Laatste Nieuws Beursoverzicht Haarlem, 23 Dec. BEURS VAN AMSTERDAM deRooij d/Pooij Situatie aan grens van Cyrenaica ongewijzigd Kerstkaarten en Kerstwensen MAANDAG 23 DECEMBER 1740 NAAMKAARTJES DE P.T.T. TIJDENS DE KERSTDAGEN KLAAS PANDER t AGENDA MAANDAG 23 DECEMBER 1940 WATERLEIDING EN VORST- SCHADE Maatregelen tegen bevriezen. Goede sluiting van hoofdkranen HET IJS IN HAARLEM EN OMGEVING De Raskonijn-verloting BURGERLIJKE STAND KEUZE UIT 32 SOORTEN ANECANC 14 - TEL. 11963 HAARLEM CABARETAVOND KEES PRUIS SP AARNESTAD-JUBILEUM Nachtelijke dieven stalen konijnen Een ijsbad Textielgoederen zonder punten verkocht Ital. weermachtsbericht TOONEEL STADSSCHOUWBURG Teraardebestelling J. F. Postuma De vriendin van allen en niemand Candida van G. B. Shaw Aanvankelijk prijshoudende ondertoon, later iets luier Verder verloop mui Bioscopen 24 December Bioscopen ANECANC 14 - TEL. 11963 HAARLEM STAD Met het oog op den vorst brengt de directeur van het Gemeentelijk Waterbedrijf Haarlem het navolgende onder uw aandacht. Iedere gebruiker is verplicht te zorgen voor het vorstvrij houden van den water meter en de binnenleiding. Schade toegebracht aan den watermeter door vorst of anderszins is voor rekening van den gebruiker. Water dat verloren is gegaan uit door vorst veroorzaakte lekkage of door open staande leegloopkranen moet worden be taald. Door thans de onderstaande maatregelen te nemen, kunt u zich vrijwaren tegen groote schade en veel ongemak tijdens de vorst. Bescherm den watermeter en de hoofdkr^m in den meterput door het aanbrengen van een 1 goed aansluitend houten tusschendeksel, voor zien van een handvat, waardoor rondom den watermeter en de hoofdkraan een isoleerende luchtlaag wordt opgesloten. Een tusschendeksel kap men eiken winter opnieuw gebruiken. Men kan het tusschendeksel bovendien af dekken met een zak, gevuld met stroo, hooi of dergelijk materiaal Men bedenke hierbij dat deze opvulling geen warmte geeft, doch alleen de afkoeling van den watermeter c.a. tegen gaat en dat deze opvulling en net tusschendeksel di rect na het verstrijken van den winter uit den meterput verwijderd moeten worden. Watermeters, welke Dinnenshuis zijn ge plaatst onder den vloer, moeten worden voor zien van een overal goed sluitende omtimme- rïng. Voorkomt in dit geval onnoodige afkoeling en tocht onder de vloeren door het dicht maken van kieren en luchtroosters, in het bijzonder by dorpels van deuren waar de wind op staat Voorbeelden van goede bescherming van wa termeters zijn te zien aan het bureau Kamper singel no. 4. Watermeters, die bevriezen omdat zij onvol doende beschermd waren, zullen niet vervangen worden. Overtuig u of de hoofdkraan wel goed af sluit. Indien dit niet het geval is, geeft daarvan dan onmiddellijk schriftelijk of tele fonisch no. 10279 of 11834 kennis aan het kantoor van het waterbedrijf, Kampersingel no. 4. Thans heeft het waterbedrijf nog gelegenheid uw hoofdkraan te herstellen, doch tijdens een vorstperiode zal hiervoor vermoedelijk geen ge legenheid meer zijn. Voorts dient men te bedenken, dat het blij ven druppelen van de leegloopkraan verlies beteekent van water, dat betaald moet worden Laat, waar de toestand dit noodig maakt, tij dens vorst de geheele binnenleiding zoo vroeg mogelijk 's avonds leegloopen. (Water in voor raad nemen!) Dit laten leegloopen dient als volgt te geschieden: asluit de hoofdkraan; b. open de leegloopkraan en alle tapkranen en trek de closetbakken door (indien eventueel zakken in de leiding aanwezig zijn, zal meestal het water hieruit zoo goed mogelijk door door blazen van de leiding dienen te worden ver wijderd) c. overtuigt u daarna of de leegloopkraan geen water blijft geven en dus de hoofdkraan goed afsluit. Is dit laatste niet het geval (zie onder 2), dan zal in vele gevallen de leeglocpkraan gesloten moeten worden totdat de hoofdkraan door het waterbedrijf hersteld is; d. by het weder in gebruik