATERPOLO Scheidsrechtercursus Goed prijshoudende tot vastere markt. Handel bleef beperkt Verder verloop Subsidie Paardenfokkerij MARKTEN HEEMSTEDE PHILIPS en ERRES HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 AAN ONZE AFNEMERS EN KOOPERS. is een zaak van vertrouwen, daar kwaliteit en gewicht een hoofdrol spelen. Bestei'daarom bij solide adressen en dat zijn: TH. WILLEMSE - KADIJK 15 - HEEMSTEDE J. A. WARMERDAM, NASSAULAAN 58—62 - HAARLEM - Brandstoffen- handel TELEFOON 10757 GEM. BLOKKEN 40.— PER TON FRANCO THUIS De heer C Visser, administratief ambtenaar le klasse bij de gemeente-politie te Velsen her dacht Vrijdag het feit, dat hij 40 jaar geleden in Overheidsdienst trad. Dat dit niet ongemerkt voorbij ging, bleek wei want de jubilaris werd Vrijdagmorgen 11 uur me' mevrouw Visser van huis gehaald en naar het hoofdbureau van politie gebracht Aldaar werden zij door den commissaris ver welkomd in de gymnastiekzaal, waar tal van collega's en kennissen van hun belangstellinr blijk gaven. De commissaris kenschetste den heer Visser als een zeer plichtsgetrouw ambtenaar, die in zijn 32-jarige loopbaan in de gemeente Velsen het innerlijk wel en wee der politie tenvolle had medegemaakt. Onder alle omstandigheden heeft de jubilaris steeds onvermoeid en met toewijding zoowel poliDe als justitie naar alle zijden ge steund. Onder luiden bijval feliciteerde de commissaris den jubilaris en bood hem als stoffelijk blijk een prachtige, door het personeel geschonken rooktafel aan, terwijl mevrouw Visser een mooi bloemstuk werd overhandigd. Als collega memoreerde de heer de Graaf zijn meer dan 20 jarige samenwerking, die in pret tige stemming geschiedde. Vervolgens sprak de heer de Jong, als secre taris, penningmeester van de Politie-Sportver- eeniging Velsen een warm woord van hulde, ook voor de belangstelling van de zijde van den ju bilaris voor de sport en bood hem namens de vereeniging een mooi bloemstuk aan. Verder sprak de heer Boerema, als brigade commandant der Riiksveldwacht en herinnerde aan de prettige samenwerking tusschen rijks- en gemeente-politie. Hierna sprak de heer Visser een hartelijk woord van dank voor de woorden door den com missaris en anderen gesproken en de stoffelijke blüken van waardeering. Ten huize van den heer Visser werd in in- tiemen kring deze heuglijke dag verder gevierd. Diefstal opgehelderd. Het is den gemeente en den Rijksveldwachter, den heeren M. v. o. Berg en J. Knauf, gelukt de daders van wel licht talrijke diefstallen op te sporen. Voor eenige weken werd bij den heer Pesschier aan den Zilkerbinnenweg een hoeveelheid aardap pelen en bruine boonen ontvreemd Genoemde veldwachters hadden het onderzoek in handen genomen en slaagden erin de aardappelen in Haarlem in beslag te nemen, waarbij reeds kwam vast te staan, wie de vermoedelijke da ders zouden zijn. Gisterenmiddag werden dan een zekere B. te Hoofddorp en I., woonachtig te Hillegom en ver blijvend te Hoofddorp, aangehouden en in ar rest gesteld. Uit het verhoor bleek al spoedig dat een zeer goede vangst was gedaan, daar deze personen meerdere diefstallen bedreven haddne, die tot nu toe nog onopgehelderd waren gebleven. Zoo werden door hen uit 'n pakhuis te Nieuw- Vennep een groote hoeveelheid margarine bak en braadvet, blikken distributievleesch cacao, huishoudzeep, lucifers, een bus benzine en een bus petroleum ontvreemd. Twee handwagens waren er voor noodig om deze in beslag geno men goederen te vervoeren. In de bijzondere algemeene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank Beverwijk wer den de voorgestelde wijzigingen der Statuten en van het huishoudelijk reglement goedgekeurd. Er werden eenige mededeelingen gedaan over den gang van zaken bij de bank. sedert de bui tengewone gebeurtenissen, welke achter ons liggen. Op den lOen Mei was door spaarders in gelegd ongeveer 336.000.terwijj het tegoed bij de centrale bank circa 25.000.— beliep. In drie weken tijds werd aan spaargeld opgeno men ongeveer 15.000.