De groote sterkte van het Engelsche leger in Noord-Afrika Ryti legt heden eed op de grondwet af Flandin bij Pétain Verduistering Decreet te Vichy over nieuwsagentschap Weinig veranderd aan Albaansche front FABRIEK TE CHELMSFORD ZWAAR BESTOOKT Sociale toezeggingen door Churchill Eendeneieren en paratyphus V.. -J Uitwisseling tegen Kerstmis van krijgsgevangenen? JV Commissies ter uitvoering van Driemogendhedenpact Japansche militaire missie naar Berlijn en Rome 28 DECEMBER WEER EEN NIEUWE BOTERBON Het Amerikaansche beslag op Deensche schepen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 21 DECEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22765 W aar schuwing tegen com munistische „clubs" Ernstige Kerstboodschap van Morrison Finsche pers begroet hem met veel instemming Berlijn dementeert GEEN BOMAANVALLEN OP DUBLIN EN BELFAST Romeinsch oordeel over Fransch- Duitsch overleg Londen kan niet beloven Roode Kruisschepen te ontzien Ex-koning Carol in Lissabon verwacht Britsch protest inzake Tanger verlangd Uitvoerige bepalingen over werk wijze van Ofi KOSTBARE TANKS EN MODERNE KANONNEN Uitlatingen van Kennedy WEER BRITSCHE SCHEPEN VERLOREN GEGAAN „Crijnssen" als transportschip naar Zuid-Afrika Verloren Noorsche schepen Nieuwe diplomaten te Lissabon Aanslag op gebouw der Kroatische Partij De strijd in Oost-Afrika Japansche pers onderstreepte ver klaring van Matsoeoka De pessimist Kopenhagen zal eventueel protesteeren Paarden ter monstering Koopen of verkoopen verboden DE RELATIES TUSSCHEN BERN EN MOSKOU Geen erkenning, maar ook geen spanning" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO ct* Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voo» prijzen der .Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 20 Dec. (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben vandaag een kogel- lagerfabriek van Chelmsford in stoutmoedige scheervlucht zeer zwaar gebombardeerd. Bij uitstekend zicht werden geweldige steek vlammen en ontploffingen waargenomen. Deze kogellagerfabriek, die aan den Noord- Oostelijken rand van de stad in de onmiddellijke habijheid van het goederenstation gelegen is, behoort met haar tachtigduizend vierkante me ter bebouwd oppervlak en haar personeel van over de zesduizend man. tot de grootste en be langrijkste fabrieken op dit gebied. Omstreeks veertig procent van alle kogel lagers, die vooral door de Engelsche vliegtuig industrie gebruikt worden, komen uit Chelms ford. Volgens berichten uit Stockholm heeft Churchill het Engelsche volk sociale toezeg gingen gedaan. Hij verklaarde dat het na den oorlog „een onzer doeleinden zal zijn een gemeenschapsstaat op te richten, waar de voordeelen en privileges, die tot dusver slechts een klein getal genoten heeft, in veel grootere mate onder de mannen en jongelieden van de natie in haar geheel verdeeld worden." De secretaris-generaal der Britsche Trade- Unions, Sir Walter Citrine, heeft in een rede, gehouden voor den vakvcreenigingsraad te New York, opnieuw om snellere en grootere hulp voor Engeland gevraagd. Hij zeide, dat Enge land op het oogenblik ernstig bedreigd wordt en dat vooral de scheepvaart in groot gevaar ver keert. De bombardementen van Londen heb ben de productie van vliegtuigen en ander oor logsmateriaal geremd. Door deze omstandigheid Wordt de steun van de Vereenigde Staten te noodzakelijker. Het dagelij ksch bestuur van de Labourpartij heeft volgens de Daily Herald alle aangesloten organisaties gewaarschuwd tegen de activiteit van de Britsche communisten, die een reeks „onschuldige clubs" opgericht hebben. Het blad verklaart, dat het lidmaatschap van dergelijke vereenigingen