nemen van de binnenleiding is het eerste werk de leegloop kraan goed te sluiten, daarna moeten de open staande tapkranen worden gesloten en dan pas moet de hoofdkraan worden geopend. Het is absoluut noodzakeiyk, ter vermüding van onnoodige moeilijkheden, direct hierna de in de binnenleiding opgesloten lucht gele genheid te geven te ontwyken, door de hoogstgelegen tapkranen enkele minuten te openen. Mocht vlak achter den watermeter geen leeg loopkraan aanwezig zyn, dan is men verplicht deze terstond door een particulieren waterfitter (loodgieter) te laten aanbrengen. Aangaande de binnenleidingen is in de ver ordening bepaald, dat deze zoodanig gelegd en onderhouden moeten worden, dat zij niet aan vorst zijn blootgesteld en geheel geledigd kun nen worden. Om een vorstvrije ligging van de leidingen te verkrygen moeten deze niet tegen en vooral niet in buitenmuren gelegd worden. Het wegwerken van de leidingen in de muren ls verkeerd, want een lekkage is dan moeiiyk te vinden en zal veelal groote reparatiekosten veroorzaken. Aan het begin van leidinggedeelten (aftak kingen), welke weinig gebruikt worden of in onverwrvmde gedeelten van het huis liggen, behoort een gemakkeiyk bereikbare stopkraan met leeglocpkraan te worden aangebracht, op dat bü vorst deze leidingen buiten gebruik ge steld en geheel geledigd kunnen worden Veranderingen in de binnenleidingen moeten door particuliere waterfitters verricht worden. Vooraf dient echter goedkeuring te worden ge vraagd aan het waterbedrijf, Kampersingel no. 4, telefoon 10279. Men kan onnoodige afkoeling in de ruimten, waar leidingen liggen, voorkomen, door het dicht maken van kieren bij ramen en deuren, in het bijzonder bü dorpels van deuren waarop de wind staat. Brengt tijdens vorst van eenige beteekenis ruimten, waarin leidingen aanwezig zyn. be- hooriyk in verbinding met plaats, waar regel matig gestookt wordt, in het bijzonder gedu rende den nacht, of verwarmt deze rechtstreeks. De gebruiker dient er aan te denken, dat bij bevriezing het waterbedrijf, voor zoozer daar toe overigens verplicht, zoolang de vorst duurt praktisch geen hulp zal kunnen bieden om weer over water de beschikking te verkrygen en dat na de vorst spoedige hulp zeer afhankelük is van het aantal te behandelen gevallen. Het nemen van de hiervoor vermelde maat regelen is dus geheel in het eigen belang van lederen gebruiker. het Heemsteedsche kantoor zeer getroffen was door het zoo noodlottige bericht. Toen dan-ook de rouwstoet het postkantoor in Heemstede naderde, stond voor zoover de dienst dit toeliet, het geheele personeel voor 't kantoor, waarvan de gordijnen waren neerge laten en toen voor het kantoor even halt werd gehouden, bevestigde de beheerder van het kan toor. de heer M. Knot, een krans van het per soneel van het kantoor te Heemstede aan de baar naast de vele kransen,'o.a.'van het perso neel van het P. T. T.-personeel van Haarlem, van de instructeurs en cursisten van de cursus sen der P. T. T„ van vrienden van het verzor gingshuis, van den kerkenraad der Ned. Herv. Gemeente en van vele 'andere vrienden. In de aula waren vele superieuren en vrien den aanwezig. Hieronder waren o.m. de Weled. Gestr. heer J. C. Smid, directeur van 't hoofd postkantoor te Haarlem, de heer A. J. v. d. Velden, referendaris der P. T. T. en de heer M. Knot, beheerder van het bykantoor Heem stede. Allereerst sprak Ds. Chr de Beus, hervormd predikant te Overveen. Onder orgelspel „Wenn ich einmal soil schei den" van Bach werd het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats gedragen, waar Ds. de Beus de begrafenisplechtigheid verrichtte. Zeer onder den indruk verlieten allen den doodenakker. Ook de Haarlemmers hebben gisteren volop genoten van het ijs op de verschillende, reeds opengestelde, ijsbanen. Ook op slootjes en vij vers werd al druk gereden. Al waren de eerste pogingen op het gladde vlak nog schuchter, reeds gauw had men