Een zevenmijls- laarzenstap 1 v Hoe Roosevelt Engeland denkt te helpen W*&et wat tl eat! SMIT'S mm Jaarbeurs-Restaurant Verduistering "ar Verstrekking Kerstgave Wie wordt Finlands nieuwe president? Luchtactie beperkt tot verkenningen 'f- VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 - AVONDBLAD J' DE LOONBELASTING De vliegtuigproductie der Ver. Staten Geen leening maar levering Van goederen WEIHNACHTS-' STOLLEN Ie SOORT Duitsch weermachtsbericht HOTEL „DE BEURS CAFÉ-RESTAURANT „DE LA PAIX" DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESl AD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22760 /-. Weer stagnatie in treinverkeer Opnieuw bij Leidschendam 1 Voor ondersteunde werkloozen Misverstand over den aftrek van f 100 Landarbeiders en de ontslag verordening SPAANSCH MISSIONARIS IN CHINA VERMOORD Nieuw Amerikaansch lucht doelgeschut Russische rivieren toegevroren Verklaringen van Huil Luxe Bakkerijen HAARD- EN KACHELBLOKKEN Jonkers Houtzagerij en Houthandel DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Brand in Zweedsche kruitfabriek Smokkelaars loopen tegen de lamp ifëifi WMwm TrnrrHTHIII'l De bommen op Bazel Zwitsersch protest te Londen Berucht oplichter krijgt vier jaar Zijn 38ste veroordeeling Vele dooden bij explosie in Cincinnati Gasontploffing in Amerikaansche kolenmijn HOTEL „SCHXMMELPENNXNCK" VERGA D E R ZALEN LEIDSCHESTR. 67-71 - AMSTERDAM Speciaal ingericht voor het ontvangen van GROOTE GEZELSCHAPPEN tot 500 personen Speciale Gezelschapsiarieven Perfecte Keuken HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct„ Ingez mededeelingen 50 cent. idem op pag één 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Wij willen niet beweren, dat de secretaris-generaal van Finan ciën vergeleken zou kunnen wor den met den vervaarlijken reus uit het sprookje van Klein-Duimpje, maar wel dienen wij te erkennen, dat hij met de afgekondigde nieuwe fiscale besluiten een zevenmijlslaarzenstap heeft gezet in de goede richting van een hoognoodige vereenvoudiging en centralisatie en so ciaal rechtvaardiger making van ons ho peloos gecompliceerd, verouderd en niet altijd even billijk belastingstelsel. Wat is er al niet geschreven over en gedokterd aan ons belastingstelsel en hoe bitter weinig heeft het geholpen. Herinneren wij slechts aan de plannen voor een directe heffing aan een der vele kleine inkomstenbronnen, waarover indertijd zooveel te doen is geweest. Thans zal een heffing aan een der groote en belangrijk ste en meest algemeene inkomstenbron nen voor den Staat in den vorm van een door de werkgevers namens den Staat af te houden loonbelasting worden doorge voerd. Wij kunnen, gezien de noodzake lijkheid voor den Staat om zijn inkom sten te vergrooten en gezien ook het groote belang van het zoo veilig moge lijk stellen onzer valuta, de instelling van een loonbelasting, die tenslotte de inkomstenbelasting zal moeten vervan gen, slechts van harte toejuichen. En dit niet enkel omdat de plicht van den be lastingbetaler daardoor overzichtelijker wordt, zoodat een ieder met één oogop slag zien en van te voren weten kan, waaraan hij toe is een niet te onder schatten psychologisch voordeel, dat den wrevel over te veel verschillende en daardoor als bijzonder hinderlijk onder vonden belastingen goeddeels zal weg nemen maar ook omdat bij deze loonbelasting een sociale rechtvaardig heid wordt betracht, die door middel van progressiviteit doelbewust rekening houdt met de draagkracht van ongehuwden en gehuwden, kinderlooze en kinderrijke