Vier nieuwe belastingen „WANT DE HEER IS NABIJ!" T egenaanvallen in Cyrenaica De tarieven der Loonbelasting Fransch kabinet wordt gewijzigd Loonbelasting vervangt inkomsten belasting Distributie van vaste brandstoffen Britsche wapenindustrie zwaar getroffen Opcenten op grond- en winstbelasting 300 Roemeensche mijn werkers ingesloten VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Voorvreugde Van Kerstmis ZONDAG 15 DECEMBER 1940 - OCHTENDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct- per week. per kwartaal f 3.58 VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22755 'n TIP VAN BOOTZ Bonaanwijzing derde periode Duitsch weermachtsbericht Duikboot bracht 40.900 ton tot zinken Onroerende zaken, welker waarde is vermeerderd, bij vervreem ding ook belast De loonbelasting Progressie en drie groepen Aftrek van f 100 Werkgever int loonbelasting Opcenten op winstbelasting Extra heffing grondbelasting W aardevermeerderings- belasting Wat is winst? Sterke sociale inslag Ital. weermachtsbericht Vijandelijke druk hierdoor verlicht Vrijdag beperkte Duitsche luchtactie Geen ontmoeting Hitler- Mussolini DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN o Flandin zou minister van 'Buiten- landsche Zaken worden De aanhouding van de Kwanto Maroe Japansch protest tn Kaapstad en Londen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingei mededeelingen 50 cent. Idem op pag êèn 65 cent per regel. BI] contract sterk verlaagde prijzen Voo» prijzen der „Omroepers" zie de rubriek ,,Het Vette Baarsje", een Meppeler vischploeg Ging vissehen; 't was 's morgens nog heel vroeg. De Voorzitter zei: ,,TIP" van Bootz hoort, er bij, 't Is het beste wat 'k ooit aan den haak sloeg." Inz. M. J. H. te Meppei ontving een flesch TIP. de invoering van de nieuwe belasting en de af schaffing van de verschillende opcenten en van de gemeentefondsbelasting geheel overhoop wordt geworpen. Er zal een nieuw systeem moe ten worden opgebouwd, hetgeen een taak zal zijn voor het komende jaar. Binnenkort is er een nieuwe verordening te verwachten, welke aan de moeilijkheden, waarvoor de gemeenten zich bij haar begrootingsarbeid thans geplaatst zien, zal tegemoet komen. De personeele belasting zal te zijner tijd worden afgeschaft. Thans echter wordt aan deze belasting nog niet geraakt. Opmerking verdient nog dat de werkgevers alleen met de belasting op het loon te maken krijgen en niet zullen worden ingeschakeld voor de belasting op inkomsten buiten het loon. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede: Ten gevolge van de betrekkelijk gunstige ver- voersgelegenheid in de laatste maanden is het mogelijk geweest een grooter hoeveelheid vaste brandstoffen beschikbaar te stellen dan voor direct verbruik noodzakelijk was, zoodat de ver bruikers hierdoor in het algemeen eenigen voor raad hebben kunnen vormen. Zulks geldt echter niet voor de verbruikers, aie verwarmen door middel van installatie voor centrale verwarming. Voor deze verbruikers is in verhouding tot de verbruikersgroep „haar den en kachels" tot dusverre een geringere hoe veelheid vaste brandstoffen beschikbaar gesteld, zoodat voor de verbruikersgroep „centrale ver warming" thans op ruimere schaal vaste brand stoffen kunnen worden toegewezen, dan voor heen het geval was. Daar het overigens noodzakelijk is, de totaal beschikbare hoeveelheid vaste brandstoffen zoo gelijkmatig mogelijk en naar gelang van de behoefte over het geheele stookseizoen te ver- deelen, zullen voor de derde periode, welke loopt van Zondag 15 December 1940 tot en met Vrij dag 31 Januari 1941 de met „08", „09" en „10" gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels", alsmede de met „15", „16", „17", „18", „19", „20". „21", „22", „23" en „24" gemerkte bonnen van „bon kaart distributie vaste brandstoffen centrale verwarming" elk recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. De geldigheidsduur der met „brandstoffen, een eenheid tweede periode" en de met „cokes, een eenheid, tweede periode" gemerkte bonnen wordt verlengd tot en met Dinsdag 31 December a.s. De verbruikers, vallende onder de groep b, b en d, met een verbruik van 25 of meer eenheden per periode, dienen zich vooralsnog niet ter verkrijging van nieuwe toewijzingen tot de distributiediensten te wehden. Nader zal worden bekend gemaakt, wanneer hiertoe de gelegenheid bestaat. „Midden onder U staat Hij, Dien SU niet kent." (Jo. 1, 26). Er hangt een wolk van troosteloosheid en wintersche verlatenheid over Europa. Met het verduisteren der lichten over onze steden en dorpen, die de donkere dagen voor Kerstmis voor ons plachten te verkorten en er een sfeer van intimiteit en gezelligheid aan gaven, schijnen ook in de harten der menschen de vreugde en onbezorgde blijheid te zijn ge doofd. Wij hebben de zorg ontmoet op onzen weg. De menschheid heeft de bronnen van licht en leven dezer milde aarde afgesneden en als blinden tasten wij rond in het duister, terwijl een steeds verder om zich heen grijpende ver nieling dood en verderf verspreidt. Is het dan niet onnatuurlijk, dat de H, Kerk ons vandaag bij monde van St. Paulus oproept tot vreugde en wel tot een vreugde te allen tijde, dus ook nü: „Verheugt U altijd in den Heer. nogmaals zeg ik hetü: Verheugt U"? De verklaring voor deze schijnbare tegen spraak geeft ons St. Paulus eveneens: „Want de Heer is nabij". En nog duidelijker zegt ons dit Joannes, de heilige Boetgezant in het Evangelie: „Midden onder u staat Hij, Dien gij niet kent." Het is de tragiek van de duisternissen, die het licht niet begrijpen. Op de straten bespre ken de mer.schen hun zorgen en de ellende van den oorlog, maar zij weten niet of vergeten het, dat vlak bij hen, in de eenzaamheid onzer kerken, de oplossing te vinden is van al hun problemen. De wereld snakt naar vrede, zij zoekt vreugde en geluk, maar zij vindt den vrede niet, omdat zij den Christus, den „lang verwachte der volkeren", niet kent. Slechts de Christus kan ons redden. Hij alleen is onze vrede: „Ipse est pax nostra" (Eph. 2, 14). Al leen deze waarheid kan ons weer sterk maken en blij. Wanneer zelfs wij Christenen door de zor gen en nooden van den tijd onze blijdschap en innerlijke vreugde verliezen, dan blijkt daaruit, dat wij nog te zeer beheerscht worden door den geest van de wereld. Dan bezitten wij nog niet die sterkte in Chris tus, waardoor de uiterlijke dingen ons nimmei een te groote droefheid of bezorgdheid kunner, veroorzaken en dan staan wij nog ver af van die geestesgesteldheid, die Paulus temidden van zijn zorgen deed uitroepen: „Ik stroom over van vreugde temidden van al mijn be proevingen." Alle bezorgdheid is dus een teeken van gebrek aan geloof, omdat wij met Christus alles hebben gevonden en omwille van Christus van God alles kunnen verkrijgen, wat voor ons werkelijk geluk en voor een blijvende vreugde noodig is. De zorg moge aanzitten aan onzen haard. Maar wanneer Christus onze met gezel is, dan moge misschien wel niet de zorg, maar zeker zal de bezorgdheid verdwijnen. „Midden onder U sta at Hij, Dien gij niet kent". Voor het Joodsche volk en zjjn leiders bleef de weldoende vreugde van Chris tus' nabijzijn verborgen, omdat zij Christus' zen ding niet hebben begrepen en droomden van een Paradijs van aardsch geluk. Maar ook in ons BERLIJN, 14 Dec. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het Verordeningenblad van 14 December bevat in een deel on zer vorige oplage hebben wij den inhoud reeds beknopt gemeld -eenige besluiten van den secreta ris-generaal van het departement van Financiën nopens heffing van belastingen, waarvan er vier be oogen de inkomsten van den Staat te vermeerderen. Van bevoegde zijde ontvangen wij hierom trent de volgende toelichting: Van den eewen kant zijn de uitgaven van den Staat in de tegenwoordige omstandig heden aanzienlijk gestegen, van den an deren kant vloeien verschillende van zijn bronnen van inkomen (b.v. invoerrechten, motorrijtuigenbelasting) aanmerkelijk min der. Daardoor is de toestand van de schat kist van dien aard geworden, dat spoedige en zooveel mogelijk afdoende voorzieningen moeten worden getroffen. Wil de overheid haar taak naar behooren kunnen vervul len, dan dienen haar de noodige middelen ter beschikking te staan. Het is niet doen lijk die middelen op andere wijze te ver krijgen dan door belastingverhooging. Trouwens, wie leefde nog met de gedachte, dat de staatsmachine zou kunnen blijven draaien zonder belastingverhooging? De mede- deeling omtrent verzwaring van belastingdruk is dan ook eigenlijk voor niemand iets nieuws. Het zal echter meer de belangstelling trek ken, in welken vorm deze verzwaring is gegoten. Welnu, voor zoover de belastingbesluiten thans Bereed zijn, kan het volgende worden medege deeld: Voorop dient gesteld, dat uiteraard de tot de Nederlandsche staatsgemeenschap behooren- de personen den verhoogden last gemeenschap pelijk hebben te dragen en dat die last over hen hioet worden verdeeld in overeenstemming met Sen rechtvaardige belastingheffing. De belasting nu, die gebaseerd is op het draagkrachtbeginsel, is de inkomstenbelasting. Vandaar dat het belangrijkste besluit wel is het besluit op de loonbelasting 1940. Dit besluit is belangrijk in velerlei op zicht. Vooreerst omdat in art. 1 wordt vastgesteld, dat de bestaande belastingen Haar het inkomen (dat zijn das: de i'jjks- inkomstenbelasting met alle opcenten en., de gemeentefondsbelasting met alle opcen ten) door een enkele inkomstenbelasting Zullen worden vervangen. Verder, omdat die nieuwe enkele inkomsten belasting van 1 Januari 1941 af van alle werk- hemers zal worden geheven door inhouding op bet loon. Van pensioengerechtigden zal de be ating worden geheven door inhouding op het Pensioen. Onder het begrip loon valt dus ook bet pensioen. Hie inhouding op het loon (of kortweg: de loonbelasting) is dus niets anders dan een orm van heffing van de algemeene enkele in komstenbelasting; zij is, met andere woorden, en voorheffing over de inkomsten, die ge urende het kalenderjaar 1941 worden genoten, a. zal men zeggen, alles goed en wel, maar r loopen nog aanslagen in de belastingen naar et inkomen over het belastingjaar 1940-41, dus °t i Mei i94i Moet men nu dubbel betalen? J-'aann voorziet art. 42 van het besluit: is in et inkomen, waarnaar men over het belas- logjaar 1940-41 is aangeslagen, loon begre- u®b' dan krijgt men ontheffing. Hbe die ont- etfing precies zal zijn, hangt af van de na- ere voorschriften van den secretaris-generaal an het departement van Financiën. Intusschen an dit wel worden aangenomen, dat, voor 0Ver bet inkomen van een belastingplichtige uur het belastingjaar 1940-41 alleen bestond de inkomsten van zijn dienstbetrekking, hij en ontheffing zal krijgen van 1/3 van den anslag over dat belastingjaar, omdat hij im- srs door de