Kostbare schilderijen terecht Postgiro-nos van de Winterhulp Nederland Inbreker aan den slag Hevige gevechten aan het Grieksche front Aanvallen op Londen en Zuid-Oost-Engeland DINSDAG 17 DECEMBER 1940 Be ursoverzicht Inbraak te Den Haag opgehelderd DIE SPAERNE-SANGHERS Karei Mengelberg wordt dirigent EEN LEZING OVER INDIë Voor de Ver. Oost en West Amateur-Fotografen Vereeniging Nat. Pluimveetentoonstelling Geslaagd Ordening der gezond heidszorg Jaarvergadering van het Wit'Gele Kruis Noordholland Kindervoeding ZWEMMEN Derde ontmoeting in de Kringzwemcompetitie TAFELTENNIS R.K. Haarl. Tafeltennisbond DAMMEN St. Bavo IT.E.D. I BEVERWIJK Burgerlijke stand G. A. Zwager overleden (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) R.K. Vrouwenbond in 't zilver IJMUIDEN E. Hillekamp f Ital. weermachtsbericht Duitsch weermachtsbericht RIJKSVISCHAFSLAG STAD Na de afscheidsreceptie, welke op 24 November J.l. aan den vertrekkenden dirigent Lieven Du- vosel werd aangeboden, heeft het bestuur van „Die Spaerne-Sanghers" de noodige maatrege len voorbereid, becogende het voortbestaan van de vereeniging en de keuze van een nieuwen dirigent. Op de drukbezochte ledenvergadering van Zondag 15 dezer kwam achtereenvolgens een aantal bestuursvoorstellen aan de orde, behel zende: het voortbestaan van de vereeniging. de benoeming van een dirigent, de propaganda, het organiseeren van een ontspanningsmiddag op 29 Dec. a.s. en ten slotte de voorziening in de be stuursfunctie door het bedanken van den heer Dankelman als bestuurslid. Met op één na algenieene stemmen werd be sloten tot het voortbestaan van de vereeniging, tel wijl daarna, op voordracht van het bestuur, met algemeene stemmen als dirigent van het koor werd benoemd de heer Karei Mengelberg te Amsterdam. In een speciaal daarvoor te beleggen bijeen komst in het repetitiegebouw aan de Jansstraat zal a.s. Donderdagavond de heer Mengelberg aan de leden en genoodigden worden voorgesteld en door den voorzitter worden geïnstalleerd, terwijl h;i tevoren aan de besturen van Die Spaerne- Sanghers en van Haarlems Vrouwenkoor, aan de heeren muziekrecensenten en andere genoo digden zal worden voorgesteld. Ter vergadering deelde het bestuur nog mede, dat, plannen in voorbereiding zijn voor de her denking van het tweede lustrum door het geven van een koorconcert in April aanstaande, terwijl Haarlems Vrouwenkoor zal worden uitgenoodigd daarbij haar medewerking te verleenen. In de bestuursvacature werd voorzien door de benoeming van den heer E. van der Kort. Deze vergadering, die door een grcote opkomst getuigde van de belangstelling der leden in het koor, dat onder leiding van Lieven Duvosel zoo veel mooie concerten heeft gegeven, werd met 'n woord van dank door den voorzitter gesloien. Zaterdag jJ. hield de journaliste Mary Pos op de eerste bijeenkomst in dit seizoen van de vereeniging „Oost en West" een causerie over haar zwerftochten door Nederlandsch Oost- Indië. en wel in het bijzonder over Sumatra. Spreekster heeft verleden jaar ongeveer gedu rende zes maanden niet alleen Sumatra, doch ook Java, Bali en Australië bezocht. Zij be perkte zich ditmaal tot Sumatra, het eerste eiland, dat zij na haar reis met de K.L.M. be reikte en dat zij ook op haar terugreis weer bczocfr l' Haar eerste bezoek gold de olievelden in de omgeving van Falembsng, waar de Nederland - sche kolonisten een groot bedrijf hebben ge sticht. Zij bezocht ook de oerwouden en de ver schillende plantages, waarbij zij wees op de moeilijkheden waarmee men daar te kampen heeft door gebrek aan geschikte werkkrachten. De Indische gastvrijheid werd door mej. Pos zeer geroemd. Na de pauze wees zij op het prachtige werk, dat de kolonisten in ons Indië hebben verricht. Daarnaast had het haar getroffen, dat Indië groot is geworden door jonge menschen, wien men in het vaderland geen verantwoordelijke positie heeft durven geven, maar die in Indië op belangrijke posten voortreffelijk werk heb ben geleverd. Hieruit kan, aldus spr., ook voor ons land een les getrokken worden, omdat hier nog al te vaak vele ouderen overladen zijn met werkzaamheden, die zij aan de jongeren niet willen of durven afstaan. De voorzitter van „Oost en West", de heer P. C. Woudsma, bedankte mej. Pos voor haar interessante causerie. Verder deelde spr. mede, dat, indien daarvoor