Negenjarig bestaan van de N.S.B. New-Vorksche Bears D. W. BRAND i woestiin havik In Indo-China bestaat geen groep-De Gaulle ZONDAG 15 DECEMBER 1940 Elke actie van Thailand wordt met tegenactie beantwoord JAPANSCHE AANVAL OP BIRMA WEG Oppositie in Zuid-Afrika Herdenkingsbijeenkomst te Utrecht Postpersoneel en treinen Officieele publicatie van bet departement van Landbouw en Visscherij Consumptiemelk in bet Westen des lands. Officieele publicatie van het departement van Landbouw en Visscherij Contracten voor het mesten van extra varkens. Officieele publicatie van het depart, jment van Landbouw en Visscherij Geblokkeerde voorraden gecondenseerde melk van 500 K.G. of minder Omzet 390.000 shares WINTERHULP EN DE MIJNWERKERS WISSELKOERSEN - - AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT NIEUW WATERSCHAP „DE ETTENSCHE BEEMDEN Opheffing o.a. van „De Hillekens en Achterboerkens" PASTOOR J. WILLEMS O.P. TEN VOLLE BEDIEND Clearingkoersen Academische examens MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN H. J. A. M. Raaymakers f De door ALBERT M TREYNOR TOKIO, 14 Dec. (D.N.B.). Het Japansche blad Tokio Esahi Sjimbcen meldt uit Indo- China, dat de gouverneur-generaal Decoux in een gesprek met Japansche journalisten ver klaard heeft, dat er in Fransch Indo-China geen groep van De Gaulle bestaat. Dergelijke kringen, zoo betoogde hij. zouden in Fransch Indo-China geen kans voor hun actie krijgen. Fransch Indo-China volgt de politiek en de richtsnoeren van Vichy. De geruchten, volgens welke achter het optreden van Thailand En- gelsch-Amerikaansche kringen zouden staan, worden door de autoriteiten van Indo-China met oplettendheid gevolgd. Decoux betoogde vervolgens, volkomen te vertrouwen op de Ja pansche regeering. Of de huidige incidenten aan de grens van Thailand en Indo-China tot een oorlog zullen leiden, hangt uitsluitend van de houding van Thailand af. Ingeval Thailand n.l. zyn vijandelijkheden voortzet, zal Fransch Indo-China op elke actie met een tegenactie antwoorden. Tot de vergeldingsactie van de Indo-Chineesche luchtmacht en artillerie in de laatste dagen heeft Decoux persoonlijk opdracht gegeven. Fransch Indo-China wenscht de rati ficatie van het met Thailand gesloten pact en een vreedzame oplossing van de bestaande ge schillen. TOKIO, 14 Dec. (D.N.B.). Naar te Tokio ver nomen wordt, hebben drie Japansche bombar dementsvliegtuigen weer aanvallen ondernomen op den weg Hongkong-Tsjoengking en daarbij ruim vijftig vrachtaulo's rr.et oorlogsmateriaal alsmede verscheidene benzine-opslagplaatsen vernield. Voorts werd bij een luchtaanval in de provincie Joennan de waterleiding van Ami volkomen vernietigd. SAN SEBASTIAN. 14 Dec. (D.N.B.). Te Pretoria is onlangs een congres van de heree- nigde nationale of volkspartij Transvaal ge houden, waar de ontwerpen van den federalen raad aangenomen worden. Generaal Kemp en Strydom werden herkozen als leiders van de nationale oppositie in Transvaal. Behalve moties tegen den oorlog, de Joden en de -vrijmetselaars heeft het Congres een re solutie aangenomen, waarin de eisch gesteld wordt, dat de komende nationale regeering de door Smuts in dezen oorlog aangegane verplich tingen niet zal erkennen. De leider van de par tij. dr. Malan, gaf uitdrukking aan de hoop, dat het Afrikanerdom weldra beter georgani seerd zal zijn dan ooit tevoren. Juist thans is krachtige leiding bijzonder noodig. „Zuid-Afrika", zoo verklaarde dr. Malai-, „be weegt zich tegenwoordig in de richting van een schrikbewind. Niet slechts tegen Duitschland en Italië wordt oorlog gevoerd, doch ook tegen de Afrikaners zelf." Generaal Kemp verklaarde: „Smuts heeft met dertien stemmen meerderheid in het parle ment het land meegesleept in den oorlog. Wij kunnen ook met slechts een stem meerderheid in het parlement de republiek uitroepen." De N. S. B. heeft Zaterdag te Utrecht haar negenjarig bestaan herdacht. Daar hebben het woord gevoerd de heeren Mussert, Van Geel kerken, Woudenberg, Spelt en Plekker. Oberdienstleiter Oechsle woonde namens den plaatsvervanger van den Fuehrer de vergade ring bij. Voorts waren aanwezig Oberdienstleiter Schmidt, leider van het Arbeiisbereich der N.S. DAP. in den Niederlanden en andere vertegen woordigers van de N.S.D.AP. Aan de rede van ir. Mussert