gezinnen. In het gevolgde systeem wordt op rechtvaardige wijze voldaan aan een verlangen, dat vooral door de katholie ken hier te lande, die vooraan staan in de rij der kinderrijke gezinnen, tot in den treure werd geuit. Deze fiscale maat regel moet dan ook beschouwd worden ais een goed en gewichtig stuk sociale politiek, dat van een beginsel uitgaat, hetwelk door de katholieken krachtens hun geloofsovertuiging en hun levens opvatting werd verkondigd en (sommi gen zeggen misschien niettemin, maar wij zeggen dus) strekt tot heil van volk en land. Met deze opmerking bedoelen wij geenszins voor de katholieken het monopolie op te eischen van de maat schappelijk gezonde gedachte, die rich ting heeft gegeven bij de vaststelling van de normen en maatstaven bij deze nieuwe belasting, het feit, dat zij door anderen werd tot stand gebracht, toont duidelijk, dat dit een onjuiste en onge paste aanmatiging zou zijn. Maar waar anderen op louter natuurlijke gronden het goede kunnen voorstaan, hebben de katholieken nog bijzondere en dwingen de redenen van bovennatuurlijken aard om het goede te steunen, te bevor deren en te bewerken. Het is wellicht niet overbodig om daarop te wijzen, want alles wat door katholieken wordt voor gestaan, wordt nog al te gemakkelijk als particularisme gedoodverfd, terwijl het in werkelijkheid van groot en zuiver na tionaal belang blijkt en als zoodanig wordt erkend, wanneer het door ande ren wordt verwezenlijkt. De Nederlandsche Spoorwegen, die het door de huidige tijdsomstandigheden toch al niet gemakkelijk hebben, worden den laatsten tijd nog meer in het regelmatig uitoefenen van de werkzaamheden bemoeilijkt door nieuwe te genslagen. Met veel moeite was men er in geslaagd, het verkeer na het spoorwegongeval te Leidschen dam over enkel spoor weer doorgang te doen vinden. Tegen het vallen van den avond echter is Dinsdag door onbekende oorzaak de draad van de bovenleiding boven dit spoor gebroken, waardoor men in den ouden toestand terugviel. Kon Dinsdag en hedenmorgen de N. Z. H.- tram het passagiersvervoer overnemen, des avonds was dit niet het geval, omdat de trams maar tot 19 uur rijden. Het reizigersverkeer werd derhalve weer omgelegd en geschiedde weer over Harmeien en Breukelen. Door de verduistering zijn de spoorwegen niet in staat 's nachts werkzaamheden aan de bo venleiding uit te voeren. Tegen het aanbreken van den dag is het gerequireerde personeel met man en macht aan het herstel begonnen en na korten tijd is men met het werk gereed gekomen, zoodat het verkeer over enkel spoor tusschen Leiden en Den Haag kan worden on derhouden. saaJ&ë' - W*> Voor koningin Elisabeth van Engeland is een speciale auto- gemaakt, die geheel ge pantserd is. Op onze foto de koningin bij het verlaten van haar pantserwagen in Londen (Ass. Press.) Zonsondergang 18 Dec. 17.28 Zonsopgang 19 Dec. 9.47 Maanopkomst 21.43 ondergang 11.50 De waarnemend secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het Departement van Sociale Zaken, heeft aan de gemeentebesturen per cir culaire medegedeeld, dat hij heeft besloten, goed te keuren, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen, boven hun gewone steunuitkeering, een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerst- gave mag wederom bedragen 25 pCt. van het bedrag hetwelk de betrokkenen over de week van 8 tot en met 14 December a.s. aan uitkee- ring ontvangen. Hij vestigt er de aandacht op, dat niet mag worden toegekend 25 pCt. van het theoreti sche steunbedrag, berekend volgens