Graziani rapporteert aan den Duce over slag in Noord-Afrika 90 SPDKfl TR0PID Cen sinnccJ2e£ijJ2 nac/mecivt zoirn Mgr. Hamer-herdenking in Nijmegen Aspirin Tegenstand bij Bardia IbüH VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS na Britsche aanval kwam niet als een verrassing O PAKJES CY1 ^OP BON Reünie van J500katholieken] met hun bisschop Japansche missie naar Rome en Berlijn vertrokken Jert£itt. MAANDAG 23 DECEMBER 1940 Meerderheid, der Britsche pantserdivisies Joego-Slavische grensstad gebombardeerd Huil roept leden terug der Parijsche ambassade Duitsch verzoek ingewilligd VAN HOUTEN'S Er zijn 8 smaken? amandeltjes, vruchten: 17l/2 ets - koffie, sinaasappel, chocolade met sinaasappel, citroen: 15cts -chocolade,vanille: 12'/2cts MjlJB HffB méii si i 51 5', Krijgsgevangenen te Parijs tot priester gewijd Uitzonderingstoestand te Istanboel verlengd Vingers afgekneld Het kruis der zegepraal „Deemoed tegenover dien reus" Kranslegging Z. H. Exc. Mgr. Diepen spreekt Bete.t dan een hoop zakdoeken SCHRIFTELIJKE CURSUS IN DE KATHOLIEKE LEER Tot nu toe drieduizend deelnemers Brand in stationsgebouw Krachtig ingrijpen van de brand weer voorkomt groot onheil De fraude te Ede ROME, 23 Dec. (Stefani). Maarschalk Graziani heeft aan den Duce rapport uit gebracht over de eerste phase van le ope raties tusschen Sidi el Barrani en Bardia. Hierin verklaart hij o.m., dat na de verovering *an sidi el Barrani de voorbereidingen met het oog op een verdere ontwikkeling der operaties tegen Mersa Matroe in gehoorzaamheid aan de Instructies van den Duce begonnen. Inderdaad gedoogde de staat van de verbindingen tus schen de grens van Cyrenaica en Sidi el Barrani, benevens het bijna volstrekt gebrek aan water in het bezette gebied, geen onmiddellijke voort zetting van het offensief. Na de verovering van Sidi el Barrani moest men terstond een aan vang maken met den bouw van een aquaduct en een weg van 120 K.M. van Capuzzo naar Sidi el Barrani. Tegelijkertijd ging men over cot con centratie van troepen, strijdmiddelen en dien sten als voorbereiding tot het offensief. Met het doel de transportmiddelen te sparen leg den enkele eenheden afstanden van vele hon derden kilometers te voet af. Begin December was de organisatie grooten- deels voltooid, waarbij moeilijkheden van aller lei slag overwonnen waren. Het aquaduct, een indrukwekkend stuk werk, dat in recordtijd en met recordtechniek gebouwd was, bracht van 3 December af 335.000 liter water per dag naar Sidi el Barrani, terwijl de werkzaamheden aan den weg zeer gevorderd waren, n de depots van de voorhoede waren reeds levensmiddellen en munitie geconcentreerd. Alleen ontbraken nog Volkomen de gemechaniseerde vervoermiddelen. Intusschen kon men in de actie van de tegen partij een toenemende stoutmoedigheid con- stateeren, hetgeen omstreeks 19 November cul mineerde aan het front van de afdeeling, die onder bevel van generaal Maletti stond Terwijl aan onzen kant groote eenheden zich Opstelden volgens het plan voor den aanstaan den aanval op Mersa Matroe, zond maar schalk Graziani voldoende stukken geschut naar de punten van vertrek, n.l. Halfaya, Labia en Sidi el Barrani, teneinde de colonnes bij hun opmarsch te beveiligen tegen eventueele vij andelijke aanvallen op hun Zuidflank. Inmiddels nam de luchtverkenning sedert be gin October voortdurend concentraties van strijdkrachten en -middelen in de streek ten Oosten van Mersa Matroe waar. Deze concen traties konden toegeschreven worden aan het voornemen zich met kracht tegen het ver wachte Italiaansche offensief te verzetten. Bij een poging tot een nachtelijken aan val op onze divisie Cyrene te Alam Rabia viel 7 December een gevangene in onze handen, die verklaarde, dat over een dag of tien een aanval op de Italianen ontketend zou worden. Deze tijding werd niet ir. den wind