Kerstmis in 1940 HERDERSLIED Regelmatige kolenvoorziening gewenscht Organisatie van de ijsbestrijding v r r Bethlehem verduisterd Ongevallenverzekering De Balkan in den greep van den winter Verduistering Daarom mag het quantum waarop men recht heeft, niet ineens worden geleverd Verordening vastgesteld WINTERHÜLP^NEDERLAND PETROLEUMDISTRIBUTIE Kerstredevoeringen van Hess en Goering De ongehoorzaamheids campagne in Britsch-Indië I HEERKENS THIJSSEN Co. J' At* VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 25 DECEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22771 Bestaat er heller juichlied dan het blijde Gloria van Kerstmis? Maar kwam het ons ooit zwaarder van de lippen dan vandaag? Het klinkt ons toe. of al de wreede ironie van de geschiedenis zich samengetrokken had in dezen oud vertrouwden jubeltekst der christenheid die eere brengt aan God in den hooge en vrede op aarde verzekert aan al degenen, die van goeden wille zijn. Hoe anders was de zalige vredesnacht, waarin dit Gloria het eerst gezongen werd door engelen in de lucht; hoe anders is de duistere oorlogstijd, Waarin ook de nachtlucht tot een onder deel gemaakt werd van het strijdgebied! Kan Kerstmis voor ons nog het feest van een kinderlijke vreugde zijn, terwijl de bla den vol staan van berichten over de suc cessen, door bombardementsvliegtuigen be haald? Wordt het niet veeleer de dag onzer schande, waarop wij scherper dan ooit de tragische tegenstelling opmerken tusschen de heilige droomen van de menschheid en haar doemwaardige werkelijkheden? Dee moedig en verslagen staan wij voor de kribbe, met een gevoel van wanhoop in het hart, een wrange bitterheid in onzen geest, en het eerste woord, dat ons invalt, is het Woord, door den Japanschen gezant in Amerika gesproken: „Europa heeft zijn licht gedoofd". Wij denken grimmig aan de ster van Bethlehem. Ja, het is waar: Europa heeft zijn licht gedoofd. In deze stemming zou het Gloria valsch klinken, ware die hemelsche zegezang niet tevens een lied van den ootmoed, een smeekende huldiging van het Lam Gods, den Zoon des Vaders. Er wordt in beleden en herhaald, dat Hij het is, die Wegneemt de zonden der wereld. Wij bid den om Zijn ontferming: „Agnus Dei, Fi- lius Patris, qui tollis peccata mundi, mise rere nobis", en als kenden wij den omvang dezer wereld-zondigheid, als twijfelden wij aan de mogelijkheid, dat deze zou worden Weggenomen, herhalen wij met aandrang: „Qui tollis peccata mundi, suscipe depreca- tionem nostram". Neem onze smeeking aan! Leg ons gebed niet onverschillig naast u neer als woorden, wier spreker geen aan dacht verdient, doch neem het aan. Gij kent ons. „Qui sedes ad dexteram Patris" Gij die gezeteld zijt op de rechtersplaats, de plaats aan de rechterhand, niet slechts de eereplaats, doch ook de verantwoorde lijke plaats van dengene, die namens den Vorst het rechte werk heeft te voltooien, dat de rechterhand met één gebaar begon: Gij weet maar al te goed, wie wij zijn, en zie, wij smeeken u: „ontferm u onzer". Dj herinnering aan Jezus' rechter nacht, juist in het Gloria, mocht ons vroeger verbaasd hebben, als een paradox der Kerk, die ons bij de kribbe erop wijzen wil, dat hier de judex tremen- dae majestatis neerligt, de hoogste uitvoer der der onverbiddelijke Godsbevelen, thans begrijpen wij dien samenhang vee: beter en veel dieper. Het Gloria, dat zoo blij-juiehend aanvangt, wordt in het mid dengedeelte strak van ingetogen ernst. Hei spreekt daar over de zonden der wereld, en over Hem, die deze zonden kent, als Lijder aan al him leed, als Rechter over al hun gevolgen. Naar Hem gaat het smeekgebed