Kader voor den Nederlandschen Arbeidsdienst OORLMUDE Opleiding in het kamp „Tilburg" I De gebeurtenissen in Noord-Afrika WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 MOLEST-VERZEKERING Élk Spoedige instelling De tijd is kort De methode der vorming Zware eischen Daginde eling Provinciale pers en Duitsche autoriteiten Nieuwe Gedeputeerde van Zeeland gekozen Architect Seelen overleden zijn nooit onschuldig, daarom tijdig nemen. CENTRALE COMMISSIE VOOR DE STATISTIEK De middenstand in Rotterdam HET SPOOR BRACHT UITKOMST Geen fusie tusschen stoom- zuivelfabrieken Inbraken te Terschuur en Voorthuizen Doodelijke aanrijding Nabootsing van postformulierem SMI BEVORDERING DER VOLKSGEZONDHEID De pharmacie op de Rijks-Messe in Leipzig WIJ LUISTEREN NAAR. Donderdag 19 December Rijwieldie ven en heler aangehouden Heling van prikkeldraad Door tram gegrepen en gedood Kind doodgereden HOCKEY De eenheid in de hockey- wereld „Decentralisatiedie van groot belang zal zijn' ONDERLINGE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ ASSURANTIE-BEZORGER! Commentaren in de Duitsche pers De nieuwe Aartsbisschop van Dublin Flandin heeft angina Onder tram geraakt en gedood Duisternis waarschijnlijk oorzaak van het ongeval Nederlandsche taal en letter kunde M. O. Staatsinrichting M. O. Tilburg, 16 December 1940. Op een prachtigen Decembermorgen ston den we op de hei ergens tusschen Tilburg en Gilze te midden van tweehonderd jonge mannen in grijsgroene uniform, die stram' in de houding stonden, terwijl langzaam en plechtig aan den vlaggemast de Nederland- sche driekleur werd geheschen. Kampcom mandant Hopman A. H. X. Kramers sprak een kort woordje, een opwekking voor het werk van den dag. Een kort commando en de vier groepen marcheeren af om hun dagtaak voort te zetten. Ben oogenblik waren we onder den indruk Van dit plechtige moment, toen begonnen we onzen tocht door het Opleidingskamp van het kader voor den Nederlandschen Arbeidsdienst, tot welken tocht wij waren uitgenoodigd door den kapitein van den Generalen Staf, J D. S Paters. Wy spraken daareven van jonge mannen, doch dit begrip moet zeer ruim worden genomen: de leeftijd van de mannen, die hier worden opgeleid, varieert van twintig tot vijfendertig jaar. Het zijn voornamelijk officieren en aspi rant-officieren van het Nederlandsche leger, die in dit kamp worden geschoold en opgeleid. Wij hebben de mannen aan het werk gezien, in de gymnastiekzaal, op de heide bij het aan leggen van sportvelden, in het bosch bij het hakken van hout, in de groote lescantine, waar dr. Van der Donk de rector van het BK Lyceum uit Eindhoven, een les gaf in paedago- giek. We hebben hun cantines en him slaap gelegenheden bezichtigd in dit eenvoudige, maar practisch en gezellig ingerichte kamp. We hebben een eenvoudigen maaltijd met hen ge deeld. En we hebben ook iets meegenomen van de geestdrift, waarmede deze mannen zich voorbereiden op hun nieuwe taak: Leiding te geren aan de Nederlandsche jongeman nen van allen rang en stand in den op te richten Arbeidsdienst Die Nederlandsche Arbeidsdienst, aldus vernamen wij op den vooravond van dn» excursie van Commandant Breunese, die met de organisatie van dezen dienst is be last, zal zeer binnenkort worden ingesteld. Moeilijkheden op technisch gebied, legering, kleeding en in het bijzonder de vorming van kaders maken het onmogelijk, dat reeds het volgend jaar een volledige jaarklasse zou kunnen worden opgeroepen. Een ovcrgangs Vorm is noodzakelijk en deze is zóó g-von- den. dat voor de eerste lichting uitsluitend vrijwiligers zullen worden opgeroepen. Ver wacht wordt dat met Maart a.s. 10.000 a 12.000 vrijwillig opgekomenen het eerste contingent zullen