Uitgestelde betalingen bij onteigeningen BODEMVERZORGING IN BRABANT Vervoerprijzen aan banden woestijnhavik IN- EN UITVOER VAN BETAALMIDDELEN Nieuwe indeeling van kantons RECHTSPLEGING IN BURGERLIJKE ZAKEN SCHORE OPGEHEVEN ZATERDAG 28 DECEMBER 1940 Kerkelijk leven PETER KALLENBACH t In den mist doodgereden Opdrijving van hypotheek renten verboden DE EL OFFICIEEL VERDRONGEN Het niet-aangenomen voorstel van burgemeester Jansen Inschrijvingen in het Grootboek voor den Wederopbouw De door ALBERT M. TREYNOR Wijziging der deviezenbepalingen Deviezenverkeer voor grensbewoners Slechts toegelaten is de prijshoogte van het tijdvak van 3 tot en met 9 Mei j.l. Regeling in Verordeningenblad afgekondigd In sommige geschillen over privaat rechtelijke aanspraken beslist de Rijkscommissaris WIJZIGING ZIEKTEWET Behalve pluimvee ook ander ge vogelte en wild crisisproducten Staatsraad jhr. Van Bronjchorst Sandberg overleden Pater A. La Rose O. F. M. f Als musicus genoot hij bekendheid in binnen- en buitenland AFSCHEID A. VERMOLEN Hij verlaat St. Louis te Ouden bosch 88-jarige man het slachtoffer UIT DE STAATSCOURANT Belastingen Staatsloterij Werking van de Crisishypotheek- aflossingswet verlengd In gedeelten gevoegd bij de gemeenten Kapelle en Kruiningen In de nieuwe IJkwet komen el, voet, pond, lood etc. niet meer voor Verschenen is gelijk in een deel der vorige oplage reeds gemeld een besluit van de secretarissen-generaal van Justitie, van Waterstaat en van Finanliën tot re geling van de uitgestelde betalingen bij ont eigeningen als bedoeld in artikel 7 van het besluit tot regeling van de onteigening in gevolge artikel 5 van het besluit weder opbouw. In artikel 2 van dit besluit wordt gezecc. dat indien de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw bepaalt, dat de betaling van de vergoeding wordt uitgesteld, het bedrag dier vergoeding aanvankelijk in het grootboek voor den wederopbouw wordt ingeschreven. Deze inschrijvingen worden gesteld ten nar»; van hen, die op het tijdstip der onteigening bij het kadaster als eigenaren bekendi stonden en dragen een rente van vier procent, te rekener. van den eersten dag van de maand, volgende op die waarop de onteigening heeft plaats ge had, welke rente betaalbaar is in halfjaarlijk- sche termijnen. In afwijking hiervan kan de algemeen ge machtigde bepalen dat de inschrijvingen een rente dragen, hetzij voor het geheele bedrag, hetzij voor een gedeelte daarvan, te rekenen van den eersten .dag der maand, volgende op die van de verwoesting. De algemeen gemachtigde kan zulks bepalen voor bepaalde gebieden of van geval tot geval doch alleen bij onteigening van onroerend goed waarop geheel of gedeelte lijk verwoeste opstallen staan of hebben ge staan. De over de inschrijvingen verschuldigde rente 34 (Nadruk verboden) Imbarak en Jad en de rest van mijn mannen hebben terwille van mij den dood onder de oogen gezien," zei hij nadenkend. „Zoo staan de zaken. Badolet zal nooit te weten komen, op welke manier ze zich met zijn zaken hebben bemoeid, als jij het hem niet vertelt. Ik ben een voudig aan de anderen verplicht om jou en de meharists gescheiden te houden zoolang als dat mogelijk is." „Waarom heb je mij niet gedood in plaats van den kameel?" vroeg ze korzelig. „Het zou veili ger geweest zijn en het zou ook meer in overeen stemming geweest zijn met de verhalen, die er over je in omloop zijn." „O, ik weet niet, ik moest haastig een beslis sing nemen." Onverschillig kwamen de woor den eruit, alsof ze over 't een of andere toeval lige onderwerp praatten. ,,Ik geloof, dat ik toen tot het inzicht ben gekomen, dat jouw leven meer waarde voor me had dan dat van een ka meel. Maar werkelijk, het spijt me toch. Want een kameel is meer waard dan heel wat men- schen, die ik ken." 2e viel hem in de rede, komt ten laste van dengene te wiens name ont eigend is. Het Rijk stelt zich aansprakelijk voor de betaling, voor de vergoeding en voor de renten. Bij de inschrijvingen wordt melding gemaakt van de hypotheken en andere zakelijke rechten, welke op het tijdstip van de onteigening op het onteigende goed rusten. De inschrijvingen kun nen noch worden vervreemd, noch worden ver pand behoudens met toestemming van den al gemeen gemachtigde. Deze toestemming wordt niet verleend, indien de rechten der zakelijke gerechtigden