voldoende belangstelling blijkt te bestaan, de heer K van der Veer een leergang over Indië zal houden, die uit tien cursusavonden zal bestaan. Ofschoon het in dezen tijd zeer moeilijk is een goeden spreker voor een lezingavond te krijgen, is het bestuur der H.A.F.V. hierin boven ver wachting geslaagd. Op Donderdagavond, 19 De cember a.s., zal de heer P. B. Sanders, alhier, spreken over het maken, vergrooter. en het aam- brengen van verbeteringen bij lantaarnplaatjes. Waar het maken van projectieplaatjes altijd een dankbaar werk is, maar door kleinigheden dikwijls op teleurstelling uitloopt, belooft deze avond zeer interessant te worden, omdat spreker door practisch maken en projecteeren wil aan- toonen, dat door juiste behandeling het misluk ken tot een minimum beperkt kan worden. Aan de wanden van de zaal zal prijken een prachtige Focus-collectie. De Pluimvee en Konijnenfokkersvereeniging „Nut en Sport"' herdenkt dezer dagen haar 25-jarig bestaan. Zij viert dit, door het houden van een Nationale Tentoonstelling, in samen werking met de konijnenfokkersver. „het Ras konijn", van Hoenders-, Konijn-, Sierduiven enz. in gebouw ,,St. Bavo", Smedestraat. Momenteel zijn ingeschreven plm. 1100 die ren en wel 200 gr. hoenders, 200 krielhoenders, 100 sierduiven en 600 konijnen. Het geheel belooft voor de beide organisee- rende vereenigingen een groot succes te worden. Opening van de tentoonstelling Vrijdag 20 Dec. om 8 uur. Bii de Zaterdag j.l. gehouden examens voor den Bond van „Groote Schrijvers" „St Genesius" is te A'dam geslaagd voor stenografie in de Fransche taal 100 lettergr., mej. T. Hiep, Haar- WinterhulpNederland,DenHaagno.5553 Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no. 877 lem, leerlinge van mej. C. v. Schaik, Bronsteeweg no. 90, Heemstede. Voor denzelfden bond slaagden voor kantoor typiste de dames: J. Stolpers, J. Albers, T. Co- maita, M. Kuypers, C. Knape en I. Goossens. Deze leerlingen kregen haar opleiding in „St. Veronica", Spaarne 89, Haarlem. Afgevaardigden der afdeelingen van den Nocrdhollandschen Bond „Het Wit-Gele- Kruis" kwamen Zaterdagmiddag in café-restau rant Brinkmann te Haarlem bijeen, onder voorzitterschap van mr. A. Hendrix uit Amster dam. De voorzitter gaf een korten indruk van zijn gevoelens in deze dagen Wij hebben met elkaar een groot verdriet te dragen: ook zij. die onze tegenstanders zijn. zullen dat erkennen. Het past ons, als gemeenschapsmensch. ons dat verdriet van tijd tot tijd bewust te zijn. Een voordeel is, dat onze vaderlandsliefde vergroot is, evenals ons samenhoorigheidsgevoel. Spe ciaal in dezen tijd moeten wij op onze posten blijven. Bid en werk, is van meer dan gewone beteekenis. De grootere saamhoorigheid brengt mede. dat wij ons sociale werk meer nog dan vroeger moeten blijven behartigen. Daardoor groeit ook ons vertrouwen in de toekomst en spr. sprak de hoop uit. dat dit vertrouwen be stendigd zou mogen blijven. De voorzitter heette als nieuwe afdeelingen Bloemendaal en Wervershoof welkom. Nadat verschillende mededeelingen gedaan waren, werden de jaarstukken behandeld en goedgekeurd. Op de begrooting was een post uitgetrokken voor afdeelingen die door oorlogsgeweld hun contributieplicht niet zouden kunnen voldoen De afgevaardigde van Den Helder was dank baar voor deze geste maar hoopte toch. dat zijn afdeeling er geen gebruik van zou behoeven te maken. Dit stemde den voorzitter op zijn beurt tot dankbaarheid Tot hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren mr. A. J. H. Hendrix. R. Schlatmann (Haarlem) en N. J. Velzeboer (Purmerend). Bij de vaststelling van het jaarverslag bracht de voorzitter speciale hulde aan den secretaris van den Bond, burgemeester Sutman Meijer Men ban zich den Bond zonder den huidigen secretaris bijna niet indenken: hij is de spil van de geheele organisatie. Mr. J. de Vree. secretaris-generaal der Nat. Federatie Het Wit-Gele Kruis, sprak vervol gens over de ordening der gezondheidszorg Spr. ving zijn inleiding aan met een omschrijving van het ordeningsstreven. dat er op gericht is te komen tot een doelmatiger regeling van het maatschappelijk leven, waartoe als het meest geëigende middel kan worden beschouwd corporatieve opbouw van de maatschappij, d.w.z. opbouw naar bedrijfs. en beroepsgemeenschap pen; deze gedachte is niet van het laatste