vormen van den Neder landschen Arbeidsdienst. In het sociaal-paedagogisch instituut, dat deze dienst wil zijn, moeten de jonge Nederlanders 8evormd worden tot flinke mannen, moeten zy loeren elkander te verdragen, eerbied en waar deering te hebben voor elkanders overtuiging, moet hun liefde worden bijgebracht voor onze taal en onze cultuur, moeten zij in één woord gevormd worden tot degelijke leden van een eensgezind volk. Het streven is, dat deze dienst zal worden een Nederlandsche dienst, gedragen door de sym pathie van het geheele volk. Ongeloofelijk belangrijk is de taak, aldus Commandant Breunese, die wij zijn aangevan gen en geweldig moeilijk is het, kaders te Normen voor dezen dienst. De tijd is kort, binnen eenige maanden moe ten de leiders voor dessen nieuwen dienst ge- feed staan. Daarvoor zijn vier opleidingskam pen voor middenkader en vier kampen voor het lagere kader opgericht. Dat de cursisten voor het. middenkader voor een groot deel zijn Serecruteerd uit voormalige officieren en onder officieren van de weermacht wil niet zeggen, dat de Arbeidsdienst een voortzetting is van het leger. Het lag echter voor de hand dat vele oud-militairen en zij, die zich op dien rang Voorbereidden, zich getrokken gevoelen tot dfczc hieuwe taak. Ook voldeden zij wat lichamelijke en geestelijke eischen betreft aan de gestelde Pormen. Bovendien is er naast de drie kampen met oud-militairen een kamp, waar adspi- ranten zijn gerecruteerd uit de burger maatschappij. De Arbeidsdienst wordt een geheel nieuwe dienst en de eenige maatstaf, die aan de toekomstige leiders wordt gesteld, is ge schiktheid en anders geen. L*e Commandant van het kamp Tilburg, 'uitenant ter zee le klasse A H. I. Kramers, heeft uiteengezet, hoe die nieuwe leiders wor den gevormd. De opleiding tot opvoeder van °hze jongens van 18 jaar zou wil deze goed «tin een studie van vele jaren eischen humers om de Nederlandsche jeugd van allen Tijdens de les, waarin de adspirant- leiders van den toekomstigen Neder landschen Arbeidsdienst in het kamp bij Tilburg onderricht ontvangen (Foto Pax-Holt and) rang en stand in den Nederlandschen Arbeids dienst te kunnen opvoeden tot eensgezindheid, onderlinge verdraagzaamheid, tot liefde voor den arbeid en tot vaderlandsliefde, moet men een grondige kennis bezitten van ons volk en onzen volksaard, daarvoor moet men zijn op geleid in tucht en in geestdrift, daarvoor moet worden aangekweekt liefde voor het beroep van jeugdleider, daarvoor moet worden aange kweekt sociale gezindheid en gemeenschapszin en bovendien moet nog worden aangeleerd de practijk van den arbeid en van het leiden van de lichamelijke opvoeding. Inderdaad, om zulke leiders te vormen, zijn eenige jaren een niet te lange tijd. Er zijn echter nu maar vijf maanden beschik baar. Men heeft thans cursussen ingericht, waarin men in dezen korten beschikbaren tijd den adspiranten toch een leidraad wil geven voor hun taak. De cursussen zijn zoo opgezet, dat de adspiranten aan de hand van het him geleerde door zelfstudie zich volkomen voor hun taak kunnen bekwamen Er wordt in deze kampen ontzettend veel van de menschen geëischt. Zonder geestdrift en een groote liefde voor een toekomstige roeping zou niets kunnen worden bereikt. En het succes van den Arbeidsdienst zal voor een groot deel afhangen van de wijze, waarop de eerste leiders hun taak opvatten. Op hen rust de plicht, den Arbeidsdienst te brengen tot het volk en dat volk te doen gelooven in het nut van dien dienst. Het is in de vier weken dat het kamp be staat gebleken, dat het mogelijk is, ook in ons nuchter volk vele personen van uiteenloo penden leeftijd te bezielen met geestdrift voor hun nieuwe roeping. Er