Exploitatie bouwterrein Velsen Noord Op tijd naar huis? Vleeschvoorziening MenóMfftoM: Laatste Nieuws UIT AMSTERDAM Alummiumfabriek in Schotland aangevallen De broodbonnenfraude te Leiden DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN De wijzigingen in de Britsche regeering Aanleg verbindingsweg thans mogelijk Ook een man die te hulp snelde omgekomen WINTERHULP# NEDERLAND DINSDAG 24 DECEMBER 1940 TWEE NIEUWE STRAF- BEPALINGEN Overhangende struiken en volkspensions NED. NATUURHIST. VER. Het leven der bijen Het Kerstspel der Spaarne- Jeugdbeweging Wat samenwerking van jeugd groepen vermag AAN ONZE H. H, COR- RESPONDENTEN Voor de Stille Armen VELSEA Dierenasyl Van een stellage gevallen DAMMEN St. Bavo IID.I.O. 812 SCHAKEN R.K. Schaakclub Het Witte Paard BEVERWIJK Post tijdens de Kerstdagen IJMUIDEN Vacantiebonnen verzilveren Katholieke Leesbibliotheek Personalia Aan de gevolgen overleden HEEMSTEDE Z WEM MEN Wedstrijden in het Sportfondsen- bad „Zaanland" Duitsch weermachtsbericht Manchester zwaar gebom bardeerd GEMEENTERAAD VAN VELSEN Bouwexploitatie De ophaaldienst G as-distributie Volgende periode duurt elf dagen Thans bevinden zich vier ver dachten achter slot Britsche bommen richtten schade aan Een doode en twee gewonden Haarlem Velsen Heemstede Commentaren in de Duitsche pers Maximum-vleeschprijzen overschreden Flinke straf opgelegd DAMMEN Om den meestertitel STAD Wij meenen goed te doen hier nog even de aandacht onzer lezers te vestigen op een twee tal nieuwe strafbepalingen, welke dezer dagen in de gemeente Haarlem van kracht zijn ge worden en welke voor verschillende ingezetenen zeker niet zonder beteekenis zijn. De eerste bepaling betreft 'n voorschrift van belang voor allen, die bij hun woning 'n voor tuintje hebben voorzien van struiken of an dere beplanting. Deze beplantingen willen nog wel eens uitgroeien tot over het trottoir en zijn dan vaak zeer hinderlijk voor de voorbij gangers. Vooral tegenwoordig nu de verlich ting uiterst schaarsch is kunnen zij bij duis ternis voor het voetgangersverkeer" onaange name belemmeringen en pijnlijke obstakels vormen. Door een verscherping van het te dezer zake reeds geldend voorschrift zullen de eigenaars of gebruikers van' dergelijke voor tuintjes er voortaan nauwlettend op hebben toe te zien, dat laag hangende boomtakken, struiken en andere beplantingen steed: zoo kort gesnoeid zijn, dat deze volledig blijven binnen eigen terrein. De andere strafbepaling verbiedt het exploi- teeren '"Van een volkspension zonder vergun ning van Burgemeester en Wethouders. Onder „volkspension" verstaat deze verordening elke inrichting bestemd om tegen een, ter beoor deeling van Burgemeester en Wethouders ge ringe vergoeding nachtverblijf of huisvesting voor dag en nacht te verschaffen aan drie of meer personen. Wanneer de inrichting aan redelijke eischen van brandveiligheid en zin delijkheid voldoet mag men er op rekenen, dat de vereischte vergunning zal worden verleend Pensionhouders wier huis zoodanig is inge richt, dat zij drie of meer pensiongasten kun nen huisvesten, zullen goed doen zich zoo spoe dig mogelijk schriftelijk of mondeling aan te melden bij Bouw- en Woningtoezicht, Kruis straat 45 of aan het Politiebureau, Smede- straat, aangezien het hier bedoelde verbod op 16 Januari as. in werking treedt. Wanneer de inrichting blijkt niet 't karakter van een volkspension te dragen, is men met deze aanmelding van de zaak af. Met een alleraardigste lezing heeft de afd. Haarlem der NJST.V. het jaar 1940 beëindigd. Het onderwerp: „Het leven der bijen" is op zichzelf al aantrekkelijk en als dit behandeld wordt door een zoo enthousiast spreker als de heer Jan Luberti, dan luisteren de toehoorders geboeid toe en voelen werkelijk het verlangen opkomen, zelf bijen te gaan houden om ook al dit schoons te kunnen beleven. Er schuilt in het bijen houden veel poëzie, die