Haarlem, 30 Dec. ROSE MARIE fcattenoogen d/hv I I MAANDAG 30 DECEMBER 1940 NIEUWJAARSKAARTEN REMBRANDT AAMKAARTJES AGENDA MARKTEN STADSSCHOUWBURG „De Sterkste" „Verliefd en jaloersch" Kermisvolk op Kerstmis Uitvoering door Genisius DE LEVENDE POPPENKAST Avonturen van Jan Klaassen in den Stadsschouwburg ANECANG 14 - TEL. 11963 HAARLEM VOLKSCONCERT H.O.V. T.B.C.-BESTRIJDING ONDER HET RUNDVEE Kalveren en varkens frauduleus geslacht Solisten: Toos Kingma-Verhey (sopraan), Cor v. Boven (piano) J. s. DE COLLECTE VOOR WINTERHULP DE HISTORIE VAN HAARLEM DE DUISTERNIS EN HET WATER R.K. ZANGVEREENIGING „ST. CAECILIA" Kath. Werknemende Middenstanders Dr. Olierook wijst op hun duren plicht in deze dagen Jhr. J. P. W. VAN DOORN 16 Januari weer als burgemeester in functie RONDOM 'N HOOGTIJDAG IN HAARLEM (vóór Nieuwjaar gereed!!) de ANECANG 14 - TEL. 11963 HAARLEM Bioscopen 31 December Bioscopen Apotheekdiensten Een goed geslaagde redding uit het ijs BURGERLIJKE STAND STAD Nu de nood van den tijd de oogen van velen opent voor de waarde van het gezinsleven, ko men de familieroman en het familiedrama weer in trek. Als een tooneelverbeelding van het fa milieleven wordt ook De Sterkste van Keith Winter aangekondigd, maar wie de uitvoering van de Tooneelgroep Studio bijwoont in de ver onderstelling, dat daarin wordt gebouwd aan het oeroude en altijd edele gezinsverband, zal be drogen uitkomen. Wie wordt in dit spel „de sterkste" genoemd? Judy Linden, een beminnenswaardige jonge vrouw, pas een jaar getrouwd, die tot de ont dekking komt, dat een andere beter dan zij aan de persoonlijke eigenschappen van haar man beantwoordt, en die daarom haar plaats vrij maakt nog wel door vrijwillig den dood in te gaan. De andere, haar eveneens getrouwde schoonzuster Marielle, heeft bij Judy's leven dat offer niet aanvaard, maar over het gra,f van de ongelukkige vrouw heen beschouwt zij een scheiding van haar echtgenoot en een ver bintenis met den geliefden weduwnaar als de consequentie van een gezonde levensopvatting. Judy had immers verklaard, dat Marielle en David „voor elkander geschapen" waren welke vrouw, die haar man liefheeft, onderwerpt zich aan zoo'n vernederende conclusie? en dan komt het leed van anderen er niet meer op aan Dit stuk breekt den familiegeest af. Kenmer kend voor de mentaliteit van den auteur .s ook, dat hij wel hooge beteekenis hecht aan het samengaan in liefde van twee gelijkvoelende menschen, maar het tweede doel van het hu welijk volkomen negeert. Slechts eenmaal komt „het kind" ter sprake, en dat is dan in ver band met een onnoozel meisje en haar imbe cielen vrijer. Bij de vele fijngevoelige trekjes, die het tooneelspel rijk is, steekt die smake loosheid hinderlijk af. Met enkele regels zouden we ons van een tooneelwerk met slechte strekking afmaken, als het niet zóó voortreffelijk ten uitvoer werd ge bracht. De sfeer van de heerenboerderij in Yorkshire is uitstekend getroffen en er vaart, bij momenten van verdieping, zoo'n vlotte gang door het spel, dat we Albert van Dalsum om zijn doorwerkte regie bewonderen moeten. De uit voerenden zijn bijzonder goed op elkander af gestemd. Loudi Nijhoff is de zelfstandige Ma rielle, Mary Smitshuyzen de gevoelige Judy, en Nel Knoop de typisch-verstandige Hannah, een interessante trits schoonzusters. De drie broers Albert van Dalsum als de geestelijk trage Henry, Paul Storm als de begaafde David en Ben Groenier als de jongensachtige Micky zijn al evengoed getroffen. Hun fijn doordacht en knap uitgevoerd spel boeit voortdurend totdat we weten, dat het essentieele van het stuk verzanden moet in de valsche oplossing van het gestelde probleem. De auteur, die waar lijk wel weet, wat tooneelschrijven is, stelt zijn zienswijze zóó sterk op den voorgrond, dat hij tegen de critiek van een minder heidensche, minder zelfzuchtige levensbeschouwing wel bot sen moet. Loudi Nijhoff kreeg bloemen en die had ze door haar ingehouden sterk spel verdiend. De bijval van het publiek was Zaterdagavond na de eerste tafereelen geestdriftiger dan aan het slot: toen kon het mooie spel de afkeurens waardige idee niet meer redden. En onze con clusie kan geen andere zijn dan deze: een stuk, waarin aan het onverantwoordelijk „moreel ge voel" de macht wordt gegeven om de grondsla gen vaD een eerbiedwaardige moraal te onder mijnen doet, ook bi) zoo'n uitstekende opvoe ring, meer kwaad dan goed. Een tooneelleider, die met kunstenaarshand en vol toewijding de