HET BEGIN VAN BRABANTS VERVAL New-ïorksche Bears Welke bonnen zyn geldig? w Reliek van Sint Lambertus GRU TTERSWAREN Geschiedenis van Stad en Meierij van 1629 tot 1648 door dr. V. A. M. Beermann De tegen Italië ingezette Britsche legermacht ZATERDAG 28 DECEMBER 1940 Feeststoet te Maastricht VLEESCHDIEFSTAL TE NIEUWERBRUG De Bulgaarsche wet tot bescher ming der natie Duitschland en de Sovjet- Unie op den Balkan Stemming onregelmatig Regeeringswijziging in Finland Nieuwe koudegolf in Joego-Slavië Vlaamsche politici in Britsche gevangenschap AANVARING IN DE MAASHAVEN Omzet 1.270.000 shares 8 t - WISSELKOERSEN - - AMERLKAANSCHE GOEDERENMARKT Iraneesche reservisten voor oefening opgeroepen Japansche aanval op een Ghineesche wapenfabriek Nationale teekenwedstrijd Tentoonstelling in Arti ZWEMMEN GEEN ZWEMMERS NAAR ANTWERPEN Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN 4 (Van onzen Brabantschen redacteur) De inname van s-Hertogenbosch in 1629 is het vallen van den avond geweest voor den zwarten en somberen nacht, dien Bra bant inging en die meer dan honderd en zeventig jaren zou duren: die van het edele Hertogdom een wingewest zou maken, ver acht en vertrapt, uitgezogen ten bate van Holland en de Staten-Generaal. Hoe zwart en hoe somber deze nacht is geweest: hoe zwaar de druk is geweest, waaronder Bra bant heeft geleefd, is nauwelijks benend, want de geschiedenis van net Hertogdom is neg met geschreven en de kennis van het verleden is nog geer. gemeengoed gewor den. Vóór de geheele geschiedenis van dezen som beren tijd geschreven kan worden, is nog veel detailwerk te doen; nog veel bronnen moeten onderzocht worden, nog vele archiefstukken moeten worden doorgewerkt. Langzamerhand begint hierin eenige verandering te komen. In den loop der laatste tientallen jaren verschenen voortdurend monografieën over een bepaalde plaats of over een bepaalde periode. Het werk wordt nog steeds voortgezet, langzaamaan begint het geschiedenisboek van Brabant open te gaan en krijgt men meer inzicht in het verleden van dit gewest. De kennis van dit verleden is onmisbaar voor de kennis van de geschiedenis van ons geheele land. Brabant immers is een tijd de kern van de Nederlanden geweest en den strijd om onze onafhankelijkheid kan men niet begrijpen, indien men meent, dat met de zen strijd de geschiedenis van ons land een aanvang neemt. Evenmin krijgt men een goed inzicht in de huidige verhoudingen, indien men niet op de hoogte is van haar ontstaan in den tijd van onzen grooten strijd. Het is daarom verheugend, dat de geschiede nis van Brabant steeds meer belangstelling trekt en dat over deze historie steeds meer gepubli ceerd wordt, zoodat langzamerhand de voor waarden gunstig worden om een volledige ge schiedenis van Brabant te schrijven. Een van de meest belangrijke perloden uit dit verleden is de tijd van de inname van 's-Hertogenbosch door Frederik Hendrik in 1629 tot aan den vrede van Munster in 1648; belangrijk vooral voor stad en Meierij. Over deze periode is dezer dagen een boek verschenen, het proefschrift van dr. V. A. M Beermann, die onlangs promoveerde aan de R.k. Universiteit van Nijmegen, en die zijn boek den titel gaf: „Stad en Meierij van 's-Hertogenbosch van 1629 tot 1648. een episode uit het laatste stadium van den Tachtigjarigen Oorlog". Het werk beschrijft den algemeenen politieken toestand van stad en Meierij tijdens het retor sietijdperk: de botsing van Reformatie en Con tra-reformatie in het bisdom 's-Hertogenbosch; de oude en nieuwe belastingen in Stad en Meie rij, terwijl er een summier overzicht aan toe gevoegd is over de economische toestanden van het einde van het Bestand tot aan den vrede van Munster. Hoe zwaar en hoe somber de nacht zou zijn, dien Brabant inging, blijkt uit de beschrijving van deze twintig jaren; welke druk er op dit land zou liggen, hoezeer de bewoners zouden moeten vechten voor het behoud van hun ge loof, dit alles is te bevroeden, als men leest, hoe de laatste