onvereenigbaar is met dat van de Labourpartij. Naar het Britsche weekblad Spectator meldt, komt de burgerwacht volgens mede- deeling van het Engelsche ministerie van Oorlog voor de luchtbescherming niet in aan merking, daar men haar in reserve moet hou den om alle onlusten terstond in de kiem te smoren. De Spectator merkt hieromtrent op, dat het in verscheidene groote openbare schuilkelders reeds tot dergelijke onlusten gekomen is, maar noch burgerwacht, noch politie zich vertoond heeft. De Engelscne minister voor de 'Binnenlandsche Veiligheid, Morrison heeft in het Lagerhuis, volgens de berichten van Amerikaansche pers agentschappen uit Londen, verklaard, dat de regeering zich het recht voorbehoudt, om de anti-oorlogsbetooging van de volksconventie te Manchester, waarvan de datum op 11 en 12 Ja nuari is bepaald, te verbieden. De conservatieve afgevaardigde Davison ves tigde de aandacht van den minister op het feit, dat hij zich er goed van bewust moet zijn, hoe deze'maatregel in het buitenland tot misverstan den over de interne eensgezindheid van Engeland aanleiding zou kunnen geven. Morrison antwoordde den afgevaardigde, dat de regeering zich met het oog op de bijzondere toestanden van het oogenblik vrijheid van han delen moet voorbehouden. De Britsche minister van Binnenlandsche Za ken, Morrison, heeft vandaag een Kerstbood schap tot het Britsche volk gericht, waarin hij verklaarde, dat het Britsche volk zeer ernstige kerstdagen zal moeten doorbrengen en de sol daten aan het front eveneens. Niettemin moest hij er geheel Engeland opmerkzaam op maken, dat men nog zwaarder en ernstiger tijden tege moet ging. Indien men dezen oorlog wilde win nen, moesten alle krachten van de natie tot het uiterste in dienst van de eigen zaak gesteld wor den. Nu en dan worden gevallen van paratyphusbesmetting bekend, ver oorzaakt door het gebruik van eendeneieren. Om het optreden van deze ziekte door het gebruik van eendeneieren te voorkomen is het noodig, de eendeneieren hard te koken (tien minuten) en ze in bakwaren slechts te gebruiken, indien deze hard ge bakken worden. Met aandrang wordt het eubliek daarom aangeradeneendeneieren niet te gebruiken voor de bereiding van pudding, vla, taartvullingen, zacht gebak, cake, pannekoeken, flensjes, kortom niet voor eetwa ren, welke niet of niet voldoende verhit worden. HEIiSINKI, 20 Dec. (D.N.B.)Finlands nieuwe staatshoofd Risto Ryti legt morgen middag voor den Finschen Rijksdag den eed op de grondwet af. De verkiezing van Ryti staat in het middel- Punt der beschouwingen in dë Finsche bladen. In de bijna eenstemmige keuze tot staatshoofd, zoo schrijft Helsinging Sanomat, kan Ryti de grootste erkenning zien van zijn politieken ar beid. De nieuwe president kan op het vertrou wen van het geheele volk steunen, en de vredes wil van het Finsche volk kan niet beter en dui delijker worden uitgedrukt. De Uusi Suomi schrijft, dat Ryti met zijn groote ervaringen in de binnen- en buitenlandsche politiek een per soon is, om wien het Finsche volk zich voor het herstel des lands vereenigd heeft. Het blad noemt Ryti een man, die met vaste hand en onwankelbaar vertrouwen den jongsten moei lijken toestand beheerscht heeft. Huvfudsstads- bladet merkt op, dat de uitslag der verkiezingen de uitdrukking vormt van een binnenlandsche Politieke ontspanning in Finland. Ryti heeft vroeger herhaaldelijk bewezen, dat hij de verant woording niet schuwt, en dat hij door zijn dui delijke en reëele staatsleiding zich de erkenning van het Finsche volk verworven heeft. BERLIJN, 20 Dec. (D.N.B.). De Britsche be richtendienst verspreidt de bewering, dat het Duitsche luchtwapen Dublin en Belfast