Vakbelangen der bloembollencultuur Wi Vermiste fruithandelaar werd vermoord woestijnhavik Dr. A. J. Verhage als Voor zitter der Alg. Ver. herkozen Geruchten omtrent spaarbank- saldi 1 KEIZERIN ELISABETH Zijn lijk opgehaald uit de Heerengracht in de hoofdstad Klokkenspel in Nijenrode DINSDAG 17 DECEMBER 1940 Tegenspraak van officieele zijde INSIGNES VOOR LEERLIN GEN OP SCHOLEN VERBODEN HET TRAGISCHE LEVEN VAN 1 Uitgeverij „DE GEMEENSCHAP" - Bilthoven - Giro 123760 OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VZSSCHERIJ Vervoederverbod voor melk, melkproducten, caseïne en weipoeder OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERU Verdere vergrooting van hei gedeelte der voor raden kaas, dal vrij is voor den handel OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERU Uitvoer goedgekeurde pootaardappelen Vonnissen van Duitsch Militair Gerechtshof Belangrijke aanwinst in landelijke dreven GIFT VOOR WINTERHULP NEDERLAND VERMIST MEISJE TERECHT Overwerk in broodbakkerijen Geen duivententoonstellingen „Jeugdactie Rotterdam" Kerstvoorstellingen voor schoolkinderen UIT DE STAATSCOURANT Belastingen -De. door ALBERT M. TREYNOR Nadat Dr. Verhage, vooratter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, in de te Haarlem gehouden algemeene vergadering zijn openingsrede had uitgesproken, deelde hij mede als voorzitter herkozen te zijn, omdat hij als eenige candidaat in de vacature gesteld was. Hij dankte voor deze geste, vooral omdat er in de afgeloopen 5 jaren zooveel strijd in het bedrijf en in de organisatie gevoerd is, waardoor er wel eens wrijving ontstond, die echter geen invloed °P de herverkiezing heeft gehad. Hij zegde zijn beste krachten toe in dezen tijd, die zooveel ver antwoordelijkheid vraagt van de leiders der groote organisaties. De vice-voorzitter, de heer P. Seignette, memo reerde wat Dr. Verhage in de afgeloopen jaren voor de vereeniging heeft gedaan. Vele teleur stellingen heeft hij ondervonden, maar hij kwam ze te boven. Groote verdiensten heeft hij vooral verworven in de kwestie der groote overschotten. Hag en avond was hij op pad om het vak te redden en licht te brengen zooveel als mogelijk Was. De heer E. Krelage, eere-lid en oud-voorzitter, Verklaarde verheugd te zijn, dat hij aanwezig kon zijn bij de hernieuwing van het mandaat van Hr. Verhage. Gij hebt het vertrouwen der leden weten te winnen, aldus spr., gij hebt de vereeni ging door moeilijke tijden heen geholpen. Uw denkbeelden betreffende de organisatie in de toekomst onderstreep ik ten volle, besloot spr., ciie zijn gelukwenschen daarna aanbood. Tot leden van het hoofdbestuur werden geko zen de heeren Chr. Kieft Jr. uit Limmen en P. Kramer uit Heemstede. Daarna kwam aan de orde het voorstel Benne- broek-Vogelenzang, daarin culmineerende, dat de eereleden, donateurs en gewone leden op de algemeene vergaderingen niet aan de beraadsla gingen kunnen deelnemen en geen stemrecht uit oefenen. De afdeeling Heemstede zou bij aanneming van dit voorstel een voorvergadering wenschen van voorzitters en secretarissen der afdeelingen. Hillegom zou een uitzondering willen maken Voor de rondvraag. Verschillende afgevaardigden lieten het voor en tegen hooren. De heer Murk uit Hillegom sprak als voorzitter van de oppositie der laatste zeven jaren. Het voorstel van Bennebroek-Vogelenzang noemde spr. een aanslag op de historisch gegroeide rech ten van de leden. Het bestuur kan te goeder trouw den verkeerden weg opgaan en dan is het in aller belang, dat leden kunnen spreken. De oppositie wil men den mond snoeren en daar verzette spr. zich natuurlijk tegen. Hij achtte het raadzaam, dat het voorstel teruggenomen zou Worden. De heer Krelage zeide, dat het voorstel juist in de historische lijn ligt, omdat er al jaren mis bruik wordt gemaakt van de rondvraag. Het hoofdbestuur zou aanneming van het voorstel ten zeerste toejuichen. Na de besprekingen deelden de voorstellers mede, dat zij bereid zijn hun voorstel aan te houden tot de voorjaarsvergadering. Daartegen