ontleenen wij het volgende: Spr. gaf een aantal feiten weer, welke voor de N. S. B. van belang geweest zijn in de af- geloopen negen jaar, waarbij hij er o.m. op wees, dat in 1937 vast stond, dat de stembus nimmer de overwinning zou brengen, omdat ons volk. gevangen in een waan, zijn vijanden met zijn vrienden verwisselde. Niet een meerderheid zou voor ons volk een toekomst banen maar een minderheid. Voor ieder onzer gold van dit tijdstip af het: „Je maintiendrai", „Ik zal handhaven". De be weging handhaven, niet laten vernietigen, staan blijven, vasthouden dat was het parool daar kwam het op aan. Welnu, wij hebben ons ge handhaafd, wij bleven staan, zij kregen ons niet op de knieën, aldus spr. Tot de oorlogsdagen van Mei komende, merkte speker op, dat toen het duivelsche denkbeeld is gekomen, de nationaal-socialisten door moord en doodslag te vernietigen bij het uit breken van den oorlog, die de machthebbers als goede bondgenooten van Engeland verwachtten Onmiddellijk bij het uitbreken van den oor log, op den lOen Mei. werden duizenden N.S.B.- ers gevangen genomen en naar oude gevangenis sen en concentratiekampen vervoerd, mannen, vrouwen, grijsaards, ja zelfs kinderen. Een tien tal werd omgebracht en als de capitulatie niet zoo snel was gekomen, zouden duizenden zijn weggesleept naar Engeland of zijn vermoord, merkte spr. op. Deze elende is ons bespaard gebleven; daarvoor zullen wij altoos dankbaar blijven. Zoo eindigde de eerste periode der be weging. Spr. zette dan als zijn meening uiteen, dat er na de oorlogsdagen- van Mei een nieuwe toe komst voor Nederland ontstaan is, dank zij de N.S.B. Daarom, aldus sprzal ons vaderland niet uit de rij der staten en zal ons volk niet uit de rij der volkeren verdwijnen, maar een plaats krijgen in het nieuwe Europa, het Europa, dat Adolf Hitler en Benito Mussolini met hon derdduizenden getrouwen bezig zijn te vormen met groote offers van gced en bloed. Dat ons volk dit niet inziet, aldus merkte spr. op, is het verschrikkelijke gevolg van jaren lange, systematische ophitsing en misieiding. Nog altijd zijn er duizenden volksgenooten, die denken, dat wij den godsdienst willen uitroeien, dat wij kapitalisten-knechten zijn en dat wij ons land willen verraden. Na alles, wat men ons in den loop der jaren heeft aangewreven en in de schoenen geschoven, zijn deze drie beschuldi gingen nu nog overgebleven. De ongerijmdheid daarvan is niet moeilijk aan te toonen. Spr. gaf dan aan, dat het nationaal-socialis- me den predikers (pastoors en dominee's) de wereldlijke macht zal ontnemen, hun het heulen met het kapitalisme onmogelijk zal maken en daardoor den werkelijken godsdienstzin zal be vorderen. In het nationaal-socialistische Nederland zal er vrjjheid zijn van godsdienst en bescherming van de christelijke godsdiensten in zijn kerken, zoo zeide spr. verder. Het onderwijs zal de een heid der natie en de godsdienstige belangen der leerlingen dienen. De Katholieke Kerk doet uitspraken, die vele van haar volgelingen bindend achten voor het geweten. Men zij er van overtuigd, dat een beweging als de onze, die allen oproept tot de daadwerkelijke liefde voor eigen volk, er steeds voor waken zal, dat, van harentwege, aan de eigen volksgenooten geen aanleiding is gegeven, noch wordt gegeven, tot een pijnlijk innerlijk conflict. Wij bedelen om niemands gunst, maar zeggen tot het geheele volk: In onze rangen is plaats voor allen, die van goeden wille zijn, tot welke godsdienstige gezindte zij ook mogen behooren. Van medewerking aan den opbouw in Neder land wordt niemand uitgesloten dan zij die door onwil of vastgeroest wantrouwen zichzelf uitsluiten. Ten aanzien van de tweede beschuldiging (de N. S. B. als kapitalistenknecht), zeide spr. om.: De arbeid is ons fundament, de eer van den arbeid is onze eer, de belooning van den arbeid zal gerechtvaardigd zijn en vreugde zal er zijn r>a den arbeid. Socialisme is gerechtigheid brengen aan een volk, arbeid, levensvreugde, levensblijheid, ge borgenheid in eigen volk. Daarom is er maar één socialisme dat echt is en dat is nationaal- socialisme, het volksche socialisme. Ten slotte besprak spr. de beschuldiging van de N.S.B. van landverraad, waarbij hij zeide, dat de waarheid volkomen anders is. Het is landverraad, zeide