artikel 6 of 18 der steunregeling, doch 25 pCt. van de werkelijke uitkeering (waarin begrepen eventu- eele brandstoffenbijslag)die de ondersteunden over vorengenoemde week ontvangen. Deze Kerstgave van 2'5 pCt. kan eveneens wor den toegekend over den extra-bijslag, die aan inwonende kinderen wordt uitgekeerd, alsmede aan degenen, die een tegemoetkoming ontvan gen in verband met hun werktijd, korter dan 36 uur. Ook in laatstgenoemde gevallen dient de Kerstgave te worden berekend over het net to-bedrag der tegemoetkomingen. Aan de werkloozen, die in de betreffende week bij de werkverruiming zijn geplaatst, kan over die week geen Kerstgave worden toegekend. Ten aanzien van deze personen zal de Secretaris- Generaal bij afzonderlijke circulaire nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering uit hun werk- loozenkas genieten, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voorzooverre zij aan kas- uitkeering plus eventueelen kasbijslag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. In de kosten der verstrekking van de Kerst gave aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen, zal uit het werkloosheids-subsidie fonds dezelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van werkloozenzorg. Uit informaties door abonné's hebben wij den indruk gekregen, dat misverstand bestaat om trent den aftrek van f 100 voor de loonbelasting. Velen meenen, dat de bedragen van het maandinkomen, in de tabellen opgegeven, nog moeten worden verminderd met f 8,33 (1/12 van f 100), om het juiste belastingplichtige inkomen te berekenen. Dit is evenwel niet juist, want de in de officieele tariefstaten gegeven cijfers zijn berekend volgens een methode, waarbij met den f 100 aftrek reeds rekening is gehouden. Van het departement van Sociale Zaken is het volgende rondschrijven aan de gemeente besturen uitgegaan: Aangezien in het rondschrijven van 15 Juli 1940 werd bepaald, dat na 5 Juli 1940 perso nen slechts in de steunregeling kunnen worden opgenomen, indien hun namen voorkomen op de bekende, door de werkgevers opgemaakte en door de arbeidsinspectie voor aceoord geteeken- de lijsten, doet zich momenteel de moeilijkheid voor, dat in feite ontslagen arbeiders in den land- of tuinbouw niet in de steunregeling kunnen worden opgenomen, omdat hun werk gevers weigeren een ontslagvergunning aan te vragen. Deze werkgevers hebben zich op het standpunt gesteld, dat „landbouwbedrijven of tuinbouwbedrijven" niet vallen onder „Ge- werbebetrieben", genoemd in het eerste uit voeringsbesluit van 11 Juni 1940, betreffende 't beperken van werk. Sommige kantonrechters hebben zich reeds voor deze meening uitgesproken, in verband waarmede termen zijn gevonden, voorloopig goed te keuren, dat ontslagen landarbeiders, die lid zijn van een werkioozenkas voor land arbeiders, indien zij niet voor het doormaken van een wachttijd in aanmerking komen en ook overigens aan alle terzake gestelde eischen voldoen, in de steunregeling worden opgeno men, tegen overlegging van een ontslagbewijs, geteekend door den laatsten werkgever. HELSINKI, 18 Dec. (V.P.B.) Nu president Kallio om gezondheidsredenen zijn post heeft neergelegd, staat Finlands binnenlanösche po litiek in het teeken van de op 19 dezer vast gestelde verkiezingen voor den nieuwen presi dent, die de rest van de ambts-periode tot 1943 zal hebben te vervullen. Om te scherpe tegen stellingen van welken aard ook te vermijden, zal de keuze van den nieuwen president worden vastgesteld door dezelfde kiesmannen, die hiermede waren