geslagen. Men bracht haar ter kennis van de leger leiding, die alle troepen in staat van alarm bracht. In den loop van den 8sten kreeg maar schalk Graziani na verschillende symtomen het gevoel, dat de vijandelijke aanval ophanden Was. Hij hernieuwde de waarschuwing en de aan sporing aan de commandoposten zich gereed te houden en den aanval, zoo deze zich voordeed,het hoofd te bieden. Men deed ook het noodige om over massale deelname van de luchtmacht te beschikken. Een verrassing was dus onmogelijk, too verklaart de maarschalk. Hoe de aanval bij het ochtendkrieken van den 9en ontketend werd en hoe hij de vooruitge schoven divisies meegesleurd heeft, blijkt uit het vervolg. De vijand had gemakkelijk spel tegen Je stel lingen, die ingenomen werden door onze troepen in het vlakke woestijngebied, waardoor men zon der moeite kon trekken en dat van taktisch standpunt geen enkel doel opleverde waar goed weerstand kon worden geboden. Hij maakte ge bruik van groote aantallen gepantserde strijd middelen, geblindeerde auto's en middelgroote en zware pantserwagens, gesteund door uiterst beweeglijke batterijen. De luchtstrijdkrachten Werkten doeltreffend m»" Over het geheel was de zeer korte voorberei ding toevertrouwd aan de artillerie en de lucht macht. Op 't oogenblik waarop het verschrik kelijke luchtbombardement eindigde, rukten van alle zijden gepantserde strijdmiddelen tegen onze troepen op, zoodat de centra van het ver zet ondanks den krachtigsten weerstand het een ha het ander binnen enkele uren onder den voet geloopen werden. De eerste afdeeling, die aangevallen werd, was die van generaal Ma letti, die begon terug te trekken tot het oogen blik, waarop zij door de komst van de tweede Libvsehe divisie versterkt werd. xegen oe gepantserde massa, die concen trisch over een breed front opereerde, was de uitwerking van ons antitankgeschut en van de artillerie onzer divisies, welke ge dwongen werden om hun vuur over talrijke zeer beweeglijke doelen te verdeelen, ontoe reikend. Evenwel moet de fundamenteele re den voor het aanvankelijk succes van den vijand gezocht worden in de verpletterende meerderheid van zijn gepantserde strijdmid- delen, waarvan in massa gebruik gemaakt Werd Onze nationale en Libysche divisies deden selfs tijdens dezen slag de traditie van moed en heldhaftigheid van ons leger eer aan. Geïso leerde detachementen van onze divisies, die van hlle kanten omsingeld waren, boden weerstand bot hun laatste patroon. Ha de heldhaftige troepen van generaal Ma- letti en die van de tweede Libysche divisie uit geschakeld te hebben, stortte de vijand zich op Sidi el Barrani, waar de zwarthemden van de divisie „3 Januari", die ook van uit zee en uit de lucht gebombardeerd werd, twee dagen lang dapper weerstand boden. De tweede Libysche divisie was blootgesteld aan hevige bombarde- hienten van de Engelsche vloot- en luchtmacht' en trachtte daarna op Sidi el Barrani terug te trekken, vond evenwel den weg door vijandelijke Pantserauto's afgesneden, maar bood langen tijd Veerstand, ofschoon zij wist, dat haar lot van dat oogenblik af bezegeld was. Een dergelijke situatie, die dreigde zelfs de divisies van de tweede linie te overstelpen, maakte het raad- gebruik te maken van den weerstand der troepen, die zich te Sidi el Barrani bevonden, eu intusschen de divisies achter de lijn Halfaya, 2ee, Solloem, Capuzzo terug te trekken, waar Waar men inmiddels de verdediging met nog 'erder naar achter gelegen divisies voorbereid had. Deze terugtocht voltrok zich alleszins regel matig voor wat de Catanzaro-divisie aangaat, ®h de heldhaftige opoffering van enkele de tachementen, die het verzet tot den twaalfden W>lhielden, maakte het voor de tweederde ge deelte der divisie mogelijk de linie van Solloem bereiken. De Cyreensche divisie kon zich be ter aan den druk van den