— Geruimen tijd bleef de toe'stand ongewijzigd, doch de laatste weken zijn weer meer gelden opgevraagd, zoodat vanaf 1 November tot he den ongeveer 36.000.— aan spaargeld meer is terugbetaald dan werd ingelegd. Het saldo spaargelden bedraagt thans ongeveer f 281.00U. Toch is het tegoed bij de centrale bank voor- Uitgegaan. Momenteel bedraagt dit tegoed circa 33.000.—. Dit vindt voornamelijk zijn oorzaak in aflossingen van credieten en voorscnotten en in stortingen in rekening-courant, waardoor verschillende leden, die eerst debiteuren waren, thans crediteuren zijn geworden. Blijkens een bekendmaking van den Provin cialen Voedselcommissaris is een ieder, die be zitter en/of houder is van een of meer paarden, ouder dan drie jaar (geen fokhengsten), ver plicht deze paarden op Maandag 16 December as. ter monstering aan te bieden voor even- tueele levering aan de Duitsche Weermacht. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de belangrijke algemeene bekendmaking, die in de advertentiekolommen in dit nummer is opgenomen. Voor de benoeming tot lid van de commissie van toezicht op de gemeentelijke huishoud en industrieschool worden door B. en W. aanbevo len de dames: T. Vernooij-Dijkstra, E. Frölich- Hoenderdos, C. Maters-de Ruiter, H. Nooi-van Oosten (allen aftredend) en M. H. Baas-Buijze (vacature Mevr. A. Demmers-Wieck). Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat ten aanzien van het inzamelen van afval len van levensmiddelen (schillen e.d.) een nieu we wijkindeeling heeft plaats gehad, welke 16 December a.s. in werking treedt. Hierdoor zullen in verscheidene straten de schillen door een anderen vergunninghouder worden afgehaald dan tot dusverre het geval was. Men diene hiermede derhalve rekening te houden. De aandacht zij er nogmaals op gevestigd dat een ieder verplicht is alle te zijner beschikking staande afvallen van levensmiddelen te oewa- ren en ter beschikking te stellen van den hou der eener ophaalvergunning. Deze verplichting geldt alleen niet ten aanzien van afvallen van levensmiddelen, welke afkomstig zijn van de huishouding of het bedrijf van den houder en door dezen bestemd zijn tot voedingsmiodelen voor personen of dieren die tot zijn huishou ding of bedrijf behooren of door hem in de nor male uitoefening van zijn bedrijf verhandeld plegen te worden. As. Dinsdagavond houdt de gemeenteraad een openbare vergadering ten stadhuize. ter be handeling van de gemeen te-begrooting voer 1941. Verder vermeldt de agenda o. m. vaststelling van een kinderbijslagTegeling, verleenen van een crediet in verband met de huisvesting van de u. 1. o.-school aan de Baanstraat, voorstel tot het aanvaarden van de voor het genieten van Rijksonderstand voor het dienstjaar 1940 ge stelde voorwaarden en tot wijziging van de ge- meente-begreotinfi en van de begrootingen der bedrijven voor 1940; wijziging van de verorde ning, regelende de taak en het beheer van den Ophaal- en Storingsdienst; onderhandsche ver huring van terreinen aan de Nieuwe Kade en wijziging bebouwingsvoorschriften. B. en W. stellen den Raad voor aan den bouwmaterialenhandel F. Filippo te Haarlem en aan de N. V. De Ringvaart te Hillegom ter reinen te verhuren, gelegen aan de Nieuwe Kade, voor den opslag van bouwmaterialen. De terreinen hebben elk een oppervlakte var. ongeveer 1000 M2. en de huurprijs is bepaald op 400 per jaar. Vleesch zonder bon Dezer dagen vond een huisvader, terwijl zijn echtgenoote aan het win kelen was, een koffertje met vleesch in de gang. De man vertrouwde het zaakje niet en bracht het naar het politiebureau. Bij onderzoek bleek, dat een gehuwde vrouw die in Beverwijk werkt, voor haar mevrouw op een bepaald adres in Heemstede het vleesch moest bezorgen. Deze boodschap droeg zij aan haar man op, die dit weer aan een ander ver zocht, met als gevolg dat het vleesch niet op de juiste plaats kwam. Door de politie in Beverwijk werd een onderzoek ingesteld naar de herkomst van het vleesch met als resultaat dat de mevrouw in Beverwijk het vleesch van een onbekende had gekocht en hiervan een deel aan haar familie in Heemstede had willen laten bezorgen. Naar den