inhouding zijn nieuwe inkom en belasting over 1941 geleidelijk aan voldoet. Ten aanzien van de inkomsten, welke Piet uit loon voortvloeien, blijft de aanslag 1940-41 ongewijzigd gehandhaafd en zal dus moeten worden betaald. De belasting welke bierin is begrepen voor het tijdvak van 1 Januari tot 1 Mei 1941 zal gelden als ^orheffing voor den eersten aanslag in de hieuwe inkomstenbelasting en zal dus te ZlJner tijd met dien aanslag worden verre kend. He verdeeling van den druk overeenkomstig het beginsel der rechtvaardigheid is behalve ln €en progressief tarief hierin gezocht, dat een Uhgehuwde meer, ja aanzienlijk meer, betaalt daP een gehuwde en dat in ruime mate is re kening gehouden met de lasten, die op een 8®zin met kinderen drukken. De belastingplichtigen zijn daar toe ingedeeld in drie groepen. Groep I omvat de ongehuwden, die geen kinderaftrek genieten en den leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt; Groep II de gehuwden die geen kinderaftrek genieten en de onge huwden die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt; Groep III de gehuwden en onge huwden die kinderaftrek genieten. De aftrek is niet beperkt tot min derjarigen, ook voor meerderjarigen is aftrek mogelijk, n.l. indien de kinderen nog geen 25 jaren oud zijn en grootendeels op kosten van den belastingplichtige worden onderhou den en onderwijs genieten of voor een beroep worden opgeleid. Doordien de loonbelasting van het loon wordt ingehouden en dus het uitbetaalde maatstaf voor de inhouding moet zijn, zal men zich af vragen, hoe het nu moet gaan met kosten die men heeft moeten maken om de inkomsten uit de betrekking te verwerven (b.v. aanschaffing van gereedschap, boeken en dienstkleeding, con tributies voor vakvereenigingen, enz.) en met persoonlijke verplichtingen (rente van schulden periodieke uitkeeringen), waarvan de werkge ver niets weet Welnu, bij het opstellen van het belastingtarief der loonbelasting is er van uitgegaan, dat iedere werknemer een bedrag van f 100.— per jaar aan zulke kosten besteedt. Dit bedrag is bij de be rekening van de bij een bepaald loon verschul digde belasting in mindering van het loon ge bracht. Is dit bedrag van f 100.— in een bepaald ge val te laag, dan kan de werknemer tot den insipecteur over zijn woonplaats het verzoek richten om op de loonbelastingkaart (waarvan hieronder meer) een bedrag aan te teekenen, dat als hoogste kosten in mindering van het loon kan worden gebracht. De werkgever dient dan de belasting in te houden, die blijkens de belastingtabel verschuldigd is voor een loon, gelijk aan het genoten loon verminderd met het door den inspecteur aangeteekende bedrag. Het kan verder voorkomen, dat de werknemer buitengewone lasten heeft, die zijn draagkracht aanzienlijk beïnvloeden, b.v. onderhoud van kinderen, waarvoor hij geen kinderaftrek ge niet, onderhoud van ouders of schoonouders of broers en zusters; uitgaven wegens ernstige of langdurige ziekte van hemzelf of van gezins leden; sterfgeval; invaliditeit, enz. Ook in zulk een geval kan de werknemer den inspecteur verzoeken, een aanteekening op de loonbelas tingkaart in te stellen, dat een bepaald bedrag wegens buitengwone lasten in mindering van het loon kan worden gebracht en waarmede dus de werkgever rekening moet houden Zooals gezegd, moet de last buitengewoon ziin en moet hij een daadwerkelijken in vloed op de draagkracht van den belasting plichtige oefenen. Dit laatste nu men moet eenmaal een matstaf aanleggen wordt eerst geacht het geval te zijn, indien die buitengewone las ten 10 pet. bedragen van het geschatte jaar- ljjksche