Also sprach Dr. Salazar Luchtactie bleef beperkt Ontslag van tijdelijk personeel Bloedige gevechten aan het front van Solloem en Bardia Thailand tot vreedzame regeling bereid? Verduistering v r Italiaansche tegenstand wordt krachtiger Bepalingen bij z.g. onwerkbaar weer Vijandelijke kruiser tot zinken gebracht Werk in de bouwvakken Spoorwegongeluk onder Leidschendam Groote brand te Helmond ALPH.ELSENBURG A VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS J' 79.000 Nederlanders in Duitschland werkzaam Duitsch weermachtsbericht Stad in Midlands gebombardeerd Ital. hoofdkwartier meldt: Van paard gevallen en overleden HEVIGE AUTOBOTSING EERSTE SOORT MAANDAG 16 DECEMBER 1940 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22756 BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27% ct per week, per kwartaa' f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM NV. TÊTmËUGOËDlllE Slechts 4000 van hen moesten hun arbeid staken Plaatsing van Nederlandsche arbeiders in België en Noord-Frankrijk Dochter van burgemeester van de Mortel te Tilburg het slachtoffer f%. NI VA DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN HAARD- en KACHELBLOKKEN Jonkers Houtzagerij en Houthandel Waarschuwing aan slagers Tegen voorhanden hebben van varkensvleesch li NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT N.Z. VOORBURGWAL 165-167 Tel. 32087-49313 - Telegt.-ad'es: Cretonnes - Chinlies en alle andere jijden en katoenen tanlajie-ttollen Mr. Dr. E. Brongersma heeft in de serie „Verkenningen" een zeer lezenswaardig en overwegens- waardig boek gepubliceerd, waarin hij ons met groote kennis van zaken een treffend en suggestief beeld geeft van oen huidigen Portugeeschen minister- President, dr. A. de Oliveira Salazar, den onbaatzuchtigen, nobelen en bekwamen bouwer en behouder van het nieuwe Por tugal. Dr. de Oliveira Salazar is niet omhooggekomen door den opwaartschen druk van persoonlijke ambities, maar op grond van zijn groote kwaliteiten van geest en hart werd hij geroepen, zijn in vele opzichten door wanbeheer, revolu ties, corruptie en knoeierijen, zoowel geestelijk als politiek en economisch »heruntergekommen" vaderland te die nen als dictator. Ofschoon afkeerig van alle uiterlijk eerbetoon heeft deze uni versiteitsprofessor aan die roepstem ge volg gegeven en voert nu reeds sinds ja ren een autoritair bewind, dat tot grooten zegen van Portugal strekt. Natuurlijk heeft hij bij zijn hardnekkigen strijd tegen alle elementen, die van het Portu- geesche verval wilden profiteeren, per soonlijk groote risico's geloopen, maar dat heeft hem niet weerhouden met zelf verloochening zich te wijden aan een corporatieven opbouw van het land. waarbij hij uit het verleden slechts dat behield, wat deugdelijk en bruikbaar was, en alles, wat besmet was met. de ziekte van verwording en misvorming, uitroeide. Deze stille en bescheiden, maar gestage werker, die door hooge be ginselen wordt geleid, treedt slechts zel den in de openbaarheid om zijn volk toe te spreken, maar wanneer hij een rede voering houdt, legt hij getuigenis af van een menschelijke en staatkundige wijs heid, die bewondering afdwingt. In het boek van Mr. Dr. E. Brongersma wordt een aantal redevoeringen van dr. Sala zar aangehaald, redevoeringen, die naar vorm en inhoud van een helderheid en schoonheid en verstandigheid zijn, waar aan men zich gaarne gewonnen geeft. Als overtuigd en practiseerend katho liek staan voor dr. de Oliveira Salazar eenige waarheden zóó onomstootelijk vast, dat alle discussie en debat daar over bij voorbaat uitgesloten dienen te worden. „Wij redetwisten niet over God. Wie het absolute buiten God zoekt, vervalt noodzakelijk in de dwaling, erger, tot het misdrijf, den staat, de kracht, den rijk dom, de techniek, de schoonheid of de ondeugd te vergoddelijken. Wij redetwisten niet over het Vader land en zijn geschiedenis. Er zijn wel licht schooner, grooter, machtiger landen dan het onze maar geen rechtgeaard zoon verlangde ooit kind te zijn van een andere moeder. „Op