De kabinetswijziging in Japan Graziani's rapport Blokkade van China uitgebreid Postgiro-no's van de Winterhulp Nederland New-Yorksche Beurs DINSDAG 24 DECEMBER 1940 Het drie-mogendhedenpact en de Ver. Staten Handelsverkeer van Denemarken O.m. hervatting van goederenruil met Nederland Stauning spreekt tot Groenland HET BOMBARDEMENT VAN SUS JAK De Zweedsche hulp voor Finland en Noorwegen Noorsch tankschip verloren gegaan Engelsche vliegers in Ierland geïnterneerd LOMPEN EN OUD PAPIER Stemming vaster KEURING VAN HENGSTEN Grenswijziging Westerbork en Zweeloo Aan brandwonden overleden B. HUS OVERLEDEN Kousen en garen aan de distributie onttrokken Kerstgratificatie AFFICHE ARBEIDSDIENST NEDERLANDERS VAN 18.23 JAAR ©:N MELDT U A AN BIJ DEN NEDEPLANDSCHEN ARBEIDSDIENST VOETBAL AMSTERDAM—ZWALUWEN Het Zwaluwen-elftal Als er weer kan worden gevoetbald Programma's der afdeelingen ZWEMMEN Tweede ontmoeting van de vier-kringen-competitie Eereblijk voor mej. Caroen Omzet 820,000 shares - WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT Rubber Dec 20.70 Jan. 20.35 Mrt 20.20 Mei 19.98 Tin Loco Dec Haver üec 32 S MA XI MUM PRIJZEN VOOR ZEEP VERLENGING VAN CRISIS- BESLUITEN KERSTGRATIFICATIE JEUGDIGE ARBEIDERS Academische examens Fransch M.O. B Stuurlieden-examen Clearingkoersen FA ILLISSEMENT EN TOKIO, 23 Dec. (Domei) „Er, komt geen Blitzkrieg in hetb eheer over Justitie. Integen deel, wij gaan langzaam te werk", aldus Nobo- foeml Ito, de voorzitter en ambtshalve de woordvoerder van het Japansche Inlichtingen bureau in een reeks verklaringen voor verte genwoordigers vaar de buitenlandsche pers, toen hij hun zijn tweede interview toestond. Op de vraag, of hij ophelderingen wilde ge ven over de gedeeltelijke kabinetsreconstruc tie, waarbij Hiranoema, tot dusver minister zonder portefeuille, benoemd is tot minister van Binnenlandsche Zaken en lt. generaal Heisoeke Janagawa tot secretaris-generaal van het bureau voor Chineesche Zaken, zeide Ito, dat er geen verklaring noodig is voor het feit, dat Hiranoema thans minister van Bin nenlandsche Zaken is geworden, omdat hij als lid van het kabinet was als minister zonder portefeuille. De portefeuillewissling heeft geen speciale betcekenis. Het belangrijkste punt van de kabinetsreconstructie echter is het feit, dat lt. generaal Janagawa tot het kabinet toetreedt. Ito wees er vervolgens op, dat premier Ko- noje het initiatief had genomen tot het sy steem van kabinetsadviseurs. Voorts onthulde hij, dat aan generaal Araki de post van kabi netsadviseur was aangeboden. Araki had het aanbod echter van de hand gewezen om ver schillende redenen. Het gerucht was wijd verspreid geraakt, dat generaal Araki en lt. generaal Janagawa tegen het huidige kabinet gekant waren. Dit wijdverspreide en ongegronde gerucht is thans gelogenstraft door het toe treden van Janagawa tot het kabinet, welk feit ook indirect het kabinet heeft versterkt. Op de vraag of interne moeilijkheden of spanningen aanleiding hadden gegeven tot de kabinetswijziging, antwoordde Ito, dat er spanningen bestonden, maar dat de 76ste zit ting van het parlement spoedig geopend wordt. Dit zal de eerste zitting zijn van het parlement onder de nieuwe nationale structuur, vandaar het feit, dat sterke persoonlijkheden zijn ge kozen als nieuwe leden van het kabinet. Ito wees er op, dat de minister van Justitie twee functies heeft, n.l. als voornaamste be heerder van justitie en als minister van staat. Beide functies zijn even belangrijk. Op de vraag van een Amerikaanschen cor respondent in verband met hetgeen de woord voerder van het Duitsche departement van Bui tenlandsche Zaken had doen verluiden ten aanzien van de kwestie van een voortgezetten vrede of mogelijken oorlog tusschen Duitsch- land en de Vereenigde Staten, waarbij de Duitsche regeering de reactie afwacht van het voorstel, dat Vrijdag is gedaan door den Britschen minister voor de Scheepvaart, Ro nald H. Cross, betreffende verhoogde Ameri- kaansche scheepvaarthulp aan Groot-Brittan- nië', met inbegrip van 't voorstel om schepen, die onder beheer van de spil staan te dwingen Amerikaansche