Nederlanders vergeten hun zorgen i Uitbreiding van de A.K.U. Britsche bommen op Zürich mjnêeruk'S M\ NIEUW ROOD M. Veel schaatsenrijders genoten van den eersten ijszondag DRUKKE NERING OP BANEN EN SLOOTEN Ameland geïsoleerd Clandestien varkens geslacht r Verduistering Halifax ambassadeur te Washington Postgiro-no's van de Winterhulp Nederland E.N.A.vanMEVERDEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS „SINT PETRUS" DOOR HET IJS GEZAKT Grafmonument voor Jan Smit f m ftl "A-_r Finsch kabinet afgetreden VOOR SLECHTS U CENT HERSTEL «au Uw HAARGROEI IJzeren heipaal knapte af Van verstikkingsdood gered MAANDAG 23 DECEMBER 1940 E AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering Stndieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM De velden liggen berijpt en bevroren. Het is een poosje terug al begonnen met wat nattigheid en nu regen en vorst klaar blijkelijk een bondgenootschap hebben gesloten om den be oefenaars van de veldsporten het voetballen, hockeyen e.d. onmogelijk te maken, is er geen houden meer aan geweest. Aan vankelijk werd hier en daar nog lijdelijk verzet tegen de elemen ten geboden, maar van de eene terreinafkeuring kwam de andere, totdat Zaterdag de sportbonden zelf ingrepen en onder het motto: levensgevaar alle terreinen afkeurden. Zoo kwam het dat voet- en korfballers, hockeyers en meer dergelijke lie den, die anders hun Zondagmiddag op de sportvelden door brengen, thans ander amusement moesten zoeken. Zij hebben daarvoor niet ver van huis hoeven te gaan. De vorst immers had haar werk niet half verricht en daar er in de buurt van een voetbal- of hockeyveld altijd wel een slootje of iets dergelijks is te vinden, was er weinig voor noodig om van den middenvoor eën hardrijder en van den doelverdediger een kunstschaatser te maken. Een Amerikaansch schrijver, die in den winter ons land bezocht, heeft eens gezegd, dat wij Neder landers graag dorst lijden, als het water dat we moeten ont beren dan maar hard genoeg is om er op te schaatsen. We willen met deze typisch Amerikaansche ontboezeming niet volmondig accoord gaan, maar wel hebben we op dezen eersten ijszondag kunnen constateeren, dat velen Zondag hun kunst en kunde op het gladde ijzer weer eens ter dege en met groot enthousiasme aan de praktijk hebben getoetst. IN Volkssport De Gouwzee is dicht Waterland nog niet betrouwbaar De Lek onbevaarbaar In en om Weesp Te Amsterdam Uitspraken over de Win terhulp' Nederland Reeds de eerste dagen van ijsver maak vielen er slachtoffers Twaal verdachten na verhoor op vrije voeten gesteld BIJ ONTPLOFFING GEDOOD VA vv;v- a 4 J V Fabriek voor verwerking van stroo wordt te Arnhem gevestigd KOUDE BELEMMERT STRIJD IN ALBANIë ACCOUNTANT, lid ned.uniev.acc AMSTERDAM TEL.90361 JAN LUVKENSTR.8 na 6 uur 23 723 HET DRAMA TE KERKRADE 64STE JAARGANG No. 22768 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Brand- en brisantbommen op woonhuizen en spoorwegen Eden krijgt Buitenlandsche Zaken Een arbeider gedood, een ander zwaargewond Door lek in de gasbuis bewusteloos geraakt MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^55SSPt Bessen-aperitief4 njClfl II. 2.85 p. literflesch^ Eén bezwaar was er overigens nog. Dat was de wind, die vooral in de ochtenduren zeer fel blies. Natuurlijk, men waardeerde zijn nachtelijken arbeid aan het Neder- landsche watervlak ten volle, maar tevens vond men het niet meer dan billijk dat het bij klaarlichten dag wat zachter weer werd en dat een argeloos buiten de deur gesto ken neus niet in een minimum van tijd met diverse kleuren van de regenboog zou wor de