De K.R.O. in de naaste toekomst Arbeid in joodsche huisgezinnen INVOERBELASTING Duitsche aanvallen op schepen De Britsche aanvallen op West-Frankrijk Verduistering r Amerika en de oorlog Aan de grens van Siam en Indo-China Orkaan teistert Cuba Postgiro-no's van de Winterhulp Nederland Het interview met ir. W Van der Vegte GASGENERATOREN DISTRIBUTIE IN Verdwenen eiland terug gevonden Engelschen schieten een Fransch vliegtuig neer Landingen op vliegvelden in Mexico Afweermaatregelen in Zwitserland De zorg voor krijgsgevangenen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 28 DECEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week. per kwartaal I 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22773 Duitschers mogen er niet te werk worden gesteld Heffing op denzelfden voet als invoerrecht GEEN VOETBAL IN HET NOORDEN VOOR OUDEJAAR f 3.- p. flesch Arak Rum Citroen Ook persgasinstallaties en drukvaten OPBOUWDIENST Wijziging in de organisatie- verordening DARLAN CONFEREERT TE VICHY Fransche militairen te Dakar scharen zich achter Pétain Bombardementen op tweeden Kerstdag hadden geen resultaat Duitsche perscommentaren Farinacci over de huidige problemen Londen betuigt Zweden zijn leedwezen Wegens de op Helsingborg gevallen bommen Geen Turksche plaatsnamen meer in Bulgarije Roemenen kwamen goedkoop aan hun visch Voor- en tegenstanders van een hulpverleening aan Engeland De Italiaansche koopvaardij Felle gevechten tijdens de Kerstdagen Legerbericht van Thailand Veertig dooden en honderd gewonden TANGER EN GIBRALTAR SPANJE? SP MAROKK Aan militaire vliegtuigen der V.S. toegestaan Nieuwe Donauconferentie in Weenen De overdracht van Duitsche en Italiaansche schepen De Fransche ambassadeur bij Sumner Welles Marinebasis op Martinique werd niet ter sprake gebracht Nieuwjaarswenschen voor Z. H. den Paus J AP ANSC H PARLEMENT OP RECES Hongaarsch minister afgetreden Generaal Nogues terug in Rabat Generaal Ramatet NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voof prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Naar aanleiding van de mededeeling, Dinsdag avond in ons blad gepubliceerd en ook in den K.R.O.-gids van deze week afgedrukt, over de huidige positie van den K.R.O, waarin Pater J. Dito O.P. vaststelde, dat: 1. In de naaste toekomst de K.R.O.-uitzendin- gen verzorgd worden op dezelfde wijze als dit in het verleden geschiedde; 2. de K.R.O.-uitzendingen staan onder volledige verantwoordelijkheid van het bestuur der stich ting en derhalve in principieel opzicht volkomen Vrij en ongerept blijven; 3. aan den K.R.O. niets zal worden opgelegd, wat in strijd is met de katholieke beginselen; 4. bij de uitzendingen duidelijk tot uitdruk king gebracht zal worden, wat K.R.O. en wat andere uitzendingen zijn, zoodat het dus voor allen duidelijk kan zijn, welke uitzendingen door de verantwoordelijkheid van den K.R.O. gedekt worden, hebben wij ons tot den voorzitter van den K. R. O. gewend om nadere inlichtingen. Immers in het interview met den raadsadvi seur van het departement voor Volksvoorlich ting en Kunsten, ir. W. van der Vegte, deelde deze mede, „dat het volstrekt uitgesloten is, dat de omroep in de handen van vereenigingen van luisteraars blijft, hoe gt>ed de bedoelingen ook mogen zijn" en verder lezen wij „de ker kelijke belangen van de luisteraars zullen op minstens dezelfde wijze verzorgd blijven als tot nu toe", terwijl voorts een uitleg wordt ge geven van kerkelijke uitzendingen, waaronder verstaan moet worden „datgene wat het di recte kerkelijk leven betreft, waarbij dit begrip ruim dient opgevat te worden." Velen, en wij met hen, hebben zich afge vraagd, hoe deze beide uitspraken van officieele instanties met elkander te rijmen vielen. De voorzitter van den K.R.O., Pater J. Dito