uit, het herhaalde „ontferm u onzer", da+ Hem wordt toegest^erd in Zijn tweevoudige verhouding tot de wereldsche werkelijk heid, als Mensch-Lijder („Agnus Dei mise rere nobis") en als God-Richter („Qui sedes, miserere nobis"). De samenhang var deze beide verhoudingen is duidelijk ge maakt in de uitspraak, dat Hij de zonden der wereld te niet doet. Hij neemt ze weg door Zijn lijden. Hij vernietigt ze door Zijn vonnis. Wie van goeden wil zijn_ verlost Hij. Wie van boozen wil blijven, verdoemt Hij. Doch geen kwaad kan voortbestaan voor Zijn aangezicht. Al het booze, dat er op de wereld is, moet verdwijnen voor Hem. Na deze ernstige bede, die een ver maning inhoudt, de ontferming, welke wij afsmeeken, ook inderdaad te aanvaarden, omdat het kwaad, hetwelk wij niet door de Verlossing laten wegne men, zal worden weggenomen door de Rechtspraak, stijgt weer de krachtige juichtoon, thans minder doorjubeld van argelooze vreugde, doch breed-gedragen door een triomphante overtuiging: „want Gij alleen zijt heilig, Gij alleen zijt de Heer, Gij alleen zijt de Allerhoogste, Jesus Christus!" Deze drievoudige belijdenis is de drievoudige verklaring der smeekbede, die immers ook uit drie smeekingen bestaat. De Verlosser en Rechter wordt hier gesteld boven en tegenover de drie zonden van de wereld: de on-heiligheid> de onrecht vaardigheid en den hoogmoed. Dit moet worden weggenomen van de wereld, wil ei vrede zijn. Zij moet haar gedragingen niet regelen volgens onreine beginselen, niet volgens on-heerlijke beginselen, niet volgens hoogmoedige beginselen. Er is maar één „sanctus", maar één „dominus' maar één „altus" en dat is Jesus Christus Deze drie verheven hoedanigheden kar geen mensch op aarde usurpeeren, zonder de wereld in het ongeluk te storten. Heilig zijn, Heer zijn; Hoog zijn sanctus, dominus, altus is aan den mensch niet in volstrekten zin gege ven; zijn reinheid, zijn rechtvaardigheid en zijn verhevenheid blijven geleende Ach, zij waren eens geboren voor een groot en heerlijk rijk, waar de Ster stond, onverloren hoven aardzucht, boven slijk. stil zijn in het wild gewemel van een wereld zóó ontzind, stil, en droomen van een hemel waar het zwakste overwint. eigenschappen, afstralingen der hoedanig heden van den éénen Heilige, den éénen Heer, den éénen Allerhoogste. Hij kan ze slechts verwerven en bewaren in de navol ging van dezen Eénen. Ziedaar, wat het Gloria verstaat door de gedragslijn van den mensch van goeden wil, die vrede hebben zal. Dit is de mensch, die weet, dat de hei ligheid, de rechtvaardigheid en de hoog heid hem niet eigen zijn van nature, maar dat hij ze moet verwerven in deemoed. Eerst dan kan de vrede zijn deel worden wanneer hij zijn goeden wil op deze wijze activeert. Hij bezit dan, temidden van het geweld der wereld, den vrede van het in zicht in de ware machtsverhoudingen, en die vrede is de zekerheid, dat al het kwaad van de wereld weggenomen zal worden. Het kan hem niet meer deren. Hij weet. dat het Lam Gods, geslachtofferd door de zonde, altijd geslachtofferd zal worden, maar dat dit offer ook altijd vruchtbaar zal zijn. En deze sombere, wrange Kerstmis van het oorlogsjaar wordt in dit licht ver helderd tot een Kerstmis van den ootmoed Ir. F. M. Beunke begraven Een doode bij bombardement van Zürich ZURICH, 24 Dec. (D.N.B.). De Engelsche bom men op Zurich hebben, naar achteraf blijkt, ook een doode geëischt. Bij het opruimingswerk is in het verwoeste huis in de Limmattalstraat het lijk van een 65-jarige vrouw gevonden. Asschepoester Er was eenseen land waar de menschen in den winter geen gebrek, leden. Wij allen kunnen