wordt in het kamp van 's morgens kwart over zes tot 's avonds kwart voor tien onder grooten druk gewerkt. Het practische werk neemt vele uren in beslag, want iederen dag moeben de adspiranten onder leiding van op zichters van de Nederl. Heidemaatschappij vier uur aan een stuk werken aan het grondwerk voor de sportterreinen, aan het rooien van boomen, het aanleggen van wegen, enz., opdat iedere adspiirant het werk volkomen beleeft aan het eigen lichaam. Dan zijn er sportoefe- ningen en de exercitiën die iederen dag op den rooster staan. De theoretische vakken wor den gedoceerd door leeraren uit Tilburg en Eindhoven, terwijl leeraren van de Ned. Heide maatschappij het theoretisch landbouwonder wijs geven. Ondanks, misschien juist door het vele en inspannende \yerk, zijn de stemming en de geest in het kamp voortreffelijk. Er heerscht een goede kameraadschap tusschen de adspiranten, die, voorzoover het den dienst betreft, alle on derscheidingen van rang en anciënniteit heb ben afgelegd. Er heerscht vertrouwen tusschen de adspiranten en den staf. Het vertrouwen is gewettigd, dat deae cursis ten goede leiders zullen worden en van den Arbeidsdienst zullen kunnen maken een in stelling, die zeer veel goeds zal kunnen doen voor de volksopvoeding. Op aandrang van verschillende provinciale persorganen is het contact tusschen de Duit sche autoriteiten en de provinciale pers nau wer aangehaald, doordat in elke prov'incie, zoo als ook te Amsterdam en Rotterdam is geschied, speciale perschefs zijn aangesteld, die tot taak hebben minstens eenmaal per week oriënteerende conferenties met de provinciale pers te houden. Deze perschefs staan in nauw contact met de Presse-Abteilung im Amte des Reichskom- missars, waarvan de leider, de heer W. Janke, bovendien reeds in eenige provinciale hoofd steden speciale conferenties heeft gehouden naast die, welke dagelijks te 's-Gravenhage onder zijn leiding gehouden worden. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland Is in de plaats van den heer J. M. van Bommel van Vloten tot lid van Gedeputeerde Staten gekozen jhr. mr. A. P. C. de Casembroot, burgemeester van Westkapelle. In den ouderdom van 77 jaar is te Venlo overleden de architect H. H. Seelen. Onder zijn leiding kwamen om. tot stand het Gymnasium bet Zusterklooster met scholen en de scholen aan den Maagdenberg te Venlo, de postkanto ren te Helden, Horst en Venray en vele woon huizen. Dezer dagen vergaderde, onder leiding van den voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aalberse, mi nister van Staat, de Centrale Commissie voor de Statistiek. De voorzitter herdacht ojn. de leden Bonger en Van der Waerden, die der commissie door den dood ontvallen zijn. Hij deed vervolgens mededeeling van de werkzaamheden der subcommissie in het sedert de vorige vergadering verloopen tijdvak. De ver gadering behandelde een rapport van de sub commissie voor de vervoersstatistiek en maakte een voordracht op voor aanvulling der com missie. Ten slotte deed dr. Ph. J. Idenburg, direc teur van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, verslag van de wijze, waarop de werk zaamheden van het bureau zich sedert de vo rige vergadering hadden ontwikkeld. ger beroep en betoogde, dat hij onschuldig was aan het gebeurde. De advocaat-generaal Mr. Massink eischte evenwel bevestiging van het vonnis. De verde diger pleitte vrijspraak. Het gerechtshof zal over twee weken arrest wijzen. In een Dinsdag gehouden persbijeenkomst heeft de kort geleden ingestelde commissie tot behartiging van middenstandsbelangen bij den wederopbouw te Rotterdam „Midbouw", ge vormd uit leden van de drie middenstands ver- eenigingen, de doelstellingen van