vijand onttrekken, maar zij kwam zeer vermoeid te Halfaya aan. Den 13den, 14den en 15den December werd er hardnekkig gestreden in de streek van Halfaya, Sidi Omar, Capuzzo en Solloem, waar de troe pen van generaal Berganzoli een krachtigen tegenaanval deden en er in slaagden het ge vaarlijke binnendringen van den vijand te be letten. Deze streefde er naar, door onze gelede ren heen te breken en deze af te scheiden van de versterkingen van Bardia. Op den avond van den 15den trokken alle troepen van generaal Berganzoli in volmaakte orde op Bardia terug. Om zich een volledig beeld van den slag te maken, moet men rekening houden met het gecombineerde optreden van vloot en lucht macht van den vijand. Als gevolg van ongunstige weersomstandigheden was de Italiaansche lucht macht niet in staat haar geheele kracht in te zetten, Toch leverde de luchtmacht een gevecht van groote stoutmoedigheid en zaaide dood en verderf onder de vijandelijke colonnes. Het is beslist voorl>arig voorspellingen te uiten over het verloop van een dergelijken indrukwek- kenden strijd, waartoe de vijand zijn beste troe pen uit vier contingenten geconcentreerd heeft. Op dit oogenblik kan men evenwel zeggen, dat als de gepantserde divisies van den vijand 12 dagen na het begin van het offensief tegenge houden worden bij Porto Bardia, dit uitsluitend toegeschreven moet worden aan den moed der Italiaansche soldaten te land en in de lucht, die den vijand helfhaftig het hoofd wisten te bieden en zich lieten slachten zonder zich te sparen. Nogmaal bevestig ik categorisch, aldus be sluit maarschalk Graziani, dat een ieder hier tot de grenzen van het mogelijke zijn plicht gedaan heeft. Zelfs indien het aantal der genen, die het ongeluk hadden gevangen ge nomen te worden, hoog is, mag dit geen aan leiding zijn om aan hun moed te twijfelen. RP0NDSPAK BELGRADO, 23 Dec. (D.N.B.) In den nacht op Zondag hebben Engelsche vlieg tuigen de Joego-Slavische grensstad Soesjak gebombardeerd. Twee bommen kwamen in het centrum der stad terecht en richtten aanzienlijke schade aan gebouwen aan. Er zijn geen menschenlevens te betreuren, doch wel zijn verscheidene personen ge wond. Een officieel te Belgrado uitgegeven commu niqué luidt, naar Stefani bericht, als volgt: „Ir. den nacht van 21 op 22 December om 1.30 uur 's morgens heeft een vliegtuig van onbekende nationaliteit op Soesjak twee bommen laten vallen, die een ontploffing veroorzaakten, waar door eenige materieele schade is aangericht en zeven personen licht gewond werden. Een on derzoek wordt ingesteld. Naar verder wordt bericht vermoeden mili taire kringen in Joego-Slavië, dat de bommen bedoeld waren voor de Joego-Slavisch-Italiaan- sche spoorbrug over de rivier Rijeka. Washington; 22 Dec. cd.n.bj Mi nister Huil heeft Zaterdag meegedeeld, dat de Vereenigde Staten, gevolg gevend aan het verzoek der Duitsche regeering, drie leden der Amerikaansche ambassade te Parijs terug zullen roepen. Huil wees er op, dat iedere regeering het recht heeft zonder opgave van redenen te ver langen, dat functionarissen of employe's eener andere regeering teruggeroepen worden. Hij voegde er aan toe, dat het Staatsdepartement een onderzoek instelt naar de ingebrachte be schuldigingen. (Zooals reeds eerder werd gemeld, hebben de beschuldigingen betrekking op de hulp, door leden der Amerikaansche ambassade te Parijs verleend aan een Britsch officier, die uit Duit sche krijgsgevangenschap Was ontsnapt.Red.) Ambtenaren van het ministerie van Buiten- landsche Zaken te Washington hebben ver klaard, dat de drie leden der Amerikaansche ambassade te Parijs, wier terugroeping van Duitsche zijde was verlangd, naar Lissabon zijn overgeplaatst. Een pudding als dessert is een be kroning van Uw maaltijd. Maar dan moet het een goede pudding zijn. Van Houten's pudding is be reid uit de