De verkoop van surrogaten valt tegen BOEK en BLAD m I ;ki S. V D. f mm lil Hoe de huisvrouw soms bedrogen wordt Tuinbouw in het Westland Res&aurant DORRIUS Verzekering |§1 Maatschappij Kerkelijk levert IN MEMORIAM Pater Matthias Kammels :fc. lil ZATERDAG 28 DECEMBER 1940 Geen buitenlandsch product Omzetvermeerdering van ruim vijf millioen gulden VREEMDELINGENVERKEER IN LIMBURG Wheeler oefent kritiek op Witte Huis j* IJmuidens nieuwe spuisluis 20.000 ton cement verwerkt Onderlinge Vanaf de oprichting op 16 Juli 1940 werd voor ruim 65.000 objecten, met een verzekerd bedrag van ongeveer f 800.(300.000. WENDT U TOT UW ASSURANTIE-BEZORGER DIEFSTALLEN BIJ DEN OPBOUWDIENST GASVERSTIKKING Betsy WestendorpOsieck NIEUWJAARSRECEPTIE MGR. J. P. HUIBERS vu ~Wt Het stadio'n te Tokio bij dag en bij avond tijdens de athletiekwedstrijden ter her denking van het 26ste nationale eeuwfeest (foto J F.L.Pax-Holland) WIJ LUISTEREN NAAR Zondag 29 December Maandag 30 December H.H. WIJDINGEN Audiëntie Geen audiëntie GEBEDSACTIE S.P.L. Waren in ons land tot voor korten tijd sur rogaten en vervangingsmiddelen betrekkelijk zeldzaam (kunstzijde kan men moeilijk meer een surrogaat noemen) de oorlogstoestand met de daaruit voortvloeiende schaarschte aan vele artikelen, heeft het aantal surrogaten aanmer kelijk doen toenemen. Dit bracht voor den Keuringsdienst van Waren, die o.a. belast is met de dagelijksche controle op alles wat voor menschelijke consumptie wordt verkocht, een enorme hoeveelheid werk met zich mede. Ir. J. Straub, directeur van den Keuringsdienst Voor Waren te Amsterdam, heeft hierover een en ander verteld. De nieuwe in den handel gebrachte surro gaten aldus ir. Straub bepalen zich vrij wel uitsluitend tot de genotsmiddelen, en wel in hoofdzaak tot koffie, thee, specerijen en ci troensap. Voor voedingswaarden bestaan geen surroga ten. Vet is vet en koolhydraten zijn koolhydra ten. Smaken zijn na te maken, voedingswaarden echter niet. Vóór 10 Mei waren de surrogaten, welke in den handel werden gebracht, alle vastgelegd in Koninklijke Besluiten. Deze bevatten o.a. het volgend artikel: „Waren, die in eigenschappen of uiterlijk ge lijken op een der waren in een der voorafgaan de artikelen (van het K. B.) genoemd en ten doel zouden kunnen hebben deze te vervangen, moeten worden aangeduid overeenkomstig hun samenstelling en mogen niet dan met over- heidstoestemming en onder door de overheid vast te stellen voorwaarden worden aangeduid 'met namen, waaruit de aard en de samen- Stelling niet of niet voldoende blijken". Hierdoor moet de tekst van het etiket zoo zijn, dat het publiek weet wat het koopt. Bo vendien verschaft het den directeuren der keu ringsdiensten ook thans nog de gelegenheid hieuwe surrogaten onder hun controle te stellen. Slechts voor koffie- en theesurrogaten is een hieuwe verordening afgekomen, welke echter geringe wijzigingen vertoont. De overstelpende hoeveelheid surrogaten van dit soort maakte een aparte regeling noodzakelijk. Het is meer een kwestie van aanduiding, dan van samenstelling aldus ir. Straub. De fa brikant is vrij zijn surrogaat te maken uit stoffen, welke hem goeddunken, mits zij maar hiet schadelijk zijn voor den verbruiker. De keu ringsdienst waakt voor de volksgezondheid, let op de kwaliteitseischen, welke de wet aan som mige artikelen stelt en moet er bovendien Voor Zorgen, dat het publiek in den waren zin van het woord „geen knollen voor citroenen" koopt. Tegen misleiding van het publiek treden de keurmeesters zeer streng op. Merkwaardig