uitvoering verzorgt, zou toch moeten begrijpen, dat in dezen tijd de kunst haar roeping ver waarloost, als zij niet mede bouwt aan de zede lijke kracht van ons volk. H. B. v. d. S. Zoo heet het blijspel van Jos. van |Ekeren, dat Zondagavond door de Vereenigde Haag- sche Spelers werd opgevoerd. De titel is duidelijk genoeg, zooals het ge- heele stuk aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Problemen worden er niet in aange roerd, of men zou het simpele geval van den jaloerschen echtgenoot een probleem willen noemen. Inderdaad moet die innerlijke ge steldheid van een eoedhartigen wunhande'aar ten opzichte van zijn brave vrouwtje, den in houd van het spel vormen, maar zij komt pas in het laatste bedrijf aan de orde en zij wordt met een handomdraaien opgelost, wanneer de schrijver meent, dat het tijd wordt om aan het komisch huiselijk drama een gevoelig slot te geven. Het zou echter niet te pas komen, ook maar één kwaad woord te zeggen van spel en vertoo ning. Daarvoor was het toch allemaal te on schuldig en te aardig. Het was zelfs zóó goed, dat we een loflitanie zouden zingen, indien het een uitvoering van een Uefhebberijtooneelver- eeniging was geweest. Van de Vlamingen kan men het nooit zoo precies weten, maar het komt ons toch voor, dat Jos. van Ekeren zijn bliispel voor dilettanten heeft bedoeld. Zonder origineel te zijn, zonder aan werkelijke karak- terteekenlng of milieuschildering te doen, zon der zelfs zich te bekommeren om innerlijke spanning bij het gehoor, is het toch leutig ge noeg om onder bepaalde omstandigheden har telijk pleizier te verschaffen. De Vereenigde Haagsche Spelers, die Zon dagavond dapper werkten voor een niet talrijk publiek, speelden het in den vorm van een klucht, waar ze groot gelijk in hadden. Jan van der Linden zette den verliefden ouden vrij- gP7„i en jaloerschen eehtcenont levendig on de planken: Pierre Balledux maakte van den goedmoedigen huisvriend een grappigen kerel; Frits Bouwmeester was de waardige vader van de vriendelijke dochter Lien la Chapelle—de Jong. en Erna Balledux—Haopert beeldde de opstuivende, bedaagd-verliefde Cornelia zóó goed uit, dat enkele komische tooneelen méér waarde kregen dan het geheel. Er is braaf gelachen om de zotternijen en dus voldeed de voorstelling aan de bedoeling. H. B. v. d. S. Het kerstspel van Henri Ghéon is heel sim pel en heel innig. Rondtrekkende zigeuners heb ben hun kamp opgeslagen by een klein stadje, waarvan de nieuwsgierige bewoners zich ver dringen om het kermisvolk. „Stel hun tevreden en speel wat,' zegt de oude Melchior tot zijn zoon. De oude Melchior noemt zich een nazaat van den wyzen koning Melchior, die de ster volgde, welke hem naar Bethlehem voerde. En het is de vooravond van Kerstmis. Daarom be sluiten de woonwagenbewoners, aan de hand van de wetenschap van den ouden Melchior, het kerstspel op te voeren. Het kermisvolk ver kleedt zich en aan den voet van hun wagen brengt de engel Maria de blijde boodschap, hoedt de herder in den kerstnacht zijn schapen en knielt hij in aanbidding neer yoor het kind. En tizsschen de tafereelen door roepen de spelers elkaar toe, dat ze op moeten schieten en dat de kleinste der woonwagenbewoners niet zoet in de kribbe wil gaan liggen en hoe dat nu moet. Heel simpel en heel eenvoudig is dit kerstspel en daarom juist zoo moeilijk, het moet gespeeld worden in een sfeer van speelschheid en kinderlijke vroomheid. De R. K. Tooneelvereeniging St. Genesius heeft het geprobeerd. Het was een waagstuk, maar het is geen débacle geworden. Met het resultaat kan Genesius tevreden zijn. Er was stemming in het zaaltje van hotel Vreeburg te Bleomendaal. Er waren ook vele zwakke mo menten, maar nooit werd een scène belachelijk. De oude Melchior was' de lezer. Hij was ook de engel, die aan de herders verschijnt en de wijze koning Melchior en Herodes. Ge van Kessel had zich voor deze gelegenheid een mooie stem aangemeten en hij wist van zijn rol een patriar chale figuur te maken. Maar het meest bezield, het meest ongekunsteld speelde mej. Nellie de Mol, een nieuwe aanwinst van Genesius. Zij was kleinzoon Bruno, die als engel de blijde boodschap aan Maria bracht en herdersknaap was in den kerstnacht en later nog Jeeus als knaap. Haar spel was gaaf en stak soms wel wat erg af tegen het tooneelmatige van haar medespelers. Maria b.v. zegde haar rol als een van buiten geleerd lesje, te zalvend, zoo zonde? eenigen geest. Haar broeder, zoowel in het spel als