op de vergoeding niet voldoende gewaarborgd zijn. De houders van hypotheken kunnen geen ver haal op de hoofdsom der inschrijvingen uit oefenen behoudens al weer met toestemming van den algemeen gemachtigde. Wel zullen zij op de renten over de inschrijvingen verhaal oefenen. Noch op de inschrijvingen, noch op de renten kan beslag worden gelegd en de in schrijvingen blijven bulten het faillissement van den rechthebbende. Hij, die ten onrechte niet in het Grootboek is ingeschreven of van wiens recht ten onrechte geen melding is gemaakt, kan mits aan de onteigening op den voet van artikel 8 van het onteigeningsbesluit bekendheid is gegeven te dier zake geenerlei aanspraak doen gelden, zoo hij niet voor de betaalbaarstelling van de ver goeding of van de renten schriftelijk aan de directie van het Grootboek om verbetering of aanvulling heeft verzocht. De betaling der vergoeding, hetzij in geld, hetzij in onroerend goed, geschiedt op den voet van het bepaalde in het meer genoemde ont eigeningsbesluit, zoodra de algemeen gemach tigde van oordeel is, dat het belang van den wederoupbouw een verder uitstel niet meer vor dert. In geen geval kan de betaling langer dan vijf jaar na de onteigening worden uitgesteld. „Dat ben ik volkomen met je eens," zei ze sarcastisch. „Nu, ik stelde me voor, dat je als het ware een troefkaart in mijn handen bent jij net zoo goed als de kaimakan. We hebben jullie nu allebei in handen. Als wij nu in de klem zitten, kunnen wij tenminste met Badolet onderhande len. Jij en je oom hebben handelswaarde voor ons als we straks misschien om ons leven zullen moeten vechten." Hij keek haar belangstellend aan. „Je voelt je niet erg lekker, hè?" „Nee, ik ben niet heelemaal in orde. Wat is er met me gebeurd?" „Je hebt je sleutelbeen gebroken. Verder kon ik niets ontdekken. Ik heb je zoo goed en zoo kwaad als het ging verbonden." „Je hebt me dus in het leven gehouden, om dat ik je nog wel eens te pas kon komen." „Juist." „Dank je wel hoor, erg vriendelijk van je!" „Tot je dienst." HU gaf haar water en een paar dadels voor ontbüt. Dorstig dronk zU terwUl hU den zwaren waterzak aan haar lippen hield. Maar ze kon niet eten. Het was 't uur van den dag, waarop zelfs mannen, die door het leven in de woestijn gehard zijn, de schaduw van hun 'tenten opzoe ken en hun gelaat voor de brandende zon ver bergen. Het was een middag, dien ze zich beiden nog lang zouden herinneren. Littlejohn leed vreese- lijke pijnen op den rug van den schommelenden kameel. Haar gebroken sleutelbeen stak en het verband knelde. Darwin trachtte zoo goed moge- lyk als stootkussen te dienen. Maar het was hem, den aangepakt, waar ernstige verwaarloozing of kwade trouw wordt aangetroffen. De goede thans in gebruik zünde instrumen ten zullen den tUd krügen, een natuurlijken dood te sterven. Onder de controle volgens de nieuwe wet vallen niet de taximeters en de watermeters. Ook geeft de nieuwe wet voorschriften ten aanzien van de aanduiding van maat en gewicht. De begrippen meter, kilogram, liter enz. zullen in het vervolg alleen toegestaan zijn. Aan oude benamingen als el, voet, pond, ons, lood etc. is de wettelijke sanctie ont nomen, zij zullen slechts een historische waarde behouden, doch uit het spraakge bruik zullen zü wel nooit verdwenen. BlUkens het 27 December verschenen Veror deningenblad no. 42 zyn eenige wijzigingen ge bracht in het Deviezenbesluit IV. 0.m. is thans bepaald: Het Deviezeninstituut kan bepalen, dat voor den uitvoer van bepaalde betaalmiddelen en geldswaardige papieren geen maxima gelden. Het is aan niet-ingezetenen, die het bezette Nederlandsche gebied binnenkomen, verboden, betaalmiddelen en geldswaardige papieren in te voeren tot hoogere bedragen dan de door het Deviezeninstituut te bepalen maxima. Deze maxima worden in de Nederlandsche Staatscou rant bekend -gemaakt. Het Deviezeninstituut kan bepalen, dat voor den invoer van bepaalde betaalmiddelen en geldswaardige papieren geen maxima gelden. Voorts zijn bij besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van Financiën, van Handel, NU verheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij eenige wijzigingen ge bracht in het Deviezenbesluit III. Het volgende is qu o.m. bepaald: Het is aan grensbewoners zonder vergunning van het Deviezeninstituut geoorloofd, binnen- landsche