deze commis sie en haar taak uiteengezet. Deze commissie wil in algemeenen zin, want ook de niet-aangesloten middenstanders zuilen van de adviezen en het intermediair van deze commissie binnenkort profiteeren, door samen werking met de bevoegde instanties zorgen, dat bij de toewijzing van gronden en winkelpanden in het nieuwe Rotterdam de middenstandsbe langen naar rato en volgens lijnen van billijk heid behartigd zullen worden. De doelstellingen van de commissie, die men wil omvormen tot een stichting, waartoe de ver gunning der autoriteiten reeds is aangevraagd, luiden als volgt: Het zooveel mogelijk bevorderen van het toe wijzen van den beschikbaren bouwgrond, zoo wel voor huur als voor koop, voor den midden stand, het verstrekken van alle mogelijke ad viezen en inlichtingen en ten slotte het treffen van maatregelen tot het bevorderen van het werven van onroerend goed, zoowel waar het betreft eigendommen als te huren goederen. Reeds hebben zich als gevolg van deze enquête opgegeven 151 eigenaren met 250 panden van een gezamenlijk oppervlak van 26.000 M2. en 134 huurders met te zamen 157 panden tot een ge zamenlijk bedrag van 215.000. Ten einde zich- zelve te kunnen bedruipen, wordt van die mid denstanders, die willen profiteeren van de tus- schenkomst der commissie, een contributie ge heven, welke voor de eigenaren van opstallen en grond bedraagt K pro mille. Na het bovenstaande is het wel duidelijk, dat het hier niet betreft het verkrijgen der schade vergoeding der winkeliers, waarvoor reeds an dere instanties zich inspannen, maar slechts het besteden daarvan. Het bureau van deze voor Rotterdam be langrijke commissie is gevestigd aan den 's Gra- vendijkwal 28a te Rotterdam, waar aanmelding kan geschieden. Het gebeurde in Wyhe aat een geneesheer het noodzakelijk achtte dat een kraamvrouw ter stond naar een ziekenhuis werd overgebracht. Hier stonden twee levens op het spei. Het was evenwel nacht en na de korte strenge vorst periode was het gaan regenen, waardoor de wegen spiegelgladde ijsbanen waren geworden. Geen chauffeur durfde den tocht te onderne men. Het zou gelijk staan met een wreed spel met den dood. Terstond werd de hulp van de Spoorwegen ingeroepen. Deze immers schrikt niet terug voor buitengewone maatregelen, wan neer daardoor groote moeilijkheden kunnen worden voorkomen. Aldus werd gisteren in den vroegen duisteren morgen een kraamvrouw met groote omzichtig heid een wagon binnengedragen. Korten tijd later arriveerde de trein in Zwolle De inmid dels gewaarschuwde ziekenauto-bestuurder had zijn wagen op het perron gereden, waardoor de patiënte zonder al te groote bezwaren van den wagon in den auto kon worden overgebracht. Aldus kwam de kraamvrouw veilig op de plaats van bestemming, dank zij de welwillendheid van het spoortje. Te Venray is een ledenvergadering gehouden van de Ooöp. Stoomzuivelfabriek Oostrum, waar op de vraag aan de orde werd gesteld, of men zou overgaan tot liquidatie der fabriek en fusie met de Stoomzuivelfabriek Venray". Na uiteenzetting van de kwestie werd tot stemming overgegaan en met 192 tegen 120 stemmen besloten, zelfstandige zuivelfabriek te blijven. Op niet minder dan vijf plaatsen is op de zelfde wijze te Terschuur en Voorthuizen inge broken. De daders, die vermoedelijk uit gerou tineerde inbrekers uit een grootere stad be staan, sloegen hun slag in winkels en ontvreem den daar meest levensmiddelen, wisselgeld en broodbonnen. Overal bleken de stoppen uit de schakelborden te zijn verwijderd. In Terschuur werd één en in Voorthuizen werden vier panden op deze wijze bezocht. Op 2 Januari jl reed de chauffeur G. van G. uit Ammerzoden met zijn auto over den rijksweg te