in het dageiyksche leven, Ben de Goesde, deed het beter als Josaphat. Elly Koning, de oude Sarah, was bijzonder goed in die rollen, waarin zy overdrijven kon. De wereldwijze buur vrouw, die aan de komst van den Messias twij felt, vertolkte zy goed en beter nog was zij als de Romeinsche dame, die den herdersknaap ontmoet. De Nachtegalen, het bekende zangkoortje van mej. Cis. Kampmeyer, droegen het hare by tot het wekken van een ware kerststemming in de zaal. De Haarlemmer Jof. Frevel heeft indertyd 'n nieuw soort kindertooneel bedacht n.l. de klas sieke poppenkast in 't groot, met levende pop pen. Hy vPerde toen o.a. op „Jan Klaassen in geluksland." Het succes was zoodanig, dat er nu al een heel repertoire bestaat, waaruit we Zaterdagmiddag in den Stadsschouwburg een tweetal geslaagde exempelen, temidden van een enthousiaste kinderschaar, hebben mogen be wonderen. De heer Frevel laat menschen als poppen spelen, wat werkeiyk geen gemakkeiyke taak is. En om te bewijzen, dat zün taak ver antwoord is uitgevoerd, geven we den korten dialoog van twee kindertjes uit onze nabyheid weer: „Zouden dat nu echte menschen zün, Jan?" „Natuurlijk niet, dat zie je toch wel aan de houten handen." „Dat is zoo. Wat 'n groote poppen, niet? Ze doen precies hetzelfde als in de kleine poppen kast. Commentaar overbodig. Spreken niet kinde^ ren de waarheid? Voor de pauze trad Jan Klaassen als foto graaf op. Zijn baas moest koninkiyke poesjes kieken en daarom bleef Jan op de klanten pas sen. Maar achtereenvolgens stopte hy een ne ger, een Chinees, een oud wijf en een zenuw achtige juffrouw in de groote kiekkast, met alle gevolgen daaruit voortvloeiende. De jeugd gier de natuurlijk van de pret en speelde volkomen met den held van het verhaal mee. Alle kinderen in de zaal werden assistenten van Jan Klaassen toen na de pauze de leelijke heks, die Kathryn in haar huisje opsloot, ten tooneele verscheen. Jan kreeg van een kabou ter 'n drievoudigen raad om zijn vrouw te Ver lossen: hy moest den reuzen-boschwachter, een bloedhond en de heks door middel van toover- woorden en eenige strykages onschadelijk ma ken. Nu gooide Jan de tooVerwoorden door el kaar, zoodat de zaal hem voortdurend helpen moest. Het geschreeuw werd tenslotte zóó erg, dat Jan Klaassen zelf alleen nog maar met moeite aan het woord kon komen. Een volgen de maal kan hy dan ook beter de vraag „kin deren weten jullie het nog?" niet al te dikwyis herhalen. De jeugd heeft genoten. En, eerlijk gezegd, de grooten amuseerden zich ook kostelijk. We kunnen voor dit soort kindertooneel alle waar deering hebben. Het is niet te vergelijken met de gewone poppenkast, de paedagogische waarde is veel grooter, waardoor echter de verantwoor delijkheid Van de spelers in gelijke mate groeit.' De heele vinding staat en valt echter met Jan Klaassen. Daarom hulde en waardeering voor den heer Frevel, die voor Jan Klaassen een vol bloed acteur en kindervriend wist te Vinden. Men biyve op deze „Levende Poppenkast" let ten, er is nog veel goeds van te verwachten. W. De Vereemging tot bestrüding van de tuber culose onder het rundvee en van andere vee ziekten in het melkwinningsgebied Haarlem en omstreken vergaderde Zaterdag te Haarlem. De secretaris gaf den leden een overzicht van de resultaten, die de t.b.c.-bestryding onder het rundvee in het afgeloopen jaar heeft opgele verd. Nadat verschillende huishoudeiyke zaken wa ren behandeld, gaf de heer J. A. den Boon, van het hoofdkantoor der C.M.C. te Den Haag, een korte uiteenzetting van de werkzaamheden van het CM.C. op het gebied der tuberculosebestrij ding onder het vee. Hieruit bleek, dat Haarlem en omgeving een zeer gunstig figuur maken in vergeiyking met de overige melkwinnings- gebieden, waarover de C.M.C. toezicht heeft. By de rondvraag werden nog verschillende problemen aangeroerd, die door de aanwezige deskundigen H. Venema ,en L. J. Kars, beiden veeartsen, en door den heer Boon werden behandeld. De Haarlemsche politie heeft in samenwerking met de politie te Haarlemmerliede ten huize van een inwoner in deze laatste gemeente in beslag genomen zes geslachte kalveren en by een bewoner in de Haarlemmermeer zes ge slachte varkens en twee varkens, die wel ge dood, maar nog niet geslacht waren. Deze twee personen en twee slagers uit Haarlem werden door de politie op heeterdaad betrapt by het frauduleus slachten. De geslachte dieren zijn in beslag genomen en. naar het abattoir te Haarlem overgebracht. Proces-verbaal