Rijksmiddelen over November De verwoestingen in Belgisch Limburg New-Yorksche Beurs KEMPVNSKI DINSDAG 17 DECEMBER 1940 Kerk en klooster te St. Truiden zwaar getroffen MALTA WEER UIT DE LUCHT BESTOOKT Romeinsche commentaar bij den slag in Noord-Afrika De strijd bij Pogradec Slachtoffer van moord begraven Communisten in Roemenië gearresteerd Levering tabaksproducten LOON IN NATURA De berekening voor de loon belasting Jongen vermist Telefoonautomatiseering De Hoef Grafische machines en materialen ZIEKENHUISWEZEN Samenwerkende vereenigingen Studiereis Duitsche journalisten Dr. T. Goedewaagen over zijn taak Stemming lusteloos; slot gedrukt De studiereis Aan de gevolgen overleden Zeer bevredigende resultaten Omzet: 660.000 shares WISSELKOERSEN - AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT SCHAKEN Wijnans kampioen in het studententournooi Ondanks een nederlaag tegen Lubbers in de vijfde ronde Zesde ronde VOETBAL CALDENHOVE HER- STELLENDE STAND DER CLEARING Clearingkoersen Nederlandsche taal en letter kunde M. O. Academische examens Stuurlieden-examen Wiskunde L. O. FAILLISSEMENTEN AMSTERDAM IEIOSCHESTRAAT 95 A k> Carte RESTAURANT EN DAGSCHOTELS BRUSSEL, 16 Dec. (A.N.P.) Ir. Prof. van Cauteren, provinciaal commissaris voor den wederopbouw in de provincie Limburg, heeft tijdens een persgesprek allerlei inlichtingen ver strekt over den huidigen toestand inzake ver woesting, wederopbouw, werkverschaffing en plannen die in overweging worden genomen cm Limburg aan zijn huidige roeping te doen be antwoorden. Ons bleek hierbij opnieuw dat Limburg niet zoo erg geteisterd is als men had kunnen veronderstellen. Het Albertkanaal was naar alle militaire plan nen en vooruitzichten een verdedigingslijn bij uitstek en dientengevolge was Limburg de meest bedreigde provincie van België. Het is echter een troostend feit dat, wat betreft de schade door oorlogsfeiten veroorzaakt, Limburg samen met Luxemburg het minst te verduren heeft gehad. Het ergst zijn nog getroffen de particuliere woningen. In tctaal werden in Limburg 791 woonhuizen geheel vernield, 1184 werden zwaar beschadigd en 4546 licht beschadigd. Wat het kunsthistorisch patrimonium betreft, heeft Limburg slechts twee zware gevallen aan te wijzen, vertelt ons verder de heer van Cau teren. De ergste ramp is aan de oude kerk van Oostham overkomen. De toren van deze kerk dagteekent uit de 10e eeuw. Men heeft hem in brand willen steken, met. het gevolg dat 17 woonhuizen mee uitbrandden. Thans is van deze treurige gelegenheid gebruik gemaakt om ar cheologische opgravingen te doen. Het blijkt reeds dat dit onderzoek tot belangwekkende conclusies zal leiden. Bij den wederopbouw zal men trachten van de oude kerk te redden wat te redden valt. De tweede ramp die op kunsthistorisch ge bied Limburg heeft getroffen deed zich voor in de Minderbroederskerk van St. Truiden. dag- teekenend uit 1731. Door brandbommen brandden het dak en het binnenwerk van de kerk geheel uit, maar het gewelf en de muren hebben nog vrij goed weerstand geboden. Erger is de ramp voor het klooster zelf van de Minderbroeders geweest. Door brand en brisantbommen ging het klooster met zijn zeer rijke bibliotheek en museum ge heel verloren. Hier geldt het werkelijk een onherstelbare ramp. Met den wederopbouw van de kerk en het klooster is men echter volop aan den gang. Verder hadden de kerken van Kwaad-Meche- len en Wonk, Herderen, Emaal, Temaaien, Riemst, Waltwilder. Eigenbilzen, enz. het erg te verduren. Met de herstelling van de meeste kerken werd reeds aangevangen. Sommige pas toors zijn niet bij de pakken neer gaan zitten, en hebben zonder hulp af te wachten op mees terlijke wijze zich zelf geholpen. Trouwens in het algemeen is het verheugend geweest vast te stellen hoe de Limburgsche bevolking zich zelf heeft geholpen. ERGENS IN ITALIË, 16 Dec. (Stefan!) De speciale correspondent van Stefani aan het luchtfront meldt, dat Italiaansche formaties in den nacht van 14 op 15 De cember een luchtaanval hebben gedaan op de luchtbases van Malsa. Alle doelen werden getroffen met bommen van middelbaar en zwaar kaliber. Met betrekking»tot den slag in Noord-Afrlka legt men er in