loon, nadat dit is verminderd met de vermoedelijke kosten tot verwerving en de. vermoedelijke persoonlijke verplichtingen en 10 pet. van het loon voor ieder kind. waarvoor kinderaftrek wordt genoten. Slechts de hoofdpunten van de nieuwe be lasting komen voor bespreking in aanmerking. Als laatste daarvan willen we de positie van den werkgever in oogenschouw nemen. Do loon belasting als bijzondere heffingsvorm van de nieuwe inkomstenbelasting is daarom ook bij zonder, omdat de eigenlijke inning van ae be lasting niet door de belastingadministratie, maar door den werkgever geschiedt Hij dient voor eiken werknemer een loon belastingkaart aan te leggen, waarop hij do gegevens, die voor het te heffen bedrag aan belasting van belang zijn (b.v. de groep waartoe de werknemer behoort, het aantal kinderen) aanteekent. Deze gegevens vindt hij vermeld in een opgaaf (z.g. werknemers verklaring), die de werknemer hem in twee voud moet verstrekken, op een formulier, dat de werkgever hem ter hand stelt. De werkgever ontvangt de noodige formulieren en loonbelastingkaarten van den inspecteur. Op de loonbelastingkaart worden door den inspecteur in voorkomende gevallen ook de hierboven genoemde bedragen vermeld, die in aftrek van het genoten loon komen. De belas ting over het genoten loon, eventueel vermin derd met de door den inspecteur op de loon belastingkaart vermelde bedragen, kan de werkgever vinden, door in de bij het besluit behoorende loonbelastingtabel het overeenkom stige loon op te zoeken en het daarachter ver melde belastingbedrag respectievelijk voor de groepen 1, 2 en 3 in aanmerking te nemen. De belastingtabel, die bij het besluit behoort, is een tabel voor maandloonen; voor loonen over een ander loontijdvak moet een herleiding plaats vinden. Ten gerieve van de werkgevers worden echter tabellen voor week-, dag- en uurloonen verstrekt. Natuurlijk wordt hiermede een belangrijke taak op de schouders van de werkgevers gelegd en uiteraard dient deze publiekrechtelijke taak naar behooren te worden vervuld. De nieuwe inkomstenbelasting zal in de toekomst een aan merkelijk deel van de staatsinkomsten gaan opbrengen en van de opbrengst zal weer een belangrijk deel op rekening van de loonbelas ting komen. Er volgt uit, dat de werkgevers, door de inhouding tot de juiste bedragen vlot te doen verloopen, den Staat aan een belang rijk deel van zijn benoodigde middelen zul len helpen. Vol vertrouwen doet de overheid een be roep op alle werkgevers, omdat zij er van overtuigd is, dat zij er grooten prijs op zullen stellen, het noodige bij te dragen voor het behoud van een gezonden financieelen toestand van den Nederlandschen Staat en ook op deze wijze werkzaam te zijn ten bate van de gemeenschap. Het zal geen verwondering wekken, dat, nu de belasting van de natuurlijke personen aan merkelijk wordt verzwaard, ook de belasting van de rechtspersonen (naamlooze vennootschappen, coöperatieve vereenigingen, enz.) hetzelfde lot ondergaat. Deze verhooging is gegoten in den vorm van opcenten op de winstbelasting, te heffen op de aanslagen over de jaren, aanvangende met of na 1 Januari 1940. In het algemeen zullen 200 opcenten worden geheven (thans bedraagt deze belasting 10 pct„ zoodat zij wordt verhoogd tot 30 pet.), dit aan- al wordt echter verminderd tot 150 voor die ven nootschappen, enz., waarvan de winst over eenig jaar niet meer bedraagt dan 8 pet. van het gestorte kapitaal. Het derde van de bedoelde besluiten be treft de heffing van opcenten op de grond- belasting, te weten 100 extra-opcenten (met de tegenwoordige dus 120) op de aanslagen