Vijf koopvaarders tot zinken gebracht Ontploffing eischt twee dooden EEN TEEKEN VAN TEGENSPRAAK v Artilleriegevechten aan front van Bardia De H. Lijkwade van Turijn Distributie van brandstoffen Hoe laat is het Nieuwjaar? Amerika's inmenging in den oorlog Hulp uit Herstelfonds Complot tegen koning Ibn Saoed verijdeld Verduistering Berlijns toekomstige koloniale politiek De oorlogvoering ter zee VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Duitsch lüeermachtsbericht Australisch minister van Oorlog te Singapore Ital. weermachtsbericht Londen geeft Braziliaansche goederen vrij Zondag onder het octaaf Dan Kerstmis J ZONDAG 29 DECEMBER 1940 - OCHTENDBLAD BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL 13866 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal I 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct pef week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22775 Vier Britsche vliegtuigen neergehaald De luchtaanval op Londen ZWARE OVERSTROOMIN' GEN IN TURKIJE Vloot en vliegers in actie Proeven van prof. Judica 'n TIP VAN BOOTZ „Derde periode" bon geldig 14 DOODEN BIJ VLIEG- ONGELUK IN JAPAN De pogingen Engeland hulp te verleenen via Ierland Mannen wilden vliegtuigbom demonteeren Voor slachtoffers van ongelukken, waarbij Duitsche militaire auto's betrokken zijn Samenzwering ontdekt in Guatemala Mislukte Britsche aanval op Duitsche patrouille schepen Britsche duikboot onder Duitsche vlag Talrijke Chineesche bedelaars doodgevroren DIT NI 'MMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel Bij contract sterlc verlaagde prijzen Voof prijzen der .Omroepers" zie de rubriek 'm I BERLIJN, 28 Dec. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Een onderzeeër, van welks jongste suc cessen reeds een deel bekend gemaakt is, meldt het tot zinken brengen van vier be wapende vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 24.340 b.r.t. Een andere duikboot heeft het 12.823 b.r.t. metende bewapende Britsche koopvaardij schip „Waiotira" tot zinken gebracht. Na de rust van de Kerstdagen zijn in den loop van 27 December de luchtverkenning en de gevechtsactie van het Duitsche luchtwapen weer begonnen. Een verkenningsvliegtuig trof Oostwaarts van de Theems-monding een vijandelijk koop vaardijschip van ongeveer 8000 a 10.000 b.r.t. met twee bommen van zwaar kaliber. In den nacht van 27 op 28 December hebben sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen Londen aangevallen met talrijke brisant- en brandbommen van alle kalibers. Hevige ontplof fingen en groote branden in het centrum en aan den Oostelijken rand der stad bewezen de groote uitwerking van den aanval. Verdragend geschut van het leger en de marine heeft in denzelfden nacht vijandelijke schepen, die Duinkerken trachtten te naderen beschoten en gedwongen, zich in Noordelijke richting te verwijderen. De vijand vloog slechts met enkele vliegtuigen het kustgebied binnen, zonder op Dmtsch Rijksgebied bommen te werpen. Patrouille- en beveiligingsvaartuigen werden op de Noordzee door vijandelijke torpedovlieg tuigen zonder succes aangevallen. Zij schoten drie vliegtuigen neer; een ander vijandelijk vliegtuig werd oor luchtdoelgeschut neerge haald. Een eigen vliegtuig wordt vermist. De New-Yorksche avondbladen publiceerden, volgens het D.N.B., reeds berichten uit Londen over den Duitschen luchtaanval van Vrijdag avond, die o.a. als kop droegen „Zware aanval len beëindigen den driedaagschen wapenstil stand." Duitsche vliegers zijn in grooten getale tegen den avond boven de Engelsche hoofdstad ver schenen en hebben vele brand- en brisantbom men neergeworpen. Men heeft zware ontplof fingen gehoord en nagenoeg boven iedere stads wijk van Londen bijna zonder onderbreking vliegtuigen opgemerkt. Ook uit een stad in East-Anglia zijn berichten ontvangen over lucht aanvallen. Uit particuliere bron verluidt, dat de aanval op Londen ongewoon hevig is geweest. Op een groot gedeelte van het Londensche stadsgebied zijn bommen gevallen en hebben een aantal branden veroorzaakt. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Naar thans be kend wordt, heeft het bombardement der Duit sche gevechtsvliegtuigen op Londen weer een vernietigende uitwerking gehad. Verkennings vliegtuigen bemerkten, dat vooral het Ooste lijke deel der stad zeer zwaar geteisterd is. Ten Noorden en ten Oosten van Hydepark werd een brand van 6 tot 8 kilometer uitgestrektheid waargenomen. In den loop van den dag werden verscheidene aanvallen op schepen onderno men, waarbij een tankboot in een convooi door verscheidene bommen zwaar getroffen werd en vermoedelijk gezonken is. Het is een schip van 6.000 tot 8.000 ton. Overigens heeft het optre den van het Duitsche luchtwapen zich beperkt tot verkenningen, waarbij belangrijk fotomate riaal verkregen werd. Uit Stockholm meldt het D.N.B.: Stockholms Tidningen meldt over den Duitschen lucht aanval op Londen van gisteren, dat reeds in den loop van den middag Duitsche vliegtuigen bo ven Londen verschenen. Opnieuw was een Duit sche massale aanval op de Engelsche hoofdstad losgebroken. Kort na het vallen der duisternis verkondigde het huilen der sirenes het einde van den wapenstilstand tijdens de Kerstdagen. De Duitsche vliegtuigen hadden echter reeds het centrum van Londen bereikt. De hemel bo ven het Oostelijk deel der stad, aldus meldt het blad, was door een feilen vuurgloed verlicht. De brandbommen hadden hun doel getroffen. Het opflitsen en ontploffen der bommen, die de hoofdstad tot in de binnenste kern deden schudden, volgde onafgebroken achter elkaar. SJANGHAI, 28 Dèc. (D.N.B.). De Australische minister van Oorlog, Spender, is op 24 Decem ber in gezelschap van den chef van den Austra- lischen generalen staf, luitenant-generaal Stur- dee, te Singapore aangekomen voor het houden van militaire besprekingen. Naar men zegt, zal gesproken worden over bespoedigde versterking der Engelsche steunpunten in het Verre Oosten. De minister verklaarde tegenover journalisten, dat Australië met Japan en Amerika in vriend schap wenscht samen te leven, opdat in het Zuidzeegebied vrede zal heerschen. den. De aangerichte materieele schade is nog niet te overzien. Uit Belgrado meldt het D. N. Ei.*de Donau heeft bij Novisad zulk een laag peil bereikt, als sedert v'ijftig jaar niet is voorgekomen. Daardoor is gevaar ontstaan voor de in de winterhaven ondergebrachte schepen, die zoo spoedig mogelijk gelost moeten worden, daar zij anders zouden breken. De lage stand van het water vindt zijn oorzaak in een ijsdam, die zich bij Apathin in den Donau gevormd heeft en het water tot over de Joego-Slavisch- Hongaarsche grens opstuwt. De koude in de Zuidelijke en middengedeel ten van Joego-Slavië is verminderd. Daaren tegen worden in de Westelijke en Noordelijke landsdeelen nog steeds temperaturen van meer dan twintig gdaden vorst gemeten. ISTANBOEL, 28 Dec. (D.N.B.) De over stroomingen in West-Anatolië zijn door de voortdurende wolkbreuken nog in omvang toe genomen. De spoorwegverbindingen in het gebied van Smydna zijn Verbroken en het vruchtbare land in dit gebied zijn in 'n water woestijn herschapen. Talrijke dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. Ook uit de gebieden van Balikesir en Broessa komen nog steeds berichten omtrent overstroomingen binnexi. De autoriteiten hebben voorzorgsmaatregelen genomen om overal de bevolking tijdig te kunnen evacueeren, opdat verliezen aan menschenlevens Vermeden wore ERGENS IN ITALIë, 28 Dec. Het 204de