Helvoirt, juist op het oogenblik dat daar een oude man met een kruiwagen met hout den weg overstak. Het was in de dagen van strengen winter en hooge sneeuw. De oude man werd aangereden en overleed tenge volge daarvan. De rechtbank te 's-Hertogen- bosch had Van G. veroordeeld tot een geld boete van honderd gulden, te vervangen door vijftig dagen hechtenis wegens dood door schuld. De man kwam van dit vonnis in hoo- Onlangs is een besluit van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken, gepubliceerd, waarbij het nabootsen van drukwerken en formulieren in gebruik bij den postdienst, den pakketpost dienst en den postchèque- en girodienst, tenzij met uitdrukkelijke toestemming van den direc teur-generaal der P.T.T., verboden wordt. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat het gebruik van niet van rijkswege uitgegeven briefkaartfor mulieren (art. 14 Postbesluit) en de vervaar diging van borderellen en douaneverklaringen door de particuliere nijverheid (postgids 3e suppl. art. 6 sub 91 blijft toegestaan. Zagen, zagenAan het werk in het kamp van den komenden Nederlandschen bij Tilburg gevestigde adspirant-heiders- Arbeidsdienst. (Foto Pax-Holland) Op 4 December herdacht de geheele gecivili seerde wereld een man, die juist een halve eeuw geleden een ontdekking van buitengewoon groote beteekenis tot openbaarheid had gebracht. De Duitsche onderzoeker Emil von Behring kon digde op dien dag, als resultaat van jarenlange proefnemingen, geneesmiddelen aan tegen diph- teritis en tetanus. Pasteur in Parijs, de Rifësische bacterioloog Metschnikoff en de Japansche sero- loog Kitasato, waren de eersten die tot het in zicht kwamen, dat door deze ontdekkingen mil- lioenen menschenlevens in de kinderjaren voor den dood behoed konden blijven Roux, de beste leerling van Pasteur, schreef dat aan de menschheid met de genoemde geneesmiddelen een onmetelijk geschenk was gegeven. Sindsdien zijn blijkens officieele gegevens de sterftecijfers bij het optreden van diphteritis in alle beschaafde landen van 75 pet. tot 5 pCt. gedaald. In de Duitsche universiteitsstad Mar burg, waar Behring zijn laatsten levenstijd heeft doorgebracht, staan heden de hoogst moderne Behring-fabrieken, die de stfra in groote hoe- •eelheden leveren naar alle staten, waarmede uitschland handelsbetrekkingen onderhoudt, "cle Behring-instituten in alle deelen der aarde -bben den naam van den onderzoeker overal 1 tot een begrip verheven. Sedert den dood van Behring in 1917 hebben de geneeskundige nasporingen in Duitschland niet stil gestaan. Tal van preparaten zijn in den loop van de laatste decennia ontdekt en hebben alom ingang gevonden. Wij noemen er slechts enkele zooals Prontosil tegen vergiftiging door bacterieën. Germanin tegen slaapziekte, Aspirine en Pyramidon als pijnstillende middelen, be nevens de talrijke speciale preparaten voor plaat selijke verdooving en volledige narcose. In 1929 was het aandeel van Duitschland in den wereld- uitvoer van artsenijmiddelen 28.5 pCt., in 1936 reeds 38.2 pCt. en volgens de laatste constatee ringen 40.8 pCt. In den tegenwoordigen oorlog blijft noch het onderzoek naar nieuwe, noch de vervaardiging van reeds bestaande prophylactische en genees middelen achterwege. Integendeel, de oorlog met de daardoor ontstane meerdere behoefte aan medicamenten en hulpmiddelen voor de chirur gische behandeling, heeft de vindingrijkheid van de Duitsche artsen en scheikundigen sterk aangewakkerd. Hierdoor is een geheele reeks van nieuwe medische instrumenten en apparaten alsmede pharmaceutische en sanitaire prepa raten, enz., ontstaan. Vele van deze belangrijke nieuwigheden zullen op de van 2 tot 7 Maart in Leipzig te houden