WE HALEN hoe: FEESTJURK m KERSTBROOD LEKO VENTILATOREN Een Amerikaansch Een baby-pakje m NIEUWE UITGAVEN Maakt zelf een hoest- middeltje voor uw kinderen. uit onze distributiebonnen wat er uit te halen is VOOR DE Velours Chiffon snufje Blonde Italiaanschen Voor de huisvrouw SANITAIR REESINK G. SCHOORL GEEN MELK? Geen last, Vraagt Uwen winkelier mmmmm LEERT ONS DE VOEDINGSRAAD het aangewezen materiaal Ruim een kwart liter komt U slechts op 76 cent VOOR ALLE INKOOP OUD ZILVER tegen de hoogste waarde mits „WHO" in de kast! SEGER Co. - A'dam Dames en Meisjes, maakt na zelf Uw kleeding! «Pfi ■EKil WK!!!! Kllü DE VROUW EN HAAR TIJD Jammer genoeg moet geconstateerd wor den, dat door het stijgen der prijzen van verschillende levensmiddelen een deel der bevolking niet, of moeilijk, alle beschik bare artikelen kan aanschaffen, maar ook vroeger werd in gezinnen met een smalle beurs weinig vleesch gebruikt. De voeding moet desondanks zoo goed mogelijk zijn Aardappelen en groenten vormen de voornaamste bestanddeelen van het mid dagmaal en zijn nog onbeperkt te krijgen, daarom alleen al zouden zij, vooral ook de groenten, in eere gehouden moeten worden. De boter, de margarine of het vet zijn voor de bereiding van de maaltijden niet overvloedig beschikbaar, maar een goede huisvrouw kan met deze hoeveelheid, mits in goede verhouding met de overige be schikbar artikelen gebruikt, nog zeer sma kelijke en voldoend voedzame maaltijden cp tafel brengen. Wie er moeite mee heeft, raden wij het volgen van de cursussen, die alom voor huisvrouwen gegeven worden van harte aan. De volgende menu's zijn bedoeld als voor beeld van een reeks opeenvolgende maaltij den met voldoende voedingswaarde. Zij zijn berekend voor vier volwassen personen of voor twee volwassen personen en drie of vier kinderen. Wanneer het gezin uit twee vol wassenen bestaat en drie of vier kinderen zijn de distributievoorwaarden gunstiger, terwijl aan de voedingswaarde van de maal tijden dezelfde eischen gesteld kunnen worden. Bij de samenstelling van deze menu's is er op gerekend, dat bij het ontbijt een bord pap wordt gebruikt, hiervoor is de rest van de bloem en de havermout of gort- mout beschikbaar. De rest van de boter of margarine en de kaas zijn ook voor het ontbijt en den tweeden broodmaaltijd be doeld. Indien de eieren aan het ontbijt gegeven worden, dienen zij in het Vrijdagmenu ver vangen te worden. Hiervoor komt bijvoor beeld in aanmerking gebakken bloedworst, een te weinig gebruikt waardevol en niet te duur voedingsmiddel. Per week is voor vier personen verkrijg baar: 280 g. bloem, 250 g. rijst, 250 g. haver mout of gortmout, 50 g. macaroni of ver micelli, 50 g. maizena of aardappelmeel, 500 g. peulvruchten, 1 kg. vet of margarine of boter, bijv. 250 g. vet en 750 g. marga rine of boter, 1 kg. vleesch, 300 g. soep beenderen, 4 porties vleeschwaren, 400 g. kaas, 4 eieren. Deze hoeveelheden zijn in de volgende menu's niet overschreden. s MAANDAG: stamppot van boerenkool met groene erwten. 2 kg. aardappelen 250 g. groene erwten, 1% kg. boerenkool, liter melk, 50 g. vet, wat zout De bladnerven en de afgeschilde zachte deelen van den stronk van de boerenkool (fijnge snipperd) gebruiken met het bladgroen. De groene erwten van te voren weeken, en in de hooikist of in couranten gaar laten worden, zij behooren tot de levensmiddelen, die hiervan niet te lijden hebben. DINSDAG: vermicellisoep, aardappe len, winterwortelen, rundvleesch. 