Particularisme Man gedood door revolverschot Situatie op de vleeschmarkt Vleeschvoorziening voor Kerstmis Nieuwe bonnen Voor onbezorgd W-eet wot U zet Kerstkransen- SMIT'S Het uitgaansverbod Waarschuwing Geen bakkersarbeid op beide Kerstdagen Drie dooden bij ongeval op overweg Verduistering nr Amerikaansche troepen op Newfoundland In verband met den veestapel THE-DANSANT IN DEN H.K.B, ANNIE WIGMAN Postgiro-no s van de Winterhulp Nederland Bus met mijnwerkers onder Bocholtz verongelukt Raadselachtige geschiedenis te Kaalheide Bijzondere maatregelen ter Verzekering uitsluitend met Roomboter bereid!! Luxe Bakkerijen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 20 DECEMBER 1940 - AVONDBLAD VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 22764 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM TELEFOON 13866 Advertentieprijzen. Per lossen regel 50 ct., Ing. Med. 50 ct., idem op pag. één 65 ct. p. regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces ..Omroepers" zie de rubriek Duitsche luchtaanval op Londen Koopvaardijschip tot zinken gebracht AANBIEDING WAARDE- BONS WINTERHULP Identiteitsbewijs overleggen Wederkeerige gebiedsafstand Regeling tusschen Rotterdam en Schiedam JV KAPELAAN TE LEIDEN VERMIST Vermoedelijk in de duisternis te water geraakt De aan Engeland geleverde schepen Staatsbegrafenis voor president Kallio Minder varkensvlcesch Brood en gebak Eieren Suiker Boter en margarine De beperking van den pluimveestapel VALER POP OPVOLGER VAN STOERADZA? Oproepingen in Australië maar goed ver zorgd logeeren: HILVERSUM, TEL. 7941 heeft u de kerst. Bloemenmagazijn DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Inkorting op 24 December en Oudejaarsavond Voorzichtig met explosieve voorwerpen SCHE COURANT Wat is eigenlijk particularisme? Onder particularisme dient men in het algemeen te verstaan het (zelfzuchtig) stellen van bijzonder be lang boven algemeen belang, het stre ven om zelfstandig te blijven en niet op te gaan in een grooter geheel. Het is dus begrijpelijk, dat de beschuldiging van particularisme, vooral in deze tij den, waarin de gemeenschappelijke nood scherper en dwingender dan ooit de hoogste eischen moet stellen aan gemeenschapszin, saamhoorigheid, een heid en samenwerking, zeer ernstig op gevat wordt door degenen, die haar naar het hoofd geslingerd krijgen, te ernstiger, naarmate die beschuldiging ongerechtvaardigder moet worden ge acht. De katholieken en ook de geloo- vige protestanten genieten het weinig benijdenswaardige voorrecht nog al te gemakkelijk en al te lichtvaardig be plakt te worden met het etiket: parti- cularisten, die bezield zijn van een hok jesgeest, welke een onnatuurlijke en ongezonde verdeeldheid onder ons volk wil in stand houden en bevorderen. Het merkwaardige echter is, dat de poging om de drie millioen katholieken en de twee millioen geloovige protestanten in ons dierbaar vaderland met zijn uitge sproken christelijke cultuur en traditie uit te maken voor onverbeterlijke par- ticularisten, vooral uitgaat van een groep, die bij nauwelijks vier procent der bevolking steun vindt en het het liefst alleen in het land voor het decre- teeren zou hebben. Deze groep, die aan spraak maakt op het eenig goede en juiste inzicht in velerlei, zoo niet alle zaken en gaarne het monopolie van het beste Nederlanderschap voor zich op- eischt, weigert stelselmatig en princi pieel alle samenwerking met de andere veel grootere volksgroepen, omdat zij totalitair ingesteld is en dus geen ande ren vorm van samenwerking kan erken nen dan volledige onderwerping aan haar Algemeen Leider. Zij wil ten aan zien van de andere volksgroepen geheel zelfstandig blijven en vereenzelvigt haar belang reeds nu met het algemeen be lang, terwijl daar toetzeerst sprake van zou kunnen zijn, wanneer het grooter geheel van het Nederlandsche volk in haar kleine partikel zou zijn opgegaan. Dit is echter nog geenszins het geval en het ziet er niet naar uit, dat dit voor- loopig uit vrijen wil zal geschieden. Wanneer de secretaris-generaal van het nieuwe departement van Voorlich ting en