is het, dat het publiek, on danks de schaarschte, toch weinig gebruik van surrogaten maakt. Weinig in den zin van veel minder dan verwacht werd. Zoo wel den fabrikanten als den winkeliers is de verkoop tegengevallen. Vrijwel alle surrogaten, zoo verzekerde, ir. Straub, zijn binnenlandsch fabrikaat. Het buitenland voert thans op dit gebied vrij wel niets in. Uit het feit, dat de Keuringsdienst van Wa ren slechts mag ingrijpen, wanneer of de te koop aangeboden artikelen schadelijk voor de ge zondheid zijn of de etiketten den inhoud on juist vernielden. volgt, dat hij niet kan optre den tegen het in den handel brengen van che micaliën, kunstmiddelen, die bijvoorbeeld wor den aangeboden om het quantum van voedings stoffen te vergrooten. Zoo is aldus ir. Straub een middel be kend, dat onder schoonschijnende reclame wordt verkocht om botervoorraden te verdubbelen en dat uit niets anders bestaat uan uit een stof met behulp waarvan men de boter met water kan vermengen. He quantum wordt inderdaad groo- ter, doch de voedingswaarde daalt. Een andere stof wordt tot een belachelijk hoogen prijs ver kocht om thee dubbele waarde te geVen. Het is.... natriumbicarbonaat zuiveringszout dat het vermogen bezit meer kleurstof uit de blaadjes te trekken en aldus den schijn te wek ken dat de thee sterker is In wezen is dit bedrog. Het wekt verwachtin gen, waaraan niet voldaan wordt. De Keurings dienst van Waren kan hiertegen niets doen. Het eenige middel, dat bestaat, is het publiek op de hoogte te stellen van de namen van dergelijke artikelen en van de verkoopers, opdat men weet, waar men aan toe is. Gelukkig blij ken de huisvrouwen echter zelf voldoende in zicht te hebben en laten zij zich niet spoedig bij den neus nemen. De laatste vraag, welke wij ir. Straub stelden, was of het publiek zich met klachten tot den dienst kan wenden. „Inderdaad" aldus luidde het antwoord van den directeur „hoe meer klachten, hoe liever, doch men moet er bij bedenken, dat de dienst in het algemeen belang werkt. Zuiver persoonlijke klachten vallen er dus buiten, ter wijl de klager alle klachten worden onder zocht slechts bij hooge uitzondering op de hoogte wordt gesteld Van den uitslag van het onderzoek." Over het afgeloopen jaar zijn de omzetten der twaalf bij den bond Westland aangesloten veilingen beangrijk gestegen. Deze omzet, vermeerdering der groenten- en fruitveilingen in het Westland, is voornamelijk te danken aan de belangrijke exportverruiming naar Groot-Duitschland. De omzetten der" twaalf Westlandsche groen ten- en fruitveilingen bedragen over het jaar 1940, afgerond: f 17.351.000 (vorig jaar f 11.930.000). De gespecificeerde cijfers luiden als volgt (tusschen haakjes het bedrag, waarmee de om- Zpf (TpctPCPTl iel Poeldijk f 2.777.342 (f 856.615)Westerlee f 2.640.000 (f 839.180)Naaldwijk f 2.490.000 (f 838.160); 's Gravenzande f 1.870.000 (f661.682) Honselersdijk f 1.522.394 (f 375.000); Kwints- heulfl.400.000 (f 376.140); Monster f 1.385.000 (f470.805); Wateringen f 940.000 (f 273.891); Woutersweg f 700.000 (f 239.167); Maasland f 637.695 (f 241.920)Zwartendijk f 556.581 (f 198.179); Sammersbrug f544.532 (f 162.917). In de bestuursvergadering van de Limburg- Sche federatie van vereenigingen voor vreem delingenverkeer, (L.F.V.V.) van .20 December jj., te Sittard, welke onder leiding stond van den voorzitter, dr. E. Jaspar uit Maastricht, en Waarop de eerevoorzitter mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck aanwezig was, is tot directeur der federatie benoemd de heer Johan Miedema, te Arcen, directeur der V.V.V. te Venlo, propa gandaleider der Noord- en der midden-Lim- burgsche V.V.V. en lid van de A. N. V. V.