belast in 1937, toen president Kallio werd gekozen. De tot de verschillende politieke groepen behoorende kiesmannen heb ben de aangelegenheid in den boezem van de partfj besproken en zullen morgen, 19 Decem ber, zonder dat er sprake- is van een openbare gedachtenwisseling overgaan tot de verkiezing, onder leiding van minister Ryti. Voor de verkiezing tot president moet men over de absolute meerderheid van stemmen be schikken. Wordt einze bij de eerste stemming niet bereikt, dan volgt een tweede stemming. Blijft de zaak dan ook onbeslist, dan wordt er voor de derde maal gestemd over de candida- ten die bij de eerste verkiezingen zijn uitgeko men met het hoogste aantal stemmen. Wanneer de stemmen staken, wordt door het lot beslist. De verkiezing van den nieuwen staatspresi dent is een zuiver Finsch-binnenlandsche aan gelegenheid. De door het volk aangewezen kiesmannen kiezen het staatsopperhoofd door het uitbrengen van hun stem. Ongetwijfeld zal de uitslag der verkiezingen de stemming van het volk weerspiegelen in dezen tijd van gewel dige evolutie in Europa. Als candidaat worden onder het Finsche volk tal van namen ge noemd, o.a. die van den vroegeren president Svinhufvud en van den tegenwoordigen mi nister-president Ryti, die beiden zeer populair zijn. Verder wordt nog genoemd de tot den kring der jongere politieke krachten van Fin land behoonende gezant in Berlijn, Kihimaki. Het is moeilijk te voorspellen, aan wien het Finsche volk de leiding van den staat zal toe vertrouwen. WASHINGTON, 18 Dec. (D.N.B.) Ambtena ren van het ministerie van Oorlog der V.S. heb ben verklaard, dat er nog geen enkele machine is afgeleverd van de opdrachten aan vliegtuigen, welke het Amerikaansche leger van Juli tot October tot een gezamenlijk bedrag van een mil liard dollar verstrekt heeft. Op het oogenbhk worden er eenige honderden vliegtuigen per maand gemaakt en afgeleverd, doch die zijn veel vroeger besteld. In dit verband wijst de New York Post op den achterstand bij de vliegtuig productie en vooral op moeilijkheden bij de in schakeling van de automobielindustrie. Het blad constateert daarbij, dat de geheele vliegtuig industrie der Ver. Staten in Januari slechts tweederde van de voorgestelde hoeveelheid zal kunnen bouwen. Wat de productie aan bom bardementstoestellen betreft, in December zijn er tot dusver slechts tien zware, 30 middelzware en 27 lichte machines gemaakt, alsmede 21 af- weervliegtuigen en 7 eenmotorige machines. VATICAANSTAD, 17 Dec. (Stefani). Men verneemt hier dat Chineesche roovers met ge weerschoten den Spaanschen missionaris Ricar- do Ponson hebben gedood. Deze Jezuiet was 61 jaar oud en behoorde tot het Apostolisch Vica riaat Woejoe. NEW YORK, 18 Dec. (D.N.B.) Volgens de New York World Telegram zal de volgende week te New York een nieuw, electrisch lucht doelgeschut gedemonstreerd worden. Het moet geschut zijn, waarbij de ontladingen aonóer geluid en zonder rookontwikkeling geschieden. Het is volgens het blad ook gosdkooper en lichter dan het geschut, dat thans gebruikt wordt. MOSKOU, 17 Dec. (D.N.B.) Op de waterwegen der westelijke en der Dnjepr-Dyna-binnenvaart- besturen is het transport van goederen stop gezet. De scheepvaart op den Dnjepr, die bij Kief en bij Dnjepropetrofsk dichtgevroren is, werd gestaakt. Ook op den Don, waar ijsgang is ont staan, heeft het scheepvaartverkeer opgehouden. WASHINGTON, 18 Dec. (D.N.B.) In de gisteren gehouden persconferentie heeft president Roosevelt zich uitgesproken over de kwestie der Amerikaansche