wegens gebouwde eigendommen. De aan dacht zij er op gevestigd, dat het niet in de bedoeling ligt, dat deze belastingverhoo ging op pachters en huurders mag worden afgewenteld. Ten slotte nog een enkel woord over het vierde besluit. Dit regelt de heffing van een waardevermeerderingsbelasting van onroerende zaken, die tengevolge van de overschrijving van een stuk in de openbare registers op een ander overgaan. De belasting bedraagt 50 pet. van de winst, indien deze f 3000 of meer beloopt. Is de winst minder dan f 3000, dan bedraagt de belasting minder en wel 75 pet. van de winst voor zoover die f 1000 te boven gaat. Bedraagt de winst f 1000, of minder, dan is geen belasting verschuldigd. Winst is het bedrag, waarmede de ver koopwaarde van het onroerende goed op het tijdstip van overgang te boven gaat de verkoopwaarde, die het goed had op 9 Mei 1940. De bedoeling is, de voordeelen te treffen die verkregen zijn door verkoop van onroe rend goed, waarvan de waarde als gevolg van den oorlogstoestand is gestegen. Het heffen van een flinke belasting ter zake van die voordeelen verdient alle aanbeveling. In de eerste plaats is het logisch, dat zij, die deze bijzondere voordeelen genieten, daarvan een deel afstaan aan de gemeenschap, vooral ook omdat de waardestijging in vele gevallen mede een gevolg is van de vele uitgaven die de Staat zich ter bestriding van de werkloosheid en uit anderen hoofde getroost. In de tweede plaats zal zoodanige belasting de prijsstijging van onroerend goed tegenhou den. De belasting wordt, het zij nadrukkelijk herhaald, alleen geheven indien onroeren de goederen worden vervreemd, dan toch wordt het voordeel genoten. Een Duitsche zegsman voegde hieraan nog toe dat de nieuwe belastingwetgeving aansluit op de grondgedachten van de Duitsche belastin gen. Deze grondgedachten hebben een sterken socialen inslag, doordat de kinderaftrek zeer aanzienlijk is en ook doordat de grenzen van het belastingvrije inkomen, althans voor ge zinnen met kinderen, gunstig liggen. Desalniettemin moet men in het oog hou den aldus deze zegsman dat het hier in ieder geval om een oorlogsbelasting gaat, zoodat de druk onmogelijk voor iedereen gering kan zijn en daarbij moet worden opemerkt, dat de Nederlandsche belasting druk nog niet het peil van de Duitsche be lastingen heeft bereikt. Het ligt voort de hand, dat de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten door ERGENS IN ITALIË, 14 Dec. (Stefani). Het communiqué van het Italiaansche hoofdkwar tier van Zaterdag luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica zijn de gevechten gisteren den geheelen dag voort gezet en des middags hebben eenige tegen aanvallen van onze troepen den vijandelij ken druk verlicht. Onze luchtformaties heb ben onafgebroken boven het slagveld ge vlogen. Onze jagers hebben in luchtgevech ten zes Glostermachines neergeschoten Onze toestellen zijn alle teruggekeerd, eenige machines hadden dooden en gewonden aan boord. In Oost-Afrika, aan he grens van den Soedan, Elders in dit blad publiceeren wij, overzichtelijk geordend, de tabellen voor de nieuwe Loonbelastingaan de hand waarvan men gemakkelijk het van de loonen at te houden bedrag kan berekenen. was activiteit van patrouilles en artillerie. Onze vliegtuigen hebben een pantserauto met bom men getroffen en buiten dienst gesteld. Ook de diensten der intendance werden getroffen. Een formatie bommenwerpers en jachttoestellen heeft een actie ondernomen op het vliegveld van Gozregeb, waarbij vijf op den beganen grond staande vliegtuigen in brand geschoten werden. Tijdens deze actie werd de