periode van den Tachtigjarigen oorlog over Brabant is gegaan en hoe Brabant toen te liiden had. Het is daarom geenszins ver wonderlijk, dat men in dit nuchtere, zakelijke en volkomen wetenschappelijke boek van tijd tot tijd de verontwaardiging van den schrijver kan bemerken, en dat hier en daar zijn welda dige afkeer over zulk een behandeling tot -Qjf4r»cr Den Bosch was genomen, maar de twee par tijen bleven strijden om de souvereiniteit over de Meierij. Het zou misschien nog te dragen zijn geweest indien het een strijd geworden was met 'de wapenen; indien de legers slag gele verd hadden om dit gebied. Maar het is een strijd geworden van diplomaten en ambtena ren; van grove onrechtvaardigheid hier en van kleine gemeene valschheidjes daar; van maat regelen en tegen-maatregelen; van plakkaten en contra-olakkatenvan plagerijen en van strooptochten door de troepen van beide par tijen En dit alles om geld. Want het wordt hoe langer hoe meer duidelijk, dat de strijd om de Meierij een strijd om de belastingen is geweest, dat zeker voor de Staten-Generaal de godsdienstkwestie op de tweede plaats kwam. In dien tijd was er een reorganisatie van het belastingstelsel gaande. De bede, die oorspron kelijk inderdaad gevraagd werd, was dwingend cogelegd en aan de souvereiniteit over de Meie rij zat vast het recht om de gelden van de beden te innen. Daarom heeft men meer dan twintig jaren over deze souvereiniteit gestre den met alle kleine middelen, die ter beschik king stonden. Een groot aantal plakkaten vaardigden de Staten-Generaal uit, die be- trekking hadden op de belastingen, en onmiddel- lijk antwoordde Brussel, dat toen Spanje ver- tegenwoordigde, met contra-plakkaten, die het betalen van belasting aan de Staten verboden. Of omgekeerd. Maar in ieder geval werden de bewoners van de Meierij de dupe van deze po litiek, want ze moesten ofwel dubbel belasting betalen, ofwel ze hadden represailles te vree zen van een der partijen. Bij het eischen van de belastingen was Span je toch altijd nog barmhartiger dan de Staten- Generaal. Het noemen van enkele cijfers uit het boek van dr. Beermann kan dit onmid dellijk duidelijk maken. Spanje hief jaarlijks i 85.000; de Staten f 270.000.—; ongeveer 200.000 gulden meer per jaar, wat in dien tijd een zeer groot bedrag was. Verschillende malen kwam het dan nog voor, dat de bede-gelden zoowel aan Spanje als aan de Staten betaald moesten worden. Eenmaal zijn de Staten zoo goedertieren geweest aan de Meierij te beloven, dat men de aan Spanje betaalde gelden zou terugkrijgen om het tweemaal betalen der bed egelden wat minder zwaar te maken. Na 1648 verwachtte men dus een restitutie der be lasting, doch toen hield men zich in Den Haag van den domme en nooit heeft de Meierij ook maar het minste teruggekregen van hetgeen zij aan Spanje heeft betaald. In dezen tijd was reeds te zien, dat Brabant een land zou worden, taillable et corvéable a merci; een kolonie, die men naar willekeur meende te mogen plunde ren. Was de strijd om de belastingen het voor naamste, niet minder zwaar hebben de trouwe Katholieken van de Meierij geleden om wille van hun geloof. Niet, dat zij tot martelaren zijn gemaakt; er zijn in deze periode in de Meierij niet veel menschen voor htm geloof gestorven. Doch dit was geen barmhartigheid en goeder tierenheid; geen verdraagzaamheid en geen grootmoedigheid van de Staten-Generaal; deze gedragslijn berustte alleen op de zeer eenvou dige waarheid, dat doode martelaren niet beta len kunnen en levende menschen wel. Zoo al thans schreef mgr. Martino Alfieri, de Pauselijke Nuntius te Keulen, naar Rome. En betaald heb ben de boeren van de Meierij! De godsdienst strijd in deze streek heeft een zeer eigenaar dig karakter gehad, want de Reformatie is hier eerst kunnen doordringen toen de Katholieke Contra-reformatie reeds voor een groot gedeelte haar werk had gedaan. Dit is waarschijnlijk een van de zeer voorname oorzaken, waarom Bra bant Katholiek is gebleven. De priesters