beste grondstoffen en is van een samenstelling, die ook Uw meest verwende huisgenooten of gasten zal bevredigen. Serveert U eens met de feestdagen zoo'n Van Houten's pudding. U zult er eer mee inleggen PUDDINGPOEDER O HQ CO LAD CS MAAK SCHLESINGER 5f ?fi 51 f l i'er gelegenheid van de herdenking van den honderdsten geboortedag van Mgr. Ferdinand Hamer wordt te Nijmegen een Mgr. Hamer-tentoonstelling gehouden. De hoogeerw. heer dr. Jos Teulings, deken van Nijmegen, bezichtigde na de opening de tentoonstelling (foto Persb. Gelderland) Te Nfjmegen werd Zondagmiddag in de groote zaal van „De Vereenïging" een her denkingsbijeenkomst gehouden ter gelegen heid van het eerste eeuwfeest der geboorte van Mgr. F. Hamer en het veertigste jaar na zijn marteldood als Missiebisschop in China. Het initiatief tot deze huldiging was uitgegaan van het Nijmeegsch Missie comité in samenwerking met een burgerij commissie. De zaal was geheel bezet en unuer de aan wezigen waren Z. H. Exc. Mgr. Arn. Diepen, Burgemeester en Wethouders van Nijmegen, De ken Dr. J. Teulings, de Zeereerwaarde heer Van Dijk, voorzitter van het Diocesane Missie comité uit Den Bosch, en verder vertegenwoor digers van de R. K. Universiteit, van Missie congregaties, Reetor F. J .Mertens van het Missiehuis Bisschop Hamer en vertegenwoordi gers van onderscheidene katholieke, sociale en geestelijke vereenigingen, kortom heel katholiek Nijmegen was hier vertegenwoordigd. Mr. L. W. M. Overes sprak een welkomstwoord, waarbij hij er op wees, dat door de autoriteiten geen toestemming kon gegeven worden om in het openbaar kransen te leggen voor het Mgr. Hamer-monument op het Keizer Karelplein. Deze plechtigheid zou nu geschieden in de zaal voor het borstbeeld van den bisschop-martelaar. Vervolgens sprak de voorzitter van het Nij meegsch Missiecomité, Deken dr. J. Teulings, die schetste de hooge figuur van Mgr. F. Hamer, waarop Katholiek Nederland maar vooral Nij megen fier espt Z. H. Exc. Mgr. A. F. DiepenBisschop van 's-Hertogenbosdi (Foto Archief V.K.P.) TOKIO, 23 Dec. (Domei) De Japansche militaire missie onder lt.-generaal Jamasjita is Zondag uit Tokio vertrokken naar Italië en Duitschland. De reis gaat over Siberië. PARIJS, 23 Dec. (D.N.B.) In de basiliek van St. Denis bij Parijs zijn Zaterdag vijf Ca- nadeesche krijgsgevangenen met plechtig cere monieel tot priester gewijd. Deze Canadeezen waren gedurende den oorlog met de Engelschen naar Frankrijk gekomen en geraakten tijdens den grooten slag in Vlaanderen in Mei van dit jaar in Duitsche krijgsgevangenschap. De Duit sche bezettingsautoriteiten hadden voor de priesterwijding in de kathedraal van St. Denis toestemming verleend. ISTANBOEL, 23 Dec. (D.N.B.). De uit zonderingstoestand voor Istanboel en om geving is, in tegenstelling met de eerste be richten, niet met een, doch met drie maan den verlengd. Tot de verlenging heeft het parlement met algemeene stemmen beslo ten. Naar verder wordt gemeld, zou een door de regeering gevraagd nieuw buitengewoon crediet van vijftig millioen Turksche ponden grooten- deels door het ministerie van Defensie besteed worden. Bij het vastleggen van een boot nabij Slui: 12 te Someren—Eind (L.) wilde een schippers vrouw behulpzaam zijn. Zij trachtte den kabel om den meerpaal heen te slaan, maar geraakte hierbij met haar hand bekneld. Het gevolg hiervan was, dat haar eenige vingers vterden afgekneld. Nadat geneeskundige hulp ter plaatse was verleend, is de vrouw naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Hij is de vertegenwoordiger van het ka tholieke ideaal om Gods Rijk te verbrei den over heel de wereld. En daarvoor heeft Mgr. Hamer zijn bloed en zijn leven over gehad. Spreker stelde Mgr. F. Hamer aan alle aanwezigen als voorbeeld van het offer vaardige katholicisme van de daad. Zijn voorbeeld is door duizenden