Tot straks Afscheid Grond-uitgifte in Rotterdam GEBED OP OUDEJAAR 1940 DIJJERS Verduistering v r Nieuwe bonnen voor zeep Ir. Van der Vegte behandelt filmzaken Assuradeur gevonnist NIEUWJAARSBAL DANSEN Radioluisteraars kunnen rustig afwachten De samenstelling van het brood Jaarbeurs-Restaurant E.N .A.van MEVE R D E N DIJJERS Berlijns houding tegenover Roosevelts rede J' Schatting der onteigeningen binnenkort bekend De rotskloosters van het Salamria-dal Derde collecte Winterhulp HOTEL „DE BEURS" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 31 DECEMBER 1940 - AVOND». Directie en Personeel van het Restaurant wenschen U een VOORSPOEDIG 1941 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM hij Voorloopig nog geen standpunt bepaald Twee mijnarbeiders gedood Onder vallend gesteente bedolven ACCOUNTANT. LID NED.UNIE v.ACC AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUyKENSTR.8 na b uur 23123 Bon 113 geldt gedurende de maand Januari Scheerzeep Dood gevonden Moeilijke keuze VERLENGING TEXTIEL VERGUNNINGEN Van den distributiedienst te Rotterdam MOTORSCHIP GEZONKEN Moeder en dochter verdronken P/2 jaar wegens gepleegde verduistering 64STE JAARGANG No. 22778 Wegens Nieuwjaarsdag zal dit blad Woensdagavond en Donder dagmorgen niet verschijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN THE AMERICAN CLUB Grootere hoeveelheid vitamine bl wekt hongergevoel op HOTEL „SCHIMMELPENNCMCK" HOTEL STAD T«S CHaNKE VERGADERZALEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wel zelden zal het Nederlandiche volk met minder droefheid af scheid nemen van een zich slui tenden jaarkring dan thans nu het rampjaar 1940 in duisternis ondergaat en het nieuwe jaar in vreugde- en feestlooze stilte beladen met zorgen zijn intrede doet. Wij aarzelen niet 1940 voor het Ne- derlandsehe volk een rampjaar te noe men, omdat in dat jaar ons vreedzame en vredelievende land werd meegesleurd in den grimmigen en verbeten oorlog, die tusschen de groote Europeesche mo gendheden was ontbrand en steeds meer het tragische karakter van een strijd op leven en dood heeft aangenomen. De vijf verschrikkelijke Meidagen, rondom het Hoogfeest van Pinksteren, hebben ons land en ons volk méér doen ervaren dan in vele tientallen van jaren. De oorlogs fakkel brandde zwarte gaten in de nog aanwezige welvaart des lands en in nele gezinnen sloeg de dood de vreugde van het heden en de hoop op de toekomst neer. Als een wervelstorm trok het moorddadige en verwoestende oorlogs geweld over ons land, dat, ondanks cri sis en werkloosheid, nog altijd een we reldreputatie had als een land, over vloeiende van melk en honing, om het achter te laten als veroverd en bezet ge bied. Maar het Nederlandsche volk zou zijn voorvaderen uit zijn roemrijk ver leden en zijn zonen, die in die vijf dagen bloed en leven gaven voor het vaderland, niet waardig zijn geweest, indien het onder de felle mokerslagen van de over macht zou zijn gebroken. Militair moest het zwichten, maar geestelijk bleef het met typisch Nederlandsche standvastig heid trouw aan zijn eigen aard, zijn his torie en tradities, zooals het een op zelfstandigheid rechthebbend volk be taamt. De onontkoombare harde werke lijkheid aanvaardend heeft het zich binnen de grenzen van het mogelij Ke met ijver en toewijding, gestaald door den rampspoed en gesterkt in saamhoorig- heid, gezet aan herstel en wederopbouw. Door bittere ervaring wijs geworden is het niet blind voor de fouten en gebre ken uit het verleden, maar erkent het ook het vele goede en grootsche, dat in datzelfde verleden op eigen wijze werd tot stand gebracht. Op dat goede wil he* voortbouwen, in dat wat verkeerd is geweest wen'scht het niet terug te val len. Van leed en smart kan een heilzajme loutering uitgaan en wij twijfelen er niet aan, dat dit in Nederland het geval zal blijken. Wij weten niet, wat 1941 ons brengen zal, maar met onwankelbaar vertrouwen op God, die in het lied van Marnix van St. Aldegonde „Mijn schild ende betrouwen" wordt genoemd, hoopt het gekerstende Nederlandsche volk, dat eenmaal weer de vrede zal dagen over de geteisterde wereld, een vrede, waarin rechtvaardigheid en liefde zullen zege vieren over haat en onrecht, en waarin het aan ons volk gegeven zal worden de plaats in te nemen en de taak te ver vullen, waarop het krachtens