ruimschoots de vele teleurstellingen vergoedt, die elk imker ondervindt. Heel veel van het merkwaardige leven dezer dieren is al wetenschappelijk on derzocht en bekend geworden, maar er blijken toch nog veel raadselen onopgelost te zijn. De bolvorm speelt in het bijenleven een groo- te rol; de koningin is omgeven door een aantal jongste bijen, daaromheen volgen oudere, ten slotte de oudste bijen, als beschutting tegen de koude. Ook het leggen der eieren door de koningin een ei in elk celletje geschiedt zoodanig vanuit het midden der raten, dat het complex dezer celletjes weer een bol vormt. Feitelijk is alles uit het bijenleven merk waardig; de verdeeling in bakers, haalsters, werkbijen, wasbijen en de mannelijke darren, welke laatste niet veel anders doen dan een lui leventje leiden totdat, als de voedselvoor raden te klein worden, in September, October de darrenslacht plaats vindt. Het zwermen, het splitsen van het bijenvolk, Is voor den imker zeer belangrijk en hij zal natuurlijk trachten zijn bijtjes te behouden door den zwerm op te vangen en ze een aan alle eischen voldoende woning aan te bieden. Heel veel van dit alles heeft de heer Luberti óp de film weten vast te leggen, die dan ook een buitengewoon duidelijke aanvulling was van de op zoo geestige en boeiende wijze ge geven inleiding. Men kan zich geen betere en geen mooiere voorbereiding op het Hoogfeest van Kerstmis voorstellen dan een Kerstspel, dat geheel door drenkt is van de .sfeer, die voor ons katholieken den „Heiligen Nacht" kenmerkt. Deze gedachte heeft den geestelijken advi seur van de Spaarne-Jeugdbeweging, kapelaan Jac. J. Eeken, zeker voor oogen gestaan, toen hij met de Gidsen, Jozefgezellen, Cirkel- en Kruisvaartleden van zijn parochie het Kerst spel organiseerde, dat Zondagmiddag- en avond in het patronaatsgebouw aan de Koningstein- straat werd uitgevoerd. De samenstelling van het programma alleen reeds getuigde van een fijnen smaak, waarmee een goede keuze werd gedaan uit de rijke Kerst literatuur. Na de opening werden twee zang- en decla matienummers „De menschen dooven lamp en vuuren „Herders, Hij is geboren" uitge voerd die zeker een waardige inleiding waren van dit Kerstspel. De hoogtepunten van deze uitvoering waren een fragment uit het Vlaamsche spel van Felix Timmermans „En waar de ster bleef stille staan...." en het Middeleeuwsche Kerstspel van Herman Divendal „Wij vieren in de Kerke". Juist het contrast in beide spelen, die met veel succes door de jongens en meisjes voor het voetlicht werden gebracht, vormde een aantrekkelijk geheel van dit goed verzorgde Kerstprogramma, dat omlijst was met fraaie Kerstliederen, gezongen bij de kribbe. De drie koningen uit het komische spel van den Vlaamschen schrijver slaagden er volkomen in ook wat de uitspraak van het dialect be trof de geestige scènes in 't stamineeke ,,'t Seemeerminneke" en het tafereel op het be sneeuwde landschap tot hun recht te laten ko men. Doch ook in het serieuze en meer gods- dienstiger spel uit de Middeleeuwen weerden de spelers zich goed, zoodat we kunnen zeggen, dat dank zij de vasts spelleiding van den re gisseur kapelaan Jac. Eeken, de Spaarne Jeugd beweging er volkomen in geslaagd is een goed verzorgd Kerstspel te geven, dat een suggestieve opwekking was voor het aanstaande Kerstfeest. Er wordt in dezen tijd veel gesproken over samenbundeling van krachten, die meer resul taten kunnen geven dan het individualistische streven van gescheiden groepen. Dat dit in veel opzichten een gezonde basis is voor opbouwend werk, bewees deze Kerstuitvoering wel heel dui delijk en zij moge voor andere katholieke EUWS jeugdbewegingen een spoorslag zijn, omdat ook zij van dit voorbeeld hun profijt kunnen trekken. Dank zij samenwerking in kameraadschap- pelijken zin werd het Kerstspel een verdiend succes, dat in vele harten licht heeft ontstoken om met meer vreugde en intensiever