den slag weer te pakken. De ijsvereeniging Haarlem en Omstreken van den Ijsbond „Hollands Noorderkwartier" deelt ons mede. dat het ys om Haarlem groote voor zichtigheid eischt. De Mooie Hel is levensgevaariyk. Aalsmeer Westeinderplas nog niet betrouwbaar. Uit Heemstede bereikten ons nog berichten, dat de ysbaan „De Volharding" geopend is. Het ijs is uitstekend te berijden. Ook de Lelie vijver en eenige andere zyn door de politie voor het publiek vrijgegeven. Het ijs op de baan St. Moritz aan de Am- sterdamsche vaart is zeer goed. Dit bewezen wel de velen, die gisteren een „slippertje" op deze ysbaan kwamen maken. Wanneer de vorst den schaatsers goed gezind blijft, belooven de beide Kerstdagen op St. Moritz zeer gezellig te worden. De verloting van de konynenfokkersvereeni- ging „Het Raskonijn"zal plaats hebben op Donderdag 26 December om drie uur in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. Geboren: 21 Dec.: H. J. DelchambreZoet, d,; Q. A. van AkenStraver, d.; 19 Dec.; M. Wv SchultheisWolterinck, z.; 22 Dec.: G. J. C. KamstraTillemans, d.; 23 Dec. A. M. E., Ron deKooien, z.; 21 Dec. A. van SabbenRuuls, d.; A. K. SchipperVerdam, z.; 22 Dec.: A. M. Bornvan den Bos^h, z. Overleden: 22 Dec.: E. J. de MunnikSteen ken, 70 jaar, Lindestraat; 20 Dec.: P. Muntz Radoux, 72 jaar, Kleine Houtstraat; 22 Dec,: J. Pilanen, 73 jaar, Spaarne. Groote druktebe zorgen in het don kerDit jaar zal het moeilijk zijn alles op tijd af te leveren. Wilt U ons helpen? Koopt dan vroegtijdig en bestelt in de morgenuren. Elke kooper gratis een spel bridge- kaarten WINKELS DOOR DE GEHEELE STAD Na 7 uur mag niet meer worden afgeleverd. Bestellingen gaarne voor den middag De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het postkantoor op den lsten Kerstdag, 25 December, zal zijn opensesteld als op andere Zondagen, rerhalve van 8.30—9.30 uur voor de afgifte van gewone en aangeteekende correspondentie alsmede voor den verkoop van frankeerzegels. Op den 2den Kerstdag, 26 December, zullen één brief en één pakketpostbestelling worden uitgevoerd, welke resp. om 10 en 9 uur zullen aanvangen. Aangeteekende stukken zullen mede in de briefpostbestelling worden opgenomen. Op dezen dag vervalt misdien de gelegenheid tot het kosteloos afhalen van correspondentie doch overigens is de postdienst op dezen dag ge regeld als op Zondagen, met dien verstande, dat gedurende de openstelling, 8.309.30, ook gele- genheid bestaat tot het aanbieden van aange teekende stukken. Voor den Telegraafdienst is het kantoor op de beide Kerstdagen geopend als op Zondagen. De bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg en Tempeliersstraat, zijn op die dagen gesloten De bijkantoren Heemstede, Bloemendaal en Overveen. de hulpkantoren Bennebroek, Sant poort-station, Santpoort-dorp en Spaarndam zijn op de Kerstdagen voor den post- en tele graafdienst opengesteld als op Zondagen, met dien verstande, dat ook gelegenheid tot het aanbieden van aangeteekende stukken bestaat. Ook op-die plaatsen zal één brief- en pak- ketpostbestellipg in de morgenuren worden uit gevoerd in welke bestelling mede aangeteekende stukken worden opgenomen. Het P.T.T.station te Vogelenzang is op den lsten Kerstdag, evenals op Zondag, alleen ge opend voor het afhalen van correspondentie, doch op den 2en Kerstdag niet, daar ook al daar des morgens een brief- en pakketpostbe stelling wordt uitgevoerd. Klaas Pander, een internationale sportfiguur van een vorig geslacht, is Maandagnacht plot seling te Haarlem gestorven. Hij vierde zyn triomphen als wielrenner, schaatsenrijder en voetballer. Hij was o.m. een der oprichters van de voetbalclub H.P.C., de oudste vereeniging in Nederland, Nederlandsch kampioen op den tandem-driewieler en verschillende malen be zette hij de tweede plaats bij internationale schaatskampioenschappen. Zijn grootsten roem oogstte hij echter als leermeester van Jaap Eden, een leerling, die