er voor zorgen dat dit sprookje spoedig werkelijkheid wordt. Koopt allen daarom op 27 en 28 December a-s. een der sprookjesspeldjes, die bij de 2de Winterhulp Nederland collecte zullen worden verkocht Minister H. Fischboeck bezichtigt „De Porceleynen Fles" Nieuwe Duitsche gezant in Boekarest Wegens het Hoogfeest van Kerst mis verschijnt het volgend nummer van dit blad Vrijdagavond. DE DIRECTIE Vrede Klokkenklank en liederen, het stal letje, de denneboom, het blinkende engelenhaar, sterretjes van het vuur werk, straks het Kerstmaal, dat soberder zal zijn dan anders, maar tóch nog genoten wordt Het is er allemaal weer. we zouden het onmogelijk kunnen missen. We moeten al zóóveel missen, dat ons dierbaar was. We missen ook men schen die er 't vorig jaar nog bij wa ren, doch die nu niet méér zijn dan 'n herinnering, omdat de dramatische gebeurtenissen voor hen noodlottig werden. Ons hart kan niet buiten al dat zinvolle en dat vriendelijke decor, niet buiten de goede herinnering. Maar het middelpunt van dat alles blijft het onbloedige offer, dat in de late nachtmis wordt voltrokken. En als wij spreken over vrede, verlangen en snakken naar vrede, in vrede zien het eenig waarlijk begeerenswaardige daar alleen, in dat offer, is de vrede te vinden dien de menschen niet geven kunnen. Wie dat gelooft en daarin vertrouwt, heeft altijd iets „om op te leven." Het is struisvogelpolitiek, als we ons het leed, het persoonlijk leed en het ont zaglijke collectieve leed zouden ont veinzen. De nieuwe wereld: zij is nog slechts een vurig verlangen. Wij heb ben slagen gehad en het zal ons niet bevreemden als er nog slagen komen. Maar daar, in dat Offer, is ons vaste punt. Wie voor alle menschen, zonder uitzonderinggeleden heeft, Hij is onze roem en onze kracht, Hij kan ons geven den Vrede in zóó groote volko menheid, dat niets ons meer deren kan. I DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. I Telef. 45014 45016 HiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiMiHiii In de IJzeren Poort heelt zich een ijslaag gevormd van een meter dik Sneeuwstormen in Roemenië Kerstfeest in Boekarest Aluminiumgebrek in V. S. Treinverkeer BulgarijeTurkije hersteld DIT NUMMER BES I AAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Inger. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voot prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Nimmer verder, nimmer droever zijn de schapen afgedwaald, nimmer werden harten stroever, door de wolven achterhaald. In; de hooi der vale dagen, in den neergang van het licht, hoort men hun verwilderd klagen en de poort des heils is dicht. Waar de Koning allen aanging, ieders toeverlaat en roem, waar geen blinde arbeid aanving, zonder droom en visioen. Van den eenzaat, van de schare, vlood het licht dat altijd blijft, dat dit klagen kan bedaren en waarbuiten niets beklijft. Zie, zoo doolt de kudde verder, prooi van bloeddorst zinneloos, als zij niet den eersten Herder voor haar eersten wit verkoos. Anders valt er niet te hoeden, anders valt er niet te doen dan dit eene, onvermoede voor een uitgeteerd seizoen: JAN ENGELMAN Het Rijkskolenbureau brengt ter algemeene kennis, dat tegelijk met de bekendmaking van de bons, geldig voor de periode 15 December t/m 31 Januari, een circulaire aan alle handelaren in brandstoffen in Nederland is gezonden van den volgenden inhoud: „Voor de periode 15 December 1940 t/m 31 Januari 1941 zijn aangewezen de bons 8 t/m 10 van de bonkaart „haarden en kachels" en 15 t/m 25 van de bonkaart „centrale verwarming". In verband met het gevorderde stookseizoen zul len wellicht eenige