WAAR DE FILMBAND ROLT w Laatste Nieuws UIT AMSTERDAM Radio-aangifteplicht ZATERDAG 28 DECEMBER 1940 <r "\foetgangers Administratief-rechtelijke maatregelen STADSNIEUWS REMBRANDT-THEATER De privé-secretaris LUXOR-THEATER Lajla FRANS HALS-THEATER Een leven lang WAS IK MAAR NOOIT GETROUWD Klucht in Palace H .O .V.-Volksconcert Haarlemsche Politiemuziekver. Paula Wessely en Joachim Gottschalk in viEe» leven lang" Gevonden voorwerpen en dieren R. K. Schaakvereeniging „Bloemendaal" BEVERWIJK KERSTGAVE FONDS ARMENGOEDEREN De gladde weg IJMUIDEIS/ Belastingbetalingen Benoemd Personalia Clandestien geslacht Jeugdige winkeldiefjes gevat BENNEBROEK HEEMSTEDE HILLEGOM Bedenkt dat u met over steken steeds een weg betreedt die ook voor snelverkeer bestemd is Kiest dus den kortsten weg en kijkt daarbij eerst naar links en dan naar rechts. Luisterbijdrage voor 1941 op 9.vastgesteld Betaling luisterbijdrage DE HULPVERLEENING AAN ENGELAND Hoe men de Amerikaansche neutraliteitswet tracht te ontduiken De kerstboombranden ontbraken 689 brooden waren te licht Honderd babies meer dan dooden Ulllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllilllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Al gaat het niet diep en moeten we met gladde Uiterlijkheid tevreden zijn, toch kan men deze week 'n kluchtig geval zien, dat met gevoel voor tempo en zin voor verrassingen in elkaar is ge zet. Het heeft allemaal niet veel om het lijf, maar moet dit een beletsel zijn voor een vlug vertelde dwaasheid, die een luchtig genoegen kan Zijn? Daar zijn: een brommerige en vermakelijke oom van Paul Henckels, een ijdele Snatersnel van Fita Benkhoff, een lieve juffrouw-van-ge- zelschap van Maria Andergast, een onhandige boef van Theo Lingen en een elegante neef-uit- Mexico, dien men ook een gelegenheidssecretaris kan noemen, van Gustav Froehlich. Al deze lieden maken zich druk om een parelsnoer, behalve oompje, die zich alleen om Skaat bekommert. Tante koopt de parels, de juffrouw moet ze be waren, Lingen wil ze stelen en Gustav Froehlich spoort ze op. En dat is alles, maar er komen duizend en een vergissingen aan te pas en de parels verhuizen van den een naar den ander, tot ze tenslotte door een huishondje gered wor den. En juffrouw Andergast, die veel van Gustav Froehlich houdt, maar hem voor een dief aan ziet, huilt van geluk als zij den waren Jacob in hem ontdekt. En Theo Lingen wordt ingerekend, hetgeen hem in zijn lange filmloopbaan nog nooit is gebeurd, als we ons niet vergissen. De verdienste van de film bestaat hierin, dat zij al te lange tooneeltafereelen vermijdt en de intrigue opbouwt uit een hoeveelheid korte frag menten, die den gang van de film een zekere snelheid verleenen. Het gevolg is, dat men voortdurend aandacht besteedt aan de handeling. Al is deze niet bepaald schokkend te noemen, zij wordt tenminste aardig verteld, met meer varia tie dan we gewend zijn. Daar komt bij, dat iedereen de film zien kan. De directie van het Luxor Theater heeft de Deensche film „Lajla" voor de derde week ge prolongeerd. Wie dit prachtige product uit het hooge Noorden nog niet gezien heeft, neme deze week alsnog zijn kans waar. Hij zal er geen spijt van hebben. Gustav TTcickj» behoort momenteel tot de meest productieve regisseurs van de Duitsche filmproductie, hetgeen natuurlijk nog niet zeg gen wil dat hij zijn velen films kwaliteiten weet te verschaffen, die men bij zooveel vruchtbaar heid gaarne zou zien. Hij speelt steeds aan den voorzichtigen kant, waagt zich niet aan experi menten en zoekt doorgaans hulp bij den auteur van een roman of een tooneelstuk, dat hem ter verfilming werd gegeven. Hij deed zulks in De Postmeester en Der zerbrochene Krug, waarin, als het er