onbekenden verkooper stelt de politie een onderzoek in. Vergadering ,,BlocmboUeneuItuur.'' Ond.er voorzitterschap van den heer Jos. M. J. Braam, hield de afd. Heemstede van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur Donderdag avond een drukbezochte ledenvergadering in „Hof van Heemstede." In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het verlies van een der leden, wijlen den heer G. Nelis, die in de oorlogsdagen gevallen is ais offer voor zijn vaderland. Deze toespraak werd door de leden staande aangehoord. Vervolgens had de verkiezing plaats voor de functie van voorzitter. Met bijna algemeene stemmen werd de heer Jos. M. J. Braam her kozen. Als afgevaardigde naar de a.s. algemeene vergadering werden gekozen de heeren Jos. M. J. Braam en F. Dix, en als plaatsvervanger de heer P. Nelis. Hierna werd behandeld de agenda voor de op a.s. Maandag te houden algemeene verga dering. Als leden van het Hoofdbestuur zullen worden gesteund de heeren Kieft van de afd. worden gesteund de heer Kieft van de afd. Bennebroek—Vogelenzang. Zeer uitvoerig werd besproken het voorstel BennebroekVogelenzang betreffende statu tenwijziging voor wat betreft het uitsluiten van niet-afgevaardigden aan eventueele besprekin - gen. Dit had tot gevolg, dat een verzoek aan het H.B. zal gericht worden van ongeveer de volgende strekking: „Teneinde aan de beperking van meenings- uiting van gewone leden op de algemeene ver gadering tegemoet te komen, wil de afd Heem stede vóór de publicatie van den beschrijvings brief een vergadering van het hoofdbestuur met de voorzitters en secretarissen der afdee- lingen. opdat in de afdeelingsvergaderingen door het bestuur der afdeelingen de vragen der leden juist beantwoord kunnen worden." Over bij de rondvraag ter vergadering niet behandelde onderwerpen zou de afdeeling Heemstede den leden-niet-afgevaardigden wel gelegenheid willen geven het woord te voeren. Een voorstel der afd. Lisse om te bevorderen de totstandkoming van een verplichte hulpre gistratie. had. nu, volgens de algemeene op vatting, geen zin. wel was men algemeen voor het voorstel Sassenheim, om vrijstelling van de heffingen voor het surplusjaar 1940. mede door het verkleinde areaal, waardoor de teelt 59 pet. ingekrompen was. wat voor de kweekers veel moeilijkheden heeft opgeleverd. Hierna volgde de behandeling der begrooting van de Algemeene Vereeniging. die na enkele op- en aanmerkingen werd goedgekeurd. Na de rondvraag volgde sluiting. Opgepast, het wordt ernst! Ingevolge ge geven opdrachten zal door de politie streng worden opgelet op de gewijzigde verduisterings voorschriften, inzonderheid wat betreft het ver duisteren van den achterkant der woningen, hetgeen tot nog toe te wenschen overliet Er mag in het geheel geen licht naar buiten stra len er. zonder pardon zal bij constateer! nc der overtreding proces-verbaal worden opgemaakt. St. Josephs-Gezellen-Vereeniging. Agen da-week van 14 tot 2>1 December. Hedenavond vrije bijeenkomst tot 1 uur. Morgen na de Hoogmis tot 's avonds 10 uur vrije bijeenkomst. Onder het Lof is de zaal ge sloten. Om 12 uur speelt het tweede tiental van Damclub O. D. I. een vriendschappelijken wed strijd tegen S. D. O. uit Haarlem. Voor den win naar is een lauwerkrans beschikbaar gesteld. Maandagavond geen Maria-Congregatie. 8 uur onderlinge competitie biljartclub. Dinsdagavond 8 uur onderlinge competitie O D. I. Donderdagavond 8 uur verplichte vergade ring. Kap. van der Heijden zal dan zijn laatste lezing houden over Verkeering en Huwelijk. Zaterdagavond vrije bijeenkomst. Damclub O. D. I. Zondag j.l. heeft ons eer ste tiental een wedstrijd gewonnen tegen St. Bavo II met 147. Het tweede tiental speelt Zondag zijn eer sten weastrijd en wel tegen S.D. O. Doet allen goed uw best en probeert de punten in Hille gom te houden. Dinsdag houden wij onzen clubavond, waar bij wij weer op een goede opkomst rekenen. Burgerlijke stand. Geboren: Elisabeth Ma ria, d. van S Uitendaal en M. Timmers; Petrus jacobus Maria, z. van L. van der Linden en L. van Berkel Overleden: M. van