spoedig zyn meester overtrof en zoowel op de schaats als op de fiets talrijke wereldkampioenschappen behaalde. Zondagavond gaf hetgezelschap van Kees Pruis een bonte cabaretvoorstelling in het Gem. Concertgebouw. De middaguitvoering had men moeten laten vervallen, omdat velen hun ver maak op de ijsbaan gezocht en z^r Waarsohl^": lijk ook gevonden hadden. Maar ook des avonds kon men de zaal nu niet bezet noemen. De menschen echter, die weer en wind toch trot seerden, werden hiervoor dan ook W^1 beloond daar hun een programma werd geboden, dat klonk als een klok. Kees Pruis zelf opende als conférencier de artistenrij.Met zijn meestal door hem zelf ver vaardigde liedjes, die hij steeds op. vlotte wyze voordroeg, had hy het publiek den geheelen avond op zijn hand. De voordrachtskunstenares Stella Seemer zong met veel flair eenige schlagers. „The two Hod- Iers*' waarvan de een niet alleen een vaardig accordeonist, maar ook een goed pianist bleek te zijn, speelden opera-fragmenten en populaire Frans Nienhuys, de door de radio bekende .Men vraagt en wy draaien"-man, kwant nu met met gramofoonplaten, maar met voordrachten van Charivarius voor het voetlicht, waarvan hy Op de receptie" uitstekend weergaf. "Na de pauze droeg Nleuhuys een door hem zelf geschreven werkje voor, getiteld; „Des le vens cineac." In verschillende sketches o.a. „De Parapluie en „De onzichtbare man" lieten alle artisten zich om beurten eens zien. De finale werd gegeven door Stella Seemer en Kees Pruis in Volendammer costuums, begeleid door de Hodlers. Ze oogstten veel succes met hun polka's. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer H. G. Oelp in dienst trad van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad". In de met col lega's en genoodigden gevulde aula werd hem een welverdiende hulde gebracht. De chef der zetterij, de heer J. Lefeber, sprak den heer Oelp, die in gezelschap zijner echtgenoote en dochter was, waardeerend toe én noemde hem een voorbeeld van plichtsbetrachting. Namens de collega's sprak de heer H. Bergman, die tevens een geschenk aanbood. Namens de redactie K. I. sprak de heer Lautenslager, die zijn waardeerende woorden ook van een geschenk vergezeld liet gaan. De heer W. Uitermark roemde de prettige samenwerking met den jubilaris, waarna nog anderen in dicht en ondicht het hunne bijdroe gen. Later werd de jubilaris door directie en be drijfsleiding toegesproken, waarbij de attentie in couvert niet achterwege bleef. Uit de feestelyke stemming en de spontane uitingen van medeleven zal den jubilaris wel gebleken zyn op hoe hoogen prys zyn medewer king en collegialiteit gesteld worden. By de politie te dezer stede zyn in het afge- loopen weekend eenige aangiften binnengeko men van menschen, die tot de onaangename verrassing kwamen, dat 's nachts uit hokken In den tuin konynen waren gestolen. In verband hiermede waarschuwt de politie de bezitters van konynen, om de hokken goed af te sluiten. Zaterdagavond om 10.15 uur is een 35-jarige heer uit Haarlem, die in de Jansstraat liep te wandelen, ter hoogte van de Jansbrug in het water van de Nieuwe Gracht terecht gekomen. De drenkeling werd door een voorbijganger met een reddingshaak op den wal getrokken, ter wijl hy door een ander naar huis werd gebracht. Hier werd hy door leden van den Ongevallen- dienst behandeld. De heer was zeer waarschijn lijk misleid door een licht, dat hem verblindde. Zaterdagmiddag is door de politie proces-ver baal opgemaakt tegen twee kooplieden, die zich hadden schuldig gemaakt aan een overtreding van de textiel-beschikking. Ze verkochten na melijk textielgoederen zonder punten. 