300 g. soepbeentjes, iyt liter water, 50 g. ver micelli, foelie, wat zout, 3 kg. aardappelen, in de schil koken, 1 kg. winterwortelen, zout, wat boter, vet of margarine, fijngehakte peterselie met het oog op het vitaminegehalte. 250 g. rundvleesch, zout, wat vet om te braden (voor de groente en het braden samen 50 g. vet). WOENSDAG: aardappelen, spruitjes, peulvruchtenpannekoek. 2 kg. aardappelen, in de schil koken. 1 kg. spruitjes met weinig zout en weinig water in 20 minuten gaar en droog koken. Vlak voor het opdoen wat boter of» vet toevoegen, niet na- stoven. 250 gram rauwe bruine boonen, witte boo- nen, capucijners of groene erwten gaar koken in hooikist of couranten. De fijngemaakte boo nen met 200 g. gekookte aardappelen, 'n flinken gesnipperden ui, peper, zout, noot door elkaar mengen, zob noodig wat boonennat toevoegen om een samenhangende massa te krijgen, in de koekenpan een koek er van bakken (voor de groente en het bakken samen is 50 g. vet be schikbaar). Wie meer vet heeft, kan van deze massa kleine koekjes bakken. Kerry saus liter melk, 30 g. bloem, wat zout, ui, kerry- poeder. Wie wat vet heeft, kan de gesnipperde ui en de kerry hierin gaan fruiten (zonder dat de uien bruin worden) en dan de bloem en de melk toevoegen. Wie geen vet heeft, trekt den uit in de melk, roert de kerry en de bloem met iets koude melk tot een glad papje en bindt de melk daarmee. DONDERDAG: stoofpot van aard appelen, zuurkool en vleesch. (Een stoofpot is een gerecht waarvan alle bestanddeelen samen in één pan ge kookt en tot slot losjes dooreen ge mengd niet gestampt worden. t kg. aardappelen, 1 kg. zuurkool, 250 g. var- «ensvleesch of klapstuk, wat zout, 50 g. vet, y, liter melk, wat fijngehakte peterselie. Het rleesch een half a anderhalf uur in weinig water voorkoken, dan de geboende en in stuk ken gesneden aardappelen toevoegen met de zuurkool en het vet. Alles samen in een half uur gaar laten worden, als de aardappelen gaar zijn ne kokende melk toevoegen en alles losjes dooreen mengen. Met de schuimspaan over- scheppen in de dekschaal en het overtollige vocht er bij geven als jus. Voor het opdoen de fijngehakte peterselie er over strooien. VRIJDAG: aardappelen, kaassaus, sla van rauwe andijvie, bieten en hardgekookte eieren. 3 kg. aardappelen, in de schil koken. yK liter melk, 40 g. bloem, 50 g. vet, 100 g. geraspte kaas. Het vet smelten, de bloem toevoegen en langzamerhand de melk; van deze gladde saus een weinig afnemen en dit deel vermengen met Bij de teekening: links namiddagtoiletje van zwart velours chiffon, bestaande uit klolcrokje en bolero met langen mouw. Onder: op het rokje kan een blouse van wollen kant of ander fijn materiaal gedragen worden. Het rechterjurkje vertoont een puntig taillestuk. dat de ruimte van het corsage bijeenhoudt. Het rokje valt glad over de heup en is van onderen ruim klokkend iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii IS Het is mei de huidige brandsioffenschaarsch- ie niet anders dan toe ie juichen, dai namid dagjurkjes n i e i van zijde maar van warmer materiaal zijn en dai we voor een gekleed japonnetje onze toe vlucht kunnen nemen tot velours chiffon, hei soepel, glanzend mate riaal, dat hei hart