hulpverlee- ning aan Engeland. Roosevelt gaf als zijn meening te kennen, dat een versterking der militaire macht van Engeland tevens de beste verdediging vormt voor de Ver. Sta ten. In dit verband betoogde hij opnieuw, dat voor de Amerikaansche defensie een toeneming der productie, zoowel op de scheepswerven als in de wapenfabrieken van de grootste betee- kenis is. De orders uit Engeland, aldus de pre sident, zijn daarom zoo belangrijk, omdat zij mede tot deze productiestijging bijdragen. Ba naal noemde Roosevelt de voorstellen om de Johnson-wet en de neutraliteitswet te veran deren en Engeland credieten te verleenen. Ba naal noemde hij het ook, Engeland een som gelds ten geschenke te geven, en de Amerikaan sche belastingbetalers daarvoor te laten opko men. Er zijn andere wegen en middelen en deze worden thans onderzocht. Roosevelt zelf zweeft het volgende voor den geest: Men zou de toekomstige Engelsche orders kunnen overnemen en ze in Amerikaansche orders veranderen. Zijn de bestelde goede ren gereed, dan zou men ze naar Engeland kunnen sturen en ze den Engelschen ofwel uitleenen ofwel onder hypotheek verkoopen. Na afloop van den oorlog zal Engeland aan Amerika geen leeningen behoeven terug te betalen, doch uitsluitend goederen tegen goederen behoeven uit te wisselen. Dat geldt zoowel van koopvaardijschepen als van oorlogsmateriaal. Op de vraag wie het eigendomsrecht over de naar Engeland gestuurde schepen en oorlogs materiaal zal hebben, antwoordde Roosevelt, dat deze eigendomskwestie een juridische spits vondigheid is, die hem niet interesseert. Toen iemand erop wees, dat de door hem voorge stelde methode de Vereenigde Staten eventu eel in nog sterkere mate bij den oorlog kan be trekken, antwoordde de president, dat dit niet het geval zal zijn, aangezien hij slechts wil voortzetten hetgeen Amerika thans reeds doet, ,n.l. Engeland naar beste vermogen met oor logsmateriaal helpen. Evenwel moet hij voor zijn methode de toestemming zien te krijgen van het Congres, dat vooral zijn goedkeuring moet hechten aan het uittrekken van de mid delen welke noodig zijn om nieuwe fabrieken en werven te bouwen. Op de vraag, of de Vereenigde Staten goe deren op Amerikaansche schepen naar Enge land zullen zenden, antwoordde Roosevelt, dat zijn antwoord ontkennend luidt, indien men bedoelt, dat schepen onder Amerikaansche vlag en met Amerikaansche bemanning naar En geland zullen varen. Inzake de nieuwe bezetting van den post van Amerikaansche ambassadeur te Londen heeft minister Huil in de persconferentie medegedeeld, dat er nog geen beslissing omtrent den nieuwen ambassadeur genomen is. Voorts deelde hij mede, dat de Engelsche regeering nog niet om het agrément voor een opvolger van Lord Lo thian verzocht had. Ten slotte deelde Huil mede, dat het departement van Buitenlandsche Zaken niets te maken heeft met het bezoek van kolo nel Donovan aan Londen. In verband met de be perkte expeditiemoge lijkheden kunnen wij op 24 December geen bestellingen aannemen Telefoon 10876, 13714, 11643, 12193, 21521 Geschikt voor alle stookdoeleinden Franco huis - vanaf f 35.per ÏOOO K.G. Uit voorraad leverbaar. Transvaalstraat 5, Telef. 