14 paar kousen, eenige stukken damesonder goed, 32 knotten wol en een hoeveelheid naai garen werden in beslag genomen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd. ERGENS IN ITALIë, 23 Dec. (Stefani). Het 199ste weermachtsbericht luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica is de situatie ongewijzigd. De luchtaanvallen op een vooruitgeschoven basis van den vyand en de aanvallen op zijn gepantserde strijdmiddelen zijn hernieuwd. Een torpedovliegtuig heeft een Engelschen hulpkruiser aangevallen en tot zinken ge bracht. Aan hetGrieksche front zyn vyandelyke aan vallen afgeslagen door onze tegenaanvallen. Wy hebben den vijand gevoelige verliezen toege bracht en automatische wapens buit gemaakt. Formaties jagers hebben strijd geleverdi met een formatie van 9 vliegtuigen van het type Blenheim, waarvan er drie zyn neergeschoten. In Oost-Afrika zyn gemotoriseerde vervoer middelen en installaties van den vyand in plaatsen van den Boven-Soedan gebombar deerd. Tijdens een vijandelyken inval op vader- landsch gebied in den nacht van Zaterdag op Zondag zyn ook bommen uitgeworpen in de Lagune van Venetië, zonder schade aan te richten of personen letsel toe te brengen. Zaterdagmiddag had op de algemeene be graafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van wiilen den heer Jan Frederik Postu ma. in leven ambtenaar aan het postkantoor te Haarlem, die dezer dagen op zoo noodlottige wijze door electrischen stroom in de woning van zyn ouders aan de Rampelaan te Overveen ©m het leven kwam. Jan Postuma was nog maar kort bij den post en telegraafdienst en genoot zijn practische op leiding aan het bijpost- en telegraafkantoor te Heemstede, waar hij in den loop van dit jaar ln de leer was geweest en nu in Haarlem was tewerk gesteld. Geen wonder dus, dat men op Blijspel in 3 bedrijven van Alessandro di Stéfani d0or N.V. Het Nederlandsch Tooneel. Er zyn van die stukken die ais een zoel wind je door je heen gaan, zonder dat je het merkt. Je zit er geïnteresseerd by, volgt zonder veel inspanning het verloop van de handeling en als het uit is, bemerk je dat je een paar uren lang met 'n zeepbel zoet bent geweest. Het is de vraag of dergelyke stukken, die niet de min ste inspanning eischen van den geest, eigenlyk niet het meest geschikt zyn voor de ontspan ning van de hersens. Een niet ingewikkelde epi sode uit het leven van menschen, hier en daar doorspekt met een geestigheidje of. een te waar- deeren trouvaille, en last not least doch als een onvermijdelijke vereischte: een beetje liefde, en degene, die een beetje vermaak zoekt, verlaat voldaan en opgeruimd den amusementstempel, waar hij gekregen heeft wat hij wenschte. Want heusch niet altyd zyn de z.g. „high brow-plays" een verkwikking voor oog en hart, waarby op gemerkt mag worden dat degenen, die er vaak het meest over leuteren, ook het meest frequent schitteren door afwezigheid als iets dergelijk geboden wordt. En daarom kan deze vriendin van allen en niemand gerust de gezelschapsdame van ieder een zijn, die wat verstrooiing wenscht. In wer kelijkheid is zy een vlotte intrigante, die met de menschen met wie zij in aanraking komt speelt als een jongleur met zyn knotsen. Zy is handig, listig, doortastend, scherpzinnig en de hemel weet wat nog meer en dank zij al die eigenschappen weet zij, berooid en wel, haar zoon aan een meisje met bruidsschat en zichzelf aan een man met goede contanten te helpen. En dat alles niet op eigen terrein, gelijk de sport-term luidt' als we 't wel hebben, maar op dat van den vijand. Het lijkt byna sprookjesachtig dat er dames van dat kaliber bestaan, doch wie Magda Jans- sens eenmaal als Markiezin Annamaria del I Torre heeft gezien zal oogenblikkelyk toegeven, dat ze er zijn. Het gaat haar alles even gemak keiyk en vlot af en de paren zyn voor zy het zelf nog goed weten getrouwd en gevestigd. Een van die paren is Carla de Raet en Frits van Dyk, de laatste in de plaats van Guus Oster, die blykens een mededeeling vooraf door plotselinge ongesteldheid niet kon optreden. Het is bekend dat op dergelijke invallers vaak on- billyk veel meer gelet wordt in de hoop ze op een fout te betrappen, dan op degenen die van het begin af hun