zijn eeu wenoude geschiedenis en wereldvermaar de praestaties een onvervreemdbaar recht heeft. BERLIJN, 30 Dec. (V.P.B.) De rede van den Amerikaanschen president vindt voorshands in Berlijn weinig weerklank. Hoewel zijn uit eenzetting over de houding der Vereenigde Staten tegenover den oorlogstoestand in Europa en het Verre Oosten menig aanknoo- pingspunt bevatte voor een Duitsch oordeel, wordt zij door de Duitsche pers doodgezwe gen. Deze terughoudendheid kan in verband staan met het voornemen, eerst den volledi- gen tekst van Roosevelts rede af te wachten en den inhoud nauwkeurig te bestudeeren. Het is echter ook mogelijk, dat men met dit stil zwijgen wil aanduiden, dat Berlijn er op het oogenblik weinig voor voelt, zijn eigen stand punt bekend te maken, want eerst kort ge leden heeft men zich te dien opzichte in de Wilhelmstrasse tegenover de buitenlandsche pers uitvoerig geuit en bij die gelegenheid een oordeel over Amerika's hulpverleening aan En geland uitgesproken. Dezelfde belangstelling koestert men ongetwijfeld ook thans voor de rede van Roosevelt, maar tot bepaalde uit latingen heeft die tot dusver nog geen aan leiding gegeven. Maandagmiddag omstreeks 12 uur zijn de 23-jarige houwer G. R. Latnmers en de 21- jarige sleeper J. M. Erkens in Staatsmijn Hen drik onder plotseling afvallend gesteente be dolven geraakt. Met het opruimingswerk werd onmiddellijk begonnen. Het duurde echter eenige uren, voor dat de beide slachtoffers bevrijd konden wor den. Beiden waren toen reeds overleden. De houwer Lammers was gehuwd, maar had geen kinderen; Erkens was ongehuwd. In totaal zijn in het afgeloopen - jaar op de gezamenlijke steenkolenmijnen van Zuid-Lim burg 26 doodelijke ongelukken voorgekomen te gen 16 in het vorig jaar. Zonsondergang 31 Dec. 17.36 Zonsopgang 1 Jan. 9.50 31 Dec. Maanopkomst 11.04 ondergang 21.05 Zonsondergang 1 Jan. 17.38 Zonsopgang 2 Jan. 9.50 De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van Woensdag 1 Jan. tot en met Vrijdag 31 Januari geeft de met „113" genummerde bon van 'het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep, of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de zachte zeep van de huidige samenstel ling met ingang van Januari niet meer zal worden aangemaakt. In de plaats hiervoor wordt thans een zachte zeep aangemaakt met een hooger vetzuurgehalte benevens een zachte zeeppasta, waarvan het vetzuur gehalte uiteraard lager is. De voorraden zachte zeep van de huidige samenstelling kunnen alsnog worden uitverkocht en wel 200 gram op één bon. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker gedeelten van bovenstaande hoe veelheden zeep naar keuze tezamen op één bon koopen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwerkende waschmiddelen en vloeibare zeep, welke zeep- soorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitverkocht, met dién ver stande, dat elke bon recht geeft op het koo pen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gram vloei bare zeep. Met betrekking tot de wasscherijen blijft het voorschrift geldig, dat deze instellingen verplicht zijn voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovengenoemd tijd vak den met „113" genummerden bon van hun cliënteele in ontvangst nemen voor het koopen van zeepproducten en hiervoor per bon twintig kilogram droog waschgoed in behandeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels enz., voor zoover het handdoeken, tafelgoed, poetsdoeken en stofdoeken betreft, kan ter behandeling wor den gegeven zonder dat daarbij bonnen behoe ven te worden afgegeven. Gedurende het tijdvak van Woensdag 1 Jan. tot en met Woensdag 30 April as. geeft de met „117" genummerde bon. welke iege lijk met de textielkaart voor mannelijke perso nen boven den leeftijd van 15 jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of één tube dan wel één pot scheercrême. De 75-jarige weduwe V. te Heerlen werd dood in haar woning gevonden. Vermoedelijk is zy aan gasvergiftiging overleden. Velen, die door oorlogsgeweld onroerende eigendommen in Rotterdam verloren en wier gronden onteigend werden, zullen zich afvragen, waar en wanneer zij met den her bouw van hun verwoeste panden kunnen be ginnen. De algemeen gemachtigde voor den wederop bouw, wien het A.N.P. inlichtingen verzocht om trent den verderen gang van