verzette het hoofdbestuur zich echter. Het amendement-Hillegom, dat den steun van het hoofdbestuur had, werd verworpen met 11557 stemmen (de meerderheid was 130). Het voorstel Bennebroek-Vogelenzang werd eveneens verworpen met 13069 stemmen (meerderheid 150). De afdeeling Lisserbroek stelde voor bij de be voegde instanties alle pogingen in het werk te stellen om van de narcissen, welke onverkoop baar zijn en door het Surplusfonds worden over genomen een bepaald percentage bedoeld als krimp aan de kweekers te doen uitkeeren. Het hoofdbestuur ontraadde aanneming van dit voorstel, daar verbetering gezocht moet wor den in verhooging der minimumprijzen. Het voorstel werd met groote meerderheid verworpen. Op voorstel der afdeeling Lisse verklaarde het hoofdbestuur zich bereid de totstandkoming van een verplichte tulpenregistratie door de over heid aan te moedigen. Verschillende afgevaardigden drongen aan op een vroege publicatie. Gevreesd werd, dat door dezen maatregel weer nieuwe administratie kosten zullen ontstaan. Anderzijds werd opge merkt, dat de handel niet veel aan de registratie heeft, omdat de reizigers zich over de geheele Wereld iederen dag zouden moeten verstaan. De voorzitter erkende de bezwaren, die aan statistieken vastzitten. Het gaat er echter om een overzicht te krijgen van wat er in het vak leeft en daaraan zitten groote voordeelen vast. Met 102 tegen 93 verklaarde de vergadering rich tegen tulpenregistratie. De afdeeling Sassenheim verzocht het hoofdbestuur om alle pogingen in het werk te stellen om vrijstelling te verkrijgen van de heffingen voor het Surplusfonds over 1940. De productiekosten zijn dit jaar in zeer vele gevallen niet gehaald, de abnormale omstan digheden maken aanneming van het voor stel zeer wenschelijk. Het hoofdbestuur deelde de argumenten en verklaarde een eventueele uitspraak der ver gadering ter kennis van de bevoegde instan ties te zullen brengen. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd ook na 31 December 1940 een beursbelasting van 20 cent per dag of ƒ4 per half jaar te heffen, daar anders de rekening der vereeniging in de komende jaren niet sluitend kan worden gemaakt. Het besluit geldt voor 3 jaren, maar als de tijden beteren, kan er op teruggekomen worden. De begrooting, sluitende met een bedrag van 43.910, werd zonder discussie goedgekeurd. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Financiën, heeft een schrijven van den volgenden inhoud gericht aan den Nederlandschen Spaarbankbond te Amers foort, waarbij 182 der voornaamste spaarban ken in ons land zijn aangesloten: „Naar ik verneem wordt het gerucht ver breid als zou het denkbeeld in overweging zijn genomen, om tegoed bij spaarbanken in een of anderen vorm te blokkeeren. Ik stel er prijs op te uwer kennis te brengen, dat aan dit ge rucht elke grond ontbreekt en dat dit denk beeld in geen enkel opzicht ter sprake is ge komen of in overweging is genomen. Mocht u dit gewenscht voorkomen, dan machtig ik u reeds bij voorbaat, deze mededeelingen ter al gemeene kennis te brengen". De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming heeft aan de gemeentebesturen een rond schrijven doen toekomen, waarin wordt mede gedeeld, dat het aan leerlingen van de verschil lende onderwijsinrichtingen verboden is, in de schoolgebouwen of in de onmiddellijke omge ving daarvan een insigne of ander onderschei- dingsteeken te dragen. lx"""" '-Ib "i'i\ Iiiiiiiiiiiii iiiMiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De schoonste en merkwaardigste vrouw van haar tijd, door CONTÉ CORTI, met 46 foto 6, waaronder van E Keizer Frans Jozef (wiens woorden, dat hem in de 65 jaar zijner regeering niet® bespaard bleef, men na lezing E van dit boek volkomen beaamt) van zijn door vele tijbgenooten ver- keerd beoordeelde geliefde Katharina E van kroonprins Rudolf (wiens tragisch geheimzinnige dood op het jachtslot Mayerling zooveel beroering E wekte) - en van vele andere histo- E rische persoonlijkheden. UITSTEKENDE PERS: „Dit boek moet vooral gewaardeerd worden, om- E dat het de waarheid geeft." (Nieuwe Eeuw). „Een opmerkelijk en boeiend boek." (Utrechtich Nleuws- E blad). „Aangrijpende tragedie van E een vrouwenleven." (Rotterdammer). Dit uitstekend geschreven boek zult U geboeid lezen en herlezen. Prijs, fraai gebonden, voorheen f 3.90, thans 2e druk f2.901 Bestelt nog heden een ex. bij Uw boekhandelaar of bij mmmummmmmumumumuuummuuuuumuumum ummuuummmmimmmmmmimmmft Maandagmiddag heeft de politie van het bureau Mamixstraat uit de Heerengracht te Amsterdam het lijk opgehaald van den sinds 8 November vermisten 55-jarigen fruit koopman M. Nebig. In aansluiting op de in de dagbladen van 22 November ver schenen publicatie betreffende het vervoederen van volle melk aan kalveren maakt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening bekend, dat thans een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij is afgekondigd, waarbij melk, andere dan ondermelk, alsmede melkproducten,caseïne en wei poeder worden toegevoegd aan de lijst van producten, waarvan het vervoederen is verboden. Dit houdt in, dat melk, melkproducten, caseïne en weipoeder niet meer als veevoeder mogen worden aangewend. Onder de nieuwe bepalingen zal uitsluitend het vervoederen van melk aan kalveren, met het doel deze op te fokken voor den melkveestapel, geoorloofd zijn. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt, in aansluiting op het bericht van 11 December ter zake, het volgende mede: In verband met de op 28 Augustus 1940 getroffen kaasregeling werd aan houders van voorraden kaas, grooter dan 500 kg., de verplichting opgelegd, deze niet te verhandelen of af te leveren dan met toestemming der Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling Zuivel, te 's-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde centrale een gedeelte van 50 met een minimum van 2500 kg. voor het verhandelen en afleveren vrijgegeven. Dit gedeelte wordt met ingang van Maandag 16 December 1940 met 10 tot 60 verhoogd. Indien het thans in totaal vrijgegeven gedeelte van 60 van den oorspronkelijken voorraad kleiner is dan 2500 kg., mag in totaal over een minimum van 2500 kg. worden beschikt, zoodat dan nog 40 (verminderd met een indroog op den totalen oorspronkelijken voorraad) van den op 28 Augustus 1940 aanwezigen voorraad geblokkeerd bltfft. Uiteraard mag de aflevering uitsluitend geschieden tegen toewijzingen der bepalingen van de Kaasdistributiebeschikking 1940 1. op grond Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd brengt te aansluiting op het persbericht van 23 November ter kennis van belang hebbenden dat nog onderstaande rassen in de daarachter vermelde sor teering zullen worden uitgevoerd De prijs dien de „Stichting ter bevordering van den export van aard appelen (B.E.A.), gevestigd te 's-Gravenhage, aan de telers zal betalen, bedraagt voor in klasse B goedgekeurde pootaardappelen per 100 kg., geleverd ter normale leveringplaats aan spoor of schip (inkl. n.a.k. plombe), resp. voor Bintje Bintje Furore Ideaal Ideaal Ideaal Ideaal Eersteling Volgeling Volgeling Royal Kidney Royal Kidney Belle de Fontenay Belle de Fontenay Evergood Evergood Voor aardappelen, goedgekeurd in klasse A, zal de aankoopprijs voor de rassen Bintje, Ideaal, Eersteling, Volgeling en Evergood 1, per 100 kg. en voor de andere hiervermelde rassen 2,per 100 kg. nooger zijn dan de genoemde prijzen. Voor aardappelen, goedgekeurd in klasse C, zal de aankoopprijs ten hoogste 0,40 per 100 kg. lager liggen dan de hier vermelde prijzen. sorteering 35/45 5,55 45/60 ƒ4,50 50/60 6,— 30/40 f 6,40 30/45 5,90 40/60 ƒ5,40 45/60 ƒ5,05 40/60 5,40 30/40 6,40 40/60 ƒ5,40 30/40 ƒ8,— 40/60 ƒ7,— 28/35 ƒ8,— 35/55 7,— 30/40 6,— 40/60 4.50 Deze was op dien dag naar het Westland geweest en men had hem het laatst gezien omstreeks 12.54 uur nabij het station H.S. in Den Haag. Sedert had men niets meer van hem vernomen. De heer Nebig had een bedrag van f 600 bij zich, hetgeen bij de vermissing direct deed vermoeden