communiqué van het Italiaansche hoofdkwar tier luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica, aan het front van Bardia, artillerievuur. Tijdens een actie, in samenwerking met de lucht macht, heeft een onzer snelle colonnes een gemechaniseerde afdeeling van den vijand vernietigd en het materiaal buitgemaakt. Een onzer vlooteenheden heeft voor de kust een artillerie-actie ondernomen tegen gepantserde afdeelingen, de vijandelijke contingenten uiteengedreven en de gemo toriseerde artillerie tot zwijgen gebracht. Onze bommenwerpers hebben gisteren en in den voorgaanden nacht een vooruitgeschoven basis en gemechaniseerde middelen van den vij and Voortdurend doeltreffend bestookt. Onze jachtvliegtuigen hebben verwoede ge vechten geleverd met die van den vijand. Een onzer vliegtuigen heeft in de Middellandsche Zee een schip van 5.000 ton met een torpeda getroffen en tot zinken gebracht. In totaal werden drie vijandelijke jachtvliegtuigen neer geschoten., Een onzer bommenwerpers is niet teruggekeerd. Aan het Grieksche front werden door krachtige reacties onzerzijds vijandelijke aanvallen afgeslagen. Er werden krijgsge vangenen gemaakt en automatische wapens veroverd. Bombardements- en jachtformatios hebben troepen, installaties en knooppunten van wegen aangevallen. Op de vijandelijke vlootbasis Preveza is een aanval ondernomen en op voor anker liggende schepen werden voltreffers ge plaatst. Een onzer duikbooten is Van een kruistocht op den Atlantischen Oceaan niet teruggekeerd. In Oost-Afrika niets belangrijks te melden. TURIJN, 27 December (Stefani). De stelling vair de authenticiteit van de H. Lijkwade met de afbeelding van het gelaat van Christus, welke te Turijn bewaard wordt, heeft een nieuwe be vestiging gevonden in het resultaat van een on derzoek, ingesteld door prof. Judica, hoogleeraar in de gerechtelijke geneeskunde aan de Katho lieke universiteit van Milaan. Men heeft de tegenwerping geopperd, dat Christus begraven werd niet enkel met een lijkwade, doch ook snet een zweetdoek, d.w.z. den doek, welke Zijn gelaat bedekte, en dat bij gevolg Zijn gelaat op laatstgenoemden doek en niet op de lijkwade kon worden afgebeeld. Bij proefnemingen op lijken heeft prof. Ju dica echter geconstateerd, dat het beeld van gezichten, die waren bestreken met dezelfde aromatische bestanddeelen en zalven, waarmede volgens 't Evangelie het Gelaat en het Lichaam van Christus werden bestreken, zeer duidelijk werd weergegeven, niet enkel op den z.g. zweet doek, doch ook op de daarover heen gelegde lijkwade. Ik kreeg van mijn nicht Aldegonde Een „heilwensch" voor 't Kerstfeest gezonden. Nu ben ik niet grootsch, Maar ik had liever van Boote Een flesch TIP bij* den kerstboom gevonden. Inz. H. G. te Hilversum ontving een flesch TIP. Gedurende het tijdvak van 1 Januari 1941 tot en met 21 Januari 1941 geven de met „een eenheid brandstoffen derde periode" en de met „een eenheid cokes derde periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van een een heid vaste, brandstoffen. De verbruikers in de groepen c en d met een maandgebruik van 25 of meer eenheden vaste brandstoffen per maand dienen zich na 1 Ja nuari a.s. tot de plaatselijke distributiediensten te wenden op door deze diensten bekend te maken dagen, tot het in ontvangst nemen van de toewijzingen voor de derde periode. TOKIO, 28 Dec. (D.N.B.) Tijdens een proefvlucht is een vliegtuig van de Japanstfte luchtvaartmaatschappij ten Oosten van To kio in een meer gestort. Daarbij vonden veertien personen den dood. Het bericht, dat we op Oude jaarsavond om 12 uur thuis moeten zijn en dus gebonden blijven aan de verordening, dat men tusschen 12 en 4 uur 's nachts niet op den weg mag vertoeven, heeft onge twijfeld teleurstelling