Romeinsche politieke krin gen den nadruk op, dat de Italiaansche weermachtsberichten altijd oprecht zijn, zoo wel voor de goede als voor de slechte tijdingen, en dat de bespiegelingen der vijandelijke pro paganda over den slag in de woestijn van Mar- marica als voorbarig beschouwd moeten wor den. Deze slag zal nog een week en wellicht langer duren. Men moet dus den afloop afwach ten, alvorens men een oordeel kan uitspreken. De Italiaansche strijdkrachten in Noord-Afrika gesteund door de Libysche troepen, strijden dapper en laten stap voor stap het terrein aan den vijand, die zijn krachten en zijn middelen uitput. Men is te Rome van meening dat de Italiaansche strijdkrachten, die in het gevecht gewikkeld zijn, en die, welke in reserve worden gehouden, meer dan voldoende zijn om de situa tie het hoofd te bieden. De Popoio di Roma schrijft, dat deze slag de grootste is, die ooit in Afrika is gele verd. Het is een grootsche veldslag, waaraan de historie de herinnering zal bewaren. De Italianen zijn er trotsch op, dat zij daar tegen den indrukwekkende macht van het Britsche rijk strijden. Uit Belgrado meldt het D.N.B.: de Vreme meldt, dat de Italiaansche artillerie in den sector van Pogradec superieur is in aantal en bovendien overheerschende posities inneemt Dagelijks bestookt zij Pogadec en de omlig gende dorpen met haar geschut. De Grieken hebben de laatste tien dagen steeds opnieuw geprobeerd hun stellingen naar het Noorden op te schuiven, doch dit is hun niet gelukt Het Ital aansche luchtwapen bombardeert ook dagelijks den eenigen verbindingsweg der Grie ken van Koritza naar Pogradec. Volgens be richten uit Grieksche bron bieden de Italiaan sche troepen in het Skoemba-dal en het De_ voli-dal hardnekkig tegenstand. Zondag zijn aan dit deel van het front groote gevechten ontstaan, waarbij de aangekomen Italiaansche versterkingen zich terdege hebben laten gelden. Op de begraafplaats Jaffa te Delft is Maan dagmiddag onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van den heer J. Bouwer, het slachtoffer van den moordaanslag, welke Woens dagavond jJ. te Delft werd gepleegd, ter a'rde besteld. Op de begraafplaats werd slechts het woord gevoerd door dr. W. H. J. Gisper, gereformeerd predikant te Delft. BOEKAREST, 14 Dec. (Stefani). Zaterdag is te Boekarest een communiqué gepubliceerd over den ministerraad, welke Vrijdagavond gehou den is. Hierin wordt gezegd, dat de minister va» BinnenlancLsche Zaken een uiteenzetting heeft gegeven van den binnenlandschen toe stand, waaruit blijkt, dat de dag van 13 De cember. die was aangekondigd als een dag van communistische onlusten, in het geheele land rustig verloopen is. Te Radautzi zijn 47 Jood- sche communisten gearresteerd en in een ander centrum nog verscheidene andere communisten, meerendeels Joden, die biljetten poogden te verspreiden om de openbare orde te verstoren. Tegen alle arrestanten zal wettelijk worden op getreden. De directeur van het, Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten heeft bepaald: a. Het is aan ondernemingen, die tabakspro ducten vervaardigen, verboden tabaksproducten te leveren aan bedrijfsvergunninghouders of particulieren, die naar het oordeel van de industrie-tabakcommissie, daartoe bijgestaan door vertegenwoordigers van grossiers en winke liers in tabaksproducten, dergelijke producten beneden den banderolle-prijs plegen te koopen met het kennelijk doel deze aan een beperkten kring van particulieren te distribueeren. b. Het onder a. vermelde verbod geldt niet ten aanzien van de levering van tabaksproducten aan bedrijfsvergunninghouders of particulieren, voorzoover deze bedoelde producten verkoopen in bjj bedrijven en instellingen behoorende can fines. c. Tegen de door de industrie-tabakcommissie genomen beslissingen, als bedoeld ander a, is beroep mogelijk bij 't Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten. Overeenkomstig art. 5 lid 2 van het besluit op de Loonbelasting heeft de secretaris generaal van het departement van Financiën bindende regelen opgesteld, betreffende de geldswaarde, welke aan inkomsten, die anders dan in geld worden genoten, moet worden toe gekend. Voor een werknemer