-re- gistratiecommissie voor V.V.V.-drukwerk. De benoeming geschiedde in het bijzonder met het oog op de samenstelling eener volledige documentatie over geheel Limburg en tot voor bereiding van een reisboek voor Limburg. De heer Miedema is bekend door de succes volle en aantrekkelijke wijze waarop hij in het Noorden van Limburg het V.V.V .-wezen tot activiteit en bloei heeft gebracht. Ter vergadering werden verder o.a. besproken de Uitvoerige vragenlijsten, welke rondgezonden zijn tot verzameling der documentatie. In beginsel werd besloten deel te nemen aan de gezamen lijke V.V.V.-inzending op de Jaarbeurs te Utrecht. WASHINGTON, '28 Dec. (D. N.B.) De de mocratische senator Wheeler heeft, naar aan leiding van het telegram van 150 vooraanstaan de Amerikaansche burgers aan Roosevelt, „waar in deze wordt aangespoord de nederlaag der spilmogendheden te bewerkstelligen", verklaard, dat met dezen oproep de wensch tot uitdruk king is gebracht Amerika in den oorlog te be trekken. Het is kenmerkend, aldus verklaarde Wheeler verder, dat de tekst van het telegram door het Witte Huis is gepubliceerd. Het Witte Huis verkeert klaarblijkelijk op vriendsc'nappe- lijken voet met diegenen, die vóór den oorlog zijn, doch bemoeit zich echter nooit met die groepen, die den vrede propageeren. i» Een Kerstmaaltijd voor de jeugd. Dank zij het initiatief van het bestuur van „Horecaf' was Vrijdagmiddag in Bellevue te Amsterdam voor een groot aantal kinderen een f eestmaaltijd aangericht, waarbij door al het bedienend personeel en ook door de musici, die het geheel opluisterden, belanglooze medewerking werd verleend (Foto Pax-Hoiiand) De nieuwe groote spuissluis te IJmuiden, waaraan bijna twee jaar gewerkt is, nadert thans haar voltooiing. Over dit belangrijke en interessante werk schreef Ir. A. Eggink, die met de uitvoering was belast, in „De Inge nieur" een artikel, waarin enkele bijzonder heden worden medegedeeld over de interessan te methoden, die bij het uitvoeren van dit werk zijn toegepast. De gevolgde methoden, aldus ir. Eggink, zijn in tweeërlei opzicht merkwaardig. In de eerste plaats kon tengevolge van bepaalde factoren het aanvoeren en storten van het beton op bijzondere rationeele wijze geschieden, voor den bouw van de Spuisluis moest Hoogovencement van klasse A worden gebruikt, daar het werk aan zee is gelegen. Nu wordt Hoogovencement gewoonlijk in papieren zakken afgeleverd. De kosten van deze zakken bedroegen echter ten tijde van de aanbesteding ongeveer 1.20 per ton cement. Daar er in de nieuwe Spuisluis niet minder dan 20.000 ton cement moest wor den verwerkt, zou het vervoer hiervan, alleen aan papieren zakken, reeds ƒ24.000.hebben gekost. Daar echter de Cemy, de Cementfa briek der Hoogovens, slechts op anderhalven ki lometer van het werk ligt, was het mogelijk losse partijen cement aan te voeren. Bij de uitwerking van deze gedachte kwam men tot vrachtauto's met een groote tank in den laadbak. Deze wagens heeft men in IJmui den bijna een jaar lang heen en weer zien rij den tusschen de Cementfabriek en de Spui sluis. Bij het vullen van het reservoir op de auto's maakte men gebruik van de eigenschap van cement om „vloeibaar" te worden, zoodra lucht wordt ingeblazen. Ieder reservoir kon 4 ton ce ment bevatten. Wanneer een geladen vracht auto op het terrein van het werk kwam, moest hij tegen een soort brug