Omzetbelasting op kranten v Roosevelt bepleit steun aan Engeland 4H Pétain roept Fransche jeugd op tot gemeenschapszin Zeer zware aanval op Londen mm Iersche steunpunten in ruil voor wapens Verduistering .r Ministerraad bijeen te Vichy SOIREE Hevige strijd aan grens van Siam en IndoChina NIEUWJAARSDAG DANSEN IÜ ALPH.ELSENBURG 600 POND VLEESCH OPGESPOORD K DAVOKA vVSSEENIGDS KATHOLIEKE PERS MAANDAG 30 DECEMBER 1940 - AVONDBLAD TEXTIEL-GOEPÊRÊN DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22776 Amerika's houding ten aanzien van den oorlog J' Daartoe moet de productie der Ver. Staten nog worden opgevoerd Commentaar van Berlijn Rede van Baudoin Fransche Hooge Commis saris in Syrië Het hevigste bombardement van de laatste vier maanden Donau bij IJzeren Poort geheel dichtgevroren Clandestiene slachtingen te Maassluis Dr. H. NANKING'S Zetpillen tegen Aambeien &otficdev&tni DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN FR A NSCH—JA PA NSCHE WRIJVING BRAND IN ANHALTER BAHNHOF THE AMERICAN CLUB N.Z. VOORBURGWAL 165-167 Tel. 32087-49513 - Teiegr.-adres: ..Facta" Cretonnes - Chintzes en alle andere zijden en katoenen lanlasie-stollen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Irtgaz. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Tot nog toe vielen kranten en tijd schriften buiten de omzetbelasting. Dat is niet meer het geval. De nieuwe verordening betreffende de om zetbelasting, waarbij uitbreiding aan die belasting wordt gegeven en nieuwe ta rieven worden vastgesteld, zinspeelt met geen enkel woord op het handhaven van deze meer dan ooit rechtvaardige uit zondering. Wij vinden dit te verwonder lijker, daar aan de pers een groote gees telijke en eultureele taak ten aanzien van geheel het volk wordt opgelegd, een taak, welke de pers alleen maar naar behooren vervullen kan, wanneer zij met haar voorlichting een zoo groot mogelij ken lezerskring bereikt. Wij verraden geen geheim, wanneer wij constateeren, dat de huidige omstandigheden voor de pers met het oog op het vervullen van die taak niet bijster gunstig zijn. Het nog kranten lezende deel van het Neaer- landsche volk is er niet grooter op ge worden en de bestaansmiddelen van de pers hebben den zwaren terugslag moe ten ondervinden van de moeilijkheden van het zakenleven, dat minder behoefte aan adverteeren meent te hebben nu heel dat leven aan allerlei door den toe stand gerechtvaardigde of onvermijdelijk geworden beperkingen en stremmingen onderhevig is. De omzetbelasting op kranten en tijdschriften za! het kran tenlezend publiek, dat steeds zwaarder belast wordt en belast moet worden om de enorme staatsuitgaven zooveel mo gelijk te dekken, nóg meer doen inkrim pen, zoodat de pers, ondanks alle goede bedoelingen en toewijding, steeds meer in de lucht dan spijkers met koppen zal gaan slaan. Dit resultaat kan o.i. moei lijk gewenscht worden door een over heid, die zoo vervuld is van de ontzag lijke beteekenis van de pers ter voorlich ting en opvoeding van het volk. Boven dien zal het inkrimpen van het afzet gebied der pers sociaal niet toe te jui chen gevolgen met zich mede brengen voor allen, die op eenigerlei wijze hun leven wijden aan en een begaan vinden in het krantenbedrijf. Wij meenen dan ook, dat de nadeelen, welke aan de invoering van een omzet belasting op kranten en tijdschriften on ontkoombaar vastzitten, grooter zijn dan het geldelijk voordeel, dat de schatkist daaruit hoopt te putten. De fiscus moet geld hebben, veel geld. Er is niemand, die dat zou durven aanvech ten. Maar geld is niet alles, en mag ze ker niet gesteld worden boven de gees telijke en eultureele waarden, waaraan ons volk in zijn geheel méér dan ooit behoefte heeft. NEW YORK, 29 