gesierd. Langen tijd is het daar echter toch bü gebleven en eerst toen het wat later op den middag werd, nam de wind in felheid af en verdween aldus de laatste factor die het verblijf op het ijs niet voor 100 pet. tot een genoegen maakt. Zoo hier en daar hebben we eens een kijkje genomen by de velen die ondanks de koude reeds in de ochtenduren al of niet goed beslagen op hetys waren gekomen. In den beginne ging het natuurlijk nog wat kalm aan, want slechts weinigen hadden van de al eerder geboden ge legenheid kunnen genieten en dus moest het eerst nog een beetje wennen. Maar erg lang duurt zooiets nu eenmaal niet en daarom heerschte er al spoedig op banen en slooten weer een drukke nering van genietende men- schen, die alles byeen den indruk maakten, dat zy druk bezig waren hun dageiyksche zorgen te vergeten. Vooral later op den middag, toen we zeiden het reeds het weer beduidend gunstiger werd, bestond er veel belangstelling voor al wat er aan berijdbaar ijs in de buurt van stad of dorp te vinden was. De grachten waren niet voor het ysvermaak gereed. Er lag in de meeste gevallen wel een dikker of dunner vliesje op het water, maar wie wilde schaatsenrijden, moest daarvoor een tochtje naar buiten maken, waar het ijs ai heel geschikt was. Nog niet overal was het alles zooals men zich wenschen kan en ook waren nog niet alle ijsbanen geopend, maar in vele gevallen heeft men over ysgelegenheid niet te kiagen gehad. Zooals gewoonlijk is er in alle geledingen van onze maatschappy, door jong en oud van de gelegenheid geprofiteerd. Mooie nieuwe schaatsen en een paar eenvoudige ijzers reden even prettig en even vlot. (of niet!). Er wa ren jongelieden met blozende wangen, die in lange rijen voortschoven en er waren vetera nen, die met een nauwkeurigheid, welke door de ervaring maar nauwelüks was afgestompt beentje over pleegden op een eenzaam plekje. Hy en zij hadden hun wandeling door stad of bosch opgegeven en trokken hun baantje en Pa, ontslagen van het niet altyd even aange name gesjouw met de kleuters, toerde op zün akkertje rond met de handen op den rug en een dampende sigaar in het hoofd. Schaatsenrij den, de sport van het geheele volk. Behalve goede schaatsenrijders zijn er onder ons volk ook goede zakenlieden. Dat bleek ook op dezen kouden ijszondag, want de koek-en-soopies, al of niet model inge richt, waren mede op het appèl verschenen. Set was natuurlijk wel niet zoo eenvoudig als in den tijd dat er nog geen distributie- maatregelen en geen punten waren, maar de goede wil, waarmede vele moeilijkheden overwonnen worden, was ook hier in ruime mate aanwezig. En zoo werd deze eerste yszondag van eenig formaat er een, waaraan veel schaatsenlief- hebberg met plezier zullen terugdenken. Het is nu voorlcopig weer even aanzien wat in de komende dagen en weken met de vorst gaat worden. De beoefenaars van alle moge lijke wintersporten hopen natuurlijk op een «ven goed seizoen als het vorig jaar. Vooral de schaatsenrijders wenschen zich natuurlijk «en langen tfstyd, want daarin ligt nog veel aantrekkelijks besloten. En waarschyniy'k droomt de een of andere enthousiasteling al weer van den Elfstedentocht, waar hij het vorig jaar zoo gevoelig zijn neus stootte en waarop hij dit seizoen met meer sucees zijn kansen denkt te bepreven. wy wenschen den liefhebbers goed weer en veel ysvrij. Voor schaatsenrijders in Amsterdam en de omstreken der hoofdstad was Zondag goed nieuws binnengekomen: de Gouwzee is toege- vroren. Het ijs is volgens de berichten van hen. die den eersten tocht over de Gouwzee maak ten, in uitstekenden toestand. Het