gewekt. Hoe- vele getrouwde kinderen plegen oud en nieuw in het ouderlijk huis door te brengen. Zullen ze nu voor het groote moment, dat ze met gebed plachten voor te bereiden, naar huis moeten gaan? Tot vier uur blijven, zullen de fuifers opmerken, maar dat is bij vele families door allerlei omstandigheden onmoge lijk. Een abonné, die zich nazaat van Bartjes waande, kwam ons vertel len, dat het nieuwe jaar ditmaal zou beginnen 31 December, des avonds om 10.20 uur. De.zOmercijd is gebleven, redeneerde hij en we hebben er 40 minuten Duitschen tijd bij gekregen. Deze abonné re kent echter verkeerd. Door de in voering van den Middeleuropee- schen Tijd en het handhaven van den zomertijd zijn we nu één uur en veertig minuten op onzen vroe- geren tijd „voor" gebleven. Tien minuten over half twee 's nachts volgens den huidigen tijd is dus twaalf uur middernacht volgens onzen vroegeren tijd. Zoo bekeken, is het dus niet zoo heel erg, dat we om 12 uur thuis moeten zijn, want ongeveer half twee is toch voor verreweg de meeste burgers te laat. Wie zijn gasten in den Nieuwjaarsnacht de logeerkamer aanbiedt moet er dus rekening mee houden, dat de twaalf slagen van de klok dit jaar meer een symbool zijn. wat, nuch ter bekeken, nog de eenvoudigste oplossing is. ROME, 28 Dec. (Stefani). De Giornale d'Italia wijdt een beschouwing aan den strijd tusschen isolationisten en anti-isolationisten in df. Ver. Staten en constateert, dat zij die een rechtstreeksche interventie van de Ver. Staten in den oorlog gunstig gezind zijn, zeldzaam zijn. Talrijker zijn degenen, die de hulp aan Engeland zouden willen opvoeren tot hetgeen men kan noemen een werkelijke, maar geen uitgesproken interventie. Tot de middelen waar mede deze laatsten dit willen bereiken behoo- ren het in beslag nemen van de Italiaansche en Duitsche schepen die een toevlucht hebben gezocht in Amerikaansche havens, teneinde die schepen aan Engeland af te staan, en het zen den van Amerikaansche convooien naar Ierland, het eenige Britsche Dominion, dat neutraal is gebleven. De regeering van Ierland, zoo vervolgt het blad, zal haar neutraliteit evenwel verde digen. Engeland is veroordeeld en geheel Euro pa, of bijna geheel Europa, keert zich tegen de Engelsche politiek. Men kan dus niet inzien, welk belang de Amerikaansche voorstanders van interventie erbij zien, een conflict tusschen continenten te verwekken, vooral daar, als ge volg van het driemogendhedenpact, Japan een uitbreiding van het Europeesche en Aziatische, conflict niet zal toestaan. Het Engelsch-Amerikaansche plan om Ierland van de oorlogszone uit te sluiten teneinde zoo doende de Amerikaansche leveranties op Ame rikaansche schepen naar Engeland te Kunnen sturen, is ook in Italië, onmiddellijk als een te gen de neutrale staten gerichte handelwijze gekenmerkt: De Vereenigde Staten, aldus schrijft de Popoio di Roma, zouden bij het tenuitvoer- leggen van dit plan hun schepen aan dezelfde gevaren blootstellen, die de Britsche koopvaar dijschepen permanent bedreigen. Londen heeft er natuurlijk niet aan gedacht, dat bij de zone van de tegenblokkade der spil ook geheel Ier land is inbegrepen en dat bij deze „geniale ont dekking", waardoor Ierland tot een gemakke lijk bruggehoofd tusschen Amerika en Engeland zou worden, zoowel Ierland als de Vereenigde Staten onmiddellijk bij den oorlog betrokken zouden worden. Ook de Duitsche bladen leveren commentaar op de pogingen de Amerikaansche neutraliteits- wet te omzeilen. De B Z. am Mittag is van meening, dat hierdoor de Iersehe vrijstaat ge maakt wordt tot een springplank voor een meer daadwerkelijk ingrijpen van de V.S. in den Europeeschen oorlog. Of daarmede het Iersehe volk, dat tot dusver tegen alle pogingen, het