politiek en sociaal terrein", zegt Salazar, „is er voor ons, Portugeezen van heden, met een verleden van acht eeu wen achter ons, geen proces dat herzien kan worden, geen debat, dat heropend kan worden, geen stukje soevereiniteit of grondgebied, dat ons te zwaar weegt en dat wij bereid zijn uit vermoeidheid of onverschilligheid te laten vallen." Wij redetwisten niet over het gezag. In het gezin, in de school, in de kerk, in de fabriek, in de vakvereeniging, in het kasteel, in den Staat is het gezag er nooit om wille van zichzelve. maar altijd ten bate van anderen: het is geen bezit, het is een last. Wij redetwisten niet over het gezin. «Als het gezin tot verval komt, dan ver valt het huis, dan vervalt de bloedver wantschap en tegenover den Staat blijft de mensch dan geïsoleerd, als een vreem de zonder houvast en zedelijk ontdaan van de grootste helft van het eigen ik; hij verliest zijn naam; hij wordt een nummer; het maatschappelijk leven krijgt in het vervolg een ander voorko men." Wij redetwisten niet over den arbeid, noch als recht, noch als verplichting." Ofschoon wij het van huis uit Ka tholieke Portugal niet willen ver gelijken met ons land, waarin de confessioneele verdeeldheid met histo risch zeer diepgaande wortels zich on wrikbaar heeft vastgezet, hebben deze Woorden ook voor Nederland en het Ne- derlandsche volk groote beteekenis. Ons land en ons volk zijn niet geteisterd ge worden door een reeks van fatale revo luties, als het land en volk van dr. Sa lazar. Maar evenals Portugal mag Ne derland op een roemrijke koloniale tra ditie bogen. Zooals Portugal eenmaal voor de beslissing stond, in volslagen anarchie ten gronde te gaan of zichzelf te redden door een krachtige en doel bewuste leiding, zoo ziet Nederland zich thans gesteld voor de taak zichzelf te herzien en waar noodig te saneeren om harmonisch met behoud van eigen aard en eigen cultuur, van eigen waarde en nationaal zelfrespect aan te sluiten bij en mede te werken in de zich vormende nieuwe ordening van Europa en de we reld. In Portugal werd die noodzaak geboren van binnenuit, uit eigen bederf, bij ons, waar. ondanks verschillen de verschijnselen van politieke en economische ontbinding, het bederf niet diep had doorgevreten en de reactie daartegen reeds actiever werd. nebben omstandigheden buiten ons om de nood zaak tot zelfherziening scherper geac centueerd en naar voren gedrongen. Wij mogen daar blij om zijn, want er is niets gevaarlijker zoowel voor den individuee- len mensch als voor geheel een volk dan in te dutten in de wel behaaglijke, maar hoogst ongezonde warmte van een ge makzuchtige en niet verantwoorde zelf genoegzaamheid. De oorlogsdagen neb ben, Goddank, velen in den lande, die sliepen of vegeteerden, wakker geschud en tot bezinning gebracht en bij het be zinnen komen de hierboven aangehaalde woorden van den Portugeeschen autori- tairen bewindsman ons goed van pas. Ook wij, Nederlanders, hoe verschillend onze confessioneele opvattingen ook mogen zijn, moeten bij het Nationale herstel werk niet onvruchtbaar redetwisten over God. De overgroote meerderheid van ons Nederlandsche volk is positief Christe lijk en buiten de positief Christelijke kringen zijn er maar weinigen, die niet de essentieele waarde van het Christen dom voor ons nationale leven willen erkennen en behouden. Ons volk is in zijn geheel een in God geloovend volk en het larmoyante Dageraadsgedoe van de militante vrijdenkerij heeft er geluk kig nimmer vat op gekregen. Maar wan neer dat zoo is, dan hebben wij thans niet te redetwisten over God, doch die nen wij ons krachtig te weer te stellen tegen alle elementen, die het absolute buiten God zouden willen zoeken en, zooals dr. Salazar het zoo eenvoudig en juist zegt, daardoor noodzakelijk moeten vervallen in de dwaling den staat, de kracht, den rijkdom, de techniek, de schoonheid of de ondeugd te vergodde lijken. Wij, Nederlanders, hebben onder de huidige omstandigheden min der dan ooit te redetwisten over het vaderland en zijn geschiedenis. Zooals