Dec. (D.N.B.) De New York Post meldt, dat het ministerie van Bnitenlandsehe Zaken niet het voor nemen heeft invloed op Dublin uit te oefe nen, ten aanzien van den afstand van steunpunten aan Engeland. De neutraliteit van Ierland zou echter Engclahds neder laag kunnen beteekenen. De Valera, heeft thans den Vereenïgden Staten om wapens gevraagd. Het verzoek zal ten behoeve van de beantwoording naar Londen worden doorgegeven. Ingeval De Valera steunpun ten wil ruilen tegen wapens, die oorspron kelijk voor Engeland bestemd waren, zal hij waarschijnlijk wapenmateriaal kunnen krij sen. Naar uit Rome wordt gemeld, schrijft de diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani, dat het nog niet officieel bevestigde voorstel om den vrijstaat Ierland te beschouwen als een ontschepingsbasis voor ravitaiileeringen en oorlogstuig, dat bestemd is voor Engeland, slechts beschouwd kan worden als een voorstel, dat ten doel heeft de nonnen der neutraliteit te schenden. De bewering, dat de materialen die uit Amerika naar Ierland zouden worden gezonden, van de eene neutrale haven naar de andere zouden gaan, is in werkelijkheid een groteske mystificatie, want iedereen weet, dat deze ravitailleeringen een oorlogvoerenden staat zouden ten goede komen en niet voor vredes- maar voor oorlogsdoeleinden. Bovendien had de regeering der Vereenigde Staten Ierland zelf opgenomen in de zone, welke verboden is voor Amerikaansche schepen. Bovendien moet wor den overwogen, dat Engeland zelf bij de toe passing der blokkade het beginsel heeft vast gesteld, dat den neutralen staten alleen de ravitailleering wordt toegestaan, welke strikt noodzakelijk is voor het leven van het binnen land. Ten slotte heeft Engeland vaak den door voerhandel verboden, zelfs van de meest nood zakelijke ravitailleeringen. Een voorstel, ten doel hebbende een neutrale haven te maken tot een ontschepingshaven voor oorlogscontrabande ten gunste van een oorlogvoerendeh staat, ls dus veroordeeld op grond van de zelfde begin selen, die Engeland met zooveel onverbiddelijk heid toepast. Zonsondergang Zonsopgang Maanopkomst 10.29 30 Deo. 17.35 31 Dee. 9.51 ondergang 19.57 NEW YORK, 30 Dec. (D.N.B.) Roosevelt heeft Zondagavond een door alle binnenlandsche en kortegolfzenders der Vereenigde Staten uitge zonden redevoering gehouden binnen het kader van zijn „niet formeele praatjes met het Ame rikaansche volk". In deze redevoering gaf Roosevelt weder om verwijzende naar het driemogendheden- pact van Berlijn, uitdrukking aan zijn be kende opvatting, dat uit de houding van Duitschland en Japan gevaren voortvloeien voor de Vereenigde Staten en dat Engeland deze gevaren kan afwenden. Engeland moet derhalve door de Vefcenigde Staten ma terieel gesteund worden en deze ondersteu ning moet thans in iedere denkbare mate worden opgevoerd. Terwijl hij een dienovereenkomstigten oproep richtte tot de industrieelen legde de president er tegelijkertijd den nadruk op, dat hij de rech ten der werknemers niet wilde aantasten, want het zijn immers de werknemers, die den eigen lijken arbeid moeten verrichten. Voorts verklaarde Roosevelt opnieuw, dat hij noch een expeditiecorps naa,r Europa wilde zen den, noch plannen heeft voor een deelneming der Vereenigde Staten aan den Europeeschen oorlog. Wanneer Engeland ondergaat, zoo verklaarde Roosevelt verder, worden de Vereenigde Staten voortdurend bedreigd. Wanneer de Vereenigde Staten echter Engeland helpen, zal het gevaar, dat de Vereenigde Staten in den oorlog worden verwikkeld, belangrijk verkleind worden. „Wij' willen geen oorlog en hebben geen plannen daar toe", zeide Roosevelt, ,,maar", zoo voegde hij hieraan toe, „wij allen moeten meer arbeiden, meer produceeren, opdat Engeland