gebom bardeerd heeft. Van deze bewering is, naar van bevoegde Duitsche zijde verklaard wordt, geen Woord waar. Noch Belfast, noch de hoofdstad Van den Ierschen Vrijstaat is door het Duit sche luchtwapen aangevallen of gebombardeerd. Duitschland en Ierland bevinden zich, zoo wordt hieromtrent van Duitsche zijde voorts verklaard, niet met elkander in oorlog. Dergelijke mislei dende manoeuvres van de Britsche propaganda hebben uitsluitend ten doel wantrouwen te zaai en en nog meer onvrede te stichten. GENÈVE, 20 Dec. (D.N.B.) Maarschalk Pétain heeft vanochtend, naar uit Vichy wordt gemeld, den minister van Buitenland sche Zaken, Flandin, voor een onderhoud ontvangen. Naar aanleiding van de besprekingen, die tus schen Duitschland en Frankrijk gevoerd zijn, merkt men volgens Stefani in politieke kringen te Rome op, dat men in Italië niet over veel gegevens omtrent dit overleg beschikt en dat men in ieder geval van meening is, dat het een vraagstuk betreft hetwelk de Fransch-Duitsche betrekkingen rechtstreeks raakt. Men voegt hieraan toe, dat de solidariteit van de as niet bij iedere gelegenheid opnieuw beves tigd behoeft te worden, aangezien zij volkomen is. Aanleiding daartoe bestaat ditmaal nog minder, want de onderhandelingen beperkten zich tot vraagstukken die de beide volken recht streeks en uitsluitend raken. STOCKHOLM, 20 Dec. (D.N.B.) Naar Dagens Nyheter meldt, heeft de leider van het Engelsche Roode Kruis, veldmaarschalk Philipp Shetwood, een voorstel van het Internationale Roode Kruis te Genève betreffende inrichting van een per manent scheepsverkeer tusschen Engeland en het vasteland ten behoeve van uitwisseling van zwaargewonde krijgsgevangenen juist tegen Kerstmis en ten behoeve van uitwisseling van post en pakketten voor de krijgsgevangenen van beide vijandelijke mogendheden aldus beant woord, dat ingeval Duitschland een bezette haven voor dergelijke Roode Kruisschepen mocht aan wijzen, het Engelsche luchtwapen geenszins zou kunnen garandeëren, dat het deze haven niet zou bombardeeren. Zooals bekend is, had de Rijksregeering onmid dellijk haar instemming met dit voorstel mede gedeeld. Het standpunt van een toonaangevende Engelsche persoonlijkheid ten aanzien van het voorstel eener boven de staten staande organi satie is in internationale kringen te Stockholm te meer opgevallen, daar Churchill's persoonlijke uitlatingen ten aanzien van een door verschil lende neutrale instanties voorgestelden „Gods vrede" met Kerstmis nog niet zijn vergeten. LISSABON, 20 Dec. (D.N.B.) Ex-koning Carol van Roemenië, die zich op het oogenblik in Spanje bevindt, wordt vandaag of morgen in Lissabon verwacht. Hij zou het voornemen hebben naar de Ver eenigde Staten te vertrekken. NEW YORK, 20 Dec. (D.N.B.). Tijdens de debatten in het Lagerhuis over het vraagstuk Tanger verlangde de Labour-afgevaardigde, Cocks, volgens berichten van Amerikaansche persagentschappen uit Londen, drastische maat regelen voor de handhaving van de neutraliteit en het onversterkte karakter van Tanger. Cocks sprak als zijn meening uit, dat Engeland tegen over Madrid „een politiek van pacificatie" voert. Ook de conservatieve afgevaardigde Ro bertson eischte, dat Engeland Spanje erop zou wijzen, dat het geen profijt mag trekken uit de tegenwoordige omstandigheden. Zonsondergang 21 Dec. 17.29 Zonsopgang 22 Dec. 9.48 21 Dec. Maanopkomst 1.36 ondergang 13.18 Zonsondergang 22 Dec. 17.29 Zonsopgang 23 Dec. 9.49 22 Dec. Maanopkomst 1.40 ondergang 13.45^^ GENÈVE, 20 Dec. (D.N.B.) In het vandaag uitgekomen Journal Officiel is het decreet verschenen, naar uit Vichy wordt gemeld, waarbij het nieuwe Fransche nieuwsagent schap wordt