O.P., verklaarde ons, dat zijn mededeeling, Dinsdag avond aan ons verstrekt over de huidige positie van den K.R.O., volkomen juist is en ten volle gehandhaafd kan blijven. In genoemde mede deeling is met opzet gesproken over de naaste toekomst, omdat nog niet duidelijk de gevolgen van de recente overheidsmaatregelen in een verdere toekomst te voorzien zijn. Over deze verdere toekomst spreekt de heer Van der Vegte. Welke taak de K.R.O. als stich ting de KR..O, is immers geen vereeniging van luisteraars in dezen nieuwen Nederland- schen omroep zal hebben, is nog niet duidelijk omschreven. De vorm, waarin de K.R.O. zijn medewerking zou kunnen geven, is een belang rijk punt, waarover thans met de diverse auto riteiten overleg plaats vindt. Nadere mededee lingen hierover kon de voorzitter van den K.R.O. ons thans nog niet verstrekken. De luis teraars van den K.R.O. kunnen zich echter voor wat de naaste toekomst betreft volledig houden aan de mededeeling van den K.R.O.-voorzitter. Verschenen is een verordening van den Rijks commissaris betreffende het doen verrichten van arbeid door Duitschers in Joodsche huis houdingen. Het is volgens deze verordening verboden, personen van Duitsche nationaliteit, van Duit- schen of stamverwanten bloede, arbeid te doen verrichten in huishoudingen van gezinnen, waarvan een Jood het hoofd is of waarvan een Jood blijvend dan wel tijdelijk, mits voor lan- geren tijd dan vier weken ononderbroken, deel Uitmaakt. In afwijking hiervan is het geoorloofd, arbeid op grond van reeds bestaande dienstbetrekking verder te doen verrichten: 1. van het tijdstip van in werking treding der verordening tot 1 Februari 1941, 2. Van het tijdstip, waarop de omstandigheid, op grond waarvan het verbod van toepassing wordt, ontstaat, tot het tijdstip, tegen hetwelk de werkgever de dienstbetrekking op zijn vroegst na het ontstaan dier omstandig heid kan opzeggen, ten hoogste echter tot der tig dagen nadien. Hij, die in strijd met de verbodsbepalingen een persoon van Duitsche nationaliteit arbeid doet verrichten, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar en met geldboete van ten hoogste tienduizend gulden of met een dezer straffen. De verordening op de omzetbelasting 1940 be vat een hoofdstuk betreffende de invoerbelas- ting op ingevoerde goederen. Hij, die goederen rechtstreeks of over entrepot hier te lande invoert, is een in- voerbelasting verschuldigd ten bedrage van twee en een half ten honderd over de waar de der goederen. Voormelde invoerbelasting wordt geheven op denzelfden voet als ware zij als invoer recht opgenomen in het bij de Tariefwet 1934 behoorende tarief. Onder waarde der goederen wordt verstaan die, welke is omschreven in artikel 120 van de Algemeene Wet van 26 Augustus 1822 (Staats blad nr. 38), vermeerderd met alle Nederland- sche belastingen en heffingen. Voor goederen, ten aanzien van welke, desge- vorderd, bij visitatie niet kan worden aange toond, dat zij bestemd zijn als grondstof voor een fabrikant of als handelswaar voor een groothandelaar of een kleinhandelaar, bedraagt het tarief van de invoerbelasting vijf ten hon derd. Deze bepaling geldt niet voor gas, elec- triciteit en door den secretaris-generaal van het departement van Financiën aan te wijzen goederen. Ten aanzien van brood worden voormeld percentage van twee en een half tot één en voormeld percentage van vijf tot twee vermin derd. Ten aanzien van melk, eieren, aardappelen en fruit, alsmede van versche, gezouten, gedroogde en gekoelde groenten worden voormeld percen tage van twee en een half tot één en voormeld percentage van vijf tot drie en een half vermin derd. Naar wij vernemen zijn alle competitie wedstrijden in afdeeling V van den Neder- landschen voetbalbond, welke voor Zondag 29 December waren vastgesteld, afgelast. Buiten O.B. en FI. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart zijn gasgeneratoren, persgasinstallaties en drukvaten, een en an der voor zoover dienende voor de voortstu wing van motorrijtuigen, aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de Distributiewet 1939. Blijkens een verordening van den rijkscommis saris zijn eenige wijzigingen gebracht in de be staande verordening van den Opbouwdienst. Krachtens deze wijzigingen is het volgende be paald. Aan het hoofd van den Opbouwdienst staat de commandant. De commandant wordt door den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied be noemd en ontslagen. Hij staat onder den secre taris-generaal van het departement van Alge meene Zaken. De jaarlij ksche begrooting van den Opbouw dienst wordt aan de hand van een ontwerp van den commandant door den secretaris-generaal van het departement van Financiën in overeen stemming met den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken vastgesteld. LA PAZ, 27 Dec. (D.N.B.) Tij dens een boottocht op het Titcaca- meer heeft een groep Boliviaansche onderwijzers het reeds sinds lang on der de oppervlakte van het meer ver dwenen eiland Merketaqueri terugge vonden. Als gevolg van den thans bijzonder lagen waterstand was het eiland weer zichtbaar geworden. De onderwijzers deden een onderzoek en vonden een gouden voorwerp, alsmede resten van steenen bouwwerken. BERLIJN, 27 Dec. (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben heden hun aanvallen op schepen aan de Engelsche Oostkust gericht. Ten Oosten van de monding van de Theems is een schip van 8000 tot 10.000 ton op succesvolle wijze aangevallen en met twee bommen van middelzwaar kaliber midscheeps getroffen. Sterke ontploffingen en rookwolken waren merkbaar. Daar een bom de machinekamer trof en een ketelontploffing veroorzaakte, valt aan te nemen, dat het schip inmiddels gezon ken is. De Engelsche nieuwsdienst deelde Vrijdag avond officieel mede, dat Duitsche vliegtuigen Vrijdagmorgen boven een plaats in Zuidoost Engeland bommen hadden laten vallen. Er ont stond „eenige schade". Voorts verluidt, dat Duitsche vliegtuigen in den loop van den dag boven het gebied van de Mersey, asmede boven de om Londen liggende graafschappen en in Noordoost en Zuidwest Engeland geweest zijn. In de om Londen lig gende graafschappen zijn ook bommen gevallen. ROME, 27 Dec. (D. N. B.). De Engelsche bat terijen luchtafweergeschut hebben, naar uit La Linea wordt gemeld, een Fransch vliegtuig neergeschoten, dat van Marokko kwam en in Nobrdoostelijke richting vloog. Het toestel stortte in zee. De vijf inzittenden kwamen o.n het leven. Volgens tot dusver nog niet bevestigde ge ruchten zouden zich aan boord van het vlieg tuig twee invloedrijke persoonlijkheden van de huidige Fransche staatsleiding hebben bevon den, die op weg waren naar Vichy. Het toestel zou van Fransch-Marokko naar Toulon of Mar. seille onderweg zijn geweest. GENEVE, 27 Dec. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld, dat ae minister van Marine, Darlan, Donderdagmiddag uit Parijs te Vichy teruggekeerd is. Hij had onmiddellijk een onderhoud met maarschalk Fétain en roerde vervolgens be sprekingen met de ministers van Oorlog, Binnenlandsche Zaken en Financiën. Zooals Havas uit Vichy meldt, deelt het staatssecretariaat voor de Verdediging mede, dat de afvallige Fransche officieren en onder officieren, die te Dakar in handen van de Fransche troepen zijn gevallen, op spontane wijze hebben verklaard zich achter maarschalk Pétain te willen scharen en het verlangen te kennen hebben gegeven hun plaats in het Fran sche leger weer in te nemen. De Fransche re geering heeft besloten genade te laten gelden en de betreffende officieren en onderofficieren weer in dienst van