ALLE BANKZAKEN Uit andere bladen GORDIJNEN STOOMEN flAVQBCHHjfeS TREKJES gfl v.Empelen HEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK *.v. KERKLIJSTEN DIJK N.O. POLDER GESLOTEN een onderhoudende W. HOLTHUIZEN KERSTMIS - BLOEMEN Een rustige blik! Opticien ZONDAG 15 DECEMBER 1940 FRANS HALSMUSEUM Vierde tentoonstelling van werken van Haarlemsche kunstenaars geopend ZIEKENFONDS „ZIEKEN ZORG" AVOND HAARLEM Wl LHELM I NASTRAAT 37 TELEF. 17644 „De Eikel" opent een tweede zaak VOETBAL H.F.C—R.C.H. VELSEN WERKKAMPEN Bloemenmagazijn (AMSTERDAM) Ged. Oudegracht 29 hoek Jacobijnestraat Haarlem IJMU1DEN Verzoek tot verhooging steun- normen R.K. Bond voor het Gezin BENNEBROEK HAARLEMMERMEER HILLEGOM ZAANDAM Zandvoort is van vele factoren afhankelijk. - Een hoofdrol speelt echter een goed gezichts- vermogen. Mankeert hier wat aan, dan is een goede bril een bril die op deskundige wijze gemonteerd is) het aangewezen correctie-middel. De geldzijde van het prijsprobleem Vóór Kerstmis! Profiteert thans van de ÏOKORTING op ALLE prijzen van Stoomen - Verven Verzekerde bestaansminima V oor bij jfio Aartsbisschop van Versailles steunt Pétain Joego-Slavisch admiraal overleden Engelsch schip getorpedeerd De compagnons STAD Gisterenmiddag werd de 4de groepstentoon stelling van werken der gezamenlijke Haar lemsche schilders en beeldhouwers, onder auspiciën van het genootschap „Kunst zij ons d°cl", in het Frans Halsmuseum geopend. De voorzitter van bovengenoemd genootschap, °e heer A. F. Boot, verrichtte de opening. Hij ■heette allereerst welkom den burgemeester, Dr. jj- E. Baron de Vos van Steenwijk en mevrouw, ®en heer G. D. Gratama, directeur van het Mu seum, en de vele genoodigden. Hij herinnerde eraan, dat het gemeentebestuur ten Haarlem toestemming had verleend voor het houden van 6 tentoonstellingen, die geheel ge dijd werden aan werken van Haarlemsche kun stenaars. Deze expositie zouden dan twee weken Voor het publiek te bezichtigen zijn. Zoo zijn We> aldus de heer Boot, gekomen aan de 4e groepstentoonstelling, die voor de andere, reeds Behouden tentoonstellingen, niet onder behoeft te doen. Het is te waardeeren, dat alle deelne mers het beste te exposeeren geven, van hetgeen te bezitten. Spr. hoopte, dat ook op de twee nog te houden exposities vele goede, misschien nog betere werken te bezichtigen zullen zijn. Dan is de top van den berg bereikt! Hierna had de rondgang plaats. Van Mathé van der Weiden vielen vooral op ten aquarel „Koningin des Hemels" en een pastel "Tableau de la Troupe", deze laatste door de ïake kleurencompositie. Van mevr. Dingemans- Humans zagen wij sinia's in blauwe pul, zoo na- hiurlijk, alsof de bloemen uit het doek staken etl then ze zóó kon grijpen. Haar goudsbloemen ln een kristallen vaas waren ook fijntjes uit gevoerd. De ingezonden werken van R. Ger- brands: Gele en Bonte Dahlia's, Chrysanten en Hoode Pioenrozen troffen ons door hun gave en zuivere kleuren. De kunstschilder L. de Vogel toonde o.a. een „echt" stukje Zee. Noemen wij h°g „Ochtendgloren aan de Vecht" van Jan Lary. Voor een nadere bespreking van de aanwezige berken komen wij nog in den loop van de week °P deze expositie terug. De tentoonstelling is te bezichtigen eiken werk- dag van 114 uur en des Zondags van 113 Uur, tot en met Zondag 29 December. In de dezer dagen onder leiding van den h«er p. Bruyn gehouden jaarvergadering van bovengenoemd fonds, werden de jaarverslagen ten secretaris, financieél commissaris en raad ten toezicht onder dankzegging goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de boeren H. J. Breddels, J. de Haas en J. Ade- tear, werden, zonder dat tegencandidaten wa- ren gesteld, herkozen. In de plaats van het periodiek aftredend lid ten den raad van toezicht, den heer F. M Souwer, die reglementair niet herkiesbaar was, Jterci bij meerderheid van