dat misdaad in het spel was. Dit geld werd niet op het lijk teruggevonden. Het stoffelijk overschot vertoonde mes steken aan het hoofd. De politie neemt aan, dat de man in een huis is binnengelokt, daar is vermoord en beroofd en in de duis ternis te water is geworpen. Het slachtoffer woonde in de Tweede Hugo de Grootstraat 64 I. Op 8 November was hij van huis vertrokken naar de groente- en fruitvei ling te Poeldijk, waar hij zaken gedaan heeft. Vervolgens reisde N. naar Den Haag, waar hü zich op de Laan Coppes van Cattenburg vervoeg de voor het verkrijgen, van een vergunning voor den verkoop van appelen. Men vermoedt, dat de man met den electrischen trein van 12.54 uur uit Den Haag H.S. naar Amsterdam is terug gereisd. De mogelijkheid wordt geopperd, dat Nebig in den trein met iemand een gesprek is begon nen en dat hü toen met dezen kennis Amster dam is ingegaan. Vandaar pok, dat dengenen, die meenen inlichtingen of aanwijzingen te kun nen verstrekken, dringend verzocht wordt, zich te vervoegen aan het bureau Mamixstraat 148 te Amsterdam. Het slachtoffer moet bij aankomst bi de hoofdstad ongeveer duizend gulden in zyn bezit gehad hebben, benevens drie gloed nieuwe bankbiljetten van honderd Belgische franken. Ook dit geld wordt vermist. De zakken der kleeding van N. waren overigens grondig leeggehaald, toen men het lijk op haalde. De veronderstelling, dat de man reeds dood geweest moet zijn, toen hfj te water geraakte, wordt gerechtvaardigd door het feit, dat het lijk geheel met modder besmeurd was. Het signalement van het slachtoffer luidde: 55 jaar oud, gezet postuur, donker van uiter lijk, donker haar, van voren eenigszins kaalhoof dig, klein zwart snorretje, rond gelaat, hij was op 8 November gekleed in een muisgrijze winter jas, op het hoofd een blauwgrijze gleufhoed, donkerblauw colbertcostuum, lage zwarte schoe nen. Het AJïJP. bericht: Een Duitsch militair gerechtshof heeft weder om Nederlanders moeten veroordeelen, aldus een van bevoegde zijde verstrekt communiqué, die er niet tegen hebben opgezien, de domme en lage bewering te uiten en te verspreiden, dat de bombardementen van Nederlandsche Plaatsen en het leggen van mijnen voor de Ne derlandsche kust niet door de Engelschen, maar door de Duitschers zelf zouden zijn geschied. Deze grove belastering der Duitsche weermacht had voor een 26-jarigen man 1 jaar en 6 maan den en voor een 60-jarige vrouw 6 tnaanden ge vangenisstraf ten gevolge. Een andere krijgsraad heeft een Nederlander veroordeeld, die met anderen in een café hand tastelijkheden tegen eenige Duitsche soldaten was begonnen. Van uit een groote groep Nederlanders, die in de meerderheid was, heeft de beklaagde een Duitsch soldaat een bierglas, dat hij te vo ren opzettelijk in zijn hand had genomen, tegen het hoofd gegooid en den soldaat daardoor een diepe hoofdwond toegebracht. Deze laffe daad kostte hem 3 jaar gevangenisstraf. Ten slotte moesten 3 jonge mannen gestraft worden, omdat zij geloofden, hun vijandige hou ding tegenover Duitschland tot uiting te moeten brengen, door in een garderobe van een restau rant meerdere officiersmutsen te stelen en ka pot te scheuren. Elk 10 maanden gevangenis was de zeer zachte straf voor deze grove beiee- diging der Duitsche weermacht. Het prachtige kasteel Nijenrode nabij Breuke- len aan de Vecht heeft een klokkenspel gekre gen, dat reeds in werking is gesteld. Het is een onderdeel van de restauratie van het kasteel, dat vooral groote bekendheid heeft verworven, toen het als museum was ingericht. De nieuwe eigenaar spaart moeite noch kosten om het fraaie bouwwerk te restaureeren en het aanbrengen van het klokkenspel is één dezer verbeteringen. Hoog in den toren zijn thans onder leiding van den beiaardier J. Vincent zestien klokken aan gebracht. Dit klokkenspel was op de groote klok na eigendom van wijlen dr D. G. Bcis- sevain, die het in 1929 in zijn villa te Blaricum had laten plaatsen. De klokken zijn gegoten door Tayler. De groote klok, welke reeds met vijt