Rijks-Messe worden tentoongesteld. Gelijktijdig zullen aldaar de voornaamste chemische fabrie ken vertegenwoordigd zijn. De beroepshandel in geneesmiddelen, drogerijen, medisch-mecha- nische, sanitaire en hygiëniche benoodigdheden, in het bijzonder ook zij die belang hebben bij M'tikelen voor ziekenhuizen en lazaretten, kun nen vele voor hen interessante dingen verwach ten. HILVERSUM 1, 415 M. Nederlandsch programma AVRO 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon- muziek, 9.30 Pusta-orkest (opn.), 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Rotterdamsch pianokwartet, 11.35 De Romancers en gra mofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en econo mische berichten ANP, 1.00 AVRO-Amu- sementsorkest en soliste. 2.00 Fragmenten Uit de opera „Norma" (opn.), 3.10 AVRO- Aeolian-orkest, 4.00 AVRO-Musette-ensem- ble, 4.30 Orgelspel. 4.50 Kinderkoren (opn.), 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Omroeporkest en solist, 6.45 Actueele reportage of gra mofoonmuziek, 7.007.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM 301.5 M. KRO 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8 15 Wij be ginnen den dag, 8.30 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Gramo foonmuziek, 12.15 KROMelodisten en so list. 12.451.00 Nieuws- en economische ber. ANP, 1.001.15 Gramofoonmuziek, 2.00 Gramofoonmuziek, 2.30 KRO-Kamer- orkest en solist, 3.15 Gramofoonmuziek, 3.45 KRO-Kamerorkest. 4.30 Ziekenpraatje, 4.45 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Voor de jeugd, 5.50 Propaganda-toe- spraak. 6.00 Cabaret-programma, 6.45 7.00 Actueele reportage of gramofoonmu ziek en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV 7.15 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsbe richten ANP, 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 9.15 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Gramo foonmuziek. 2.15 Orgelconcert (opn.), 2.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek, 3.45 Gramofoonmuziek. 4.10 Am- sterdamsch Salonorkest. 6.10 Gramofoon muziek, 7.007.15 Persoverzicht voor bin nen- en buitenland en nieuwsberichten ANP en sluiting. De Rotterdaxnsche politie heeft twee 17-jarige jongens en een helper aangehouden in verband met een groot aantal fietsendiefstallen, die op den linker Maasoever in den laatsten tijd ge pleegd zijn. Het bleek, dat de 47-jarige rijwiel hersteller C. T. de twee jongens, C. van der W. en L. van der B., die beiden werkloos waren, aanzette tot diefstal van rijwielen, die hij op kocht. Door bemiddeling van den 32-jarigen kapper S. van der M. werden de rijwielen ver kocht. De jongens hebben reeds bekend, dertig rijwielen te hebben ontvreemd, waarvan een aantal kon worden opgespoord. De jongelieden zijn in arrest gesteld, terwijl de heler naar het huis van bewaring werd overgebracht. De kapper werd, nadat proces-verbaal was opgemaakt, heengezonden. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen de drie landbouwers M. S., J. C. D. en J. N., uit Luyks- gestel, die döor de rechtbank te 's-Hertogen bosch waren veroordeeld tot resp. vier maan den, twee maanden en drie maanden gevange nisstraf. Aan hen was ten laste gelegd, dat zij op 22 April j.l. te Luyksgestel acht rollen prik keldraad hadden vervoerd, die zij aan de Bel gische grens hadden gekocht en die afkomstig waren van 't Belgische leger. Tegen M. S. was in hooger beroep geëischt drie maanden ge vangenisstraf, tegen de beide anderen ieder twee maanden. Het gerechtshof heeft alle drie de verdachten veroordeeld tot een geldboete van twintig gulden, te vervangen dbor twintig dagen hechtenis Te Groningen is een 38-jarige man, die den rijweg wilde oversteken, op