havens te verlaten, weigerde Ito te antwoorden op hypothetische vragen. Hij voegde er aan toe: „Ik heb nog geen of- ficieele inlichtingen gekregen omtrent de be weerde verklaring van den Duitschen woord voerder." Wat echter het voorstel betreft tot het leenen van schepen door de Vereenigde Staten aan Engeland, zeide* Ito, dat de onder teekenaars van het driemogendhedenpact over leg moeten plegen en een besluit moeten ne men over de vraag welke daad een oorlogs daad vormt. Vóór de verdaging van de persconferentie verzekerde Ito den journalisten nog dat geen verdere kabinetswijzigingen zouden komen tij dens de komende feestdagen. het moederland zijn afgesneden. Minister van Staat, Stauning, heeft namens de, regcering, den Rijksdag en het Deensche volk een toe spraak gehouden, waarin hij o.a. zeide: In Denemarken gaat het leven zyn gewonen gang ondanks de moeilijkheden van den tegenwcor- digen tijd. Men leeft in de hoop, dat de vrede eenmaal hersteld zal worden en aan het Deen sche volk de mogelijkheid zal bieden de taak ten uitvoer te leggen, die het op zich genomen heeft, en welke taak ten opzichte van Groen land door de wereld is erkend. Groenland dient te weten, dat het niet vergeten is, doch in gevoelens en gedachten in het Deensche volk leeft als het land, ten opzichte waarvan Dene- marken plichten op zich genomen heeft, die het dit jaar helaas door grootere moeilijkheden dan hec overwinnen kon, niet kon vervullen. Ook van de Faöer is Denemarken weliswaar afgesneden, doch de verbinding tusschen de gevoelens en gedachten der beide volken be staat ondanks alle hinderpalen, die de omstan- ROME, 23 Dec. (Stefani). Het rapport van maarschalk Graziani aan den Duce over de eerste phase van den veldslag in de Marma- rische woestijn, wordt op opvallende wijze en voorzien van commentaar door de vanmiddag verschenen dagbladen gepubliceerd. De Popoio dit Roma schrijft, dat het rapport bevestigt, dat in dezen sector Italië het hoofd moet bieden aan de zwaarste militaire inspanning, die ooit door Engeland is ondernomen met uitsluitende gebruikmaking van zijn eigen krachten, waarbij de indrukwekkende gemechaniseerde middelen en de beste troepen uit alle deeleh van het imperium in den strijd zijn geworpen. Deze be vestiging wekt den trots van het Italiaansche volk, dat met ontroerde voldoening kennis neemt van de bewijzen van moed en heldhaf tigheid, welke worden afgelegd door het leger. De Piccolo schrijft, dat het rapport van Gra ziani een uiterst doeltreffend antwoord vormt op de leugenachtige Engelsche propaganda, om dat het met zijn voorbeeldige oprechtheid en zijn karakter van officieel document de wereld verhaalt, hoe de Italiaansche soldaten hebben gestreden en strijden in Afrika tegen een su perieuren vijand en daarbij een bevestiging ge ven van hooge tradities van moed en heldhaf tigheid. KOPENHAGEN, 23 Dec. (D.N.B.). Nieuwe overeenkomsten zijn getroffen nopens Dene- markens goederenruil met Noorwegen. Deze gelden voorloopig slechts voor de maanden Ja nuari en Februari e.k. Evenwel bestaat het voornemen, de onderhandelingen in den loop van Februari te hervatten met het doel voor het eerste halfjaar 1941 tot overeenstemming te geraken. De voor Januari en Februari ge troffen regeling wordt dan hierin opgenomen. De belangrijkste goederen, die Denemarken uit Noorwegen invoert, zijn volgens de huidige overeenkomsten meststoffen, papier, hout, hout- pulp, cellulose, benevens metalen en metaalle- geerlngen. De belangrijkste uitvoergoederen van Denemarken zijn allerhande landbouwpro ducten, suiker, machines enz. Voorts zijn regelingen getroffen nopens de handels- en betalingsverhoudingen van Dene marken tot Nederland en België. De overeen komsten met Nederland omvatten de eerste helft van het komende jaar, terwijl die met België slechts korten tijd zullen gelden, daar nieuwe onderhandelingen voor de nabije toe komst overwogen worden. De beteekenis van belde laatstgenoemde over eenkomsten is hierin gelegen, dat de goederen ruil met deze landen nu hervat kan worden en tevens een regeling voor de afwikkeling der betalingen getroffen