een rechtgeaard zoon nimmer het kind verlangt te zijn van een andere moeder, zoo verlangt een rechtgeaard Nederlander nooit naar een ander va derland, hoezeer hij ook overtuigd moge zijn van de fouten en gebreken van dat vaderland. Integendeel, juist de liefde voor zijn vaderland zal hem aandrijven, naar vermogen ertoe mede te werken, dat die mogelijke fouten en gebreken, zullen worden weggenomen of verbeterd. Op politiek en sociaal terrein moeten wij het Salazar nazeggen, dat voor ons, met een verleden van vele eeuwen achter ons, er geen proces is dat herzien kan worden, geen debat, dat heropend kan worden, en er geen stukje souvereiniteit of grondgebied is, dat ons te zwaar weegt en dat wij bereid zijn uit vermoeidheid of onverschilligheid te laten vallen. Ge dane zaken nemen geen keer, maar wij dienen ons met alle krachten in te spannen, een goeden keer te geven aan de zaken, die wij nog te doen hebben. En zoo moeten wij ook Salazar's uitspraken over het gezag en gezin, school, kerk, fabriek, vakvereeniging en den staat, over het recht op arbeid en den plicht tot arbeid tot de onze maken en alle nutteloos geredetwist daarover staken. Wij, Nederlanders, hebben de neiging graag en veel te redetwisten, maar dat, wat onder normale omstandigheden een betrekkelijk onschuldige sport of zelfs een aangenaam gezelschapsspel kan zijn, zou in de hoogst ernstige tijden, die wij nu beleven, tot een onverantwoor delijke lichtzinnigheid kunnen worden. BANGKOK, 15 Dec. (Domei)De Thai- landsche regeeriug heeft een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaart, bereid te zijn, de grenskwestie met Indo-China op vriendschappelijke wijze te regelen en er mede accoord te gaan, dat de reeds be noemde leden van de grenscommissie, die de beide landen hadden ingesteld, hun eer ste bijeenkomst houden. In het communiqué wordt verder gezegd, dat, ofschoon Thai land niet voornemens is, den vrede van den buurtstaat te verstoren, het al het door Fransch Indo-China begane onrecht wenscht hersteld te zien. Naar van welingelichte zijde wordt medege deeld, hebben 79.000 Nederlandsche arbeiders tussclien 20 Juni en 2 November werk gevonden in Duitschland. Rond 27.000 van hen zijn grens arbeiders. Naar tot op heden is vastgesteld zijn van de 79.000 Nederlandsche arbeiders vóór 2 November slechts 4.000 naar Nederland teruggekeerd. Een groot aantal moest om gezondheidsredenen het werk in Duitschland opgeven. Uit dit getal blijkt, dat de Nederlandsche arbeiders in Duitschland bevredigende arbeidsverhoudingen hebben aan getroffen en dat derhalve de overgroote meer derheid op haar post blijft. Zonsondergang 16 December 17.28 Zonsopgang 17 December 9.45 Maanopkomst 19.37; -ondergang 10.32 BERLIJN, 15 Dec. (D. N. B.) Het opper- oevel der Duitsche weermacht deelt mede: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bleef de bedrijvigheid der luchtmacht ten gevolge van het ongunstige weer, beperkt tot het leg gen van mijnen voor Britsche havens. In den loop "ar Zaterdag hebben afzonder lijk vliegende Duiische toestellen verscheiden voor den oorlog belangrijke objecten in Zuid en Midden-Engeland aangevallen, voor een deel in duikvlucht. In de Midlands werd een belang rijke fabriek door zware bommen rechtstreeks getroffen. Boven het Duitsch rijk hebben geen vijan delijke toestellen gevlogen. In het bezette ge bied wierp de vijand op twee plaatsen bommen zonder schade aan te richten. Zondagavond waren verscheidene forma ties Duitsche gevechtsvliegtuigen onderweg, die een belangrijke stad in de Midlands op succesvolle wijze bombardeerden. De toestel len konden, beschermd door het wolkendek, onbelemmerd door den Britschen afweer hun aanvalsdoel naderen en hun bommen met groote trefkans door de openingen in de wolken laten vallen. Weer werd de bewolkte hemel door de zee van vlammen beneden hel verlicht. De eerste terugkeerende be manningen konden reeds melding maken van dertig groote brandhaarden. BELGRADO, 15 Dec. (A.N.P.). De Italiaansche tegenstand aan het Grieksche