dichtvriezen geschiedde bij kalmen vünd, zoodat er geen hinderlijke hobbels van schollen en windijs zyn. Het is mooi hard en zwart ijs en indien de wind uit denzelfden hoek blijft waaien, zal met Kerstmis de tocht naar Marken uit Volendam en Monnikendam kunnen worden gemaakt. Maar opgepast voor de wakken; Zondag zaten er nog verscheidene trekgaten in het ijs, welke dengenen, die buiten bekende routes gaan, noodlottig kunnen worden. Vrijdag maakte een boot van de N.Z.H.T.M. den laatsten tocht van Marken naar het vaste land en Zaterdag achtte men het reeds raad zaam, de boot binnen te houden, daar het ijs te dik was. Het was echter nog niet betrouwbaar genoeg om per slede of met een ysschuitje den tocht te maken. Een deel Markers was der halve gedwongen, Vrijdagnacht en Zaterdag in Monnikendam te blijven. Zondagmorgen werd de eerste poging ge- te brengen, welke poging met succes is be- waagd, om over het ijs de verbinding tus- schen Monnikendam en Marken tot stand kroond. Nabij het eiland moest het gezel schap, dat uit ongeveer twintig personen bestond, eenige moeilijkheden overwinnen, daar dicht onder den tèal eenige trekgaten zaten, doch de tocht verliep met het windje in den rug voorspoedig. Bij het z.g. Hem- meland kwam men aan den vasten wal. Zooals haast vanzelf spreekt, waren onder de twintig ook eenige menschen van de P.T.T., die onmiddeliyk met post terugkeerden. Behalve onder Marken 'zitten in de haven van Monnikendam nog eenige trekgaten. Wat den toestand van het ijs in Waterland betreft, deelde de heer J. Trouw, secretaris van den IJsbond Hollands Noorderkwartier, ons mede, dat het over het algemeen nog niet ge schikt is voor het maken van tochten, want er Schaatsenrijden in.het Olympisch Stadion te Amsterdam vormde de sensatie van dezen winter- schen Zondag. De ondergespoten athletiekbaan was voor het publiek opengesteld, dat in grooten getale van de welkome gelegenheid gebruik maakte. Het was er druk en valpartijen waren niet bij machte de goede stemming te verstoren (Foto Pax-Holland) zijn nog vele wakken en gevaariyke plekken. De aangesloten vereenigingen onthouden zich dan ook nog van het doorgeven van ijsberichten en zoolang die niet binnenkomen, kan er ook van tochten nog geen sprake zijn. Voor de Kerstdagen, aldus de heer Trouw, ziet het er echter zeer gunstig uit, als de verst aan houdt. Tengevolge van de massa's drijfijs, is de Lek voor de scheepvaart onbevaarbaar. Zondagmor gen om half elf is te Culemborg de veerpont voor de reep genomen. Ook per roeiboot is dc- overtocht niet mogelijk. Dank zij de strenge vorst van twee etmalen kon Zondag reeds op verschillende slooten rondom Weesp schaatsen worden gereden. Bij zonder druk was het op de breede sleuven naast den kanaaldijk bewesten het Merwedekanaal, welke gegraven zijn in verband met de grond verbetering ten dienste van de verbreeding van het kanaal. Het ijs was in uitstekende conditie. Het Gein was wel geheel dichtgevro ren, maar het bestuur van de IJsclub Geinbrug en omgeving achtte het niet verantwoord, nu reeds de baan open te stellen. De Weesper IJsclub kan voorloopig alleen beschikken over de baan op de Vest, omdat het weiland aan den Stammerdyk nog niet or.