betaalmiddelen uit te voeren tot ten hoogste vyf en zeventig gulden per dag, ten hoogste echter zevenhonderd vUftig gulden per maand. De uitvoer van Duitsche in Reichsmark of Rentemark uitgedrukte betaalmidelen is zonder maximum toegestaan. Het is aan grensbewoners verboden, betaal middelen in te voeren, met uitzondering van een bedrag tot vijf en zeventig gulden of eenhon derd Reichsmark per dag. De totaalsom der al dus ingevoerde bedragen mag evenwel zeven- honderdvUftig gulden of een duizend Reichs mark per maand niet te boven gaan. Het Devie zeninstituut kan in bijzondere gevallen deze be dragen verhodgen. Het is aan binnenlandsche grensbewoners, die in het bezit zyn van een vergunning ran den inspecteur der invoerrechten en accijnzen, ge oorloofd, zonder overlegging van de in artikel 22 der Deviezenverordening 1940 bedoelde documen ten in het bezette Nederlandsche gebied voortge brachte roerende goederen tot een verkoopwaar de van ten hoogste vyf en zeventig gulden per marktdag uit te voeren en terug te voeren. of hij niet een vrouw maar een ketel kokend water in zijn armen hield, want de ondragelijke hitte was bUna niet meer om uit te houden. Hij wond zijn hoofddoek af en hield slechts een kleine lap voor zich zelf. Het andere ge deelte maakte hij nat met water, dat ze later misschien nog wel eens hard noodig zouden kun nen hebben en wond het om haar hoofd. ZU zeiden geen woord verder tegen elkaar dien dag. Zij reden steeds door, samen in hetzelfde zadel. Zij werden verstijfd en zij kregen kramp. Bij iederen ademtocht groeide hun wederzijdsche afkeer. 's Avonds was er opnieuw een luchtspiegeling, maar zU zagen niets als naakte zandduinen. Doch dat wilde niet zeggen, dat men de achter volging had opgegeven. Het was heel goed moge lijk dat de meharists op dat oogenblik achter 'n schaduwrijke gherd verborgen waren, waar de zonnestralen, die hun beeld aan den hemel moesten weerkaatsen, hen niet konden bereiken. Als zij het lijk van Littlejohn's kameel vonden en Deghreymas herkenden, zouden zy de achter volging voortzetten, totdat him eigen kameelen er dood bU neervielen, dat wist Darwin zeker. Toch waagde hij het, om een tijd stil te hou den in de koelte van den vroegen nacht. Zelfs als de meharists zoo snel zij konden zijn spoor volgden dan zouden ze toch ook zoo nu en dan een oogenblik rust moeten houden. En dit was het uur, dat altijd in de woestijn gebruikt werd om een oogenblikje uit te rusten. Darwin en Littlejohn stegen af om een oogenblik hun beenen te strekken. Toen aten zy beiden een Blijkens besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Waterstaat en van Handel, Nyverheid en Scheepvaart is o.m. be paald: De hoogst toelaatbare vervoerprijs is die, welke door den vervoerder, verhuurder of derde in het tijdvak van 3 tot en met 9 Mei 1940 voor een soortgelijke vervoerovereen- komst of verhuur is bedongen of ontvangen. Heeft de vervoerde, verhuurder of derde geen vervoerprUs, als in het vorige lid bedoeld, bedongen of ontvangen, dan geldt als hoogst toelaatbare vervoerprUs die, welke in het tUdvak van 3 tot en met 9 Mei 1940 voor een soortge lijke vervoerovereenkomst of verhuur gebruike lijk was. Overigens geldt als hoogst toelaatbare ver voerprijs de prijs, welke voor een soortgelijke vervoerovereenkomst of verhuur in 't jaar, ein digende op 9 Mei 1940, laatstelijk gebruikelyk is geweest. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart kan ten aanzien van vervoer over zee, hetzij voor een be paald vervoer, hetzy in het algemeen, van de voorschriften van dit besluit ontheffing verlee- nen of doen verleenen of een anderen prys bin dend vaststellen of doen vaststellen. De secretaris-generaal van 't departement van Waterstaat heeft dezelfde bevoegdheid ten aan zien van alle ander vervoer. In Verordeningenblad no. 42 is opgenomen het volgende besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Justitie betref fende wUziging van de rechterlijke indeeling: Limburg: De gemeenten van de kantons Ny- megen en Boxmeer, gelegen in de provincie Limburg gaan over naar het kanton Venlo. Noord-Brabant; Het kanton Helmond gaat over naar het arrondissement 's-Hertogenbosch. De gemeenten van het kanton Roermond, gelegen fn de provincie Noord-Brabant, gaan over naar het kanton Eindhoven. De gemeenten