front wordt van dag tot dag krachtiger en men kan reeds zeggen, dat het den Italianen gelukt is, den opmarsch der Grieken tot staan te brengen. Italiaansche vliegtuigen hebben in ver scheidene golven de stad Pogradec en den straatweg tusschen Pogradec en Koritza ge bombardeerd. Zaterdagavond werden uit de richting van Koritza verscheidene zware ont ploffingen gehoord. Men neemt aan, dat de Italiaansche vliegers Grieksche munitie depots hebben getroffen. De Grieksche en Britsche vliegtuigen bombar deerden de Italiaansche stellingen aan den straatweg naar Elbasan. Ook de Grieksche bladen die Zaterdag in Joe- go-Slavië zijn aangekomen, constateeren, dat de tegenstand der Italianen steeds sterker wordt en dat de Italianen vooral in den sector bij Tepe- leni versterkingen hebben samengetrokken. In den Noordelijken sector van het front is de Grieksche opmarsch tot staan gebracht. De directeur-generaal van den arbeid vestigt de aandacht op zijn algemeene vergunningen tot: 1. ontslag van tijdelijk personeel, 2. tijdelijke stopzetting van werk of vermin dering van den werktijd bij zgn. onwerkbaar weer. Deze vergunningen zijn opgenomen in de Ne derlandsche staatscourant, respectievelijk van 2 Juli 1940, no. 126 en van 6 en 7 December 1940, no. 239. Bij de sub 1 genoemde vergunning wordt aan werkgevers vergund om arbeiders, die met het oog op een bepaald, met name aangewezen werk, dat ten hoogste drie weken duurt, voor dien tijd in dienst zijn of worden genomen, te ontslaan, mits zoodanige indienstnemingen in het desbetreffende bedrijf gebruikelijk zijn en voorts door den werkgever, direct na de in dienstneming van zoodanigen arbeider, aan het bevoegde districtshoofd der arbeidsinspectie een schriftelijke kennisgeving in tweevoud wordt toegezonden, houdende opgave van: a. den naam en het adres van den werk gever; b. het door den werkgever uitgeoefend be drijf; c. de plaats waar de werkzaamheden worden verricht of het werk is gelegen; d. den naam, de voorletters en het adres van den arbeider; e. de werkzaamheden die deze te verrichten heeft; f. het tijdvak, waarvoor hij in dienst geno men is. Wanneer het werken betreft, die langer dan drie weken duren, of wanneer het gaat om be drijven, waarin dergelijke tijdelijke werkzaam heden niet gebruikelijk zijn, dan kan bij de aan neming van personeel, dat bestemd is voor een bepaald werk, reeds onmiddellijk aan de ar beidsinspectie vergunning gevraagd worden om dat personeel na afloop van dat bepaalde werk weer te mogen ontslaan. Wanneer het niet mogelijk is den tijd, be- noodigd voor deze werken, precies te schatten, dan kan bij de aanvrage om vergunning volstaan worden met een ruime schatting, b.v.: „6 weken of zooveel langer, als het werk mocht duren". Er behoeft dus bij werkgevers bij het aan stellen van tijdelijk personeel onder de hier boven omschreven omstandigheden geen vrees te bestaan, dat zij dit personeel na afloop van het werk in,dienst moeten houden. Hieruit volgt, dat men, al naar behoefte, zooveel moge lijk personeel kan aanstellen voor tijdelijke werkzaamheden, aangezien de arbeidsinspectie in zoodanige gevallen met den tijdelijken aard van het werk in alle opzichten rekening zal houden. Bij de sub 2 genoemde vergunning wordt aan werkgevers vergund om het werk in de onder neming hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk tijdelijk stop te zetten of den werktijd in de onderne ming tot minder dan 36 uren per week in te korten, voor zooveel betreft den arbeid: a bij in aanbouw, aanleg, verbouwing, her stelling, slooping of onderhoud zijnde bouw-, grond-, waterwerken, ondergrondsche leidingen en wegen; b ten behoeve van de vervaardiging van bak steen en dakpannen; c bij de vervaardiging van cement- en be- tonwaren; d bij het ginnen van zand en grind; e op scheepswerven en -slooperijen. indien en voor zoolang tengevolge van de weersgesteldheid de werkzaamheden tijdelijk moeten worden stopgezet en de arbeiders niet op een andere plaats in dezelfde inrichting werkzaam kunnen worden