Bostelen, echtg. van G. van der Wolf, v., 69 j.; M. van der Giessen, echtg. van G. Littooiji v., 68 j. Gevestigd: C. J. van Heerde, Wilhelmina- laan 48; C. G. L. Noom, Wilhelminalaan 54; M. van Saasen, Ambachtstraat 58; G. J. A. Zoet en echtg., Havenstraat 34. Vertrokken: J. Balk, Haarlemmermeer, Hoofdweg; J. F. Duinkerken, Lisse, woonschip, Grachtweg; H. W. van der Klugt, Alkemade A 134; A. J. Oldenburger, Veendam, Beneder. Westerdiep 16; J. Schaf er, Haarlem, Wester- houtpark 34. Hillegomsche Houthandel vergunning is ver leend voor het weder oprichten van haar fa briek voor houtbewerking (zagerij, schaverij enz.) op het aan de Van Meerbeekstraat gelegen perccll, kadastraal bekend gemeente Hillegom, Sectie B., no. 2806. Winterhulp Nederland. De Burgemeester van Hillegom, pl. Directeur W. H. N. maakt, in opdracht van den Directeur-Generaal van den Winterhulp Nederland, het navolgende bekend: I. Indien plaatselijke Kerkelijke sociale in stellingen, organisaties, vereenigingen e.d. een openbare inzameling wenschen te houden kun nen zij hiervoor van den Burgemeester, plaatse lijk directeur van de Winterhulp, een vergun ning bekomen. Belanghebbenden gelieven tijdig schriftelijk deze vergunning aan te vragen. Deze openbare inzameling kan onder eigen naam van de betreffende organisatie e.d. worden gehouden, terwijl de gelden ten volle aan de be treffende organisaties e.d. voor het beoogde doel zullen worden afgedra^n. II. Dezelfde regeling geldt ook voor Kerstcol lectes, ook indien deze door niet-Kerkelijke or ganisaties worden gedaan. Hillegom, 12 December 1940. De Directeur van Winterhulp te Hillegom. Dringende oproep aan de burgerij. Bij het onverwacht verschijnen van een groep W. A. der N. S. B. in deze gemeente op Zondag jongst leden zijn eenige ongeregeldheden voor gekomen. Ongeacht welke politieke overtuiging men ook is toegedaan behooren deze ongeregeld heden door een ieder ten stelligste te worden afgekeurd. Deze onrust schaadt het belang der gemeente; men bereikt er niets goeds mede en geeft slechts aan onverantwoordelijke elementen gelegenheid om zich te uiten. De W. A. heeft het recht tot deze marschen verkregen en ik geef aan alle ingezetenen, zonder uitzondering, zeer ernstig in overweging om, indien zulk een marsch zich mocht herhalen, deze geheel onge moeid te laten passeeren, zonder eenig teeken van afkeuring of andere opmerkingen. Vooral gij jongeren, laat U door niets of nie mand beinvloeden tot onwaardige politieke uitingen of relletjes, doch gaat Uw eigen weg in waardigheid, geeft geen aanleiding tot straat rumoer en blijft liever rustig in uw woning. De openbare orde en rust moeten en zullen door mij ten strengste worden gehandhaafd. Maakt mij deze taak niet onnoodig zwaar. De Burgemeester van Hillegom, O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN. Voor groote gezinnen. De burgemeester heeft bericht ontvangen, dat de grootte van het bedrag, hetwelk voor eerste verdeeling in aan merking komt, voor Hillegom is vastgesteld op 450.zoodat de geheele bruto opbrengst der alhier gehouden collecte ook voor Hillegom mag worden aangewend. Het genoemde bedrag zal voornamelijk ten goede komen aan de kinderen van gurote ge zinnen, waarin door de bijzondere tijdsomstan digheden de grootste r.ood heerscht. Winterhulp. De burgemeester maakt be kend, dat de gelegenheid bestaat om zich op te geven als medewerker of medewerkster voor de winterhulp. Gegadigden kunnen zich aanmelden op her plaatselijk bureau voor de winterhulp, dat ge vestigd is Raadhuis, afd. Bevolking. Winterhulp. De directeur "der Afd. Hille gom maakt bekend, dat bij hem aanvragen tot het verkrijgen van hulp door vermelde afdee ling kunnen worden ingediend vóór of op 19 December a.s. Deze aanvrage dient schriftelijk te geschieden, met als adresseering burgemees ter van Hillegom, Raadhuis. Het is de bedoeling dat de eerste verdeeling van gelden ten goede komt aan de kinderen uit groote gezinnen. In de aanvrage om hulp moet nauwkeurig worden omschreven; 1. naam en adres van aanvrager; 2. alle Inkomsten, welke