is. KOPENHAGEN, 23 Dec. (D.N.B.) Dene marken heeft via de Deensche rijksradio zijn Kerst- en Nieuwjaarsgroeten aan Groenland en de Faröer overgebracht, die op het oogen- bifk tengevolge van de Engelsche bezetting van aigheden hebben opgeworpen. SJANGHAI, 23 Dec. (Domei) Admiraal Sjigetaro Sjimada, de opperbevelhebber van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, heeft bekend gemaakt, dat de „vreedzame blok kade" wordt uitgebreid tot Sjoeikoeng, Tinpa koe, Pakhoi met omgeving langs de Zuidwes telijke kust van de provincie Kwantoeng. Het besluit is op grond van militaire noodzaak ge nomen. De woordvoerder van de persafdeeling der Japansche vloot in de Chineesche wateren heeft medegedeeld, dat alle havens voor alle schepen, met Inbegrip van de schepen Van derde mogendheden, van de Baai van Hangtsjau in het Noorden tot Pakhoi in het Zuiden, geslo ten worden. Kortelings zijn de haVens en baaien in Zuidchina, vooral Tlnpak, Sjoeikoeng, Pakhoi en Loengmen, actief geworden als leverantiegele genheid voor Tsjoengking, waarheen een voort durende stroom van buitenlandsche schepen en jonken voer ten nadeele Van de Japan sche operaties, aldus de woordvoerder. De stap is genomen op grond van militaire noodzaak. De woordvoerder verklaarde verder, dat de schepen en bemanningen van derde mogend heden thans deze gebieden moeten verlaten, voordat de blokkade effectief wordt, hetgeen geschiedt te middernacht op 24 December a.s. Tezamen met de blokkade, welke op 15 Juli en op 10 Augustus werd afgekondigd, zullen de leverantiewegen van Tsjoengking door Hong kong afgesneden worden, terwijl de Japansche aanvallen op den Birmaweg de bruikbaarheid van dien toegang hebben verminderd. Op die wijze is een „zware slag" toegebracht aan de oorlogsinspanning van Tsjoengking. BELGRADO, 23 Dec. (D.N.B.) De Joego slavische bladen publiceeren uitvoerige be richten over het bombardement van de grens stad SUsjak door Engelsche vliegtufgen. Uit deze berichten blijkt, dat de beide bommen ook telefoon- en eleetrische leidingen hebben vernield, alsmede lichte schade hebben toege bracht aan de waterleidingen. Verder verneemt men nog, dat fn de geheele omgeving zoo veel vensterruiten zijn vernield, dat in Susjak niet voldoende glas voorradig is om de schade te herstellen. De schade die door deze twee Engelsche bommen Is aangericht, wordt geraamd op 1 mfllioen dinar. STOCKHOLM, 23 Dec. (A.N.P.) Ondanks de moeilijkheden in eigen land, zet Zweden zijn hulpverleening aan Finland en Noorwegen zooveel mogelijk voort. Het Zweedsche nat. hulpfonds heeft onlangs 2200 levende varkens naar Finland gestuurd, bestemd voor boeren, die geëvacueerd zijn uit de landstreken van Karelië, welke In den oorlog aan Rusland ver loren zijn gegaan. Deze boeren hebben ook groote hoeveelheden kunstmest, zaad, machi nes en werktuigen van Zweden gekregen, voorts naaimachines, rijwielen en aanzienlijke bedragen voor sociale doeleinden. De levering der 2100 houten huizen is thans voltooid. Een deel van deze huizen wordt opgetrokken in de door den oorlog geteisterde haven Petsamo aan de Noordelijke IJszee. Ook aan Noorwegen is op groote schaal hulp verleend, hoewel de zeer uitgebreide Zweedsche hulpactie voor Fin land in den vorigen winter en de eigen zware zorgen de Zweden verhinderd heeft zoodanig te helpen, als zij hadden gewenscht. Het Zweedsche Roode Kruis heeft evenwel groote hoeveelheden geneesmiddelen, voedingsstoffen en kleeding naar Noorwegen gezonden en bo vendien ter ondersteuning van het opbouw werk zijn zeshonderd houten hulzen geschon ken. Voorts richtte het Zweedsche Roode Kruis in Noorwegen zes kindertehuizen' op voor elk vijftig kinderen. De tot dusver door Zweden aan Noorwegen verleende hulp vertegenwoor digt bij elkaar een waarde van naar schatting vijf millioen kronen. OSLO, 23 Dec. (D.N.B.). Het Noorsche Roode Kruis meldt, volgens „Aftenposten", dat het motortankschip „Havboers", thuisbehoorende te Oslo, verloren is gegaan. De Havboers was 12.467 b.r.t. groot. 