Kunsten, dr. Goedrwaagen, ver klaart, dat het particularisme uit den aether moet verdwijnen, dan kunnen wij evenals de voorzitter van den K.R.O., Pater lector J. Dito O.P., daarmee van harte instemmen, mits men onder par ticularisme maar niet de uitingen van de hier sinds eeuwen inheemsche en met het volk vergroeide Christelijke levensbeschouwing, die niet alleen een kerkelijke, maar ook een cultureele en maatschappelijke aangelegenheid is, ver staat. Wanneer diezelfde secretaris-ge neraal echter ten aanhoore van Neder landers en Duitsche journalisten over onzen staat spreekt als over een natio- naal-socialistischen staat, dan wil het ons voorkomen, dat hij zich op dat oogenblik schuldig maakt aan een parti cularisme, dat door de overgroote meer derheid van het Nederlandsche volk niet op prijs zal worden gesteld. Het nationaal-socialisme heeft de pretentie een levens- en wereldbeschouwing te zijn, maar het christendom heeft die pretentie evenzeer en op zeker niet min der solide en diepe gronden. Indien één levensbeschouwing ooit dwingend m ons land zou worden voorgeschreven en ge- eischt, zou er een hopelooze strijd en verdeeldheid met alle noodlottige ge volgen daarvan ontstaan. De Nederland- sche nationale eenheid is alleen te be reiken langs den weg van handhaving en erkenning van de gelijkgerechtigd heid en vrijheid der Christelijke levens beschouwing op alle gebieden des levens. Alleen op die basis zullen en kunnen de Nederlanders als Nederlanders elkaar vinden in een eendracht, die macht maakt. STOCKHOLM, 20 Dec. (DN 3.). Naar de Engeïsche radfo hedenochtend mededeelde, heeft er vannacht een luchtaanval op Lon den plaats gehad. Ook uit andere deelen van Engeland wordt melding gemaakt van aanvallen en schade. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Donderdag is het een Duitsch verkenningsvliegtuig gelukt om ten Zuiden van het eiland Wight een koop vaardijschip van 1200 bjr.t. door voltreffers tot zinken te brengen. Het vliegtuig bevond zich op een langdurige verkenningsvlucht, nam bo ven het Kanaal het koopvaardijschip waar, viel het terstond in duikvlucht aan en trof het vaar tuig midscheeps met een bom van middelzwaar kaliber. Het schip werd uiteengereten en zonk binnen enkele minuten. Op wacht aan de kust van den Atlanti- schen Oceaan (Foto Weltbild) Naar wij vernemen, is bij beschikking van 14 December j.l. van den waarnemend secre taris-generaal van het departement van So ciale Zaken nader bepaald, dat de bakkerij- ondernemingen, die gebruik maken van de arbeidsvergunning voor de Kerstdagen, in geen geval op den Eersten en Tweeden Kerstdag bakkersarbeid mogen laten verrichten, in wel ken vorm ook. Hedenmorgen heeft zich onder Bocholtz in Zuid-Limburg een zeer ernstig ongeluk voor gedaan, toen een bus met mijnwerkers op een overweg werd aangereden door een locomotief. De mijnwerkers in Zuid-Limburg, die door gaans ver van de mijnzetels afwonen, plegen voor het vervoer naar de mijnen veelvuldig ge bruik te maken van autobussen. Zoo reden er reeds hedenmorgen om 5 uur drie bussen ach ter elkaar door Bocholtz. Toen de eerste bus een zich daar bevin denden overweg was gepasseerd, hoorden de inzittenden vlak achter zich een geweldi gen slag. Het bleek, dat de tweede bus door een locomotief was aangereden. De gevol gen waren verschrikkelijk. De meeste inzit tenden bleken gewond te zijn. Drie waren op slag gedood. Het waren H. Meisters, van beroep chauffeur, oud 64 jaar en geboren te Maastricht, J. Meesters, mijnwerker, 31 jaar oud, weduwnaar zonder kinderen en J. Hu- bert Dumont, mijnwerker, oud 39 jaar, ge huwd en vader van drie kinderen. De pastoor van Bocholtz was met zijn beide kapelaans spoedig ter plaatse, evenals dr. Göhe- meyer en zusters van het Groene Kruis, voor het verleenen van geestelijken en lichamelijken bijstand. De lijken van de arie slachtoffers wer den naar het klooster van de zusters van het Arme Kind Jezus overgebracht, terwijl de zwaar en ernstig gewonden naar het St. Jo- sephziekenhuis te Heerlen werden vervoerd. Eenige inzittenden konden huiswaarts keeren, nadat zij op het