het ware Vredesfeest te gaan vieren. Het ligt in ons voornemen ook dit jaar evenals voorheen geen verslagen op te nemen van Kerstvieringen, van welken aard dan ook. Wij wenschen u allen een Zalig Kerstfeest. REDACTIE Nog één dag scheidt ons van het Kerstfeest. Schoone dagen wachten U in den familiekring. Erengt ook vreugde in de gezinnen van hen, voor wie de Kerstdagen zonder Uw gift allen glans zouden verliezen. En bedenkt bij het bepalen van uw bijdrage voor de stille armen van onze stad, dat de koude van de laatste da gen den nood nog hooger heeft doen stijgen dan hij al was. Geeft hun wat licht in deze dagen, waarvan de donkerte niet alleen dooi de verduisteringsvoorschriften wordt veroor zaakt. En geeft het nu! Vandaag nog! Vorig bedrag 1136.50 N.N1.50 N.N1.25 J. E. E. O5. N.N1 N.N3.— Mevrouw K. B2.50 N.N'. 1.— A. M1.— Totaal 1152.75 Bij de Twentsche Bank werd ten behoeve van het comité nog gestort: In opdracht van jhr. F. T. v. B. Jr. ƒ20.—; iri opdracht van J. T. ƒ2.50. Bij het comité is de volgende gift ingekomen: P. S. M., ƒ5.—. Giften voor de stille armen worden gaarne in ontvangst genomen op ons redactiebureau, Nassauplein 1, of kunnen gestort worden op het gironummer 5 9 7 0 van de N. V. Drukkerij De Spaarnestad. Het bestuur van de afdeeling Velsen der Ne- derlandsche Vereeniging voor dierenbescher ming verzoekt ons te willen mededeelen, dat de genen die huisdieren bezitten en met de Kerst dagen of met de jaarwisseling hun huisvrien den niet weten onder te brengen, hiertoe gele genheid hebben in hun asyl aan den IJmuider- straatweg 51. tjes, voor goed of tijdelijk verdwijnen. Dit tijde lijk verdwijnen vindt veelal zijn oorzaak in het feit, dat menschen, die niet meer per tram of bus hun woonplaats op tijd kunnen bereiken, een rijwiel „leenen" en dit dan in hun plaats van inwoning „onbeheerd" achterlaten. De schilder J. W., wonende aan de Melklaan alhier, is bij het verrichten van werkzaamhe den in de Geelvinckstraat van een 4 meter hoo- ge stellage gevallen, waardoor hij een heupbeen brak. Het slachtoffer moest naar het St. An- thonius Ziekenhuis worden overgebracht. Voor de eerste klas van den R.K. Haarlem- schen Dambond werd Zondagmiddag gespeeld tusschen St. Bavo II uit Heemstede en DID I uit Amsterdam. Na een zeer spannenden strijd wisten de Amsterdammers een kleine 128 overwinning te boeken. Voor de onderlinge competitie zijn vorige week onderstaande wedstrijden gespeeld: In groep I: A. HablousP. van Deyzen 10; C. van SoestJ. Reeuwijk 10; J. de Lange N. Hoogland afgebr. m groep II: G. v. d. Stoop—Th. Schoorl 10; W. WittemanJ. Kortekaas 01; P. Cos- tenmillerJ. Lippus 01; A. StokmanJ. Baas afgebr Op beide Kerstdagen zal het postkantoor ge opend zijn als op Zondagen, n.l. van 8 tot 9 uur v.m. Tweede Kerstdag wordt eenmaal een bestel ling uitgevoerd en wel des morgens. Dien dag worden de bijbussen des morgens om 5 uur ge licht. Tenslotte zal er op tweeden Kerstdag geen gelegenheid zijn om post af te halen. Op 27 December a.s. zal in het Patronaatsge bouw aan den Zeeweg van 7—9 uur gelegenheid zijn om vacantiebonnen van de R. K. Bouw vakarbeiders te verzilveren Alleen opgeplakte bonnen komen hiervoor in aanmerking. Onge organiseerden kunnen dan eveneens vacantie- bonboekjes krijgen. De directeur van de R.K. Leesbibliotheek ver zoekt ons te willen bekendmaken, dat op Eersten Kerstdag de bibliotheek geopend zal zijn van 121 uur. Door bijzondere omstandigheden kon de bibliotheek Zondag j.l. niet geopend zijn. Voor het diploma Stenografie, systeem „Groo- te", slaagden de dames L. Schilder te Velsen, C. Droppelt te IJmuiden-Oost, L. Wielema, A Rooze, E. Vissinga en de heeren M. Lokkerbol en W. Kamminga allen te IJmuiden. De bejaarde vrouw Woonink, die Zaterdag in haar woning met een gaskachel in aanraking kwam en zware brandwonden kreeg, is in het Roode Kruisziekenhuis aan haar kwetsuren be