van het kanton Gorinchem, ge legen in de provincie Noord-Brabant, gaan over naar het kanton 's-Hertogenbosch. Gelderland: De gemeenten van de kantons Utrecht, Gorinchem en 's-Hertogenbosch, ge- initiatief resultaat gehad, want het ligt voor de hand, dat de commissie voor de Waterschap pen de wenschen, die by de schriftelijke behan deling tot uiting zijn gekomen, zal behartigen en zeer groote zorg zal hebben voor den bodem van ons gewest. paar dadels en reden weer door in den maanver- lichten nacht. Littlejohn dommelde af en toe in en leunde dan zwaar tegen haar metgezel aan. Dan weer ging ze een langen tUd eenigszins overeind zit ten en staarde doefgeestig naar de zandduinen, die ze voorbijtrokken. Ook Darwin sliep zoo nu en dan even, maar meestal was hij wakker en zag met halfgesloten oogen naar het eentonige landschap, dat even vaag en stil was als de landstreken, die wij in onze droomen doorrezen. Plotseling brak eindelijk de nieuwe dag aan. Hel en verblindend scheen de brandende zon weer op de eindelooze, glinsterende zandvlakte. Er was nergens ook maar de geringste planten groei te bespeuren en geen enkele wolk dreef langs de strakblauwe lucht Op dien morgen liet de luchtspiegeling niet 't flauwste spoor van de mannen zien, die vanuit de bergen van El-Go- many de achtervolging hadden ingezet. Darwin begon de hoop te koesteren, dat hy aan zijn vervolgers omtkomen was. In twee nachten en een dag hadden hy en het meisje het traject afgelegd, waar ze in tegenovergestel de richting drie dagen voor noodig hadden ge had, toen ze met de zich moeilijker bewegende harka reisden. Hij reed in zuid-westelijke rich ting door. Als hij zich niet vergiste, dan lag daarginds, op een afstand van nog geen tien uur rUden, de stad Indergoul achter den hori zon. Ten westen van de citadel in de woestijn was een rotsachtige streek. Hij wist van hooren zeggen, dat er in die richting veel drinkbronnen gevonden werden. Hij was van plan om op een myl of twaalf afstand van Indergoul naar die legen in de provincie Gelderland, gaan over naar het kanton Tiel. De gemeenten Hoevelaken en Otterloo gaan over naar het kanton Harderwijk. De overige gemeenten van de kantons Amers foort en Zwolle, gelegen in de provincie Gel derland, gaan over naar het kanton Apeldoorn. Het kanton Harderwijk gaat over naar het arrondissement Zutphen. Overijsel. Het kanton Deventer gaat over naar het arrondissement Zwolle. Zeeland. De vemeenten van'het kanton Ber gen op Zoom, gelegen in de provincie Zeeland, gaan over naar het kanton Zierikzee. Zuid-Holland. De gemeenten van het kanton Utrecht, gelegen In de provincie Zuid-Holland ten Zuiden van de Lek, gaan over naar het kanton Gorichem. De overige gemeenten van het kanton Utrecht, gelegen in de provincie Zuid-Holland, gaan over naar het kanton Gouda. De gemeenten van het kanton Haarlem, ge legen in de provincie Zuid-Holland, gaan over naar het kanton Leiden. Utrecht. De gemeenten van het kanton Wa peningen, gelegen in de provincie Utrecht, gaan over naar het kanton Amersfoort. De gemeenten van het kanton Gouda, gele gen in de provincie Utrecht, gaan over naar het kanton Utrecht. Drenthe. De gemeenten van het kanton Gro ningen gelegen In de provincie Drenthe, gaan over naar het kanton Assen. Het besluit bevat voorts een aantal overgangs bepalingen ten aanzien van advocaten, deur waarders en notarissen. Verschenen is de eerste verordening van den rykscommissaris, houdende maatregelen op het gebied der rechtspleging in burgerlijke zaken. Artikel 1 daarvan luidt: Ten aanzien van geschillen over privaatrech- telUke aanspraken, welke in onmiddellijk ver band met voorschriften van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied of van de door dezen aangewezen instanties door de daardoor getroffenen of door hun rechts opvolgers worden geldend gemaakt, beslist met uitsluiting van den burgerlijken rechter de rijkscommissaris of de door dezen aangewezen instantie. Artikel 2: Privaatrechtelijke aanspraken, welke middel- lUk of onmiddellijk uit oorlogsgebeurtenissen voortspruiten, kunnen tot nader order tegen Duitsche staatsburgers, die hun woon- of ver blijfplaats in het groot-Duitsche rijk hebben, of tegen rechtspersonen of vereenigingen van personen, inrichtingen, stichtingen of andere doelvermogens, welke hun zetel in het