kleinere in den toren hing, stemde prachtig met het ca rillon van dr. Boissevain overeen en is er dan ook aan toegevoegd. De andere oorspronkelijke klokken zijn verwijderd. De klokken werden twintig jaar geleden gego ten. Zij zijn prachtig van toon en kwaliteit, zoo dat gezegd kan worden, dat Nederland wederom een fraai carillon rijker is geworden. Het totale gewicht is 800 kilogram. Het is aangesloten op het electrisch uurwerk en heeft een electrische speeltiommel, doch kan ook met de hand bespeeld worden. Aanvankelijk bestond de vrees, dat door de klokken het mooie aspect van den toren ver loren zou gaan. De stadsuurwerkmaker van Am sterdam, die met de uitvoering van het werk be last was, heeft echter een goede oplossing ge vonden. Alle klokken konden niet in den toren hangen, daarvoor was niet voldoende ruimte. Er zijn nu tien klokken in een ring om den toren aangebracht en zes, waaronder de groote, in den toren. Zaterdag a.s. om 4.15 uur zal de heer Vincent het eerste concert op het klokkenspel geven, welke bespeling de Katholieke Radio Omroep zal uitzenden. Deze concerten zullen in net voorjaar regelmatig worden gegeven, waarbij dan het park van het kasteel voor het publiek zal worden opengesteld en iedereen dus van nabij en in een prachtige omgeving naar het klokkenspel zal Kunnen luisteren. Op het heele uur speelt het carillon „De bloempjes zijn gaan slapen" van Brahms en op het halve uur de bekende melodie „Rechtop van lijf"; op de kwarturen een korte prelude. De heer Vincent heeft de speeltrommels zelf „verstoken", zooals de vakterm iuidt. Iedere drie of vier maanden zullen nieuwe meiodieën worden gegeven. Elke klok heeft twee hamers gekregen, in plaats van een zooals gebruikelijk, hetgeen den beiaardier grootere vrijheid bij het spelen verschaft en ook bij de keuze van melodieën. Het klokkenspel loopt van c tot en met het volgende octaaf g. Bovendien bevat het eerste octaaf een fis en een bes en het hoogste octaaf een fis. De Algemeene Nederlandsche Bouwarbeiders- bond heeft een bedrag van f 5000.— ter beschik king gesteld voor de Stichting Winterhulp Ne derland, welke som in vijf maandelijksche ter mijnen zal worden voldaan. Sedert 20 Mei van dit jaar werd een 18-jarig meisje uit de ouderlijke woning te Amsterdam vermist. Er waren bij de politie geen aanwij zingen, die haar op het spoor van deze jonge dame konden brengen, zoodat tien dagen ge leden een oproep in de dagbladen werd ge plaatst, waarin de mogelijkheid werd geopperd, dat het meisje met een vriend op stap was. Dit vermoeden is juist gebleken. Het tweetal is thans in Utrecht teruggevonden. Na onder ling overleg heeft het meisje voorloopig onder dak gevonden, totdat nader over haar beslist is De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft zijn be schikking van 20 November 1940 betreffende overwerk in broodbakkerijen, zooals deze be schikking is aangevuld bij zijn beschikking van 2 December 1940, weder aangevuld. De onderhavige aanvullingen strekken er toe respectievelijk om te voorkomen, dat in brood bakkerijen, waar de beschikking van 20 Novem ber j.l. wordt toegepast, arbeid zou worden ver richt op den tweeden Kerstdag, en om de ge legenheid te geven, op 2 Januari a.s. het oven- stoken door één persoon te middernacht aan te doen vangen, zooals de arbeidswet 1919 voor iederen Maandag toestaat. Namens de commissie ter behartiging der be langen van Nederlandsche postduivenhouders verzoekt de bewindvoerder J. Hornstra, Prinsen gracht 407 Amsterdam, bekend te maken dat het houden van tentoonstellingen van duiven streng verboden is. Geruimen tijd geleden heeft een aantal per sonen te Rotterdam, die uit hoofde van hun beroep bemoeienis hadden met cultureel of so ciaal werk, de vraag onder de oogen gezien, wat er kon worden ondernomen om nog meer dan dat in het verleden het geval was iets ten bate van de jeugd te doen en men kwam tot het op richten van de „Jeugdactie Rotterdam". In de komende Kerstvacantie wilde men gaarne het een en ander ondernemen. In