20649. Na 6 tnir 26998 Haarlem BERLIJN, 18 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 16 op 17 December op succesvolle wijze aanvallen met bommen ondernomen op Bir mingham, Londen en andere belangrijke mi litaire doelen in de Midlands. Op verscheidene plaatsen konden branden en ontploffingen worden waargenomen. Als gevolg van de weersgesteldheid bleef het op treden van het luchtwapen in den loop van den dag tot verkenningen beperkt. In Shef field werd geconstateerd, dat een stadswijk nog steeds in brand stond en dat er nog an dere afzonderlijke brandhaarden waren. Eenige Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht van 17 op 18 December bommen in Zuidwest-Duitschland. Op twee plaatsen werd geringe schade aan gebouwen alsmede brand schade veroorzaakt. Nachtjagers schoten in luchtgevechten twee vijandelijke vliegtuigen neer. Een Britsch vliegtuig werd door lucht doelartillerie neergehaald. STOCKHOLM, 18 Dec. (D.NB.) Dinsdag middag is een geweldige brand uitgebroken in een Zweedsche kruitfabriek te Carlskoga als gevolg van een ketelontploffing. Daar in de voorraden kruit de eene ontploffing na de an dere ontstond, moest de geheele fabriek ont ruimd worden. Het vuur verspreidde zich tot ongeveer 350 werkplaatsen. Des avonds om 9.30 uur gaf de staf der Zweedsche defensie een communiqué uit, waarin gezegd werd, dat de brand in de kruitfabriek bedwongen is. Op dat uur waren er drie zwaargewonden en vele licht gewonden. Na een uitgebreid onderzoek heeft de Alk- maarsche Politie een in het groot opgezette smokkelzaak, waarbij diverse tusschenpersonen hun medewerking verleenden, tot klaarheid we ten te brengen. Hierbij bleek, dat men te doen had met een goed georgamseerden smokkelhan del van Noordholland naar Noord-Frankrijk, welke den betrokkenen door groote winsten een niet onaardig voordeel opleverde. In den loop der vorige week wist de politie een groote partij levensmiddelen, die met een vrachtauto van Ber gen naar Alkmaar werd vervoerd, terwijl de noodige beseheiden ontbraken en zelfs de her komst niet kon worden opgegeven, in beslag te nemen. Uit het onderzoek, dat volgde en dat met allerlei moeilijkheden gepaard ging. aan gezien de belanghebbenden uiteraard poogden buiten schot te blijven, kwam vast te staan, dat niet alleen de Distributie wet, doch ook de Prijs - opdrijvings- en Hamsterwet schromelijk over treden was. Via allerlei tusschenhandelaren be landde men tenslotte bij den hoofddader, zeke ren B. te Bussum, die relaties in het Noorden van Frankrijk bezat om daar de waren van c» hand te doen. Voorts bleek, dat een groot kwan tum der levensmiddelen van een levensmidde- lenbedrijf te Den Helder afkomstig was, terwijl een te Alkmaar woonachtig zijnde winkelier, zekere S. M. H., ook als leverancier was opge treden in strijd met de op dit gebied bestaande bepalingen. Dat een en ander een zoet winstje opleverde, blijkt wel o.m. daaruit, dat koffie van f 1.per pond werd verhandeld voor f 2.75 per pond, terwijl vet van f 0.94 per kilo werd ge steld op f5.20 per kilo! Tegen alle personen, die zich met deze zaken hebben ingelaten, ook de tusschenhandelaren is proces-verbaal opge maakt. In beslag genomen zijn o. m. 4 balen koffie, 100 K.G. rijst, enkele emmers vet, een partij verpakt vet, ham in blik, leverpastei, bo terhammen worst, cacao, enz. Het onderzoek naar een partij ham en vet wordt voortgezet. Wachtend op een maaltijd Wintersche decoratie van een der hekken langs de grachten in de hoofdstad. (Foto pax-Hoiiand) GENèVE, 18 Dec. (D.N.B.). Naar aanleiding van het bombardement op Bazel heeft de kan tonnale regeering van Bazel den bondsraad ver zocht wijziging te brengen in de verduisterings voorschriften, zoodat althans in het Zwitsersche grensgebied niet verduisterd .behoeft te worden en het neutrale gebied beter wordt aangegeven. Te Bern heeft men er de aandacht op geves tigd, dat de