groot- Duitsche rijk hebben of althans aldaar hun be drijf uitoefenen, niet voor den Nederlandschen rechter geldend gemaakt worden. Verder is bepaald, dat reeds aanhangige rechtsgedingen ingevolge art. 1 gestaakt, die in gevolge art. 2 geschorst worden. Maatregelen tot bewaring van rechten wor den opgeheven. Blykens het 27 December verschenen Veror deningenblad no. 42 zijn enkele wijzigingen ge bracht in de Ziektewet met de bedoeling, de uit voering dezer wet aan te passen bij de Kinder bijslagwet By besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij zyn „pluimvee en ander voor menschelijke con sumptie geschikt gevogelte, en tevens wild" aan gewezen als crisisproduct in den zin der Land- bouwcrisiswet. Tot dusver werd in dit verband alleen pluimvee genoemd. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 66 jaar overleden het lid van den Raad van State jhr. ter. L. van Bronkhorst Sandberg. De teraardebestelling van het stoffeiyk over schot zal Maandag te 1 uur op de begraafplaats Heidehof te Uchelen geschieden. Jhr. Van Bronkhorst Sandberg was geboren te Apeldoorn 16 April 1874. HU bezocht te 's-Gravenhage het gymnasium en studeerde aan de universiteit te Utrecht, waar hij promoveer de tot doctor in de rechtswetenschappen. Zijn ambtelijke loopbaan begon hy aan de provin ciale griffie van Zeeland, waar hy o.m. den rang van hoofdcommies bekleedde. Daarna werd hU benoemd tot referendaris bU den Raad van State. In 1917 deed hij zyn intrede als lid van dit hooge college. Vele jaren was de thans ontslapene curator der Utrechtsche universiteit en sinds 1933 be kleedde hy ook deze functie ten aanzien van de indologische faculteit aldaar. Winierhulp Nederland: één voor allen, allen één. rotsachtige streek toe te rijden. Indien hij daar eenmaal was, zou het, als hU dan nog werd ach tervolgd, in elk opzicht gemakkelijk zijn om aan de meharists te ontkomen. Littlejohn deed vreemd dien morgen. Ze was buitengewoon onrustig. Ze was prikkelbaar en zenuwachtig en draaide in het zadel heen en weer. Toen zU tegen twaalf uur een oogenblik stilhielden, wilde ze niet gaan zitten, maar bleef rusteloos heen en weer loopen in het brandende zand, om zich te oefenen, zooals ze verklaarde. En toen het tyd was om verder te gaan. had zij Darwin's hulp noodig, om in- het zadel te klimmen. Toen hij haar optilde, merkte hij, dat ze huiverde en dat haar handen koud als ijs waren. „Hoe voel je je?" vroeg hij onrustig. Zij barstte in lachen uit. Het klonk als het lachen van een waaanzinnige. „Ik heb me nog nooit zoo goed gevoeld. Hoe kan het ook anders? Ik maak zóó'n prettig uit stapje...." Plotseling legde ze haar armen om zijn hals. legde haar hoofd tegen zUn schouder en begon wild te hullen. Hij had een blik opgevangen uit haar groote. brandende oogen en hij begreep, dat ze op dit oogenblik zichzelf niet heelemaal in bedwang had. Zij trilde over haar heele lichaam, toen hij trachtte haar te kalmeeren en toen rukte zU zich plotseling /los. „Ik weet niet, wat er met me aan de hand is," zei ze klappertandend. „Ikik heb het zoo koud Het was een vreeseiyke, verschroeiUd heete In het Mniderbroederskloosters te Maastricht is Woensdag de weleerw. Pater fr. Accursius La Rose O.F.M. overleden in den ouderdom van 74 jaar, in het 57e jaar van zyn religieus leven en in het 51e jaar van zyn H. Priesterschap. Te 's-Hertogenbosch is in den ouderdom van 71 jaar overleden de bekende musicus Peter Kallenbach, directeur van 's-Hertogenbosch' Mannenkoor en van Eindhovens Mannenkoor, organist van de kathedrale basiliek van Sint Jan en directeur van het zangkoor dezer basi liek. Peter Kallenbach was op 30 Decembe" 1869 te Honeff aan den Ryn geboren. Hij studeerde te Keulen aan het conservatorium en aan de kerk- muziekschool te Aken. In 1886 kwam hy naar Nederland als leeraar in de muziek aan het col lege der paters Jezuïeten te Katwyk. In 1896 werd hy benoemd tot organist-directeur van het kerkkoor der kathedrale basiliek van Sint Jan te 's-Hertogenbosch. Hy vestigde zich in Den Bosch, waar hij een groote activiteit en be kwaamheid toonde, hetgeen leidde tot zyn be noeming tot directeur van 's-Hertogenbosch' Mannenkoor en Eindhovens Mannenkoor, die beide onder zyn leiding zoowel in binnen- als buitenland vele lauweren oogstten. Hij was voorts directeur der gemeentelyke