spr., om met de Engslschen, die drie honderd jaren hebben bewezen de vij anden van ons volk te zijn, te heulen en te probeeren hen te helpen om het vaste land van Europa, waarvan Nederland toch deel uitmaakt, in een chaos te storten. Wij zijn, zoo zeide spr. verder om., jaar in jaar uit solidair geweest met het nationaal- socialisme en fascisme in Duitschland en Italië, omdat wij weten, dat alleen deze solidariteit de grondslag kan zijn voor een Europa, dat zich kan handhaven. Het gaat om het bestaan van Europa in de eerstvolgende honderd jaren. Dit is alleen ver zekerd als de Europeesche volkeren elkander verstaan en met elkander samenwerken. En wie zijn eerder en wie zijn meer op elkander aan gewezen voor deze samenwerking dan de Ger- maansche volkeren in Duitschland, de Neder landen, Zweden, Noorwegen, Denemarken? En door wie zou die samenwerking beter gesmeed kunnen worden dan door den man, die voor het geheele Germanendom een gave Gods is, die misschien maar eens in de duizend jaren ver schijnt? Adolf Hitier. Een klein volk heeft de keuze tusschen vol komen machteloosheid, dus tot afzakken tot een knechten-volk of tot een verbond met an dere volken, van hetzelfde ras en met dezelfde levenshouding. Doelbewust hebben wij nationaal-socialisten gekozen. Wij willen niet afzakken tot een mach- teloozen knechtenstaat. Wij willen zoo sterk en zoo levenskrachtig mogelijk toetreden tot den bond der Germaan- sche volkeren en wij danken God, dat deze mogelijkheid voor ons zal openstaan. Maar laten wij goed begrijpen, dat dit alleen mogelijk is voor een nationaal-socialistisch Ne- derlandsch volk, dat zich volkomen lotsverbon- den weet met de andere Germaansche volkeren. Over de Ned. Unie zeide spr. o.m.: Die Unie is opgericht tegen het nationaal- socialisme. Officieel is door de heeren verkon digd, dat de N.S.B. volksvijand nr. 1 is. Oorlogs verklaring. Prachtig, daar heb ik niet op tegen. Het is een uitstekende verzamelplaats voor alle reac- tionnairen en vijanden van het nationaal-socia- lisme. In de N.S.B. verzamelen zich al dege nen, die den nieuwen koers willen. In de Unie allen, die reactionnair zijn. De eene gaat voor uit en zegt „Hou Zee". De andere tracht zich vast te houden aan den stroohalm van Enge- lands toekomstige overwinning en zegt: „Hou vast". Ten slotte zeide spr. nog, dat het tiende jaar van de N.S.B. het jaar der overwinning moet zijn. De tiende verjaardag van de N.S.B moet gevierd worden door het geheele volk, ook door de honderdduizenden, die nog ter zijde staan, omdat zij niet begrijpen. Tot dusver werden de afwezigheidsgelden van het post-treinpersoneel berekend over den of- ficieelen duur van den reistijd. Geen rekening werd gehouden met het werkelijke tijdstip van aankomst van het vervoermiddel, doch uitslui tend met den officieelen tijd van aankomst. Het is ook bekend, dat in den laatsten tijd treinvertraging veelvuldig aan de orde is en zeer dikwijls van langen duur. In verband hier mede heeft de directeur-generaal bepaald, volgens de Volkskrant dat tot nader order de afwezigheidsgelden zullen worden berekend over den werkelijken duur van de afwezigheid, zoodat treinvertraging wordt meegeteld. De Secretaris-Generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de wenschelijkheid is gebleken, met ingang van 22 December as. aan het z.g. wettelijk' gebied. d.w.z. het consumptie- melkgebied ln het Westen des lands, alwaar een regeling geidt, waarvan de uitvoering berust bij de Algemeens Vereeniging voor Melkvoorztenlng, de volgende gemeenten toe te voegen: Abcoude—Baambrugge, AbcoudeProostdij. Achttienhoven, voorzoo ver niet reeds behoorende tot het wettelijk gebied. Alkemade, Ankeveeir, Baam, Barwoutswaarder, Benthuizen. Blaricum, Bleiswljk, BToek in Water land, Breukelen-Neijenrode, Breukelen-St, Pieters, Doorn, Driebergen- Itiijsenburg, Eemnes, Goudswaard, 's-Gra venland, 's-Graiendeel, Haar- zuiiens, Haastrecht, Harmeien Heinenöord. Hekenidorp, Houten, Hulzen, Ilpendarr.', Kamerik, Katwoudé, Katwijk, Klaaswaal, Kockengen, Korten- hoef Koudekerk a.d. Rijn, Laag-Nteuwkoop. Landsmeer. lange Ruige Weiden, Laren, Leimuiden. Linschoten, Loenen, Loenersloot, Maasdam, Moercapelle, Monnikendam, Moordrecht, Mijdrecht, Mijns-Heerenland, Noord, wijk, Noord wij