is tegen de slachters opge- maakt. Het onderzoek door de politie duurt soort. Een uitstekend bezochte uitvoering en een even geslaagde auditie, dat waren de indruk ken, welke wy meenamen van het volksconcert dat Zondagmiddag onder leiding van Toon Ver- hey werd gegeven. Allereerst een sterk gespannen, dynamisch fraai afgewogen en technisch fyn afgewerkte interpretatie van de Coriolan-ouverture van L. v. Beethoven. Het contrast in de instrumenta tie tusschen de strakke onverzetteiykheid van den Romeinschen veldheer en de smeekende stem zyner moeder om hem tpt den aftocht te bewegen, kwam prachtig tot uiting. Het werk werd door Toon Verhey meesteriyk gedirigeerd, terwijl elk der instrumentalisten al hoorden we 'n paar maal een te vroegen inzet of over gang in koper en hout met toewyding rea geerde op zijn aanwyzingen. We meenen, dat we nu voor de tweede maal het Concert voor Klavier met Orkestbegelei ding in Des-dur hoorden, dat onze oud-stadge noot Willem Andriessen ruim dertig jaar gele den schreef bij de afsluiting van zyn studietyd. Nu nog spreekt het enthousiasme en de roman tiek der jeugd uit dit opus, dat grootsch en monumentaal gedacht is en waarin, in navol ging der klassieke voorbeelden, de muzikale vormleer zoo gewetensvol werd toegepast. Er is in de beide Allegro-hoekdeelen voor den vertol ker meestal is dit de componist van het werk zelf, ditmaal was het de heer Cor van Boven gelegenheid te over tot krachtig spel, maar ook tot poëtische expressie in het langzame midden deel, dat dan ook deze aanduiding draagt. Over het algemeen beantwoordde de solist van dezen middag wel aan de eischen van technische vaar digheid, welke de uitvoering van dit werk stelt aan den vertolker. Wel geraakte hy even den draad kwyt by het inzetten van een solistisch thema in het laatste deel, doch Toon Verhey hielp hem handig over de daardoor geschapen hachelijke situatie heen en ook het orkest was er na een precair oogenblik onmiddeliyk weer geheel in, zoodat de totaal-indruk toch nog een zeer gunstige werd, waarover de componist zelf, die in de zaal aanwezig was, zich dan ook gunstig uitliet. Men moge hierbij rekening hou den met het feit, dat een werk als dit over z'n geheel genomen minder vast in het geheu gen ligt dan een der vele andere bekende pia no-concerten. Het succes voor den solist was welverdiend, en hartelijk en langdurig applaus riep hem tot driemaal toe terug. De tweede Concerthelft was gewyd aan Ra vel's expressionistische muziek op de drie exo tische gedichten, verzameld onder den gamen- vattenden titel Shéhérazade. Ravel schiep hier muziek van zeer bijzondere klankkleur en wazig droomerig van stemming', vol Fransche charme en gratie. Toos Kingma-Verhey, die al eer met onze H. O V. met succes concerteerde, wist van dezen cyclus een Indrukwekkende, uiterst intelligente en geraffineerde interpretatie te geven. In „Asle" had haar geluid wat volumineuzer kun nen zijn tegenover de oplaaiende kracht van het orkest, maar haar vertolking van „Flüte enchantée" en van ,,L' indifférent" was buiten gewoon expressief. Haar uitnemende dictie, haar beheerschte voordracht maakten het luisteren naar Ravel's werk tot een zuiver en verede lend genieten. Veel succes en bloemen werden haar deel. Het orkest met dirigent Verhey op de allereerste plaats mochten terecht in de haar gebrachte hulde deelen. Aan den fluitist van „La flüte enchantée" ons büzonder compliment voor de geacheveerde vertolking zyner partij. Mogen nog veel concerten als dit in het komende jaar het deel worden van ons Haar lemsche muziekminnende publiek. De opbrengst van de collecte voor Winter hulp, welke Zaterdag werd gehouden, is voor Haarlem ƒ2882.— en voor Heemstede ƒ1092.—. van VRIJDAG af op het TOONEEL in Voor een aandachtig gehoor hield de heer H van Emmerik, op uitnoodiging van de katho- iieke studieclub „Graficus", Zaterdagmiddag een interessante lezing over de historie van Haar- lem. Het was voor spr. onmogelük in dit korte tijdsbestek de historie van Haarlem in haar geheelen omvang tè behandelen. Spr. bepaalde zich er toe, hier en daar eenige grepen uit de geschiedenis te vertellen. De oude stad, aldus spr., was omstreeks liou de verzamelplaats geworden van de verschil lende graven, die met hun families zich hier kwamen vestigen. De Bakenesserbuurt en omge ving leenden er zich uitstekend voor, verzamel plaatsen op te richten. Men was hier veilig. En daar ging het om. Als men dooi' Haarlems