gevormd. De Fransche staat heeft, zooals bekend is, kortgeleden alle aandeelen, gebouwen en inrich tingen van de informatie- en nieuwsdiensten van het agentschap Havas overgenomen, terwijl de advertentie-afdeeling onveranderd blijft. De rechten, die voortvloeien uit den aankoop der aandeelen, en de middelen worden het nieuwe agentschap ter beschikking gesteld. Dit zal den naam „Office France d'Information", of in af korting „Ofi" dragen. Het tijdstip, waarop de tot dusver bestaande nieuwsdiensten van Havas onder de nieuwe signatuur officieel worden uit gegeven, staat nog niet vast. De Ofi zal onder de autoriteit van den met de voorlichting belasten minister bestuurd wor den door een directeur-generaal, terzijde gestaan door twee raden, den redactieraad, die zijn mee ning mededeelt omtrent politieke problemen, en den zakelijken leidingsraad, die zijn oordeel geeft over kwesties van beheer, techniek en financie ring. Onder den directeur-generaal staan verder een redactie-directeur en een directeur voor het beheer. De redactieraad bestaat uit zeven leden. Dit zijn de directeur-generaal van den Ofi als voorzitter, de redactie-directeur, verder vertegen woordigers ^an de staatssecretarissen bij het mi nister-presidium, het ministerie voor Buitenland sche Zaken, Binnenlandsche Zaken, Financiën en Kolonën. De zakelijke leidingsraad omvat even eens zeven leden, n.l. den directeur-generaal van den Ofi, den directeur voor het beheer, den secretaris-generaal van het bureau voor de in lichtingen, de vertegenwoordigers van de mi nisteries voor Buitenlandsche Zaken, Binnen landsche Zaken, Financiën en Verkeer. De be grooting van den Ofi moet door den minister van Financiën worden goedgekeurd. Aan den Ofi wordt een subsidie verleend, welker be drag ieder jaar op de begrooting wordt vastge steld. In een volgend decreet worden nadere bepalin geen omtrent het functionneeren van den Ofi vastgelegd. Zoo wordt bepaald, dat de directeur- generaal bij decreet door den minister wordt benoemd, welke bevoegd is voor de voorlichting. De redactie-directeur wordt benoemd op voorstel van den directeur-generaal door den minister, die bevoegd is voor de voorlichting. WASHINGTON. 20 Dec. (D.N.B.) De vroe gere Amerikaansche ambassadeur te Londen. Kennedy heeft, volgens een mededeeling van Ludlow in het Huis van Afgevaardigden, ver klaard. dat de Amerikaansche wapenproduGtie niet voldoende is om de eigen verdediging te waarborgen, laat staan om Engeland nog van oorlogsmateriaal te voorzien. Kennedy heeft Ludlow geschreven, dat de Vereenigde Staten zelfmoord zouden begaan, wanneer zij in dit stadium der bewapening aan den oorlog gingen deelnemen. Terwijl de eigen verdediging der Ver. Staten zwak is. is haar hulp voor Enge land beperkt. Het is de eerste taak der Ver. Staten, de eigen verdediging te bespoedigen. ROME, 20 Dec. (Stefani) Het agentschap Aroi meldt, dat de strijdkrachten, door Engeland tegen Italië geconcentreerd, be staan uit 1500 vliegtuigen, 425.000 man en een half millioen ton oorlogsschepen, alles in het gebied der Middellandsche Zee. De troepen zijn gerecruteerd en geselecteerd in Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland, Britsch-Indië en andere deelen van het Britsche rijk. Deze cijfers getuigen van den enormen omvang der vijandelijke krachts inspanning, aan welke de Italiaansche sol daten op alle oorlogstooneelen moedig het hoofd bieden. Zooals Churchill in zijn rede in het Lagerhuis heeft medegedeeld, is de bewa pening voor dit leger sedert Juli en Augus tus rechtstreeks uit Engeland gezonden „in een lange reis om Kaap de Goede Hoop", en samengesteld „uit kostbare tanks van de