Frankrijk op te nemen. BERLIJN, 27 Dec. (D.N.B.) Ofschoon de Duitsche luchtstrijdkrachten, naar het Duitsche weermachtsbericht reeds heeft mede gedeeld, tijdens de Kerstdagen iedere ge vechtsactie hebben nagelaten, heeft de R.A.F. aanvallen ondernomen op West-Frankrijk. In den loop van den avond bombardeerden de iEngelschen Bordeaux. De aanval werd ten uitvoer gelegd in een vorm, die geenerlei mili taire of tactische beteekenis te zien gaf. Onder de Fransche burgerbevolking vielen eenige dooden en gewonden. Het Duitsche luchtaf weergeschut antwoordde onmiddellijk energiek op den aanval en verdreef de aanvallers met buitengewoon goed gericht systematisch vuur. Eenige bommenwerpers zijn waarschijnlijk zoo zwaar getroffen, dat zij wel nauwelijks naar hun basis kunnen zijn teruggevlogen. Een toe stel van het type Handley Page werd brandend neergeschoten, waarbij een lid der bemanning werd gedood. De drie anderen konden met een valscherm landen. Naar het D.N.B. verder van welingelichte militaire zijde verneemt, hebben de Engelsche vliegtuigen Donderdagavond niet alleen Bor deaux, maar ook St. Malo, Dinard en Lessay, aangevallen. Onder de Fransche bevolking heb ben deze aanvallen verbittering gewekt. Als bijzonder provoceerend wordt de aanval van een golf Engelsche vliegtuigen gevoeld, die in een scheervlucht zonder systeem hun bommen neerwierpen. De door de R.A.F. uitgevoerde acties hadden geen resultaat. Er ontstond geen militaire schade. Den aanval der Engelsche luchtmacht op Fransche steden en op de Fransche burgerbe volking op den tweeden Kerstdag noemen de Duitsche bladen een „brutalen overval" en een „afschuwelijke misdaad". De bladen wijzen op het feit, dat de Royal Air Force de steden van den vroegeren bondgenoot met bommen be stookte, terwijl het Duitsche luchtwapen op de Kerstdagen geen vluchten naar Engelsch gebied ondernam. De Nachtsugabe schrijft, dat het optreden van de Britsche luchtmacht op den tweeden Kerstdag kenmerkend is voor de Engelsche oorlogvoering. Engeland, zoo merkt het blad op, heeft het Duitsche zwijgen beantwoord. Niet het Duitsche rijksgebied, maar Fransch gebied was het doel der Engelsche aanvallen. Daar mede onthulde Engeland tevens zijn houding tegenover hen, die zijn kastanjes uit het vmrr moesten halen. Engelands verantwoording is door dit jongste optreden op de Kerstdagen opnieuw vastgelegd. MILAAN, 27 Dec. (D.N.B.), Minister Farinacci heeft in Cremona een «toespraak gehouden voor de fascisten. Hij behandelde de belangrijke pro blemen van het oogenblik. Wanneer de Engelschen, zoo zeide hij, verkla ren, dat de Middellandsche Zee het voornaamste front van den oorlog vormt en er den nadruk op leggen, dat zij juist tegen Italië de militaire krachten van een groot deel van hun imperium in het veldhebben gebracht, dan is dat voor Italië een aanleiding tot bijzonderen trots. Eén slag is niet beslissend voor de overwinning. Be slissend is het doel te bereiken. Dit doel echter zal bereikt worden. Omtrent de wijzigingen in het Italiaansche •opperbevel verklaarde Farinacci, dat men, meer dan noodig was, gesproken had over een zekere aflossing van de wacht. Het is eenvoudig dwaas te gelooven, dat een zekere mutatie in Italië en Zonsondergang 28 Dec. 17.33 Zonsopgang 29 Dec. 9.51 28 December: Maanopkomst 8.53 ondergang 17.47 Zonsondergang 29 Dcc. 17.34 Zonsopgang 30 Dec. 9.51 29 December: Maanopkomst 9.46 ondergang 18.49 STOCKHOLM, 27 Dec. (D.N.B.). Het Zweedsche gezantschap in Londen heeft aan het Zweedsche departement van Buitenland- sche Zaken medegedeeld, dat nauwkeurige on derzoekingen der bevoegde Engelsche autori teiten tot de conclusie geleid hebben, dat het Britsche luchtwapen verantwoordelijk is voor de bommen, welke op 29 October j.l. bij Hel singborg gevallen zijn. De