onder alle omstandigheden in den oorlog te betrekken, met succes zijn neutraliteit heeft kunnen verdedigen, door de V.S. een dienst wordt bewezen, is Ierlands eigen zaak. Want hierop legt de Börsenzeitung nog in het bij zonder den nadruk door Ierland in het En gelsche oorlogstooneel te betrekken, verwacht Engeland een verlichting, niet slechts van den zee- doch ook van den luchtoorlog. Het zou met genoegen zien, wanneer een deel der bommen, die voor Engelsche steden bestemd zijn, op Du blin en andere Iersehe steden zou worden afgeleid. In een stad in Zeeland is drie weken ge leden een vliegtuigbom aangespoeld. Een burger nam het projectiel mee naar zijn woning, en gaf van de vondst geen kennis aan de bevoegde autoriteiten. Op Tweeden Kerstdag wilde hij met zijn zwager de bom demonteeren achter het huis, waarbij het projectiel is ontploft. De beide mannen werden gedood. De wnd. secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken heeft het volgende onder de aandacht van de gemeentebesturen gebracht: De Duitsche overheid neemt 't standpunt in, dat de schade, veroorzaakt door onge lukken, waarbij Duitsche militaire auto's zijn betrokken, in beginsel niet door de Duitsche weermacht behoort te worden ge dragen, doch als schade tengevolge van oorlogshandelingen, waar noodlg, ten laste van het bezette gebied dient te komen. Op grond hiervan deel ik u mede, dat ik besloten heb, de slachtoffers van dergelijke ongelukken te rangschikken onder hen, die in beginsel voor hulp uit het Herstelfonds 1940 in aanmerking kunnen worden ge bracht. Zoo in uw gemeente derhalve dergelijke slachtoffers hulp noodig hebben, wordt u ver zocht, zulks ter kennis van het departement van Sociale Zaken te brengen, met omschrij ving voor elk geval afzonderlijk van de schade en de hulp, welke naar uw college's meening mede aan de hand van de bijzonderheden van het ongeluk gerechtvaardigd worden geacht. MILAAN, 28 Dec. (D.N.B.)Het Turijnsche blad „Stampa" meldt uit Beiroet, dat tegen de regeering van koning Ibn Saoed in Arabië een opstandige beweging op touw was gezet, die bijtijds door de politie ontdekt kon worden. In opdracht van zijn regeering heeft de consul- generaal -van Saoedie-Arabië te Damascus de volgende verklaring afgelegd: De personen, die bij de opstandige beweging betrokken waren, waren de sheriff-Abdoel Hamid en talrijke andere politieke persoonlijkheden. Alle verantwoorde lijke personen zifri in hechtenis genomen. De sheriff is terechtgesteld en de anderen zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld. Al deze personen stonden in betrekking tot de Britsche Intelli gence Service. De „Stampa" merkt op, dat het bericht over het complot tegen de regeering van Ibn Saoed licht werpt op den toestand in de Arabische wereld. De Britsche propaganda tracht op alle mogelijke manieren de Asmogendheden als de vijanden van de Arabische volken voor te stel len. Maar de feiten bewijzen dag aan dag, dat de onderdrukking en de terreflr uitsluitend van de Britsche instanties uitgaan. Ibn Saoed is steeds voor een vijand van het Britsche impe rium doorgegaan. De Engelsche aanslag zal on getwijfeld den argwaan tegen die kringen ver sterken, die voor geld de aspiraties der Arabi sche wereld verraden. De Arabieren hebben één gemeenschappelijken vijand en onderdrukker: Engeland. RIO DE JANEIRO, 28 Dec. (D.N.B.) Offi cieel wordt meegedeeld, dat het Braziliaansche departement van Buitenlandsche Zaken een nota ontvangen heeft van den Britschen ambassa deur, waarin wordt meegedeeld, dat de te Port of Spain op het s.s. „Buarque" in beslag geno men Braziliaansche goederen, overeenkomstig den wensch van het Braziliaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken van 7 December, zijn