rol te torsen hebben gekregen, en daarom verdient hij ongetwyfeld een extra pluim voor de wyze waarop hy zyn rol ver vulde. Zelfs al is ons vermoeden gewettigd, dat hier en daar eenige concessies aan de lengte van zyn rol zyn gedaan, dan nog verdient hij allen lof voor zijn goed, natuurlyk en vlot spel. Dat in zijn geval het verband tusschen de spe lers onderling eenigszins losser schynt te staan, is niet te verwonderen, maar dat veranderde toch niets aan den eind-indruk, dat het een monter blijspel is, waarmede men zich best kan amu- seeren Louis Saalborn was de goedige auteur, die als was was in de handen van de geraffineerde markiezin en die aan het slot van het stuk den laatsten tyd als celibatair heeft geleefd. Hy was ten voeten uit de goedige, doch ijdele lobbes, die als 't ware Iedere minuut van den dag gilde om beetgenomen te worden. Carla de Raet had niet veel moeite om het meisje te lyken dat zy moest schynen en zelfs speelde zy het klaar om ondanks haar vinnig heid toch niets aan charme in te boeten. Verder waren er nog eenigen met Louis de Bree aan het hoofd, die deels als ornament, deels als noodzakelijke bij-figuren fungeerden en als zoo danig niet veel kans kregen om kwaad te stich ten. Alle drie de akten speelden zich af in het zelfde vriendelijke décor, ergens in een villa te Stresa aan het Lago Maggiore Alles byeen een uitvoering die voor een waar deerend applaus in aanmerking kwam en het ook kreeg van de niet overtalryken die er de duisternis voor hadden getrotseerd. V—t. Zondagmiddag gaf het Jong Rotterdamscn i Tooneel in den Stadsschouwburg een uitvoering van „Candida" van G. B. Shaw, ten bate van de Rotterdamsche getroffenen in evacuatie- noodhuizen. De inspecteur van de evacuatie-noodhuizen te Rotterdam heette de bezoekers welkom en gaf in het kort een uiteenzetting over de hulp, die zoo intens noodig is voor de geëvacueerden De middelen hiervoor moeten voor een groot deel komen van particulieren en het is daarom dat o.m. de steun van het Jong Rotterdamsch Tooneel zoo bijzonder op prys wordt gesteld. Er werd nog een extra word van dank ge bracht aan mevr. van Dyk voor haar vele werk aan de voorbereiding van deze voorstelling. Het Jong Rotterdamsch Tooneel verdiende én om het doel én om het spel een betere op komst. Al ls Shaw misschien geen bijzonder betrouw baar historicus, hij beschikt in ieder geval over een ongemeen puntige pen, die karakters en toestanden uitstekend teekent, en bovendien die teekening door aparte geestigheid van een aar dig kleurtje voorziet. Zoo ook in „Candida". Hier staan drie men schen tegenover elkander, die elk in zijn type den merkwaardigen tyd rondom de eeuw-wisse ling vertegenwoordigen. De knappe, degelyke en eenigermate zelfgenoegzame dominee, James Mavor Morell. zyn gevoelige en zeer wyze vrouw die met haar 33-jaren vol bekoorlijkheid is en Eugene Marchbank^s, de jonge dichter, waarin de opstandige geest van den tyd leeft, vermengd met een cynisme dat hem tot een nutteloozen egoïst maakt. De dominees vrouw met haar welgemeend medelijden ontfermt zich over dij vroeg-wyzen jongen en de jongen meent zich. door die tegemoetko ming rechten te mogen ontleenen, waardoor er conflict komt met den echtgenoot. Morell trekt een poos aan het kortste eind. omdat zyn persoonlykheid de felle botsingen met den niets ontzienden jongen criticus niet verdraagt. Hy is niet zoo sterk als hij schynt, en als Candida niet zoo'n voortreffelijk karak ter getoond had, zou het met zyn positie in het leven slecht verloopen zyn. Nu is .deze ervaring hem alleen een nuttige les. Zóó stelt Shaw het ons voor. Maar we be hoeven het waariyk niet in alles met hem eens te zijn integendeelHij heeft zoowel den pree kenden christen-socialist als den jeugdigen dichter knap gekarakteriseerd, maar de manier waarop die twee van ideeën wisselen is moéi- lyk te aanvaarden. Amsterdam, 23 Dec. 1940 De ondertoon der New-Yorksche