straten wandelt, dan doet de benaming van iedere straat ons her inneren aan de dagen van vroeger. Vooral in de Amsterdamsche buurt doen vele straatnamen ons denken aan hen, die zich in dien tijd daar hadden gevestigd. Verder besprak de inleider de verdere ontwikkeling van Haarlem en wees daarby op 1578, toen de katholieken nog in het bezit waren van de eerste kathedraal op de Groote Markt, de Oude Sint Bavo. Dit bouw werk overheerscht als 't ware de geheele stad; waar men ook de stad binnenkomt, de St. Bavo ziet men in al haar grootheid. Een prachtige serie projecties over oud-Haar lem gaf een duidelijk beeld te zien hoe Haar lem er vroeger uitzag. Met weemoed aanschouw de men, hoe vele monumenten met den grond waren geiyk gemaakt. Gelukkig dat nog enkele oude gevels intact zyn gebleven. Monumenten zorg heeft hier veel kunnen redden. Spr. oogst te een dankbaar applaus, waarbij de heer H. Bergmann zich in een kernachtig woord volko men aansloot. Hij dankte den heer v. Emmerik die het auditorium een unieken middag be zorgde. Zondagavond om 7 uur is de 67-jarige J. A. K. uit Haarlem, die onder invloed van sterken drank verkeerde, in het Spaame geloopen nabü de Korte Veerstraat. Een dame, die den man in het water zag vallen, waarschuwde den dientstby wonenden dokter, die dadeiyk de politie alarmeerde. Na tien minuten dreggen is de politie er in ge slaagd den man op het droge te brengen. In de woning van den dokter is de drenke ling binnengebracht. Dadeiyk werd op hem kunstmatige ademhaling toegepast, maar de dokter kon slechts den dood constateeren. Per auto vta Mathót is het slachtoffer naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. Hedenmorgen omstreeks 7 uur bemerkte een agent van politie, die surveilleerde by de Grave- steenenbrug aan het Spaarne, dat iemand in de Bakenessergracht te water geraakte. De politieman snelde toe. Door toesteking van zijn sabel en verder door handreiking wist hij den man op den wal te trekken. Het bleek een 4*S-jarige los-werkman te zyn. Hij werd binnengebracht in perceel Bakenessergracht 103, waar hij door den Ongevallendienst werd be handeld en tevens van droge kleeren werd voor zien. Op advies van den dokter werd hij overge bracht naar het St. Elisabethsgasthuis, waar hy ter observatie is opgenomen. Zaterdagavond om 11.15 uur stapte de 37- jarige L. uit Arnhem in zijn auto, die by het Spaarne geparkeerd stond. In plaats van vooruit te ryden reed hij ach teruit (de man had langen tijd in gezelschap Van Bacchus vertoefd) en bijna het Spaarne in; alleen de voorste wielen van den auto ston den nog op den kant. Toen hij dit bemerkte, sprong hij dadelijk uit den wagen. Op straat werd hij later aangehou den door 'n agent v. politie, daar hu in erger lijken staat van dronkenschap verkeerde. Op het politiebureau vertelde hy zyn „avontuur tje." Hij mocht teVens in dit gastvrije huis zijn roes uitslapen! Een 35-jarige bewoner van de Oranjeboom straat ging vanmorgen om 7.45 uur uit huis om brood te halen. Hij keerde hierna echter niet terug. Om 12.30 uur hedenmiddag heeft men het lijk van den man uit de Brouwersgracht op gehaald. Vermoedelijk is hij door de duisternis misleid, over een stoep gestruikeld en in het water geloopen. Het slachtoffer kon zwemmen. De man is echter biykbaar door een stuk hout, dat dwars door zün kleeren stak, in zün bewegingen be lemmerd. Gisterenmiddag was de groote zaal van Ge- tx>uw St. Bavo vrywel bezet voor het feest van de R. K. Zangvereeniging „St. Caecilia". Nadat de voorzitter een welkomstwoord had uitgesproken, werd het programma geopend met In het St. Bavogebouw vereenigden zich onder leiding van de W.M.-afdeeling Haarlem vele katholieke werknemende middenstanders De bijeenkomst werd geopend met een ge zongen openingsgebed. In zijn openingswoord heette de voorzitter in het büzonder Dr. A. A. Olierook, alsmede de leden van A.R.K.A., van den Bond van Technici „St. Bernulphus" en van de Ver. van Handelsreizigers „St. Chris- toffel" welkom. Het woord was hierop aan Dr. Olierook. De oriëntatie van de Kerk en van het gebed ügt in de H. Linie. Dit is eeuwenoud, ondanks alle levensschommelingen, aldus spr. We wach ten een nieuw Jaar, waarvan Huygens zeide, dat daarvan alleen Is te zeggen, dat het nieuw is. We beseffen echter op klokke 12. dat we een gewichtig moment beleven. Het is eer, moment rijk aan overpeinzing. Europa in den doodsstrijd der moderne levensbeschouwing. De corporatieve maatschappy