verbruikers op spoedige le vering aandringen, doch wij doen een beroep op uw medewerking om een behoorlijke verdeeling van het beschikbare kwantum te verkrijgen, daar de verzending van de mijnen uit den aard der zaak over een periode van zes weken moet plaats vinden. Te dien einde verzoeken wij u, aan geen enkelen uwer afnemers in eens op alle thans geldig verklaarde bons te leveren, doch de levering te verdeelen over de periode van 15 December 1940 t/m 31 Januari 1941 en in de eerste plaats die afnemers te bedienen, die werkelijk directe be hoefte aan brandstoffen hebben. Wanneer hieraan Zooveel mogelijk de hand wordt gehouden en verder op de cokesbons als regel cokes wordt geleverd uiteraard alleen, indien de desbetreffende installaties met deze brand stof kunnen worden gestookt, mag worden aangenomen, dat bij regelmatigen aanvoer geen stagnatie behoeft op te treden bij de levering van den handel aan het publiek." Het is het Rijkskolenbureau gebleken, dat vele verbruikers bij hun kolenleveranciers er op aan dringen, respectievelijk er op staan, ,het geheele of bijna het geheele toegestane kwantum ineens te ontvangen. Daarnaast is het Rijkskolenbureau tevens ge bleken, dat vele handelaren voor den op hen uit- geoefenden druk bezwijken uit vrees, of omdat zij vermoeden, dat anders hun afnemers een anderen leverancier zullen kiezen, terwijl zich ook gevallen voordoen dat de handelaar eigener beweging bij zijn afnemers hoeveelheden bezorgt, die de directe behoefte overtreffen. Het gevolg hiervan kan zijn, dat die brand- Voor het eerst in bijna twintig eeuwen viert Bethlehem bij volslagen verduiste ring Kerstmis. Alle vensters van de be roemde Geboortekerk zijn blauw geverfd. De autoriteiten hebben de traditioneele herdersvuren voor de kerk verboden en de historische pelgrimsoptocht zal zijn weg dit jaar in volledige duisternis moeten zoeken. Te Utrecht is onder zeer groote belangstelling op de derde algemeene begraafplaats het stof felijk overschot van ir. F. M. Beunke, in leven hoofdingenieur van den weg van de Nederl. Spoorwegen, eind, vorige week op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen, ten grave gedragen. Onder de zeer velen, die den overledene de laatste eer bewezen, waren aanwezig: jr. w. Hupkes en ir. W. F. H. v. Rijckevorsel, directeu ren der Ned. Spoorwegen, ir. Driessen, chef van dienst van weg en werken, ir. Schutte, hoofd ingenieur van den weg uit Amsterdam, ir. v. d. Veen, hoofdingenieur van den weg uit Rotter dam en ir. Stal, hoofdingenieur van den weg uit Hengelo, prof. dr. v. Heukelom, oud-hoofdinge nieur van den weg, ir. Quist, ingenieur van trac tie, drs. Wansink, secretaris van de directie, vele collega's en vrienden. Op verzoek van de familie sprak in de aula alleen de directeur van de Ned. Spoorwegen, ir. W. Hupkes. Spreker noemde den dag, waarop ir. Beunke zoo plotseling uit het leven, uit zijn werk en uit zijn familie is weg gerukt, een zeer droeven voor de Ned. Spoorwe gen. Nadat nog een zwager van den overledene had gesproken, dankte de oudste zoon de aanwezi gen voor de eer, welke men zijn vader had be wezen. De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat heeft een verordening vastge steld, waarbij de ijsbestrijding in de vaarwa ters van Nederland ten behoeve van het vervoer te water wordt geregeld door den directeur-gene raal van den Rijkswaterstaat, met in acht ne ming van door of namens den secretaris-gene raal van het departement van Waterstaat te geven aanwijzingen. Ter voorlichting van den directeur-generaal van den Rijkswaterstaat worden in door