oprijden. Onder deze brug bevonden zich de twee cementbunkers, ieder met een inhoud van twaalf ton. Op het terrein werd dan de juiste hoeveelheid cement afgewogen en in de betonmolens met zand en grint vermengd. Met behulp van een kabelbaan, die een afstand van 175 meter overspande, werd ten slotte het beton te bestemder plaatse in het bouwwerk gestort. Zoo uitgebreid was dit werk, dat de hoogge- N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR ÈN a LA CARTE ze ten machinist van de kabelbaan dikwijls geen voldoende overzicht had om de stortbakken goed te bedienen. Daarom werd een microfoon installatie aangelegd, die het mogelijk maakte uit den werkput aanwijzingen te geven. Omtrent de bronbemaling werd de volgende methode toegepast. De werkput had een diepte van 12.50 M. beneden A.P. Hij was ontstaan, door een deel van het reeds bestaande Spuikanaal af te dam men en leeg. te pompen, waarna de put nog ruim 4 meter dieper moest worden gemaakt. Op een diepte van 18 meter bevindt zich hier een kleilaag, waaronder weer grondwater is. Zoolang het volledige gewicht van de water en grondkolom op deze kleilaag drukte, ge beurde er niets, maar zoodra men met de be maling van den bouwput begon, dienden ook maatregelen te worden getroffen om de span ning van het grondwater beneden de kleilaag te kunnen verminderen. Anders immers zou de kans zeer groot zÜn> dat deze laag werd door gebroken, zoodat men met het bemalen voor een hopelooze taak zou staan. Ook mocht de spanning onder de kleilaag niet geheel worden weggenomen. Om de bronbemaling met vol doende zekerheid te doen geschieden, was het noodig, dat dit gebeurde door meer dan één installatie, zoodat niet de geheele capaciteit kon wegvallen, tengevolge van een defect, met alle catastrophale gevolgen van dien. Daarom werden 14 onderwaterpompen geplaatst. Toen het werk eenmaal in gang was bleek, dat be langrijk minder water behoefde te worden weg gepompt, dan men aanvankelijk had gedacht. Normaal kon met acht van deze pompen, die een capaciteit hadden van 42 kubieke meter pei; uur en een opvoerhoogte hadden van 21 meter, de spanning voldoende worden vermin derd. Het groote werk is thans bijna voltooid. De .emalingsbuizen zijn weer uit den grond ge haald en men legt de laatste hand aan het boven water gelegen deel van de sluis. Slechts een zeer gering deel onzer bevolking is in staat geweest om den bouw van dit werk van nabij te kunnen volgen, daar de toegang tijdens den bouw grootendeels voor elkeen ver boden was. Wanneer de tijden weer normaal zijn, zal men daar een voortreffelijk staaltje van Nederlandsche waterbouwkunde kunnen bewonderen. OORLOGSSCHADE GEVESTIGD TE TELEFOON ■SGRAVENHAGE ♦4.30.4-1 in onze verschillende afdeelingen deelgenomen. Als aanvulling op de inmiddels afgekondigde Rijksbijdrage blijft een molest- verzekering bij onze Maatschappij van groot belang, daar wij de volledige nieuwbouw- en vervangingskosten verzekeren en halfjaarlijksche schade vergoedingen uitkeeren. De gemeente-politie van ®>ekel heeft voor den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch geleid J. F., 25 jaar, werkzaam bij den Op- bouwdienst te Boekei, als verdacht van dief stal van Rijksgoederen, gepleegd te Boekei op 20 December J.l. Door de marechaussee uit Boxmeer werden voor genoemden Officier van Justitie geleid J. W. K„ 22 jaar en L. G. H., 25 jaar, werkzaam bij den Opbouiwdienst te Boxmeer, verdacht van diefstal van Rijksgoe deren, gepleegd te Boxtel en Oeffeit op 14 en 16 Dec. j.l. Na verhoor door den