stememen, de heer Eizema gekozen. Mededeeling werd gedaan, dat het ledental ten de afd. Haarlem, sinds het sluiten van het btekjaar op 30 Juni 1.1. met ruim 400 was ge degen. .Verder werd medegedeeld, dat de prijzen van brillen en bandages belangrijk zijn verhoogd. Om zoo lang mogelijk bijbetaling der leden te voorkomen, zal in overleg met de andere te Haarlem werkende fondsen een regeling wor den ontworpen, waarbij de wachttijden der terstrekkingen worden verlengd. In het kort werd mededeeling gedaan van hetgeen bekend was van de regeling der in ~nitschland werkende personen, wat betreft de terzekering der gezinsleden. Na een korte rondvraag werd de vergadering Besloten. .De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., die al Ona 60 jaren de toeristische belangen van het eele Nederlandsche volk behartigt, mag ver- mióersteld worden bij alle Nederlanders bekend te zijn, althans van naam. Maar hoevelen zouden iets meer willen weten ten het omvangrijke en interessante werk, dat erricht wordt door den Bond die de wegwijzers Platst. Alleen al dit laatste, hoe vaak ook her haald is blijkens de ervaring nog steeds niet al- Betneen bekend. Ofschoon toch het feit, dat de N.W.B. en de A.N.W.B. alléén zonder hulp ah andere clubs of bonden alle richtings-, oorrangs-, waarschuwingsborden en wegwij- ®ers plaatst, betaalt en onderhoudt, ieder Ne derlander den moreelen plicht oplegt lid van den aN.W.B. te zijn. -Het is daarom zeer toe te juichen, dat de A.N. H. op 16 December in café „Oud Berg en Dal" te 8 uur te Bennebroek een z.g. Bondsavond or ganiseert. In een moderne film, voorafgegaan ~°or een voordracht zal het veelzijdige werk an deri A.N.W.B. worden uiteengezet en toege- hcht. Bovendien zal een tentoonstelling worden Btefganiseerd, die een overzichtelijk beeld geeft ah de Bondsbemoeiingen en de Bondsuitgaven. Hetgeen de A.N.W.B. voor het toerisme doet is eenig ter wereld en onmisbaar voor ons land. Wij noemen slechts de behartiging van de be langen van het autoverkeer, de kostelooze advie zen in rechtskundige-, technische- en belasting aangelegenheden, de actie voor wegen en brug genbouw, voor de verkeersveiligheid, de zorg voor de rijwielpaden de bescherming van het natuur schoon enz. enz. Alles bijeen te veel om op te noemen en zoo veel dat wij iedereen warm kunnen aanbevelen, gebruik te maken van de geboden gelegen heid om op den filmavond kennis te nemen van het interessante werk en het streven van den A.N.W.B., één der nuttigste instellingen in ons land. Eveneens zullen Bondsavonden gehouden wor den op 17 December in „het Hof van Heemstede" om 8 uur te Heemstede en op 18 December in hotel „Boekenrode" om 8 uur te Aerdenhout. ACCOUNTANT - LID N.l.v.B. De heer F. Balendong, eigenaar van „De Eikel", Leidschevaart 142, heeft naast zijn be staande zaak een nieuwen winkel ingericht aan de Ged. Oude Gracht 11 b, welke Zaterdag werd geopend. De heer Balendong is er wel in geslaagd van zijn tweede zaak een licht en fleurig geheel te maken, maar daar is hij ook sierkunstenaar voor. Reeds bij het beschouwen van de etalage weet men, dat een kunstenaarshand is bezig geweest. Op origineele wijze zijn de verschil lende kerstgroepen en andere beelden geplaatst. De eigenaar waakte er wel voor, dat zijn etalage niet door overdadige dingen een rom- meligen indruk maakt. In den winkel treft men een gröote ver scheidenheid aan zoowel van religieuze kunst als van gewone siervoorwerpen. Maar de hoofd zaak is en blijft toch de religieuze kunst. Als bijzonderheid geldt nog ëen moderne kerstgroep van een Brabantsch kunstenaar, die het geheele Kerstgebeuren als het ware in ons land deed plaats hebben. Echte, gedegen Hol- landsche boeren staan om de kribbe. Een wel varende boerin brengt een mand met eieren naar het Jezuskind en ffljn Moeder. Den heer Balendong, die goede