die in geld een loon geniet van f 100 per maand (f 24 per week, f 4 per dag) of minder, bedraagt de gelds waarde: van kost en inwoning: f 25 per maand (f 6 per week, f 0.85 per dag)van een warmen maaltijd: f 12 per maand (f 2.80 per week, 0.40 per dag)van een koffiemaaltijd: f 6 per maand (f 1.40 per week, f 0.20 per dag)van een ont bijt: nihil. Voor een werknemer die in geld een loon geniet van meer dan f 100 per maand (f 24 per week, f 4 per dag) bedraagt de gelds waarde van kost en inwoning: f 50 per maand (f 12 per week, f 1.70 per dag)van een warmen maaltijd: f 24 per ma'and (f 5.60 per week, 0.80 per dag); van een koffiemaaltijd: f 12 per maand (f 2.80 per week, f 0.40 per dag); van een ontbijt: nihil. Worden de kost en inwoning of de maaltijd behalve aan den werknemer ook aan diens gezinsleden verstrekt, dan worden de genoemde bedragen verhoogd: voor de echtgenoote met 80 pet.; voor ieder kind dat niet ouder is dan 14 jaar met 30 pet. en voor ieder kind dat ouder is dan 14 jaar met 50 pet. Voor een werknemer, die uit zijn dienstbe trekking het genot heeft van een woning, wordt de geldswaarde van dit genot gesteld op de huurwaarde van het te zijner beschikking ge stelde, bepaald overeenkomstig artikel 10 der Wet op de Personeele Belasting 1896. De in specteur deelt den werkgever op diens verzoek de bedoelde huurwaarde mede. Indien op een loon ter zake van het genot van kost, van kost en Inwoning of van een woning een korting wordt toegepast, wordt de loonbelasting berekend over het loon, vermin derd met de korting en vermeerderd met de overeenkomstig de vorige leden berekende gelds waarde van het genot. De inspecteur is bevoegd om, indien de werknemer aantoont, dat de overeenkomstig de vorige leden berekende geldswaarde voor zijn geval aanmerkelijk te hoog is, den werk gever op te dragen, een geringer bedrag als geldswaarde in aanmerking te nemen. Werknemers die uitsluitend huiselijke dien sten verrichten en een loon (in geld en in gelds waarde) genieten van. minder dan f 43 per maand (f 10 per week, f 1.50 per dag) behoeven geen formulier, als bedoeld is in artikel 11 van het besluit (werknemers-verklaring), in te leveren. Geen loonbelastingkaart behoeft te worden aangelegd en geen loonstaat behoeft te worden bijgehouden voor een werknemer onverschil lig voor welke diensten hij wordt gebezigd die een loon (in geld en in natura) geniet van minder dan f 43 per maand (f 10 per week, f 1.50 per dag). Ter zake van loonen, uitbetaald aan zoodanige werknemers, behoeft niet de in het derde lid van artikel 19 van het besluit bedoelde aangifte te worden gedaan. Indien een werknemer, vallende onder het eerste en (of) het tweede lid, in den loop van het kalenderjaar een loon van f 43 per maand (f 10 per week, f 1.50 per dag) of meer gaat genieten, behoort, voorzoover zulks nog niet te voren heeft plaats gevonden, een werk nemersverklaring te worden ingeleverd, een loonbelastingkaart te worden aangelegd en een loonstaat te worden bijgehouden. Namens de ouders van Comelis Adrianus van Dijk, geboren te Rotterdam, 29 December 1925, leerling-matroos bij de binnenvaart, wonende Tweeboschstraat 20 a te Rotterdam, verzoekt de commissaris van politie der afdeeling kinder politie aldaar opsporing, aanhouding en terug brenging van dezen jongen, die 8 dezer van huis is gegaan en niet terugkeerde. De mogelijkheid, dat hij naar Duitschland is gegaan, is niet uitgesloten, ofschoon hij zijn paspoort niet bij zich heeft. Het signalement luidt: lang 1.60 M., flink postuur, bruine kleur, blond haar, blauwe grijze oogen, draagt ring met blauw steentje, is gekleed in donkerbruin sportcostuum, lage zwarte schoe nen, grijze sokken, geen jas, is blootshoofds. Vrijdag 20 December te 13 uur wordt de auto matische telefooncentrale te De Hoef (provincie Utrecht) in dienst gesteld. Ingevolge een beschikking van den secretaris generaal van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart worden de belangen van de ondernemingen, welke als 'hoofdbedrijf cf nevenbedrijf handel drijven in grafische ma chines en materialen dan wel deze fabriceerc-n, voortaan behartigd door de Sectie Grafische In dustrie van het