rechter-commissaris werden zij allen opgesloten in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch. Door een lek in den gasmeter heeft zich in het gezin van den heer Fr. Iking te Leerdam een geval van gasvergiftiging voorgedaan, waar bij een 90-jarige inwonende vader om het leven 1» gekomen. ZWERFTOCHTEN DOOR STER- RENLAND, door dr. A. J. M. Wan ders Uitgave erven J. Bijüeveld, Utrecht. De schrijver van „De planeten en hun raad sels" en „In het rijk van zon en sterren" heeft thans zijn derde boek aan een populaire reeks toegevoegd. Ook deze jongste uitgave wijdt, zon der geleerde termen, den lezer in de geheimen van den sterrenhemel in. Dr. Wanders schenkt aangename verpoozing aan hen. die. ter onder breking van hun dagelijksch werk, zich willen vertrouwd maken met gebeurlijkheden, waarvan men tot dusverre weinig hoorde. Het boek is bovendien een vademecum, dat zich zeker zoo prettig laat raadplegen als de beknopte uitgave van W. Widmann. Bovendien is het boek ac tueel, omdat het waarnemingen van dit jaar, 1940. beschrijft, zoo bijvoorbeeld de zeldzame constellatie van alle zichtbare planeten in het begin van Maart en den tocht van Mercurius over de zonneschijf op 11 November j.l. Dr. Wanders dien men zich ook zal herinne ren van tijdschrift en radio, weet in gezelligen trant verhalen te doen en toch het wetenschap pelijke niet te verzuimen. Zoo beschreef hfj, als het ware keuvelend, het avontuur der verblin dende fonkeling van Venus, de vriendelijke avondster, welke fonkeling men ergens in Ame rika had aangezien alshet koplicht van een locomotief. Toch was dit laatste geen won der, nadat in vroeger eeuwen zelfs hooggeleerde heeren door de eclatante der valster wel eens waren verrast. Niettemin is ook Venus slechts 'n donkere wereldbol, die. evenals de aarde zijn verblindenden glans aan de zon ontleent. Verder heeft de schrijver ons honderd-en-een andere geheimen in het luchtruim ontsluierd. De wetenschappelijkheid van dr. Wanders staat ons daarbij borg voor de juistheid van zijn in teressant neergeschreven beweringen. Wel het meest boeiend is bet hoofdstuk over de ver schrikkingen van den Siberischen meteoriet; en glashelder werd verderop het schrikkeljaar ver klaard. Ook nu is de schrijver er wel in geslaagd, door middel van eenvoudig gehouden opstellen den liefhebber op astronomisch terrein een denkbeeld te geven van de problemen der mo derne sterrenkunde. Dat geschiedt mede door een reeks scherpe foto's van den sterrenhemel en door teekeningen van dr. J. A. Vreeswijk Jr. Leeken en vakmenschen zullen aan dit nieuwe boek van dr. Wanders veel genoegen beleven A. v. O. DE ZIEKTEN VAN HART EN BLOEDVATEN door dr. L. J. van der Mandele. Uitg. v. Holkema en Warendorf N.V. Amsterdam. Dit is, zooals de ondertitel reeds aanduidt, populaire verhandeling over de ziekten van den bloedsomloop. De uiteenzetting is duidelijk, de beschrijftrant aangenaam en vloeiend, de ken nis van zaken. zooais te verwachten is, meer dan voldoende. Het eenige bezwaar, dat ik er tegen heb is. dat er weinig nadruk gelegd wordt op de beteekenis van de geestelijke en lichame lijke levenswijze, dat dus de ziekten van den bloedsomloop uitsluitend als orgaanziekten wor den opgevat. Dit neemt niet weg. dat het boek voor dengene, die het onderwerp wil kennen, aanbevelenswaardig is. Dr. TH. H. SCHLICHTING DE LONGEN, DE NORMALE FUNCTIE EN DE MEEST VOOR KOMENDE STOORNISSEN, door dr. G. F. Gezelle Meerburg. Uitg. N.V. De Arbeiderspers A'dam. Dit is een gezellig en populair werk, zeer vlot