half jaar, maar werd, met name in Wit-Gele Kruis- kringen, reeds jaren gepropageerd. In dit ver band wees spr. op de groote verantwoordelijk heid. welke het Wit-Gele Kruis, dat een zoo groot stuk van onze gezondheidszorg vertegen woordigt, heeft ten aanzien van 't nieuwe, dat komen gaat. Uit den inhoud van het corporatieve streven, dat een volkomen natuurlijken opbouw van de maatschappij voorstaat, volgt noodzakelijk, dat dit streven niet beperkt dient te worden tot het sociaal-economische leven, maar ook op gebie den als de gezondheidszorg toepasselijk is Uiterraard zal met het speciale karakter van een terrein als dit rekening moeten worden ge houden. Uitvoerig ging inleider na, hoe de par ticuliere uitvoering wel het meest typeerende kenmerk is van deze sociale activiteit in ons land; dit karakter brengt noodzakelijk met zich mede differentiatie naar de levensbeschouwing, die juist hier een groote rol speelt, omdat de gezondheidszorg zoo diep in het leven ingrijpt. De corporatieve ordening bouwt op deze basis voort, Bjj de beschouwing van den bee taanden toe stand deed de inleider uitkomen, dat de ge zondheidszorg in ons land in vrijwel ieder op zicht uitstekend is. Dit behoeft echter niet uit te sluiten, dat wij trachten het systeem te ver volmaken. Behandeld werd vervolgens de mogelijke in richting van een corporatie voor de gezond heidszorg. welke, gebouwd op de particuliere in stellingen onder toezicht van de Overheid met haar eigen deskundige organen den dienst der volksgezondheid in zijn geheelen omvang zou bunnen behartigen. Spreker eindigde ztin be toog met te wijzen op de belangrijke taak, welke de besturen van de kruisverenigingen hebben bij de voorbereiding van de nieuwe or ganisatie Hoe verder de ordening in eigen kring gevorderd is door de versteviging van het ap paraat en door versterking van de samenwer king, des te gemakkelijker zal het zijn de cor poratieve gedachte te verwezenlijken. Na deze voordracht werden enkele vragen beontwoord. De vergadering werd daarna ge uit de praktijk gesteld en door den inleider sloten. Door „Kindervoeding" werden in de week van 9 Dec. tot en met 14 December 1940 5312 porties warm'eten verstrekt, m.l. in lokaal Rijksstraat weg 1425, Soendastraat 984, Zoetestraat 1399, Kamperstraat 602, Teijlerplein 692. voormalig Spaarndam 210. De derde ontmoeting van de kringzwemcom petitie van Haarlem en Nereus, die Zondagmid dag door H.P.C. in het Sportfondsenbad geor ganiseerd werd, scheen op een débacle uit te zullen loopen, daar een drietal juryleden veel te laat op het appèl verscheen, maar is door het uitstekende starten van den heer Veldhoff toch nog prachtig verloopen. Het rustige optre den van den starter had zijn goeden invloed op de zwemmers, waarvan er niet één een valschen start maakte. Binnen het uur zag de starter nog kans om 18 series over 100 meter af te wer ken. Het eerste nummer, de 100 meter borstcrawl heeren nieuwelingen, werd eerst beslist in de laatste serie, waarin K. van Lohuizen (DWR), p. Kramer (HPC) en A. Hoogland (Haarlem) aan den start verschenen. In dezelfde volgorde plaatsten de rivalen zich met slechts 0,1 sec. verschil. Lohuizen noteerde 1 min. 12,6 sec. In de voorgaande serie had reeds de DWR-man J. Snoeks een aardigen tijd gemaakt van 1 min. 13 sec., terwijl de H.P.C.-keeper E. Vrugt en de VZV-er J. Mijs met 1 min. 14,6 sec goede tijden maakten. Ook bij de dames was de strijd spannend. In de eerste vijf series waren er drie dames, die be neden de 1 min. 30 sec. kwamen t.w. mej. S. Verkes (DWR) 1.25,2 sec., M. Watzema (DWR) 1.25 sec., en L. Stokmans (HVGB) 1.27,6 sec., maar in de laatste drie series kwamen de cracks. De favoriet, de HPC-zwemster H. Bakker, was ook nu weer de snelste met een tijd van 1 min. 17,8 sec., in haar serie gevolgd door E. Leunis (DWR) 1 min. 21,6 sec. en I. Smit (HPC) 1 min. 23 sec. Nog drie dames kwamen goed voor den dag: t.w. Mej. G. Brands (Haarlem) 1.23,5 sec., G. Hellevanger (HPC) 1.23,4 sec. en de kleine Haarlem-zwemster T. Kamp in 1.24,4 sec. Het laatste nummer, de junioren estafette 3 maal 66 2/3 meter borstcrawl heeren, werd een prachtige overwinning voor HPC met de Geest, Mauritz en Siegmund in 2 min. 18,6 sec. DWR, dat na den rugslag op de vierde plaats lag, werkte zich door het goede zwemmen van J. Kollerie en A. v. d. Bogaerde