het gezin momen teel geniet; 3. verdiensten van het gezin in den loop van het jaar 1940 per week genoten zijn, met opgave van de periode dat gewerkt is en naam van den werkgever; 4. het aantal kinderen; 5. bijzondere omstandigheden in het gezin, als b.v. langdurige zdekte van een der huisge- nooten. R. K. S. V. Concordia Na de teleurstelling van j.l. Zondag krijgt Concordia alweer een har de noot te kraken. D. E. K. is de laatste jaren steeds een uitstekende ploeg geweest die steeds op of vlak bij de bovenste plaats eindigde Het zal daarom voor Concordia weer een heele op gaaf zijn om wat over te houden van haar reisje naar Bloemendaal en daarom is alles wat er vandaan komt een meevaller. Ook de reserves komen weer eens aan de beurt n.l. tegen Alliance II. Wanneer onze reserves geven wat ze kunnen, blijft hier minstens 1 punt van over. De junioren blijven weer thuis en ontvangen D. S. S. a jun. en zullen het niet zoo gemakke lijk hebben als j.l. Zondag. Duurtetoeslag De besturen van de land bouworganisaties en de landarbeidersbonden in de Haarlemmermeer-, Houtrak- en IJpolders hebben dezer dagen overleg gepleegd over den toestand, die is ontstaan tengevolge van de be langrijke stijging van de kosten van levens onderhoud. Mede gelet op een desbetreffend advies van he Centraal Secretariaat voor Land- en Tumboun gevormd door de drie centrale landbouworga nisaties en de drie landarbeidersbonden, is be sloten dat aan de arbeiders zoowei vaste als lesse, met ingang van 16 November 1940 een duurtebijslag te verstrekken van een gulden per week. In samenwerking met ambtenaren van den Vleeschkeuringsdienst heeft de gemeentepolitie een ui'tgebreid onderzoek ingesteld naar een koe, die fraudeleus geslacht moest zijn. Het gelukte haar een partij vleesch alsmede de huid te ach terhalen, Twee plaatsgenooten. die de koe ge slacht hadden werden verhoord en tegen hen werd proces verbaal opgemaakt. Vergadering „Winterhulp" Burgemeester H. van Alphen gaf Woensdagavond in „Ons Huis" voor genoodigden een uiteenzetting over den verderen gang van zaken bij de Winter hulp en over de wijze waarop het geld besteed zal worden. Er was dan als „eerste stoot" ongeveer een derde deel van het ingezamelde geld, zijnde f 400.000, voor het geheele land beschikbaar gesteld. Zandvoort kreeg hiervan in eerste in stantie f 380. Dit geld zal uitsluitend tem goede komen aan gezinnen met kinderen, hoewel mo gelijk een tweede maal reeds personen in aan merking kunnen komen, die geen kinderen heb ben, doch wien het ook slecht gaat. De in de vergadering van Burgemeesters ge uite mogelijkheid plaatselijk voor Winterhulp goederen, zooals kleeding etc. in te zamelen, zou naar zijn meening te Zandvoort, waar veel 's gegeven voor Rotterdam, Middelburg enz. weinig kans op succes hebben. Wat te Zand voort eerder zal slagen en door den heer H. de Jong als leider van de Propaganda-afdeeling reeds ter hand genomen is, is een speciale voet balwedstrijd te spelen op 2den Kerstdag al hier. Het is dan de bedoeling een elftal, be staande uit spelers van „Zandvoort" en Zee meeuwen" uit te doen komen tegen een sterk elftal uit Haarlem. De entrée komt ten bate van „Winterhulp". Voorts kan misschien een tooneelvoorstelling voor een „extraatje" in de kas zorgen. Betreffende hetgeen Zandvoort noodig denkt te hebben om effectief hulp te kunnen verlee nen, werd het bedrag genoemd, hetgeen aan den Directeur-Generaal was opgegeven, f 10.650. Dit geld dacht men, zoo het toegewezen kon worden, te besteden als volgt: f 4100 voor hen die bij Maatschappelijk Hulpbetoon ingeschre ven staan en f 4100 voor de stille armen, in beide gevallen bestemd om deze menschen 6 weken levensmiddelen te verstrekken en een maal kleeding, schoeisel en dekking. De rest op dezelfde wijze te verdeelen onder de bij de steunregeling betrokkenen. De tweede collecte is bepaald op 27 en 28 Dec. a.s., waarbij de speldjes allerlei sprookjesfigu ren uitbeelden, zooals Sneeuwwitje, Klein Duimpje, Rood Kapje, enz. Hierna sloot de heer van Alphen de verga dering. Bevordering