werden wel .vervolgd, doch zij hebben zich hierdoor niet laten weerhouden om hun werk in Brabant te doen, voor het Bossche bisdom onder leiding van den grooten bisschop Ophovfüs. Bekend is het werk van de Norbertijnen en de Kruisheeren, aan wier arbeid het voor een groot gedeelte te danken is, dat het geloof bewaard werd. Zij hebben vaak zeer grooten moed vertoond, doch daartegenover moet eveneens met lof worden vermeld, dat er ook onder de Staatsche predi kanten, die in de Meierij een standplaats kregen aangewezen, zijn geweest, die zich door geen enkelen maatregel en door geen vervolging van den kant der Spaanschen hebben laten weer houden om hun evangelie hier te verkondigen. In deze periode is zeer merkwaardig de strijd, die bestond aan het Brusselsche hof. Terwijl het geestelijk gezag erop aandrong, dat Spanje enkele predikanten in de Meierij zou toelaten om daardoor den priésters ook vrijheid van be weging te geven, wilde het wereldlijke bestuur hiervan niets weten. En toch steunden de gees telijken op het gezag van verschillende theologen. Spanje was niet te overtuigen. De predikanten werden geweerd met het gevolg, dat ook aan de priesters de vrijheid van beweging ontnomen werd. Doch dit alles heeft het Protestantisme niet kunnen baten; de Meierij en Brabant zijn katholiek gebleven, zij het ten koste van zeer zware offers. Deze offers werden ook gevraagd op materieel en financieel gebied en dat juist in een tijd, waarin de welvaart van Brabant achteruit ging. Het boek van dr. Beermann bevat een kort over zicht van de economische geschiedenis in dezen tijd. Een volledige uiteenzetting was nog ntet mogelijk, omdat er nog te veel gegevens ontbre ken en omdat nog te veel bronnen moeten wor den onderzocht. Over dit onderwerp echter, even als over enkele andere onderwerpen, heeft hij in een paar voetnoten toezeggingen gedaan voor latere publicaties. Na lezing van zijn proefschrift hebben wij van deze verdere publicaties goede verwachtingen. Indien hij zelf nog niet kan ko men tot, het schrijven van een Brabantsche ge schiedenis, levert hij in ieder geval toch goede bouwsteenen. die zoo waardevol kunnen zijn, dat zij hoeksteenen kunnen worden. Stad en Meierij van 's-Hertogenbosch van 1629 tot 1648. een episode uit het laatste stadium van den Tachtig jarigen Oorlog, door dr. V. A. M. Beermann. Uitg. Dekker van de Vegt N.V. Nijmegen-Utrecht. (Van onzen correspondent.) Dezer dagen werd de reliek van Sint Lamber tus, gevat in borstbeeld in goud en zilver, in plechtigen stoet van de pastorie der parochie naar de St. Lambertuskerk overgebracht. De stoet werd gevormd door geestelijkheid van pa rochie en omgeving, rondom den deken der stad, de Hoogeerw. heer Inghendael en den pastoor den Zeereerw, heer Linssen, door kerkmeesters, bestuurders de Stichting „Het Graf van St. Ser- vaas, bruidjes en parochianen. De kerk was reeds overvol van geloovigen. Bij het binnentreden van den stoet zong het kerke lijk zangkoor het Magnificat. Aan het hoofdal taar werd de reliekhouder door den Hoogeerw. heer Deken, geassisteerd door de Weleew. kape laans Houben en Dols, ingezegend. Pastoor Linssen hield vervolgens de feestpre- dicatie op den tekst „weest indachtig uwe leids lieden die U het geloof verkondigen." Pastoor Linssen deelde mede dat Mgr. Sime- non, vicaris-generaal van het bisdom Luik (ontstaan uit het bisdom Maastricht) verhin derd was aan de plechtigheid deel te nemen; deken Ingendael, eere-kanunnik van het Luik- sche kapittel, nam nu diens plaats in. Vervol gens dankte hij de Stichting ,,Het Graf van St. Servaas", aan wie dit altaarmonument is te danken en ook degenen die, door giften van geld, goud en edelsteenen, dezen reliekhouder deden ontstaan. Pastoor Linssen bracht in her innering den Intocht van de reliek voor enkele jaren en sprak de hoop uit dat Sint Lambertus Maastricht voor geloofsafval zou behoeden. Tenslotte deed hij een beroep op de geloovigen om eiken Donderdag bij de vereering der re