zweken. Politie-nieuws. Hoewel het ijs, mede ook doordat de omgeving van het Bronsteepark uit de slooten door bemaling het water onder het ijs werd onttrokken, nog veel te zwak was, wa ren er toch al veel waaghalzen, die den eersten dag van het winterseizoen wilden benutten om van de schaatsensport te genieten. De politie was echter onverbiddelijk en ver wijderde overal de waaghalzen van het ijs. Dit was maar goed ook, want nu bepaalden de on gevallen zich slechts tot één nat pak van iemand op den Bronsteevijver. Zaterdagmiddag maakte een hond, een groo- te Groenendaeler, jacht op schapen, die op het weiland liepen langs de Vrijheidsdreef. Een schaap werd door den hond de v. Merlenvaart in gedreven, een ander schaap vluchtte en kwam in de Lelievijver terecht. De eigenares van den hond, die dit dier niet onder bedwang kon houden, zal de rekening moeten betalen. Zaterdagmiddag werd de brandweer geallar- meerd voor een schoorsteenbrandje in perceel Wilhelminaplein. De oorzaak was roetaanzetting een gevolg van het stoken van hout en eier kolen en een gebrekkige kachelpijp. De politie geassisteerd door een lid van den staf der brandweer kon door snel optreden erger voorkomen. De brandweer zelf behoefde niet uit te rukken. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat rijwie len, die vaak ook onbeheerd staan in voortuin- In het Sportfondsenbad Zaanland vond de 2de jaarlijksche dualmeet plaats tusschen de vereenigingen Nereus (Zaandijk) en D.A.W. (Alkmaar), weke in een kleine zege voor de Zaankanters in geëindigd. Won Nereus de 1ste ontmoeting van dit jaar met 70 tegen 62 pun ten, thans werd D.A.W. overwinnaar met 70 tegen 64 punten, waardoor de definitieve zege kwam aan de zijde van Nereus met 134 tegen 132 punten, welke hiermede de wisselbeker dit maal veroverde. De uitslagen waren als volgt: 100 M. borstcrawl heeren: G. Wulp, DAW 1.7.1, 2. F. Mays, DAW 1.9. 25 M. rugcrawl adsp. meisjes: 1. T. de Roo- ver DAW 19 sec., 2. M. Mek, Nereus, 21 sec. 50 M. schoolslag adsp. meisjes: 1. C. Zwaan, DAW 51 sec., 2. T. de Louw, Nereus, 57,3. 100 M. Schoolslag heeren: 1. G. G. Gerkens, Nereus 1.18.3, 2. D. A. Imhulzen, DAW 1.22.2 50 M. borstcrawl adsp. meisjes: 1. G. Warde naar DAW 37.3, 2. T. Lust, DAW 38.1. 25 M. rugcrawl adsp. jongens: 1. J. Walig, Nereus 17 sec 2. E. Buys, Nereus 17.1. 100 M. schoolslag dames: 1. A. van Loenen, Nereus 1.32.2, 2 T. Nieuwenhuizen, Nereus 1.43. 50 M. borstcrawl adsn. jongens: 1. J. Quast. DAW 32,1, 2. K. v. d. Pol, DAW 32.3. 100 M. borstcrawl dames: 1. J. M. v. d. Stel, Nereus 1.19, 2. R. van Maarleveld, DAW 1.21.3. 100 M. rugcrawl heeren: 1. D. Breeuwer, Ne reus 1.22, 2. P. Wulp, DAW 1.23.2. 50 M. rugcrawl dames: 1. J. M. v. d. Stel, Nereus 42.1, 2. R. van Maarleveld, DAW 42,4. 50 M. schoolslag jongens: 1. J. Quast, DAW 40.1, 2. J. de Ruyter, DAW 41.2. x 25 M. estafette borstcrawl: 1. DAW 1.40, 2. Nereus 1.40.1. Waterpolo: Nereus IDAW I (heeren) 6—0. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: De bedrijvigheid van het luchtwacen heeft zich gisteren overdag over het algemeen be perkt tot gewapende verkenning. Een verken ningsvliegtuig heeft de grootste Britsche alumi- niumfabriek, Fort William, in Noord-Schotland aangevallen ondanks krachtigen luchtafweer 1 met een koen uitgevoerde seheervlucht. Door treffers op de belangrijkste installaties met daarop volgende explosies is de fabriek ten zwaarste getroffen. In den nacht op 23 December vielen krachtige formaties zware gevechtsvliegtuigen de belang rijke industrieinstallaties in Manchester met groot succes aan. Reusachtige brandhaarden in de fabrieksinstallaties en opslagplaatsen waren het gevolg. Bovendien werden voor den oorlog belangrijke doelen in Londen, Bristol, Liverpool, Southampton, Portsmouth en andere steden aangevallen. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht op enkele plaatsen in het weste lijke grensgebied een klein aantal brisant- en brandbommen neergeworpen. Er ontstond slechts geringe persoonlijke en or.-beteekenende materieele schade aan woonhuizen. Jachtvliegers schoten gisteren een vijandelijk vliegtuig neer. Een eigen toestel is niet teruggekeerd. Bij den aanval op de alummiumfabriek Fort William heeft zich de bemanning van het ver kenningsvliegtuig, commandant eerste luitenant Fidorra, bestuurder luitenant Muendel. boord- telegrafist Oberfeldwebel Bothe, boordschutter onderofficier Lemberg, bijzonder onderschei den. Maandagmiddag kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van den burgemeester, Mr. M. M. Kwint. Naar aanleiding van een adres inzake de aan stelling van vakonderwijzers in de lichamelijke opvoeding drong de heer VAN NIFTRIK aan op spoedige maatregelen, daar er straks wel ge brek aan vakonderwijzers zal ontstaan. Overal moet de lichamelijke opvoeding weer als vak in het leerprogram worden opgenomen. De VOORZITTER antwoordde, dat dit vak op de lagere scholen in Velsen reeds onderwezen wordt. Voor deze gemeente is het dus geen no vum. De kwestie, waar het hier om gaat, is slechts cf het door vakonderwijzers gegeven zal worden en daarover wordt thans overleg ge pleegd. Eventueele voorstellen zullen den raad t.z.t. bereiken. In ve?i>and met de verdwijning van de z.g. April-scholen werd een nieuwe schoolgeldver ordening vastgesteld. De wijzigingen betreffen slechts de aanmelding van leerlingen en redac- tioneele veranderingen; de tarieven blijven on gewijzigd. Goedgekeurd werd het -voorstel tot het uit lichten van gronden uit het gemeentelijk grond bedrijf. Besloten werd vervolgens om aan H. M. Ko ning, te Santpoort, een perceel bouwterrein te verkoopen, ter grootte van 2890 M2 en gelegen jan den Korteweg, de Hyacinthenlaan en de Irissenstraat, tegen den prijs van f 7.— per M2 Op een vraag van den heer HEEREMANS. of de terreinen, die daar voor volkshuisvesting gereserveerd zijn, intact blijven, antwoordde de wethouder van Openbare Werken, de heer DUNNEBIER bevestigend. Door de N.V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij „De Meerweide" te Beverwijk is mede werking verzocht tot het als bouwterrein in exploitatie brengen van grond, /liggende ten noorden van den Heirweg en ten westen van de Ladderbeekstraat te Velsen. Tegen inwilliging van dit verzoek, onder voorwaarden, bestaat bij B. en W. geen be zwaar. Ingevolge raadsbesluit van 27 September 1938, waarbij medewerking werd verleend tot het als bouwterrein in exploitatie brengen van gronden ten oosten van den Wijkerstraatweg, was ver zoekster gehouden, op eerste aanzegging van het College een grondstrook tusschen de Lad derbeekstraat en den Wijkerstraatweg be- noodigd voor de aansluiting van laatstgenoem den weg, zoodra deze strook ter beschikking van de gemeente zou worden gesteld, overeen komstig de van gemeentewege te geven voor schriften en aanwijzingen van rioleering en verharding te voorzien, zulks tegen betaling door de gemeente van een bedrag van f 5.030,—. Bij het opstellen van deze bepaling is uitge gaan van de gedachte, dat het ter beschikking stellen van de bovenbedoelde grondstrook door het Rijk zou geschieden, nadat die strook van exploitante zou zijn aangekocht. Dit is tot he den niet geschied, zoodat deze verbinding tus schen de Ladderbeekstraat en den Wijker straatweg niet tot stand kon komen. Inmiddels is de N.V. eigenaresse geworden van de perceelen, waarop zich thans het hulp postkantoor bevindt. Hierdoor is de mogelijk heid ontstaan om onmiddellijk ten zuiden van het hulppostkantoor een defini eren verbin dingsweg te doen aanleggen, waarop de Lad derbeekstraat, de Heirweg en de Wijkerstraat weg kunnen worden aangesloten. Voor dezen wegenaanleg zal, behalve een strook van voor melde perceelen, een gedeelte, ter grootte van ongeveer 48 M2, noodig zijn van een der ge meente in eigendom toebehoorend