vrijgegeven. Het blad Gazeta de Noticias spreekt in dit verband zijn voldoening uit, dat door het krachtige optreden van de Braziliaan sche regeering reeds twee van de drie door En geland den laatsten tijd tegen Brazilië begane daden van willekeur hersteld zijn. Het ergste geval, dat betreffende het s.s. „Itape", laat En geland evenwel nog steeds bestaan. Brazilië moet daarom ook in dit geval „Itape", aldus het blad, volledige voldoening voor de schending van zijn souvereiniteit eischen en zich niet met bemid delingsvoorstellen tevreden stellen. MEXICO, 28 Dec. (D.N.B.) Naar uit Guatemala gemeld wordt, hebben de autori teiten aldaar een samenzwering ontdekt, die ten doel had, de regeering van generaal Jorge Ubico omver te werpen. De regeering was reeds begin November Van dit complot op de hoogte. De bedoeling was het fort Matamoros in te nemen en daarna het paleis van den president der republiek te bezetten. De samen zweerders, die reeds weken lang streng be waakt werden, zijn dezer dagen gevangen genomen. Niet in het klein-menschelijke rumoer der wereld, maar in de verhevenheid der stilte is Gods nabijheid. „Toen een diep stilzwijgen alles omgaf en de nacht inz ij n loop in het midden zijner baan was gekomen, daalde Uw -al machtig Woord, o Heer, uit den hemel van den koninklijken t r o o n", zoo luidt de statige inzet van den Introïtus van dezen Zondag. Het Woord, één met den Vader in eenzelfde Godheid, „zoo hoog gezeten, zoo diep in het grondelooze licht" (Vondel) verwisselde Zijn troon van licht voor de schamelheid van de kribbe. Hij, die met den Vader en den Geest zichzelf genoeg was in de eeuwige rust der Godheid, ruilde de glorie van het eeuwige Heden voor het wisselvallige van onze tijdelijkheid. Hij kwam in de middernachtelijke duisternis, opdat wij zouden leeren, in en ondanks de duisternis sen, het waarachtige Licht te zien, dat iederen mensch verlicht. Wij leven in een wereld van krijgsrumoer en op deze Kerstmis hebben vele geloovigen de Heilige Geheimen moeten vieren bij wat spaar zaam Catacombenlicht in een donkere wereld. Maar toch ondanks de chaotische duisternis van een ontredderde wereld en te midden van het gekletter van wapenen, zal het ware Licht voor ons stralen, wanneer onze ziel maar is een burcht van stilte, gebouwd op een krach tig geloof, een diepen ootmoed en op een on wankelbaar Godsvertrouwen. Het geloof opent onze oogen voor de be- teekenis van Christus' komst: onze aanneming tot1 kinderen Gods. „Toen de volheid des tijds was gekomen, zond God Zijn eigen Zoon, ge boren uit een Vrouw, geboren onder de Wet, om hen, die onder de Wet waren, vrij te koopen en', opdat wij het kindschap zouden beërven." (Epistel). De ootmoed doet in ons de beletselen verdwijnen, die aan Christus' komst in den weg staan. Waar de stamvader van ons geslacht in hoogmoed zich aan God gelijk wilde maken, daar moeten wij door ootmoed klein worden, om in Christus tot de verhevenheid van het kind schap Gods te komen en deel te krijgen aan het goddelijk leven. „De hemel heeft het kleen verkoren. Al wie door ootmoed wordt herboren, Die is van 't hemelsche geslacht." (Vondel) Het onwankelbaar Godsver t'r ouwen ten slotte maakt ons sterk, om te allen tijde het bewustzijn van onze uitverkiezing in ons levend te houden. In de duistere dagen, in zorgen en tegenslagen houdt het Godsvertrouwen in ons het licht van Gods nabijzijn brandende. Wij weten, dat niemand, behalve wijzelf, ons voort aan nog de groote vreugde kan ontnemen van ons kindschap Gods. „God heeft den Geest van Zijn Zoon in onze harten gezonden en Deze roept Abba, Vader!" (Epistel). Deze gesteltenissen van den waarachtigen Christen zijn lijnrecht in tegenspraak met den geest van de wereld. Deze toch kent