Engelsche regeering heeft daarop aan de Zweedsche regeering haar leedwezen met deze schending der neutraliteit uitgesproken en beloofd, de door het bombar dement ontstane schade te vergoeden. SOFIA, 27 Dec. (A.N.P.). De regeering heeft bij het parlement een wetsontwerp in gediend, strekkende tot het geven van Bulgaar- sche namen aan alle plaatsen en rivieren, die nu nog Turksche namen dragen. BOEKAREST, 27 Dec. (A. N. P.). Door het plotseling invallen van de vorst verscheen in de haven van Constanza een enorme hoeveel heid visch, die uit de Zwarte Zee vluchtte. De visschen werden door de bevolking met emmers gevangen. NEW YORK, 27 Dec. (D.N.B.). De Asso ciated Press meldt uit Washington, dat in het Congres een streven te bespeuren valt om op positie te voeren tegen de politiek van presi dent Roosevelt wat de hulpverleening aan En geland betreft. De democratische senator Mae Carron heeft in een persgesprek verklaard, dat- in den Senaat een krachtige beweging zou ont staan om het herstel eener werkelijke neutrali teit van de Vereenigde Staten te verkrijgen. De Senator wees er op, dat de leveringen van oor logsmateriaal aan Engeland niet met de be ginselen eener werkelijke neutraliteit vereenig- baar zijn. Mac Carron zeide het mogelijk te achten, in den Senaat een groep te vormen, welke onafhankelijk een posifieve> tegen den oorlog gerichte politiek ondersteunt. Het Witte Huis heeft een schrijven gepubli ceerd, dat door 150 Amerikanen, hoofdzakelijk geestelijken, bekende journalisten en rectorei; van universiteiten, is onderteekend en gericht aan president Roosevelt. De onderteekenaren dringen er bij Roosevelt op aan, tot een vast beraden politiek van Amerika over te gaan en alles in het werk te stellen om de overwinning o-p de spilmogendheden veilig te stellen. Associated Press vermoedt, dat het schrijven is opgesteld om invloed uit te oefenen op de voor Zondag as. aangekondigde rede van Roosi velt. Dit telegram heeft verscheidenen senartoren en afgevaardigden aanleiding gegeven hun standpunt te kennen te geven. De democratische senator King eischt de grootst mogelijke hulp aan Engeland, terwijl vooral bij de mannen van het regime reacties zou hebben gebekt. Wij hebben de zekerheid, zoo besloot Farinac ci, dat de overwinning ons zal zijn. Wij zijn er zeker van, dat de offers onze generatie groot zullen maken. Stefani meldt uit Rome: De Italiaansche koopvaardijvloot die geheel gemobiliseerd is se dert het begin van het conflict, speelt een uiterst doeltreffende rol in oorlogsoperaties. De geheele vloot is benut voor vrachtvaart, van de nede rigste scheepjes tot de meest luxueuze Oceaan- stoomers. In den loop van de eerste zes oorlogs maanden en alleen in de sectoren van de opera ties heeft de koopvaardijvloot van Italië 216 rei zen gemaakt, waarbij 40 schepen werden ge bruikt voor een totaal tonnage van 414.907 ton over een afstand van 727 mijlen zonder eenig incident. HANOI, 27 Dec. (Domei). Van Fransche zijde is de buitenlandsche pers medegedeeld, dat de felste vijandelijkheden der laatste twee weken zich tijdens de Kerstdagen hebben voorgedaan aan de Indo-Chineesche grens. Batterijen op de tegenover elkander gelegen oevers van de Mekong in de nabijheid van Thakhek vuurden op elkander. Thailandsche gendarmerie, zoo wordt verder gemeld, heeft aanvallen gedaan op eilanden in de Mekong. Uit Tokio meldt het D.N.B.: Op verzoek van de regeering te Vichy moet van de beide Ja- pansche luchtlijnen Hanoi-Bangkok het vlie gen op de lijn via Saigoen onmiddellijk ge staakt worden, daar men met de mogelijkheid van een toenemend gevaar voor de verkeersvei ligheid op deze lijn als gevolg van het conflict tusschen Thailand en Indo-China rekent. Domei knoopt aan dezen maatregel de opmerking vast, dat de tweede over Vien