prachtig naar de tweede plaats op, terwijl Haarlem en HVGB de derde en de vierde plaats bezetten. Het schoonspringen, dat aan het zwemmen vooraf ging voor de selectie van de stedencom- petitie, werd met een uiterst gering verschil een overwinning voor N. v. d. Voort (Haarlem), voor A Zomer (HVGB). Beide springers waren uit stekend op dreef en noteerden steeds behoorlijke cijfers van de uit niet minder dan vijf leden bestaande springjury. Doordat mevrouw Hols- ken niet aan de wedstrijden kon deelne men, sprong mej. Haase (Haarlem) met de hee ren mede. Ook zij gaf enkele goede sprongen te zien, die beloften voor de toekomst inhouden. In den stand der hoofdklasse is slechts één verandering gekomen: „De Treffers" verloor van „S.O.S." en Winfried 2 won van „O.Z.", waar door Winfried 2 op de derde plaats is gekomen, zooals verwacht werd won Winfried van O.Z., zoodat de topgroep der hoofdklasse er als volgt uitziet: Winfried S.O.S. Winfried 2 4 4 4 3 5 2 In de eerste klas staat thans S.O.S. 2 boven aan door 2 overwinningen, op Winfried IV en D.T.S. Ook Winfried 4 heeft een gelijk aantal verliespunten. G.T.T.C versterkte zijn positie door een overwinning op D.T.S. Wedstrijden van deze week: Winfried 1—SOS 1, 21 Dec.; SOS 2—OR 5, 19 Dec.; Winfried 4—IVO 20 Dec.; DTS—OR 5, 20 Dec.; GTTC—Winfried 3, 20 Dec.; OZ 5—IVO, 22 Dec.; SOS 3—GTTC 2,19 Dec.; Treffers 2— DTS 4, 20 Dec.; Winfried 5Treffers 2, 21 Dec.; OZ 4—Treffers 3, 20 Dec.; OZ 3—Winfried 4, 21 Dec. De Zondagmiddag te Heemskerk gespeelde wedstrijd had het volgende resultaat: St. Bavo—T.E.P.: J. J. StevensH. Rump 02 T BroekmanP. Hollenberg 11 J. Witteman—B. v. d. Kroft 1—1 H. WillemseJoh. v. d. Kroft 02 G. WillemseD. Rump 0 2 J. DiependaalC. Koek 11 L. J. FlorisA. v. Loenen 02 D. PronkP. Klaver 20 G. Baas—J. Dijt 0—2 J. de Haas—Jacv. v. d. Kroft 0—2 Totaal 515 Geboren: W. M. Keunen-Duijn, d.; A. C. de Wit-v. Baar, d.; M. J. Rumping-Duyn, d.; E. A. W. M. Brouwer-Denkers, d.; C. IJ. v. d. Kolk- Stoker, z.; J. F. Dingler-Stoutenbeek, d.; J. Fris-Koomen, d.; M. S. C. Gerritse-Huybrechts, d.; W. C. Aardenburg-Wijsman, z.; E. J. de Vries-Dijkstra, d.; M. v. d. Lem-v. d. Wardt, d.; A. W. de Jong-Spruyt, d. Overleden: D. Ledder, oud 55 jaar, Voor straat 30; J. Middelkoop, oud 44 jaar, Koning straat 69; M. C. Carstricum, 11 maanden, Alk- maarscheweg 282; J. M. H. van Reijn, 75 jaar, Stumphiusstraat 37. In het St. Joseph Rustoord, waar hij de laatste jaren verbleef, is Zondagmiddag in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer C. A. Zwager, oud-wethouder der ge meente. Met den heer Zwager is een bekend en ver dienstelijk burger heengegaan. Hij was Zaan dammer van geboorte, maar het grootste deel van zijn leven en zijn werkkracht heeft hij aan de gemeente Beverwijk gegeven, eerst als raadslid, welke functie hij gedurende niet min der dan 30 jaren heeft vervuld en later als wethouder, een ambt, dat hij twaalf jaren ver vuide, zij het dan met een onderbreking. Op 3 September 1902 werd de heer Zwager door de R. K. Kiesvereeniging naar den ge meenteraad afgevaardigd. In September 1916 werd hij tot wethouder gekozen, als opvolger van wijlen notaris C. H. Moens, en later fun geerde hij tevens als loco-burgemeester. Tal van zeer belangrijke beslissingen zijn mede door zijn toedoen tot stand gekomen We behoeven slechts te herinneren aan de dagen, dat de raad moest beslissen over het al of niet in bedrijf houden van de gasfabriek in verband met de noodzakelijkheid, om gas te betrekken van de Hoogovens, in welk geding de heer Zwager een vooraanstaande rol ver vulde, en voorts aan den bouw van een nieuwe R. K. Fröbelschool, die mogelijk werd dank zij de onder zijn leiding genomen actie voor het verkrijgen van een subsidieregeling. Strijd en teleurstellingen bleven hem tijdens zijn politieke loopbaan niet bespaard, doch de heer Zwager liet zich daardoor niet terug- schikken en zijn energieke werkkracht, die hii ook in het particulier zakenleven ontwikkelde, bleef tot op hoogen leeftijd ongeschokt. Ook in het vereenigingsleven heeft de heer- Zwager verschillende belangrijke functies be kleed. O.m. was hij penningmeester van de Ver eeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kenne- merland, commissaris van de Spaarbank Bever wijk en voorzitter van de Vereeniging voor Kinderbescherming, destijds