den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat aan te wijzen districten van Ka mers van Koophandel commissies van deskun digen ingesteld van ten hoogste 5 leden. Een lid, tevens voorzitter, wordt benoemd door den directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, de anderen door de Kamers van Koophandel. Het hoofd van de afdeeling vervoerwezen van het departement van Waterstaat kan houders en bemanningen van ijsbrekers en sleepbooten aanwijzen tot deelname met hun vaartuigen aan het ijsbreken tegen een door hem vast te stellen vergoeding. Houders van jjsploegen en ander voor het ijsbreken geschikt materiaal zijn verplicht, dit op eerste aanzegging van het hoofd van de af- deelingen vervoerwezen ter beschikking te stel len van den directeur-generaal van den Rijks waterstaat tegen een door het hoofd van de afdeeling vervoerwezen zoo noodig vast te stel len vergoeding. Bij weigering kan het hoofd van de afdeeling vervoerwezen de bemanning en de overige op- (Foto Schlmmelpenningh) varenden met den sterken arm van het schip doen verwijderen, het vaartuig doen bemannen en daarvan gebruik maken ten behoeve van het ijsbreken, zonder dat de houder deswege tot eenige vergoeding gerechtigd wordt. Het hoofd van de afdeeling vervoerwezen kan, in geval van weigering, het materieel met den sterken arm in beslag doen nemen en daar van gebruik doen maken ten behoeve van de ijsbestrijding, zonder dat de houder deswege op eenige vergoeding aanspraak kan maken. De directeur-generaal van den Rijkswater staat kan doen ijsbreken in vaarwaters onder beheer van het Rijk, de provincies, de gemeen ten, de waterschappen en particulieren zonder dat hiervoor eenige vergunning vereischt is en zonder dat hiervoor eenige vergoeding aan den eigenaar of beheerder verschuldigd wordt, ook al zou er door het breken schade aan de werken zijn ontstaan. De kosten, aan de uitvoering van deze ver ordening verbonden, komen, voor zoover het be treft de zorg voor de doorgaande vaart op vaar wegen, die de secretaris-generaal van het de partement van Waterstaat daartoe in verband met hun belangrijkheid aanwijst, ten laste van 's rijks kas. Ten aanzien van andere vaarwe gen kan de secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat een bijdrage in de kosten uit 's rijks kas toekennen. stoffenhandelaren straks niet in de gelegenheid zullen zijn'een aantal hunner afnemers de hoe veelheid, die wel voor directe behoefte noodig is, te verstrekken. Daarom wenscht het Rijkskolenbureau langs dezen weg de aandacht er op te vesti gen van de handelaren, dat zij zich dienen te' houden aan de hierboven aangehaalde circulaire en doet het Rijkskolenbureau een beroep op het publiek, om geen grooter hoe veelheid brandstof van zijn kolenleverancier te verlangen dan wat het voor direct ver bruik noodiig heeft, het verdere tegced op de t/m 31 Januari geldig verklaarde bons in een of twee zendingen in Januari van den kolenhandelaar af te nemen en overigens de grootste zuinigheid bij het stoken te be trachten, daar anders bij verkeersstremmin gen ten gevolge van de weersomstandigheden moeilijkheden in een regelmatige kolenvoor ziening niet zullen uitblijven. Alleen dan, wanneer een ieder op deze wijze te werk gaat, mag er op gerekend worden, dat een regelmatige kolenvoorziening mogelijk blijft. Het Rijkskolenbureau mag niet nalaten, hier aan toe te voegen, dat niet geaarzeld zal wor den strenge maatregelen te nemen, desnoods door inbeslagname der aanwezige voorraden, te gen die handelaren en particulieren, die opzet telijk in strijd met het vorenstaande genandeld hebben of zullen handelen. De secretaris-generaal