op aan komt, in de eerste plaats Poesjkin en Heinrich von Kleist aan het woord zijn. De regisseur volgt ook wel eêns een ander spoor: dat van de beroemde „ster" en dit deed hij in de film: Een leven lang, waarin hij zich veilig voelt onder de vleugels van Paula Wes- sely. In al deze gevallen ontdekt men dan ge makkelijk, dat de regisseur over voldoenden goe den smaak beschikt, om zich niet al te zeer bloot te geven en met name zijn compositorisch ver mogen eenigszins te camoufleeren. Maar hij kan dan natuurlijk niet beletten, dat de aandachtige toeschouwer het gemis voelt van wat hem vóór alles ter harte gaat: de eigen expressiemoge- lijkheden van de bezielde filmtaal. Dit is dan ook het geval bij de film Een leven lang, die meer herinneringen achterlaat aan Paula Wessely dan aan Gustav Ucicky. Dit alles voorop zettend en de film beoor de elend in het kader van het drama, kan men Een leven lang een boeiend gegeven noemen, dat sober werd opgezet en volgehouden en waar in Wessely en naast haar Joachim Gottschalk in allen eenvoud hun rollen spelen. Anna Seethaler en Hans von Gallas ontmoe ten elkaar in de bergen en weten meteen, dat hun lot beslist is. Zij is een eenvoudig meisje, hij een edelman uit een befaamd geslacht. Zij moeten elkaar verlaten, maar terwijl von Gallas door de wereld reist en in Peking trouwt, blijft Agnes met haar zoontje wachten op het oogen- blik van weerzien. Dit oogenblik komt en her haalt zich in den loop der jaren en als Hans zijn vrouw en zijn kind verloren heeft en half verlamd alleen in de wereld staat, verbergt hii zich voor Agnes. Maar nogmaals ontmoeten zij elkaar en nu openbaart Agnes haar geheim en kan zij von Gallas een zoon en een vrouw teruggeven. Dit is dus het thema van „de groote liefde", zooals dat b.v. „klassiek" geworden is in „La dame aux camélias" en ook in de film van Ucicky verneemt men van tijd tot tijd, dat de geduldig lijdende vrouw geen oogenblik twijfelt aan Gods barmhartigheid, die de gelieven op tijd tot elkaar zal brengen. Dit vertrouwen, dat men eenigszins vermetel moet noemen, vormt een moreel be zwaar, door volwassenen gemakkelijker te onder kennen dan door jeugdige lieden. De wensch, die de vader van de gedachte is, pleegt de barm hartigheid des hemels niet te vermurwen en het brengt zijn gevaren mee, het tegengestelde te verkondigen. We moeten dus voorbehoud maken ten aan zien van deze verzuchtingen, die min of meer als een Leitmotiefje door de film waaien. Overigens kan men deze film rangschikken bij de reeks, waarin ook „Groote dwaasheden" thuis hoort, eveneens een film met Paula Wes sely. In beide films moet de actrice vaak het werk van den regisseur overnemen, doch bij een figuur als Wessely wordt men in weerwil van alles gemakkelijk geboeid. Men ziet haar praes- tatie als een blijk van zeer goed filmspel, dat weinig pretenties vertoont en dat zoo het de film dan al niet redden kan toch voldoenden adem bezit om de aandacht vast te houden. Een oprecht filmliefhebber heeft daar niet ge noeg aan, doch over het algemeen zal het pu bliek er mee tevreden zijn, omdat aan de eischen van de sentimenten wordt voldaan. Dit ge schiedt hier te gemakkelijker, omdat het gege ven met ernst is uitgewerkt en nergens de licht zinnige opvatting vertoont, die men vaak bij onderwerpen als dit gedemonstreerd ziet. Wij concludeeren dus tot aanvaardbaar voor volwassenen. Was ik maar nooit getrouwdHoe menig man zal dit wel eens verzucht hebben! Herbert Warren heeft er alle reden toe. Zelfs vóór dat hij getrouwd is, zorgt een zekere Yvonne er voor, dat zijn rust en behaaglijkheid, waar naar hij zoo verlangt, voortdurend worden ge stoord. Hij wenscht het vrouwmensch mijlen ver van hem vandaan en brengt