liek aanwezig te willen zijn. Na de plechtigheid aan het hoofdaltaar werd de ^reliekhouder haar zijn definitieve plaats; het St. Lambertusaltaar gebracht. Een plechtig Lof besloot de wegens de tijdsomstandigheden sober gehouden feestelijkheden. In den nacht van Dinsdag hebben onbekenden uit de rook er ij van den heer T. Sluijk te Nieu- werbrug, welke gelegen was achter zijn woning, niet minder dan 800 tot 900 pond vleesch ge stolen. Vermoedelijk zijn zij door een raam naar binnen gekomen en hefctoen zij het spek uit dc rookkast weten te halen. In totaal hingen er 3 varkens van drie verschillende personen. Een van de dieren woog alleen reeds ruim 500 pond Het politie-onderzoek bra elft nog niets aar het licht. Ook de befaamde politiehond Person van brigadier Sutter, uit Amersfoort, heeft niet het gewenschte resultaat opgeleverd. Ai het vleesch, dat in de rookkast hing, was af komstig van huisslachtingen. de „Kaap Falga". had hij er met het oog op den stroom en den wind de voorkeur aan gegeven, stuurboordwal te houden, temeer daar het in de Maashaven krioelde van de binnenscheepjes. Hij was van meening, dat, toen de sleep opgemerkt werd, de eenige mogelijkheid om een aanvaring te voorkomen geweest was met den sleep mede t draaien. De Raad zal nader uitspraak doen. SOFIA, 27 Dec. (A. N. P.). De Sobranje heeft na levendige debatten in tweede lezing deelen van de „wet tot bescherming der natie" aangenomen. Goedgekeurd werden de bepalin gen betreffende het verbod om lid te zijn van internationale en geheime organisaties, bene vens de bepalingen van het Jodenstatuut. Er werden in dit statuut eenige verscherpingen aangebracht. Als Jood wordt nu niet alleen beschouwd de zoon van een Joodschen vader maar ieder, die uit een gemengd huwelijk ont sproten is. Het verbod van militairen dienst voor joden is aldus gewijzigd, dat de Joden in speciale arbeidsafdeelingen dienst moeten doen. Volgens Italiaansch voorbeeld werd ech ter een andere wijziging aangebracht, welke uitzonderingen toestaat voor Joodsche oorlogs invaliden, vroegere krijgsgevangenen, personen, die in den oorlog vrijwillig dienst hebben ge nomen en dragers van onderscheidingen wegens dapperheid. BELGRADO, 27 Dec. (A.N.P.). Het Joego-Sla- vische blad Hrvatski Dnevnik publiceert een hoofdartikel over Bulgarije, dat aan <len eenen kant de belangrijke rol van de Sovjet-Unie op den Balkan speciaal in het licht stelt en aan den anderen kant het behoud van den vrede als een van de belangrijkste politieke taken voor zich ziet. Er is geen twijfel aan, zoo merkt het genoemde blad in dit verband op, dat ook Duitschland een groot aandeel heeft aan het be houd van den vrede op den Balkan. Dit is de vrucht van dat Duitsche realisme, dat steeds bij zonder sterk tot uitdrukking is gekomen, vooral in het tijdperk van het Derde Rijk. De Fiihrer van het Duitsche Rijk, Adolf Hitler, behoort tot die volksleiders, die zich onderscheiden door een groote dynamiek, maar tevens een reëele politiek voeren. Die gezonde opvatting ten aanzien van den Balkan geeft allen aanleiding te beslissen vóór het behoud van den vrede op den Balkan. Den oorlogsopruiers, die droomen van de poli tieke heerschappij over dezen sector, was dit stel lig niet aangenaam, ook al willen zij dat tot dusver niet erkennen. Maar beide groote mo gendheden, Duitschland'en de Sovjet-Unie, heb ben door haar belangen in overeenstemming te brengen, de uitbreiding van den oorlog op aen Balkan verhinderd. Zoolang deze belangen met elkander ln overeenstemming zijn, kan de Balkan verwachten, dat de weldaden van den vrede behouden blijven. NEW-YORK, 27 Dec. De handel op de New- ïorksche effectenbeurs was vandaag bij de ope ning slechts van zeer beperkten omvang, aange zien zoowel koopers als verkoopers aanvankelijk slechts in beperkte mate in de markt waren. De openingskoersen waren echter prijshoudend. Vrij spoedig volgde evenwel een kleine opleving van den handel, waarbij de vraag toenam en hier en daar