perceel. Door aanvraagster is de wensch te kennen gegeven, dat de werkzaamheden, verbonden aan het aanleggen van den weg en de rioleering, van gemeentewege worden uitgevoerd. Dien tengevolge komt de betaling door de gemeente van bovengenoemd bedrag ad f 5030,te ver vallen. Opdat na de slooping van het hulppostkan toor op den hoek van dep Wijkerstraatweg en het aan te leggen weggedeelte een meer regel matige en fraaiere bebouwing tot stand kan komen meenen B. en W., dat 't billijk is, dat door de gemeente aan de N.V. een financieele tege moetkoming wordt verleend in de kosten, welke deze zich in verband met één en ander zal moe ten getroosten. Het lijkt B. en W. alleszins ge rechtvaardigd, voor dit doel een bedrag van f 5500,— beschikbaar te stellen, onder voorwaar de, dat de voor den wegaanleg benoodigde grond, ter oppervlakte van ongeveer 495 M2. kosteloos en om niet aan de gemeente wordt af gestaan en overgedragen en voorts, dat het hulppostkantoor binnen drie jaren na de dag- teekening van het terzake te nemen besluit wordt afgebroken, tenzij het College na het verstrijken van dezen termijn mocht blijken, dat de ter plaatse te stichten nieuwe bebouwing nog geen voortgang kan vinden, in welk geval verlenging van den termijn in overweging kan worden genomen. B. en w. voegen hier aan toe, dat laatstge noemd bedrag van f 5500,niet behoeft te worden uitbetaald, doch kan worden beschouwd als een door exploitante te storten waarborg som voor de krachtens de „Bouwexploitatie- regelen" door haar verschuldigde bedragen, in totaal eveneens f 5500,—, voor stads- en wijk- aanleg. Conform deze voordacht werd besloten. De heer GROENEVELD vroeg hierna, hoe het gaan zal met den gemeentelijken Ophaal- en Stortingsdienst, de wijziging, welke de belasting heffing zal ondergaan. De wethouder van Financiën, de heer NIJS- SEN antwoordde, dat er voorloopig nog werk genoeg is voor den dienst. B. en W. zullen deze zaak t.z.t. onder de oogen zien en blijkt nader hand, dat er geen werk meer voor is, dan kun nen de nodige maatregelen genomen worden. De heer VERBEF/* vestigde er de aandacht op, dat Velsen, en ook de andere gemeenten, die gas van de Hoogovens betrekken, buiten de distributiemaatregelen, ten aanzien van het gas, kunnen vallen. Wethouder DUNNEBIER antwoordde daarop, dat de gas-distributie ook voor Velsen geldt. Naar spr. meende, werken Hoogovens niet meer op volle kracht. Bovendien moet niet uit het oog worden verloren, dat het bedrijf momen teel eigenlijk cokes produceert, om de gemeen ten van gas te voorzien. De vergadering werd hierna gesloten- Naar het A. N. P. uit goede bron ver neemt, is nog geen definitieve beslissing genomen over de vraag of het sluitings uur voor café's enz en het begin van den verboden 'uitgangstijd op 24 en 31 Decem ber zullen worden verschoven. Het staat dus geenszins vast, dat men op den avond voor Kerstmis of op Oudejaar later dan anders de café's kan bezoeken en naar huis kan gaan. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het navol gende bekend. Gedurende het tijdvak van 26 December tot en met Zondag 5 Januari a.s. geeft elk der vier met „13 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleeschwaren. De met „13 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koo pen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 5 Januari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met 8 Januari a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens- rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever-artikelen, tongenworst en nier brood en 150 gram voor bloedworst. Zooals wij de vorige week reeds berichtten, is de winkelier P. C. aangehouden, die opplakvellen met broodbonnen te koop aanbood Het betrof hier 2000 broodbonnen. Bij nader onderzoek werden nog 11.000 van dergelijke bon nen aangetroffen. De Leidsche recherche heeft haar onderzoek naar de herkomst