dezen wensch in de practijk, door in Egypte opgravingen te gaan doen. Op een kwaden dag komen er ka- meelen met Yvonne op hun rug aangewandeld en weg is zijn rust weer. Teneinde raad trouwt hij met het eerste 't beste meisje, waarin oude bekenden Kathe von Nagy zullen herkennen. En als hij dan meent rust gevonden te heb ben, komt Yvonne hem al weer plagen. Tot overmaat van ramp is Kathe zeer jaloersch en men kan zich makkelijk voorstellen dat 't met 't huiselijk geluk van Herbert heelemaal gedaan is. Maar merkwaardig heeft niet hij, doch zijn compagnon, dien hij in. vertrouwen neemt en die belooft hem te zullen helpen, nog den mees ten last van het geval. Op een gegeven oogen blik zijn er liefst drie vrouwen in zijn, d.w.z. des compagnons woning, juist als hij zoo gevlast had op een lekker dineetje met zijn verloofde, oesters, fazant, champagneover bodig te vertellen dat bonnen er niet aan te pas komen. Of ja toch.... een „bon", meer genoemd een proces-verbaal van de politie, die te hulp moet komen. Men weet het, een vrouw is tien mannen te erg en als je er dan drie in huis hebt.Was hij maar nooit gaan trouwen! De klucht met zijn vermakelijke verwikke lingen, waaraan Paul Kemp en George Alexan der mede schuldig zijn, kan volwassenen een vroolijken avond of middag verschaffen. Men wege den nonsens dan natuurlijk niet op een goudschaaltje! Op het Volksconcert, dat onder leiding van Toon Verhey a.s. Zondagmiddag zal worden uitgevoerd, treden twee solisten op. Nadat het concert geopend is met de Ouver ture „Coriolan" van L. van Beethoven, zal door den solist Cor van Boven het piano-concert in Des dur van onzen oud-stadgenoot, den beken den pianist Willem Andriessen, worden uitge voerd. Na de pauze zal de „Shérérazade" van Mau rice Ravel worden gegeven. De sopraan-solo hierin zal worden vertolkt door Toos Kingma Verhey, die reeds voorheen met succes bij de H.O.V. optrad. Op het te Amsterdam gehouden Groot Natio naal concours voor solisten, duo's, trio's, kwar tetten en ensemble's, uitgeschreven door de G.I.Z.A.M.U.C. op de beide Kerstdagen, behaal den de Haarlemsche Politie Muziekvereeniging een fraai succes. Zij was op dit concours vertegenwoordigd door drie solisten, n.l. de heeren H. J. van Eek, M. Plant en J. V. Pauel Jr. De resultaten waren als volgt, naar het behaalde aantal pun ten: J. V. Pauel, le afdeeling trombone, le prijs met 120 punten; J. H. van Eek, le afdeeling trombone, le prijs met 112 punten; M. Plant, le afdeeling piston, le prijs met 114 punten. Dus d^ Haarlemsche vereeniging kwam met drie le prijzen uit het concours. (Foto Tobis) Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedstraat, uitsluitend tiïsschen 11 en 13 uur: Armband, v. Deurzen, Wilhelminastraat 1; bril, v. Rijn, Spionkopstraat 48; bril, Giliam, Bloemertsteeg 5; boekje, Loevezijn, Da Costa- straat 65; beursje m.i., v. d. Hoven, Glasbla- zersstraat 12; doosje inh. armbandje, Bureau v. Politie, Smedestraat; das, de Leeuw, Spaarnho- venstraat 68; halsdoek, Harms, Middenweg 96; doos gramofoonnaalden, Bureau van Politie, Smedestraat; heerenhandschoen, v. Son, Dutry- straat 24 zw.; hondje, Kamp, Gr. Houtstraat 2rd.; handschoenen, Schuuk, Karelstraat 6; handwarmer, Terweel, Gierstraat 57 rd.; hand warmer, Klimbie, Kleverparkstraat 8; hand warmer, Snoek, Gen. de Wetstraat 61; heeren- hoed, Semijn, Brouwerstraat 49; hond, Stom, Deckerstraat 38; zwarte kwast, Kaptein, A. L. Dyserinckstraat 18; kist inh. hout, Tetering, Gr. Markt 4; clips, v. d. Berg, Oranje Nassau- laan 177, Overveer muts, Bureau van Politie. Smedestraat; pakje bev. handschoenen en handdoeken, Kramer, Lange Heerenstraat 24 rd.; portemonnaie m i., Andrean, Kleverpark weg 73; portemonnaie