bureau van het Groene Kruis waren verbonden. Omtrent de oorzaak van het ongeluk heeft men nog niets zekers kunnen vaststellen. Wel staat vast, dat de slagboomen niet tijdig gesloten waren, waarbij de spoorwegwachter evenwel heeft opgemerkt, dat het belsignaal eerst had geklonken, nadat het ongeluk was gebeurd. De directeur-generaal van de Winterhulp Nederland maakt bekend, dat de houders van de te hunnen name gestelde waardebons bij het aanbieden van deze bons aan den winke lier ter verkrijging van levensmiddelen, klee ding of brandstoffen, tegelijkertijd hun iden titeitsbewijs moeten toonen. Ter voorkoming van moeilijkheden of ver gissingen vergete men dus niet zijn identiteits bewijs mede te brengen. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken van 18 December 1940 is bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1941 gedeelten van de gemeente Rotterdam bij de gemeente Schiedam en gedeelten van de gemeente Schiedam bij de gemeente Rotterdam gevoegd worden. In de beschikking is de nieuwe grens tus schen de beide gemeenten nader aangeduid. Zonsondergang 20 Dec. 17.28 Zonsopgang 21 Dec. 9.48 Maanopkomst 00.20 ondergang 12.51 Het parket uit Maastricht heeft Donder dagmiddag een onderzoek ingesteld in een woning aan de Heiveldstraat te Kaalheide, gemeente Kerkrade, waar in de gang het lijk is gevonden van den winkelier D. van Stokkum. Van S. woonde in het beneden gedeelte van de woning, de eigenaar boven. Van S., die 59 jaar oud was, is vermoe delijk door een revolverschot gedood. Op last van de justitie is het lijk naai het ziekenhuis te Heerlen overgebracht Vandaag wordt de sectie verricht. Men weet nog niet, of hier misdaad in het spel is. De weleerw. pater H. van Heusden. kapelaan aan de Hartebrugparochie te Leiden, wordt sedert Woensdagavond vermist. Dien avond had hij een bezoek afgelegd bij een familie aan de Haarlemmertrekvaart, vanwaar hij omstreeks kwart voor negen is vertrokken, om naar de pastorie aan de Haarlemmerstraat terug te keeren. Hij is hier evenwel niet aangekomen. Men vermoedt dat pater van Heusden in de duisternis te water is geraakt. De politie heeft Donderdag den geheelen dag het water in de omgeving afgedregd, doch eenig resultaat levérde dit niet op. WASHINGTON, 20 Dec. (D.N.B.) Het Ministerie van Oorlog maakt bekend, dat New Foundland als eerste der door Enge land aan de Ver. Staten afgestane steun punten Amerikaansche troepen zal krijgen. Het eerste troepentransport za] begin Ja nuari New York verlaten. Uit New-York meldt het D. N. B.: In scheep vaartkringen alhier is men van opvatting, dat het verkrijgen van 24 buiten dienst gestelde vrachtschepen door de Engeïsche regeering practisch geenerlei verlichting kan brengen in den nood van Engeland aan scheepsruimte. Af gezien van het feit, dat het weer in orde brengen dezer schepen geruimen tijd zal du ren en dat deze langzame schepen een bij zondere verzwaring voor ieder convooi betee- kenen, zijn 24 schepen, vergeleken met de ge weldige tonnageverliezen, die Engeland thans iedere week lijdt, een bagatel. Washington Star maakt zich tot spreekbuis van deze denkbeelden, wanneer het schrijft, dat deze aankoop van schenen alleen te ver klaren is uit een soort Engeïsche blokkade paniek. HELSINKI, 20 Dec. (D.N.B.) Presi dent Kallio zal op staatskosten begraven worden De rouwplechtigheid wordt waar schijnlijk gehouden a.s. Zondag in de groo- te kerk te Helsinki. Daarna zou dan de ter aardebestelling plaats vinden op het land goed van president Kallio te Nivala. In verband met geruchten als zou een ver hoogde export van vee naar Duitschland de oorzaak zijn van liet gebrek aan aanvoer op de vleeschmarkt, heeft de landbouwdeskundige van liet rijkscommissariaat Graf Grothe in een persconferentie beoogd dat op geen enkele wijze de vee-export naar Duitschland schuld is aan de moeilijkheden bij de vleeschdistributie. Voorts verklaarde hy dat de voedselvoorzie ning van de Nederlandsche bevolking verzekerd is. Bovendien kan de boer gerust zijn, dat niet al te ingrijpende maatregelen ten opzichte van den veestapel zal worden