gebeurtenissen van Maandag voor den Bondsraad geen aanleiding kunnen zijn om aan de verduisteringsbepalingen iets te veran deren. Indertijd hebben Engelsche vliegers, hoe wei Genève niet verduisterd was hun bommen op de stad geworpen. Het geheele gewicht van het Zwitsersche protest moet dan ook op de schending van het neutrale gebied gelegd wor den. Het politieke departement te Bern deelt mede: Nadat uit het onderzoek de Britsche natio naliteit gebleken is van de vliegtuigen, welke met schending van de Zwitsersche neutraliteit boven het gebied van Bazel hebben gevlogen, alsmede de Britsche herkomst van de op het S. B. B.-station van Bazel en de aangrenzende stadswijken geworpen bommen, heeft het Zwitsersche gezantschap te Londen opdracht gekregen, tegen dit nieuwe bombardement op een Zwitsersche stad met te meer nadruk te protesteeren, daar de volle maan en de sneeuw 't zich volkomen deden zijn en het den pilo ten mogelijk maakten, zich te oriënteeren. Het gezantschap zal volledige schadevergoeding ver langen en er opnieuw op aandringen, dat alle maatregelen worden genomen, om herhaling van deze incidenten te vermijden. De rechtbank heeft den beruchten Am- sterdamschen oplichter W. N. Veth wegens een serie van 14 gevallen van oplichting en verduistering veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Deze straf is het dubbele van den eisch van den officier van Justitie. Veth was op den Tweeden Pinksterdag tijde lijk ontslagen uit de strafgevangenis te Breda, waar hij een straf van drie jaar opknapte, waarvan hij pas ruim een jaar heeft uitgeze ten. Hij is in totaal reeds 37 maal veroordeeld. Nauwelijks was hij weer in vrijheid of hij be gon opnieuw met zijn brutale oplichterijen. Het kostte heel wat moeite, Veth weer in te reke nen, want hij gebruikte allerlei vermommingen. Soms was hij een metselaar in een.met kalk bespatte overall, dan weer hulde hij zich in de matrozenuniform en deed hij zich voor als lid van den Opbouwdienst. Herhaaldelijk verscheen zijn portret in de dagbladen met het bekende politioneele verzoek tot „Opsporing, aanhouding en voorgeleiding". Ten slotte kon hij worden gearresteerd. Reeds stond hij eenige weken ge leden te Haarlem terecht, waar hij een straf van acht maanden oogstte. In totaal «net de Bredasche straf mee zal hij dus nog zes jaar en zeven maanden moeten opknappen NEW YORK, 18 Dec. (D. N. B.) Bij een ont ploffing in een huis te Cincinnati zijn acht, vermoedelijk zelfs elf personen om het leven gekomen. Twaalf andere personen werden ge wond. Drie daarvan liggen waarschijnlijk nog onder het puin. Men neemt aan, dat er een lichtgasontploffing is ontstaan. NEW YORK, 18 Dec. (D. N. B.) Te Becley (Virginia) is een gasontploffing ontstaan in de kolenmijnen van Raleigh. Een tot dusver onbe kend aantal mijnwerkers is bedolven geraakt. Nog slechts vijf man heeft men in gewonden toestand naar boven kunnen brengen. In de schacht bevonden zich 47 mijnwerkers. LOGEER te AMSTERDAM in het CENTRAAL HOTEL DER A.M.V.J. Het eenige hotel met eigen overdekt xwembad, gratis toegankelijk voor hotelgasten. Kamer inclusief ontbijt f 3.50. IN RESTAUR. „AU CARRê DES CHAMPIGNONS" Dir. J. A. BIEMANS - TEL 3265 - EINDHOVEN vindt U een niterst gesoigneerde bediening. ROTTERDAM 99 Voorheen Gislderschekade 22 Thans gevestigd SCHIEH.ADE 112 Te bereiken met Wij hopen U spoedig weer tot Traml. 4614 onze vaste bezoekers te tno- TELEF. 44716 gen rekenen. Bel aanbevel. H. YPMA UTRECHT TEL. 13827

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1