religieuse kunst onder ieders bereik poogt te brengen, wenschen we veel succes toe in zijn nieuwe zaak. In den hedenmiddag te spelen wedstrijd tegen R.C.H. kan H.F.C.'s lot vrijwel beslist worden. Alleen wanneer de punten aan de Spanjaards- laan blijven, is er nog kans, aan den degrada tie-dans te ontsnappen. De opstellingen der beide elftallen luiden: H.F.C. v. d. Togt. Drijver en A. Berendse. Flack, Kruijer en Beets. Hackenitz, J. ten Have, de Haan, Kammeijer en Guldemond. R.C.H.: v. d. Vliet. Bartels en Brandse. Vos, Koppen en Vreenegoor. Berk, de Wette, Hanse, Hoogendoom en van Rooden. Het bureau voor Jeugdregistratie meldt: In het begin van het jaar 1941 zal er een nieuwe kampperiode aanvangen in de meeste kampen voor jeugdige werkloozen. Gelijk bekend worden R. K. jongemannen uit Velsen in de gelegenheid gesteld, kampen bij te wonen in Egmond-Binnen (Kamp „Vredesbeijn"), Baarn (Kamp „Drakenburg") en Nunspeet Onafscheidelijk zijn in ieders gedachte de bloemen verbonden aan het Kerstfeest. JUIST NU! Ben geweldige voorraad eerste keus Cyclamen - Begonia's - Kerstrozen - Kerstboomen enz., tegen billijke prijzen. BINNENWEG 18. HEEMSTEDE TEL. 28080 (Kamp „Het Ronde Huis"). De eerste twee bieden een prachtige werkgelegenheid aan jeug dige vakarbeiders; in het eerste kamp wordt boscharbeid verricht. De voorwaarden voor het deelnemen zijn overal hetzelfde. Men maakt de reis op kosten van het kamp, bij het begin en het einde der kampperiode en op het vrije weekeinde om de 4 weken. Onkosten zijn er aan het deelnemen niet verbonden; integendeel, er wordt per week f 1.75 zakgeld gegeven, waarvan steeds f 1.gespaard Wordt. Ontvangt het gezin van den deelnemer steun, dan wordt er geen korting toegepast voor de ontvangsten in het kamp. De deelneming is vrijwillig en men kan zelf een kamp kiezen, in overeenstemming met de eigen gezindheid en opvattingen. Bij de Gem. Jeugdregistratie kunnen ouders en candidaat- deelnemers verdere inlichtingen verkrijgen. Men vervoege zich dus zoo spoedig mogelijk aan het kantoor (Casembrootzystraat IJmuiden-O.; voor Beverwijk Kees Delfweg 1). In den dezer dagen gehouden bestuursraad van den Volksbond afd. Velsen heeft dit bestuur, naar wij vernemen, een verzoek gericht tot het Katholiek Werkliedenverbond om zijn volle aandacht te schenken aan den steeds hooger wor denden levensstandaard, waarmede de steunnor- men en de tarieven van de werkverschaffing geen gelijken tred houden. Hij hoopt, dat dit belangrijk initiatief, dat wederom van dit af- deelingsbestuur uitgaat, via het Katholiek Werkliedenverbond bij de betrokken instanties tot eenig succes zal mogen leiden. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van den R. K. Bond voor het Gezin, afdeeling ïJmuiden om op 29 December a.s. wederom een film te vertoonen voor de leden. Uitdeeling door „Tabitha." Ook dit jaar zal ..Tabitha" een uitdeeling van vervaardigde klee- dingstukken houden, welke tegen Kerstmis plaats vindt. Op last van de autoriteiten moe ten echter ook voor deze kleedingstukken tex tielpunten worden ingeleverd. Zij, die dezer da gen een circulaire hebben ontvangen, zullen er daarom verstandig aan doen, de textielpunten goed bij elkaar te houden. Burgerlijke Stand. Overleden: N. G. Ger ritsen, 58 jaar. Straatverlichting gewenscht. in tegenstel ling met Heemstede, waar op de voornaamste kruispunten en wegen des avonds een larhpje brandt, zijn de wegen hier, als de zon eenmaal verwenen is, stikdonker. Nu in deze periode van volle maan de wegen vrij goed verlicht zijn, valt het gemis van lantaarns niet zoo op, maar als vrouw Luna zich niet meer laat zien, wordt het op enkele punten gevaarlijk; Wat Heem stede kan, kan Bennebroek ook en daarom zou het goed zijn, als hier en daar een weinig licht verscheen. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendricus Jo hannes z. van J. A. Bakkenhoven en E. Keur. Pieter z. van J. Hulsbos en C. Jonker. Evert z. v. E. Hol en G- Been. Grietje Anna d. van H. Hensens en H. Hogenkamp. Ondertrouwd: Willem Marinus Boterbloem. 26 j. en Francisca Agterhof, 24 j. Bernardus Franciscus de Clercq, 29 j. en Martha van der Hengst, 19 j. Getrouwd: Bartel v. Maasdam, 29 j. en Jantje Oudshoom, 20 j. Aeger Beijlevelt, 49 j. en Anna Spandaw, 44 j. Hendrik van Groenigen, 27 j. en Antje Bons, 24 j. Gerrit Willem van Kempen, 28 j. en Christina Margaretha van Melle, 19 j. Overleden: Willemijntje Roodzant, 77 j., geh. met J. van Klaveren. Trijntje Joore, 65 j„ geh met J. Biesheuvel. Maarten Vergay, 52 j„ geh. met A. Kamerman. Suzanna Biesheuvel, 83 j., wed. van A. van Zanten. De oogst van de straat Aanwezig op het Politiebureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de volgende als gevonden aangegeven voorwerpen: 3 heeren handschoenen (glacé), gebrede handschoen, een want, identiteitskaart, zwarte muts, 3 mantel ceintuurs, een sleuteltje, grijswollen dames handschoen en een handwarmer. Te bevragen aan de volgende adressen: Ch. Verkuil, Emmastraat 14, rood etui; C. de RooiJ, Lupineburgstraat 36, grijae heerenhoed; A. Duinhoven, 2e Loosterweg 145, een paar bruine handschoenenKokkelkoren, Haarlemmerstraat 8, een pak jute zakken; J. Krieger, Molen straat 20, bruin bewerkte dames handschoen; W. Gelijnse, Vinkenlaan 24, een vleeschkaart; M. v, d. Stelt, Leidschestraat 101, regenkapje; K Bakker, Van Vlietstraat 2, zilveren armband met steen; D. van Keij, Hillegommerdijk, re servewiel van D. K. W.; Van Vliet, Van Tet- straat 1, pluche tasch. Burgerlijke Stand Geboren; Louis, z. van L. Hoekveld en G. J. Zijlstra Ernst Alfred Michael, z. van J. T. E. W. Strauss en M. A. L. Piel Geertje, d. van P. Smit en T. van Oos- tenbrugge Hendrika Willemina, d. van W. Wrekenhorst en H. W. Zoeten Hermanus, z. van H. Holthuijsen en H. Velders Francois Willem, z. van J. Sman en D. Glashouwer Pieter, z. van T. van Duren en G. van Klave ren Alida Francina, d. van H. J. Rem en J. Holdendorp Jan Marinus, z. van W. L. de Boer en C. M. M. Rombout Jan Maarten, z. van A. B. Nederlof en C. C. J. Lans Leonar- cus Joseph, z. v. N. C. de Koning en C. Scha- gen (wonende te Wormerveer) Leendert, z. van L. Haak en T. M. Zaal Frans, z. van T. ten Hoope en A. C. Teer Johanna Maria, d. van T. A. Jonker en J- Gouweleeuw Wil- helmina Gerarda Ma»a, d. van A. A. Werk hoven en G. Hooijschuur. Ondertrouwd: P. Boon en E. Wipprecht J. Porsius en M. S. Duijverman J. Verheijden en G. Krom. Getrouwd: W. T. Busch en G. Krijt G. van Ruiven en C. Bouquet H. C. Aalten en F. Valstar J. Taanman en J. Dunnebier J. C. Wiepjes en G. Karten. Overleden: Clasina Alida Maria van Santé, 52 jaar, wed. van A. H. Willenborg (won. te Koog aan de Zaan) Jacob van Deukeren, 60 jaar, geh. met J. Hartog Klasina Maria Jo hanna Nfelen, 45 j„ geh. met H. Nooij (won. te Wormerveer) Adriana Zeulevoet, 79 jaar, geh. met J. Kuijper Pieter Klok, 64 jaar, wedr. van E. van Urk Neeltje Lesage, 57 j. Parochie v. d. H. Agatha ZONDAG 15 Dec. De H.H. Missen om 7.30, 9 uur en 10.30 de Hoogmis; Algem. H. Com munie voor de Dames-Congregatie onder de H. Mis van 7.30; collecte voor onze arme paro chiekerk, welke bijzonder in uw milddadig heid wordt aanbevolen; om 12.30 voorbereiding voor de plechtige geloofsbelijdenis; om 3 uur Maria-Lof met rozenhoedje (lied 101). WOENSDAG om 8.15 uur de „Missa Aurea" gezongen H. Mis ter eere van Maria; om 4.30 uur Lof ter eere van den H. Joseph met ro zenhoedje (lied 59). ZATERDAG van 47 uur gelegenheid om te biechten. ZONDAG 22 Dec. De H.H. Missen om 7.30, 9 uur en 10.30 de Hoogmis; Algem. H. Com munie voor de Heeren-Congregatie onder de H. Mis van 7.30. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag: quatertem perdagen: door de Bisschoppelijke dispensatie is de verplichting tot vasten en onthouding op geheven. Intenties der H.H. Missen ZONDAG 15 Dec. 7.30 uur tot zekere inten tie (kapelaan)9 uur uit dankbaarheid (M.) 10.30 uur voor 't geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie. MAANDAG 16 Dec. 7.30 uur voor de geloo- vige zielen (Th.)8.30 voor overleden ouders en familie. DINSDAG 17 Dec. 7.30 uur ter eere van den H. Antonius voor geloovige zielen; 8.30 vóór Antonius van der Heijden. WOENSDAG 18 Dec. 7.30 uur voor Maria Hendriksevan Horn; 8.15 ter eere van de H. Maagd Maria tot zekere intentie. DONDERDAG 19 Dec. 7.30 uur tot zekere intentie (T.)8.30 geen intentie. VRIJDAG 20 Dec. 7.30 geen intentie; 8.30 geen intentie. ZATERDAG 21 Dec. 7.30 uur (bij de Zus- f RIJKSSTRAATWEG 17 HAARttM-N 1&658 - Zi*fc*ntOftd«t*v«rancl*f« ters) ter eere van O. L. Vrouw van Altijdd Bijstand; 8.30 ter eere van het H. Hart van Jezus tot zekere intentie. ZONDAG 22 Dec. 7.30 uur voor overleden Vader; 9 uur voor het geestelijk en tijdelijk, welzijn van de parochie; 10.30 voor Cornelius Martinus Duivenvoorde, als lid van het zang koor. Ter zake van het dezer dagen voor de radio gehouden vraaggesprek met mr. H. C. Schokker, den gemachtigde voor de prijzen, schrijft het „Volk" o.m.: „De overheid heeft er zich toe bepaaid de bestrijding van de prijsstijging in zekere zin van de goederenzijde uit aan te vatten. De geldzijde van dit probleem heeft zij tot aan het uiterst gewichtige besluit betreffende de verkoop van grond practisch onaangeroerd gelaten. Zoolang de vrije koopkracht niet aan banden wordt gelegd en derzelver be zitters ongedisciplineerd kunnen handelen, zal bij een voortduren van de goederen- schaarschte een opwaartse druk op het prijs- niveay blijven werken. In dit verband vra gen wij de aandacht voor een passage in een beschouwing over de prijsbeweging in oorlogstijd in de „Kölnische Zeitung" van 8 December: „Toen vier jaar geleden met de prijsstop de prijscontrole in haar tegenwoordige vorm begon, was het voor een ieder duidelijk, dat met het verbod van prijsverhogingen en met straffen niet veel te bereiken zou zijn, als men niet in de allereerste plaats de kracht uitschakelde, welke de prijzen van onderop naar boven drukte: de geldschep- ping, welke niet met de stabiele verhouding tusschen prijsniveau en goederenomloop overeenkomt. Tegen de druk, welke de over tollige koopkracht van onderen uitoefent op de prijzen, moet op de duur een druk van boven naar beneden het afleggen." Het is juist deze ongebonden vrije koop- kracht, welke het prijsniveau opschroeft en de prijscontröle ondergraaft. Wij hebben dan ook in het vraaggesprek met mr. Schok ker voor de radio dit belangrijke aspect van het prijsprobleem node gemist. Wellicht mo gen wij in de naaste toekomst de mening van mr. Schokker hieromtrent vernemen. De gemachtigde voor de prijzen besprak wel het verschijnsel, dat de prijzen van verschil lende producten zonder toestemming zijn verhoogd. Hoewel wij hieromtrent uiteraard niets met zekerheid kunnen zeggen, hebben wij sterk de indruk, dat het hier om goede ren gaat, welke buiten de distributie vallen en derhalve tot de vrije markt behoren, waarop de ongebonden koopkracht een ge concentreerde aanval heeft gedaan. De geldzijde van het prijsniveau en de binding van de vrije koopkracht worden van des te grooter betekenis naar mate de geldomloop toeneemt." In verband met de jongste rede van Hitier betoogt het „Algemeen Handelsblad": „Beiden, menschen en staten, hebben levensruimte noodig, gewaarborgde be- staanswa ar borgen, verzekerde bestaans minima. In een wereld waar elk individu (mensch of staat) zich slechts ten koste van den ander verrijkt, is dit niet mogelijk Wat noodig is, zijn betere stelsels, die een billijker verdeeling van welvaart en be staanszekerheid mogelijk maken. De