muziekschool, lid van de examencommissie der Nederlandsche en der R.K. organisaties van de interdiocesane censorencommissie ter keuring van de kerkmuziek, en had regelmatig zitting in de jury bij zang- en muziekwedstrijden. Van zyn hand verschenen vele composities, welke thans nog bij tal van koren en ensembles een onder deel van het repertoire uitmaken. Bij zijn zeventigsten verjaardag werd Kallen bach door muzikaal Den Bosch hartelijk gehul digd, bij welke gelegenheid burgemeester Van Lanschot hem de zilveren eere-medaille der stad aanbood. Men schrijft ons: Zondag 5 Januari zal de heer A. Vermolen, wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd, afscheid nemen van de school, waaraan hij meer dan 10 jaar zijn beste krach ten heeft gewyd. De tijdsomstandigheden verhinderen een luisterrijke bijeenkomst van zijn vele oud-leer lingen en vrienden. Toch zullen zij, terwyl zij zich zyn met-humor-gekruide lessen, zyn werk lust, zijn ernstige plichtsopvatting, zijn pretti ge collegialiteit herinneren, zéker gaarne hun attentie en dankbaarheid bewyzen. Wij wenschen den populairen oud-leeraar nog vele gelukkige jaren, niet van rust dat zou dezen rustelooee niet aanlokken maar van arbeid voor de vele goede werken, die hem ter harte gaan. Donderdag werd een 88-jarige inwoner van Malden dood langs den weg gevonden. In den mist is hy te dicht by de tramrails gekomen en toen een tramtrein passeerde, gegrepen en gedood. Met 1 Januari 1941 zUn benoemd: tot ont vanger der directe belastingen, registratie en domeinen te Nykerk K. W. H. Elhorst, ontvanger der registratie en domeinen aldaar; tot ontvan ger der directe belastingen, registratie en do meinen te Grave H. F. Stevens, ontvanger der registratie en domeinen aldaai. De verplaatsing naar de inspectie der regis tratie te Groningen van den inspecteur der di recte belastingen, invoerrechten en accynzen K. Noorman, toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der directe belastingen te Groningen, le afdeeling, is ingetrokken. De inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accynzen M. Schotema, toegevoegd aan het -.oefd van de inspectie der directe belastingen te Gronin gen, 2e afdeeling, is toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der registratie aldaar. De inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen J. Rietveld de Hondt, toe gevoegd aan het hoofd van de inspectie der di recte belastingen te Amsterdam, is toegevoegd aan den directeur der directe belastingen, in voerrechten en accynzen aldaar en de inspec teur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen W. de Vries, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, is verplaatst naar Rotterdam en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen aldaar Met ingang van de 486e Staatslotery zyn ver plaatst de collectrices der Staatslotery mej. A. W. M. Schreuder van Delft naar 's-Gravenhage en mej. Th. M. C. Melchers van Haarlem naar Delft. avond. Het scheen wel, of de hitte elk spoortje van vocht uit de huid weg had getrokken. Het meisje zweette. Haar dikke zwarte haar was dof en voelde klam aan. „Je zult wel gauw weer beter worden," zei hij. Maar terwyl ze nog steeds maar voortdraaf- den keek hij haar met toenemenden angst aan. Na een tydje rilde zU niet meer. maar ze haalde onrustig adem. Plotseling keerde zij zich om en staarde Dar win aan. „Oedipus Aba is geen goede kerel," zei ze in het Arabisch, „daarom houd ik niet van hem." „Wat?" vroeg Darwin. „Weyley" mompelde ze. „Wee my! Wat heeft het voor zin, een islamiet te zijn. wanneer men niet kan zwerven?" Er straalde een koortsachtige gloed uit haar aardige oogen, die een vreemde afwezige uit drukking hadden. Darwin begreep, dat ze alle gevoel voor tijd of plaats verloren had en dat ze er niet het flauwste begrip van had, wat ze zei. „Tamtet iet takaras meeden karadh," riep ze op zangerigen toon. En terwyl haar metgezel vol verbazing luisterde, zong ze een vreemd lied je in het dialect der Touaregs. Het was een grap pig versje, maar Darwin amuseerde zich niet. zyn hand raakte voorzichtig haar voorhoofd aan. Haar huid was droog en gloeierig en wild klopte het bloed in haar aderen. Gebroken sta melde ze in wel een half dozUn verschillende 'dialecten. Ze was door de koorts overmeesterd. (Wordt vervolgd) Verordeningenblad no. 42 bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departe menten van Justitie "én van Financiën ter voorkoming van opdryven van hypotheekrenten en over verlenging van den geldigheidsduur van de Crisishypotheekaflossingswet 1936. Artikel 1. (1) Leeningen, tt>t waarborg waarvan een hypotheek is verstrekt, kunnen van het in werking treden van dit besluit af geen hoogere rente dragen dan: 1) die op 9 Mei 1940 voor de leening vol gens overeenkomst was vastgesteld, indien de leening op dien dag reeds was afgesloten en tot waarborg daarvan een hypotheek was verstrekt. 