van elke vrouw verovert. Wie zoo verstandig was een meirage van deze stof aan ie schaffen toen hei nog punien- vrij was, heeft rn groo- ien voorsprong op de genen, die hiermede wachtten, want thans moei de verkoopsier vijf punten van uw iex- iielkaart knippen per vierkanten meier ve lours chiffon, wat hij de (meest gangbare) breedte van negentig, neerkomt op vier en 'n halve punt p. meier. Zooals bij eiken aan schaf voor onze garde robe zijn we er op uit, met het gekochte ie woekeren en er zoo ruim mogelijk profijt van ie trekken. Kiest men voor een eenvou dig middagjurkje, hei model in tweeën,»met bolero en rok, zooals links geschetst, dan kan men de jurk in combinatie met een kanten blouse voor verschillende gelegen heden gebruiken. Wol len kant is, zooals men weet, nog vrij; in ecru of zandkleur en van fijn dessin laai hei zich mei velours chiffon tot een gekleed geheel verwerken. Kant blijkt trouwens op hei oogenblik de geliefkoosde gamee- ring ie zijn op velours chiffon, hoewel hei materiaal op zich zoo b e k o o r 1 ij k is, dai een garneering ge heel overbodig kan zijn. De coupe moei dan echter perfect zijn, terwijl de ver siering wordt aangebracht door de ruimte bijeen te brengen, zóódanig, dai slechts een suggestie van draperie ontstaat. Hei rech ter modelletje heeft een ruim vallend lijfje, dai met een punt op den rok is ge zet. De strik, die aan den hals de versiering vormt, is aan hei voorpand aan geknipt. Velours chiffon is een teer materiaal, het moet voor zichtig behandeld en voor zichtig gedragen worden. Alleen de kostbare kwali teiten zijn kreukvrij of beier gezegd: kreuk-hersiellend. Zelfs onschuldige water- spatten geven vlekjes, die men vooral niet moei trach ten weg ie maken, want dai maakt hei kwaad nog erger. Ook mei den strijk bout bereikt men weinig, om velours chiffon op ie frisschen neemt men z'n toevlucht tot een stoombad boven een ketel kokend water. Kirsten Heiberg, de Scandinaafsche filmspeelster, draagt hier een eenvoudige jurk van zwart velours chiffon. Als eenige versiering heeft de hals een smal opstaand kraagje, bewerkt met gouddraad en pareltjes. Geheel in harmonie hiermee is de breede gouden armband, die de polsversiering vormt (Foto vkr.) wat azijn en mosterd; hiermee de si? aanmen gen. Door de rest van de saus de fijngeraspte kaas roeren. 250 g. andijvie, 400 g. gekookte bieten, de sla garneeren met de hardgekookte eieren. ZATERDAG: aardappelsoep. 3 kg. aardappelen, 2 liter melk, 2 liter water, 2 preien, wat bladselderij, 250 g. rundergehakt, 50 g. vet, wat fijngehakte peterselie. De geboen de aardappelen met de gesnipperde prei en sel derij in een halve liter water gaar koken, na een half uur fijnstampen, de rest van het water en de melk toevoegen; alles nog tien minuten met de balletjes samen laten koken en bin den. Op smaak afmaken met zout, even voor het opdoen de fijngehakte peterselie toevoegen, deze niet meekoken. ZONDAG: aardappelen, prei in melk- sausje, runderlappen, vruchtensiroop- rijst, maizenasaus. 2 kg. flardappelen, in de schil koken. 1 kg. prei, wat zout, VI liter melk, 10 g. maizena. 