m. i., Benders, Zijlweg 137; portefeuille m. i., Bureau van Politie Sme destraat; rozenkrans, Bosman, Julianalaan 178; padvindersriem, Verstrien, Leldsche Zijstraat 11; hondenriem, v. Andel, Allanstraat 76; rij wielplaatje, Roozee, Meidoornplein 11; rijwiel plaatje, Groenendaal, Smedestraat 16; rijwiel plaatje, Peeperkorn, Teslastraat 26; rijwiel plaatje, de Haan, Tetterodestraat 47; rijwiel plaatje, Stokman, Amsterdamschevaart 52; rij wielplaatje, Prinsen, Spoorwegstraat 18 zw.; shawl, Velthuis, Kastanjestraat 30; schaats met schoen, de Zwart, Korte Zijlstraat 6; kin derschoen, Duivenboden, Ged. Oude Grach' 108110; -schaats, Zwetsloot, Oranjeboomstraat 179 rd.; tasch, Schuuck, K. Karelstraat 6; kin derwanten, Pannekeet, Schreveliusstraat 70; zak kolen, Grootenboer, v. Nesstraat 73; zak waschgoed, Keeman, Lijsterstraat 48. Maandagavond 30 Dec. zal in het clublokaal van de R.K.S.V. Bloemendaal, Hotel Vreeburg. Kerkplein te Bloemendaal een gongwedstrijd worden georganiseerd om fraaie prijzen. Het bestuur verwacht, dat alle leden aanwe zig zullen zijn. Aanvang 7.30 uur. Zondag 5 Januari speelt het eerste tiental van de ver eeniging zijn eersten competitiewedstrijd voor het R.' K. Schaakverband tegen de R. K. Schaakclub „Hillegom". De wedstrijd vangt om twee uur aan. Het clubhuis van Hillegom is café H. P. Rutte, Meerbeekstraat te Hillegom. Kathe von Nagy in „Was ik maar nooit getrouwd" (foto Archief V.K.P.) Daar dit jaar tengevolge van de buitengewone omstandigheden de gebruikelijke collecten voor het „Fonds Armengoederen" niet konden plaats vinden, was het voor de kerstuitdeeling beschik bare bedrag belangrijk lager dan vorig jaar. Ook kon geen accijnsvrij vet worden verstrekt, daar dit niet beschikbaar was gesteld. Niettemin kon aan ruim 400 gezinnen een bon voor levensmiddelen ter waarde van 1 worden gegeven. Het bestuur is dankbaar, dat het de traditie, zij het in beperkter mate, heeft kunnen handhaven. inierhulp Nederland, een eereplichi. Geven: een eereplichi '1 volk voor '1 volk. van Op den Tweeden Kerstdag'is op den Velser- weg een wielrijdster tengevolge van de gladheid gevallen. Zij bleek een hersenschudding te heb ben opgeloopen en moest naar het Roode Kruis- ziekenhuis worden overgebracht. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te IJmuiden verzoekt ons te willen mede- deelen, dat op 31 December a.s. belastingbetalin gen slechts tot 15 uur op de diverse postinrich- tingen kunnen worden aangenomen. De heer C J. v. Oort, hoofdcommies en chef der derde afdeeling ter secretarie alhier, is, naar wij vernemen, met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot Rijksinspecteur van de bevolkings registers in Nederland. De heer Van Oort is ruim 20 jaar in dienst onzer gemeente geweest. Voor het diploma Engelsche Handelscorres pondentie slaagden onze plaatsgenooten C. v. Veen, A. de Groot, C. Zwemmer en B. Wijker. Door de politie werden eenige personen op heeterdaad betrapt, terwijl zij in een bollen schuur in de omgeving van Driehuis bezig waren met het slachten van een viertal varkens. Deze varkens zijn in beslag genomen. De politie stelt een onderzoek in. Het vleesch zal tegen geringen prijs ter beschikking worden gesteld van een aantal van de minst bedeelden in deze gemeente. Een paardenslager werd er dezer dagen op betrapt, dat hij paardenvleesch verkocht tegen veel hcogere prijzen dan op zijn prijslijst voor kwamen. Hieraan werd een einde gemaakt. De slager werd verplicht de waren af te leveren tegen de vastgestelde prijzen, terwijl proces-verbaal we gens prijsopdrijving tegen hem werd opgemaakt. De politie is er dezer dagen in geslaagd de hand te leggen op een twaalftal jeugdige win keldiefjes, die bij meer dan twintig