de Groote Markt, door een tram gegrepen. In zorgwekkenden toe stand heeft men hem naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Te Nijmegen is twee dagen geleden een zevenjarig jongetje E. S. bij het spelen door een vrachtauto gegrepen en zwaar gewond. De knaap had een zware hersenschudding opge- loopen. Hij werd naar het ziekenhuis overge bracht en is daar Dinsdag aan de gevolgen overleden. Nu de fusie in de hockeysport een feit i geworden, heeft het A.N.P. zich gewend tot den secretaris van den Nederlandschen Hookey Bond, den heer Quarles van Ufford, om eens na te gaan wat de gevolgen zullen zijn van deze samenvoeging. Veel zal er niet veranderen, aldus de heer Quarles, daar de verschillende bonden als on- derafdeelingen werkzaam zullen blijven. Hei verschil is hierin gelegen, dat de besturen van deze onderafdeelingen rekening en verantwoor ding zullen moeten afleggen aan het nieuw te vormen hoofdbestuur. Voor den huidigen Nederlandschen Dames Hockey Bond en Heeren Hockey Bond is er alleen verandering op financieel gebied te ver wachten. Zij zullen een subsidie van het hoofd bestuur ontvangen om hun werkzaamheden te verrichten. Deze werkzaamheden blijven overi gens precies dezelfde als zij altijd geweest zijn. b.v. de competities worden op de gewone wijze samengesteld en ook het programma zal door het eigen bestuur in elkaar gezet worden. Uiteraard zullen er kwesties komen, die bei der belang raken, maar deze zullen in alge meen overleg behandeld vtorden. Voor den tegenwoordigen Zuid-Hollandschen en Zuid-Nederlandschen Hockey Bond kan de fusie gunstig zijn. Het zal waarschijnlijk in de toekomst mogelijk zijn om via het spelen in deze bonden te komen in den grooten bond, een promotie, die tot dit moment niet mogelijk was. De bedoeling is voor de heeren om ook in andere deelen van ons land dergelijke onder afdeelingen te vormen, daar het anders voor vereenigingen b.v. in Noord-Holland en het Gooi wel heel gemakkelijk zou zijn om in der. grooten bond te komen. Nu de hockeysport zich de laatste jaren steeds meer uitbreidt, is de vorming van deze onderafdeelingen op een basis, die reeds jaren in de Nederlandsche voetbalwereld bestaat, hoogst noodzakelijk geworden. De lagere elftal len en de eventueelee nieuwe vereenigingen zul len dan eerst in deze onderafdeelingen moeten toonen of zij sterk genoeg zijn om hooger op te komen. Een soort decentralisatie dus, zor undigde de heer Quarles dt korte onder hoy' i die ongetwijfeld in het belang van de hockey sport zal zijn. gevestigd te telefoon SGKAVENKAGC IL30.41 De Rijksbijdrage is aan zekere gren zen gebonden. (Bepaalde goederen wor den niet vergoed, andere alleen tegen de waarde, welke zij op 9 Mei hadden). Daarom is en blijft een voor iedereen van het hoogste belang. Wij ontvangen dan ook dagelijks tal van nieuwe aanmeldingen. VRAAGT INLICHTINGEN BIJ UW BERLIJN, 18 Dec. (DHJB.l. In een bespre king van de militaire gebeurtenissen in Noord - Afrika wijst de Völkischer Beobachter op de rustige en realistische beoordeeling van den stand van zaken in de Italiaansche openbare meening en de Italiaansche pers. Het blad be toogt, dat Italië naar de wapens gegrepen heeft in het bewustzijn, dat er wisselende kansen zijn in den strijd tegen een wereldrijk en dat tegen slagen daarom het voornemen Van Italië om te overwinnen niet in Het minst kunnen beïn vloeden. Sterke wolkeren, die zeker van hun overwinning zijn, zien in tegenslagen slechts den spoorslag tot grooter energie. In Abessinië en Spanje heeft Italië dergelijke episodes even eens meegemaakt, doch Voor het verder ver loop van den strijd waren zij van geen belang. De Engelschen, zoo schrijft t blad, geven