250 g. rundvleesch, zout, 50 g. vet. 250 g. rijst in watergaar koken, vermengen met 1 d liter sinaasappel- of andere limonade siroop en zoo noodig wat suiker. In den pud dingvorm doen en goed koud laten worden. liter melk, 10 g. maizena, 30 g. suiker, des- verkiezend wat vanillesuiker of een citroen schilletje. De Amerikaansche steekt dezen winter haar hoedje vast op het hoofd met een hoedenspeld, die een knop heeft van bont'. Alleen kortharig bont zooals seal, bever en petit gris leenen zich voor deze versiering, die op een eenvoudig vilten hoedje uiterst geslaagd is. Een dergelijke hoe denspeld doet ook méér dan alleen maar de hoed op 't hoofd vasthouden, zij kan de per fecte finishing touch zijn van 't dopje, dat om geen andere gameering vraagt dan een groote bonten knop om heelemaal af te zijn. Boven dien biedt een dergelijke hoedenspeld de ge legenheid om de bontversiering nu eens vóór, dan opzij, dan bovenop 't hoedje te dragen, en ook dat heeft, Voor wie van variatie houdt, z'n voordeelen. Het zal in huis misschien niet altijd even warm zijn en het kan moeder hoofdbrekens kosten, hoe ze haar nog kruipende of net-niet-meer- kruipende jongste voldoende inpakt zonder dat het de bewegingsvrijheid belemmert. Een pakje als hier afgebeeld is de aangewezen dracht in huis, want t zit warm, 't beschermt de beentjes geheel, door de lussen onder aan de broekspijpen, die onder het voetje doorloopen, kunnen de pijpen niet in de hoogte kruipen. Bo vendien zullen baby's kleertjes minder spoedig vuil worden, wat moeite en zeep spaart. Een tweede niet te onderschatten voordeel in dezen tijd. Men kiest effen materiaal, dat tegen een stootje kan en dat, zoo noodig, in een sopje ver- frischt kan worden. Wie tijd heeft en de moeite wil doen, kan van afstekende kleur een figuurtje uitknippen en het op de voorzijde appliqueeren. De stippellijnen op de patroonteekening toonen aan, hoe ver men de stof aan de pijpen naar binnen dubbel neemt, om de noodige stevigheid en warmte te verzekeren. Want de pijpen moe ten dubbel sterk zijn omdat ze daar ze van onderen vast zitten een en ander te verduren hebben. Het broekje zit los op 't lijfjesgedeelte ge knoopt. 't Hesje sluit van achteren, de broek aan weerskanten met een split opzij. (Van onze medewerkster uit Italië). Waar zijn de schoone Italiaansche typen ge bleven, die we nog 'n enkelen keer in oude jaar gangen van de Katholieke Illustratie vinden onder den titel: „Jonge Napolitaansche." De donker omrande oogen en de zwarte lokken hadden een onweerstaanbare charme voor ons, Noorderlingen, en wie met wat „make up" en een haarverfmiddel dit type kon benaderen, waande zich haar ideaal nabij. Precies het om gekeerde was het geval in Italië. Blond en lang gold als het summum van schoonheid. Aan zijn lengte één centimeter toevoegenwas echter helaas onmogelijk. De abnormaal hooge hakken, die tot voor korten tijd hier algemeen waren, werkten de figuur wei iets in de hoogte, maar „rijzig" werd men er toch niet door. Nadat het opblonden plotseling echter in de mode was gekomen, lag het ideaal „blond" binnen ieders bereik. In de groote steden van Italië zag men dus evenveel blondjes -als in Oslo of Kopenha gen. Het kwam er slechts op aan geduldig en volhardend met waterstof super-oxyde te werken. De platinablonde Jean Harlow verdween ech ter van het ondermaansche, Mariene Dietrich liet weinig meer van zich hooren en daarmee verdween ook de blondeermanie. En is er een ander ideaal uit filmwereld komen overwaaien: de rossige. „Rossig" had eens een min of meer bedenkelijken