kerhout, Nootdorp, Numannsdorp, Odijk, Oegstgeest, voor. zoover niet reeds behoorende tot het wettedjk gebiad. Oud-Alblas, Oud- Beveriand Papekop, Piershil, Puttershoek, Reeuwijk, Rietveld, Ruwiel, Rijnsatewoude, Rijnsburg. Schalkwijk (Utr.), Snelrewaard, Soest, Strijen, Ter Aar .Tienhoven, Tufi en 't Waal, Uithoorn, Valkenburg (Z.H.), Veld huizen Vinkeveen Vleuten Voorhout, Vreeland, Waarder, Werkhoven, Westbroek, Westmaas, Wilnii Woerden, Woubrugge, Wijngaarden, IJssel- stein, Zegveld, Zevenhoven. Zevenhuizen, Zoetermeer en' Zuid-Bey'erland. Als gevolg hiervan dienen van 22 December a.s. af de melkhande laren in deze gemeenten in het bezit te zijn van een vergunning van de Algemeene Vereeniging voor Melkvoorzlening te 's-Gravenhage. Verdere inlichtingen' kunnen worden ingewonnen bij de Algemeene Vereeniging voor Melkvoorzlening, 2e Schuytstraat 332 te 's-GraVenhage Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd vestigt nogmaals de aandacht op de regeling der mestcontracten, welke den varkenshouders de gelegenheid biedt om boven het aantal varkens, dat zi; tot nu konden houden, nog extra varkens tot siachtrijpheid te mesten. Reeds een zeer groot aantal aanvragen voor het afsluiten van' contracten is binnengekomen. Voor degenen, die hiervan nog geen gebruik maakten, bestaat echter nog steeds de gelegenheid om contracten af te sluiten. In aanmerking komen allen, die voorheen op grond van aan hen verleende varkens-toewijzingen regelmatig varkens hebben gemest. Naar reeds uitvoerie bekend werd gemaakt, verkrijgt men voor elk varken, waarvoor men contracteert, per 4 wekm 50 Kg. kachtvoer extra toe gewezen. Zij, die voor deze regeling in aanmerking willen komen, dienen hiervoor aanvraag-formulleren bij de betreffende plaatselijke bureau houders aan te vragen. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening ln oorlogstijd maakt bekend, dat zü, die op 10 September j.l. een voorraad gecondenseerde melk van 500 Kg. of minder bezaten, die ingevolge het Crisis-Zuivelbesiuit 1940 (gecondenseerde melk) van 9 September 1940 niet bij de Neder- landsche Zuivelcenrtrale behoefde te worden aangemeld, doch weike voor raad ingevolge het afloveringsverbod van 8 Augustus J.l. toch geblokkeerd was. thans vrii over dezen voorraad kunnen beschikken. NEW-YORK, 14 Dec. Ook op den laatsten dag der week kon de handel op de New-York- sche effectenbeurs slechts met moeite op gang komen. Het koersbeeld was verdeeld, doch de meeste fondsen konden zich goed handhaven. Ook tijdens het verder verloop bleef de handel vrij beperkt en aangezien met het oog op het weekeinde dekkingen voorkwamen, bleef het verdeelde koersbeeld bestaan. Op het lagere koerspeil kwam nog even vrij omvangrijk aan bod los, waartoe men blijkbaar uit belasting overwegingen overging. Over het algemeen daalden staalwaarden iets in koers, ondanks de raming der bedrijvigheid in de staalindustrie voor de komende week. Voor het gebied van Pittsburgh wordt deze op 96 procent, voor de omgeving van Youngstown op 92 procent aangenomen. Amusementswaar den waren goed prijshoudend in verband met de verwachting, dat de inkomstencijfers gun stig zullen zijn. Ook automobielwaarden waren tamelijk prijs houdend, aangezien deze fondsen profiteerden van de opvoering van het productietempo in deze industrie. Voor koperwaarden, spoorwegfondsen en fondsen van handelshuizen bestond zeer wei- n:g belangstelling, waarbij voor laatstgenoemde fondsen het feit, dat de omzetten der warenhui zen in de op 7 December geëindigde week 5 pro cent grooter zijn geweest, dan in de overeen komstige week van het vorig jaar, zonder uit werking bleef. Public Utilities waren prijshou dend. Velen waren van meening, dat de verkoo- pen in deze fondsengroep tijdelijk te groot zijn geweest. De beurs sloot prijshoudend. Vandaag werden 684 fondsen verhandeld. Daarvan hebben 206 een koerswinst behaald en 266 een koersdaling ondergaan. De noteeringen der 212 overige waren gelijk Aan die van Vrijdag. Dec. 14 13 12 Air Reduction 42 Allied Chemical 165 i 166 166} American Can Co. 87 i 87} 87 Am. c a Foundry 30 j) 29} 29} American Radiatoi 6 i Am. Rolling Mills 15 i 15} 15} Am. Smelt Ref. 45 45} 45} Am. Sugar Refining 14 Am. Tel. Tel. 167 i 166 170 Am. Tobacco B. 69 i 69} 69} Am. Waterworks 7 i Anaconda