tiane loopende lijn veel gevaarlijker is en dat derhalve wel nog andere redenen voor het vliegverbod zullen bestaan. Omtrent de vijandelijkheden in de streek van Nakonpang en in den sector van Aranya deeit het Thailandsche opperbevel mede, dat de Thailandsche troepen ongeveer 200 man troe pen van Fransch Indo China op 24 December hebben verdreven. Denzelfden dag hebben de Thailandsche strijdkrachten het vuur op Indo- Chineesche troepen geopend, die stellingen aan het bouwen waren. Volgens het Thailandsche bericht zouden de Indo-Chineesche stellingen volkomen vernield zijn. HAVANA, 27 Dec. (D.N.B.). Het eiland Cuba is door een hevigen orkaan geteisterd. Er zijn veertig dooden te betreuren. Onge veer honderd personen zijn gewond. Er is aanzienlijke materieele schade aangericht. MARBELLA ALINEA LTARTM ïbraiJA 5EGHIR Weoro TE TOEAN LARACHE 1 spoorwegen vestingen km 0 10 20 30 KSAR EL KIBIR Bovenstaand kaartje geeft de Tanger zone weer, die een dezer dagen bij Spaansch Marokko is ingelijfd. Hiertegen heeft Enge land te Madrid protest aangeteekend om dat het gebied voorheen onder internatio naal bewind stond en onversterkt was. Engeland vreest dat, wanneer Tanger versterkt zou worden, Gibraltar zijn betee kenis als sleutel van de Middellandsche Zee zou verliezen. Op het kaartje is de ligging van Tanger ten opzichte van Gibraltar duidelijk te zien. MEXICO, 27 Dec. (DJN.B.). De Mexicaan- sche Senaat heeft het voorstel der Amerikaan- sche regeering aangenomen, waarbij voortaan aan Amerikaansche militaire vliegtuieen, die zich tusschen de Ver. Staten en het Panama Kanaal bevinden, het maken van tusschenlan- dingen op de Mexicaansche vliegvelden Teoena en Minatitlan wordt toegestaan. Echter mogen deze toestellen hoogstens drie officieren, twee soldaten en drie passagiers aan boord hebben. WEENEN, 27 Dec. (A. N. P.). In de van 5 tot 12 September j.l. te Weenen gehouden con ferentie der Donaustaten is besloten tot liqui datie van de internationale DOnaucommissie. Een speciale commissie, bestaande uit verte genwoordigers van Hongarije, Italië en Roe menië heeft daarop opdracht gekregen een plan uit te werken voor de liquidatie van deze DOnaucommissie. Dit plan is gereed en zal in Januari voorgelegd worden te Weenen aan een conferentie der Donaustaten. BERN, 27 Dec. (Stefani). Ten einde zich doel treffender te kunnen weren tegen de Engeische vliegers, die het Zwitsersche rechtsgebied schen den, heeft de* Zwitsersche regeering de lucht- doelafdeelingen onder de wapenen geroepen en het aantal luchtdoelbatterijen in de voornaamste steden verhoogd. senator Holt verklaarde, dat de oproep afkom stig is van oorlogsophitsers e.d., die financieel belang hebben eij 'n voortzetting van den oor log. De republikeinsche afgevaardigde Fish stelde voor den onderteekenaars te vragen, ol zij Amerika bij den oorlog willen betrekken. De republikeinsche senator Gurnay was van mee ning, dat alle voorstellen voor een hulpverlee- ning aan Engeland door het parlement uiterst nauwgezet dienden te worden overwegen. Ter wijl de democratische afgevaardigde Sparkman opkomt voor een zoo uitgebreid mogelijke hulp verleening aan Engeland, waarschuwt de repu blikein Hoffmann, da tmen eerst aan de V.S en het Amerikaansche bewapeningsprogram moet. denken. Hij stelt de vraag, of Amerika, voor Engeland oorlog voert of uitsluitend Ame rika verdedigen wil. De democratische afgevaar digde Ramspock sprak zich voor hulp aan En geland uit, doch verlangde tevens, dat mei rekening houdt met de behoeften der Ameri kaansche bewapening. In het Huis van Afgevaardigden heeft ée republikein Woodruff verklaard, dat de ont eigening en de overdracht van Duitsche zocweJ als Italiaansche koopvaardijschepen in de Ver eenigde Staten aan Engeland een daad van oor log zou zijn