winkeliers in deze gemeente en te Beverwijk allerlei voor werpen hadden weggenomen in den loop der maanden November en December. Voor eenig geld verdwenen vele van die voor werpen in de woning van een vrouw te IJmui- den-Oost, die deze voorwerpen weer van de hand deed of wegschonk aan haar familie. De vrouw is ter beschikking van de Justitie te Haarlem gesteld. Een groot aantal winkeldiefstallen, alsmede diefstal van diverse voorwerpen uit kleeding- stukken welke in een lokaal van een sportter rein waren ontvreemd, zijn daardoor opgehel derd. Raadsvergadering. De raad vergadert Maandagavond om 8 uur. Op de agenda staat o.m. een voorstel tot verbetering van de Benne- broekerlaan. Men kan daaruit gevoegelijk aflei den, dat er op de dubbele rij iepenboomen die daar staan en die er noodig uit moeten, 'n alles zins aannemelijk bod is binnengekomen. Ophalen van vuilnis. Vóór den duur van 1941 is het ophalen van vuilnis gegund aan K. Hulsebosch tegen een vergoeding van f 850. Ook in dat jaar zal het vuilnis tweemaal per week worden opgehaald. Burgerlijke stand. Geboren: C. M. Kramer- v. d. Heijden, d.; A. A. M. Schopman-Schmitz, z.; D. v. d. Linden-v. d. Brink, d. Gehuwd: J. D. A. Kraaijeveld en V. Groen. Overleden: Th. v. Dijk, 48 j., geh.; A. M. Lu- cassen, 73 j., wed. v. Lennep. Een natte beweging. Bij een nachtelijke ronde ontdekte de politie, dat er uit een wo ning aan de Burgemeester Pontstraat water stroomde.. Daar de politie na herhaald bellen geen gehoor kreeg, verschafte men zich toegang door een der achterdeuren en wekte de bewo ners. Toen bleek de geheele benedenverdieping blank te staan wegens een lek in de water leiding. St. Josephs-Gezellen Vereeniging. Agenda week van 28 December tot 4 Januari. Heden avond vrije bijeenkomst tót 10 uur. Zondag na de Hoogmis vrije bijeenkomst tot 10 uur. Onder het Lof is de zaal gesloten. Maandagavond biljartclub. Woensdag vrije bijeenkomst als op Zondag. Donderdagavond 8 uur verplichte vergadering. Zaterdagavond vrije bijeenkomst. Secretaris. De oogst van de straat. Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen: 2 grijze kinderhandschoenen; drie transportrijwielen; identiteitsbewijs van dame S. A. K. Te bevragen aan o.a. adressen: W. Huisman, Meerstraat 50, een wollen blauwe das; J. Hinse, Weeresteinstr. 46, een rood bruine dames cein tuur; A. Spierings, Haven 10, een portemonnaie met inhoud; L. J. Brouwer, Brouwerlaan 55, een sigarenaansteker; R. Warmerdam, Vosselaan 20, een sleutelring met 2 sleutels; P. Huisman, Meerdorpstraat 15, een paar blauwe handschoe nen; G. Schenk, Molenstraat 31, een witte jas en een paar overschoenen; J. H. Huiskes, Burg. Pontstr. 1, een rieten mand; H. van Dam, Hoofd straat 172, een bobslee; C. Jansen, Prins Hen drikstraat 3, een damespolshorloge; Van Dril, Van den Endelaan, een zijden dames corset. Burgerlijke stanu. Geboren: Albertus Cor nells, z. van H. M. Korbee en M. Heemskerk; Anna Maria, d. van A. Hogervorst en Ph. van Leeuwen; Petrus Christianus, z. van W. Weijers en E. A. van Rooijen; Johannes Hugo Werner, z. van P. Keur en J. M. M. K. M. Blumtritt; Cornelia Maria, d. van J. van Beek en L. van der Schee. Ondertrouwd: S. M. A. Aussum en C. G. Wiegers. Overleden: H. Goes, wed. van J. van Lierop, v., 87 j. Gevestigd: L. J. Pasman, Wilhelminalaan 22; H. Pasman-Twilhaar, Wilhelminalaan 22; J. J. Roeling, Hofstraat 10. Vertrokken: C. A.M. Beijsens, Heemstede, Valkenburgerlaan 1; G. Bon, Lisse, Crocussen- straat 17; H. C. Philippo, Heemstede, Heere- weg 64; M. Straathof, Tilburg, Bredascheweg 375; A. G. Weijers, Lisse, Prinsessenstraat 108. nf* i. MMHAM Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Het besluit van den directeur-generaal der