19 leden der bemanning zijn cm het leven gekomen. Het schip voer onder Britsche contróle. Het in Engelschen dienst varende Noorsche motorschip Ringwood (vroeger Belle Jeanne) van 7203 b.r.t. wordt vermist. NEW YORK, 23 Dec. (D.N.B.) Naar As sociated uit Dublin meldt, zijn aldaar In to taal vier Engelsche vliegers door de Iersche autoriteiten geïnterneerd. Twee van deze vlie gers waren uit een vliegtuigg esprongen, dat ;ater neerstortte. Twee anderen hebben in een lesvliegtuig een noodlanding in Ierland ge maakt. WinterhulpNederland,DenHaagno.5553 Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no. 877 Op grond van de onlangs in werking getreden beschikkingen inzake de organisatie van den handel in lompen en cud papier, moet bi) vervoer per spoor van partijen lompen en oud papier van minstens 500 kg., de weging door beambten van de spoorwegen geschieden. De Nederlandsche Spoorwegen hebben er op gewezen, dat de handhaving van dit voor schrift in de huidige omstandigheden, nu het goederenvervoer met groote moeilijkheden te kampen heeft, in het bijzonder voor wagon ladingen op ernstige bewaren stuit. In ver band hiermede heeft de directeur van het Rijksbureau voor oude materialen en afval stoffen, naar in de Staatscourant va.n 23 dezer Lekend gemaakt wordt, tot wederopzegging toe, ontheffing verleend van het bovenge noemde voorschrift, met dien verstande, dat de weging thans dient te geschieden ten over staan van kooper en verkooper of hun ge- machtigde(n), dus op dezelfde wijze als reeds in de bedoelde beschikkingen voor het vervoer van lompen en oud papier anders dan per spoor, was bepaald. NEW YORK, 23 Dec. De New Yorksche ef fectenbeurs had vandaag over het algemeen een kleurloos voorkomen. De omzetten bleven slechts zeer beperkt, daar men in verband met de ko mende feestdagen terughoudendheid toonde. Bij de opening was de grondtoon wat vaster, doch koersstijgingen van beteekenis vielen niet op te De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat de keuringen van tot dekking bestemde heng sten van het type landbouwtuigpaard en van andere typen, welke niet zijn Ingeschreven in een stamboek A van een stamboekvereenlging, zullen worden gehouden op de dagen en plaat sen, hierna vermeld: In de provincie Groningen te Groningen Dins dag 11 Febr.; in Friesland te Leeuwarden Woensdag 19 Febr.; in Drenthe te Assen Don derdag 20 Febr.; in Overijssel te Zwolle Maan dag 24 Febr.; in Noord-Holland te Hoofddorp Dinsdag 25 Febr.; in Utrecht te Utrecht Dins dag 25 Febr,; in Gelderland te Eist Woensdag 26 Febr.; in Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch Vrijdag 28 Febr.; in Zuid-Holland te Baren- drecht Vrijdag 28 Febr. Voorts is bepaald, dat de Vereeniging tot be vordering van de landbouwtuigpaardfokkerij lil Nederland (V.L.N.), de provinciale vereeniging er bevordering der paardenfokkerij in Groningen (het Groningsche Paardenstamboek), de ver eeniging „Het Friesch Paardenstamboek", de ver eeniging „Het Drentsch Paardenstamboek", De Koninklijke Nederlandsche harddraverij- en ren vereeniging en de Vereeniging tot bevorde ring der fokkerij met Arabische volbloedpaar den „de Nederlandsche Arabieren Club" op de hierna vermelde dagen en plaatsen' keuringen zullen houden van tot dekking bestemde heng sten, welke in de stamboeken dezer vereenigin- gen zijn Ingeschreven: In de provincie Groningen te Groningen Maandag 10 Febr. Gron. p.s., Dinsdag 11 Febr.' Gron. p.s. en Dinsdag 11 Febr. Kon. Ncd. h. en renver.; in Friesland te Leeuwarden Woensdag 19 Febr Friesch p.s.; in Zuid-Holland te 's-Gra- venhage Woensdag 19 Febr. Kon. Ned. h. en renver.; in Drenthe te Assen Donderdag 20 Febr. Drentsch p.s.; in Overijssel te Zwolle Maandag 24 Febr. Ver. Landb. tuigp. fokk.; in Noord-Holland te Hoofddorp Dinsdag 25 Febr. Ver. landb. tuigp. fokk.; in Utrecht te Utrecht Dinsdag 25 Febr. Ver. landb. tuigp. fokk.; in Gelderland te Eist Woensdag 26 Febr. Ver. landb. tuigp. fokk. en Donderdag 27 Febr. Ver. landb. tuigp. fokk.; in Noord-Brabant te 's-Her- togenbosch Vrijdag 28 Febr. Ver. landb. tuigp. fokk.; In Zuid-Holland te Barendrecht Vrijdag 28 Febr. Ver. landb. tuigp. fokk. en te Rotter dam Woensdag 5 Maart Arabieren club; in Gel derland te Heelsum