een onderaf deeling van de St. Vincentiusvereeniging. Verder heeft hij deel uitgemaakt van het R. K. Schoolbestuur en van het bestuur van de R. K. Vereeniging van Wijkverpleging, Waarvan hij mede-oprich ter was. Ook is hij eenigen tijd voorzitter ge weest van het plaatselijk comité voor Katho lieke Sociale Actie, lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim en van de plaatse lijke schoolcommissie. Toen de heer Zwager in 1931 het raadslid maatschap neerlegde en zich uit het openbaar leven terugtrok, deed hij dat met een eervollen staat van dienst, welke respect afdwingt en die thans, bij zijn dood, velen in Beverwijk weer levendig voor den geest zal staan. Hij ruste in vrede. A.s. Zondag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de afdeeling Beverwijk van den R. K. Vrouwen bond werd opgericht. Het jubileum wordt gevierd met een Triduum, dat a.s. Woensdagmiddag om 3 uur in de kapel van het Rustoord zal beginnen, en dat Zater dagmorgen om half negen met een H. Mis voor de levende en overleden leden zal worden be sloten. Zondagmiddag komen de leden om 3 uur bij een in het K.S.A.-gebouw, waar Rector Bangert, uit Wijk aan Zee, een kerstlezing zal houden. De bekende oud-speler van V.S.V. Evert Hille kamp, is aan de ernstige verwondingen, die hij vorige week in de Van Leer's Walsbedrijven heeft opgeloopen, in het St. Antonius-Zieken- huis, na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten, overleden. r AMSTERDAM, 16 Dec. 1940. FLAUWE MARKT EN LATER NOG AFBROKKELENDE KOERSEN. Er waren heden weer geen factoren aan wezig, welke op de beurs van merkbaren in vloed konden zijn. Met de bestaande factoren, welke remmend werken op den ondernemings geest, blijft men rekening houden en het publiek blijkt nog steeds niet geneigd te zijn, op een hoopvolle toekomst vooruit te loopen. Men waagt zich niet aan rooskleurige voor spellingen, omdat alles nog in het onzekere verborgen ligt en daarom acht men het raad zaam, de verdere ontwikkeling, voornamelijk omtrent den internationalen toestand, waar van veel voor de toekomst afhangt, af te wachten. Aan zeer pessimistische overwegin gen geeft men zich ook niet steeds over, aan gezien men overtuigd is, dat de geheele wereld zich inspant en toebereidselen maakt, om den zeer gecompliceerden toestand in rechte banen te leiden, hetgeen veel arbeid en opoffering met zich brengt, maar met betrekking hiertoe men den moed niet verliest en alle zeilen bij- spant. Waltetreet heeft tegen het vorig weekeinde weer een traag en kleurloos verloop gehad. Aangezien het publiek niet geneigd was zijn posities uit te breiden, waren de belasting overwegingen weer van overwegenden invloed en sloot de markt meerendeels weinig veran derd, voor staalfondsen iets lager. De wijziging in het belastingstelsel in ons land, welke thans in het Verordeningsblad wordt afgekondigd, trekt de aandacht niet alleen wat de loonbelasting betreft maar ook de belasting op de winsten. Naamlooze ven nootschappen, coöperatieve vereenigingen zullen belast worden met opcenten op de winstbelasting, varieerende tusschen 150 en 200 opcenten en heffingen op bebouwde en onbebouwde eigendommen zullen tevens worden ingevoerd. Onder den invloed van een en ander opende de beurs heden in een niet geanimeerde stem ming. Het viel echter op, dat het aanbod geen groote afmetingen aannam en de zwakkere stemming voor een gedeelte op rekening kwam van de gewone terughoudendheid bij het doen van zaken. Op de Petroleumafdeeling opende Konink lijke Olie 1 pet lager waarna wegens verder licht aanbod nog een reactie volgde van 12 pet. Van Amerik. Oil shares werd Shell Union fractioneel lager verhandeld, terwijl Tidewater vrijwel onveranderd bleef. In den S^ïk*rhoek kwam voor H.V.A. eenig aanibod aan de markt en mede wegens gebrek aan vraag trad hierna een reactie in van 7 Vorstenlanden cultuur moesten 2 °/o prijsgeven en ook voor andere Suiker- aandeelen was de stemming zwakker. Op de Rubberafdeeling opende Adam Rubber ruim 10 lager, waarvoor slechts gering aanbod voldoende bleek te zijn. Er werd n.l. geen tegenprestatie geboden. De flauwe stemming voor het hoofdfonds deelde zich aan de minder courante soorten mede. De Tabaksmarkt was ook niet vast, omdat men zich ook hier van vraag onthield. Dien tengevolge werden Oude Deli en