commandant van de formatie door een defect genoopt een noodlan ding te maken op vijandelijk gebied. Met weer- galooze handigheid wist een der andere Italiaan sche bestuurders vlak bij hem te landen, hem aan boord te nemen en ongedeerd op de basis terug te brengen. In den afgeloopen nacht heb ben onze bombardementsvliegtuigen, ondanks de slechte weersgesteldheid, met merkbare uit werking het vliegveld Micabta, op Malta, ge troffen. Op den avond van 13 December hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval ondernomen op Cotrone (Calabrië), waarbij zij eenige bom men lieten vallen, die schade veroorzaakten aan een huis en twee barakken in brand staken. Twee personen werden licht gewond. Zooals reeds gemeld in communiqué no. 180 heeft de duikboot Argo onder bevel van den luitenant-ter-zee Albert Crepas, op 1 December in den Atiantischen Oceaan den Canadeeschen torpedojager „Seguenay" ge torpedeerd. Dezelfde duikboot heeft op 5 December een beschermd vijandelijk kon vooi aangevallen en een schip van 12.000 ton getorpedeerd, dat daarop is gezonken. In den nacht van 12 op 13 December heb ben zooals reeds gemeld sterke forma ties gevechtsvliegtuigen de zware industrie van Sheffield op zeer succesvolle wijze aan gevallen. De aanval werd bij gunstig weer met goed zicht op de aarde uitgevoerd, zoo- dat de gestelde doelen duidelijk herkenbaar waren en de uitwerking van de treffers zon der moeite kon worden vastgesteld. Er werden tal van branden en ontploffingen in de fabrieken der staalindustrie en in andere bewapeningsbedrijven, alsmede in ondernemin gen, welke voor de oorlogvoering van belang zijn, zoowel in het Noordoosten als in het centrum van de stad geconstateerd. Door de verwoestin gen in het industriegebied van Sheffield gelukte het de Britsche wapenindustrie zwaar te treffen. De bedrijvigheid van het luchtwapen op 13 December bleef als gevolg van de ongunstige weersgesteldheid beperkt tot bewapende verken ningen. Een duikboot, onder bevel van den luitenant ter-zee eerste klasse Lehmann-Willcnbrock, heeft op haar reis naar den vijand in totaal 40.900 BR.T. scheepsruimte tot zinken gebracht. Een deel van haar resultaten was reeds eerder be kend gemaakt. Een kleine onderzeeboot heeft, zooals reeds gemeld, drie vijandelijke bewapende koopvaardijschepen met in totaal 15.800 B.R.T. tot zinken gebracht. Eenige Britsche vliegtuigen hebben ir. den af geloopen nacht bommen geworpen in Noord en West-Duitschland, welke slechts op twee plaatsen geringe schade aan huizen veroorzaak ten. Acht personen werden licht gewond. Het Duitsche luchtwapen heeft zich Vrijdag, naar het D.N.B. verneemt, tot verkennings- en storingsvluchten boven Engeland beperkt. Van den kant van den tegenstander vielen slechts zwakke vluchten naar het bezette gebied en het gebied van het Duitsche r^k te constateeren. BERLIJN, 14 Dec. Van officieuze Duitsche zijde wordt gemeld: Het in het buitenland verspreide gerucht over een ontmoeting, welke dezer dagen tusschen den Führer en den Duce zou plaats vinden, is heden in de Wilmhelmstrasse gekenmerkt als van eiken grond ontbloot te zijn. midden kan Christus zich bevinden, zonder dat wij Hem kennen, wanneer wij in Hem louter zien den bevrijder van onze dagelijksche zorgen. Inderdaad ging Hij weldoende rond, Hij genas de zieken en Hij legde den lijdenden de hand op. Maar het groote en eigenlijke doel was Zijn komst in genade: „Aan armen wordt het Evan gelie verkondigd." (Mt. 11, 5). Tegenover den schijn der aardsche goederen bracht Hij de realiteit van het Rijk der Heme len, de goddelijke werkelijkheid. „Die