Woensdag 5 Maart Arabie ren fclub; in Overijssel te Windesheim Donder dag 6 Maart Arabieren club; in Groningen te Veendam Donderdag 6 Maart Arabieren club, te Rctderwolder vrijdag 7 Maart Arabieren club en te Polder; in Noord-Holland te Laren Za terdag 8 Maart Arabieren club cn te Heiloo Za terdag 8 Maart Arabieren club. De Staatscourant van Maandagavond bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, waarbij is bepaald, dat met ingang van 1 Ja nuari 1941 aan de gemeente Westerbork wordt toegevoegd een gedeelte van de gemeente Zwee loo. De nieuwe grens is in de beschikking na der aangegeven. De 3-jarige T. te Maastricht, liep zware brand wonden op door het omver stooten van een ke tel kokend water. De kleine ls in het zieken huis Calvarlënberg aan de bekomen brandwon den overleden. In den ouderdom van 73 jaar is Maandag middag te zijnen huize te Den Haag overleden- de heer B. Dus, president-commissaris van de N.V. Meel- en broodfabrieken „De Zeeuw". De heer Hus was ridder in de orde van oranje Nassau. De teraardebestelling is bepaald op Vrijdag a.s. om half drie op de algemeene begraaf plaats. In een woonwagen van K. in het woonwagen kamp aan de Heksenberg te Heerlerheide deed de politie een inval. Honderden paren zijden dameskousen en duizenden klosjes garen, aan de distributie onttrokken, werden in beslag ge nomen. De goederen zijn afkomstig uit Tilburg en 's-Hertogenbosch. Proces-verbaal ls opge maakt. De directie der Rijwielfabrieken Jac. Frans- sen en Zn. te Venlo zal het personeel bij wijze van Kerstgratificatie in de Kerstweek dubbel loon uitbetalen. Zooals men weet, zal er tot 15 Januari 1941 voor jonge Nederlanders gelegenheid bestaan zich ten gemeentehuize voor den Nederlandschen Arbeidsdienst als vrijwilliger aan te melden. Om aan het nieuwe Instituut grootere bekend heid te geven is een affiche ontworpen, dat van het streven in den Arbeidsdienst een samenvat tend beeld geeft. Men ziet er de figuur van den werker op, che met den zwaar-gevulden kruiwagen recht op den toeschouwer komt aangereden. In den achtergrond heft een groote gestyleerde hand eenige korenaren op als symbool van de vruchten der aarde, welke, door den arbeid aan den vaderlandschen bodem, voor ons volk ge wonnen worden. De tekst luidt: Nederlanders van 18 tot 23 Jaar. Meldt u aan bij den Nederlandschen Ar beidsdienst. Het ontwerp voor het affiche is van den werk meester uit den Opbouwdienst G. A. Reimers. Op Tweeden Kerstdag speelt te Amsterdam het Zwaluwen elftal tegen het Amsterdamsche elftal. De opstelling van het Zwaluwen-elftal is als volgt; Doel: Wille (E.D.O.). Achter: Punt (D.F.C.) en Louwe (Xerxes). Midden: Van Spaendonck (Neptunus), Bom- mele (D.H.C.) en teenhuis (Ajax). Voor; Lengkeek (Hermes D.V.S.), v. d. Engel (D.H.C.)Ten Velde (N.E.C.), Smit (H.B.C.) en Borrani (Hermes D.V.S.). Als reserves zijn aangewezen: Kraak (Storm- ogels), Van Woerkom (Hollandiaan) en v. d. Gijp (Emma). Voor wat betreft de vraag over het doorgaan van dezen imteressanten wedstrijd kunnen wij mededeelen, dat op het oogenblik de weersom standigheden geen bezwaar zijn een der- gelijken wedstrijd te laten spelen. Naar wij vernemen zal vermoedelijk in alle afdeelingen van de competitie van den N.V.B. op de beide Kerstdagen niet worden gespeeld. Voor wat betreft de afdeelingen I en II is reeds gepubliceerd dat het programma van Zondag 22 December is vastgesteld voor Zondag 29 Decem ber. Ten aanzien van de kleine wedstrijdpro gramma op Tweeden Kerstdag is nog geen be slissing genomen, zoodat nog niet is komen vast te staan of deze wedstrijden zullen doorgaan. In af deeling III ligt het in de bedoeling, voor a.s. Zondag hetzelfde programma vascte stel len van j.l. Zondag, indien zal kunnen worden gespeeld. Momenteel heeft men zich hierover evenwel nog niet definitief uitgesproken, daar de vooruitzichten van dien aard zijn, dat aange nomen kan worden, dat ook a.s. Zondag niet zal worden gespeeld. In afdeeling IV is voor Zondag 29 December het programma vastgesteld van j.l. Zondag, aangevuld met het programma van Tweeden Kerstdag, waaruit v°lgt. dat °P Tweeden Kerst dag in het Zuiden niet zal worden gespeeld. In afdeeling V is voor Zondag 29 December eveneens het programma vastgesteld van j.l. Zondag. Hoewel de beslissing nog niet geno men is, kan worden aangenomen, dat ook het programma van Tweeden Kerstdag in het Noor den zal worden afgelast. In het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam werd de tweede ontmoeting gehouden in de vier- kringen-competitie van den Nederlandschen Zwembond De voornaamste uitslagen luiden: 200 meter borstcrawl dames 1 B. van Schaik (Amsterdam), 2 min. 34.4 sec.; 2. A. Stijl (Am sterdam); 3. A. Wiersma (Utrecht). 