wordt geboren. Deze is van zuiver kath. origine. Daarnaar streefder wij jaren, van bovenaf geïnstrueerd, van onder af stuitend op conservatieve elementen. Alsof de 19e en 20e eeuw" al niet overduidelük de de monische leer van Marx hadden gecommenta- rjeerd. De geest was leeg, het kille materialisme liep op een fiasco uit. Daar staat ons werk vai, jaren tegenover. Reeds vormden wy een Nieuwe Gemeenschap. Wy moeten met waren moed medewerken. Met welk voornemen gaan wij 1941 in? vroeg spr. Voornemens zonder een Juist omlijnde basis gaan teloor. Met een economisch-sociaal doel alleen komen we er nooit. Het is de geest die leven wekt. We moeten ons leven durven richten op des levens einddoel; doen wy dit, dan zal misleiding ons niet verschalken. De oude christelijke geest moet herleven. Wy moe ten ons oriënteeren op Christus. Al schreef Hy geen boek met een economisch-socialen inslag Zyn woord is een nimmer overtroffen sociale leer. Spr. wy'dde dan uit over de deugden: zelf verloochening, rechtvaardigheid en boven al do liefde. De liefde zal eer dan vernuftig gedachte maatregelen vele „heilige huisjes" omver wer pen. Spr. herinnerde in dit verband aan den geest der middeleeuwen. Wel was toen de maat- schappelyke constructie eenvoudiger, doch de geest, die overdaad weerde, rente verbood, han- deldryven minachtte, was er een, die onze samenleving behoeft. Op het terrein der standsorganisatie komende gaf spr. de voorkeur aan de betiteling klasse organisatie. Het „ordo" van Q.A. toch bedoelt den volledigen beroepsstand. In volgorde vaD staat en stand zün voor alle katholieken stands organisaties. De W.M. is niet de onbelangryk- ste. Het is te betreuren, dat deze organisatie haar leden geen stoffelüke baten kan bieden. Dit trekt nu eenmaal de opper vlakkigen. Toch is het de dure plicht der katholieke Werkne mende middenstanders de rijen van den W.M. te versterken. Versterken om zich zelf, om de samenleving te versterken in het uitdragen van den waren geest in de samenleving. Dét is lee- kenapostolaat. Sociale vorming dient gepaard te gaan aan 'n propaganda voor ons heilig geloof Wie draagt zijn overtuiging nog uit? Toch kun nen wij dit vrü doen. Vórm uzelf, vorm anderen. Spr. herinnerde aan de groote moeilykheden der eerste christenen. Doch na 3 eeuwen was het Rome der patriciërs, der proletariërs en der slaven christelijk Voor vruchtdragenden arbeid zyn de gelüken organisatorisch vereenigd. zy zullen biyven. En als teleurstelling u drukt, bedenk, dat Christus bidt op den berg en Zün leerlingen tydig te hulp zal komen om den storm 't zwü- gen op te leggen. Ga met Godsvertrouwen 1941 in, besloot spr. zün rede, Na het dankwoord van den voorzitter was het woord aan den secretaris, die enkele mede- deelingen deed inzake de organisatie, om. dar dezer dagen een afdeeling van den W.M. tot stand was gekomen. Van de gelegenheid, vragen te stellen, werd gebruik gemaakt, waarop gezameniyk een slot lied werd gezongen, Ehre sei Gott in der Höhe" van Bortniansky, uitgevoerd door het gemengd koor „St. Caecilia", onder leiding van den heer A. Bak, waarna volgde het „Ave Maria" van J. Arculdelh. voor al het laatste werd uitstekend ten gehoore ge bracht. Van de R. K. Rederykerskamer .„Alberdingk Thijm", die belangeloos haar medewerking ver leende, kwam Jan I. van Dijk het eerst voor het voetlicht met eenige declamaties waarvan „De bruid" van Arie Prins en „Het Geluk" van Ade- ma van Scheltema ons het meest bevielen. Het dubbelmannenkwartet van „Preciosa", dat eveneens het feest welwillend opluisterde, zong een drietal liederen, o.a. „Kerstlied" van Dia mant. dat bijzonder gevoelvol werd uitgevoerd. Hierna zongen Gerard van Eeden en Bert van Wees, twee zangertjes van het Kinderkoor „St. Caecilia", heel fijntjes eenige Kerstliederen. Ze kregen een enthousiast applaus, dat ze dan ook wel verdienden. Gerard Nielen van „Alberdingk Thijm" de clameerde gedichtjes van Jac. Schreurs en Guido Gezelle. Ook droeg hij nog voor „Het Concert" van Herman Moerkerk, dat door hem op rijm was gezet. „St. Caecilia" en „Preciosa" lieten zich ver volgens hooren, waarvan de laatste voor „Die Vesper" van L. van Beethoven een speciale ver melding verdient. Mevr. J. KruijverRubeling droeg voor „De Beregtinge" van Gezelle en „Kristene Zielen" van pater B. van Meurs. Heel guitig er» met goede mimiek vertelde ze deze St. Nicolaas- herinnering van een ouden man. „Alberdingk Thijm" voerde nog een v rooi ijk één-actertje