P.T.T. betreffende maatregelen op het gebied van den Nederlandschen Radio-Omroep luidt als volgt: Op grond van de paragrafen 3 en 5 der ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende rege len inzake den Nederlandschen Radio-Omroep nr. 232/1940, wordt bepaald: 1. Zonder in het bezit te zÜn van 6011 luistervergunning is het verboden an ders dan ten vervoer of in opslag aan wezig te hebben een inrichting door middel waarvan de uitzendingen van den radio- omroep kunnen worden ontvangen (ont- vanginrichting) 2. Ter verkrijging van een luistervergun ning moet hij, die anders dan ten ver voer of in opslag een ontvanginrichting aanwezig heeft: a. hiervan aangifte doen bij het hoofd bestuur der P.T.T. te 's-Gravenhage; b. jaarlijks tot instandhouding en ver deren uitbouw van den Nederlandschen Radio-Omroep, een door den directeur-ge neraal der P.T.T., na gepleegd overleg met den secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, telkenjare te bepalen bijdrage (luisterbij drage), welke een bedrag van 12.niet zal te boven gaan, voldoen. 3. De luistervergunning wordt afgegeven door het staatsbedrijf der P.T.T. op de in de bijlage van dit besluit aangegeven wijze en onder de in deze bijlage omschreven voorwaar den. Deze bijlage bevat daarnaast de voor schriften, welke ter uitvoering van het in dit besluit bepaalde noodig zijn. 4. Dit besluit treedt in werking op 1 Ja nuari 1941. Aan een bij dit besluit behoorende bijlage ontleenen wij het volgende: Onder een ontvanginrichting Worden ver staan: a.) Een radio-ontvangtoestel, door middel waarvan de uitzendingen van den radio-om roep kunnen worden ontvangen, b.) Een aansluiting op een radio-centrale, door middel waarvan de door de radio-centrale doorgegeven programma's naar keuze van de:, aangeslotene volledig kunnen worden ontvan gen, c.) Iedere andere technische inrichting, door middel waarvan de uitzendingen van den radio- omroep kunnen worden ontvangen. Hij, die op 1 Januari 1941 anders dan ten vervoer of in opslag aanwezig heeft een ontvanginrichting, is verplicht daarvan aangifte te doen vóór 15 Januari 1941. Wie na 1 Januari 1941 houder wordt van een ontvanginrichting, is verplicht daarvan aangifte te doen binnen 14 dagen, nadat hij de inrichting anders dan ten vervoer of in opslag aanwezig heeft. De aangifte van de ontvanginrichting dient te geschieden cp een daartoe bestemd formu lier dat kosteloos bij alle postinrichtingen ver krijgbaar ls. Na toezending van het aangifteformulier ont vangt de houder van de ontvanginrichting van wege het staatsbedrijf der P.T.T. een luister vergunning. De luistervergunning vervalt aan het einde van het kalenderjaar, waarop zij betrekking heeft. De luistervergunning staat op naam van den houder der ontvanginrichting en mag zonder toestemming van den directeur-generaal der P.T.T. niet aan derden worden overgedragen. Zij moet ter plaatse, waar de ontvanginrich ting zich bevindt, op verlangen van de daartoe bevoegde ambtenaren Worden getoond. Voorts is zij alleen van kracht indien zij is voorzien van het bewijs, dat door den houder aan de verplichting tot het betalen van de luisterbij drage is voldaan. Voor het kalenderjaar 1941 wordt de luis terbijdrage bepaald op 9 per jaar. De omroepvereenigingen zijn verplicht aan ver mogelijk in den vorm van radiozegels, terug te betalen hetgeen deze als lid of als luister vink aan vrijwillige bijdragen, anders dan als abonnement op een omroepblad, voor het jaar 1941 of een deel daarvan aan deze omroep vereenigingen vóór 1 Jan. 1941 hebben betaald. De houder van een ontvanginrichting kan aan de verplichting tot het betalen van de luisterbijdrage voldoen; a. Door vóór den 15en van iedere kalender maand een radiozegel