100 meter borstcrawl heeren: 1. A. Sipkema (Haarlem); 1. min. 2.9 sec.; 2. A. Ruimschotel (Den Haag); 3. A. Pley (den Haag). 100 meter rugslag dames: 1. Irene van Feg- gelen (Amsterdam), 1 min. 16.6 sec.; 2. H. Wil- lems Amsterdam); 3. C. Berghuis (Amsterdam). 100 meter rugslag heeren; 1. J. van Schou wen (Amsterdam) 1 min. 9.9 sec.; 2. P. de Groot (Den Haag); 3. P. Metman (Amsterdam). 100 meter schoolslag dames: 1. Jopie Waal- berg (Amsterdam), 1 min. 24.7 sec.; 2. M. van Dijk (Amsterdam); 3. G. Slewertsen (Amster dam). 200 meter schoolslag heeren; 1. H. Smitshuy- zen (Amsterdam), 2 min. 48.4 sec.; 2. W. Seton (Den Haag); 3. G. Hagedoorn (Amsterdam) Schoonspringen dames: 1. R. Muytjens (Am sterdam), 54.45 pnt.; 2. W. de Groot (Utrecht); 3. M. Drenth (Den Haag). Zweedsche estafette: 1. Amsterdam 8 min. 25.8 sec.; 2. Den Haag; 3. Haarlem; 4. Utrecht. Waterpolo A'dam—Utrecht (dames) 52; heeren: 32. Het totaalklassement aan het einde van deze tweede ontmoeting luidt: 1. Amsterdam 74.17 pnt.; 2. Den Haag 77.92 pnt.; 3. Haarlem 78.42 pnt. 4. Utrecht 82.67 pnt De juryleden van de „Nationale tropee der sportverdienste" hebben ten stadhuize van Brussel, onder voorzitterschap van den heer van de Meulebroeck, burgemeester der hoofd stad. een vergadering gehouden, ten einde over te gaan tot de toekenning van de „tropee" voor 1940. Deze onderscheiding werd met algemeene stemmen toegekend aan de zwemster Fernande Caroen. merken. Er kwamen later nog verkoopen voor, die ten doel hadden tegen het einde' van het jaar zich middelen tot voldoening van belas ting te verschaffen. Fondsen van scheepsbouw- ondernemingen waren nog eenigszins gezocht, terwijl na eenigen tijd, toen berichten omtrent het binnenlandsche bedrijfsleven de markt eeni gen steun gingen verleenen, ook staalwaarden op den voorgrond kwamen. Het Amerikaansche IJzer- en Staal-instituut raamt de bedrijvigheid in de staalindustrie deze week op 80.8 procent der capaciteit, tegen 96.8 procent in de voor afgaande week en 73.7 procent in de overeen komstige week van het vorig jaar. Bij de beoor deeling van deze daling van 16 procent dient echter rekening gehouden te worden met de onderbreking, door de feestdagen veroorzaakt. Dec. 23 21 20 Allied Chemical 3C Air Reduction 16i 162 62 American Can Co. 86} 86} 86} Am. c a Foundr\ 28} 28 28 American Radiatoi 6} Am. Rolling Mille 14} 14} 14} Am. Smelt Ref. 41 42 42} Am. Sugar Refining 13} Am. Tel. Tel. 165} 165} 165} Am. Tobacco B. 69 69 68} Am. Waterworks 6} Anaconda Copper ,26 26} 26} Atchison Topeke 16} 16} 16} Baldwin Locomotive 17 Baltimore Ohi< 3} 3 3 Bethlehem Steel 845 83 84} Canadian Pacific 3} 3} 3} Comm. Invest. Trust ?4 35} 36} J. I. Case Company 52} 53 53} Ches. Ohio 41 41 41 Chicago Rock Isl. 10 10 10 Chrysler Motor 74 74} 76 Consolid. Edison Co. 215 21 21 Deleware Huds 11 It 11 i Detroit Edison C. 114} Dupont de Nem. 161 161 161 Eastman Kodak 131 131 131 General Electric 32} 31} 32} General Foods 36} 36 35} General Motors 49 44} 49} Good Year 18} 18} 18} Hudson Motor 4 3} 3} Intern. Harvester 49 f 50} 51 Int. Merc. Marine 8} 8} 9} Intern. Nickel 22} 22 22} Internationa] Paper 14} Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2} Kennecott Copper 35} 35} 35 Mack T rucks Incorp. 28 Montgomery Ward 35} 35} 36} National Biscuit Co. 16} Nat. City Bank New York Central 13} 13} 13 Norfolk Western 214 North. Am. Aviat 15} 15} 16} Nord. Amer. n. a. 16} 16} 16} Northern Pacific 5} Packard 3 3 3 Paramount 10} 10} .0} Pennsylvania 21 21 21 i Proctor Cham bit 55} Publ. Serv N. J. 28} 28} Pullman Incorporat. 