Copper 27 i 27 27} Atchison Topeke 17 i 17} 17 Baldwin Locomotive 171 Baltimore Ohic 3 i 3~} 3} Bethlehem Steel 88 i 88} 88} Canadian Pacific 31 3} 3 f Comm. Invest. Trust 37 37} 37 I. Case Company 58} 58} 58 Ches. Ohio 42 42} 42 Chicago Rock Isl. 10 10 10 Chrysler Motor 76| 76} 76 Consolid. Edison Co. 27} 22} 21 Deleware Huds. 12 12} 11 Detroit Edison C. 111 Dupont de Nem. 164} 164} 164 Eastman Kodak 136 136 135 General Elect-ic 33} 33 33} General Foods 36 34} 34} General Motors 50} 50} 50} Good Year 18 18} 18 Hudson Motor 4} 4} 4} Intern. Harvester 54} 55 54} Int. Merc. Marine 10 10} 10} Intern. Nickej 24 24} 24} International Paper 15} Intern. TeL en Tel 2} 2} 1 Kennecott Copper 35} 35 Mack T rucks Incorp. Montgomery Ward 37} 37} 36 National Biscuit Co. 17 Nat City Bank New York Central 13} 13} 13} Norfolk Western 217 North. Am. Aviat 16} 17} 17 Nord. Amer. n. a. 16} 16} 16} Northern Pacific 6} Packard 3} 3} 3} Paramount 10| '01 10} Pennsylvania 22} 22} 22} Proctor Chamble 55} Publ. Serv. N. 1. 29 29 28} Pullman Incorporat. 26} Pure OH Company 8} Radio Corporation 1} 4} 4} Reading Company 13} Rep. Steel 22} 2 1 22 Reynolds Tobacco B. 32 31 31} Scars Roebuck 77} 77 77 Shell Union OU 11} 11 i 11 Socony Vacuum 8} 8} 8} Southern Pacific 8 Southern Railway 12} Standard Brands 6} Stand. Oil of N.-J. 33} 33 33} Texas Gulf Sulphur 36} Twent. C. Fox Film 6} 6} 5 Union Carb. Sr Carb. 71 71} 71} Union Oil of Calif. Union Pacific 77} 77} 77} United Aircraft 43} 43} 43 United Corp A. 1 1 1} United Fruit Comp. 69} U. S. Ind. Alcohol 22} 22} 22 U. S. Rubber 23} 23 23} U. S. Steel 69} 70} 70} U. S. Steel pref. 128} 128} 128} Western Union 20} 20} 20} Westingh. Electric 103} 103} 103} Woolworth Building 32} 32} 32} In overleg met de besturen der mijnwerkers bonden zal den arbeiders gelegenheid worden gegeven, over de maand December 1940 ten be hoeve van Winterhulp Nederland een uur loon af te staan. Voor elk afgestaan uur loon zal het mijnbedrijf een gelijk bedrag beschikbaar stellen. NEW YORK, 14 Dec, Slotkoersen Dec. 14 13 12 Londen 4.03 4.03} 4.03} Parys 2.24 Amsterdam t Berlyn 40 05 40.05 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9 25 9.25 9.25 Zwitserland 23 21 23.21 23.21 Weenen Stockholm 23.85 23.85 23 85 Montreal 86. :0 86 50 86 5 j B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 23.60 23.60 23 60 Yokohama 23.45 23.45 23 45 14 Dec. 13 Dec. Katoen Jan. 10.06 10 08 Juli 9.91 Mrt 10.17 10.19 20 Oct 9.38 Mei 10.11 1012- Dec 9.34 Koffie (Rio - Nieuw contract) NEW YORK, 14 Dec. 14 Dec. 13 Dec. MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN 9.93 9.39 (Santos) 4.06 4.26 4.35-1- 4.48+ Mrt. Dec. Sept Sept. Mei Juli Suiker Dec. 0.77 Mrt. 0.79 Mei 0.82 Rubber Dec. 20.80 Jan. 20.68 Mrt. 20.45 Mei 20.25 Tin LOCO 4 06 4 26 4 35 4.48 0.77 0.80 0.82 20.81 20.70 20.51 20.30 Sept. Dec. Mrt. Mei Juli Sept Juli Sept. Dec. Mrt. 6 17+ 6 32+ 6.42+ 6 52+ 6 62+ 6.15+ 6 31 6.41 651 6.60 0 86 t 0.86 0.904- 0.90+ 0 93 +0.93 j- Juli Sept. Oct. 20.10 20.00 19.95 20 15 20.05 20X0 50.05 5.05 At aagen ermijn 50.10 5.10 50 05 5 05 CHICAGO, 14 Dec. 14 Dec. 13 Dec. 14 Dec. 13 Dec. Tarwe Haver Dec. 89—89 89 Dec. 38} 39} Mel 85 85} Mei 35} 35} Juli 80} -80 80} Juli 31 31 Maïs Rogge Dec 59 - 60 Dec. 42} - 43 Mei 59- 59} •- Mei 46} 47 Juli 59- 59} - Juli 47} 47} - Reuzel Dec 4 15 425 Mrt 4.45+ 4.57 Jan. 4.22 4 32} Mei 4 60* 4 77} WINNIPEG, 14 Dec. 14 Dec. 13 Dec. 14 Dec. 13 Dec. Tarwe Gerst Dec. 73- 73} - Dec. 43— 43} Mei 77 - 77} - Mei 44 - 44} Juli 79 79} - Juli 42} 42} Rogge Lijnzaad Dec 45 45} Dec. 129} 1.29 Mei 49 49} •- Mei 133 1.33} Juli 50 50} Juli 135 1.35 Haver Mei 32 33} JuU 30} 31 i .et 32} 32} Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant bie den de vergadering der Prov. Staten ter goed keuring aan, twee ontwerp-besluiten tot ophef fing van de waterschappen „de Westpolder" onder Etten, „Krijtenburg" en „de Hillekens en Achterboerkens" en tot oprichting van het wa terschap de Ettensche Beemden", met vast stelling van een bijzonder reglement voor dat waterschap. De Eerw. heer J. F. A. M. Willems O.Praem„ pastoor te Elshout, is voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Koersen voor stortingen op 16 December 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75,36, Belga's 