om ons menschen en om onze zaligheid uit den hemel is neergedaald". (Credo). Omwille van Christus' komst in genade moet iedere Kerstmis voor ons meer zijn dan een gedachtenis aan het historische feit van Chris tus' geboorte. Het moet zijn een telkens opnieuw geboren worden van Christus in ons hart. Ieder mysterie van Christus leven is een lévend mysterie, een telkens herhaald gebeuren in ieder men- schenhart. En daarom is de Advent voor ons een voorbereiding op de genade van Christus' komst in ons. En zooals een bruid reeds tevoren met blijd schap uitziet naar de komst van den bruidegom, zoo trilt er ook een klank van vervoering en vreugde door de gebeden van dezen Zondag, een voorvreugde van het Kerstgebeuren: „Want de Heer is nabij „Juich van vreugde, o Jeru zalem, want Uw Verlosser gaat verschijnen" (Lauden). De Kerstgenade zal ons geven de heerlijke vrij heid der kinderen Gods. waardoor alle aardsche droefheid, maar ook alle aardsche vreugde, kort om al het tijdelijke slechts middelen worden om den Christus in ons te doen groeien. Zij zal ons die verheven onaantastbaarheid schenken, die heilige sterkte, waardoor alle rumoer der wereld tot zwijgen komt, waardoor oorlog of vrede, voor spoed of tegenspoed, slechts mijlpalen beteeke- nen op den weg naar Huis, mijlpalen, die onze reisroute evenwel niet zullen vermogen te wijzi gen. Zelfs de zorgen om ons gezin, om de toe komst van ons volk, zullen worden tot eeri blij den last, omdat wij deze veilig weten in Gods plannen, die plannen zijn van rechtvaardigheid en liefde. „De stad van onze sterkte is onze Zaligmaker" (Is. 26, 1). Bidden wij in de Oratie van dezen Zondag om de verlichting van onzen geest, opdat wij de noodzakelijkheid van Christus' komst voor den inwendigen vrede van ons hart mogen inzien: „Wil, zoo smeeken wij, Heer, Uw oor leenen aan onze gebeden en verlicht de duisternis sen van onzen geest door de genade van Uw komst." Wanneer wij zoo door Gods genade inzicht krijgen in de beteekenis^ van Christus' inwoning in onze ziel, dan zal deze blijde zekerheid van Zijn nabijzijn ons ook vervullen met vreugde en „de vrede van Christus, die alle be grip te boven gaat, zal onze gedachten en harten bewaren in Christus Jezus onzen Heer." „Et gaudium vestrum nemo tollit a vobis. En Uw vreugde zal niemand U ontnemen!" K. GENèVE, 14 Dec. (D. N. B.). Volgens, berichten uit Vichy heeft maarschalk Pétain in den Vrijdagavond gehouden minister raad het kabinet verzocht af te treden, om een regeeringswijziging mogelijk te maken. Pierre Etienne Flandin zou in het nieuwe kabinet minister van Buitenlandsche Za ken worden. De regeeringswijziging zou haar grond vin den in meeningsverschillen op het gebied der binnenlandsche politiek. Ook Laval zou als vice-president afgetre den zijn. In het bericht wordt namelijk gezegd, dat hij niet meer de aangewezen opvolger van Pétain is, om welke reden een nieuwe constitutioneele acte uitgevaardigd is. BOEKAREST, 14 Dec. (Stefani). Ten gevolge van een mijngasontploffing zijn in de steenkolenmijn van Lupeni 300 mijnwer kers op een diepte van 200 meter opgesloten. Velen hunner hebben zich weten te redden maar vele anderen zjjn omgekomen. Reed: heeft men 22 lijken geborgen. TOKIO, 14 Dec. (D.N.B.). De Japansche con sul te Kaapstad heeft, naar het departement van Buitenlandsche Zaken mededeelt, bij de autoriteiten der Unie van Zuid-Afrika scherp geprotesteerd tegen het aanhouden van het Ja pansche s.s. Kwanto Maroe in Durban. De Ja pansche regeering is voornemens ook in Londen schprp te protesteeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1