beste kwaliteit en moderne kanonnen, waaraan wij zoo'n gebrek hadden en die voor de verdediging noodig waren." De correspondent van de Frankf. Ztg. te Rome meldde d.d. 18 December: De berichten van het (Italiaansche) opper bevel en de aanvullende berichten van de Italiaansche pers hebben reeds een tamelijk duidelijk beeld gegeven van den slag in Noord- Afrika, die acht dagen geleden door den in val van Engelsche pantsertroepen in de voor ste Italiaansche linies ten Zuid-Oosten van Sidi el Barrani begonnen is. Een klaarblijkelijk uit Zuidelijke richting komende aanval, waar voor zich de Engelsche macht, naar de Ita liaansche berichten vaststellen, in nachtelijke marschen had verzameld, werd door buitenge woon hevige zandstormen begunstigd, daar de Engelsche kolonnes zich achter dezen sluier van zand den geheelen dag in de woestijn konden verbergen. De Engelschen beweren bo vendien, dat Engelsche oorlogsschepen en vlie- gersafdeelingen de opmerkzaamheid van de Italianen op de kust hadden gericht. Een feit is, dat de Engelsche leiding (onder opperbevel van genei aal Wavell commandeert Sir Maitland Wilson de aan- valstroepen) sterk in de meerderheid zijnde gemotoriseerde en gepantserde krachten heeft ingezet. Naar in de Italiaansche pers wordt geconstateerd, hebben de Engelschen aan het front over vele honderden van de modernste vechtwagens kunnen beschikken, hoewel zij bij vroegere acties niet meer dan honderd, of ten hoogste tweehonderd wa gens van uiteenloopend type konden in zetten. Tot dusver waren aan het Egyptische front behalve gepantserde verkenningsauto's drie typen van Engelsche gevechtswagens gecon stateerd: lichte, middelgroote en zware tanks, de laatste van het type Morris. Ditmaal ech ter beschikten ze ook over tanks van een veel sterker type, die uit Engeland zijn aangevoerd. De Engelschen bevestigen, dat de stoot uit Zuidelijke richting door een pantserdivisie werd uitgevoerd, waarbij kwam een (gemotoriseerde) Empire-divisie en als politieke propaganda een „Fransch contingent". Hoen de inval gelukt was, versterkten de Engelschen den druk door een frontalen aanval, die langs de kust ging. De hoofdaanvallen hadden aan Italiaanschen kant, naar uit de Italiaansche weermachtsbe- richten bekend is, een Lybische en een natio nale divisie te doorstaan. Voor den toestand en de Italiaansche maat regelen was het volgende van doorslaggevende beteekenis. De door de Italianen bezette kust strook van de grens van Cyrenaica tot Sidi el Barrani is een door de woestijn voerende cor ridor. Deze corridor verbindt de Italiaansche uitgangsstellingen in het grensgebied van Cyrenaica tot Sidi el Barrani, heeft echter op zichzelf geen beteekenis en biedt in verband BERLIJN. 20 Dec. (DNB) Naar het DNB verneemt, wordt het 5225 ton metende Bel gische passagiersschip Macedoniër, dat onder Britsche controle voer, als verloren beschouwd. Het schip heeft vroeger vooral op den Congo gevaren. Over het lot der bemanning is niets bekend. Verder wordt gemeld, dat het 3660 ton me tende Britsche vrachtschip Amicus op den Atlantischen Oceaan ten Westen van Ierland getorpedeerd en gezonken is Te Rio de Janeiro verluidt, volgens een bericht van United Press aan haar bladen, dat het in Engelschen dienst als hulpkruiser varende Nederlandsche stoomschip „Crijns sen" (4300 ton) met talrijke Britsche vrij willigers aan boord naar Durban onderweg is. De vrijwilligers zouden in Afrika in den strijd worden gebracht. De te Oslo verschijnende Aftenposten maakt melding van het verlies van zeven in Engelschen dienst varende Noorsche schepen. Dit zijn de motor-, resp. stoomschepen Beaufort (5053 ton), Svein Jarl (1908 ton), Stalheim (1600 ton), Kong Halfdan (1456 ton), Balzac (962 ton), Tres (946 ton) en Gallus (338 ton). Bijzonder heden omtrent tijd en plaats van het vergaan zijn niet bekend. LISSABON, 20 Dec. (D.N.B.). Gisteren heb ben de gezant van Uruguay, Carlos Gurmendez en die van de republiek San Domingo, Enrique Urena, den president der republiek, generaal Carmona, hun geloofsbrieven overhandigd. VOOR KERSTMIS f 3.