Fran- sche revolutie leidde, met bloed en tranen, de rechten van den mensch, die zich uit de oude dwangpositie van een onhoud baar absolutisme bevrijdde. Maar de nieuw verworven abstracte rechten dreigden ont kracht te worden door de reëele sociaal eco nomische gevolgen van de eeuw der ma chinale productie en der eenzijdige finan- cieele machtsophooping. Ook de materieele bestaans-basis van den mensch moest, naast zijn onstoffelijke rechten, worden gewaarborgd. Het socia lisme zocht naar middelen daartoe, maar het vergat de diepere nationale waar den, die er parallel mee hadden moeten gaan. Want ook de individueele rechten dei- na t i e s, bevorderd door het nationaliteiten - beginsel (waarin overigens volx en staat elkander niet steeds en overal dekten) eischte een complement in de waarborging der nationale bestaansmogelijkheden. Ook onder de naties leidde een te sterk indivi dualisme en egoïsme tot onhoudbare con trasten van bezitters en niet-bezitters. De ,rush" op „vrij" koloniaal gebied bevredigde slechts enkelen. Een verstandige internatio- 4^ Ziekenfondsleveranties Rijksstr.weg 12 Telefoon 16658 nale samenwerking, een behoorlijke verdee ling van arbeid en distributie van grond stoffen door een stelsel van vrij ruilverkeer en kapitaalsverkeer, door het vrij openstei len van bevolkingsarme gebieden voor het surplus van overbevolkte landen, zou hier misschien een redelijk evenwicht heoben kunnen herstellen. Maar daartoe zou stel selmatige samenwerking, met een juist be grip van het totale internationale belang, noodzakelijk zijn geweest." Berichten reeds geplaatst m een deel van onze vorige oplaag) Vrijdagmiddag twee uur is ten Zuid-Westen van Schokland het laatste gat gedicht van den dijk rondom den Noord-Oostpolder, zooals reeds kort gemeld. Hiermede is thans de ruim vier envijftig kilometer lange dijk ge reed gekomen en de polder, ruim 47.000 H.A. groot, afgedamd. Het werk begon in Mei 1936, toen op Urk een aanvang werd gemaakt met den aanleg van een werkhaven. Op 3 October van het vorige jaar werd het laatste gat in den dijk tusschen Lemmer en Urk gedicht, waardoor het isolement van dit eiland werd opgeheven. Op 13 November jl. werd het Zwolsche diep afgedamd; tevens was de scheepvaart reeds langs het nieuw gegraven scheep vaartkanaal omgelegd en Vrijdagmiddag is tenslotte de laatste opening in den dam gesloten. Vrijdagmorgên om negen uur was er nog een opening van ongeveer veertig meter lengte. Er stond geen stroom en er was slechts weinig wind, zoodat het werk kón beginnen. Zoodra het gemaal te Lemmer, dat het verst gevorderd is, gereed is, dat is begin Januari, kan met het ieegmalen van het nieuwe gebied worden begonnen. PARIJS, 14 Dec. (D. N. B.). De Aartsbisschop van Versailles, Z. H. Exc. Mgr. Gosselin, heeft aan alle diocesen uit zijn ressort opdracht ge geven aanstaanden Zondag tijdens de H. Mis een boodschap voor te lezen, waarin de Fran- schen opgewekt worden zich om maarschalk Pétain te scharen. Het Fransche staatshoofd regeert, aldus deze boodschap, niet ten gunste van de een of andere politieke partij, doch voor het algemeene welzijn van alle Franschen. BELGRADO, 14 Dec. (D.N.B.). Admiraal Vic tor Wikerhauser, die vroeger by de Oosten- ryksch-Hongaarsche marine diende en daarna by de stichting van het koninkryk der Serven, Kroaten en Slovenen in 1918 eerste admiraal werd van de Joego-Slavische vloot, is Zaterdag ochtend overleden. NEW YORK, 14 Dec. (D.N.B.). Mackay Radio heeft een radiogram opgevangen met de mede deeling, dat het Engelsche ss. Western Price '10.926 ton) op 400 mijl ten Noordwesten van de Iersche kust is getorpedeerd. BOVENHUIS TE HUUR Bev. 3 kamers en alcoof, keu ken en zolder; bij het Pretoria- plein. Huur 4.25 per week. Te bevr. onder no. 21717 bureau van dit blad. LAKENKOPERSTRAAT 10 te koop a 9800.met verwar ming. Direct te aanvaarden. Bevr. Soendaplein 14, Haarlem, Telef. 