Deli-Bata- via circa 2 lager verhandeld. Senembah bleef echter voorloopig onveranderd. De Scheepvaartfondsen konden zich aan den invloed van de algemeene marktstem- ming niet onttrekken en was eveneens min of meer gedrukt. Scheepvaart Unie boekte een reactie van 34 Holl. Amerikalijn gaf 23 prijs. Javalijn IV2-2V2Kon. Boot ble.ef echter vooreerst op peil. Binnenlandsche industrieën ontmoetten eveneens eerder aanbod dan vraag, waarom de vorige prijzen niet konden behouden blij ven. Unilever boekte een reactie van 2 Aku en Philipslampen verloren ook circa 2 °/a. De Amerikaansche markt was in navol ging van Wallstreet ook niet geanimeerd. De opening was algemeen iets zwakker. Steels en Bethl. Steel werden bij eerste om zetten k y2 lager verhandeld. Republic Steel verloor Anaconda Copper circa en Kennecott circa Carfoundry en General Motors waren ook niet vast van toon. Vlieg- tuigaandeelen bleven verlaten. Spoorweg- shares toonden weinig verandering. On alle punten oleef de handel zeer be perkt. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor Nederl. Staatsfondsen licht verdeeld. De 33% 1938 was vaster en kon verbeteren. De oude Holl. schuld echter was ditmaal iets zwakker van toon. VERDER VERLOOP. Het verder verloop was wegens gebrek aan steun achteruitgaande, waarna de beurs on geanimeerd sloot. Kon. Olie brokkelde 1 2% in koers af. H.V.A. moest 36 prijsge ven. A'dam Rubber kwam niet tot herstel. Tabakken boekten verdere reactie van 35 pet. Scheepvaartaandeelen brokkelden voor Unies, Booten, Vaarten en Japanlijn 13 pet. in koers af. Ook Indische lnijen waren gedrukt. Unilever, Aku en Philipslampen konden zich ook niet op de openingsprijzen handha ven. Beleggingswaarden lagen stil. Prolongatie 2%. (Van onzen Haagschen redacteur) In een van de eerste dagen van Decem ber ontmoetten cenige mannen elkander in een café aan de Spuistraat te Den Haag, die over den verkoop van eenige kostbare schilderijen onderhandelden. De een bood, de ander trachtte te koopen en zij kwa men tot een vergelijk. De beide schilderijen zouden definitief worden verkocht en over gedragen in een huis aan het Hofwijkplein. Weinig kon de verkooper der schilderijen vermoeden, dat de jongeman, die tegenover hem zat, in dienst stond van de politie. Het geval ligt zoo. Aan het Bankaplein in Den Haag staat een groot huis, dat tot 14 Mei bewoond werd door een der leden van de Fransche legatie, sinds dien dag echter leeg staat en onder bescherming van het Ameri kaansche Consulaat. In dit perceel nu werd een der laatste dagen van November een in braak gepleegd. 1 December althans bemerkte 's avonds een nachtwaker, dat aan de achter zijde een ruit was gebroken en dat zich ver moedelijk een onbevoegde toegang tot de wo ning had verschaft. Daags daarna kreeg de po litie aangifte van de zijde van het Amerikaan sche Consulaat en bij onderzoek bleek in deze luxueus ingerichte woning vrijwel alles over hoop te zijn gehaald. Daar waren enkele schil derijen uit de lijsten gehaald en kleedingstuk- ken ontvreemd, o.m. een heerenbontjas. Aan vankelijk tastte de politie bij het zoeken naar een oplossing van dit raadsel geheel in het duister, totdat het haar ter oore kwam, dat men Jn de stad bezig was eenige schilderijen onder de hand te doen verkoopen. Zij belastte oen harer jongere ambtenaren, den heer Terp stra, met het onderzoek in deze zaak en wist hem in te lasschen in deze leurgeschiedenis. Deze ambtenaar kreeg contact met eenige menschen en, gelijk reeds gezegd, kwam hij tot een afspraak in de Spuistraat, waarna defini tieve overdracht op het Hofwijkplein zou ge schieden. Bij deze definitieve overdracht ontpopte zich de kooper als politieman. Hij legde beslag op de schilderijen en leid de de arrestatie van de beide bewoners van 't perceel, de gebroeders F. en R. J., respec tievelijk 47 en 43 jaar oud, in. Even later kon ook de hand worden gelegd op den heler van de andere gestolen goederen, den 45- jarigen J. A., caféhouder aan de Lange Beestenmarkt. De beide schilderijen bleken stukken te zijn van zeer groote waarde; het eene is een voor stelling van het H. Huisgezin en van de hand van Joachim Antonisz Uijtewael (15661658), het tweede, een mansportret voorstellende, is van een onbekenden meester. Beide paneeltjes zijn op hout geschilderd en'hebben, naar ken ners verzekeren, een