gesteld. Als voorwaarde wordt gesteld: Dat door den werkgever, die van deze ver gunning gebruik maakt, onverwijld, nadat het ERGENS IN ITALIË, 15 Dec. (Stefani) Het, 191ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: Na de ontruiming van Sidi el Barrani. welke gisteren, op den zesden dag van den grooten slag, plaats vond, hebben de Ita liaansche en Engelsche troepen elkaar in het woestijngebied van Forte Capuzzo (SoJ- loem) en Bardia van den ochtend tot den avond in bloedige gevechten aangevallen. Zonder ophouden speelden zich de aanval len en tegenaanvallen af. Het slagveld is bezaaid met groepen vijandelijke pantser auto's en gevechtswagens, die in brand staan, maar de druk der vijandelijke strijd krachten is niet afgenomen. De luchtmacht is met bewonderenswaardiger offerzin, die naar kenmerkt, opgetreden en heeft zonder onderbreking gebombardeerd en gevochten Bij de gevechten van gisteren heb ben onze jagers 11 vliegtuigen neergeschoten Volgens aanvullende inlichtingen is het aantal vijandelijke vliegtuigen, dat op den voorgaan- den dag werd neergehaald, tot 12 gestegen Zes onzer bommenwerpers zijn niet terugge keerd. De vijand heeft bases te Bardia en Tripoils gebombardeerd. Boven de laatste stad zijn twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan het Grieksche front zijn in verscheiden sectoren vijandelijke aanvallen door onze te genaanvallen afgeslagen, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. Onze luchtmacht heeft onophoudelijk doel treffende aanvallen gedaan op Grieksche troe penconcentraties, ravltailleeringscolonnes en ge motoriseerde afdeelingen, waarbij rechtstreeks werd samengewerkt met de op den grond ope- reerende strijdkrachten. Onze Picchiatelli (duik bommenwerpers) hebben kruispunten van we gen onbegaanbaar gemaakt en vijandelijke troe pen met bommen en machinegeweervuur be stookt. Andere formaties hebben een viaduct in de spoorlijn Saloniki-Athene getroffen. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen vij andelijke militaire objecten in het gebied van Gallabat gebombardeerd. Aan de grens van den Soedan bedrijvigheid van patrouilles en artil lerie. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op eenige plaatsen in Erythrea zonder slachtoffers te maken of aanzienlijke schade aan te richten. De onder bevel van korvettenkapitein Fer- ragutti Carlo staande duikboot „Neghelli" heeft voor de Egyptische kust een vijandclijken krui ser van het type „Southampton" getorpedeerd en tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht zijn drie vijandelijke luchtaanvallen op Napels gedaan Er werden explosieve bommen en brandbommen op de stad geworpen. In de haven Is een marine vaartuig van middelbare tonnage getroffen. De schade is niet belangrijk. Een vijftigtal leden van de bemanning werd gedood of gewond. Een door een bom getroffen treiler is gezonken. Branden op bovenverdiepingen van zekere wo ningen werden onmiddellijk doo rde snel optre dende brandweer bedwongen en gebluscht. Acht burgers zijn gewond. De houding der bevolking is voorbeeldig geweest werk moet worden stopgezet, aan het bevoegd? districtshoofd der arbeidsinspectie wordt ge zonden een schriftelijke kennisgeving in twee voud en tegelijkertijd een afschrift van deze kennisgevl ng wbrdt gezonden aan het ge meentebestuur van de woonplaats van den be trokken werknemer, houdende opgave van: 1. den naam en het adres van den werk gever, 2. het door den werkgever uitgeoefend bedrijf, 3. de plaats, waar de werkzaamheden wor den verricht of het werk is gelegen, 4. den naam, de voorletters en het adres van den arbeider, 5. de werkzaamheden, die de werknemer voor de stopzetting verricht heeft, 6. het tijdstip (datum en uur), waarop er. de redenen, waarom de werkzaamheden moes ten worden stopgezet. In deze kennisgeving mogen op eenzelfde blad slechts worden vermeld werknemers, die in dezelfde gemeente woonplaats hebben. Deze vergunning verleent geen toestemming om werknemers te ontslaan, zoodat het dienst verband blijft