ter waarde van 1/12 ge deelte van de luisterbijdrage (voor 1941 een radiozegel van f 0.75) te plakken op het daar toe bestemde vakje van de luistervergunning. b. Door jaarlijks, halfjaarlijks dan wel drie maandelijks een bedrag, overeenkomende met de luisterbijdrage, resp. en gedeelte der luisterbijdrage (voor 1941 bedragen van resp. f 9.f 4.50 en f 2.25) over te schrijven of te storten op postrekening nr. 400200 van het staatsbedrijf der P. T. T. te 's-Gravenhage. Deze bedragen moeten worden voldaan bin nen 2 weken na den aanvang van den termijn, waarvoor zij gelden. Voor de betaling kan men gebruik maken van radiozegels, welke verkrijgbaar zijn bij de postinrichtingen. Hij, die zijn ontvanginrichting afschaft, dient hiervan door het opzeggen van zijn luister vergunning kennis te geven aan een postin- richting. De houder van één luistervergunning mag in het bij hem in gebruik zijnde perceel, vervoermiddel of in zijn woning te eigen gebruike of ten gebruike van het gezin, waarvan hij het hoofd is, meer dan één ontvanginrichting aanwezig hebben. Deze ontvanginrichtingen mogen echter op grond van één luistervergunning niet gelijktijdig worden gebruikt. Wenscht de houder van meer dan één ont vanginrichting deze gelijktijdig te gebruiken of te doen gebruiken, dan is voor iedere ontvang inrichting afzonderlijk een luistervergunning noodig.' Zij, die van den verkoop, de verhuur of het herstel van ontvanginrichtingen een beroep ma ken, mogen zonder in het bezit te zijn van een luistervergunning van de in hun verkoop ruimte of werkplaats aanwezige ontvanginrich tingen geen gebruik maken. Zij mogen echter op grond van één luistervergenning meer dan één ontvanginrichting gelijktijdig in him verkoop ruimte of werkplaats gebruiken. In bijzondere gevallen kan vrijstelling van de verplichting tot het betalen van de luis terbijdrage worden verleend. Hierbij wordt als algemeene norm aangeno men, dat niet meer dan 10 pCt. van het to taal aantal houders van ontvanginrichtingen van het betalen der luisterbijdrage vrijge steld kan worden. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 27 Dec. (D.N.B.). De Berlijn- sche avondbladen bespreken de pogingen van Engeland en Amerika om de neutraliteitswet te ontduiken, alsmede het door Eire uitgespro ken verlangen om de neutraliteit onvoorwaar delijk te handhaven. De Börsenzeitung herinnert er aan, dat U® Valera zich nog eens heeft beijverd den- nadruk te leggen op de vastberadenheid van Eire, zijn neutraliteit tegen elke schending met de wa pens in de hand te verdedigen. Deze verklaring duldt geen ontduiking. Po gingen tot ontduiking worden echter den laat- sten tijd in het Engelsche kamp steeds op drei gender wijze ondernomen. Het blad verwijst er naar, hoe de Vereenigde Staten het denkbeeld aan de hand is gedaan om de neutraliteitswet zoodanig te wijzigen, dat Ierland uit de voor de Amerikaansche scheepvaart gesperde zone wordt weggenomen, opdat het voor Engeland bestemde Amerikaansche oorlogsmateriaal met Amerikaansche schepen naar Ierland en van daar naar Engeland gebracht kan worden. In de neutraliteitskwestie, zoo betoogt het blad, heeft alleen Ierland te beslissen en Duitsch- land zal uiteraard alle pogingen om den Engel- schen nieuwe scheepsruimte te verschaffen, met de noodige aandacht gadeslaan. De Naohtausgabe laat de volgende waar schuwing hooren: Duitschland heeft het gebied der blokkade nauwkeurig vastgesteld. In offi- cieele, aan de geheele wereld ter beschikking staande mededeelingen, is de grens van het ge bied, waarin Duitschland de blokkade tegen Engeland uitoefent, bepaald. In dit gebied kan elk koopvaardijschip aan elke oorlogshandeling worden blootgesteld. De algemeene waarschu wing