op de Zandvoortsche Secretarie Wegens de bevordering van den heer W. M. B. Bosman, voordien hoofd-commies, tot ge meente-secretaris, zijn thans de volgende pro moties tot stand gekomen. De heer S. K. Zonneveld, reeds benoemd tot waamemend-gemeente-secretaris, is door B. en W. bevorderd tot hoofd-commies ter secretarie. De heeren J. H. Bergh en W. M. Wilmink wer den bevorderd van klerk tot adjunct-commies. Mej. Koper werd bevorderd van typiste tot schrijfster en de heer A. Weber van schrijver tot klerk. De Haarlemsche scheidsrechtersvereeniging „Kring Haarlem" organiseert dezen winter eer. cursus voor scheidsrechters, welke een vijftal avonden in beslag zal nemen. Amsterdam, 14 December 1940. De New Yorksehe beurs was gisteren weer niet onbevredigend van toon en in te'genstel- -ug met de vorige dagen dezer week viel een verruiming van den handel waar te nemen. Voortgezette belastingverkoopen waren aan vankelijk nog van invloed op de stemming, maar men had langzamerhand den indruk, dat der gelijke verkoopen grootendeeis achter den rug zijn en thans voor andere factoren gelegenheid bestaat een g>unstigen invloed te doen geiden. Als gevolg van de jongste liquidaties is de tech nische positie der markt blijkbaar zoodanig verbeterd, dat men het thans niet onraadzaam acht tot aankoopen over te gaan, al neemt men daarbij in acht, dat voorzichtigheid blijft ge boden en met verschillende onzekerheden voor de toekomst dient rekening gehouden te wor den. Intusschen kwam de toenemende expansie van het Amerikaansche bedrijfsleven ditmaal weer tot uiting en waren verschillende waarden als staal-, koper- en automobielfondsen gedeel telijk in opkomst, terwijl tevens de gunstige berichten omtrent de verkoopen der Ameri kaansche warenhuizen in verband met het a.s. Kerstfeest mede aan de stemming der markt ten goede kwamen. Wat onze beurs betreft opende men vandaag weer in een kalme houding wegens de terug houdendheid van het publiek en den beroeps- handel. De stemming was daarom niet in op gaande richting, maar toch in doorsnee goed prijshoudend. Óp de Amerikaansche afdeeling konden Steels en Bethl. Steel zich aanvankelijk ruimschoots op de gebleven prijzen handhaven, terwijl Re public Steel bij eerste omzetten een verbetering boekte van 54 dollar. Koperfondsen waren prijshoudend tot vast in verband met de gunstiger koperpositie in de Vereenigde Staten. Anaconda en Kennecott Copper konden 14 a 3/8 in koers verbeteren. Voorts was de ondertoon voor Carfroundry en General Motors vaster; Vliegtuigaandeelen wa ren een weinig verdeeld. Douglas Aircraft lag iets vaster terwijl Spoorwegshares ongeveer de vorige prijzen handhaafden. Op de locale markt droeg de h%ndel een stil karakter. Koninklijke Olie ontm"ette eenige vraag en kon circa 1 pet. verbeteren. Voorlocf N viel geen verdere verandering waar te nemen' Voor Shell Union was de stemming weer iets vaster. Tidewater toonde weinig of geen ver andering. In den Suikerhoek was de belangstelling weer zeer gering. In H.V.A. kwam voorloopig slechts een enkele transactie tot stand tot 1 pet. lage- ren prijs. Vorstenlanden Cultuur moest ook 1 pet. prijsgeven. Rubberaandeelen maakten op de algemeene kalmte geen uitzondering. A'dam Rubber werd op de gebleven prijzen van gristeren geadviseerd, terwijl de minder courante soorten werden ver onachtzaamd. De Taibaksmarkt getuigde weer van een vas tere stemming, met name Senembab, welk fonds 3 K pet. hooger werd verhandeld Oude Deli en Deli Batavia boekten verbeteringen van 1 2 pet. Scheepvaartaandeelen hadden ook een kalme markt, maar de stemming leed hieronder niet en was aan den vasten kant. Scheepvaart Unie liep 'Aki pet. op. Booten werder IV, k 2Y, hooger verhandeld. Holl. Amerika Lijn en Java China Japan Lijn handhaafden vrijwel de gebleven prijzen van den vorigen dag Binnenlandsche industrieelen waren niet ge animeerd. Aku maakte echter een lichte uit zondering en boekte een verder licht herstel van 1 pet. Unilever moest circa 1 pCt. prijsgeven. Calvé Delft lag zwak en noteerde circa 2 pCt. lager in verband met de passeering van het dividend Philipslampen werden 2 pCt. lager geadviseerd. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor Bontwerker) Bartel joiisstiaat 26-28 Gevestigd 1458 Nederl. Staatsfondsen weer prijshoudend, oot voor de 33'A pCt. 1938. Het verder verloop was een weinig afwisselend en algemeen waren de koersveranderingen niet van beteekenis. Philipslampen trokken iets aan, n.aar liepen later weer iets terug. Voor Unilever en Aku ontwikkelde zich eenige vraag, waardoor a 1 pCt. hoogere prijzen kon den bedongen worden. Koninklijke Olie bewoog zich op de openings- prijzen. HVA kon iets verbeteren. Tabakken ble ven vast en monteerden voor Senembah nog 1 pet. Ook Scheepvaartwaarden behielden een goeden ondertoon, hoewel de handel zeer kalm ■verliep. Van Amerik. shares was Paramount gevraagd en vast. In Duitsche waarden bleef de handel weer achterwege. Prolongatie 2%. In de commissie-vergadering der Provinciale Staten vroeg een lid, naar aanleiding van het subsidie-voorstel voor de paardenfokkerij, met welke feiten het adres, waarin verhooging van dit subsidie werd gevraagd, gemotiveerd is. Een ander lid wees op het groote belang van een goeden paardenstand voor bodembewer king en voedselvoorziening. Hij behield zich t recht voor om, indien noodig, binnen den ter mijn van deze drie jaar op deze zaak terug te komen. Het lid van Gedeputeerde Staten verklaarde, dat uit het adres der betreffende vereenigingen blijkt, dat de noodzakelijkheid van het premie stelsel den voornaamsten grond voor de aan vrage van een verhoogd subsidie vormt. Spe ciale motieven komen in het adres niet voor. Mochten zich in den loop der drie jaren wer kelijk omstandigheden voordoen, die verhoo ging van Jiet subsidie noodzakelijk maken, dan zijn de Staten aan dit besluit niet gebonden. De Commissie kon zich. in haar geheel, met deze voordracht vereenigen. ALKMAAR 14 Dec. Boter- en eierenmarkt. Bo ter. kleinhandel 1.15. Kipeieren groothandel 1.07 per kg. HOOFDDORP, 12 Dec. Granen en Zaden. (Boe- rennoteeringen)Witte Tarwe 11.85, Rogge 10.85. Brouw 11.25, Chevalier Gerst 10.75, Wmtergerst 10 35 Haver 8.85, Duivenboonen 14.35, Paarden- boonen 12.60. Bruine Boonen 22.85, Schokkers 15 35, Groene Erwten 12.60, Wijker Vale 15.35, Vale Erwten 19.35, Gele Mosterd 18.35, Kanane- zaad 12.35, Karwijzaad 31.35, Blauwmaanzaad 40.0041. Koolzaad 16.85. Alles zonder baal per 100 kg. LEIDEN, 13 Dec. Veemarkt. Aanvoer 195 run deren, 92 kalveren, 389 schapen, 710 varkens. 93 kalf- en melkkoeien 300.00600, zeer matig. 102 varekoeien 200.00—380, vlug. 19 graskalveren 90.00180, tamelijk. 68 nuchtere lokkalveren 20.00—28, tamelijk. 389 weideschapen 28.0040, matig. 526 mestvarkens 30.0050, 175 biggen 14.00—20, 9 zeugen 70.00100. zeer vlug. LEIDEN, 13 Dec. Kaasmarkt. 29 partijen Gou- sche kaas: I 41.50, 9 partijen Leldsche kaas 39.00 per 50 kg. Handel vlug. LOOSDUINEN, 13 Dec. „Loosduinsphe Groen- tenveiling" Schorseneeren 1 14.50, II 10.00, Veldsla 17.00 per 100 kg. Tomaten: A 17.00—2., B 27.00, C 11.0027, CC 9.4011.40, Bonken 10.4030 per 100 kg. Spinazie 1.24 per 4 kg- Peen I 8.80—12, Kervel 1.40—2.80, Selderie 1-50 —2.10, Peterselie 2.50—2.70 per 100 bos. Prei 5.907.70 per 100 kg. Andijvie 3—9.25 per 100 kg. Boerenkool 2041 cent per 7 kg. WESTLAND, 11 Dcc. Middenprijs v. d. Westl. veilingen. Anjers 3.707.90, Calle 1727, Germ 815, Sax 11—17, Dec. Glorie 16—18, Amerilly 11—16, Hyacinten 4.507.80 per 100. Plumosa 1526, Sprengerie 15—19. Freesia 1728, geel 39—53, herco 12—27 Wilcoc 12—19. geel 16 —20, Bilandel 12—24, Red 1626. Germ 17— 28. Pres. de Lange 2230, Jozef 1521, Plerson 4051, Krelage 5458 cent per bos. IJMUIDEN, 14 Dec. Consignatievisch. Bot 75 —110, Wijting 25—28, Schar 17.50, alles per 50 kg. Gek. Garnalen 4043 cent per kg. Zoetwa- tervisch: Snoekbaars 1.201.24, Karper 74, Baars 80, Spiering 80 cent, alles per kg. Kustvisschers (open booten)IJm. 373 79. IJm. 310 60.