10308. TE KOOP GEVRAAGD een HUIS voor geldbelegging, in goeden staat. Brieven met vermelding van huur en koop som onder no. 21724 bureau van dit blad. RIJKSSTRAATWEG 23 en 25 Twee heerenhuizen te koop voor 26.500.geschikt voor zelf- bewoning of practijk. Bevragen: Soendaplein 16, Haarlem. yT'h'k Vorders liep naar huis in 'n stemming niks.... By na anderhalf uur was ie by 'n J/~dnt geweest om de radio na te kijkenen ^teh alles in orde was en hij 'n gulden vroeg eh hadden ze 'm aangekeken alsof ie de groot te afzetter was die er rondliepZe hadden ota-bene nog gedacht, dat zooiets wel gratis Zfv!^ VOOr 'n ^lant." Nog 'n kwartier had ie, voorzichtig mogeiyk, staan uitleggen, dat hun eigen schuld wasdat er te wild en onbedachtzaam aan de knoppen was ge- aaidwat ze natuurlijk ontkendenTen- jOtte had ie genoegen genomen met drie partjes.maar ze waren er niet vriendelijker p geworden en Dirk had ook iets onaangenaams jteogdEn daar liep ie nou over te prakki- Ij,- *•*»- in de regenkwam er óók nog "<66 'n vies, fijn regentje met van die ge- windvlagen was prikkelbaar.... dat moest ie in z'n bekennen, maar hij wou er nooit voor uit komenook niet als de onaangename gevol gen duidelyk vielen te constateerenHy voelde, dat ie 'n klant had verspeelden dat z'n minder correct optreden daar niet vreemd aan was. En in die stemming liep ie z'n winkel binnen, waar z'n vrouw wanhopig-nerveus stond te zoe ken naar eenige onderdeelen, terwyl 'n klant ongeduldig op z'n horloge stond te kijken Toen die weg was, kwam daar weer herrie over.... Z'n vrouw was niet onwillig, maar wist niet genoeg van de zaak, om Dirk tydens zyn afwezigheid behoorlijk te vervangen.... en 'n bediende met voldoende vakkennis kon er niet op overschieten.... 't Werd mopperen, verwij ten, huilen.... en als gewoonlyk 't was lang niet 't eerste geval ging Dirk mokkend in z'n kantoortje zitten. 's Avonds ging er 'n brief weg op 'n adver tentie, waarin een net persoon, bekend met de radio-branche, zich aanbood als compagnon. 'n Paar dagen later kwam die kennismaken. Hy heette Willem Kremers, was 'n vlot, wel bespraakt type, iets jonger dan Dirk Hy kwam 'n maand op proef en voldeed uit stekendToen zocht ie 'n vast kosthuis en weldra stonden twee namen op de voorgevel van de radio-zaak. 't Duurde iliet lang, of de winkel fleurde heelemaal opWillem was 'n steeds goed gehumeurde, actieve kerel, voor wie niets te veel was en die telkens wat nieuws prakkizeerde, om de aandacht van de voorbij gangers te trekken'n Groot voordeel was ook, dat er steeds 'n deskundige in de zaak ach terbleef als een van beiden naar 'n klant moest. Bovendien was Willem niet veeleischend wat de centen betrof.... hy leefde heel sober en verlangde niet meer dan hy noodig had. Je zou zoo, zeggen: dat kon nooit verkeerd loopen daar. Maarwe weten nog, dat Dirk 'n prikkelbaar ventje wasen die fout bracht langzaam maar zeker de breuk. We kunnen 't beter meteen maar zeggen, want 't komt er tóch van. Dirk werd jaloerschWillem verkocht vlotterhad meer flair om met de menschen om te gaanen als er klachten waren in welke zaak zyn die niet? dan had Willem binnen 't kwartier van de ontevreden klant weer 'n vriend gemaakt. En 't werd zóó, dat men de winkel soms voorby liep als „meneer Kremers" niet te zien wasOok gebeurde het. dat men min of meer nadrukkelijk naar hém vroeg en liet merken, dat men de service van Dirk min der op prijs stelde. Was Dirk verstandig ge weest, dan zou ie z'n best hebben gedaan, om zijn karakter te herzienof minstens hebben getracht zich zooveel mogeiyk aan te passen. Maar we weten, dat bij zulke menschen het ver stand vaak buiten de deur wordt gezet, zyn vrouw en de compagnon bleven lang geduldig... maar tenslotte konden de onaangenaamheden toch niet uitblijven.... Dirk