beurs was tegen het vorig weekeinde weer niet onbevre digend, maar de nog steeds bestaande onzeker heid vcor de toekomst beheersclite de markt ge heel en gaf andermaal tot terughoudendheid by het doen van zaken aanleiding. Men volgt met groote aandacht de verdere maatregelen der regeering inzake de bewapening in de Ver- eer.igde Staten. Uit het door president Roose- veut nieuw gevormde productiebureau voor be- wapeningsdoeleinden leidt men af, dat de pro ductie hooger zal worden opgevoerd en sneller tot uitvoering zal komen, hetgeen uiteraard aan de ontwikkeling van de betreffende onderne mingen zal ten goede komen. Men verwacht o.m., dat de staainy verheid tot verderen bloei zal komen en de productie minstens op Het huidig peil zal gehandhaafd blyven. Voor de loopende week wordt de pro ductie in het Pittsburgh-district op 81 pet. der capaciteit geraamd tegen 96 pet. de vorige week en in het Youngstown-district op 78 pet. tegen 92 pet., hetgeen echter geen achteruitgang be teekent en slechts verband houdt met de as. feestdagen. De gunstige conjunctuurvooruitzichten wer den Zaterdag in Wallstreet weer in de scha duw gesteld door de toekomstige belastingwet geving, waarover men zich bezorgd maakt en niet zonder reden, aangezien men er niet aan twijfelt, dat, Roosevelt zyn New-Dealpolitiek, bestaande in de controle op de groote mijen.. zal voortzetten. Wat onze beurs betreft, heeft ook zij met het onvermydelijke van de onzekere toekomst reke ning te houden, waarom een gezonde kooplust is uitgesloten. Het trekt echter de aandacht, dat zij weerstand weet te bieden en het publiek zich kalm houdt, getuige het feit, dat z*c!l van aanbod zooveel mogelijk onthoudt en iets meer belangstelling toont, zoo spoedig de tech nische positie der markt hiertoe aanleiding geeft. Het ligt echter voor de hand, dat het in den loop dezer week niet geneigd zal zijn, zijn posities uit te breiden met het °°S °P de 'a s- Kerstdagen en het naderend einde van het jaar, De handel was vandaag weer op alle afdee- lingen van beperkten omvang, maar gelijk in Wallstreet was de stemming niet gedrukt, maar licht verdeeld met prijshoudenden ondertoon. Van Amerikaansche waarden bleken staal- fondsen niet zeer gevraagd te zijn, waarom Steel 1/2 lager opende, Bethl. Steel 1/2 1 en Republic Steel 1/4 dollar. De handel was spoe dig na opening afnemende. Koperfondsen had den een iets vasteren ondertoon. Anaconda Coper kon fractioneel in koers verbeteren, maar de belangstelling was minder groot dan Vrydag en Zaterdag j.l. toen men reageerde op de gunstige koperpositie in Amerika. Voorts be wogen Carfoudry. General Motors en Spoorweg- shares zich op weinig veranderd koerspeil. Vlieg- tuigaandeelen bleken iets luier van toon te zijn. Op locaal gebied was men tamelyk vast gestemd. Op de Petroleumafdeeling ontmoette Koniklijke Olie vaste vraag en opende bijgevolg 1 a 3 pet. hooger. Shell Union en Tidewater waren iets zwakker. Op de Suikerafdeeling was de belangstelling aanvankelijk weer gering, waarom het in H.V.A. vooreerst niet tot handel kwam. Men bood voor het fonds eenige percenten lager. Vorstenlanden Cultuur toonde weinig ver andering, terwyi Javasche cultuur en Iisu een iets vasteren ondertoon hadden. Rubberaandeelen werden weer meerendeels veronachtzaamd. De handel bepaalde zich voor- loopig weer tot A'dam Rubber, waarvoor de stemming by een koersavans van 2 pet. vaster was. Tabakken getuigden van een vaste stemming met name Oude Deli welk fonds 6 pet. hooger werd verhandelt. Deli Batavia was ook gevraagd en liep 3 pet. op Senembah bleef weer op den achtergrond. Scheepvaartaandeelen waren niet onbevredi gend van toon. Voor Scheepv. Unie, Kon. Boot, Holl. Amer. Lijn en Java China Japanlyn hon den bij eerste transacties de vaste slotpryzen van Zaterdag gehandhaafd blyven. De handel breidde zich echter niet uit. Van binnenlandsche industrieelen waxen Uni lever en Aku licht aangeboden, waarop deze fondsen respect. 