overgegaan. De omstandigheid, aat in de laatste weken de uitgegeven vieescnbons niet ten volle konden worden ingewisseld en de daaruit voortvloeien de noodzakelijkheid tot levei ingsplicht voor slachtvee over te gaan, hebben m oreede krin- gen, zoowel van verbruikers als van boeren, een zekere onrust teweer gebracht. Wanneer men in verband daarmede, aidus Graf Grothe, nerhaalaelyk de vraag gesteld wordt, of de vieeschproüuctie in Nedenand voi- doende is om op den langen duur de behoeften, met gebruikmaking van het distributiesysteem, te dekken, dan kan deze vraag ondubbelzinnig met ja beantwoord worden. Ais de boeren van meenmg zouden zijn, dat de productiebasis in de veehouderij gevaar loopt, dan kan ondubbel zinnig verklaard worden, aat dit noch m de be doeling ligt, noch noodzakelijk is. Integendeel wordt als voorheen vastgehouden aan het pian, ce nu eenmaal ten gevolge der voederschaarsch- te nooazakeiyke beperkingen voor het melkvee tot een minimum te beperken. Evenwel is het wekeiykscbe aanbod van siachtvee voor runderen als voor varkens sinds November in een ongerechtvaardigde mate te- ruggeioopen. Zoo werden bijv. in de week van 2 tot 9 December j.l. slechts ongeveer 1600 stuks slachtvee aan de markt gebracht tegenover een normaal aanbod van 8 tot 10.000 stuks. Het is moge-lijs, dat niervoor verschillende oorzaken aanwezig zijn geweest, die de Duit sche beschouwers niet onmiddellijk interessee ren. Met nadruk moet, aldus Graf Crothe, hier bij alleen worden vastgesteld, dat op geen en kele wijze de export van vee daar de schuld van is. Deze export bedroeg in de periode van 10 Mei tot begin December circa 15.000 stuks, ter wijl in de laatste drie weken geen enkel stuk slachtvee naar Duitschland is gegaan. Tegenover deze verhoudingen meende het de partement van Landbouw en Visscherij de op getreden moeilijkheden slechts door het opleg gen van een afleveringsplicht tegemoet te kun nen treden. Op dit voorstel is toestemming verleend met dien verstande, dat de bevolen reconstructie, die wegens de dringendheid van dezen maatregel vcorloopig zeer schematisch zonde! rekening te houden met de structuur van het afzonderlijk bedrijf werd uitgevoerd, bij de definitieve vaststelling voor een langere periode zoo rechtvaardig mogelijk moest worden uitgewerkt De tot 28 Februari 1941 gevorderde leverin gen van slachtvee moeten evenwel, ongeacht ae voor later beoogde veranderingen, onder alle omstandigheden worden voldaan. Het departe ment van Landbouw en Visscherij is bezig, maatregelen ten uitvoer te leggen, die een vlotte verzorging in de toekomst verzekeren. Daartoe wordt de te dezer zake competente centrale wat inrichting en personeel betreft 'gereorganiseerd. Reeds is beslist, dat de zorg voor den vee stapel, daaronder begrepen de prijsvorming voor den producent en de toewijzing aan de be- en verwerkende bedrijven, in een doelmatiger vorm geschiedt. Eveneens zijn maatregelen getroffen, nat de vaststelling van de prijzen voor de boe ten voor al het ter markt komende vee op de zelfde basis geschiedt. Iedere speculatie op verhooging van den pro ducentenprijs is vergeefsch. Wie van de be trokken groepen, boeren, handelaren of slagers, in de toekomst probeert, hetzij door incorrecte aflevering of zelfs door geheime huisslachting of prijsopdrijving, de vastgestelde pryzen te ontduiken en de vleeschvoorziening te versto ren, heeft de scherpste straf te verwachten, omdat hij zich schuldig maakt aan een ver grijp tegen het belang van het geheele Neder landsche volk. De vleeschvoorziening geschiedde in normale tijden voor rond 50 pet. met varkensvlcesch en rond 50 pet. met rundvleesch. Er staan niet voldoende voedermiddelen ter beschikking om de varkensmesterij in den vroegeren omvang in stand te houden, zoodat in de toekomst slechts ongeveer 25 pet. van de behoefte met varkensvleesch kan worden gedekt. Om tè ver hinderen, dat van de voorhanden varkens een groot deel te jong zou zijn geslacht, heeft het (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen, is de vleeschvoorzie ning voor de Kerstdagen, dank zij de bij zondere maatregelen, verzekerd. Er zullen dezer dagen 10.000 stuks vee aan de markt worden gebracht. De secretaris-generaal van het departement /an landbouw en visscherij maakt het navolgende bekend: Elk der met ,,20" genummrde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maan dag 23 December tot en met Zondag 29 December as. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „20" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rant soen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daar achter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gr., gevuld klein kerstgebak (b.v. aman delbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 29 Deecmber nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 30 December tot en met 5 Januar a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstge noemde week niet worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 23 December tot en met Zondag 29 December a.s. geeft de met „21" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 29 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 5 Januari a.s., met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 30 December tot en met 5 Januari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 Dec tot en met Vrijdag 17 Januari a.s. geeft de met ,,86" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van een kilogram suiker. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 Dec. tot en met Vrijdag 3 Januari a.s. geeft de met „22" genummerde bon van de boterkaart zoowel als van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „22" genummerde bon geeft derhalve geen recht op het koopen van vet. Duitsche Rijk veevoeder ter beschikking ge steld, om via de centrale voor 400.000 varkens mestcontracten te kunnen sluiten. De bedoe ling hierbij was in de eerste plaats den op het veredelingsbedrijf ingestelden kleinen boeren ef fectieve hulp te verleenen. Het grootste deel van de vleeschbehoelte moet dus met rundvee worden bevredigd. Dat is zon der meer niet mogelijk, daar de alëemeene vee voederpositie een ingrijpen in den rundvleesch- stapel noodzakelijk maakt. Voor het afzonder lijke bedrijf mag dit betreurenswaardig zijn. er moeten echter maatregelen getroffen worden, dat de in beperkte mate ter beschikking' staan de voedermiddelen in grootere mate ten goede komen aan de dierén met 'groote prestaties, in het belang van een zoo groot mogelijke melk productie en boterproductie, en niet zoo maar dienen voor de instandhouding van een groot aantal willekeurige dieren. Volgens de opvatting van deskundige krin gen moet de thans bestaande abnormaal hooge stapel van meer dan twee-jarige runderen on geveer 20 pet. worden verminderd, waarbij iedere boer noodgedwongen uit zyn stapel op de weinig productieve oudere dieren zal teruggrijpen. Dat beteekent voor den geheelen rundveestapel een vermindering van ongeveer 10 pet. Deze ingrij pende maatregel kan door de teelt van moe derkalveren, welke teelt in groote mate is vrijgelaten, ten naaste bij weder worden goed gemaakt. Wat gebeurt, is dus alleen een verschuiving ten gunste van de jongere jaarklasse. Voor den export zijn volgens de voorloopige raming slechts 8 pet. van het aantal van die dieren bestemd, welke ter verzorging van de Nederlandsche consumenten noodig zijn en waarvoor zoowel melkvee als slachtvee kan worden aangeboden. De helaas noodzakelijke beperking van den pluimveestapel heeft verschillende pluimvee houders, die bijna uitsluitend van de kippen fokkerij leefden, hard getroffen. Er zijn echter maatregelen genomen, dat zij niet in economi- schen nood geraken. De beperking van den kip- penstapel tot ongeveer acht millioen hennen was evenwel noodzakelijk, wanneer de brood voorziening gegarandeerd wilde worden, aldus Graf Grothe. Vroeger werden voor de voedering der kip pen juist zooveel hoeveelheden graan gebruikt als voor de voorziening van het Nederlandsche volk met brood noodig is. Verhinderd moest dus worden, dat tie kip aan de weliswaar voldoen de, maar niet overmatig gevulde broodkorf van het Nederlandsche volk mee pikte. Uit het bovenstaande