klank en de dames met haar na tuurlijk koperkleurige haren zullen zich nog wel herinneren, dat zij in haar jeugd heel wat pla gerijen hebben moeten verdragen. Wie dacht vijf en twintig jaar geleden, dat men in 1940 alle middelen ter hand zou nemen, om koper rood, kastanjebruin of hoog blond te worden, in één woord, om in het gamma rood te gera ken? De italiaansche vrouw, die al het mogelijke doet, als zij zich tenminste niet om het rassen vraagstuk bekommert, om van het nationale type los te komen, heeft zich met ijver op het probleem: hoe word ik rossig? geworpen. Men ziet daardoor hoofden, die den mooien diepen glans van oud koper of mahonie hebben, maar de meerderheid biedt, helaas, een kleurenkaart van zwart, grijs en rood, van oranje en geel, van groenachtig bruin, violetachtig rood etc. etc. Wanneer zal de Italiaansche vrouw zoo ver standig worden zich weer met haar gitzwarten natuurlijken hoofdtooi te gaan verzoenen? C. P.—D. „PRACTISCH DIEET-KOOKBOEK" ten gebruike bij allergische ziek ten, asthma, bronchitis, hooikoorts, ekzemen, enz., door Zr. I. H. D. Bertling. Uitg. Van Holkefna en Warendorf N.V., Amsterdam. In de serie „Aesculaap's Dieetkookboeken" is het hierboven genoemd werkje verschenen, dat, behoudens een korte algemeene inleiding, een verscheidenheid van recepten bevat, zoowel van koude als warme lunch- en voorschoteltjes van soepen, groenten, aardappel- (of vervanging daarvan) gerechten van vleeschsoorten of de vervanging, en van toespijzen. Deze laatste zijn dan weer onderscheiden in toespijzen met en zonder melk en of ei. Voorts volgen meerdere week-menu's, gebaseerd op de niet-verboden voedingsmiddelen, alsmede een lijst met ge gevens over de samenstelling van de verschil lende in den handel zijnde koekjes en biscuits. Voor wie met dit soort dieeten te maken heeft een handig boekje. Het is niet op de huidige dis tributie ingesteld, maar dat is geen groot be zwaar, aangezien voor patiënten grootere kwan- tums levensmiddelen zijn te krijgen. Ter illustratie laten wij een enkel recept vol gen: Selderijknol met gehaktballetjes in schelpen. Twee niet te groote selderijknollen, 75 gram gehakt, een half ei, peper, zout, nootmuskaat. Voor het sausje: 2 d.L. selderijnat, 25 gram bloem, 25 gram boter, een eetlepel tomaten- purée. Snijdt de selderijknollen, nadat ze geschild zijn, in mooie gelijke blokjes en laat ze in ongeveer twee en een halven deciliter water met wat zout in ongeveer een half uur gaar koken. Kook ge lijk met den knol de zeer kleine gehaktballetjes, die op de gewone wijze zijn aangemaakt, mee. Schep de balletjes en selderijblokjes als ze gaar zijn uit het vocht. Maak een sausje van boter, bloem, ei en 't warme selderijvocht en roer er den lepel tomatenpurée doorheen. Doe dan de stukjes knol en de balletjes weer in de saus en vul er de met water afgespoelde schelpjes mee. Strooi er paneermeel over en leg er hier en daar een klontje boter op. Laat de schelpen in den oven mooi bruin worden. Denkt ge er aan, dat op een regendag, wan neer ge uw natte schoenen niet kunt verwisse len voor droge, zooltjes van krantenpapier in uw schoenen gelegd, het vocht tegenhouden. Ze kunnen af en toe vernieuwd worden. Wanneer de soep verzouten is,, doet ge er dan ook een rauwen aardappel in, omdat die het zout tot zich trekt? Als de batterij van