30.1432, Zwitser- sche francs 43,56, Lires 9,87, Deensche kronen 36,40, Noorsche kronen 42,80, Zweedsche kronen 44,85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54, Dinar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden) 4,23, Turksehe ponden 1.45+ Lewa 2,30. UTRECHT. Geslaagd voor het se mi-arts exa men J. J. N. Jacobs, arts-examen: J. Fios, J. Lancee, A. de Minjer. Apothekersexamen le ged. mej. M. Kasteleyn, de heeren H. G, Lok, C. J. A. M. Engel en G. J. van Dijk. Apothekersexa men 2e ged.: de dames M. G. P. Poell, C. Braak en A. M. Cellarius. Doet. examen 2e ged. vee artsenijkunde: J. Bruins. Taalk. candidaats ex. Indologie: K. H. O. van de Laen en H. N. Brou wer. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten mej. W. Haselager en de hee ren O. W. Abendanon en H. C. van Deinse. Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld: OBLIGATIëN Aken 1929 8 Amsterdam 1861 (kl. cp.) 3V4 Keulen (eert.) 7 68'/* 68 62'/*% Kleef (Cert.) 6 68'/* 68 Arnhemsche Credietbank 4% (5%).. 80 Eerste Nederlandsche Cement Industrie T of 101 Gruno's Grondbezit 2'/2 2314% Nederlandsche Bankinstelling enz. (kl. cp.) 4 (4'/j 62 Nederlandfeche Grondbriefbank (kl. cp.) 4 87 Vaderlandsche Bank voor Belaste Waar- a'en (kl. cp.) 4 (6 55 Zutphen—Emmerik Tramweg Maat- schappij 214 1" Zutphen—Emmerik Tramweg Maat- schappij 8 28 OBLIG. EX. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Carmelitessen, Eerw. Zusters te Sittard 1 24 24'X% Cornelius, Par. v. d. H. te Limmen 4 85 Jezuïeten, Paters te 's-Heerenberg 5 72 Kruisvinding, Par. v. d. H. te Rotterdam 5 48 Martinus, Par. v. d. H. te Voorburg 4 90 O. L. Vr. v. Altijddurenden Bijstand, Par. te Amsterdam 4% 80 Rotterdamsche Vereeniging voor Katho liek Onderwijs 314 80 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Schulschwestem, Instituut der te Speyer 8 «g. 15 PANDBRIEVEN Dordrechteche Hypotheekbank (kL cp.) 314 86 Haarlemsche Hypotheekbank (kL cp.) 4 98%% Nederlandsche Schee.pshypotheekbank (kl. cp.) 4% 84 Noord-Nederlandscbe Hypotheekbank (kl. cp.) 34 33'4% Preussische Bodten Credit Actienbank 414 63%% Vereenigde Transatlantische Hypotheek bank en(kl. cp.) 3 52 58 Zuddl-Wester Hypotheekbank (kL cp.) 4 (5 88 AANDEELEN Algemeene Waterleiding Maatschappij 225 Amsterdamsche Volksbank 50 Amsterdamsche Zee- en Brandassurantle Maatschappij Onderaand.) 105 Arnhemsche Stoomsleephelling 30 Arnhemsche Volksgaarkeuken Kost- huls 50 Arnoud, Kunstzandsteenfabriek 50 Cinema Royal te Amsterdam 7714 Enkes (Onderaand.) 130 Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebrs. Flgee 88 Internationale Sleepdienst Maatschappij 125 Kampar Sumatra Goud Exploratie Maat schappij 214% Maastrichtsche Zinkwit Maatschappij (f 240.—) 100 Ma nuf acturenhandel van Hout, Cramer Malmberg 90 Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij 230 Senefeld'er, Drukkerij 24 Sphinx, Kristal-, Glas- en Aardewerkfa briek De 90 Teulings' Koninklijke Drukkerijen C.N. (Pref. Winstd.) 20 Veenkoloniale Bank voor Hypotheek- Scheepsverband 85 82(4% Veenkoloniale Bank voor Hypotheek- Scheepsverband (4 f 10.80 Volharding, Mij. tot Exploitatie van On roerende Goederen, Rotterdam 7 T>4 NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Algemeene Hypotheekbank 10 gestort f 25 toe Assurantie Maatschappij De Nederlanden van 1845 75 gestort 300 Nationaal Grondbezit 20 et, gestort 8214% Nillmij 25 gestort 110 105 Weetlandsche Hypotheekbank 10 et gestort (A f 1000.—) f 40.— toe OPRICHTERSBEWUZEN Algemeene Credietbank f 30. Algemeene Waterleiding Maatschappij f 1300. Hollandsche Hypotheekbank f 95. Javasche Bcsch Exploitatie Maatschappij f 4.— Linkungan Borneo Rubber Cultuur Maatschap pij 13.— Moesl Ilir, Petroleum Maatschappij f 4.50 Sentanen Lor, Suikerfabriek f 1500. WINSTBEWIJZEN Algemeene Norit Maatschappij f 440. f 2650.—, f 2700.— Oost-Bomeo Maatschappij B. f 100. Suiker Cultuur Maatschappij f 65. DIVERSEN Algemeene Kunstzijde Unie (Div. No. 22) f 18.75 Automatic Screw Works (Rest.bew.) f 14. Lint's Industrie- en Handel Maatschappij, AJï. de (Amort.bew.) f 47.50 Nea'erlandsch-Amerikaansche Stoomvaart My. (Bew. v. Deelger.) f 170.— Samenwerking, Maatschappij tot Exploi tatie van Roerende en Onroerende Goe deren (rentel. schuldbr.) 