- dergepompt is. Men hoopt Maandagmiddag deze baan te kunnen openstellen. Dat de vorst wel streng ingevallen is, bewijst het feit, dat de vrachtboot „Amstel IX" van de N.V. Stoombootreederij J. H. .van Swieten te Amsterdam, Zondagmiddag vergeefs getracht heeft, Muiden te bereiken, waar aan de Zout ziederij „De Pauw" een lading zout geladen moest worden. De schipper heeft kans gezien, door het Smal Weesp en de Heerengracht te Weesp te breken, maar toen de boot de Vecht bereikte, werd het varen hoe langer hoe moei lijker. Men heeft het zelfs niet tot de spoor brug bij Weesp kunnen brengen, maar moest onverrichterzake den steven wenden naar Am sterdam. Het bestuur van de Diemer IJsclub kon reeds Zondagmiddag 12 uur, tot verrassing van de honderden leden, de baan, welke in goede con ditie was, openstellen. Door het drukke bezoek ontstonden eenige scheuren en kwam er water op het ijs, waarom de baan om vyf uur ge sloten werd, teneinde haar in orde te maken voor Maandagmiddag. De echt-Hollandsche wintersport heeft in Amsterdam ook een voorproefje gegeven. Sleep- booten zeulden door de ijs-barricades van d' Aemstel en d' IJ die zich ditmaal niet opendeden! en de schaatsenrijders zwierden over de slooten en plassen van de waterrijke omgeving van Amsterdam, nademaal de grach ten nog te onbetrouwbaar waren. Wel bleek het ijs in het Vondelpark eerst houdbaar, doch de belangstelling steeg zoo geweldig, dat ook dit ijs het begaf en de politie de geïmproviseerde baan ontruimde. De bordjes op de gemeentetram vertelden dat de IJsclub open was en ook daar kreeg het ys teveel te verwerken. Ongeveer 1500 bezoekers hebben er Zondagmiddag genoten. De hardnekkige, die was gekomen om den afgelasten voetbalwedstrijd Blauw Wit V.S.V. bij te wonen, maar zijn oogen niet kon gelooven, toen hij inplaats van twee en twintig verkleumde spelers een echt Hollandsch ijsballet zag (Foto Pax-Holland) Mr. Dr. W. G. A. VAN SONSBEECK: „Er is geen doel, waarvoor mén liever alle hens aan dek roept, dan voor ouderlingen bijstand wanneer gevaren den landgenoot bedreigen. Nauwelijks geeft iets meer voldoe ning dan verlichting van anderer zorgen." Tengevolge van den lagen waterstand kon de postboot met post en passagiers van Ameland het Zaterdagmiddag niet verder brengen dan ongeveer 150 meter van de pier van Holwerd. De vele vacantiegangers, die te Holwerd op den aanlegsteiger stonden te wachten, zagen met leede oogen de boot terugkee- ren. Zondagmiddag is te Zwolle de veertienjarige P. Otterman by het schaatsenrijden door het ijs gezakt. Een voorbyganger trachtte den jon gen te redden, doch zakte zelf door het iis. zoo dat hy den drenkeling los moest laten. Toen O. werd opgehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. In Slagharen is Zondag de 19-jarige J. Blauwgeers in een wak gereden en verdronken. Op het R.K. kerkhof „St. Barbara" aan den Spaarndammerdyk te Amsterdam zal Maandag 30 December te half drie een monument wor den onthuld op het graf van den oud-voorzitter van den Ned. R.K. Volksbond en pionier der Katholieke Arbeidersbeweging Jan Smit. Eenigen tüd geleden ontving de ïiolitie van Wormerveer mededeeling. dat een varken van ongeveer 500 pond vervoerd zou zijn, onder op gave, dat het hier om het vervoer van een fok- zeug ging. hetwelk zou zijn toegelaten. Het bleek evenwel, dat het varken vervoerd moest zy'n met het oogmerk het te slachten. Na een vrij uitgebreid onderzoek kon worden vast gesteld. dat het varken van Purmerend. via Wormerveer en Krommenie werd getranspor teerd naar Uitgeest, waar het werd gebracht bij een veehouder, die voor het houden van var kens erkenning bezat. Van Uitgeest ging men met het varken naar Assendelft. Hier werd het dier de vorige week clandestien geslacht in strijd met de verordening op het slachten. On gekeurd werd het vleesch naar Wormerveer ver voerd. waar het aan particulieren tegen zeer hooge pryzen van f 1.20 tot fl.40 per pond werd verkocht. By het verder onderzoek kwam aan het licht, dat dezelfde veehouder uit het complot reeds eerder varkens clandestien had geslacht. Alleen in Wormerveer werden reeds drie vakens bui ten de distributie om verkocht en afgedleverd. In totaal heeft de politie een twaalftal verdachten gearresteerd. Het zijn een te Wormerveer gevestigde ongeveer dertigja rige slager B.. diens knecht, een winkelier en eenige veehouders uit de omgeving. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan koopen, slachten, verkoopen en vervoeren van var eens. subs, varkensvleesch. waarmee zij de distributiewet. de prijsopdrijving- en ham- sterwet, de vleeschkeuringswet en 't slacht verbod van varkens hebben overtreden. Na verhoord te zyn. zün de verdachten op vrye voeten gesteld. Een hoeveelheid vleesch kon de rijksveldwachter uit Assendelft in de slachtplaats in besiag nemen. De koopers van het te dure varkensvleesch zijn eveneens strafbaar. De politie die bekend is met de namen van de koopers. heeft het on derzoek op dit punt nog niet beëindigd. Te Velsen is Zaterdag in een garage een leeg benzinevat. waarop de garagehouder een in ge bruik gesteld laschapparaat had neergelegd uit elkaar gesprongen. De mari kreeg daarby het deksel tegen het hoofd en wel met zulk een slag, dat hii een schedelbreuk kreeg en korten tijd later daar door overleed. i j Een Italiaansche studiecommissie bracht dezer dagen onder leiding van den president der Italiaansche automobielclub, graaf Bonacossa, een bezoek aan de Duitsche Rijksmotorsportschool. Het ge zeischap tijdens een ongewone excursie (foto Weltbild) In de hedenmorgen gehouden raadsver gadering der gemeente Arnhem kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om on dershands te verkoopen aan de N.V'. Alge- meene Kunstzijde Uni (A.K.U.) voor een koopprys van f 1.per M2., een terrein, ge legen in de Kleefsche Waard en ter grootte van ongeveer 23 V2 H.A., waarop de A.K.U. een fabriek voor verwerking van stroo zal vestigen. Van verschillende zijden heeft men erkente lijkheid betuigd, dat de gemeente Arnhem en niet een andere gemeente voor de vestiging van deze belangrijke industrie was uitgekozen. Zooals in de raadszitting werd medegedeeld, zal deze fabriek aan eenige honderden arbeiders werk verschaffen en aangezien het grootste ge deelte van het personeel gerecruteerd kan wor den uit ongeschoolde krachten, beteekent dit in de toekomst, dat de werkloosheid te Arnhem aanmerkeiyk zal verminderen. De raad heeft zich zonder hoofdelijke stem ming met het voorstel van B. en W. vereenigd. BELGRADO, 23 Dec. (D.N.B.). De berichten van het Grieksch-Italiaansche oorlogstooneel melden eensluidend, dat koude en dikke sneeuw de operaties blijven belemmeren. De activiteit van de luchtmacht was Zaterdag en Zondag weer levendig. De Vreme meldt, dat nergens ge vechten van eenigen omvang zyn geleverd. Wel is er verbitterd gestreden in de streek van Klisoera op twee bergen van 1500 en 1800 M. hoogte. In den sector van de rivier Drino heeft de sneeuw verdere bewegingen belemmerd. Zonsondergang 23 Dcc. 17.29 Zonsopgang 24 Dec. 9.49 Maanopkomst 2.52 ondergang 1413 HELSINKI, 23 Dec (Tass) Volgens het Finsche telegraafagentschap is het Finsche ka binet Zaterdag afgetreden. De president van de republiek, Risto Ryti, heeft den leden voorge- steuld hun functie tot de vorming van een nieuwe regeering te blijven uitoefenen. Het stoffelijk overschot van den winkelier Dirk van Stokkum, wiens lijk in zün woning aan de HeivelSstraat te Kerkrade werd gevon den met een revolver in de linkerhand en een bloedende hoofdwonde, is door de Justitie vrij