25} 28} Pure Oil Company 7} Radio Corporation 4} 4} 4} Reading Company 12} Rep. Steel 21} 21 21 Reynolds T obacco P-. 30} 30} 31 Sears Roebuck 76} 77} 75} Shell Union Oil 10} 10} 10} Socony Vacuum 8 8} 8} Southern Pacific 7} Southern Railway 12 Standard Brands 6} Stand. Oil of N.-J. 33} 33} 33} Texas Gulf Sulphur 36} Twent. G Fox Film 6 6 Union Carb. Carb. 68} 67} 68 Union Oil of Calif. Union Pacific 74} 74} 75 United Aircraft 41 1 42} 4:} United Corp A. 1 1 1 1 United Fruit Comp. 67 U. S. Ind. Alcohol 23} 23} 23} U. S. Rubber 21 22 22 U. S. SteeJ 68 68} 67 U. S. Steel pref. 128} 128} 128} Western Union 19} 19} 20 Westingh. Electric 103 101 101 Woolworth Building 30} 30} 30! Slotkoersen Dec. Londen Parijs Amsterdam Berlijn Brussel Rome Madrid Zwitserland Weenen Stockholm Montreal B. Aires Papier B. Aires Markt Yokohama NEW YORK, 23 Dec. 23 21 20 4.03 2 23 40!05 5.05 9 25 23 2) 23^85 86.75 29.78 23.60 23.45 4.03} 4.03 2.23 2 23 40.05 40 05 5i05 505 9.25 9 25 23.21 23 21 23.85 23.85 86375 86.81 29.78 29.78 23.60 23.60 23 45 23.45 23 Dec. 21 Dec. Katoen Jan. 9.98 10.02 Mrt 10.11 10.15 16 Mei 10.05-6 10.09 Koffie (Rio - Nieuw contract) NEW YORK, 23 Dec. 23 Dec. 21 Dec. Juli Oct. Dec. 9.82 9.31- 9.32 9.86 9.34 9.31 (Santos) 4.15 4.35 4 44 4.57- Mrt. Dec. Sept Sept. Mei Juli 4.15 4.35 - 4.44 4.57+ Sept. Dec. Mrt. Mel Juli Sept 6.23+ 6 26+ 6.4I+ 6 42+ 6.52+ 6.52+ 6 65+ 6.62+ 6.75+ 6.72+ 20.62 Juli 1983 19.84 20.37 Sept 19.68 19 69 2026 Oct. 19.62 19.63 19 99 50.10 50.10 90 dagen 50.10 50 23 Dec. Dec. Termijn 50.10 10 50.10 CHICAGO, 23 Dec. 21 Dec. 23 Dec. 21 Tarwe Havèr Mel 84J 89|—90 Mei 35 40 Juli 79 83} Juli 31 35 Sept. 79}.— 79}-8 Sept. 31} Maïs Rogge 45 i 46} Mei 60 60 - Juli 60 - - 60 - Sept. 60 60- Reuzel Jan 4 55 4 35 Mrt 4 85* 4.42 23 Dec. 21 Dec. Mei Juli Sept. 42 45} - 47 Mei Jul) 5.05t 5 22 WINNIPEG, 23 Dec. 21 4.75+ 4 90+ 23 Dec. Dec Tarwe Gerst Dec 72 72} Dec. 43| 43} Mel 76} - 76} - Mel 44 44 Juli 78 78 - Juli 42} 42} Rogge Lijnzaad Dec 45 45 132} 1 31 Mei 49 49} Mel 137 1.35} Juli 49 49 lull 136} 136} Mei 32 4 32} Juli 31 31 32} De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft bepaald Artikel 1. Deze beschikking verstaat onder: a. toiletzeep: harde zeep, bevattende 40 pet. vetzuren, in stukken van 75 gram; b. huishoud zeep: harde zeep, bevattende 50 pet. vetzuren in stukken van 120 gram (dubbele stukken 240 gram); c. zachte zeep: bevat>ende 30 pet. vet zuren. Artikel 2: 1. De prijs waartegen toiletzeep, welke vulstoffen bevat, die gezamenlijk f 20 per 100 kg. kosten, ten hoogste mag worden aan geboden of verkocht, bedraagt bij verkoop: a. door fabrikanten aan grossiers: f 0.96 per do zijn, franco afnemer, inclusief omzetbelasting, met handhaving van de gebruikelijke kortingen; b. aan kleinhandelaren: f 1.12y. per doeijn, franco afnemer inclusief omzetbelasting, met handhaving van de gebruikelijke kortingen; c. door kleinhandelaren aan verbruikers: f 0.12li- per stuk, inclusief omzetbelasting. 2. Bij verkoop van toiletzeep, welke vulstoffen bevat, die gezamenlijk minder dan f 20 p. 100 kg. kosten, ir.ogen ten hoogste prijzen worden ge rekend, welke naar verhouding van de vulstof- kosten lager liggen dan de in lid 1 genoemde prijzen. Artikel 3. De prijs, waartegen huishoudzeep ten hoogste mag worden te koop aangeboden of verkocht, bedraagt bij verkoop: a. door fabri kanten aan grossiers: f 1.09 per dozijn dubbele stukken, franco afnemer, inclusief omzetbelas ting, met handhaving van de gebruikelijke kor tingen; b. aan kleinhandelaren; f 1.17 per dozijn dubbele stukken, franco afnemer, inclusief- om zetbelasting met handhaving van de gebruike lijke kortingen; c. door kleinhandelaren aan verbruikers: f 0.13 per dubbel stuk of f 0.063-5 per enkel stuk, inclusief omzetbelasting. Artikel 4. De prijs, waartegen zachte zeep ten hoogste mag worden te koop aangeboden of verkocht, bedraagt bij verkoop: a. door fabri kanten aan grossiers, per 120 kg. netto, franco afnemer, inclusief emballage en omzetbelasting: in fusten Inhoudende 120 kg. f 26,50, in