- p. flesch Buiten O.B.'en Fl. Arak Rum Citroen TOKIO, 20 Dec. (D.N.B.) Het inlichtingen bureau van het kabinet maakt bekend, dat ten aanzien van de in het Driemogendheuenpact vastgelegde vorming van gemeenschappelijke technische commissies, die de verschillende in het pact opgenomen bepalingen moeten uit voeren, een overeenkomst tot stand is gekomen tusschen de Japansche, Duitsche en Italiaansche regeering. De vorming van een algemeene, een militaire en een economische commissie in de hoofdsteden der drie landen is verwezenlijkt Na het eindigen van de noodzakelijke voorbe reidingen zullen de commissies haar werkzaam heden ter hand nemen. AGRAM, 20 Dec. (D.N.B.). Gisteren zijn twee helsche machines geworpen in het administratie gebouw van het centrale orgaan der Kroatische Boerenpartij, welke geleid wordt door dr. Matsjek. De ruiten sprongen en er werd groote mate- rieele schade aangericht. Ook de beide belen dende gebouwen werden beschadigd. Men ver moedt, dat de daders gezocht moeten worden onder de Kroatische rechtsche oppositie. met de bekende plaatselijke omstandigheden geen mogelijkheid tot serieuze verdediging. Op het oogenblik, dat Sidi el Barrani onh-oudSiar was geworden, zou de ontwikkeling van een verdedigingsslag op de plaats van den inval, steunend op dezen 100 K.M. langen corridor door de woestijn, niet slechts technisch uiterst moeilijk, doch militair vermoedelijk een fout geweest zijn, namelijk een groote krachtsver spilling, welke met ernstige risico's verbonden zou zijn geweest. De geheele corridor had voor het oogenblik zijn waarde verloren en werd ontruimd. Uit de Italiaansche berichten en commen taren is bekend, dat dit slechts onder opoffe ring van menschen en materiaal en onder be scherming van de hevigste tegenaanvallen mo gelijk was. ERGENS IN ITALIë, 20 Dec. (Stefani) Een bijzondere correspondent van Stefani meldt, dat Italiaansche bommenwerpers op 16 en 17 De cember dag en nacht ontplofbare stoffen hebben laten vallen op Port Soedan, Soemit, Ghedar en Roseires, waarbij vliegtuigen, militaire werken en haveninstallaties getroffen werden. Op den grond staande vijandelijke vliegtuigen werden vernield, alsmede benzine-reservoirs. Te Soe mit wist een der Italiaansche „sperwers" tien op den grond staande vijandelijke toestellen te vernielen. De Italiaansche piloten, van wie ver- scheidenen gewond werden, onthielden zich tot het laatste oogenblik van strijd met den vijand, wisten hun taak te volbrengen en allen op hun basis terug te keeren. Een andere formatie ver nielde vier vliegtuigen op een luchthaven te Port Soedan. Een formatie „Sperwers" werd door vijande lijke Gloster- en Blenheim-toestellen aangevallen. In een hardnekkig gevecht werden twee Glos- ters en twee Blenheims omlaag geschoten. De dag van 16 December werd besloten met een gevecht usschen Italiaansche bommenwerpers en een Hurricane toestel, dat verscheidene malen ge troffen werd en op de vlucht ging. Op 17 De cember werd het offensief hervat. Branden wer den waargenomen op het vliegveld van Roseires en in de hangars van 't vliegveld van Ghedaref. Twee Glosters en een Blenheim werden neer gehaald. De benzinereservoirs geraakten in brand, waarbij groote schade werd aangericht. TIRANA, 20 Dec. Een