uw zaklantaarn bijna geen kunnen we zelf bakken. Het is niet kostbaar en wat het aan ingrediënten vraagt, kan allicht wel van het rantsoen worden uit gespaard. Voor een flink brood heeft men noodig: een pond tarwebloem, 1/8 liter melk, 40 gram gist, een ons suiker, wat zout, een ons krenten, gesnipperde sukade, een half ons gemalen amandel tjes, 60 gram boter. Voor het bestrijken neemt men 40 gram gesmolten boter en een half ons poedersuiker. Hier is een nieuw recept tegen hoest, verkoudheid, kinkhoest, en bronchitis, dat onze lezeressen zeil kunnen klaarmakenVraagt aan Uw apotheker of dro gist een 30-grams fleschje Vervus (dubbel geconcen treerd), dat overal tegen W. Al JBÈ*± den vastgestelden prijs van 76 cent verkrijgbaar is. Vermengt het thuis met en kwart liter heet water en een eetlepel suiker of stroop. Goed doorroeren tot het geheel is op gelost. Dosis: voor kinderen van 3 tot 8 jaar: een theelepel; 8 tot 12 jaar: een dessertlepel; volwassenen: een eetlepel. (Te nemen na de drie voornaamste maaltijden en voor het naar bed gaan). Dit middeltje is, zooals U ziet, heel gemakkelijk, te bereiden en zoo'n flinke flesch medicijn is zeer voordeelig. Knipt dit recept uit en bewaart het goed. (Adv.) licht meer geeft, probeert u dan eens, de bat terij op de matig Warme kachel te leggen, waar schijnlijk komt er weer voor eenige uren fut in Heeft men een glazen karaf met een nau- wen hals, die men na het schoonmaken van binnen moeilijk kan drogen, dan rolt men een papieren servetje op en steekt dat door den hals tot op den bodem. Laat men de karaf eenige dagen zoo staan, dan zal het crêpe pa pier alle vocht tot zich trekken, zoodat het glas aan de binnenzijde geheel droog en helder i3. ZUTPHEN - ROTTERDAM, CENCRACHTSWEG 3 AklCTCDnAM f AF0- VAN 0EN B^RQ 00 s metaalmanoel 1 A MO I trCUAIVI l PRIRS HENDRIKKADE 162 AMSTERDAM ROKIN 43 OPGERICH1 1868 VOORHEEN KALVERSTRAAT 51 Vraagt Uw winkelier naar le soort „WHO"-MELKPOEDER en alle andere WHO"-producten. N.Z. VOORBURGWAL 276 TEL. 31494-35160-36918 VRflAtP UW WINKELIER OF DROGIST 1ICT. P. ZAKJE, GELIJK'AAN 1 POND SUIKER DE VOLKSVENTILATOR ZONDER CONCURRENTIE PRIJS VOOR ELKE BEURS een ons rozijnen een ons Zendt bon en 25 cent aan postzegel® bü voorkeur van S cent en U ontvangt een mooi boek met ruim l00 maten en modellen en tevens een gratis apparaat om U te laten zien hoe gemakke lijk onzg methode is om THUIS alle Klen ding te leeren maken en vermaken. BON aan instituut e.n.s.a.i.d. Tolsteegsingel 54 Utrecht Naam; Adres; Men mengt de gist aan met de lauwwarme melk en een vierde gedeelte van de verwarmde bloem en laat de glad geroerde massa op een warme plaats rijzen. Intusschen maakt men van de andere ingrediënten, de rest van de bloem en. de bo ter, welke eveneens van te voren wat verwarmd moe ten worden, een deeg, waar de gistmassa aan toege voegd wordt. Nadat het deeg goed geklopt is, zoodat zich bellen vormen, voegt men ten slotte sukade, krenten, amandeltjes en rozijnen er aan toe. Het deeg moet ongeveer ander half uur rijzen, daarna vormt men op een beboterd bakblik er een brood van. Dit moet nog eens rijzen en wordt dan bij 130 gr. ge bakken. Als het kerstbrood klaar is, bestrijken wij het met gesmolten boter en be strooien het dik met ge zeefde poedersuiker. s> V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6