Rijksbureau voor Verwerkende industrieën. Van de Geneeskundige vereeniging tot bevor dering van het ziekenhuiswezen in Nederland en zijn koloniën, de Vereeniging voor admini stratie en economie in ziekeninrichtingen en den Bond van directrices en adjunct-directrices van ziekenhuizen en vereenigingen voor zieken verpleging zijn dezer dagen afgevaardigden sa mengekomen om de wenschelijkheid van samen werking tusschen deze drie vereenigingen te bespreken. Na ampele discussie was de algemeene over tuiging, dat het. vooral in verband met de tijdsomstandigheden, noodzakelijk was, een in stelling in het leven te roepen „Centrale vereeni ging het ziekenhuiswezen" (C.V.Z.)., waarvan deze drie vereenigingen als gelijkgerechtigden deel zullen uitmaken. In het kader van een studiereis van zeven tien vooraanstaande Duitsche journalisten door ons land had Zondagavond de chef der persafdeeling van het Rijkscommissariaat, de heer W. Janke. een samenzijn gearrangeerd van Duitsche en Nederlandsche persmannen, waar bij ook de commissarissen-generaal Schmidt en Fischboeck aanwezig waren, benevens een aan tal andere Duitsche autoriteiten. Tijdens deze bijeenkomst heeft dr. T. Goedewaagen, secre taris-generaal van het nieuwe departement van Volksvoorichting en Kunst, een toespraak ge houden over de taak van dit departement. Nederland, zoo zeide hij, is het klassieke land van schilderkunst en architectuur. Dit kon het worden omdat in den bloeitijd deze kunsten in den volksgeest wortelden. In latere tijden is de kunst van het volksleven vervreemd en hebben de kunstenaars zich in een oeverloos individua lisme verleren. In pers, radio en film openbaar de zich dezelfde geest. De staat beperkte zich tot materieelen steun en stuwde niet. De nieuwe geest aldus spr. is volksch, d.w.z. in den volksgeest wortelend. De taak van den staat ligt daarin vervat. Zijn taak kan niet zijn bepaalde opvattingen op het gebied van kunst dwingend op-te leggen, doch opvoedend en stuwend werkzaam te zijn. Organisatorisch werk is daarbij belangrijk, doch voornamer is de hervorming der geesten. De taak van een nationaal-socialistischen staat kan echter slechts dan worden volbracht, indien de idee van de zelfbeperking van den Staat in acht wordt genomen, gelijk dit in Ita lië is geschied, Opdat iedere tak van kunst en publiciteit zich vrij op eigen terrein kunne ontplooien zal de stichtng van een aantal corporaties noodig zijn. Tegenover de bezwaren tegen staatsinmen ging in de kunst aangevoerd merkt spr. op. dat in het oude Griekenland de schoonste kunst werken, zooals die van Phidias, in staatsop dracht zijn gemaakt. Spr. achtte het niet alleen nuttig, maar ook noodig. dat de staat het vriie leven van de artistieke genialiteit beïnvloedt. De kunstenaars van hun kant moeten weten, dat zij slechts in dienst van het volk kunnen worden wat zii zijn Op dezelfde gronden beteekent dit voor radio, pers en film. dat alle uitingen welke tegen den volksgeest ingaan, moeten worden uitgeroeid. Tot de taak van het nieuwe departement be hoort ook de organisatie van publieke bijeen komsten ten behoeve der eultureele uitwisse ling. Daardoor zullen de kunstenaars zich we der bewust kunnen worden van den eigen aard der Nederlandsche cultuur. Daarbij zal hun duidelijk worden, dat Duitschers en Nederlan ders elkander in zekeren zin vreemd zijn. doch tevens verwantschap bezitten in den gemeen- schappelijken aard van het Noord-Europeesche wezen. Zij zullen zichzelf kunnen herkennen in het andere volk. Aan het slot van zijn toespraak zeide spr. nog, dat zijn departement een politiek departe- NEW YORK, 16 Dec. Den eersten dag der nieuwe week werd op de New Yorksche effecten beurs bij de opening wederom blijk gegeven van groote terughoudendheid, zoodat de handel met groote moeite op gang kon komen. De openings koersen der voornaamste fondsen lagen frac- tioneel lager. Tijdens het verder verloop werd de handel nog kalmer en volkomen lusteloos en de aanvankelijk ingetreden koersdaling zette zich daarbij voort. Ondanks de vrij gunstige vooruitzichten voor het bedrijfsleven legden de handelaren weinig kooplust aan den dag, ter wijl' daarnaast de verkoopen, die