fractioneele koersverbeteringen ontston den. Later leden de meeste vooraanstaande fond sen echter kleine koersverliezen en kwam het koerspeil weer op omstreeks de lage noteeringen van den vorigen dag terecht. Slechts voor enkele fondsen bleef nog eenige vraag bestaan. Dit was o.m. het geval bij Bath Iron, New- York Shipbuilding, Electric Boats, die het tot koersstijgingen van omstreeks een half punt brachten. Verder bestond ook nog eenige belang stelling voor koperwaarden, rubberfondsen, staal- waarden, industrieelen en luchtvaartaandeelen. Ook Corn Products Refining Comp. en enkele HELSINKI, 27 Dec. (D.N.B.). Aan Eerc Yrjoe Pehkonen, tot dusver gouverneur van Oeloe, lid van de agrarische partij, is opdracht gegeven de regeering te reorganiseeren. Hij heeft zijn definitieve antwoord nog niet gege ven. Pehkonen is 58 jaar. Van 1930 tot 1931 was hij minister van Landbouw. Hij bekleedt een prominente positie in de Finsche agrari sche party. BELGRADO, 27 Dec. (D.NB.). Een nieuwe koudegolf is in het Westen van Joego-Slavie ontstaan. Vanochtend werd in de Sloveensche hoofdstad Laibach een vorst van 24 graden op- geteekend. Daarentegen is aan de kust van de Adriatische Zee de temperatuur iets gestegen. Zoo werd in Cattaro een temperatuur van 4 graden boven nul gemeten. De treinen onder vinden nog steeds vertragingen van verschei dene uren of vallen deels geheel uit. BRUSSEL, 27 Dec. (D.N.B.). Volgens be richten, die door het Roode Kruis via Spanje in België ontvangen zyn, bevindt zich een reeks Vlaamsche politieke gevangenen in Britsche gevangenissen. Zij waren op 10 Mei door de Belgische autoriteiten zonder eenigen rechts grond gearresteerd en aan de Engelschen uit geleverd. De meesten van hen worden te Brix ton, bij Londen, gevangen gehouden. Ongebruikte bonnen bleven nog geldig tot en met de tusschen geplaatste data. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onder zoek ingesteld naar de aanvaring, waarbij het m.s. „Kaap Falga" op 26 Mei 1939 in Rotterdam betrokken was. Volgens de scheepsverklaringen was dit schip 's ochtends om 9 uur met een rivierloods, doch niet met een havenloods, van de Maashaven naar Dublin vertrokken met ruim 400.000 kilo gram zand aan boord. Bij het uitvaren uit de Maashaven verscheen aan stuurboord van de „Kaap Falga" bij het havenhoofd een binnen- scheepje. Na het wisselen van seinen kwam het motorschip bij een sterken vloed met den kop in de rivier. Met halve kracht werd voorultge- stoomd, toen de opvarenden een sleep bemerkten welke stuurboordwal hield. Onmiddellijk werd order gegeven, koers te wij zigen, en aan boord van de „Kaap Falga" werd hard bakboordroer gegeven. De stroom dwong het schip echter terug. Ondanks de pogingen zoowel aan boord van het motorschip als op de sleepboot en op het gesleepte lichterschip ,,Seam 8" kon de aanvaring niet meer voorko men worden. De Dakboordsteven van de „Kaap Falga" raakte den stuurboordboeg van de ,,Seam 8", welke geladen was met ruim 2.000 ton yzer- erts. Volgens de verklaring van den kapitein van Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 20 21 t/m 5 Januari t/m 5 (12) Januari 100 gram roggebrood of ander brood of 1 rantsoen gebak Broodbonboekje BLOEM 3 t/m 26 Januari 50 gram roggebrood of ander brood of rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem Bloemkaart KOFFIE of THEE 18 t/m 31 Januari half pond koffie of 75 gram thee Algem. distributie bonboekje SUIKER 86 t/m 17 Januari X Kilogram Algem. distributie bonboekje VLEESCH 12 13 t/m 29 December t/m 5 (8) Januari 1 ons vleesch of vet of 1 rantsoen vleesehwaren Vlgeschkaart VLEESCH- WAREN 12 13 t t/m 29 December t/m 5 (8) Januari 1 rantsoen Vleeschkaart VET 22 23 t/m 3 Januari t/m 3 (10) Januari pond boter of margarine 14 pond boter of margarine of 2 ons vet Vetkaart BOTER 22 23 t/m 3 Januari t/m 3 (10) Januari V2 pond boter of margarine, Ya pond boter of margarine N of 2 ons vet Boterkaart KAAS 47—48 60—61 20 t/m 26 Januari t/m 12 Januari 1 ons VA