die Duitschland tot de koopvaardijsche pen van alle landen heeft gericht, om zich niet in dit blokkadegebied te begeven, is nog steeds van kracht en een wijziging van deze bepalin gen ligt niet in het voornemen. De door den directeur-generaal der P.T.T. aan te wijzen ambtenaren hebben, op vertoon van een legitimatie-bewijs, te allen tijde toegang tot alle plaatsen, waar redelijkerwijs kan worden aangenomen, dat een ontvanginrichting aan wezig is. Overtreding van het in dit besluit bepaalde wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste 6 maanden of met een geldboete van ten hoogste f 1000. Nlet-nakoming van het in dit besluit bepaalde wordt beschouwd als overtreding. Artikel 1 van de zesde verordening van den rijkscommissaris betreffende bijzondere maatre gelen op administratief-rechtelijk gebied luidt: Het bepaalde in het tweede lid van artikel 2 van de verordening no. 3/1940 tot uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland is niet van toepassing op de rechtsvoorschriften van provincies, gemeenten, waterschappen, veen- schappen en veenpolders. Bovengenoemd lid schrijft voor, dat alle rechts voorschriften vóór de bekendmaking aan den rijkscommissaris moeten worden voorgelegd en dat de bekendmaking moet worden geschorst wanneer de rijkscommissaris dit wenscht. De brandweer rukte Eersten Kerstdag uit naar den Omval 10, waar afval door broei brand had gevat. Oveigens kwamen nog 5 geruchten van brand binnen, een alarmeering geschiedde baldadig. De brandweer bluschte op den tweeden Kerst dag schoorsteenbranden in perceelen aan de Kanaalstraat 87, van Spilbergenstraat 65 en Nieuwe Kerkstraat 113. Elfmaal werd op gerucht van brand uitgerukt, waaronder eenige malen voor het verleenen van assistentie bij het redden van drenkelingen. Een alarmeering bleek bal dadig. De keurmeesters van den Keuringsdienst van Waren hebben in de maand November 1940 3536 inspecties gehouden in winkels, magazijnen, op markten en bij rondrijdende wagens. Daarbij heb ben zij 300 partijen „waren", die in ondeugde lijken toestand verkeerden, aan de consumptie onttrokken o.a. 222 L. melk, 185 L. consumptie ijs, 60,4 K.G. koek en/of banket, 1054 K.G. pe ren, 377 K.G. uien, 389.5 K.G. tomaten, 61,5 K.G. brood, 124 K.G. stokvisch, 498,5 K.G. tarwebloem, 1300 K.G. aardappelmeel, 200 K.G. sojameel, 156,5 K.G. garnalen, 2320 K.G. vruchtenpulp, 358'K.G. appelen, 74,5 K.G. kabeljauw. De keurmeester, belast met het toezicht op de broodbakkerijen heeft in A'dam 5462 broo den gewogen; daarbij bleken er 689 te licht te zijn, d.w.z. te weinig droge stof n.l. minder dan 480 gram te bevatten. Onder de 1802 in het laboratorium onderzochte monsters melk waren er 25, waaraan water was toegevoegd, terwijl 81 monsters een te laag vet gehalte hadden; melk van uierziek vee afkom stig werd 20 maal aangetroffen. In het geheel werden op grond van de ge constateerde misstanden 293 schriftelijke waar schuwingen verzonden en 22 processenverbaal opgemaakt. Volgens het weekoverzicht van het Gemeente lijk Bureau van Statistiek bedroeg in de week van 813 December het aantal huwelijken 96> het aantal geboorten 247 of 16.04 per 1000 inW-, het aantal sterfgevallen 145 of 9.42 per 1000 inW. Daarvan overleden aan influenza 1, longtuber- culose 2, kanker 32, pneumonie 13, bronchitis en andere ziekten der ademhalingsorganen 7, Se" welddadigen dood 3. De leef tij dsverdeeling der overledenen was ais volgt: beneden 1 jaar 12, 1219 jaar 3, 2049 jaar 14, 50 jaar en ouder 16. Het aantal aangegeven gevallen van besmet telijke ziekten was 30, n.l. roodvonk 18, diphthe- rie 2, dysenterie 8, meningitis eer. spin. epid. 1, i iiekte van Weil 1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4