uit belasting overwegingen werden verricht, weder in aantal waren toegenomen. Berichten omtrent nieuwe vordering door de Engelsche schatkist van Ame- rikaansche fondsen deden de vrees ontstaan, dat, ondanks een liquidatie dezer fondsen langs nor male wegen, toch een lichte koersinzinking zou worden veroorzaakt. Het Amerikaansche ijzer en staal-instituut raamt de bedrijvigheid in de staalindustrie deze week op 96.8 procent der capaciteit, doch deze raming kwam aan staal- waarden niet ten goede. Koperwaarden boden weerstand, daar de binnenlandsche koperver- koopen deze maand 42.159 ton hebben bedragen, tegenover 30.502 ton in de overeenkomstige periode van de vorige maand. Tijdens het laatste beursuur bleef de handel ment zal zijn. Wat is dat. politiek? Men vatte 't woord op als de Grieken deden. Hun cultuur was een politieke cultuur. Er is slechts eene ware politiek: die in het wezen van het volk verankerd is. De directeur van de persafdeeling van het nieuwe departement, de heer N. Oosterbaan. sprak daarna over de taak van zijn afdeeling en omschreef deze aldus: de waarheid te be vorderen door het onttronen van de anonyme machten in de pers, de invoering van het be ginsel van de verantwoordelijkheid van den journalist tegenover het eigen volk. Geen kne veling of censuur is de bedoeling, doch harmo nische samenwerking tusschen staat en pers, zooals in Duitschland Allen, die geroepen zijn aan den opbouw eener hernieuwde volksgemeen schap mede te werken moeten in dezen tijd de oude veeten begraven. Een volk, dat de werke lijkheid niet erkent, sterft. Ons volk mag niet sterven. Spr. juichte het toe. dat Nederlanders en Duitschers in goede verstandhouding zonder rancune bereid zijn samen te werken. Dr. Freiherr Du Prei, leider van het buragu partijpers van de Reichspressestelle der N.S.D. A.P.. de leider van de reisgroep der Duitsche journalisten, sprak een dankwoord. Wat de reis zelf betreft, deze is georganiseerd als gevolg van een uiteenzetting door den Rijks commissaris bij zijn jongste bezoek aan Berlijn voor een gehoor van Duitsche journalisten ge geven. De deelnemers aan de reis uit West en Zuid-Duitschland hadden elkander Woensdag te Arnhem getroffen. Donderdag hebben zich te Deventer en de anderen bij hen gevoegd. De reis voerde de bezoekers door Overijssel. Friesland, langs den Afsluitdijk en de oude Noord-Hol- landsche. Zuiderzeesteden en Amsterdam naar Den Haag, waar zij door den Rijkscommissaris in tegenwoordigheid van commissaris-generaal Schmidt zijn ontvangen en bij die gelegenheid een diepgaand onderhoud met hem hadden. Ook met den commissaris-generaal, minister Fisch boeck, hebben zij Zondag een langdurig ge sprek gehad. Nadat Den Haag, Utrecht en Arnhem waren bezocht, zou Dinsdag de terugreis worden aan vaard. Het vijfjarig jongetje, dat Zaterdag bij een brand op het terrein der Zuivelfabriek te Neder- horst den Berg ernstige brandwonden had op- geloopen, is Maandag in het ziekenhuis te Hil versum aan de bekomen verwondingen over leden. Aan het overzicht van de Rijksmiddelen per ultimo November wordt het volgende ontleend. Wat de directe belastingen betreft, kan in de eerste plaats worden geconstateerd, dat het to taal-bedrag van de raming dezer middelen door de opbrengst aanmerkelijk is overschreden, zoo zelfs, dat de jaarlijksche raming door de op brengst van de eerste elf maanden van het be lastingjaar reeds met tal van millioenen werd geslagen. Wanneer we zien, dat de totale raming voor dit gedeelte van onze inkomsten voor het loopende jaar 158.780.000.