en mogelijk ernstige gevolgen zou hebben. Duitschland en Italië zouden moeilijk een dergelijk optreden kunnen ignoreeren en zouden in overeenstemming daarmede moeten optreden. Dan zou ook Japan in een conflict worden verwikkeld, zoodat de Vereenigde Sta ten zich met al hun strijdkrachten en finan ciën in oorlog zouden bevinden. Woodruli wierp de vraag op, of de regeering der Ver eenigde Staten het voorstel van den over- dracht van schepen niet eenigszins had opge blazen om de „erbarmelijke mislukkingen" van !de Amerikaansche bewapening te verbloemen WASHINGTON, 27 Dec. (D.N.B.). De Fransche ambassadeur Haye heeft een onder houd gehad met den onderstaatssecretaris Sum ner Welles, waarin, naar de ambassadeur na afloop verklaarde, de positie van Frankrijk be sproken is. Het vraagstuk eener Amerikaansche marinebasis op Martinique is niet ter sprake gebracht. Ten aanzien hiervan doen zich geen nieuwe gezichtspunten voor. Na het algemeene overleg van eenige weken geleden zijn er even wel nog onderdeelen ter opheldering overgeble ven. Wat de kwestie der levensmiddelenvoor ziening van Frankrijk betreft, hierin is geen wijziging gekomen. VATICAANSTAD, 27 Dec. (Stefani). Z.H Paus Pius XII heeft vanochtend voor de aan bieding van nieuwjaarswenschen de ambassa deurs ontvangen van Argentinië, België, Bra zilië, Columbia, Spanje en Polen. De audiën ties waren afzonderlijk. GENÈVE, 27 Dec. (D.N.B.). Het Internatio nale Comité van het Roode Kruis deelt mede: „Op uitnoodiging van het presidium van het Duitsche Roode Kruis zijn twee leden van het Internationale Comité van het Roode Kruis, mej. Lucie Odier en Martin Bodmer, naar Ber lijn vertrokken cm principieele kwesties der verzorging van krijgsgevangenen te bespreken. De beide vertegenwoordigers van het Internatio nale Comité hadden de gelegenheid ook een reeks van de door het Duitsche Roode Kruis in het leven geroepen instellingen te leeren kennen, die hun op gastvrije wijze dooi den voorzitter van het Duitsche Roode Kruis, dr. Grawitz, getoond werden. Behalve het voordeel van een rechtstreeksch contact met de leidende persoonlijkheden van het Duitsche Roode Kruis, hadden de beide leden van het comité ook ge legenheid belangrijke problemen in den geest van samenwerking vol begrip te bespreken met vertegenwoordigers van het departement van Buitenlandsche Zaken en van de afdeeling voor krijgsgevangenen van het opperbevel der weer macht." TOKIO, 27 Dec. (Domei). Na een adres van antwoord op de troonrede te hebben aan genomen, is het Japansche parlement op Nieuwjaarsreces gegaan tot 20 Januari. Alvo rens op reces te gaan hebben zoowel 't Hooger- als het Lagerhuis ook met algemeene stemmen o.m. een motie aangenomen, waarin dank be tuigd wordt aan leger en vloot en uitdrukking gegeven wordt aan de bewondering en danx- baarheid van de natie voor hetgeen door leger en vloot verricht is sedert het uitbreken van het Japansch- chineesche conflict. BOEDAPEST, 27 Dec. (D.N.B.). De Hon- gaarsche minister van Landbouw, graaf Michael Teleki, heeft zijn ontslag ingediend. Over ae beweegredenen van zijn ontslag is niets mede gedeeld. De bijzondere volmachten der Hongaarsche regeering zijn tot 2 Mei 1941 verlengd. O* TANGER, 27 Dec. (D.N.B.). De resident-gene raal van Fransch Marokko, generaal Nogues, is na besprekingen met de regeering-Pétain, uit Vichy weer in Rabbt teruggekeerd. Uit Vichy wordt aan het D.N.B. te Genève gemeld: Generaal Romatet, die na het vertrek van generaal Vuillemin ad interim tot chef van den staf van het Fransche luchtwapen benoemd werd, is door maarschalk Pétain tot divisie- generaal bij het luchtwapen benoemd. WinterhulpNederland,DenHaagno.5553 Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no. 877

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1