ons Algem. distributie bonboekje EIEREN 21 34 t/m 5 Januari t/ra 5 (12) Januari 1 ei Algem. distributie- bonbpekje PETROLEUM Periode C Periode 8 t/m 19 Januari t/m 23 Februari voor verlichting 2 liter voor de keuken Zegel BRANDSTOFFEN 8, 9 en 10 15 l m 24 t/m 31 Januari t/m 31 Januari 1 eenheid 1 eenheid Brandstoffenkaart „haarden-kachels" Brandstoffenkaar* „centr. verwarm.' ZEEP 17 t/m 31 December 1 rantsoen Algem. distributie bonboekje SCHEERZEEP 116 t/m 31 December 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crême of een pot scheerzeep Scheerzeepbonnen Peulvruchten 103 t/m 12 Januari 1 pond Algem. distributie bonboekje Rjjst, rystgries, rijstemeel, rijste bloem of gruttenmeel 108 t/m'24 Januari 1 Va pond Algem. distributie bonboekje Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard- appelmeelvlokken 57 (Zie ook hieronder) t/m 21 Februari pond Algem. distributie-- bonboekje Gort of Gortmout of Grutten 57 en 44 t/m 21 Februari pond Algem. distributie bonboekje Maizena, gries- meel, sago, aard appelmeel of puddingpoeder 87 t/m 21 Februari 1 ons Algem. distributie bonboekje Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 31 t/m 21 Februari 1 ons Algem. distributie bonboekje Rantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoek). 140 gram speculaas200 gram andere koekjes; 90 gram biscuits en wafels; 75 gram beschuit: 300 gram cake; 600 gram gebakjes, 600 Brain taart; 500 gram gevuld groot korstgebak. (boterletter e.d.)400 gram gevuld klein korstgebak (amandelbroodjes e.d.); een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep: 120 gram nulshoudzeep200 gram zachte zeep; 250 gram zeep poeder; 125 gram zeepvlokken; 250 gram zelfwerkende waschmidd.; 200 gram vloeib. zeep Rantsoen vleesehwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens- rund. of kalfsvleesch en gerookle worstsoorten; 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst; 125 gram leverartike len. tongenworst en nierbrood; 150 gram bloedworst. 1 eenheid brandstoffen 1 H.L. anthraciet of teenkool; 75 K G. Industrie- of elerbriketten; 110 K.G. bruinkoolbriketten: 2 H.L. cokes: 175 K.G. fabrieksturf105 K.G. persturf (300 stuksi, 200 K.G. baggerturf (450 stuks)200 K.G. overige soorten turf. fondsen van fabrieken van spoorwegmateriaal vielen op door een vaste houding. Spoorweg fondsen daarentegen werden in het geheel niet gevraagd, daar het cijfer der wagonladingen met ruim 36.000 is gedaald tot 700.200, welke daling grooter is dan om dezen tijd van het jaar mocht worden verwacht. Hoewel tegen slot de handel levendiger werd, bleven de koersschommelingen slechts zeer klein. De beurs sloot pryshoudend. Vandaag werden 92'6 fondsen verhandeld. De noteeringen van 374 daarvan zijn gestegen, die van 284 andere gedaald. De 268 overige fondsen sloten op het zelfde koerspeil als den vorigen dag. Dec. 27 24 23 Allied Chemical 35} Air Reduction 163$ 163 161 American Can Co. 85$ 85 86$ Am. c a Foundry 29$ 28 28$ American Radiatoi 6 Am. Rolling Mills 15 15 14$ Am. Smelt Ref. 43 42 41 Am. Sugar Refining 13 Am. Tel. Tel. 166 166 165$ Am. T obacco B. 69! 69 69 Am. Waterworks 6} Anaconda Copper 26! 26$ 26 Atchison Topeke 17$ 17$ 16$ Baldwin Locomotive 18 Baltimore Ohic 3$ 3$ 3$ Bethlehem Steel 85 85 84 f Canadian Pacific 3$ 3$ 3$ Comm. Invest. Trust 35 35 34} J. I. Case Company 51 53$ 52$ Ches. Ohio 42$ 41$ 41$ Chicago Rock lsl. 11 11 10 Chrysler Motor 73$ 73 74 Consolid. Edison Co. 22$ 21 21 f Deleware r- Huds. 11 t 11 11 Detroit Edison C. 114$ Dupont de Netm 164$ 162$ 161 Eastman Kodak 133$ 131 131 General Electric 32$ 32! 32$ Genenl Foods •37 36$ 36$ General Motors 48 48$ 49 Good Year 18 1 18$ 18$ Hudson Motor 3$ 4 4 Intern. Harvester 49$ 49! Int. Merc. Marine 9$ 9$ 8} Intern. Nickel 23! 22$ 22$ International Paper 14 Intern. Tel. en Tel 2 2$ 2$ Kennecott Copper 36$ 35$ 35$ Mack Trucks lncorp. 28 3 Montgomery Ward 37 35$ 35$ National Biscuit Co. 17$ Nat. City Bank New York Central 13$ 13$ 13$ Norfolk Western 211 North. Am. Aviat 16$ 16$ 15$ Nord. Amer. n. a. 16 f 16$ 16$ Northern Pacific 5$ Packard 3 3! 