— Is en dan kunnen constateeren, dat het zuivere bedrag van de kohieren tot en met November 171.088.103.98 bedraagt, dan mogen we zeker met groote voldoening vaststellen, dat deze belastingen in hooge mate de verwachtingen hebben overschreden. Want de opbrengst tot dusver komt reeds ruim 12.3 millioen boven de raming voor 't geheele jaar uit en ruim 40 millioen boven de opbrengst van de eerste elf maanden van het vorig jaar. Natuurlijk mag hierbij niet worden verheeld, dat het vorig jaar in de raming nog geen reke ning was gehouden met de daarna nieuw inge voerde belasting aan opcenten op de gemeente fondsbelasting, welke belasting thans op de ra ming is gebracht voor een bedrag van 29.5 mil lioen, van welk bedrag thans reeds 27.754 mil lioen is binnengekomen. Daarnaast staat de nieuwe winstbelasting, welke het vorig jaar nog niet bestond en wélke tot nu toe heeft opge bracht ƒ15.687.144.50. Bij een beschouwing van de afzonderlijke be lastingen van deze groep zien we voorts, dat de grondbelasting, waarvoor oe jaarlijksche raming f 10.780.000 bedraagt, reeds nu deze raming met f 88.700 heeft overschreden. Ook de inkomstenbelasting, waarvoor de ra ming was gesteld op 89 millioen, heeft aan het gunstige resultaat bijgedragen aangezien tot ultimo November reeds f 331.000 meer is op gebracht. De vermogensbelasting, welke geraamd was op een jaarlijksche opbrengst van 20 millioen, heeft tot dusver opgebracht f 18.741.856.46 en bleef daarmede ruim f 640.000 beneden de op brengst over dezelfde periode van het vorig jaar. Tenslotte komen we tot de verdedigingsbe lasting, welke op f 150.000 na de jaarlijksche ra ming ad 8!4 millioen heeft benaderd. Al met al kan derhalve worden vastgesteld, dat het verloop van de middelen van deze groep belastingen in het algemeen alleszins gunstig kan worden genoemd. Wanneer we ten aanzien van de overige mid delen allereerst de opbrengst over de maand November beschouwen, dan moeten we begin nen met onze verheugenis er over uit te spre ken, dat ook deze opbrengst de maandelijksche raming met vele millioenen heeft overschreden. Bedroeg namelijk deze raming f 37.541.666.68, de opbrengst over Nov. was f 44.954.683.12 of ruim 7,4 millioen meer Een gunstig tee- ken is voorts, dat de November-opbrengst f van dit jaar ruim 4,95 millioen hooger was dan over slachtmaand van het vorig jaar Ten aanzien van de maand November kun nen we over de voornaamste middelen het vol gende opmerken. Als vanzelfsprekend hebben de rechten op den invoer de raming van 9 millioen, welke nog was ingesteld op onze normale handelsbetrekkingen bij lange na niet gehaald, zoodat we over No vember slechts een opbrengst van ruim 5.7 millioen konden boeken. Ook eenige andere middelen, hoewel niet belangrijke, voldeden niet geheel aan de verwachting, waartegenover ge lukkig staat, dat weer andere belasting-objecten ver boven het geraamde bedrag uitkwamen. Van deze laatste categorie noemen we in de eerste plaats de omzetbelasting, waarvan de November-opbrengst bijna het dubbele bedroeg van de raming ad f 6.9 millioen, ter-wijl deze opbrengst van bijna 12.7 millioen daarmede meer dan 5'/2 millioen gulden uitkwam boven de opbrengst in November van het vorig jaar. Een belangrijken vooruitgang vertoont voorts de accijs op het gedistilleerd, waarvan de maan delijksche raming ruim 2.4 millioen bedraagt, doch waarvan de opbrengst over November heeft bedragen f 5.587.800 of ruim f 2.64 millioen meer dan in November van het vorig jaar. Ook de accijns op bier heeft de raming over troffen en eveneens op geslacht en op suiker, doch afzonderlijk dient nog te worden vermeld de accijns op tabak, waarvoor de raming per maand 3 millioen bedraagt. Deze accijns heeft over November deze raming met meer dan het dubbele overschreden, aangezien de opbrengst f 6.195.400 heeft bedragen. Wanneer we nu het resultaat van de op brengsten over de eerste elf maanden beschou wen, dan kunnen we ook ten aanzien van deze middelen vaststellen, dat de totale opbrengsten de raming hebben overschreden. Deze raming was f 412.958.333, terwijl de opbrengst bedraagt f 419.643.833 of ruim 1 6.685 millioen meer dan de raming. lusteloos, terwijl de noteeringen over het alge meen nog neiging tot dalen vertoonden. Staal- waarden eindigden omstreeks een punt lager. De beurs sloot in gedrukte stemming. Vandaag werden è24 fondsen verhandeld. Daarvan behaalden er 154 een koerswinst en leden 461 een koersverlies. In de noteeringen der 209 overige ontstond geen verandering. Dec. 16 14 13 Air Reduction 41 i 42 Allied Chemical 163 165 4 66 American Can Co. 87 8? 4 87 4 Am. c a Foundrv 29} 30 4 29} American Radiatoi 64 64 Am. Rollins Mills 134 15 4 15} Am. Smelt Ref. 44} 45 45} Am. Sugar Refining 13} 14 Am. Tel. Tel. 166 167 4 166 4 Am. Tobacco B 69 4 69 4 69} Am. Waterworks 6} 7} Anaconda Copper 26 4 27 4 27 4 Atchison Topeke 17 4 174 174 Baldwin Locomotive |7 4 17} Baltimore Ohic 3! 