overleg met den heer De Groot, wethouder van onderwijs, zijn op korten termijn kindervoorstellingen ge organiseerd. Dank zij den steun van den wethouder en van de afdeeling onderwijs, is het mogelijk geweest dit alles op zeer korten termijn voor te bereiden. Aan alle hoofden van scholen is een circulaire gericht. Voor 30.000 kinderen zijn de voorstellingen gereed. De kinderen van het 3e, 4e, 5e, en 6e leerjaar kunnen twee voorstellingen: een tooneelvoorstel- ling, waarin de sprookjesspelers onder leiding van Abraham de Vries „De nieuwe kleeren van den keizer" en „De Varkenshoeder" zullen op voeren, en een voorstelling van kinderfilms bij wonen'. Voor de jongere kinderen zijn een pop penkast- en goochelvoorstelling georganiseerd. Wanneer deze eerste poging slaagt en de Kerstvacantie achter den rug is, zal er tijd zijn, de verdere organisatie nader uit te werken en te vervolmaken. De wethouder van onderwijs heeft reeds zijn steun voor een breederen uitbouw toegezegd. De ontvanger der registratie en domeinen B. de Boer is verplaatst van het kantoor Raalte naar het kantoor Dokkum en de ont vanger der registratie en domeinen H. van de Stolpe van het kantoor Roosendaal naar het kantoor Enschede. De ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen J. Stout is verplaatst van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Hoogezand, naar het kantoor der directe belastingen te Leeuwarden. De ontvanger der registratie en domeinen J. J. van de Weijer is verplaatst van het kan toor Oss naar het kantoor Zevenbergen. Met ingang van 1 Januari 1941 zijn benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen, de ontvangers dier middelen A. I Bakker, te Veendam, insp. d.b., B. L. Vries te Groningen, d.b., 2e afd., G. W. Stoové te Haarlemmermeer, insp. d.b., J. van Nes, te Enschede, insp.. d.b„ A. J. Meijerink te 's-Hertogenfcosch, insp. b.d. en B. J. Roze, te Zwolle, insp. d.b., alsmede de ontvangers der registratie en successie: C. H Hagen, te Venlo, insp. d.b. en J. H. Lever, te Amsterdam, insp. succ.reg.; tot ontvanger der directe belastingen, registra. tie en domeinen te Oirschot, F. J. Gulikers, ontvanger der registratie en domeinen aldaar, met ingang van 1 Januari 1941; tot ontvanger der directe belastingen en re gistratie te Echt, K. A. J. Bierlaagh, ontvanger der registratie en successie te IJsselstein, 'met ingang van 1 Januari 1941; tot ontvanger der directe belastingen, re gistratie en domeinen te Drachten, R. Hane- wald, entvanger der registratie en domeinen te Meppel, met ingang van 1 Maart 1941 tot ontvanger der directe belastingen, re gistratie en domeinen te Edam, H. A. Straas- heijm, ontvanger der registratie en successie te Horst, met ingang van 2 Januari 1941; tot ontvanger der directe belastingen, re gistratie en domeinen te Doesburg, A. H. Kuiper, ontvanger der registratie en domeinen te Kampen, met ingang van 2 Januari 1941. Met ingang van 1 Januari 1941: tot ontvan ger der directe belastingen, registratie en do meinen ter directie der registratie en domeinen te Middelburg, A. A. Vermeulen, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore der registratie te 's-Gravenhage; tot ontvanger der directe belastingen en registratie te Gulpen, J. H. E. Palmen, surnu merair der registratie en domeinen ten kan tore dier middelen te Sittard; tot ontvanger der directe beladingen, re gistratie en domeinen te Winsum, J. A. Boer, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore registratie no. 1 en successie te Arnhem; tot ontvanger der directe belastingen, re gistratie en domeinen te Oosterwolde, G. Naber, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore dier middelen te Winschoten; tot ontvanger der directe belastingen en re gistratie te Druten, a. J. de Beer, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore der registratie en successie te Haarlem; tot ontvanger der directe belastingen, re gistratie en domeinen te Uithuizen, W. Kuipers, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore dier middelen te Leeuwarden; tot ontvanger der directe belastingen, re gistratie en domeinen te Coevoraen, H. Knol, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore dier middelen te Deventer; met ingang van 3 Februari 1941, tot ontvan ger der registratie en successie te ZJaltbommel, J. J. van Huiten, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore dier middelen te Bergen op Zoom; met ingang van 6 Februari 1941, tot ontvan ger der directe belastingen, registratie en do meinen te Texel, M. C. Schakel, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore der successie te Utrecht. 16 Nadruk verboden Imbarak deed een stap opzij en wees met een eenvoudig gebaar Darwin aan, die half verborgen achter den rug van den Touareg had gestaan en die met een vreemden, droomerigen blik het jonge meisje op den kameel stond aan te staren. Darwin had zijn tulband losgewonden om van de koele avondlucht te genieten. Men kon niet zien, dat hij rood haar had, want het leek donker in de schaduw. En toch staarde het meisje hem verschrikt aan. „Satan's Vlam" er lag een geheimzinnige, onheilspellende tooverkracht in dien naam. Haar gevoelige mond drukte hoon en afschuw uit toen ze naar hem keek. „Hij!" Ze herinnerde zich den man, dien ze den vorigen avond bij de poort van Indergoul had ontmoet. „Het is jammer, dat je op dit oogenblik ge komen bent," zei Darwin. „Het is nu te laat om je ooms raad op te volgen. Je kunt nu Uiet weggaan!" mDus jjj was het. gisterenavond! Ik had het kunnen vermoeden. Ik had dit kunnen voor komen, als ik het maar begrepen had!" Het meisje dacht aan' alles, wat er gebeurd was. Daud ibn Dareyn had zich in het hol van den leeuw gewaagd, maar hi) was ontsnapt. Niemand had hem tegen kunnen houden. De zaken hadden zoo geregeld kunnen worden, dat deze man nu aan de galg hing in Indergoul. Maar hii leefde nog en hield den Gouverneur in zijn macht en de nicht van den Gouverneur werd vastgehouden door zijn koelen, ironischen blik. Doodstil zat het jonge meisje hem aan te kijken. Het was, alsof ze haar blikken on mogelijk meer van hem kon afwenden. „Jij! Je bent een duivel!" fluisterde ze heesch. Zonder zich verder te bewegen, knikte Dar win in de richting van den kameel, waarop 't meisje zat. Drie of vier mannen liepen op het dier toe en pakten het bij het hoofdstel „Hut-ak! ikh-kh-kh!" Een van de Bedouinen trok het dier aan zijn haar en voegde den kameel het barsche commando toe, dat vrij ver taald zoo iets beteekent als: „Vooruit! Kniel dan toch, lam beest!" Stijf liet de kameel zich op de knieën zakkken en boog zich terzijde, zoodat zijn berijdster van zijn rug af kon glijden. Het meisje kwam op haar beide voeten in het zand terecht. Rechtop liep ze naar Darwin toe. Ze had gereden, zooals de meharists rilden, met haar sandalen gebonden aan de zadelpen. Toen ze daar zoo op haar bloote voeten voor hem stond, raakten haar zwarte haren juist aan Darwin's schouder. Hij behoefde alleen maar naar haar vierkante kin, naar den trotschen mond en oogen te kij ken om te weten, dat ze van hetzelfde bloed was als Gouverneur Guennell, die trots zijn hoofd had opgeheven in het aanschijn van den dood. Maar waar de moed van den Gouverneur een bitter verzet en stijfhoofdigheid was ge weest, was er in de moedige houding van het meisje iets, dat er op wees, dat ze er een op gewekte, onbezorgde levensopvatting op na hield. „Ik weet wat ik zeggen moet, Daud ibn Dareyn," zei ze uit de hoogte Hoeveel vraag je?" „Ik vraag niets," antwoordde hij norsch Beslist had hij deze woorden gesproken. Ze knipperde even met de oogleden, maar ze hield voet bij stuk „Je begrijpt me niet." Ze tracht te aan haar woorden een koelen, zakelijken toon te geven, maar ze kon de ontroering in haar stem toch_ niet heelemaal bedwingen. „Wat is je prijs?" „U begrijpt mi) niet, miss Guennell. Er is geen prijs!" „Ik bedoel, hoeveel geld moet Je hebben voor het leven van dien man? Als het geen on mogelijk bedrag is, zal ik het bij elkaar weten te krijgen." Darwin