der bonnen met prachtig succes bekroond gezien. Het spoor leidde naar Leiderdorp waar de twintigjarige leider van den plaatselijken distributiedienst, H. S. C. van B„ werd aan gehouden, onder verdenking de bonnen aan C. t« hebben verstrekt. Voorts werden aangehouden de 32-jarige J. B. K., en de 20-jarige koopman J. W H„ beiden te Leiden, die de bonnen aan bak kers te koop aanboden Allen hebben be kend. m Aangezien wordt vermoed, dat het viertal zich aan nog meer overtredingen heeft schuldig ge maakt, wordt het onderzoek voortgezet Het ijs heeft Maandag te Steenwijk twee slachtoffers gevraagd. De 12-jarige L. Haarman, wonende te Steenwijk, was met een vriendje gaan schaatsenrijden op het kanaal Steenwijk Giethoorn. Dit is een vervoerkanaal, waar ge regeld veel stroom staat en dat bovendien druk bevaren wordt, waardoor het ijs hier steeds onbetrouwbaar is. Te ruim elf uur zakte de jongen hier door het ijs, hetgeen werd opge merkt door den 22-jarigen bakker J. Dekker wonende in de Kerkbuurt, onder de gemeente Steenwijkerwold. Hoewel de bakker zich aan den overkant bevond, begaf hij zich direct op het ijs. Bij den drenkeling gekomen, zakte ook hij door het ijs. Derden, die het ongeluk had den gezien, wendden in allerijl pogingen aan tot redding. Het eerst werd Haarman boven gebracht en even later Dekker. Popingen om de levensgeesten door middel van kunstmatige ademhaling op te Wekken, bleven vruchteloos De beide lijken zijn per brancard naar het politiebureau te Steenwijk overgebracht. Het Engelsche luchtwapen is, naar aan het A. N. P. wordt medegedeeld, in den nacht van Zaterdag op Zondag en ook in den nacht van Zondag op Maandag actiever geweest dan in de vorige week. Een groot aantal bommen, zoowel brisantbommen als brandbommen zijn op Ne- derlandsch grondgebied geworpen. De schade aan burgereigendommen is in het algemeen niet zeer groot. Alleen in drie plaatsen zijn eenige woonhuizen getroffen en tamelijk sterk beschadigd. Twee woningen zijn in brand ge raakt, waarbij de inboedel verloren ging. De branden zelf zijn snel gebluscht. Ook zijn eenige boerderijen getroffen. Twee graanschuren zijn in brand gestoken. In een administratiege bouw van een electrisch bedrijf is schade aan gericht. Een man is gedood, een zwaar gewond en een licht gewond. OVER KERSTMIS Nu Kerstmis nadert en de Kersttafels spoe dig gereed gemaakt zullen worden, vraagt on- dergeteekende vriendelijk de dieren, die daar voor geofferd zullen worden, door bevoegde per- sonen te laten dooden, om onnoodige kwellin- gen te voorkomen. I Bij voorbaat beleefd dank. I SERNé Inspecteur Dierenbescherming Reeds is bericht, dat Dinsdagmorgen 24 De cember om half elf het Rembrandt Theater een bioscoopvoorstelling aanbiedt aan alle col lectanten en andere medewerkers aan Winter hulp. De collectanten hebben daarvoor toegang op vertoon van hun oproepingskaart. Door ver schillende omstandigheden bestaat de moge lijkheid, dat een deel van hen nog niet in het bezit is van zulk een oproeping. Zij, die zich door middel van een organisatie voor de col lecte van a.s. Zaterdag hebben opgegeven, zul len to de voorstelling worden toegelaten zon der oproepingskaart. Aan het loket van de bios coop zullen zij een toelatingsbewijs in ont vangst kunnen nemen. Niet minder dan 450 kinderen waren Zater dagmiddag bijeen in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg om een geschenk in ontvangst te nemen. In zijn openingswoord heette de plaatselijke leider van de actie „Winterhulp", de heer A.v, Dorst, allen welkom, in het bijzonder burge meester mr. M. M. Kwint, voor zijn blijken van belangstelling. Spr. bracht Vervolgens een woord van dank aan allen die bij den rondgang door de ge meente speelgoed voor de minder bedeelde kin deren hebben afgestaan en voorts ook aan allen die hebben medegeholpen tot het organisee- ren en het welslagen van dezen voor de klein tjes zoo onvergetelijken middag. Sint met zijn beide knechten hadden op het podium plaats genomen toen enkele „groote stukken", zooals een kostbare electrische spoor trein met volledig toebehooren, een wieg etc. onder de aanwezigen kinderen werd verloot. Alle 450 kinderen gingen met een fraai nieuw cadeau en de noodige zakjes lekkers naar huis. Het overgebleven deel van het speelgoed zal. naar wij vernemen, nog voor Kerstmis ver deeld worden onder minder bedeelde kinderen uit de gemeente. De collecte van „Winterhulp" zal in Heem stede worden gehouden op Zaterdag 28 Decem ber j.s. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Londen zal Lord Halifax zijn ambt van Britsch ambassadeur te Washington begin volgend jaar aanvaarden. De nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft vandaag het departement overgenomen.. De Duitsche pers wijst er op, dat met de be noeming van Eden, Margesson en Lord Halifax op hun nieuwe posten de oorlogszuchtige stre vingen der Engelsche kringen, die op t oogen- blik de politiek leiden, nog duidelijker tot uiting komen, dan tot dusverre reeds het geval was. Als de meest beslissende der benoemingen be schouwen de bladen die van Eden tot minister van Buitenlandsche Zaken. Met de plaatsing van Eden aan het hoofd van 't Foreign Office, aldus de bladen, zijn thans de beide hoofdschul digen aan de Engelsche oorlogspolitiek, Chur chill en Eden, tevens de hoofdverantwoorde lijken voor de toekomstige Britsche plannen geworden. De Börsenzeitung wijst er op, dat men van de benoeming van Eden te Londen een ver betering der Pritsch-Russische betrekkingen en 'n „straffere houding" tegenover Japan, Spanje en andere vrienden van de as verwacht. Het antwoord op deze illusies, aldus het blad, kan slechts verpletterend zijn. Al deze volken en het Russische volk daarbij zien met Eden als minister van Buitenlandsche Zaken slechts te scherper het ware gezicht van een Engeland, dat thans reeds tot een verleden tijd behoort en in een nieuwe wereld van samenwerking en vreedzamen opbouw als kennelijk negatieve kracht niets meer te zoeken zal hebben. De Deutsche Allgemeine Zeitung noemt het een teeken des tijds, dat Churchill, Margesson die tot dusver „hoofdopzweeper" der regeering was, tot minister van Oorlog heeft gemaakt. De di Ie aansDicljters van den Engelschen oorlog, Churchill, Eden en Margesson, zoo schrijft dit blad, zitten thans op de plaats, die zij verdienen, alle drie met de schuld van den oorlog belast en thans ook door het ambt met de verantwoordelijkheid voor den door hun po litiek veroorzaakten ondergang gebrandmerkt. De politierechter te Amsterdam heeft een drie tal slagers, die zich schuldig hadden gemaakt aan prijsopdrijving zij hadden de maximum- vleeschprijzen overschreden veroordeeld tot respectievelijk 40, 40 en 20. De politierechter merkte bovendien op, dat hij, mocht hem blijken dat reeds veroordeelden zich bij herhaling aan dergelijke misdrijven schuldig maakten, zeer strenge straffen zou op leggen. Deze vonnissen bevestigen de publicatie van de Veehouderij-centrale van eenige weken gele den, waarin werd medegedeeld, dat op alle mo gelijke wijze opdrijving van de prijzen van het toch al schaarsche vleesch zal worden bestreden. Voor het publiek mag dit een geruststelling zijn. De mala-fide slagers zijn gewaarschuwd. De Krijger, die in de demi-finale van de wed strijden om het meesterschap de leiding had, heeft zich deze op het laatste moment nog laten ontnemen. In de laatste ronde verloor hij van den IJmuidenaar Laros, terwijl de oude meester P. J. van Dartelen zich hierdoor met een totaal van zeven punten op de eerste plaats wist te werken. De finale zal gevormd worden door de heeren P. J. van Dartelen, H. Kinnegin uit Rotterdam, A Verlouw, eerstaankomende in het Brabantsche district en ten slotte de Krijger of Laros.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4