3 Paramount 10$ 10$ 10$ Pennsylvania 21 21 21 i Proctor Chamble 56$ Publ. Serv. N. J. 28$ 28$ 28 Pullman Incorporat. 25$ Pure Oil Company 8 Radio Corporation 4$ 4$ 4$ Reading Company 12$ Rep. Steel 21 21 21$ Reynolds T obacco P-. 30$ 30 30} Sears Roebuck 77$ 77$ 76! Shell Union Oil 10$ 10$ 10! Socony Vacuum 8 8 Southern Pacific 7! Southern RailWay 12 Standard Brands 6$ Stand. Oil of N.-J. 33$ 33$ 33! Texas Gulf Sulphur 35! Twent. C. Fox Film 5 6 Union Carb. Carb. 68$ 68} 68| Union Oil of Calif. Union Pacific 75 74} 74 United Aircraft 42$ 41$ 41 United Corp A. 1 1 1$ United Fruit Comp. 66 U. S. Ind. Alcohol 24 23 23$ U. S. Rubber 22$ 21 f 21 U. S. Steel 69 68 68 U. S. Steel pref. 128 128$ 128$ Western Union 20 19$ 19$ Westingh. Electric 10) f 101 100$ Woolworth Building 31$ 30$ 30$ NEW YORK, 27 Dec. Slotkoersen Dec. 27 24 23 Londen 4.03 4.03$ 4.03 Parijs 2 23 2 23 2.23 Amsterdam Berlijn 40.05 40.05 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 925 9.25 9.25 Zwitserland 23.22 23 21 23.21 Weenen Stockholm 23.85 23^85 23.85 Montreal 86.375 86.50 86.50 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B. All'es Markt 23.60 23.55 23.55 Yokohama 23.45 23.45 23 45 27 Dec. 24 Dec. NEW YORK, 27 Dec 27 Dec. 24 Dec. Jan. 10.16 Mrt. 10.26 Mei 10.21 Koffie (Rio - Nieuw Mrt. 4.35.+ Mei 4 44 Juli 4 56 Sept. - Dec. - Sept. Suiker Dee. 0.72| Mrt. 0.75 Mei 0.77 Rubber 10.02 10 15 10 09 Juli 16 Oct. Dec. contract) 4.15 4.35- 4.44 4.57+ 9.99-10 9.86 9.46 47 9.34 9.44 9 31 (Santos) 0.72 0.75$ 0.79 Sept. Mrt. Mel Juli Sept Dec. Juli Sept. Dec. Mrt. 6.46 6.20 6.50 6 47+ 6.7,+ 6.54 6 82+ 6.66 6.90+ 6.78 79$ 0 81 0.84+ 0.85+ 0.88 0.89 Dec. 20.60 Jan. 20.23 20.40 Mrt. 20.08 20.20 Mel 19.90 19.98 Tin LOCO 50.10 50.10 Juli Sept. Oct. 19.74 19.59 19 53 19.90 19.75 19.69 50.10 80 80 27 Dec Tarwe Mei 85 i Juli 80 i Sept. 80 Mais Mei 61 Juli 61 Sept. 61 i -- Reuzel Jan 4 57 Mrt 5 97 27 Dec. Tarwe Dec. 731 - Mei 76 - Juli 78 Rogge Dec 45 Mei 48 Juli 49 Haver Termijn 5010 90 dagen 50 05 50 05 CHICAGO, 27 27 Dec. 24 Dec Haver 36 i 35 32 32 i Dec 24 Dec. 85 i i 80$-! 80 i Mei Juli Sept. 61 61 - 60| - Mei Juli Sept. Rogge 46| - 47 46 47$ 24 Dec. 73$ 76$ 78$ <6$ 49$ 49 oeo. 33 32} 33 Mei 605* JWJ 6 22|* WINNIPEG, 27 Dec 27 Dec. 24 Dec. Gerst - Dec. 44 441 - Mei 441 44$ - - Juli 42$ 42$ Lynzaad Dec 134 i 33 Mei 1381 1.38 Juli 139 139 Juli 31 31 ROME, 27 Dec. (Stefam). In verband met de door maarschalk Von Brauchitsch gehouden kerstrede schrijft de diplomatieke redacteur van Stefani o.a. dat de Engelsche strijdkrachten, welke tegen Italië in het veld zijn gebracht en ir- de Middellandsche Zee worden vastgehouden, van de volgende sterkte zijn: 1500 vliegtuigen, 425.000 manschappen, oorlogsschepen met een totalen inhoud van een half millioen ton. De ia Egypte, den Soedan en in Kenya geconcen treerde troepen zyn gerecruteerd in Engeland, Zuid-Afrika, Indië, Australië en Nieuw-Zeeland. Naar Egypte zyn kostbare pantserwagens gezon den van de beste kwaliteit, welke noodig waren voor de verdediging van het moederland. Deze verdeeling der krachten zal niet gewijzigd kun nen worden. Hetgeen naar Egypte gestuurd is, is onttrokken aan de verdediging van Engeland en betgeen de heldhaftige verdediging van Italië aan de grenzen van Cyrenaica vasthoudt, zal Engeland ontbreken, wanneer de rekening ver effend wordt. De besluiten ten aanzien van Egypte waren vooral genomen onder invloed van Eden, wiens politiek Engeland reeds tot andere fiasco's heeft gebracht. TEHERAN, 27 Dec. (D.NB.)Op voorstel van het ministerie van Oorlog van Iran en me instemming van den ministerraad is bij keizer lijk besluit bekend gemaakt, dat de reservisten der lichtingen 1907, 1910, 1912, 1914 en zich bij het begin van het iraneesche zonne jaar 1320 (22 Maart 1941) moeten melden, om een maand lang te oefenen. TOKIO 27 Dec. (D.N.B.). Japansche nü- rinevliegtüigen hebben