34 34 Bethlehem Steel 86 88 4 88} Canadian Pacific 3} 3} 3} Comm. Invest. Trust 6} 37 37 4 J. I. Case Company 36 58 4 58 4 Ches. Ohio 42 42 42} Chicago Rock Isl. 10 10 10 Chrysler Motor 76 76| 76 4 Consolid. Edison Co. 22 4 22 4 22 4 Deleware r Huds 114 12 12 4 Detroit Edison C. 111 4 111 Dupont de Nem. 164 t 164 4 164 4 Eastman Kodak 134 4 136 136 General Electric 33 4 33 33 General Foods 36 36 34} General Motors 50 50 4 50} Good Year 18} 18} 18} Hudson Motor 4 44 4 4 Intern. Harvester 53 54} 55 Int. Merc. Marine 9} 10 10} Intern. Nickel 23} 24 24} International Paper i5 4 15} Intern. Tel. en Tel 24 24 24 Kennecott Copper 35 4 35 4 Mack Trucks Incorp. z8 Montgomery Ward 37 4 37 4 37 4 National Biscuit Co. |7 17 Nat. City Bank New York Central 13} 13} 13} Norfolk Western 217 217 North. Am. Aviat 17 16} 174 Nord. Amer. n. a. 16 1 16} 16} Northern Pacific 64 64 Packard 3 4 3 4 34 Paramount 104 10} 0} Pennsylvania 22 22} 22} Proctor 6? Chamble 55} 55} Publ. Serv. N. J. 29 29 29 Pullman Incorporat. 26 4 26} Pure Oil Company 8 84 Radio Corporation 4} 4} 4} Reading Company 13} 13} Rep. Steel 22 22} 2? Reynolds T obacco B. 31 4 32 31 Sears Roebuck 77 77} 77} Shell Union Oil 111 HI 11 4 Socony Vacuum 8} 8} 81 Southern Pacific 7} 8 Southern Railway 12 12} Standard Brands 64 6} Stand. Oil of N.-J. 33} 33 33 4 Texas Gulf Sulphur 36 4 36} Twent. C Fox Film 64 6} 64 Union Carb. Carb. 70 4 71 4 714 Union Oil of Calif. Union Pacific 76} 77} 77} United Aircraft 43} 43 4 43 4 United Corp A. 1 4 1 4 1 4 United Fruit Comp. 69 69} U. S. Ind. Alcohol 22} 22} 22 4 U. S. Rubber 23} 23} 23} U. S. Steel 68 69 70 U. S. Steel pref. 128 4 128} 128} Western Union 20} 20} 20} Westingh. Electric 102} 103} 103 4 Wool worth Buildins 32 32 4 32 4 NEW YORK, 16 Dec. Slotkoersen Dec. 16 14 13 Londen 4.03} 4.03 4.03 Parijs Amsterdam Berlijn 40.05 40 05 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9.25 9.25 Zwitserland 23.21 23.21 23.21 Weenen Stockholm 23^85 23.85 23^85 Montreal 86 5 j 86.50, 86.50 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B. Aires Markt 23.60 23.60 23.60 Yokohama 23 45 23.45 23.45 16 Dec. 14 Dec. Katoen Jan. 10.04 Mrt 10.15- Mei 10.08- Koffie (Rio - Nieuw Mrt 4 15 -f- Dec 4.35. -f- Sept 4 44 Sept 1.57-4- Mei Juli Suiker Dec. 0.74 4 0.77 Mrt 0.77 i 0.79 4 Mei 0.80 0.82 NEW YORK, 16 Dec. 16 Dec. 14 Dec. 10.06 Juli 9.98 9.91 10.17 Oct. 9.33 9.38 10.11 Dec. 9.29 9.34 contract) 4.06 4.26-4- 4.35-4 4 484 Sept. Dec. Mrt Mel Juli Sept (Santos) 6.244 6.174 6 394 6 324 6.504 9-424 .6594 6-524 6.714 6.62-f Rubber Juli 0.844 0.861 Sept. 0.87 4 4 0-904 Dec. 0.91 0.93 4 4 Mrt. Dec Jan. Mrt Mel Tin ^oco 20:52 20.40 20.21 19.99 20.80 20.68 20.45 20.25 Juli Sept Oct. 19 83 20.10 19.73 20.00 19.68 19.95 50.05 5.05 rermtin 50.10 5.10 90 aaget 50.05 5 05 CHICAGO, 16 Dec. 16 Dec. 14 Dec. 16 Dcc 14 Dec. Tarwe Haver Dec 87j 89 89 Dec Mei 83 f i 85 S i Mei Juli 78 f 80 i-80 Juli Maïs Rogge 38 34 f 31 4 38 J 35 I 31 4 Dec 58 59} - Dec 42 4 - 42} - Mei 59 - 59 4 - Mei 45} - 46} Juli 59 i 59 4 Juli 46} - 47 4 Reuzel Dec 410* 4 15 Mrt 4 32 4 4.45+ Jan. 4 15+ 4.22 4 MCi 4 50 f 4 60* WINNIPEG, 16 De 16 Dec. 14 Dec. 16 Dec. 14 Dec. Tarwe Gerst Dec 73 4 73| Dec 42} 43— Mei 77} - 77 4 - Mei 43} 44— Juli 79 - 79 4 Juli 42 42 4 Rogge Lijnzaad Dec 44 45 4 Dec 29 129} Mei 48 4 49 4 Mei 1 33 133 Juli 49 4 50 4 Juli ■i 35 135 Haver Mei 32,4 33 4 Juli 30} 31 4 Dec. 3 i 321 t In de vijfde ronde van den studentenkam pioenswedstrijd vond een groote sensatie plaats. A. J. Wijnans, die tot nog toe alles gewonnen had, kwam tegen Lubbers in een Spaansche partij slecht te Staan, zijn damevleugel werd afgegraasd en de tegenkans op den koningsvleu gel, waarop hij gehoopt had, bleek illusoir, zoo dat hij de vlag moest strijken. Muilwijk wist zich in de hoogste regionen te handhaven door tegen Bekker in scherpen aan- valsstijl te winnen; hij bracht tegen diens Ca- ro-Kann het bekende obstructie-offer e5e6; daarna hield de Utrechtenaar zwarts stelling onder sterken druk en besliste tenslotte de par