voortbestaan en dus de vlerk- gevers dezelfde werknemers, zoodra werkhervat ting mogelijk is, weer aan het werk moeten stellen. De directeur-generaal van den arbeid ves tigt er met nadruk de aandacht op, dat over treding van het bepaalde bij deze vergunningen tot het opmaken van proces-verbaal kan lei den. Men kan veel onaangenaamheden voorkomen door zooveel mogelijk inlichtingen te vragen bij de districtshoofden der arbeidsinspectie. Op het departement van Sociale Zaken is een bespreking gehouden van vertegenwoordigers van het Rijksarbeidsbureau met een aantal Neder landsche aannemers in de bouwbedrijven, die binnenkort ten behoeve van de Duitsche weer macht met aanzienlijke groepen van personeel in België en Noord-Frankrijk werken zullen kunnen uitvoeren. Van de zijde der Duitsche opdrachtgevers is bepaald, dat de aannemers de voor deze werk- zaamneden noodige aantallen bouwvakarbeiders uitsluitend mogen betrekken door tusschenkomst van de organen der openbare arbeidsbemiddeling in de plaats, waar zij zijn gevestigd. Deze organen zullen dan in nauwe samen werking met het Rijksarbeidsbureau te 's Gra- venhage zorgen, dat de gevraagde aantallen ar beiders ter beschikking staan. De bouwvakarbeiders, die voor plaatsing bij deze werken in aanmerking wenschen te komen, moeten zich dus aanmelden bij de arbeidsbeurs of het agentschap der arbeidsbemiddeling in hun woonplaats. Het grootste deel van het loon zullen de werk gevers rechtstreeks aan de familieleden der ar beiders hier te lande uitbetalen, terwijl de arbei ders zelf, ter bestrijding van noodzakelijke uit gaven, het resteerende deel ter plaatse waar zij werken zullen ontvangen. Zaterdagmiddag is in Tilburg een tragisch ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de oudste dochter van Tilburgs burge meester, den heer Van de Mortel. De 27-jarige mej. Josefien van de Mortel was in gezelschap van haar verloofde te on geveer twee uur te paard vertrokken naar de Meet van den Cross, welken de Tilburg- sche Rijvereeniging gaf. Op den Hilvaren- beekscheweg is het paard van mej. van de Mortel geschrokken en plotseling een zijweg Ingeslagen. Bij een scherpe bocht in dezen weg is mej. Van de Mortel van het paard geval len. Zij sloeg daarbij met haar hoofd tegen een paaltje en bleef bewusteloos liggen. Per auto van den G.G. en G.D. werd zij in em- stigen toestand naar het St. Elisabethzie- kenhuis overgebracht, waar zij in den loop van den nacht Is overleden. Bijzonder tragisch zijn de omstandigheden waaronder dit ongeluk heeft plaats gehad. Bur gemeester mr. J. van de Mortel is namelijk ver leden week opgenomen in het Onze Lieve Vrou- we-gasthuis te Amsterdam. Hij zou daar van daag worden geopereerd. In verband daarmede was ook mevrouw Van de Mortel-Houben in Amsterdam. Algemeen is de deelneming met het gezin van den burgemeester. Hedenmorgen omstreeks half acht heeft op den nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Overschie een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee luxe auto's waarbij twee personen licht en één ernstig werd gewond. Een luxe auto, bestuurd door den heer De R. uit Utrecht, reed in de richting Overschie. Ter hoogte van het auto-kerkhof kwam plotseling, met vrij groote snelheid, een luxe-auto uit een zijweg, zonder signalen te geven. Een en ander had ten gevolge, dat de wagen van de R. pardoes op dezen auto inreed. De heer R. werd uit den wagen geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Bij nader onderzoek bleek, dat zijn rechterarm benevens een paar ribben waren gebroken, terwijl hij hevig bloedde. De bestuurder van den anderen auto, de heer Van der H. uit Rotterdam, liep evenals zijn passagier de heer G. M. uit Rotterdam, snij- wonden op. De heer De R. is door de Eerste Hulp naar 'n ziekenhuis overgebracht; de beide andere ge wonden werden ter plaatse verbonden. TANDPA! TANDPASTA op wetensefcoppefijke basis mot natvurtfjko aetherischo oliën bereid, reinigt, desin fecteert en polijst het gebit zonder hel glazuur of te slijpen, door zij geen scherpe of horde bestanddeelen bevat. Het schuim dringt in alle sp1eet|es ee doodt de schadelijke bacteriën. Kinderen gebruiken NIVA ook goorne vanwege den aongenamen pepermunt* smook. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in tuben a 25 en 60 cents. GeschiKt voor alle stookdoeleinden Franco huis - vanaf 35.per 1000 K.G. Uit voorraad leverbaar. Transvaalstraat 5 Telef. 20549. Na 6 uur Haarlem Uit Den Haag vertrok hedenochtend 6.28 uur een electrisch voortbewegen kolentrein, «bestaande uit 50 wagons. Toen deze trein onder de gemeente Leidschendam ongeveer halfweg Voorschoten gekomen was, zijn de laatste 15 wagens door nog onbekende oor- zaak ontspoord. Juist toen dit gebeurde, passeerde van de an- de richting de electrische sneltrein no. 1105 AmsterdamDen Haag. Deze trein nad een snel heid van 100 kilometer en greep in volle vaart de ontspoorde goederenwagens. De hevige bot sing, welke hierdoor ontstond, had een geweldige ravage tengevolge. Tevens was 't gevolg, dat de motorwagen van den personentrein met den kop in een sloot terecht kwam. Het tweede rijtuig kwam eveneens over de sloot heen te staan, ter wijl het derde ontspoorde. Masten van de bo venleiding braken af. Uit Voorschoten en 's-Gravenhage kwam spoedig medische hulp opdagen Men kon langs een landweg per auto dicht bij de plaats van het ongeluk komen. Den bestuurder van den personentrein kon men niet bereiken. Aangezien de situatie, waarin hij verkeerde, ernstig moest zijn, hield men er rekening mede, dat deze bestuurder zou zijn overleden. Voorts was er een aantal licht gewonden. De gewonden zijn per goederenwagen naar Den Haag ver voerd. De overige reizigers begaven zich te voet naar het station Laan van Nieuw Oost-Indië. Het reizigersverkeer tusschen Den Haag en Amster dam werd vandaag voor wat betreft het baan vak Den HaagLeiden bediend door de N.Z. H.TM. Zondagmiddag omstreeks drie uur ont dekte men te Helmond brand in een aantal bergplaatsen, gelegen achter de perceelen Molenstraat 190198. De brandweer rukte met al haar materiaal uit en bijgestaan door een aanal Duitsche militairen taste zij het vuur, dat in de opgeslagen goederen woedde, met een aantal stralen aan, doch zij kon niet verhinderen, dat het oversloeg naar den vóór den vuurpoel gelegen per ceelen van de heeren Franssen en Van Bokhoven, die er resp. een galanteriezaak en een manufacturenwinkel hadden, welke aan de achterzijde vrijwel geheel uitbrand den. Wel slaagde de brandweer er in, de slagerij van den heer Hurk, een onbewoond huis en het atelier van den fotograaf Van den Kerkhof te behouden. Deze perceelen kregen lichte Krater- schade. Om vijf uur was het gevaar voor verdere uit breiding geweken en kon met het nablusschen worden begonnen. De schade is aanzienlijk en bedraagt enkele tienduizenden guldens. In de bergplaatsen lag veel brandbaar ma teriaal opgestapeld o.a. manufacturen en galan terieën. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat ondanks de ernstige waarschuwing, welke eenigen tijd ge leden in de pers Is gegeven, het euvel van frauduleuze slachtingen van varkens en het verkoopen van daarvan afkomstig vleesch zich herhaaldeljjijk voordoet. Sedert 1 October jl. zijn doo-r de Nederlandsche Veehouderij-cen trale niet minder dan 63 slagers wegens het voorhanden hebben van varkensvleesch, dat niet van de vereischte goedkeuringsstempeis was voorzien en dat van frauduleuze slachting afkomstig was, uitgesloten van het verkrijgen van een toewijzing voor rund- en varkens vleesch. Met nadruk wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat overtredingen van dezen aard onder de huidige omstandigheden vol strekt ontoelaatbaar zijn. Slagers, die in het vervolg betrapt worden op het voorhanden hebben van varkensvleesch, afkomstig van een frauduleus geslacht varken, zullen niet alleen van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch worden uitgesloten, doch hun naam en woonplaats zullen in de pers worden be kend gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1