slechts het eigen verstand, maar niet de bovennatuurlijke wijsheid, die het natuurlijke verstand verlicht en verheft. Het natuurlijke verstand, aan zich zelf overgelaten, valt gemakkelijk ten prooi aan de hartstochten, die het licht der waarheid ver duisteren en doet den mensch, die ook met zijn natuurlijke gaven moest streven naar de orde, afdrijven naar den chaos. De geest van de we reld is een geest van hoogmoed, van een geloof in de alleenzaligmakende kracht van het eigen verstand, de eigen inzichten en vermogens. Deze geest bezielde ook een Herodes en daarom zocht hij het Kind te dooden, dat toch ook gekomen was om licht te brengen in z ij n leven. Terecht dichtte dan ook Vondel: Hoe kan Herodes 't licht verdragen, Dat in uw duisternisse blinkt En wordt gevierd en aangebeden. Zijn hoogmoed luistert naar geen reden, Hoe schel die in zijn ooren klinkt. k in de liturgie der dagen na Kerstmis hebben wij in een stoet de Heiligen zien voorbij trek ken, die van Christus' geest waren bezield. Sint Stephanus bestreed het geweld der werelc met het wapen der zachtmoedigheid en de razende Christenvervolger Saulus, aan wiens voeten de beulen hun kleeren neerlegden, werd als Pau- lus, de vurige Apostel, Stephanus' gezel in den hemel. Sint Jan, de Donderzoon, in wien de onstui migheid der jeugd verstilde tot een menschen- liefde, die hem in grijzen ouderdom zonder op houden deed herhalen: „Kindertjes, bemint el kander." De Heilige Onnoozele Kinderen, die als eerste offer vielen van de duisternissen, die het Licht niet wilden begrijpen. Zoo zien wij reeds over de Kribbe de slag schaduwen vallen van het Kruis: „Zie, deze is gesteld tot val en opstanding van velen in Is raël en tot een teeken van te- genspraak." (Evang.) Kribbe en Kruis zijn niet te scheiden. Steeds scherper zal zieh de scheidingslijn afteekenen tusschen den Vorst van het licht en de wereld. Tusschen hen beiden is geen compromis moge lijk. „Wie niet met Mij is, js tegen Mij en wie niet met Mij vergadert, blijft verstrooid." In het leven van iederen Christen zal zich de levensloop van Christus van kribbe tor kruis moeten voltrekken. Ais bezitter van Christus' erfdeel zal ook hij in deze wereld staan als een teeken van tegenspraak, maar tegelijk zal hij in zijn hart den vrede dragen, dien het Kind in de Kribbe ons kwam brengen. Dat dan het leven der genade in ons moge groeien van het kind tot den vollen wasdom van Christus' mannelijkheid. „Het Kind groeide op en nam toe in krachten; Het werd van wijs heid vervuld en de genade Gods rustte op Hem." (Evangelie) Moge de genade van Kerstmis ons ie kracht verwerven in ons leven Christus' leven na te beelden, „opdat wij, die door de boodschap des Engels de Menschwording van Christus heb ben leeren kennen, door Zijn lijden en kruis tot de glorie der verrijzenis mogen gebracht wor den." En al mogen wij dan worden tot een teeken van tegenspraak voor de duisternissen, voor al len, die van goeden wil zijn, zullen wij staan als een lichtend baken, dat hen door de duis ternis hegnwijst naar het Licht en het Rijk :rfvrc van derf Vrede. K. Zonsopgang 29 Dec. 9.51 Zonsondergang 29 Dec. 17.34 Zonsopgang 30 Dec. 9.51 29 December: Maan opkomst 9.46 ondergang 18.49^^. BERLIJN, 28 Dec. (A.N.P.) In het tijd schrift der buitenlandsehe organisatie van de nat. socialistische partij, „Deutsches Wollen", publiceert gouwleider Bohle een artikel over de komende koloniale politiek van Duitschland. Gouwleider Bohle gaat ervan uit, dat de over winning van Duitschland het in Versailles be gane onrecht zal herstellen en Duitschland weer koloniën zal brengen. Met deze zekerheid voor oogen zijn de aangewezen instanties in Duitsch land verplicht, de grondslagen te léggen voor een toekomstige