geschreven, met veel gezond verstand, zonder gewichtigheid en sensatie. Dit zijn even zoo vele redenen voor aanbeveling. Ik mis hierin de be schrijving van de psychische stoornissen der ademhaling, die toch den „patiënt" nog al eens naar den arts voeren. Dr. TH H. SCHLICHTING. De bekende schilderes mevrouw Betsy Wes tendorpOsieck, te Amsterdam, wordt Zondag a.s. zestig jaar. Daar haar echtgenoot Mr. H. K. Westendorp ongesteld is, zal het jubileum niet op feestelijke wijze gevierd worden. Op den Adventsquatertemper-Zaterdag, den 21en December 1940. riep God tot zich Pater Matthias Kammels S.V.D., reetor van 't Missie huis St. Franciscus Xaverius te Teteringen en oud-provinciaal van de Nederlandsche provincie van 't Gezelschap van 't Goddelijk Woord. De overledene werd geboren den 16en April 1892, deed de lagere studies in het Missiehuis te Steyi en de lioogere in het centraal-seminaria van St. Gabriël bij Weenen. Daar maakte hij z'n noviciaat, legde er den 8en September 1913 de eerste H. Geloften af en werd er tot priester gewijd den 23en Sep tember 1916. Vanaf den 6en December 1918 tot den 5en Januari 1923 was hij professor in de hoogere studies. Na den dood van den zeereerw. Pater G. Weber S.V.D. werd hij belast met de redactie van het maandblad „De Katholieke Missiënen van den St. Michaëlsalmanak. Tot aan zijn dood bleef hij redacteur en bracht vooral de Katho lieke Missiën tot hoogen bloei. Hij had op lit terair gebied 'n fijnen smaak, 'n juisten kijK op de groote missieproblemen van onzen tijd en op dat, wat 't goede katholieke volk noodig had om warm te blijven voor 't groote missie-ideaal. Bovendien werd hij den 5en Augustus 1930 benoemd tot Provinciaal. In zijn ambtstijd ge lukte 't hem. door z'n zachte en opgewekte ka rakter, 't vertrouwen te winnen van allen, met wie hij moest omgaan. Door z'n energieke leiding en zijn helderheid van blik werd onder zijn provincialaat de Ne derlandsche provincie krachtig en sterk. Niets verschafte hem meer vreugde dan te vernemen, dat Paters en Broeders, hier gevormd, in de missielanden degelijk werkten en veel bijdroe gen tot de uitbreiding van het Godsrijk. Toen in 1936 z'n ambtstijd voor den tweeden keer verstreken was, benoemde de Generaal- Overste hem tot rector van 't Missiehuis van Teteringen, waar dit besluit met de grootste in stemming ontvangen werd. Men wist daar, wat men voor 'n rector in hem hebben zou. Veel heeft hij in de laatste jaren van z'n leven gedaan voor den verderen uitbouw van dat huis en voor de intensiveering van de studies. Wan neer we al t werk beschouwen, dat de overledene verzette, zou men gelooven, dat hij "n ijzersterke gezondheid genoot. Niets was minder waar dan dat. Hij leed onder 't kruis van 'n zware hart ziekte. Vier keer was hij aan den, rand van het graf, in 1919, 1922, 1929 en 1939. Juist was hij van den laatsten aanval voldoende hersteld om weer zoo tamelijk in de rij mee te kunnen doen, toen de dood hem overviel. Want werkelijk, de dood kwam op z'n onver wachtst. Hij was op den 21en op den gewonen tijd op gestaan, was in 't morgengebed geweest, had in z'n vaderlijke bezorgdheid nog 'n ontbijt besteld voor 'n gast en zat daarna kalm aan z'n tafel zijn morgenoverweging te houden. Toen hij op den tijd van de H. Mis niet in de sacristie ver scheen ging men hem kloppen. Omdat er licht op z'n kamer brandde en hij geen antwoord gaf, ging men naar binnen. Men vond hem op tafel liggen, 't potlood nog in de hand, rustend op de laatste notitie die hij gemaakt had. Zoo is hij naar boven geroepen om 't loon voor zijn vele zwoegen te ontvangen. Direct diende men hem 't noodoliesel toe, maar de levensgeesten waren reeds geweken. Biddend en zich voorbereidend voor de H. Mis had hij de aarde verlaten om boven te gaan vieren het H. Kerstfeest, 't myste rie van Gods Geboorte, waarvoor hij zoo'n groote devotie had. Moge de groote Missionaris, voor Wien hij zijn gtheele leven gewerkt en geschreven heeft, hem de eeuwige rust hebben verleend. Z.H. Exc. Mer. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal op Nieuwjaarsdag receptie ver- leenen voor leeken, Broeders en Zusters van 121 uur en voor de Eerw. Heeren Geestelij ken van 1—2 uur. A:y: HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma 8.00 VARA, 2.00—7.15 KRO 8.00 Nieuwsberichten ANP. gramofoon- muziek, 10.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Es meralda en solisten, 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP, 1.00 VARA-orkest, I.45 Ned. Verbond voor Sibbekunde. 2.00 De Meesterzangers! KR O-Kamerorkest en solist, 2.30 ..Wij leven in een grooten tijd", toespraak, 2.45 KRO-Symphonie-orkest, 3.00 Interview. 3.30 Uit Berlijn: 54e Verzoekcon- cert voor de Duitsche Weermacht, 6.00 „Lana' en volk van West-Afrika". lezing, 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Actueele re portage of gramofoonmuziek, 7.00 Nieuws berichten ANP. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 AVRO. 8.30 KRO. 9.30 AVRO, 2.00 VARA, 4.00 NCRV, 5.15—7.15 VARA 8.00 Nieuwsberichten ANP. gramofoon muziek. 8.30 Morgenwijding, 9.30 Gramo foonmuziek. 10.25 Nieuw Nederlandsch Strijkkwartet 11.00 Declamatie, 11.05 Con certgebouworkest en soliste. 12.00 Cyclus ..Nederlandsche prozaschrijvers en dichters uit vroeger eeuwen en wij". 12.20 Gramo foonmuziek. 12.40 „Wij sluiten....", toe spraak, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.00 AVRO-Amusementsorkest, solisten en de AVRO-Girls. 1.45 „Rappor ten", causerie, 2.00 Orgelspel, 2.30 Gramo foonmuziek. 3.00 Declamatie. 3.20 Gooisch Kamermuziekgezelschap, 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling ANP. 5.30 Voor de kin deren 6.00 Gramofoonmuziek, 7.00 Nieuws berichten ANP. HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch programma NCRV 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gewade muziek (gr.pl), 8.35 Gramofoonmuziek, II.00 Christelijke lectuur, 11.30 Viool, pia no en gramofoonmuziek, 12.15 Reportage of muziek, 12 45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Bel Canto en gramo foonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek, 3.00 Voor tuinliefhebbers, 3.30 Klarinet, altviool, piano en gramofoonmuziek, 4 30 Voor de kinderen, 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.35 Orgelspel, 6.10 Gramofoonmu ziek, 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag ANP. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA 8 00 Nieuwsberichten ANP. gramofoon muziek, 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoor dracht. 11.10 Orgelspel, 11.45 VARA-orkest. 12.00 Berichten, 12.15 VARA-orkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 ESsmeralda, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Voor de vrouwen, 3.00 Vocaal en in strumentaal programma, 4.00 Gramofoon muziek, 4.30 Voor de kinderen, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 .Het landbouwvraagstuk", le zing. 5.45 Vlaamsche uitzending. 