missionarissen gevolgd onder het motief: „De liefde van Christus dwingt ons" In het bijzonder heette spr. welkom Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen die Nijmegen de eer aandeed deze bijeenkomst bij te wonen en aan wien hij de trouw van heel katholiek Nijmegen voor heden en de toekomst toezegde. Op het tooneel stond een koor van bijna 200 Nijmeegsche zangers, onder leiding van den heer Theo Wanders, opgesteld. De zangers zon gen met groote geestdrift het fragment uit de Bisschop Hamer-cantate, indertijd gecomponeerd bij de onthulling van het Mgr. Hamer-stand beeld in 1902. Het is een gedicht van wijlen J. R. v. d. Lans en een compositie van Alb. Roothaan, z.g., wiens eminente leerling de heer Wanders met groote toewijding het koor diri geerde. Na dezen zang sprak Pater dr. L. Daniëls O.P. over Mgr. Hamer als priester-missionaris. Pater dr. Daniëls begon met zijn toehoorders te herinneren aan den plechtigen intocht van Mgr. Hamer te Nijmegen, nu een halve eeuw geleden, toen hij, uitgeput door een missie- arbeid van 25 moeilijke jaren, tot her stel van krachten in zijn vaderstad'terugkeerde. Geestdriftig werd hij toen door zijn oude mede burgers begroet. Men eerde in hem den priester, den missionaris, den bisschop, den waardigen navolger van dien anderen grooten apostel van Nijmeegschen stam, den H. Petrus Canisius. Thans, op het eerste eeuwfeest zijner geboorte, verschijnt hij niet alleen als priester, als mis sionaris, als bisschop, maar in den purperen luister van het martelaarschap! Priester, missi onaris, bisschop, martelaar, deze vier, zij vormen het kruis, door Christus hem op de schouders gelegd, het kruis, dat hij met heldenmoed heeft gedragen, het kruis, waaraan hij in brandende liefde zijn leven geofferd heeft, het kruis, dat ook voor hem is geworden een teeken van onver gankelijke zegepraal. Bij de uitwerking van deze gedachten ging Dr. Daniëls uit van het woord van zijn grooten Ordebroeder Pater Lacordaire, dat het Priester schap is een opoffering van zich zelf, aan de offerande van God toegevoegd. In een vurige opwekking spoorde pater Da niëls zijn hoorders aan, het verheven voorbeeld van dezen priester, dezen missionaris, dezen bisschop, dezen martelaar te volgen. Wie er van overtuigd is, dat het Geloof en de Liefde tot God zijn kostbaarst bezit is, die is ook ver plicht anderen aan dien geestelijken rijkdom deelachtig te maken. En eenieder kan dat door de missionarissen te steunen. Zij vragen het offer van gebed en versterving, om Gods zegen over hun arbeid af te smeeken, zij vragen ook het offer van de aalmoes, waardoor 't hun mo gelijk zal zijn het Rijk van Christus onzen Ko ning steeds verder uit te breiden. Gij moet allen apostelen zijn, apostelen in eigen kring, maar ook apostelen voor hen. die daarginds neerzitten in de schaduwen des doods. En dan zal de blijde belofte ook aan U vervuld worden! Christus zal met U blijven tot aan het einde oer wereld en nooit zult gij wan delen in duisternis, maar het licht des levens bezitten en rijk zijn door het Geloof, rijk door de Genade, overrijk door de Liefde! Het koor voerde vervolgens uit het tweede fragment uit de Bisschop Hamer-Cantate, waarin de heldendood van Bisschop Hamer werd bezongen. Als tweede spreker trad op het podium mr, K. J. H M. Weve, eveneens geboren Nijme- genaar, £ie MgT. Hamer schetste als Neder lander, Nijmegenaar Notaris mr. Weve zeide o.a.: Mgr. Hamer was een der onzen en hij was het driedubbel, als Katholiek, als Nederlander- en als Nijmegenaar. In zijn grootheid deelen dus ook wij, zijn eer is de onze, is driedubbel de onze Grootheid van ziel vindt haar hoogste, meest onloochenbare uiting in het heldhaftige en al dus gemeten, dwingt die grootheid van den Bisschop-Martelaar ons allen ontzag en diepe vereerir.g af. Een volk is groot, wanneer liet