1 en 2 pet. prysgaven. Philips- lampen bleven op peil. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor Nederl. Staatsfondsen prijshoudend. De 3—3% pet. 1938 boekte echter een lichte reactie. By verder verloop was de handel overal af nemende, hetgeen hier en daar eenige koers- afbrokkeling ten gevolge had. Koninklijke Olie liep lal M terug, maar kwam toch weer ge- deeltelyk tot herstel. H.V.A. zette luier in, kon 1 a 3 verbeteren, maar moest dit avans later weer gedeelteiyk prijsgeven. A'dam Rubber liep 2 a 3 pet. terug, maar trok weer iets aan. Van Tabakken monteerde Deli Batavia 2 a 4 PAULA WESSELY IN HAAR NIEUWSTE FILM „EEN LEVEN LANG" BINNENKORT IN HAARLEM Stadsschouwburg: ,31eeke BetHerman Bouber's Groot Volkstooneel, 7.30 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling van werken van prof. J. H. Jurres, 104.30 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van wer ken van Haarlemsche schilders en beeldhou wers, 104 uur. De Bois, Kruisweg: Tentoonstelling van aquarellen en pastels, van 10 uur tot de ver duistering. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a; te bezichtigen van 105 uur. Kembrandt: „Wiener G'schichten", 2.30, 630 en 8.45 uur. Cinema Palace: „De big van het regiment", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Lajla", eiken leeftijd, 2.30, 630 en 8.45 uuur. Frans Hals: „Drie dolle dagen", 2.30, 6.30 en 8.45 uuur. Spaame: „Watt en %Watt als circusgasten", 7.30 uur. Stadsschouwburg; „Bleeke Bet", Herman Bouber's Groot Volkstooneel, 7.30 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling van werken van prof. J. H. Jurres, 104.30 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van wer ken van Haarlemsche schilders en beeldhou wers, 104 uur. De Bois, Kruisweg: Tentoonstelling van auarellen en pastels, van 10 uur tot de ver duistering. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a, te bezichtigen van 105 uur. Rembrandt: „Wiener G'schichten", 230, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „De big van het regiment", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Lajla", eiken leeftijd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Drie dolle dagen", 230, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Watt en Watt als circusgasten',' 7.30 uur. pet., Senembah "was ook vaster, Oude Dell handhaafde zich. Aku moest wegens licht aanbod 1 k l'A prys- geven. Ook Philipslampen liepen iets terug. De 3—3pet. Nederland kwam later weer tot herstel. Prolongatie 2pet. Vorige Slotk. Staatsleeningen 4% Nederl 1940 H 96$ 3% Nederl 1896—05 78# 3—3% Nederl. 1938 2 N.W Schuld 3% Indië 1937 i 5% Youngieen 1940 Banken Koloniale Bank '90 Ned. Ind Handelsb. '29 Cert. Handel-Mij 119 i industrieën Unilever 1261 Calvé Delft 76 Alg Kunstzyde 107 Van Berkei's Pat 42 Philips 200 i Ned. Ford 334 Fokker '89 Industrieën Buitenland An&conda 29# Kennecot* 37 J Bethlehem Steel 84 0 S Stee) 69 Rep SteeJ 25 tntern Nickel 27 N Am Aviation 18 Am Car Foundry 32# General Motors 54 Am. Enka 47 f Petroleum Kon. Olie 266} Continental Di! 20 Shell Union Oil 12} Onderhands- en executiekoers Slotk. Heden 96 78# 87 i 68 89 f 190} 130 119 125 i 76 104} 42 200 340 190 29 37} 83} 68} 25} 27 17} 33 54 47} 267 20 12^r Tidewater Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadi Silau V, L O. O Intercontin Rubber Scheepvaart Holland—Amerika Lyn Kon. Ned Stoomb Scheepvaart-Unie J79 Rott Lloyd St. My. Nederland Suiker H V A Jav Cultuur N I. S. U Tabak Deli Be Spoorwegen Illinois Cert. New York Ce: Pennsylvania South Pac South Railw Vorige Slotk. Slotk. Heden >0# 10} 277} 176 200 200 2)3 215 129 120 112 116} 179 179} 5# 5#- 154 153} 121 119} 162 162 179 178} 151 151 152 152} 434 435 277 280 272 275 126} 124} 194 198 271 277 164 66} 204 207 10} 10} 15} 15} 25} 25} 11 11 14} 14} nominaal t mex divider»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2