speciale correspondent van Stefani aan het Grieksche front meldt: Terwijl de Grieksche legerberichten, opgebla zen door de propaganda van Londen, bijna da gelijks melding maken van uiterst doeltreffende luchtbombardementen op Valona en Durazzo, is de werkelijkheid aldus, dat men zeer zelden vliegtuigen van den tegenstander in de Alba- neesche lucht ziet en dat de enkele malen, dat zij er zich vertoonen, hun lot bezegeld is. Zoo verschenen op 18 December na een langdurige afwezigheid drie Blenheim-toestellen boven Valona op zeer groote hoogte en wierpen eenige bommen neer. De Italiaansche jagers bonden echter den strijd aan en na een gevecht van vijf minuten schoten zij er twee brandend neer, terwijl de derde na een voltreffer neerstortte en verbrandde tijdens een poging om te vluchten. Wat de zware bombardementen betreft die zijn uitgevoerd op concentraties vijandelijke troe pen in verschillende plaatsen aan het Grieksche front, wordt nader gemeld, dat uitgebreide branden en ontploffingen waargenomen zijn in dc nabijheid van Pigerassi. tenslotte is een stelling, die door den vijand bezet was in den sector van Devoli, heroverd door een vastberaden tegenaanval van detachementen Alpenjagers. TOKIO, 20 Dec. (D.N.B.)Een officieele mededeeling van het ministerie van Oorlog maakt bekend, dat het Japansche leger be sloten heeft op uitnoodiging van Duitsch land en Italië een militaire missie onder lei ding van den inspecteur-generaal van het bureau der luchtvaart van het leger, luite nant-generaal Jamasjita, naar beide landen te zenden. De missie heeft tot taak de er varingen van den thans gevoerd wordenden Europeeschen oorlog ter plaatse te bestudee- ren. Zij zal spoedig via Siberië vertrekken Zooals verder wordt bericht hebben de verkla ringen van minister Matsoeoka voor het Ja- pansch-Amerikaansche genootschap in politieke kringen zeer de aandacht getrokken. De pers spreekt van een krachtige Japansche waarschuwing aan het adres der Vereenigde Staten, niet aan den oorlog deel te nemen, en wijst er op dat Matsoeoka zich ondubbelzinnig op het standpunt van het driemogendheden ver drag heeft geplaatst. Zijn diplomatieke zinswen dingen, aldus de Japan Times en Advertiser, kunnen den ernst zijner waarschuwing aan Amerika niet verzachten. Zonder dat hij de be doeling had, een dreigement uit te spreken, heeft hij over het streven der Japansche regee ring geen twijfel gelaten. Den Vereenigden Sta ten is de raad gegeven, zich buiten den Euro peeschen oorlog te houden, of de mogelijkheid van een botsing met Japan op den koop toe te nemen. Matsoeoka's verklaringen over China be- teekenen ook al een waarschuwing aan Amerika in den geest van de leuze „handen af van China". Het staat thans voor de wereld vast, dat Japan zijn bondgenootschap met de spil- mogendheden gestand zal doen. De Asahi Sjimboen verklaart, dat niets ge vaarlijker is dan de houding van Japan, die voor het Japansche volk een kwestie van leven of dood is, niet te begrijpen. Met de benoeming van Nomoera doet Japan een laatste poging om tot opheldering van de Japansch-Amerikaan- sche betrekkingen te komen. Een mensch kan zich het leven dik wijls onnoodig zoo zwaar maken. Hij zit bij voorbaat al in den put over dingen die naar zijn meening komen moéten. Hij maakt dikwijls een tijd door van angst en vreeze, om ten slotte voor den zooveelsten keer tot de ontdekking te komen, dat hij de plank heeft misgeslagen en zich door zijn „vooruitzienden blik" weer eens een stuk van zijn leven heeft laten ver gallen. Maakt het u toch niet moei lijker door u te laten neerdrukken door uw angstige voorgevoelens, hebt dikwijls genoeg ondervonden dat