koloniale politiek van het rijk. Ta.llooze kwesties en problemen op politiek, economisch en cultureel gebied zullen daarbij moeten worden overwogen en opgelost. Uit de reeks van deze problemen wijst gouwleider Bohle vooral op de vraag, hoe het Duitsche nationaal-socialisme de in de koloniën wonende inlanders denkt te behandelen. Deze vraag, zoo meent hij zal ongetwijfeld in de wereld een sensationeele belangstelling vinden. Hij beant woordt de vraag vooruit met vast te stellen, dat de nationaal-socialist daarom vreemde volksge zindheid eert, omdat hij zijn eigen volkskarak ter liefheeft. Ook op dit gebied zal het nat. socialisme nieuwe wegen aangeven, die uit principieele beschouwingen over een moderne koloniale politiek voortvloeien. Als politieke doelstelling in de koloniën noemt gouwleider Bolile, dat de Duitsche koloniale ambtenaren al hun kracht eraan moeten wij den, om de koloniën economisch in de hoogste mate te ontsluiteil, en dat zij tevens in elk opzicht ernaar moeten streven, voor de inboor lingen een rechtvaardige meester in het land te zijn. Onder Duitsche bescherming zal de "in lander zijn vaderland en zijn volksgezindheid trouw blijven en geen gevaar loopen te ont sporen. Voor de Duitsche kolonisten wordt als beginsel vastgelegd, dat zij zich als voorposten van het groot-Duitsche rijk gevoelen en der halve zullen voorkomen een eigen z.g. kolonialen Duitscher te kweeken, die in den loop der eeuwen aan het Duitsche rijk vreemd wordt. Deze uiteenzettingen toonen aan, op hoe uit gebreide schaal de bevoegde Duitsche kringen zich met voorbereidingen, overwegingen en plan nen voor een nieuwe koloniale politieke actie van Duitschland bezig houden en met welk een zekerheid men van de Duitsche overwinning ook op dit gebied de herziening van het Verdrag van Versailles verwacht. STOCKHOLM, 28 Dec. (D.N.B.) Als gevolg van het optreden der Duitsche marine op alle zeeën worden, naar de Britsche admiraliteit toegeeft, ook de scheepvaartwegen op de Stille Zuidzee steeds ernstiger bedreigd. Van Engel sche zijde ziet men zich volgens een bericht uit Londen genoodzaakt, uitgebreide maatregelen te nemen om te trachten, de in de Zuidzee op tredende Duitsche boven-waterstrijdkrachten onschadelijk te maken. Om te beginnen is van Engelsche zijde bepaald, dat alle schepen, die naar havens van de Fidsji-eilanden varen, eerst Soeva moeten aanloopen om daar verdere in structies te bekomen. Aan dezen maatregel zijn nieuwe omwegen voor het scheepvaartverkeer verbonden, waardoor de in deze gebieden varen de tonnage in haar vervoerscapaciteit verder verminderd wordt. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: In den nacht van Vrijdag en Zaterdagochtend vroeg hebben Duitsche batterijen verdragend ge schut met goed gevolg vijandelijke schepen in het kanaal beschoten. Vrijdagmorgen vroeg hebben, naar het D.N.B. verneemt, Britsche torpedovliegtuigen op de Noordzee Duitsche patrouillevaartuigen zonder succes aangevallen. Twee Britsche vliegtuigen werden hierbij neergeschoten. Eenigen tijd la ter poogden Britsche vliegbooten hetzelfde, weer zonder succes. Een Britsche vliegboot werd bij deze gelegenheid vernietigd, zoodat deze aan vallen de Royal Air Force drie vliegtuigen ge kost hebben. De in Mei buitgemaakte Engelsche duikboot „Seal", is geheel hersteld en thans gereed voor den dienst onder Duitsche vlag. SJANGHAI, 28 Dec. (D.N.B.). Volgens voorzichtige schattingen zijn te Sjanghai op Kerstavond meer dan 200 Chineesche bedelaars doodgevroren. Ambulances van de internationale nederzetting en de Fransche .concessie hebben op Kerstochtend alleen in haar gebied reeds 161 doodgevroren menschen, waaronder 106 kinderen, opgepikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1