zijn helden eert. En als wij Nederlanders aan helden den ken, dan zien we de ietwat norsche koppen van een Tromp, een de Ruyter of een Piet Hein. Echter nationale figuren, wier eeretombes in Echte nationale figuren, wier eeretombes in halve die, laat ik zeggen officieele helden telt ons vaderland nog heel wat heldenzonen zon der praalgraven of opsmuk, wier heldendaden staan opgeteekend in het boek des levens. Zon der ophef vervulden zij hun plicht, streden en leden zij voor hun ideaal, gaven z"T] zich zeiven tot hun leven toe, dienend in nederigheid en liefde. Denk aan de tallooze missiehelden van Nederlandschen stam, die hun zoo verborgen grootheid hebben geofferd aan hun nederigen Meester, door zijn kinderen bij te staan tot het uiterste. Die eindelooee stoet van vrome priesters en zusters, die als ware lichtdragers de duisternis van cm vreugdeloos heidendom verjoegen Staande voor een figuur als dtzen Nederland schen Bisschop-Martelaar, zullen wij hem brengen het eerbetoon van onzen deemoed in eerbiedig erkennen van eigen nietige bekrom penheid en zielige persoonlijkheid tegenover dien reus van den wil, steunend op de kracht Gods, dien Heilige, strevend en stervend in Gods licht. Nijmegen en Bisschop Hamer, ze behooren bijeen, onafscheidelijk. Zijn standbeeld, de Bis schop Hamersingel, het Bisschop Hamerhuis zijn evenveel uiterlijke teekenen van da' in tieme verband, om nog te zwijgen van de fami lieleden, die zijn naam nog waardig onder de burgerij vertegenwoordigen. Spr. wendde zich speciaal tot de jongeren: gij jonge Nijmegenaars, zoowel jongens als meisjes, vergeet het nie't: de grootste ruide, die men iemand brenger^ kan. is hem na te volgen. Welaan dan, jong Nijmegen, toon u een medeburger als Mgr. Hamer waardig door zijn voetspoor te drukken, breng hem de hulde, waarop hij recht heeft, het eerbetoon der navolging, opdat onze stad, ons geheele land ook eens met trots getuigen mag, dat het verheven voorbeeld van den Bisschop- Martelaar zijn stad- en landgenooten tot groote daden wist te begeesteren en dat de zonen en dochters niet onwaardig waren aan hun voorgeslacht. Met een geestdriftig gedicht besloot spr. zijn rede. Na deze rede zong het koor op indrukwek kende wijee het Te Deiun van Joh. Verhulst. Deze zang maakte een diepen indruk. Na dit moment betraden een zestiental pages met kransen en lauwertakken de zaal en droegen twee fraaie lauwerkransen aan. een van het Nijmeegsch Missiecomité, de andere van de familie Jaspers uit Geldrop (een der gezellen van Mgr. Hamer, die ook als Missieheld viel). De Deken van Nijme gen, Dr. J. Teulings, legde de kransen voor het borstbeeld, terwijl een mannen- en kinderkoor het Hamerlied in den volkstoon zong. Het slotwoord was aan Z. H. Exc. Mgr. A. F. le verslijten is het, n opkomende Icou den kop in te drukken Dat bereikt U door tijdig Aspirin in te nemen. Aspirin is onschadelijk voor de maag. BAYER Diepen, die allereerst zijn dank uitte voor het betuigen van de trouw van katholiek Nijmegen aan het kerkelijk gezag en aan Nijmegen lof bracht voor zijn steeds betoonde Missie-actie Mgr. was zeer voldaan over deze spontane hulde aan den Bisschop-Martelaar Mgr. Hamer, op wien Nijmegen terecht trotsch mag zijn. Mgr. hoopte, dat deze bisschop voor de Nijmegenaren steeds een hoog voorbeeld zou mogen zijn van zuiveren godsdienstzin en van groote offervaar digheid. Mgr. hoopte, dat de bisschop-martelaar F. Hamer, eenmaal als heilige op onze altaren zou mogen geplaatst worden. Mgr. had persoonlijk hooge herinneringen aan Mgr. Hamer, met wien hij meermalen ook op het seminarie had verkeerd. En thans nog wordt in het bisschoppelijk paleis te 's-Hertogenbosch een kostbaar geschenk van Chineesche zijde, door Mgr. Hamer indertijd aan Mgr. W. v. d. Ven z.g. gegeven, bewaard en op hooge feestdagen ged'-pepn. Mgr. spoorde