van G. Nielen op, waarin mee speelden: de auteur zelf, mevr. Nielen en J. I. van Dük. Dikwijls Wist dit trio den lachlust van de aanwezigen op te wekken. Daarna werd nog eenige uurtjes gelegenheid gegeven om te dansen onder muziek van J. Nibbering en zün orkest. heeft ons personeel helaas niet. In het donker kunnen zy niet bestel len. Koop en be stel daarom in de morgenuren. Op 31 Dec. kunnen na 2 uur geen nieuwe bestel lingen om aan huis te worden bezorgd meer worden aangenamer Elke kooper gratis een spel bridge- kaarten WINKELS DOOR DE GEHEELE STAD Na 7 uur mag niet meer worden afgeleverd. Bestellingen gaarne voor den middag De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. v. Doorn, die zeer geruimen tijd met ziektever lof afwezig is geweest, is thans zoover herstel lende, dat hij op 16 Januari as. weer zyn func tie zal kunnen waarnemen. Naar aanleiding van een korte bespreking, tijdens de rondvraag, over een Hoogty-dag in Haarlem, in de jongste bestuursvergadering van „Haarlems Bloei", hebben in de Haarlemsche dagbladpers het woord „hoogty-dag" en de wensch hier'in Haarlem zooiets te krijgen, hun intrede gedaan. De mogelykheid, een jaarlyks terugkeerend feest in Haarlem tot stand te brengen, is reeds meermalen in den kring van het dagelyksch bestuur van „Haarlems Bloei" ter sprake ge komen en zelfs van alle kanten bezien. „Haarlems Bloei" heeft daarom destijds de plannen Voor de „Sportweek" krachtig endaad- werkelyk gesteund en met de verwezeniyking daarvan is zeker een jaarlyks terugkeerend evenement geschapen, dat uitmuntend in Haar lem op zijn plaats is. Haarlem is vanouds een sportcentrum en de Haarlemsche Sportweek is een unicum in den lande. De in 1938 door „Haarlems Bloei" georgani seerde Tulpenweek was een eerste poging om tot een jaarlijksch Bloemenfeest te Haarlem te komen. Haarlem heeft nu eenmaal den naam van Bloemenstad, zoodat het voor de hand lag in die richting een grondslag te zoeken voor een jaariyksch feest. De Voornaamste bloembolgewassen, narcis sen, hyacinthen en tulpen, bloeien echter in een tyd, waarin het weer zoo onzeker is en meestal nog zoo koud, dat het organiseeren van groote feesten op dat tydstip te riskant is. Bovendien leveren deze, bloemen het be zwaar op, dat ze zich minder leenen voor ver sieringsdoeleinden, buiten plaatsing in vhzen. Dit is een belangryk punt in verband met eventueel te organiseeren bloemencorso's. Het plan voor een jaariyksch groot feest te Haarlem, weer eens in een nieuw kleed gehuld ars Hoogty-dag, ligt nu weer voor ons! Wanneer üe commissie voor de Eeuwfeest- herdenking van de „Camera Ooscura", welke juist haar rekening heeft kunnen opmaken na twee opeenvolgende afgelastingen der feesten, nog zou zyn te bewegen ten derde male de feesten voor te bereiden zoodra de tydsom- standigheden zuiks weer toelaten zou zulks misschien een passende inleiding kunnen vor men tot een jaariyksch feest. Men stare zich intusschen niet blind op een vergeiyking met de 3 October-feesten te Lei den. Voor deze feesten is een deugdeiyke histo rische grond aanwezig, waardoor ze zich tot op den huldigen dag heoben weten te handhaven. Voor een Hoogty-ciag in Haarlem zou een passende omlysting moeten worden gevormd en de grondslag daarvoor zorgvuldig moeten worden gelegd, want alleen dan bestaat er kans deze feesten jaarlyks te doen terugkeeren. Wie dit jaariyksch feest van practisch nut zyn, dan zal het een omvang hebben, waar van het exploitatie-bedrag flink in de 5 cUfers zal ioopen, zooals de organisatie van de „Ca mera Obscura-feesten" reeds heeft aange toond. Een overheidssubsidie zal onmisbaar zyn en alleen dan mogelyk kunnen zyn, wanneer vaststaat, dat de feesten van zoodanige be teekenis zyn voor Haarlem, dat overheidssteun gewetigd is. C. 6. TH. VAN GINK, Directeur der Stichting, „Haarlems Bloei" Gebouw St. Bavo: Vakantiebonnen Bouwvak- bond, 7 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling van werken van prof. J. H. Jurres, 104.30 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van wer ken van Haarlemsche schilders en beeldhou wers, 10—4 uur. De Bois, Kruisweg:' Tentoonstelling van aquarellen en pastels, van 10 uur tot de ver duistering. Palestina Diorama's, Sohotersingel 117 a, te bezichtigen van 105 uur. Rembrandt: „Haar privé-secretaris", eiken leeftijd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Was ik maar nooit ge trouwd", volwassenen, 2, 630 en 8.45 uur. Luxer: „Lajla", eiken leeftyd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Een leven lang", volwassenen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Het geheim van de Atlantic", 730 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling van werken van prof. J. H. Jurres, 104.30 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van wer ken van Haarlemsche schilders en beeldhou wers, 104 uur. De Bois, Kruisweg: Tentoonstelling van aquarellen en pastels, van 10 uur tot de ver duistering. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, te bezichtigen van 105 uur. Rembrandt: „Haar privé-secretaris", eiken leeftijd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Was ik maar nooit ge trouwd", volwassenen, 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Lajla", eiken leeftijd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Een leven lang", volwassenen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne; „Het geheim van de Atlantic", 7.30 uur. De zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer Koninginneweg 69, tel 11596; Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. tlOOO; Frans Halsapotheek, Frans Halsplein 1. tel. 11180; Héemsteedsche apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197. Een lid der Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen geeft ons, ter leering en navolging, een korte beschrijving van een goed geslaagde redding van een elf-jarigen jongen uit het ys in den Kloppersingel. De jongen was door het broze Üs gezakt en zou zeker verdronken zijn, als niet snel en goed hulp geboden werd. Een redder nam een ladder, waaraan een touw werd vastgebonden en kroop liggende op dat hulpmiddel, naar het slachtoffer toe. Een reddingshaak werd nu toegestoken en deze kon door den jongen worden gegrepen. Langzaam aan werd hij, over het steeds afbrokkelende ijs, door het water naar de ladder toegetrokken. Op een gegeven oogenblik kon de jongen, door zijn verkleumde handen, den haak niet meer vast houden, doch hij werd aangezet tot volharden. Gelukkig kon de man op de ladder het jong- mensch grüpen en veilig op den wal brengen. Deze zoo geslaagde redding heeft weer eens, voor de zooveelste maal, bewezen, dat de lessen in ijsredding, indertijd het eerst door den heer A. J. Meyerink gegeven goed en juist zyn. Kalmte, overleg en een juist gebruik van red dingsmateriaal zijn de voorwaarden om een red ding te doen slagen. Geboren: 27 Dec. A. I. Hoving—Holtermann, d.; 28 Dec. G. Deggeler—Ras, d.; L. J. C. M. Kleys—Veldkamp, d.; A. G. van Tol—Doffer- hoff, d.; 27 Dec, C. de Vogel—Boers, z.; 30 Dec. E. J. van den Heuvelvan Nfmwegen, d.; 27 Dec. E. van MierloGeyer, d.; 28 Dec. M. J. Damsten Bosch, d.; 26 Dec. M. A. F, Huijs- ser—Bouvij, z.; 28 Dec. A. F. van der Meulen— Muller, d.; 30 Dec. C. A. Smits—Vogel, z.; 28 Dec. G. V. Meulman—Stollorz, d. Overleden: 27 Dec. J. Verkerk, 84 j., Suma- trastraat; C. van KesselJanus, 81 j., Nwe Groenmarkt; 28 Dec. I. J. J. Poirot—Hoogendük, 73 j„ Ripperdapark; 29 Dec. H. DekkerSteen- kist 53 j-, Ted. van Berkhoutstraat; 28 Dcc. j. F. Kenselaar, 52 j., Schoterweg; 27 Dec. J. Abbas, 63 j„ Kleverparkweg; 28 N. C. Kuijken, 23 j Jan Huijgenstraat; 28 Dec. P. J. 15 j., p j.' Brugmans, Hazepaterslaan; T. van Looy van Gelder, 80 j., Kleine Houtweg. Gehuwd op 28 December; H. W. A, Moen en H. Ensfnk. BROEK op LANGENDIJK, 30 Dec. 1000 kg. roode kool 3.80; 2600 kg. Deensche witte kool 3.10; 750 kg. uien 4 00. drieling 4.00. HOORN, 28 Bec Veemarkt. Geen aanvoer. - LEIDEN, 28 Dec. Boter. 50 kg. prima boeren- boter 1.86—1.96 per kg. Aanvoer matig. LEIDEN. Turfmarkt van 3328 Dec. Geen aan voer. Prijzen 15.00 per 1000 stuks lange turven. NOORD-SCHARWOUDE, 30 Dec. 1300 kg. gele kool 3.80; 24500 kg. Deensche witte kool 3.10; uien 4.00; stek uien 2.60. OUDEWATER. 30 Dec. Kaasmarkt. 8 partijen kaas 360 stuks, 1800 kg. Prijs 4041.50. Han- deijMUIDEN. 30 Dec. Kustvisschers (open boo ten) IJm. 209 107.—, IJm. 387 29.—, IJm. 373 22.—. IJm. 328 14.—. Tongen 5.20 per kg. Schar 26.00 -5° i IJMUIDEN. 30 Dec. Visch. Schar 16.5017.50, Bot 75.0090, Kabeljauw 61 0072, kl. Gullen 53.0054. kleine middel Schelvlsch 74.0075, al- leBEVERWIJK, 28 Dec. Bloemenveiling 't Cen trum. Poëtaz Narcissen 12—36, William Copland 4565, A. Pierson 3855. Mendels 60. King O. t. Yellow 26—38. Moore 2835, Due Scarlet 13 —20, Due Wit 28—34, Troechrysanten 8—25, Wil genkatjes 1020, Druifjes 815.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2