van het departement van Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 De cember tot en met Zondag 23 Februari a.s. de met „periode 8" gemerkte petroleumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. De commissaris-generaal voor Financiën en Economie, min. H. Fischboeck, heeft in gezel schap van Ministerialrat dr. Heynemann een bezoek van verscheidene uren gebracht aan de bekende Delftsche porceleinfabriek „De Porce- leyne Fles". De minister liet zich door den direc teur van de onderneming, den heer van der Koop, de ontwikkeling van het bedrijf uiteen zetten en toonde groote belangstelling voor de huidige economische positie, die als bepaald gun stig gequalificeerd kan worden. Voornaamste afnemer van het bekende Delft sche porcelein was behalve Nederland van ouds her in de eerste plaats Duitschland. De laatste maanden hebben, de bestellingen van Duitsche firma's zulk een omvang aangenomen, dat het bedrijf nauwelijks in staat is alle opdrachten uit te voeren. De voorraadpositie is bevredigend, daar voor verscheiden jaren voldoende kleurstof aanwezig is en de aarde voor de vervaardiging van de schalen en wandborden gedeeltelijk uit Duitschland en uit de Scandinavische lander, kan worden betrokken. Na de uiteenzetting van de directie volgde een rondgang door de interessante toonzalen en door de fabriek, waarbij de minister bijzondere aandacht schonk aan de vaardigheid van de pottenbakkers en schilders, werkelijk kunstenaars in hun vak. BERLIJN, 24 Dec. (D.N.B.). De Führer heeft op voorstel van den rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, den Duit- schen gezant in Pressburg, Manfred Freiherr von Killinger, tot gezant in Boekarest benoemd. De huidige gezant in Boekarest, Dr. Fabricius is naar de Wilhelmstrasse teruggeroepen en krijgt een andere taak. Tot opvolger van Frei herr von Killinger in Pressburg heeft de Führer den gezant Harms Ludin benoemd. BERLIJN, 24 Dec. (D.N.B.). De plaatsvervan ger van den Führer, rijksminister Rudolf Hess, heeft op het tweede oorlogskerstfeest een ra diorede gehouden tot de Duitschers in binnen- 'en buitenland en tot de soldaten van de drie deelen der weermacht. De opperbevelhebber van het Duitsche lucht' wapen, rijksmaarschalk Göring, heeft in een Kerstgroet zijn dank gebracht aan het lucht- wapen voor zijn moedig optreden. Gemeenschap pelijk handelen schept een kameraadschap, die op geen enkele wijze vernietigd kan worden. Göring gaf uitdrukking aan de hoop, dat de aanstaande Kerstmis weer een feest van den vrede en voor Duitschland een feest van de groote overwinning zal zijn. De Duitsche rijksminister van Propaganda, dr. Gcïbbels, en zijn vrouw hebben in de zalen van het ministerie ook dit jaar weer voor tal rijke door de nationaal-socialistische Volks- wohlfahrt verzorgde moeders en, kinderen een Kerstuitdeeling gehouden. De minister heeft daarby een toespraak gehouden. MOSKOU, 24 Dec. (D.N.B.). Tass meldt uit Kaboel, dat volgens het Indische b:ad „Bom bay Chronicle" binnen enkele dagen de burger lijke ongehoorzaamheidscampagne in de Noord westelijke grensprovincies zal beginnen. Naar verder gemeld wordt, heeft de voorzitter van het Indische Nationale Congres, Kalam Asad, op een vergadering in Allahabad verklaard, dat aan de burgerlijke ongehoorzaamheidscampagne vooreerst alleen de vooraanstaande leden van het Congres zullen deelnemen. De volgende étappe van de burgerlijke ongehoorzaamheids campagne bestaat in het betrekken van de overige leden van het Nationale Congres. Volgens een ander Tass-bericht uit Kaboel heeft de minister voor de Openbare Gezondheid in de