2) die op 9 Mei 1940 voor soortgelijke lee ningen algemeen geldend was, in de ove- ïige gevallen. (2) De secretaris-generaal van het departe ment van Financiën is bevoegd, voor de toe passing van lid 1, onder 2, vast te stellen, welke rentepercentages op 9 Mei 1940 algemeen gel dend waren. Deze worden in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. (3) De secretaris-generaal van het departe ment van Financiën is bevoegd, zoowel in het algemeen als voor een bepaald geval uitzon deringen op het bepaalde in lid 1 toe te staan. (1) Voor zoover in overeenkomsten per centages zyn of worden bedongen, welke thans ten 'gevolge van het bepaalde in ar tikel 1 niet meer rechtsgeldig kunnen wor den bedongen, komen daarvoor de volgens artikel 1 geoorloofde maximum-percenta ges in de plaats. (2) Rente, welke over den tijd tot en met 31 Maart 1941 vóór het in werking treden van dit besluit is betaald, kan niet terug gevorderd worden met de motiveering, dat zy volgens lid 1 niet verschuldigd was. Artikel 3. Ten aanzien van het vorderen en aannemen van bedragen, waarvan betaling ten gevolge van het bepaalde in artikel 1 niet meer rechtsgeldig bedongen kan worden, vindt arti kel 12, eerste lid, onder a, tweede en derde lid, alsmede de artikelen 15 tot en met 19 vpm de Prijsopdrijvings_ en Hamsterwet 1939 overeen komstige toepassing. Artikel 4. (1) De Crisis-hypotheekaflossingswet 1936 blijft ook na 31 December 1940 van kracht en vindt ook op de tusschen 8 Februari 1936 en 10 Mei 1940 afgesloten overeenkomsten toe passing. (2) Heeft ten gevolge van een tusschen 8 Fe bruari 1936 en 10 Mei 1940 afgesloten Over eenkomst de gerechtelijke of onderhandsche executoriale verkoop reeds vóór den dag van het in werking treden van dit besluit een aan vang genomen, dan kan de schuldenaar uiter- lyk binnen veertien dagen na het in werking treden van dit besluit een verzoek op den voet van artikel 1 van de Crisishypotheekaflossings wet 1936 indienen, indien de executoriale ver koop nog niet is geëindigd. De Nederlandsche Staatscourant van Vrijdag avond bevat een beschikking van den secreta ris-generaal van het departement van Binnen landsche Zaken, waarbij met ingang van 1 Ja nuari 1941 de gemeente Schore (Zeeland) wordt opgeheven. Het westelyk van het kanaal door Zuid-Beveland gelegen gedeelte aezer gemeente wordt gevoegd by de gemeente Kapelle, het oostelijk van dat kanaal gelegen .gedeelte bij de gemeente Kruiningen. Zoo spoedig mogelijk na ingang dezer grens wijziging wordt de zittende raad der gemeente Kapelle vervangen door een nieuwen raad, waarvan deel uitmaken negen leden van den zittenden raad der gemeente Kapellb en twee leden van den zittenden raad der gemeente Schore. Aan den burgemeester-secretaris, den ont vanger en andere ambtenaren in vasten dienst der gemeente Schore wordt te rekenen van 1 Januari 1941 ontslag verleend; zij zullen met ingang van dien datum wachtgeld ontvangen. Aan de ykkantoren in ons land heerscht sedert eenige maanden groote drukte in verband met het feit, dat op 1 Januari a.s. de nieuwe IJkwet, in 1937 tot stand geko men, in werking zal treden. Een verslaggever van het A.NH. heeft naar aanleiding hierven een onderhoud gehad met den directeur van den ijkkring Amsterdam, den heer J. R. van Beek, die hem uitvoerig inlichtte over de nieuwe wettelyke bepalingen en voor schriften. In den vervolge zullen niet alleen maten, gewichten en gasmeters, doch ook weeg- en meettoestellen onder de eerlyke en objec tieve controle van het ryksykwezen vallen. De uitbreiding omvat vooral de snelwegers, benzinepompen en verschillende lengtemaat instrumenten. Men begrijpt welk een drukte dit op de on derscheiden ykkantoren teweeg brengt, omdat tal van deze