zei niets. Hij schudde zijn hoofd. „MaarEen oogenblik zag Littlejohn er angstig uit, maar ze won vlug haar zelfbeheer- sching terug. „Misdaden worden gewoonlijk ge daan om voordeel te behalen, is het niet?" Ze lachte cynisch. „Een beroepsmoordenaar zal niemand dooden, als het hem meer geld in het laatje brengt, wanneer hij het leven spaart." „Heb je wel eens moordenaars aan het werk gezien?" vroeg Darwin glimlachend. Met een zucht voegde hij er aan toe: „Je zult niet zien, wat er hier gebeuren gaat." Hij zocht tusschen de mannen naar Kathafa's echtgenoot. „Attahi," zei hij. „Ik wil dat Kathafa en jij deze jonge vrouw naar jullie tent meenemen en haar daar laat.... totdat het hier afge loopen is." Het meisje kromp in elkaar, toen Attahi op haar toe kwam. Ze verloor Darwin geen oogen blik uit het oog. „Wacht even!" riep ze opgewonden. „De los prijs! Ik bied jullie geld aan!" „De kaimakan van Indergoul iwlde een bloed geld uitbetalen voor mijn leven." zei Darwin. „Maar hoe vreemd je het ook moogt vinden, voor zijn leven neem ik geen geld aan!" „Maar waarom?" riep ze hartstochtelijk. „Waarom dan toch? Is het om het manifest, de dia? Anderen hebben ook een dia aange plakt tegen Daud ibn Dareyn!" Onverschillig haalde Darwin zijn schouders op. „Ik geef niets om een dia. Dat is het niet. maar er is iets anders. De kaimakan heeft een groot onrecht begaan en hij weigert het goed te maken." „Hij weigertHet meisje slikte en keek angstig naar haar oom en toen weer naar Dar win. „Wat denk je dan, dat hij gedaan heeft?" „Littlejohn!" riep Guennell bevelend, „toe ga met die menschen naar hun tent en blijf daar." Hij scheen ongeduldig en gehaast te zijn. Het leek, alsof hij de voltrekking van zijn vonnis wilde verhaasten. „Hoor je me? Ik vraag je er om!" Darwin knikte weer tegen Attahi. De Touareg legde zijn hand op den schouder van het meisje. „Kom!" Wild trok ze zich los. „Ik wil niet! Blijf van me af!" Ze liep naar Darwin terug. Wanhopig keek ze hem aan. „Je bent een blanke. Je bent van mijn eigen ras. Ken je dan geen medelijden?'' „Waarom zou ik medelijden hebben?" vroeg hij. Ze staarde hem aan. „Wel, omdat geen enkel mensch heelemaal slecht is. Er moet toch nog een sprankje medelijden in je zijn...." „Mijn naam," viel Darwin haar in de rede, „was Darwin, David Darwin voordat die in het Arabisch werd vertaald. Je oom weet dat en ik heb het jou gisteravond ook verteld." Aandach tig lette hfj op de uitdrukking van haar gezicht. „Herinnert dei naam je niet aan iemand?" Verschrikt sperde zij haar mond open. maar ze zei niets. „Mijn broer Allan," vertelde hij haar, „ken je ook." „JejeZe was te verwonderd om te kunnen spreken. „Allan Darwin," zei hij. „Je ontmoette hem in Indergoul, een paar jaar geleden. Je sloot vriendschap met hem. Kan je je dat niet meer herinneren? Ze zeggen, dat mijn broer en ik op elkaar lijken. Misschien kun je dat wel zien." Ze staarde hem aan met verbaasde, wijd ge opende oogen. „Daud ibn Dareyn de beruchte bandiet. En Allan Darwin, die aardige, keurige jongen „Mijn broer!" herhaalde hij zachtjes. Aandachtig keek ze naar hem, ademloos, ge boeid. „Het schijnt onmogelijk. En toch is er iets.... nu zie ik het „JÜ hebt hem ten onder gebracht, Littlejohn Guennell." „Ik?" schreeuwde ze. „Ik? Wat bedoel je?" „Zijn laatste nacht in Indergoul. Jij raadde hem aan. om de .Kasr el Bint te bezoeken. Hij ging. Hfj dronk. Toen hij ontwaakte, was hij crikt in de netten van de Dirabba. Hij was een slaaf en hij werd in het duister heimelijk weggevoerd door de poort van Indergoul. Ze brachten hem naar een van de geheime slaven markten. Hij leeft nu als slaaf, ergens in de woestijn." „Hoe weet je dat?" vroeg ze ontroerd. „Ik kreeg bericht van hem. Ik weet alles." „Hij was.... hij verdween 'snachts, zonder me vaarwel te zeggen." Het meisje huilde. Met moeite sprak ze. „Ik vond het heel vreemd. Ik kon niet gissen wat er gebeurd was." „Je wist het dus niet?" vroeg Darwin grim mig. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3