—. ALKMAAR, 13 Dec. N V. Alkm. Exportveiling- Andijvie 2.009 per 100 kg. Appelen 6—17:50 per 100 pond Bloemendaler kool 5.60 per 100 kg- Bloemkool I 12.0017, II 4.00—7 per 100 stuks- Boerenkool 1.501.80, Bieten 1.80—2.50, Gele kool I—3.50, Groene kool 2.603.50. Knolselderie 3.10 —9.80, Koolrapen 1.30 per 100 kg. Peren 7.00—11 per 100 pond. Prei 3.606.60 per 100 kg. Peter selie 3.8Ó, Radijs 2.10 per 100 bos. Roode kool 3 304 per 100 bos. Spinazie 2.203.50 per 100 V- Spruiten 5.2015 per 100 kg. Tomaten 5.20— per 100 pond. Uien 2.60—4 Wortelen 2.20—3.30 öer 100 kg. Wortelen 3.506 per 100 bos. Witlof I 9—10.50. II 7—8.50 per 100 pond. BEVERWIJK, 13 Dee. Vereen. Veilingen „Ken- nemerland" en „Vrije Veiling". Sla 2.5 cent peï krop. Andijvie 48 cent, per kg. Wortelen 6 14, Selderie 23, Peterselie 34 cent per bos. Drielingen-aardappelen 5. Tomaten 1617, Prei 3—7. Uien 2.5—3 5, Witlof 14—20, Waschpeen 3 per stuk. Gele kool 35, Groene kool 2.5—4.5, Roode kool 3.54. Bieten 2.5. Breekpcen 2 2.6, Schprseneeren 514.5, Appelen 1228, Pe ren 1420, Boerenkool 2.55, Spruiten 13— 25 Rapen 2.93 cent per kg. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Dec. 11700 K& Roode kool 4.—; 32700 Kg. Gele kool 3.50; 33000 Kg. Deensche witte kool 33.60; 12400 Kg. Sa- voye kool 3.50; 5200 Kg. Uien 4.Grove uien 4.drieling uien 4.14400 Kg. Peen 3.30; 100 Kg. Bieten 2.50; 100 Kg. Succes witte kool 3. 5100 Kg. Andijvie 22.10; 900 Kg.. Rammenas 10.50; 1400 Kg. Spruitjes 15. ENKHUIZEN, 13 Dec. Gemeentelijke Vischaf- slag. Aan den Gemeentelijken Vischafslag werd aangevoerd door 48 vaartuigen 4000 pond Snoek baars 5659 cent per pond, 950 pond baars 35 38.5 cent per pond en 600 pond blei 2224 cent per pond. HEM (Zuiüerkogge), 14 Dec. Groentenveillng- Bloemkool I 13.60, II 11.50, m 7.00 per 100 st. Peen A, B en C 3.30, Roode kool 3.604, Wit te kool 1.20—2.50, Gele koel 23.50. Groens kool 3.50, Sprultkool 12.0015, Prei 6.00. Knol selderie 9.00, Andijvie 2.00 per 100 kg. Andijvie 1.301.60 per 10Ö stuks. Fruitveiling. Comtesse de Paris 16.00, Wln- terjan I 19.90, n 16.70—18.70, III 8—12.20, Curé II-0O20, Bismarck-appel 8.0015, Bellefleur 15.00. alles per 100 kg. BLOKKER, 13 Dec. „Op Hoop van Zegen" Uien 1.00, Witlof 12.00—19, Roode kool 4.00, Gele kool 3.50, Andijvie 2.502.70, Blauwe Drui ven 5.0066. Present van Engeland 22 cent Calville 22 cent. Comtesse de Paris 3038. Conference 2729, Doyenne du Oomice 6068. William 3038 Sjnt Germain 2030. Gleser Wildeman 21—26, Wmterjan 16.50—21.70. Wtn- terlouw 15.80—20, Gratiool 15.10—16.70, Her- (-"-fn Elza 2329, Beurré d' Alex. Lucas 27— 34. Ophaaldienst van afval van levensmiddelen Er is thans ook in Heemstede een vaste regeling getroffen voor het ophalen van schillen en etensresten. Voor het ophalen is de gemeente in wijken verdeeld; in elke wijk is aan een schil lenboer een schriftelijke vergunning verleend en aan hem alleen mogen schillen of etensresten afgegeven worden. De afvallen moeten droog en zoo versch moge lijk worden gehouden en niet verontreinigd worden door scherpe voorwerpen. Beenderen moeten aan den schillenboer worden afgegeven en afzonderlijk van de andere levensmiddelen- afvallen bewaard worden. Cadavers van honden en katten moeten zoo spoedig mogelijk naar het terrein der gemeen tereiniging worden gebracht. Tegen vergoeding zullen deze echter door den gemeentereinigings dienst aan huis worden afgehaald, na kennis geving aan het kantoor van openbare werken, Wipperplein 12, telefoon 28800. Vergunning verleend. B. en W. van Hille gom brengen ter kennis van het pubiek, dat bij hun besluit van 11 December 1940 aan de N.V. OOK IN HUURKOOP TELEFOON 12763 HAARLEM Gelukkig had de agent er geen erg in, dat de jongens regel recht op den dierentuin aanliepen. Flip Waagde het om te kijken en toen hij zag, dat zij niet meer achtervolgd werden, zei hij; „Gelukkig, dat we de dierentaal verstaan, misschien kunnen de beesten ons zeggen waar Sambo is." Bjj den ooievaar vroeg Flip: „Weet U waar Sambo de olifant heen is gegaan?" „Nee, nee", klepperde de ooievaar. „Ik ken dat soort dieren heelemaal niet. Die wonen zeker aan den an deren kant van dit park."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6