blijkt, aldus Graf Grothe, met welk een begrip men van Duit sche zijde tracht rekening te houden met de belangen van den Nederlandschen landbouw en van het behoud der landbouwproductie, on danks de door den oorlog moeilijke omstandig heden. Het heele streven van Duitsche zyde cumuleert daarin, dat getracht wordt, het den Nederlandschen instanties mogelijk te maken, met de slechts in beperkte mate voorhanden voedermiddelen zoo goed mogelijk huis te hou den, alsmede in het belang van de Nederland sche voedselvoorziening op langen termijn de productiecapaciteit van den landbouw zoo hoog mogelijk te houden. Verwacht moet worden, dat van producent tot verbruiker deze pogingen erkenning en'me dewerking vinden. Wie met miskenning van den huidigen toestand tegenwerking pleegt, vergrijpt zich aan het belang van de gemeen schap en moet er rekening mee houden, dat hij hiervoor ter verantwoording zal worden geroe pen. Op een vraag, of Graf Grothe mededeeling kon doen over het vleeschverbruik bij de weer macht, antwoordde de spreker, dat hij daarop geen nauwkeurig antwoord kon geven, mede omdat hem de juiste cijfers niet bekend waren. Overigens behoefde men zich daarover geen zorgen te maken, want dit verbruik was in verhouding tot het totaal van geringe betee- kenis. BELGRADO, 20 Dec. (DKB.) De Joego slavische bladen vermelden zonder verder commentaar het aftreden van den Roemeen- schen minister van Buitenlandsche Zaken, prins Stoerdza. De correspondent te Boekarest van de Vreme meent, dat Valer Pop de meeste kans maakt voor de functie van Roemeensch minister van Buitenlandsche Zaken. STOCKHOLM, 20 Dec. (D.N.B.) Reuter meldt uit Sydney, dat de Australische minister van Oorlog, Spender, bekend heeft gemaakt, dat alle mannen van 19 tot 33 jaar ztch voor den militairen dienst moeten opgeven. Tot dus ver behoefden alleen vrijgezellen en weduw naars zonder kinderen zich aan te melden. In verband met de be perkte expeditiemoge lijkheden kunnen wij op 24 December geen bestellingen aannemen Telefoon 10876 13714 11643 12193 21521 Zaterdag- en Zondagavond gèèn dansen A.s. ZONDAG van 25.30 natuurlijk van THE AMERICAN CLUB The Rhythm Sellers 11 mans dansorkest 2e Kerstdag groote Dansants in het Concertgebouw- Niet op 2en doch op len Kerstdag wedoom Thé-dansant in den H.K.B. ETALAGE VAN REEDS GEZIEN? SPECIALE KERSTSTUKJES ALLéêN GEVESTIGD Groote Hor Straat 186 Tel 11290 - HaaiTem G filialen Naar wy vernemen, kan men verwachten, dat het uitgaansverbod in de nachten van 24 op 25 December en van 31 December op 1 Januari met een uur zal worden ingekort, zoodat men tot 's nachts een uur op straat zal mogen zijn. Door onvoorzichtig om te gaan met uitge worpen drijvende of aangespoelde scherpe mij nen of versperringen zijn in den laatsten tijd verschillende soldaten en burgers gedood. Der halve wordt er voor gewaarschuwd een in zee. rivier of kanaal drijvend onschuldig lijkend voorwerp, dat er als een mijn of boei uitziet, aan te raken, op te nemen of te naderen. Reeds bij het naderen kan een, explosie volgen. Het on schadelijk maken van deze voorwerpen moet door de daartoe bevoegde instanties geschieden. Op de volgende punten moet gelet worden: 1. Het vinden van drijvende of aangespoelde mijnen, boeien of verdacht uitziende voorwer pen moet onmiddellijk met nauwkeurige opga ve van vindplaats aan de dichtst bijzijnde Duit sche militaire instantie, politie of burgerlijke autoriteit worden medegedeeld. Hetzelfde geldt voor het zien van mijnen of op boeien lijkende voorwerpen in zee, rivier, kanalen of op het land terecht gekomen voor werpen. 2. Men vermijde in ieder geval het aanraken of naderen van deze voorwerpen, zoolang niet is vastgesteld, dat deze volkomen onschadelijk zijn. 3. Men zorge dat tot de komst van politie of desbetreffende instanties voor afzetting rond 'om deze voorwerpen op een afstand van 1 K.M. door in den omtrek wonende personen wordt ge zorgd. WinterhulpNederland,DenHaagno.5553 Als bank der Winierhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no. 877

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1