behouden zal blijven." United Press meldt uit Berlijn aan haar bladen Van bevoegde Duitsche zijde werd heden morgen verklaard, dat de rede van Roosevelt door de hoogste Duitsche officieele instantie thans zorgvuldig wordt bestudeerd. Men uitte zich voorloopig alleen door te doen opmerken, dat de rede buitengewoon interessant is. De tekst kwam te laat binnen om nog in de och tendbladen te worden gepubliceerd. Waarschijn lijk wordt deze echter eerst in de pers bespro ken nadat men in het ministerie van Buiten- landsche Zaken de geheele rede heeft bestu deerd. Men gelooft, dat Roosevelts rede voor de Duitsche officieele kringen aanleiding zal zijn om de tot nu toe gevolgde politiek van negeeren van de .Amerikaansche spelden prikken" te beëindigen. Waarschijnlijk, zoo veronderstelt men in po litieke kringen, zal een zorgvuldig uitgewerkte reactie worden gepubliceerd. Bij zijn aftreden als president bracht het Finsche volk aan Kal- lio, wiens bekwaamheid vooral in de moeilijke dagen van den Finsch- Russischen oorlog is ge bleken, 'n enthousiaste hulde. Deze hulde werd tevens de laatste van zijn leven. Zooals men weet overleed de presi dent eenige oogenblik- ken later. Bovenste joto: Bij den ingang van het station te Hel sinki werden aan mevr. Kaisa Kallio bloemen aangeboden. Onderste joto: Finlands nieuwe president, Risto Ryti GENÈVE, 30 Dec. (D.N.B.)Maarschalk Pétain heeft Zondag, naar uit Vichy wordt gemeld, ter gelegenheid van den jeugddag een radiorede gehouden tot de Fransche jeugd. Hij zeide hierin o.m.: „Het individualisme, waarop wij ons eens be roemden als op een privilege, vormt het begin van het kwaad, waaraan wij bijna te gronde zijn gegaan. Wij willen opbouwen en dé eerste daad bij iederen wederopbouw is de uitschakeling van het vernietigende individualisme. Slechts de per soonlijke toewijding aan het geheel verleent be teekenis aan het individueele leven. Wie niet in staat is zich bij een gemeenschap aan te sluiten, wie niet den vitalen geest van de gemeenschap heeft beleefd, kan niet bewe ren, dat hij wil dienen, d.w.z. zijn plicht als man en burger vervullen. Er bestaat geen maat schappij zonder vriendschap, vertrouwen en toe wijding. Onafhankelijkheid is zeer zeker met tucht; te vereenigen. Daarentegen ontwikkelt zich het individualisme onwillekeurig tot een anarchie, die op haar beurt geen ander correc tief kent dan de tyrannie. Het veiligste middel om aan anarchie en tyrannie te ontkomen is de gemeenschapszin op maatschappelijk zoowel als op nationaal gebied. Leert dus gemeenschappelijk te werken, ge meenschappelijk te gehoorzamen, gemeenschap pelijk uw spel te spelen, kortom: voedt elkaar Met militaire eer is te Turijn het stoffelijk overschot der Italiaansche generaals Pinters en Pellegrini ter aarde besteld. Een overzicht van den stoet in de straten der stad (Foto Wcltblld) op in den geest der gemeenschap. Zoo bereidt ge een hechten grondslag voor de nieuwe Fran sche orde voor. Tusschen het harde jaargetij, dat ons ontberingen en lijden oplegt, en den smartelijken tijd, dien ons land doormaakt, be staat een overeenstemming, die een symbool is Ook in den strengsten winter bewaren wij ons geloof aan den terugkeer, van de lente. Frankrijk is nog niet geheel ontbladerd. Weldra zal het weer groen worden en bloeien. Moge de lente van uw jeugd spoedig terugkeeren in de lente van het herrezen Frankrijk." Minister Baudoin hield te Lyon een rede. waarin hij zeide, dat er een sociaal regiem sot stand moet komen, waarbij de mensch niet meer als koopwaar behandeld wordt. Kapitalis me en Marxisme kunnen dit probleem van het. proletariaat niet oplossen. De nationale revolu tie daarentegen zal de vraagstukken van prole tariaat en gezag