allen aan. vooral ook in dezen tijd katholieken van de daad te zijn, recht vaardig, godvreezend te zijn en de naasten liefde te betrachten. Het Bid en Werk moet voor ons allen een heilige plicht zijn, waar voor wij verlichting kunnen vinden in het voorbeeld van Bethlehem. Ten slotte herinnerde Mgr. hoe in Nijmegen de Missie-Actie steeds gebloeid heeft en hoe van deze stad uit de eerste stoot gegeven werd voor de Missie-Actie op den Nederlandschen katho liekendag. Ten slotte gaf Mgr., terwijl allen knielden, den bisschoppelijken zegen. De prachtige middag werd besloten met het „Aan U, o Koning der Eeuwen". Het Katholiek Comité van actie „Voor God" schrijft ons: Dezer dagen is de drieduizendste deelnemer aan onzen Schriftelijken Cursus in de Katho lieke Leer ingeschreven. Een verheugend resul taat, dat bewijst dat vele katholieken gaarne deze gelegenheid gebruiken om hun kennis van onzen godsdienst te toetsen of te verrijken. Merkwaardig is, dat aan dezen schriftelijken cursus werkelijk de grootste verscheidenheid van menschen deelneemt: het werk van hen, die alleen lager onderwijs genoten, ligt naast dat van advbcaten, doctoren en ingenieurs; de arbeid van huismoeders met vele jonge kinde ren (zij maken verontschuldigingen over het late-inzenden: zij moesten eens weten hoe wij haar bewonderen!) ligt naast het werk van gepensionneerden, wier kinderen al lang zelf huishoudens hebben! Met de grootste waar deering corrigeert de studieleiding al dezen arbeid en zij verbaast zich over den ijver en de bekwaamheid waarmede vaak de eenvoudigste menschen hun veertiendaagsche taak vericht- ten! Wel moeten wij nogal eens hooren, dat de vragen „erg moeilijk" zijn; men moet ech ter niet vergeten, dat juist de eerste lessen (vier zijn er thans verschenen) over Gelooven, Open baring en Gods bestaan, geen gemakkelijke stof omvatten. Wanneer men geregeld de les sen leest en bestudeert, krijgt men vanzelf langzamerhand een beter inzicht, waardoor al les duidelijker en gemakkelijker wordt. Een aantal inschrijvers heeft geen tijd of lust om het werk in te zenden. Toch heeft de cursus ook Voor dezen zijn nut. Immers men komt er vaak niet gemakkelijk toe „dikke boe ken" door te werken: nu krijgt men ééns in de veertien dagen een les toegestuurd en kan dan zóó deze belangrijke studie (toch eigen lijk de belangriikste van al'e!) gemakkelijk bij houden. De eerste les verscheen begin November 1.1. Men kan echter altijd inschrijven, daar voor de nieuwe deelnemers de cursus begint op den dag hunner inschrijving. I Januari 1941 is voor velen wellicht een goedgekozen inschrijvingsdag! Wij hopen het! Een prospectus wordt gaarnetoegezonden op aanvrage: Postbus 2, Heemstede. In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur werd de brandweer te Groningen gealar meerd voor een uitslaanden brand in het hoofd stationsgebouw. Zij rukte met groot materiaal uit onder lei ding van haar commandant, den heer P. Ploegh. Het vuur werd met vijf stralen op de motorspuit bestreden. De brand is ontstaan in de conducteurska mer en sloeg over naar de daarnaast gelegen telegraafwerkplaats. Door het krachtig ingrij pen van de brandweer kon worden voorkomen, dat het stationsgebouw in vlammen opging. De conducteurskamer is uitgebrand, terwijl de telegraafwerkplaats veel schade ooltep. In tegenstelling met andersluidende berichten deelt men aan het A.N.P. mede, dat van een fraude bij een graanfirma. waarbij voor duizen den guldens graan zou zijn afgeleverd, zonder daf de opbrengst in de boeken zou zijn verant woord, geen sprake is. Er was voor een bedrag van ongeveer ƒ900 meel uit de magazijnen ge leverd, welk bedrag niet was geboekt. De politie arresteerde vier personen, die, nadat proces- t erbaal was opgemaakt, in vrijheid werden ge steld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5