714% Vereenigde Transatlantische Hypotheek banken (Rest.bew.) a%% In zijn woning te Vught overleed in den ouderdom van 58 jaren de heer H. J. A. VL Raaymakers, hoofdcommies ter Provinciale Grif fie van Noord-Brabant. Op 13 Mei 1903 slaagde hij voor het examen candidaat gemeente-secretaris en op 17 Juni van dat jaar werd hij bevorderd tot eerste klerk. Eind 1906 slaagde hij voor Staatsinrichting M.O. en op 19 November 1908 werd hij bevorderd tot adjunct-commies 2e klas, om op 6 April 1912 in de eerste klasse te worden ingedeeld, waarna hy op 22 Februari 1917 werd bevorderd tot com mies. Op 22 Februari 1924 werd hij bevorderd tot hoofdcommies. De plechtige uitvaartdienst wordt gehouden a.s. Dinsdag om 10 uur in de parochiekerk van St. Petrus, waarna de beaarding van het stof felijk overschot volgt op de R. K. begraafplaats aan den Esschenweg. 15 (Nadruk verboden) „We zullen je een laatste kans geven. Ver tel ons. waar de jongen gebleven is Woedend riep Guennell: „Je zult nooit een woord uit me krijgen, schurk! Loop naar de hel, duivel!" „Je hebt gekozen!" zei Darwin koel Hij vouwde zijn armen over elkaar en liep langzaam terug. Toen knikte hij rustig tegen Jad. „Vlugzei hij. Jad haalde 't blinkende staa! uit de schede. Het was een prachtig stukje smeedwerk en 't zwaard was vliimscherp. Hij zwaa de 't wapen heen en weer. Whiit klonk het suizend, whiit! Jad gooide zijn sigaret weg er lachte. Toen liep li(] op den man toe. Het was een heldere nacht. Duizenden ster ren stonden aan den hemel en de maan scheen. Het was vredig en rustig ln de woestijn en doodstil. Duidelijk hoorde men elk zacht ge luid. het suizen van het stalen zwaard, den adem van de mannen. Er was zelfs niet genoeg v.ind om Jad's zijden gewaad te doen ruiscben. Hij plantte zijn beenen een eindje van el kaar in het zand en mat den afstand. Hij lach te niet meer. Zijn rond gezicht had een ern stige uitdrukking. Het was vreeselijk. Darwin keek naar Guennell. De man lag op zijn knieën. Zijn handen waren stevig op den rug gebonden. Hij had een blinddoek voor zijn oogen geweigerd. Zijn gezicht was wit als mar mer. De trekken schenen versteend. Maar er was een blik in de oogen, die Darwin deed rillen. Deze oogen, die blonken in het maan licht waren met een uitdrukking van feilen haat op Jad's gezicht gericht. Deze oogen ver vloekten hem. Toen begreep Darin. Ze konden dezen man dooden, maar dat was alles, wat ze met hem konden doen. Ze zouden nooit een woord uit hem kunnen wringen. Hij was een stijfkop, maar hij was dapper. Zijn vreeseiijke blik bleef op Jad's gezicht gevestigd. Hij sloeg de oogen niet neer. Maar de Tebu had geen haast. Hij stond daar en wachtte tot, de moed van den man zou breken. De menigte begon onrustig te worden, zelfs Imbarak. Zijn lange, in het zwart gekleede ge stalte stond in de voorste rij. De spanning werd ondraaglijk. Eindelijk verbrak Imbarak's stem de doodsche beklemmende stilte. „Jad!" schreeuwde hy. „By Allah! Steek toe!" „Nu dan." zei de Tebu zacht. Hy lichtte zyn zwaard op tot ver boven zijn schouder. Plot seling hield de arm met het zwaard stil. alsof 'n onzichtbare hand den krijgsman tegenhield. De man met het zwaard had zijn hoofd op geheven. Inpiaats van naar den Gouverneur van Indergoul te kyken, staarde hy naar den heuveltop. Voor een oogenblik voelde Darwin zich, alsof hij dreigde te stikken. Dit telkens uitstellen van het doodvonnis was monsterachtig. De span ning was niet langer te dragen. Zijn blik volgde de richting, waarin Jad keek. Op den top van den heuvel stond een beweging- looze kameel met een ruiter op zijn rug. Het silhouet van een vrouw teekende zich scherp af in het maanlicht. Het was 'n tenger meisje met bloote voeten, dat rechtop ln het zadel zat. Met een schok herkende Darwin haar. Het was Littlejohn Guennell. HOOFDSTUK VÏTI Darwin's betere ik dreef hem voorwaarts, snel als de gedachte. Hoe gehard hy ook mocht zijn door het leven temidden van het ruwe woestijnvolk en hoe zeer hij ook gewend was aan de wreede wetten van de wildernis, toch droeg hij diep in zich nog de beschaving van den blanke. Hij kon niet toestaan, dat het vonnis voltrokken werd voor de oogen van het jonge meisje. Zijn hand greep den arm, waarin Jad nog steeds 't zwaard hield. „Neen," zei Darwin streng. „Die vrouw is de nicht van