oplossen of eveneens stranden De Fransche jeugd moet bij de nationale re volutie, waarop het land wacht en die bijna het geheele volk wenscht, helpen. Indien dit nationale en sociale werk buiten het kader der oude politieke partijen in een ruimen geest wordt ondernomen en indien het verleden wordt vergeten, zal zich zeker meer dan drie kwart van alle Franschen van ganscher harte aan dezen arbeid wijden. Slechts uit een krach-, tige sociale actie kan een Fransche eensgezind heid ontstaan. Het program van Frankrijk heet „linksch" noch „rechtseh", maar revolutie. Bau- duin riep de jeugd op zich aaneen te sluiten in de liefde voor 't vaderland en zich aan Frank rijk te wijden, zooals maarschalk Pétain dat doet De Fransche ministerraad is Zaterdag avond te 17 uur 30 te Vichy bijeengekomen onder -voorzitterschap van maarschalk Pé tain. De besprekingen duurden twee en een half uur en zullen Maandagmiddag weder worden voortgezet. De beraadslagingen waren, volgens een of ficieel communiqué, dat na afloop van de zit ting werd uitgegeven, gewijd „aan de bestu deering en bespreking van een bepaald aan tal ontwerpen, welker behandeling in den loop der eerstvolgende zittingen van den minister raad zal worden voortgezet." De commissie, die belast is met de samen stelling van de Fransche staatsbegrooting, heeft thans het budget voor het eerste kwartaal van 1941 vastgesteld. De minister van Finan ciën, Bouthillier, heeft deze begrooting Zater dag bij den ministerraad ingediend. Zij wordt geraamd op 24 milliard francs. De bezettings- kosten zijn hieronder niet begrepen. De kortgeleden benoemde minister van Bui- tenlandsche Zaken, Flandin, heeft Dinsdag het protocolaire eerste bezoek gebracht aan den deken van het corps diplomatique, den aposto- lischen nuntius, Valeri. BEIROET, 29 Dec. (D.N.B.) Volgens een be richt van de Messaggero is de nieuwe Fran sche Hooge Commissaris voor Syrië en den Libanon in zijn residentie aangekomen, waar hij zich belast heeft met de leiding der zaken. In Syrische politieke kringen heerscht groote voldoening, aangezien men generaal Dentz ai- gemeen den man acht, die in staat is een einde te maken aan de kuiperijen van ziekere elementen. BERLIJN, 30 Dec. (D.N.B.). Zondag vroeg in den avond hebben kleine afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen in weerwil van het slechte weer aanvallen op Londen ge daan. Wederom zijn explosieve en brand bommen van alle kalibers op de stad gewor pen. Een reeks groote en kleinere branden getuigden van het succes van den aanval. Omtrent den laatsten zwaren luchtaanval op Londen meldt de correspondent van de Inter national News Service uit de Engelsche hoofd stad, dat deze onderworpen is aan een „Coven- try-aanval". Groote groepen Duitsche bommen werpers hebben dood en verderf gezaaid in alle deelen van Londen. Het bombardement was het ergste van de laatste vier maanden. Met gecon centreerde hevigheid duurde de aanval drie uren lang. Toen volgde een pauze. Bij tonnen werden de doodeiyke projectielen neergeworpen. Zelfs de grootste gebouwen in het hart van de wereldstad stonden door het geweld oer ontploffingen te schudden. Het was eer, ware hel, steeds weer braken de Duitsche lucht strijdkrachten door de versperring van het af- weervuur heen en wierpen alle mogelijke bom men neer. Ook Associated Press spreekt van een buiten gewoon zwaren aanval, waarbij een groot aantal branden is ontstaan. De geheele Londensche brandweer moest uitrukken. Het Amerikaansche agentschap maakt verder melding van een zwaren aanval op een stad in Zuidwest-Engeland, den zwaarsten sedert 240 aanvallen, die de stad mogelijk South ampton tot dusver heeft beleefd. Honderden zwaar-expïosieve en brandbommen werden