werd onredelijk en ontstak meermalen in felle driftbuiten. Wil lem Kremers dreigde, dat ie er 'n eind aan zou makenen de vrouw van Dirk kon hem geen ongelyk geven. Dit maakte Dirk nog woester En 'n maand later was Willem voor zich zelf begonnen, schuin tegenover de oude zaak. Het glasheldere gevolg was, dat de klanten bij bos jes naar Willem overliepen.... hij hoefde daar zelfs niet de minste moeite voor te doenen zou dit ook nooit gedaan hebbenIn zyn woede en spijt beweerde Dirk wel het tegen overgestelde, maar daar was geen woord van waar.... ook gebruikte Willem geen enkel mid del, om de overzyde te beconcurreeren. Het deed hem zelfs leed, dat hij de oude zaak duidelyk zag verloopen't meest hinderde 't hem om de vrouw van Dirk, die 't tóch al niet best ge troffen had. Als zoo'n vent nou maar es ongelijk wou bekennenmaar daar moest je net Dirk voor hebben Willem hoorde allerlei narigheid van de over kant.... getob met de betalingen.... moeilijk heden, als er nieuwe modellen in de handel kwamen, enzoovóortsEn dat vrouwtje van Dirk liep er zoo zielig bij de laatste tijd.daar kreeg Willem gewoon 'n brok van in z'n keel als ie 't zagwant 't was 'n goed mensch je, dat echt beter had verdiend..., En zoo raakte Willem by alle voorspoed toch weer iets moois kwijtzyn goed humeur.... en hij moest zich geweldig inspannen, om voor de klanten de ouwe te blyven. Maar de zaak bleef goed gaan en hij moest er 'n volslagen bediende bij nemen Soms wijzigen bepaalde omstandigheden zich plotseling door een byzondere gebeurtenis En die kwam ook hier.... Maar laat ons liever spreken van 'n tragische gebeurtenismet minder kon Dirk Vorders het dan ook niet doen, om z'n kop gebogen te krijgen. De ellendige toe stand van z'n zaak had 'n suffig, afwezig ventje van hem gemaakt.... en op 'n keer, dat ie weer liep te prakkizeeren over wissels en dreigbrieven van crediteuren, lette hij heelemaal niet op 't verkeer. En er was weer 'n gemengd bericht over 'n ernstige aanryding méérmet het bekende slot, dat de toestand zorgwekkend was Willem Kremers was een van de eersten, die naar Dirk's vrouw kwamdie hem snikkende vertelde, dat er weinig hoop was. Geen half uur later had ie z'n halve pakhuis leeg gesjouwd en de etalage aan de overzijde prykte met 'n sor teering splinternieuwe radio-toestellenWil lem liet z'n eigen winkel voorloopig aan de be diende over en ging in de oude zaak achter de toonbank staan. Er kwam 'n papier op het raam met de mededeeling, dat hy de zaak waarnam. Dat ging als 'n loopend vuurtje door de buurt en de stad.... en men vond het blykbaar erg sympathiek, want er kwamen menschen in de winkel, die ze nooit eerder gezien hadden.... De derde dag was Dirk zoo'n beetje by ken nisen z'n vrouw mocht hem 'n kwartiertje spreken. Toen ze 't mooie nieuws vertelde.... en dat er al zoo goed verkocht werd.... toen was Dirk haast niet tot bedaren te krygen's Mid dags kwam ook Willem hem in 't gasthuis be zoeken.... eventjes maar.... want hy moest nog drie toestellen plaatsenDirk greep hem vast met twee bevende handenen kon al leen maar 'n paar rare klanken er uit krygen Willem zei, dat 't zoo al lang goed wasen dat ie 'n hekel had aan 'n grienend mannen- gezicht.... Maar dat was meer om z'n eigen gezicht in veiligheid te brengen Dirk haalde het nietzoodat van de her nieuwde compagnonschap niets kon komen Willem verdeelde z'n tijd zoo goed mogeiyk tusschen zijn eigen zaak en de overkant Twee jaar hield ie 't dapper vol.tot ie tegen de weduwe zei, dat 't feitelyk onzin was.... twee winkels in één straatmet dubbele kos tenEn ze waren toch allebei jandorie nog jonge menschen, nietwaar? Als ze nou samen in één huis woondenals man en vrouw dan 1 natuurlyk... dat zou Dirk niet kwalyk nemen... De weduwe dacht er géén uur over na. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3