zich aan de grootste drogreden over, wanneer zij meenen, dat de Duitscher, die steeds naast zijn wapenbroeders gestaan heeft, thans zijn plaats niet zou weten. Hij staat aan de zijde van Italië, dat schouder aan schouder met Groot- Duitschland vecht voor de overwinning der be vrijding. Het feit, dat Duitschland in dezen oorlog overwinningen van onvergetelijke histo rische grootte behaald heeft, heeft zijn blik niet vertroebeld Voor de prestaties van den bondgenoot, zelfs wanneer dezen het oorlogs- geluk eens niet toelacht. Getrouwheid en ver trouwen binden beide volkeren onwrikbaar te zamen. De overschatting van hun successen zal de Britten er niet voor vrijwaren, zeer spoedig op den bodem der werkelijkheid te staan, die er heel anders uitziet dan de hersenschim, waarop men te Londen bouwt. Want altijd nog is het een teeken geweest Van onzekerheid en gebrek aan vertrouwen in eigen kracht, wanneer men aan den tegenstan der inwendige zwakte toeschreef en zyn trouw van bondgenoot in twijfel trok. Het officieel Orgaan van den H. Stoel kon digt thans de reeds in ons biad vermelde be noeming aan van Pater John McQuaid C.S.Sp. tot Aartsbisschop van Dublin, als opvolger van Z.H. Exc. Mgr. Ed. Byrne, die 9 Febr. overleed. Het geldt hier wel een opmerkelijke benoe ming, daar de nieuwe Aartsbisschop lid is van een Missie-Congregatie, waarvan de leden tot nu toe uitsluitend Missie-diocesen en andere Missiegebieden bestuurden; acht en twintig in Afrika en zes in Zuid-Amerika. Mgr. McQuaid behoort nJ. tot de Iersche provincie der Congre gatie van den H. Geest, in ons land bekend door haar opleidingshuizen te Weert, Gemert, Baarle- Nassau-Grens en Gennep. De nieuwe Aartsbisschop, geboren te Kilmore (Ierland) in 1895, legde in 1914 zijn Klooster geloften af in deze Congregatie en volbracht zijn. studies in Ierland en Rome. Na zijn Priesterwij ding werd Mgr. McQuaid in 1925 als leeraar ver bonden aan het Blackrock-College der Paters van den H. Geest, te Dublin, waar hy achter eenvolgens studieprefekt en overste werd. Naar Mr. de Valera, oud-student van het Blackrock- College, in 1938 publiek bekend maakte, werkte Pater McQuaid hier nauw met hem samen in het opstellen der Iersche Constitutie. Verder verscheen van zijn hand een werkje: „Catholic education". GENÈVE, 17 Dec. (Dfl.B.) Naar uit Vichy gemeld wordt is de minister van Buitenlandsche Zaken, Flandin, volgens êen mededeeling van zijn ïrts, Zaterdag met een verkoudheid in Vichy aangekomen, welke hij tijdens de reis had. opgeloopen. Flandin schijnt een zware angina te hebben met hooge temperatuur en moet eenige 'agen het bed houden. Dinsdagavond omstreeks half 8 is te 's-Gravenhage op het Frankenslag by het eindpunt van lijn 1, de 45-jarige mej. A. van der E., uit de Francois Maelsonstraat, door een tramwagen van lijn 1 aangereden en gedood De tram reed over het verhoogde midden pad om een aanhangwagen op te halen, die op dood spoor stond. De bestuurder hoorde plotse ling een gil, waarra hij den wagen, die slechts geringe snelheid had, onmiddellijk tot stil stand bracht. Het slachtoffer bleek toen be kneld te zijn onder het voorbalkon. De G. G. D., die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren en heeft het stof felijk overschot naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De duisternis is waarschijnlijk de oorzaak van het ongeval. De bestuurder verklaarde, voor de aanrijding geen voetgangster op den weg te hebben gezien. 's-GRAVENHAGE Geslaagd mej. B. J. A. Suurs te Veghel. 's-GRAVENHAGE Ges'aagd n-ej. M. Th. meester. Den Helder, en de heeren D. Ziel- iiuis, Ferwerd, en J. G. M. A. Ruygers, Breda

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5