blikken, inhoudend 30 kg. f 27,25, id. inhoudende 15 kg. f 28, id. inhoudende 5 kg. f 30.50: b. aan kleinhandelaren per 120 kg netto, franco afnemer, inclusief emballage en omzet belasting: In fusten, inhoudende 120 kg. f 29.15, in blikken, Inhoudende 30 kg. f 29.97 jj. ld. in houdende 15 kg. f 30 80, id. inhoudende 5 kg. f 33,55; c. door kleinhandelaren aan verbruikers f 0.34 per kg. inclusief omzetbelasting. Artikel 5. De secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, kan in bijzondere gevallen, onder door hem te stellen voorwaarden, maximum-prijzen afwijkend van die, in deze beschikking ver meld, vaststellen. Artikel 6. De beta lings- en leveringscondi ties, zooals deze op 9 Mei j.l. golden, mogen, voor zoover daarvan in deze beschikking niet is afgeweken, niet worden gewijzigd. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en, Visscherij heeft de volgende crisisbesluiten met een jaar verlengd: Crisis-zuivelbesluit 1935 I. Crtsis-zui- velbesluit 1936 (uitvoer). Crisis-melkbesluit 1936. Crisis-zeepbesluft 1940. Crisis-zuivelbesluit 1940 I (boter). 'Crisis-zuivelbesluit 1940 II (room). Prijzenbesluit 1940 (zuivelpro ducten). Crisis-zufvelbesluit 1940 (regeling bo- terhandel). Crisis-zuivelbesluit 1940 (voorraad- heffing boter). Crisis-zuivelbesluit 1940 (voor- raadheffing kaas). Crisis-zuivelbesluit 1940 (kaas). Crfsis-zuivelbesluit 1940 (korstlooze kaas en smeerkaas). Crisis-zuivelbesluit 1940 (vetge- haltegrens). Crisis-zuivelbesluit 1940 (geconden seerde melk en blokmelk), Crisis-zuivelbesluit 1940 (melkpoeder). Crisis-zuivelbesluit 1940 (ca seïne). Crisis-zuivelbesluit 1940 (bestemming der melk). Crisis-zuivelbesluit 1940 (verbod ver menging van boter met margarine). Het Nationaal Verbond ,De Jonge Werkman" heeft via de vakbonden en het R.K. Werklie denverbond en andere instructies een oproep gedaan tot de werkgevers in het klein- en mid- denstandsbedrijf om den jeugdigen arbeiders, die vaak mede-kostwinners zijn, met Kerstmis een gratificatie te willen toekennen. Het Verbond beveelt deze aangelégenhid drin gend in de belangstelling van de betrokken werkgevers en middenstanders aan en ver trouwt, dat zij in dezen voor zooveel huisge zinnen moeilijken tijd niet zullen nalaten, ook de jonge arbiders in de gelegenheid te stellen tot een rechtmatige genieten van de ook voor hen bestemde Kerstvreugde. UTRECHT. Geslaagd voor het veeartsenij- •undig examen: J. Blokhuis. AMSTERDAM. Geslaagd: mej. E. M. M. Bottenheim te Amsterdam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor examen stuurmanvoor diploma eersten stuurman groo te handelsvaart: F. Bakker. Voor diploma tweeden stuurman groote han delsvaart: F. v. d. Vries. Koersen voor stortingen op 24 December 1940 tegen verplichtingen, luidende in; Reichsmar- ken 75,36, Belga's 30,1432, Zwitsersche francs 43,56, Lires 9,87, Deensche kronen 36,40, Noor sche kronen 42,82, Zweedsche kronen 44,85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54, Dinar (oude schulden) 3,43, Dinar (nieuwe schulden) 4,23, Turksche ponden 1,4534, Lewa 230, Fengoe (oude schulden) 36,519, Pengoe (nieuwe schulden) 45,89. Opgegeven) door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co .N.V. Amsterdam. Failliet verklaard: 20 Dec. N. Bouma, caféhouder en hengstcohcu- der Oldehöltwolde. R.c. Mr. B. Ph. Baron van Har'inxma thoe Slooten, curator Mr. W. T. van- der Ley, Heerenveen. A. Bron, Rotterdam, N. Binnenweg 24o. B+ Mr. A. Huygen. curator Mr. D. D. van Waardhui zen, Rotterdam'. A. P. de Graaft, landbouwer, Middelhaxm». Schoolstraat B. 98. R.c. Mr. A. Huygen, curator Mr. L. J. den Hollander, Middelhamis. C Zevenbergen, grossier ln zuivelproducten, Vlaardingen, Com. Speeltrvanstraat l/ld. R.c. Mr. A. Huygen, curator Mr. W. A. Schippers, Vlaar dingen. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 16 Dec. P. Gerritsen, Groningen. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst- Ultk. 7,3 pet. J. D. Landowner, Veendam. Geëindigd door het verbindend warden der s!otuitüeeilngslij«t« Uitk. nihil san conc. crediteuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2