provincie Bengalen in een redevoering voor de Wetgevende vergadering der genoemde provincie gesproken over de sterke daling der be volking. Als oorzaak hiervan noemde hij het her haaldelijk uitbreken van de cholera-epidemie, de zeer talrijke malariagevallen en de moeilijke economische positie van de bevolking in de ge noemde provincie. ^IIIIUIIIIIIIMIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiniC ASSURANTIEBEZORGERS (VLIEGRISICO INGESLOTEN) BELGRADO, 24 Dec. (D.N.B.). Uit alle deelen van Joego-Slavië worden berichten ontvangen over zwaar winterweer. In de IJzeren Poort heeft zich een ijslaag gevormd van een meter dik. Men is bang, dat daardoor evenals in de vorige winters, weer watersnood in de omlig gende dorpen zal ontstaan. Bij de Servische stad Passarowitsj is een met scholieren bezette autobus in de sneeuw blijven steken. 24 uur lang hebben zij in de koude moeten wachten, alvo rens er hulp kwam opdagen, waarna zij nog negen k.m. door de sneeuw moesten loopen, voordat zij de bewoonde wereld bereikt hadden. Ook in het Zuiden van Servië zijn de wegen door den nieuwen sneeuwval weer versperd. Het autobusverkeer moest Maandag weer gestaakt worden, daar eenige bussen met reizigers op de passen in de sneeuw zijn blijven steken en 12 uur lang op hulp hebben moeten wachten. Deze ver- keersstagnaties brengen het gevaar mede. dat in de dorpen levensmiddelen en geneesmidde len gaan ontbreken. Ook in Montenegro zijn alle autobusverbindingen stopgezet. Aan de Adriatische Zee is na eenige zonnige dagen plotseling de temperatuur gedaald en is het gaan sneeuwen. Op de Adriatische Zee zelf heerscht een krachtige storm, welke de scheep vaart zwaar belemmert. Uit Boekarest wordt gemeld, dat sinds Zon dagavond in groote deelen van Roemenië en vooral in de Oud-Roemeensche laagvlakte een hevige sneeuwstorm woedt. Het verkëer was Maandag bijóa den geheelen dag, ook in Boe karest, door den sneeuwval gestagneerd. De treinen rijden met groote vertragingen. BOEKAREST, 24 Dec. (D.N.B.). In tegen woordigheid van Koning Michaël en de Konin gin-Moeder Helena is in het ministerpresidium een kerstfeest der regeering gehouden, waartoe generaal Antonescoe zijn naaste medewerkers had uitgenoodigd. Alle leden der regeering. als mede de Duitsche en Italiaansche gezant en de chef van de Duitsche weermachtsmissie, gene raal Hansen, namen aan het feest deel. NEW YORK, 24 Dec. (D.N.B.) Een van de grootste Amerikaansche bewapeningsfabrieken, de- Northrop Aircraft Corporation, heeft zich we gens gebrek aan aluminium genoodzaakt gezien, den arbeidsdag voor haar personeel van 2000 man van tien op acht uur terug te brengen. De directeur-generaal, Cohu, heeft verklaard, dat in de Amerikaansche industrie algemeen ge brek aan aluminium heerscht en dat dientenge volge alle vliegtuigfabrieken daar zonder twijfel in de naaste toekomst wel door getroffen zullen worden. De aluminiumfabrieken kunnen hun thans ontvangen opdrachten pas over 30 of 35 weken uitvoeren. Voor September volgend jaar mag men er niet op rekenen, zoo verklaarde Cohu, dat de Amerikaansche aluminiumfabrie ken de gestelde productie-eischen kunnen ver vullen. SOFIA, 24 Dec. (DH.B.) Naar bekend wordt, is het spoorwegverkeer tusschen Bulgarije en Turkije, dat als gevolg van overstroomingen in Thracië enkele dagen onderbroken was, sinds gisteravond hersteld. Zonsondergang 25 Dec. 17.30 Zonsopgang 26 Dec. 9.50 25 December: Maanopkomst 5.27 - jndergang 15.19 Zonsondergang 26 Dec. 17.31 Zonsopgang 27 Dec. 9.50 26 December: Maanopkomst 6.42 ondergang 16.01

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1