over een uitgestrekt gebied neergeworpen en ruim 20 zware branden ontstonden. Deze aanval wordt door den Londenschen correspondent van het Amerikaansche agentschap United Press in vol len omvang bevestigd. Uit Stockholm meldt het D. N. B.: Het En gelsche ministerie van Luchtvaart en het mi nisterie voor Binnenlandsche Veilighefd hebben Zondagavond, volgens een bericht van Reuter bekend gemaakt, dat in den loop van Zondag bommen zijn geworpen op een stad aan de kust van het graafschap Suffolk, benevens op twee steden aan de kust fn het graafschap Kent. Verder zijn bommen gevallen in het Noord westen van Engeland. Verder wordt in een Reuterbericht bevestigd dat een stad in het Zuidwesten van Engeland in den nacht op Zondag blootgesteld is geweest aan een van de felste der talrijke aanvallen, die sedert het uftbreken van den oorlog op deze stad zijn gericht. De Duitsche vliegtuigen wierpen honderden brand- en zwaarexplosfeve bommen op een uitgestrekt gebied. BELGRADO, 29 Dec. (D.N.B.) Bij den in gang van de IJzeren Poort is de Donau ge heel dichtgevroren. Men Jan over het ijs den overkant bereiken. De politie te Maassluis heeft een inval ge daan in een gebouw op grond van het vermoe den, dat ter plaatse clandestien geslacht werd. Zij trof een geslacht varken aan en eenige ge rookte hammen. Er volgde een nauwgezet on derzoek, waarbij bij personen, van wie de po litie vermoedde dat ze by deze zaak betrok ken konden zyn, huiszoeking werd verricht. Het resultaat was, dat een belangrijke hoeveelheid vet, spek en carbonade, in totaal meer dan 609 pond, in beslag kon worden genomen. Tegen zeven personen is proces-verbaal opge maakt. wetken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. maakt bet ia> brengen ge- makkelijk. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogietea i (I. 1.50 per dooaje van 12 atuka. Or. Jl RANNINCs PWm. Ckcm. Fabriek. N V. DEN HAAC. organiseert voor haar leden op NIEUWJAARSDAG van 7%ÏO1/» uur een intiem in Hotel Brinkman - Houtplein Aangezien het bestuur geen gelegenheid had U dit tijdig per uitnoodiging te doen weten, verzoeken wij den lezers dit aan hun mede leden door te willen geven. BANGKOK. 30 Dec. (Domei) De hevi ge gevechten tusschen Thaïlandsche en Fransch-Indo-Chineesche grenstroepen du ren nog voort, zoo wordt door het opper bevel van Thailand medegedeeld. Op den avond van den 26sten vielen Indo-Chinee- sehe strijdkrachten eensklaps grenspatrouïl- les van Thailand aan, doch trokken terug, toen de artillerie het vuur opende. HANOI, 30 Dec. (Domei). De Japansche kolonie in Fransch-Indo-China heeft uiting gegeven aan haar hevige ontstemming we gens den toenemenden druk, waaraan de Indo-Chineesche autoriteiten de Annamie- ten blootstellen, die met Japanners in aan raking gekomen zijn. De Annamieten te Hanoi, onder wie zich loopjongens van kan toren en werkvrouwen bevinden, die in dienst van Japanners staan, worden streng ondervraagd door de Fransche autoriteiten. BERLIJN, 30 Dec. (D.N.B.). Vanochtend om kwart voor zeven is in de bagage-afdeeling vfen het Anhalter Bahnhof te Fterlijn brand uitge broken. Deze brand breidde zich uit tot een reeks dienstvertrekken en de kaartjesloketten. De kaartjes worden daarom voorloopig op an dere plaatsen uitgereikt. Het treinverkeer van het staticm wordt echter als gewoonlijk voort gezet. 1 Jan. 1941 - van 711 uur in het CONCERTGEBOUW met The Bobton Flippers Entree 0.80 p. r. 14 mans dansorkest Iederen Zondagmiddag en Zondagavond DANSEN IN DE LEEUWERIK Een collecte-ideaal. De man. die niet rustte, voordat hij alle zeven sprookjes speldjes ten bate van „Winterhulp Nederland" gekocht had (Foto Sck.irrimelpenn.ingh|

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1