instrumenten, welke in den handel gebracht worden, nu een keuring moeten on dergaan. Het ontstaan van de nieuwe wet vindt zijn oorzaak in het feit, dat de bestaande IJkwet uit 1869 dateert en niet meer voldoet aan de eischen, welke thans gesteld moeten worden. De keuring zal worden onderverdeeld in een individueele keuring en een keuring naar model en naast de reeds bestaande controle den tweejaarlykschen heryk zal toezicht worden uitgeoefend op de in gebruik zijnde werktuigen. Dit toezicht zal steeds ter plaatse geschieden. Inmiddels behoeft men zich niet bevreesd te maken voor een overdreven ambtelijke inmen ging. De controle zal soepel zijn en er zal een ruim gebruik worden gemaakt van de over gangsbepaling, Slechts daar zal krachtig wor- (Van onzen Brabantschen redacteur) Het voorstel, dat de heer P. J. Jansen, burgemeester van Hoeven en Standdaarbui- ten, had ingediend by de Provinciale Sta ten en dat tot strekking had het instellen van een bodemverzorgingscommissie, is zooals men bereids heeft kunnen lezen door deze Staten verworpen. Voor wie de heerschende stemming in de Statenvergade ring kon aanvoelen, kwam deze verwerping niet onverwacht. Het verwerpen van het voorstel echter zal niet beteekenen, dat er in Brabant ten aanzien van de bodemver zorging niets zal geschieden Eerder het tegendeel zal waar zyn, want al heeft burgemeester Jansen dan formeel geen succes gehad, zijn initiatief is toch de aanlei ding geweest, dat een groot aantal leden van de Provinciale Staten hun wenschen ten aan zien van dit onderwerp bekend hebben gemaakt en dat, zoowel bij de schriftelijke behandeling, als by de mondelinge bespreking gebleken is, dat meerdere leden niet onverdeeld tevreden zijn over het werk van Gedeputeerde Staten. Bij de schriftelijke behandeling is tot uiting ge komen, dat verschillende leden ook een betere bodemverzorging weilschen, doch dat zij het niet noodig achten hiervoor een speciale com missie in te stellen. Nu de reeds bestaande com missie voor de Waterschappen het recht tot het nemen van initiatief heeft gekregen, zullen de leden meer invloed kunnen uitoefenen, al heeft een van de meest deskundigen op dit ge bied dan zijn teleurstelling erover uitgesproken, dat de toezeggingen nopens deze commissie wel wat vaag waren. Al is het voorstel van den heer Jansen dan niet aangenomen, toch heeft zijn Het Dagblad van Noord-Brabant sugge reert, dat deze zaak hiermede niet van de baan is. „De belangstelling van verschillen de instanties in den lande is door het we kenlange debat in de pers en de radio rond om dit voorstel gewekt en het valt niet te verwachten, dat zij dit zonder meer laten begraven", aldus genoemd blad. In hetzelf de stuk zegt het blad nog een en ander over de behandeling van het voorstel in de Sta tenvergadering. „Waarover wij echter na de verwerping van dit voorstel het nog even willen hebben, dat is over het ongewoon verschijnsel, dat de voorzit ter der Staten vry persoonlyke aanvallen op den voorsteller heeft gericht. In de voorlaatste zitting heeft de voorzitter het oirbaar geacht te zeggen, dat „men" reeds sprak „van den gekken burgemeester van Hoe ven". In de zitting van Vrydag heeft hy zyn me thode van bestrijding aangevuld met een reeks onaangenaamheden voor den persoon des heeren Jansen. Voor zoover wy, tot ons genoegen, uit de ver slagen van de zitting der Prov. Staten hebben kunnen opmaken, heeft de heer Jansen zich niet er toe laten verleiden op eenzelfde wyze van antwoord te dienen. Het gaat tenslotte om te belangryke vraagstukken, dan dat de aan dacht op bijkomstigheden zou mogen afgeleid worden. Wy willen gaarne aanvaarden, dat de formu leering van de voorstellen des heeren Jansen minder agressief en evenwichtiger had dienen te zyn, dat mag aan de zaak waarom 't gaat niet alle waarde ontnemen. Het verdient op zichzelf immers waardeering, dat een burge meester zijn taak niet alleen eng beperkt tot zyn burgemeesterlyk ambt opvat, maar daar naast tyd, gelegenheid en ambitie vindt om nog op velerlei ander gebied stimuleerend werkzaam te zyn, vooral wanneer daarmede het welzyn van onze geheele bevolking is gemoeid." Tot zoover het Dagblad van Noord-Brabant, dat een te merkwaardigen kijk heeft op deze aangelegenheid, om dit niet te vermelden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3