tij met enkele offer-combinaties. Ook v. d. Hoek wist zijn plaats te behou den door in een Bird's-opening een offercom binatie van" Orbaan fraai te weerleggen. M. Wijnans boekte tegen Franke zijn eerste volle punt. De strijd is thans zeer spannend geworden, daar A. J. Wijnans nog slechts een half punt op Muilwijk, v. d. Hoek en Lubbers voor is. Muilwijk en Lubbers hebben nog de zwaarste tegenstanders. De afgebroken partij uit de vierde ronde tus schen Bekker en M. Wijnans eindigde in remi se. Voor het eerst waren er in de vijfde ronde geen hangpartijen. In de zesde ronde van den wedstrijd om het studentenkampioenschap sloeg A. J. Wijnans zijn broer in een Siciliaan, waardoor hij zich practisch van de eerste plaats verzekerde, daar Muilwijk en v. d. Hoek remise maakten in een Caro-Kann, terwijl Lubbers van Orbaan ver loor in een gesloten variant van het Sicili- aansch. Bekker won van Franke. In de laatste ronde won A. J. Wijnans zeer snel van Franke; de partijen LubbersMuil wijk en Bekker—v. d. Hoek duurden veel lan ger, maar beide zwartspelers wonnen, resp. in een Spanjaard en een Caro-Kann. zoodat ze de tweede en derde plaats deelden. Orbaan won in een Budapester gambiet van M. Wijnans, zoodat hij de vierde plaats bezette. De eindstand luidt: 1. A. Wijnans, kampioen, 6 uit 7; 2 en 3 J. Muilwijk en A. v. d. Hoek 5; 4. C. Orbaan 4; 5. J. H. Lubbers 3 1/2; 6. M. Wijnans 3; 7. B. V. Bekker 11/2; 8. A. Franke 0. De bekende internationaal Caldenhove is een week geleden aan zijn knie geopereerd door dr. Tetzner. Een miniscus is met goed gevolg ver wijderd en er is alle reden om aan te nemen, dat de DWS-er te zijner tijd weer zal kunnen spelen. Opgave laatst uitbetaalde nummers per 14 De cember 1940: Clearing met Duitschland, laatst uitbetaald nummer: tegen guldensvorderingen 898.409, tegen Reichsmarkvorderingen 104.931/266.571, Clearing met Chili, laatst uitbetaald nummer 1708. Clearing met Turkije, laatst uitbetaald num mer: algemeene clearingrekening 4740, bijzonders clearingrekening 2431 a. Clearing met Italië, laatst uitbetaald nummer 2386. Koersen voor stortingen op 17 December 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reich.smarken 75.36, Belga's 30.1432, Zwitsersche francs 43.56, Lires 9.87, Deensche kronen 36.40, Noorsche kro nen 42.80, Zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsjechiscne kronen (nieuwe schulden) 7.54, Dinar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden) 4.23, Turkscha ponden 1.4514, Lewa 2.30. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heer P. B. U- Delteyk te Langeweg (N.Br.). GRONINGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten de heer H. J. Grooters to Groningen. •s GRAVENHAGE. Voor het diploma stuurman groote handelsvaart slaagden ce heeren: voor diploma eersten stuurman A. C. Andrea, L. A. de Voogd, P. Kikkert, L. A. van Wamel, G. D. Roe- tering en Th. J. A. Pater. Voor derden stuur man: D. Gravekamp en J. van der Heul. 's GRAVENHAGE. Geslaagd mej. M. E. MuÜs te Hollum en de heer B. Schouwstra te Gerkes- klooster. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 13 Dec.: H. J. Nap, koopman, Groningen, Op- penheimstraat 3. R.c. mr. J. Feitsm-a. Curatnce mej. mr. W. J. R. Kopper, Ossenmarkt 1, G-o dingen. T J Schut, Applngedam, Bolwerk 6. R.c. mr Feitsma. Cur. mr. A. T. Vos, Appingedam. In de week van 9 t.m. 14 December 1940 wer den in Nederland 12 faillissementen uitgesproken. Vernietigd op grond van vernet, 5 Dec.: Jac. Jo hannes Wilkens. .veehouder, Drachten; 13 Dec.: Huisman, Uithuiz'ermeeden. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fa»A basementen van: Meyer de Jong, Amsterdam; n- Telling, Amsterdam; J. Zandbergen, Ariesz., Oegsv* geest. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 1 Dec.: T. Fahner, koopman. Hengelo (O.). Ge ëindigd door het verbindend worden der eenigB uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan cone, crediteuren- 6 Dec,: J. P. Klaver, Enschede, Idem. Uitk- 10.145 pCt. J. P. van der Meer, Nootdorp. Idem. Uitk. 26.» pCt conc. cred. J. A. Bergvelt Sr., Rotterdam!. Idem. Uitk. nih" conc. cred.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2