waarde, die in de duizen den guldens loopt. De beide aan het Hofwijkplein gearresteerde personen waren colporteur van beroep. De oudere deed zich voor als de heler; hij woon de slechts veertien dagen in pension bij zijn broer. De jongere heeft eigenlijk de inbraak gepleegd en heeft een bewogen leven achter zich. Hij heeft jaren lang gediend in het Ned Ind. leger, kwam daarna met verlof naar Ne derland, een flinke kas op zak, zette de bloe metjes flink buiten en wilde toen terugkeeren naar Indië. In Marseille aangekomen echter begaf hem verder de lust, om zich verder naar onze koloniën te begeven; hij had nog eenige duizenden guldens bij zich en wist deze in Marseille „stuk te slaan". Toen hij geheel op zwart zaad kwam te zitten, nam hij ten einde raad dienst in het Fransche Vreemdelingen legioen, waarbij hij o. a. in Marokko zeven jaar lang dienst heeft gedaan. Hij was in het bezit van een 6-tal militaire onderscheidingen, o. a van het Croix de Mérite. In den laatsten tijd was hij naar Nederland teruggekeerd en poogde hij op de hierboven aangegeven wijze in zijn onderhoud te voor zien. Hij had de gelegenheid tot viermaal toe een bezoek te brengen aan het onbewoonde perceel op het Bankaplein en kon aldus suc cessievelijk zijn bult binnenhalen. Hi.i bleek behalve de voorwerpen, die de politie reeds had gemist, nog een tweetal Perzische tapijten, als mede zestig dubbele stukken zeep, te hebben ontvreemd. De Centrale Opsporingsdienst, onder leiding van de heeren Poele en Struijck, wisten spoe dig de hand te leggen op den heler, den hier boven reeds genoemden caféhouder J. A Deze was belast met den verkoop van de schilderijen en de andere ontvreemde voorwerpen. Voor de kleedingstukken had hij 30 en voor de zeep ƒ23 gemaakt. Een dames-bontmantel verkeert reeds in staat van bewerking en zou eenmaal de vrouw van den heler hebben getooid. De heeren-bontjas, met een kostbaren Astrakan- kraag, verkeerde eveneens in staat van bewer king en zou den heer des huizes, den caféhou der zelf, binnen enkele dagen hebben gesierd. Een der beide Perzische tapijten had bij ver kocht voor 150, het tweede bevond zich in eer. van de lokalen van een veiling en werd daar in beslag genomen. Enkele andere voorwerpen had hij beleend. Alles, waarvan de politie da ontvreemding kon vaststellen, is terug gevon den en in beslag genomen. Het drietal is ge- arrresteerd. Het onderzoek gaat voort. In den loop van Zondag bereikte de poli tie het bericht, dat in de Kraaienlaan een inbraak was gepleegd, er wat niets ont vreemd. Even later ging de telefoon, in de Laan van Poot was een inbraak gepleegd en waren o. m. negen overgordijnen ont vreemd. Even later werd weer getelefo neerd, in een ander perceel, eveneens in de Laan van Poot een inbraak, waarbij een aantal postzegels werd ontvreemd. Weer een tijd later en weer per telefoon weer een inbraak in de Laan van Poot in een derde perceel. De dader was door het blaffen van een hond opgeschrikt en op de vlucht geslagen. En zoo ging het voort De politie beschikt over een papieren geheu gen. Als zij een bepaalde inlbraak goed be schouwt, herinnert zij zich vaak en het- innert zij het zich niet, dan kan zij het in haar archieven nagaan dat in het verledc:. reeds op soortgelijke wijze inbraken zijn ge pleegd. Zoo was het hier het geval. In ai dez: vier gevallen had de inbreker zich op dezeit- de wijze toegang verschaft. Hij had een glas- in-lood-raampje opengebroken, een raam geo pend en zich toegang tot het betreffende per ceel verschaft. Deze wijze van opereeren ge leek zooveel op de manier, waarop een jaar geg leden een aantal inbraken werd gepleegd, dat de politie onwillekeurig tot identiteit van den dader moest besluiten. Een jaar geleden,- eind Maart 1939, werd een serie van ongeveer twintig inbraken gepleegd alle in dezelfde buurt. Daar waren er bij aan den Aaronskelkweg, aan de Mozartlaan, aan de Ananasstraat en twee in dezelfde perceelen als die, waarin hij in den nacht van Zaterdag op Zondag een inbraak had gepleegd. Voor deze serie van twintig inbraken was destijds de 24-jarige groentenboer D. K. aan gehouden. Hij had de misdrijven bekend en was deswege voor de geheele serie tot twee maanden gevangenisstraf en drie maanden voorwaardelijk veroordeeld. De politie, die m deze serie van twintig inbraken volkomen de zelfde