dien man. Laat ons een oogenblik wachten." Het meisje bleef rustig op den top staan en keek naar het kamp beneden haar. Ze scheen niet ln het minst geschrokken door de ruwe, baardige mannen, die haar aanstaarden. Haar houding drukte eerder nieuwsg'er'gheid uit. Plotseling gaf ze haar kameel een drukje met haar knie en kwam in volle vaart naar beneden rennen. Zy wuifde met haar rechter hand. „Ik groet u, broeders!" riep ze in de lingua Franca. Toen nam ze een bevelenden toon aan, daar niemand zoo beleefd was om haar welkom te heeten. „Ik zoek kapitein Badolet en zijn meharists. Zij moeten hier geweest zijn, zooals ik aan het spoor zie, dat ik gevolgd heb. Wanneer ver trokken zij weer?" Toen hy de stem van het meisje hooorde, had Guennell zich omgedraaid en hij staarde haar aan, terwijl hij trachtte haar een teeken te geven. Nu zag zy hem. Ze zag. dat hij geknield lag in het zand en dat zijn handen en voeten gebonden waren. Haar oom, de kaimakan van Indergoul! Ze zag de nijdige mannen, die rond hem stonden, ze zag het ontbloote zwaard in Jad's handen. „Wat beteekent dit!" riep ze uit. „Mijn oom! Wat is er gebeurd?" Guennell schudde zijn hoofd. „Het is niets. Het is niet geschikt voor jou om dit te zien. Ga weg van hier, Littlejohn. Ik beveel het je. Ga naar Indergoul terug!" Jad liet zyn zwaard zakken. Hy keek van t jonge meisje naar den man op den grond. „Deze man hier," klaagde Guennell, „heeft vele levens gedoofd. Men moest hem han gen De oogen van het meisje gingen wijder en wijder open. toen zij de beteekenis begreep van het tooneel, dat zij voor zich zag. Met 'n blik vol afschuw wendde ze zich tot Jad. „Wat ga je uitvoeren met dat zwa«rd?" De Tebu stond daar nog altyd kalm en rustig. „Ik zal zyn hoofd afslaan," zei hij een voudig „JijDe stem van het jonge meisje brak en zij greep met een hand naar haar hoofd. Angstig keek zij den kring rond. Zij las het antwoord op de harde gezichten van de man nen, die haar omringden en zij begreep het uit de doodsche, onheilspellende stilte. „Dat zul je niet durven!" riep ze uit. „Deze manZe hief het hoofd op en ze stond daar trots, een vrouw van een edeler ras. „Hij is de Gouverneur van Indergoul!" riep ze uit. „Dat weten we," antwoordde Sid, de patri arch. „Anders zouden we niet de moeite ge nomen hebben om het zwaard uit de schede te trekken." Voor een oogenblik was zij ademloos en was het alsof ze niet wist, wat ze antwoorden moest. Maar toen won zij haar moed terug. „De meharists zyn hier nog in de buurt," zei ze uitdagend. „Als jullie dezen man kwaad doen, dan zullen ze jacht op je maken, als op ratten." „Ons heele leven lang wordt er jacht op ons gemaakt. We zijn er aan gewend." Jad nam zijn zwaard onder den arm en zocht in zijn kleeren naar een sigaret. „De meharists zijn al hier geweest en zijn weer vertrokken." lichtte Sid haar in. „We zul len ze dezen nacht niet meer terugzien." Littlejohn Guennell liet haar hoogmoedigen toon varen. Deze vrije mannen waren niet als de burgers uit de steden, die zich lieten af schrikken door trotsche woorden en dreigende blikken. „Maar ik begrijp het niet!" Vriendelijker keek zij nu van den een naar den ander. „Jullie zien er niet uit als slechte of onverstandige menschen. Ik kan niet gelooven, dat je wer kelijk de bedoeling hebt om iets te doen, dat zoo slecht en onverstandig is." Waardig stapte Imbarak naar voren. „Wat wij doen is noch zondig, noch dwaas, maar rechtvaardig." „Rechtvaardig?" vroeg ze. „Waarom?" „Littlejohn!" Gouverneur Guennell had op de een of andere manier weten overeind te komen. Zijn stem klonk schor. „Schei uit met vragen. Ga weg! Tracht kapitein Badolet te vinden. Ga weg! Ga terug naar Indergoul, dat is alles, wat ik je vraag. Vlug!" Het meisje keek hem een oogenblik aan. Haar gezicht had een verbaasde uitdrukking. Zij sloeg verder geen acht op zyn woorden, maar wendde zich tot Imbarak. „Jullie zijn een gruweldaad van plan," zei ze koel. „Waarom?" „Dat mag Ik niet vertellen." De Touareg haalde de schouders op. „Als Daud wenscht te spre ken, dan zal hij het je zonder twyfel ver tellen." „Daud?" „Daud ibn Dareyn." „Daud ibnHet meisje greep het dikke, wollige haar van den kameel beet, alsof ze iets noodig had om vast te houden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2