Vrydagmorgen, naai Domei meldt, een Chineesche wapenfabriek het Westelijk deel der provincie Kiangsi, hevig gebombardeerd. Deze pas onlangs gebouwde mu nitiefabriek geraakte in brand. Van Zaterdag 28 December tot en met Zondag 5 Januari a.s„ wordt in de zalen van „Arti e Amicitiae", Rokin 112 te Amsterdam, een ten toonstelling gehouden van teekeningen, ingezon den voor den Nationalen Teekenwedstrijd, die was uitgeschreven door de Nederlandsche Ver- eeniging voor Teekenonderwijs, ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan. De wedstrijd waa aangekondigd voor het uit breken van den oorlog en het was dientengevolge twijfelachtig of de animo wel groot zou zijn. De deelname heeft echter alle verwachtingen over troffen. Ruim 2000 teekeningen zijn ingezonden, hetgeen wel als een bewijs mag worden be schouwd, dat de Nederlandsche jeugd, indien zy slechts een stimulans heeft, van teekenen houdt en zich door de zorgvolle tijden niet laat af schrikken. De tentoonstelling omvat werk der Lagere, M'ddelbare en Kweekscholen, der Kunstscholen en opleidingsscholen voor de tee- kenacten, alsmede der Technische Hoogeschool. Voor ieder der klassen waarvan 't werk door af- zonderlyke jury's is beoordeeld, waren speciale opgaven, hetzij illustratieve als opgaven naar de natuur opgegeven, zoodat de aanblik der ten toonstelling een groote verscheidenheid biedt. Uit alle deelen van het land is werk ingekomen en vooral de leerlingen der plattelands- en Pr0" vinciale scholen hebben zich niet onbetuigd ge laten. De zilveren medaille, die door het Ge meentebestuur van Amsterdam beschikbaar was gesteld, is als hoogste onderscheiding toegekend aan den heer Hans van Ingen te Bussum voor een illustratieve opgave .Marxttafereel", ingezon den in klasse E „Vrije Kunstscholen". De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 tot 15 uur (Zondag en Nieuwjaarsdag van 13— 16 uur). Naar wr vernemen zullen de Amsterdamsche zwemmers, die door de directie van het Albert- bad te Antwerpen waren uitgenoodlgd a-s. Zon dag deel te nemen aan de internationale wed- trijden aldaar ten bate van de Belgische Win terhulp, aan deze uitnoodiging geen gehoor kunnen geven. De termijn om de noodzakelijke maatregelen te treffen voor het verkrijgen van de benoodigde papteren bleek te kort, zoodat moest worden teruggekomen op de reeds ge dane toezegging om gehoor te geven aan de uitnoodiging van onze Zuiderburen. Koersen voor stortingen op 28 December 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken 75,36, Belga's 30.1432. Zwitsersche francs 43,56, Lires 9,87, Deensche kronen 36,40, Noorsche kronen 42,82, Zweedsche kronen 44,85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7*54, Dinar (oude schulden) 3,43, Di nar (nieuwe schulden) 4,23, Turksche ponden 1,45(4, Lewa 2,30, Pengö (oude schulden) 36,519, Pengö (nieuwe schulden) 45,89. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam! Uitgesproken 23 Dec. H. Roos, rijwielhandelaar, Voorburg, Heerenstraat 132. R.c. Mr. J. H. van Laer, curator Mr. H. de Boer, den Haag. 24 Dec. A. Andriesse koopman in stoffen en zijde, Zandvoort, Zeestraat 39. R.c. Mr. E. H. F. W. van Schaek Mathon, curator Mr. B. W. Stomps, Haarlem. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 16 Dec. Nal. H. Robers Hzn., gewoond hebbende te Rotterdam. Geëindigd door het verbindend wor den der eenige ultdeellngsiijst. Ultk. nihil aan cone, crediteuren. H. Blom, koopman in manufacturen, Leeuwarden, Idem. Uitk. nihil aan conc. credi teuren. 17 Dec. Bouwe Kuipers, winkelier te Birdaard, voorheen te Wanswerd a. d. Streek. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. J. E. Hoekstra, koopman in zuivelproducten', Leeuwarden. Idem. Uitk. 15,7129 pet. T. Blom, koopman in manufacturen, Leeuwar den. Idem. Uitk. 0,623 pet. inierhulp Nederland, Voor hei volk, door hei volk. Geen gunsi maar eereplichi. Volbreng de eereplichi van hei volk, door hei volk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2