het in den regel toch anders uit komt dan u tevoren dacht. Als gij gegronde redenen hebt om de toe komst donker in te zien is het na tuurlijk wat anders, maar dat wil dan toch niet zeggen, dat gij u het leven zoogenaamd onmogelijk moet maken. Zit in zoo'n geval niet bij de pakken neer, maar tref voorzorgsmaatregelen, om het naderend onheil te kunnen afwenden. Mocht gij echter met in spanning van al uw krachten daarin niet slagen, dan hebt gij tenminste nog bereikt, dat gij u niets hebt te verwijten, al is dat misschien een schrale troost. Vergeet echter nooit, dat Hij er nog altijd is, Die op het juiste moment weet in te grijpen, indien zulks goed voor u is. Om misverstand te voorkomen wordt er de aandacht op gevestigd, dat zooals reeds op 30 November j.l. werd bekend gemaakt de met 22 genummerde bon van ae boter- kaart zoowel als van de vetkaart betrekking heeft op het rantsoen voor 'het tijdvak van 21 t.m. 27 December. Zooals gebruikelijk heeft de bon evenwel een geldigheidsduur van veertien dagen. Met ingang van 28 De cember zal dus weder een bon van de boter en van de vetkaart worden aangewezen. KOPENHAGEN, 20 Dec. (D.N.B.). Inzake de berichten uit Washington, volgens welke de Amerikaansche regeering voornemens zou zijn beslag te leggen op 37 Deensche schepen, die in Amerikaansche havens liggen, verluidt van wel ingelichte Deensche zijde dat wanneer Washing ton deze schepen inderdaad in beslag zou willen nemen hiertegen van Deensche zijde scherp ge protesteerd zal worden. Het is volkomen in strijd met de beginselen van het Volkenrecht wanneer een niet-oorlogvoerend land de schepen van een ander niet-oorlogvoerend land in beslag neemt Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat het verkoopen van paarden, die zijn aangewezen ter monste ring voor de Duitsche vorderingscommissies, ten strengste verboden is. De paarden, die voor deze monstering zijn be stemd, moeten in ieder geval worden voorgeleid en het wegblijven bij deze monstering kan in beslagneming van de paarden ten gevolge heb ben. Koopers van paarden wordt er op gewezen, dat het koopen van een paard, dat nog ter monstering moet verschijnen, eveneens verboden is en dat inbeslagneming van een dergelijk paard kan volgen. BERN, 20 Dec. (DNB) Een Zwitsersch kan ton heeft den bondsraad gevraagd, hoe het aanknoopen van diplomatieke en economische betrekkingen tusschen Zwitserland en de Sovjet. Unie onder de tegenwoordige omstandigheden beoordeeld moet worden. De Bondsraad heeft onder meer geantwoord: „De tegenwoordige omwenteling in Europa kan nauwelijks gunstige voorwaarden scheppen voor een verandering der politieke richtsnoeren, wel ke wij tot dusver jegens de Sovjet-Unie ge volgd hebben. Zoolang de politieke toestand niet geconsolideerd is, moet de Bondsraad zich ont houden van elk besluit, dat zou kunnen worden uitgelegd als een wijziging in de oriëntatie onzer politiek en aanleiding zou kunnen geven tot debatten over onzen onwrikbaren wil, bui ten het Europeesche conflict te blijven. Dat de Sovjet-Unie en Zwitserland geen diplomatieke betrekkingen met elkander onderhouden be- teekent overigens geenszins, dat er tusschen beide staten een bijzondere spanning bestaat. Een ontwikkeling der economische betrekkingen staat dus niets in den weg. Meermalen hebben gedelegeerden der beide regeeringen overeen komsten voor het handelsverkeer gesloten. Deze worden op correcte wijze nageleefd. Het zou voor ons land voordeelig zijn, indien de goederenruil tusschen Zwitserland en de Sovjet-Unie zou kunnen worden uitgebreid. Te dien einde zijn reeds onderhandelingen be gonnen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1