wijze van werken terugvond als in deze nieuwe inbrakenreeks, toog naar haar ouden bekende en bevond, dat hij Zondagmiddag aan het schaatsenrijden was geslagen. Zij wachtte hem dus op, niet met een kop anijsmelk, doch met de boeien. De dader bekende en de buit kon vrijwel ge heel in beslag worden genomen. De dader bleek een zeer huiselijk jongmensch te zijn. Hij was verloofd, had binnen korten tijd trouwplannen en dacht zich op de boven omschreven wijze te voorzien van al die voor werpen, die een jong paartje zoo gaarne in hun woning zou zien. Dat was de reden waarom hij in een der huizen een 7-tial overgordijnen stal. Hij stal verschillende lepels, messen, vorken en dergelijke voorwerpen van practisch nut, doch waar hij de kans zag, liet hij het geld niet ge heel onaangetast. Uit een der huizen stal hij uit een bureautje een bedrag van 40. Van het een komt het ander. Toen de politie bezig was hem te verhooren, heeft zij hem tevens nog eens getest op eenige andere in- braakjes van den laatsten tijd en inderdaad, het jongmensch bleek ook een tweetal inbra ken in Wassenaar op zijn kerfstok te nebben. Hij had daar onder meer een groot® cactus ge stolen, om die daags daarna aan zijn meisje, die dien dag jarig was, te kunnen aanbieden. Zü hield echter niet van deze stekeligheid, weshalve hij cactus met pot en al aan zijn moeder offreerde. Bij diezelfde inbraak bracht hij uit den tuin een bos bloemen mee. Voorts heeft hij nog in Lisse uit een bouw keet een passerdoos en eenige teekenbenoo- digdheden „meegenomen" en in Delft een schrüfmachine gestolen. Hij was op den avond van Zaterdag op weg naar Scheveningen, trof echter op den Bad huisweg een onbeheerd rijwiel aan, bemach tigde dit en besloot te gaan opereeren in de wijk. waar hij reeds verleden jaar met eenig succes had „gewerkt." Alle voorwerpen zijn, gelijk gezegd, in beslag genomen. Alleen de zeven overgordünen zün rechtstreeks aan den bestolene teruggegeven, omdat deze anders 's avonds zijn woning niet kan verduisteren. ERGENS IN ITALIË, 16 Dec. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no, 192 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In het grensgebied van Cyrenaica duurt de druk van de vijandelijke strijdkrachten voort. Onze luchtmacht heeft den gepantserden afdee lingen van den vijand zware verliezen toege bracht. Aan het Grieksche front zün nieuwe aanval len van den vü'and afgeslagen. Tijdens hevige gevechten zijn gevoelige verliezen geleden, zoo wel door den vijand als aan onze züde. In Oost-Afrika heeft een vüandelüke lucht aanval op Assab schade aan eenige gebouwen in de stad veroorzaakt. BERLIJN, 16 December (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In den nacht van 14 en 15 December heb ben gevechtsvliegtuigen aanvallen gedaan op Londen en andere voor den oorlog belangrijke en militaire doelen in Zuid-Oost-Engeland. Voor een Engelsche haven werden opnieuw mijnen gelegd. In den loop van den dag onder nam de luchtmacht met het oog op het weer slechts verkenningsvluchten. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen op het gebied van het Duitsche Rijk een aantal brand- en explosieve bommen geworpen. Te Berlijn konden eenige zolder- branden snel gebluscht worden. Eenige huizen, waaronder twee ziekenhuizen, werden bescha digd. Het verkeer op een spoorlijn werd tijde lijk gestremd. In andere plaatsen is slechts lichte schade aan gebouwen aangericht. Te Herford is een kerk door bomtreffers vernield. In een fabriek in Midden-Duitschland werd een brand in de kiem gesmoord. De productie ondervindt geen belemmering. Vier burgers zijn gedood, twaalf gewond. Een vijandelijk vlieg tuig werd bij het naderen door nacht jagers neergeschoten. De Duitsche luchtmacht heeft geen verliezen geleden." IJMUIDEN, 16 Dec. Visch. Tongen 4.405.80. kleine Schol 39.00, Schar 38.00, kleine Schar 12.0020, Bot 60.0070, alles per 50 kg. Con- signatievisch: Wijting 20—27.50, kleine Schar 14.0017, Haring 25.0026, Saralne 22.0050, alles per 50 kg. Spiering 7578 cent per kg. Kustvisscher 209 634. Open booten: IJm. 328 83.IJm. 344 2o. ZoetwatervischSnoek 80, Snoekbaars 125— 132, Baars 6480, Karper 70, Blei 38, Voorn 23 36 cent, alles per kg. Open booten: IJm. 337 28.50, IJm. 367 25.—# IJm. 30 144.—, IJm. 37374 88.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4