6.25 Or gelspel en zang. 6.45 Actueel® reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Friesch praatje ANP. Radioprogramma Zorg voor het behoud van een STRALEND JEUGDIGE TEINT. Doe wat Radox in Uw waschwater. Dat voorkomt en verwijdert vetwormpjes puistjes en vlekkerigheid en houdt Uw huid jeugdig en gezond. - Bovendien spaart het zeep, als ge wat Radox in Uw waschwater doet. Bfc apoth. en drog. 41 ct. en 15 ct. incl. verh. O.B. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal morgen, Zondag 29 Decem ber de volgende H.H. Wijdingen toedienen in de kapel der Paters Assumptionisten te Boxtel: de Tonsuur aan de Eerw. Fraters: Sebastiaan Franken, Oswaldus Bisselink, Bo- romeus Verhaart, Anacletus Swinkels, Casimir Jochems, Otto Pieters, Onno Tinga, Roland Thomissen, Wladimir Garcia v. d. Berk. Rodolf Veerman; de vier mindere orden aan de Eerw. Fraters: Alcuinus Derks, Mauritius Oostendorp, Johan Boon, Robertus v. Hoof, Matemus Geerts, Pos- sidius Vermeulen, Albertanus Pijnenburg, Richer- dus Beerens, Laurens Koole, Monulphus v. Baar, Benno Oosterlaak; Het H. Subdiakonaat aan den Eerw. Frater: Martinus v. Beek; Het H. Diakonaat aan de Eerw. Fraters: v. d. Weerden. Gerardus Ulijn, Xaverius Pal- lenberg, allen van de Sociëteit der Paters As sumptionisten. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Woensdag en Donderdag def volgende week geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag géén audiëntie verleenen. „Dat alle Christenen in de missies het H. Priesterschap in hooge eere houden" is voor de maand Januari 1941 de intentie van de ge bedsactie vanwege het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus voor de opleiding van inlandsche priesters in de missielanden, welke intentie, met die voor de overige maanden van het jaar, ontleend is aan de encycliek over het Heilig Priesterschap van Paus Pius XI z.g. Een bekeerling uit het heidendom moet niet alleen de geloofswaarheden van het H. Chris tendom aannemen, maar ook een christelijke levenspraktijk aam&arden. Dat beteekent voor hem een geheele, diepgaande ommekeer in ve lerlei opzicht. Dit is voor de jonge christen heid in haar geheel een proces van langen duur, dat alleen onder Gods milde genade en bij edelmoedige overgave van den mensch een gezegend verloop kan hebben. Een punt, dat niet alleen een waarheid des geloofs, maar ook een stuk levenspraktijk be teekent, is de waarlijk-katholieke hoogachting voor het heilig priesterschap. Deze is èn voor iederen christen individueel, maar ook voor de groeiende christelijke gemeenschap van hooge waarde. Zij bewijst 'n deugdelijken christelijken geest en voedt hem teVens. Uit deze heerlijke wis selwerking vloeit vanzelf voort, dat de jonge christenen het als een groote eer zullen be schouwen, wanneer één van hun zonen door God tot het verheven ambt Van priester ge roepen wordt; dus ook dat zij gemakkelijker toestemming zullen geven aan hun zonen om naar het seminarie te gaan; en evenzoo, dat zij daarvoor ook offers weten te brengen. Als het priesterschap in de missielanden in hooge eere staat, dan zullen talrijke, echt hei lige priesters uit het eigen volk voortkomen, die de hoop zijn Van de H. Kerk, en de ver zekering der toekomst van het Godsrijk. Door God te vragen, dat Zijn licht en genade die hooge waardeering voor het H. Priester schap onder de christenen in de missielanden wakker roepen, onderhouden en versterken, vragen wij voor de missies een grooten, vrucht- dragenden zegen. Intentie-formulieren zijn op aanvrage steeds gratis verkrijgbaar bö Mgr. Th. M. P. Bekkers te Voorschoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5