gegeven en begraven. Tot dusverre is deze zaak niet tot klaarheid gekomen. Verschillende omstandigheden wijzen erop, dat misdaad in het spel moet zijn. Op den middag van den dag, dat het lyk in de gang van het huis werd gevonden, beaai van Stokkum zich naar Heerlen. Hoe laat hij in zijn woning terugkeerde is nog niet met ze kerheid vastgesteld. De marechaussee zet het onderzoek voort. noodig om deze annonce uitgeknipt In open envelop als drukwerk aan ons op te zenden, ontvangt V uitvoerige brochures over bet Vermeldt Uw naam en adres op de achterzijde (V.K.P.) der enveloppe en adresseert aan: Dr. H.Nanslng's Pharm, Fabr. N.V., Den Raag BERN, 23 Dec. (D.N.E.). In den nacht van Zondag op Maandag hebben Engelsche vlieg tuigen opnieuw veelvuldig het Zwitsersche sou- vereine grondgebied geschonden en op ver scheidene plaatsen bommen neergeworpen. Naar aanleiding hiervan deelt de staf van het Zwitsersche leger het volgende mede: In den nacht van 22 op 23 Dec. is ons souverein gebied door vreemde vliegtuigen veelvuldig geschonden. Zij vlogen, komende uit het Noorden, o.a. ever Zürich, waar zij- om 20.45 uur brand- en brisantbommen neerwierpen. Verscheidene gebouwen en een electrische geleiding van de bondsspoo rwe - gen zün beschadigd. Elf personen werden gewond. Naar het Zwitsersche Telegraafagentschap nog over de schending der neutraliteit door Engelsche Vliegtuigen verneemt, werd Zondag avond in Bazel, Bern en Zürich luchtalarm gegeven. Er werden brisantbommen neergewor pen, en een woonblok in de stadswijk Höng te Zürich werd totaal vernield. Vier personen werden gewond en naar het ziekenhuis over gebracht. Ook zijn bommen geworpen langs den spoorweg Zürich—Altstetten, waarbij verschil lende werkplaatsen werden beschadigd. De electrische leidingen van de spoorwegen wer den vernield en een aantal arbeiders gewond. BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.). In Lon den is officieel medegedeeld, dat de Koning de benoeming van Lord Halifax tot Britsch ambassadeur te Washington heeft goedge keurd. Anthony Eden volgt Halifax als minister van Buitenlandsche Zaken op. Kapitein Da vid Margesson, de parlementaire secretaris van het ministerie van Financiën, wordt minister van Oorlog. Hedenmorgen is een zeer ernstig ongeluk gebeurd op den Zeeburgerdijk te Amsterdam, waarbij een doode te betreuren is, terwyi een ander werd gewond. Bij het graven van een bouwput moest een ijzeren paal wor den ingeheid. Vermoedelijk door een breuk in het yzer knapte de paal af. De twee werklieden, die er onder stonden, kregen het ijzer op hun lichaam. De een werd op slag gedood, de ander brak zyn been. Beiden zyn naar het Binnengasthuis te Amsterdam ver voerd. Zondagavond is een echtpaar, omstreeks 75 jaar oud, wonende in de Anjelierstraat te Am sterdam, aan een groot gevaar ontsnapt. In den namiddag was reeds in genoemde straat een sterke gasmcht waargenomen en gasfitters wa ren bezig het lek op te sporen. Zij slaagden hierin evenwel niet, zoodat zy besloten by de bewoners binnenshuis een onderzoek in te stel len. Toen zij bij de twee oudjes aanbelden, werd niet opengedaan. De mannen besloten toen zich door een raam toegang te verschaffen. Binnen gekomen. vonden zy het echtpaar bewusteloos door het binnenstroomend gas. Onmiddeliyk werd de hulp van den G. G. en G. D. ingeroe pen, die het echtpaar, dat in emstigen toestand verkeert, naar het Wilhelminagasthuis over bracht. WinterhulpNederland, Den Haag no.5553 Als bank dër Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no. 877

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1