zaken in Rotter dam, deelde het volgende mede: De onteigening van de gronden, welke op nieuw verkaveld zullen moeten worden om het nieuwe stadsplan tot uitvoering te kunnen bren gen, geschiedt om administratieve redenen in gedeelten. Reeds zijn verschillende complexen onteigend; andere zullen volgen. Ook buiten het verwoeste gebied zijn en zullen-nog verschillen de terreinen onteigend worden om deze te ver kavelen ten behoeve van den herbouw van wo ningen en bedrijven. Di^ is noodig, omdat niet alle woningen en bedrijven, welke in het ver woeste stadsdeel gevestigd waren, daarin kun nen terugkeeren. Immers een stadsdeel, dat de kern van Rotterdam is, zal, zooals bekend, rui mer opgebouw worden. Men mag er op rekenen, dat verschillende ge troffenen de voorkeur zullen geven aan her bouw in de buitenwijken, waar de grond goed- kooper is. Het is echter geenszins uitgesloten, dat de vraag naar grond binnen het getroffen ge bied toch het aanbod nog zal overtreffen. Het gevolg hiervan zal dan moeten zijn, dat bij de toewijzing een selectie wordt toege past en niet iedereen bevredigd zal kunnen worden. Het belang van den wederopbouw brengt bovendien mede, dat allereerst die rechtheb benden geholpen worden, die zich willen verbinden onmiddellijk met den herbouw te beginnen, zoodra dit, naar het oordeel van den algemeen gemachtigde, op de overeen te komen bouwplaats mogelijk is. Het zal wel voor een ieder duidelijk zijn, dat de toewijzing van grond allesbehalve een een voudige opgave is, tenminste wanneer men zooals in de bedoeling van den algemeen ge- De Italiaansche minister Pavolini ont ving te Milaan bij de opening van den hoofdzetel der DuitschItaliaansche Cultuurvereeniging uit handen van den gezant Von Mackensen (rechts) het Grootkruis der Orde van den Duitschen Adelaar (Foto Weltbild) Zie, Heer, hoe wij dees' haven binnenloopen: halfstok en gehavend de vlag, de wanden doorzeefd van vele gaten, donker omkringd onze oogen door veel zorgen. De wind giert onheilspellend door het want; wij weten niet wat thuis ons wacht Maar zonder beven houden wij het roer, het hoofd gericht omhoog, naar U En nu ook kunnen wij U weer danken, omdat de kinderlach nog opbloeit, omdat weer bloesemknoppen zwellen in dit land, hoe fel de storm ook beuken mocht. Wij danken U ook om den dag van morgen, omdat wij dan de vaart hervatten mogen: zingende bij de nieuwe dageraad, al wacht ons een onzeek're vaart Want cok al zou dit schaam'le hulsel 't geweld der stormen niet doorstaan wij breken juichend door de golven, en landen in de holte van Uw Hand M. B 1 machtigde ligt aan een ieders' wenschen zoo veel mogelijk tegemoet wil komen. Het spreekt intusschen vanzelf, dat menig een, die herbouwen wil, zijn wensch omtrent de plaats van herbouw eerst zal kunnen formulee ren, wanneer hij zich een voorstelling kan ma ken, welk karakter de verschillende straten zul len krijgen. Hoewel ir. Witteveen in zijn plan woon- en winkelstraten ontworpen heeft, zal elke straat toch weer haar eigen karaker krijgen, afhan kelijk van verschillende factoren als breedte, ligging ten opzichte van hoofdverkeerswegen en voorname publieke gebouwen. Alleen iemand, die in de toekomst zou kunnen zien, zal voor zich kunnen uitmaken, met welke plaats hij het best gediend is. Voor velen zal de keuze daarom moeilijk zijn. Men zal gaarne raad willen hebben van die genen, van wie verwacht mag worden, dat zij een „feeling" hebben op de toekomstige ont wikkeling van de stad. Om aan deze behoefte eenigszins tege moet te komen, heeft de algemeen ge machtigde een „Adviesbureau stadsplan Rotterdam" ingesteld, aan het hoofd waar van de ontwerper van het herbouwplan, ir. Witteveen, zal staan en waaraan ver schillende deskundige raadgevers zullen worden verbonden. Op dit bureau zullen de belanghebbenden de gelegenheid hebben, overleg te plegen omtrent plaats en plan van herbouw. Dit bureau zal ook de toewijzing van grond van een ieder voorbereiden, waarna deze toe wijzing dan op advies van het college van bur gemeester en wethouders, overeenkomstig het besluit no. 168/1940 door den algemeen gemach tigde zal geschieden. Zij, die na het overleg met het bureau teleur gesteld naar huis zijn gegaan of zich om an dere redenen tekort gedaan voelen, zullen daarenboven, zoolang althans de algemeen ge machtigde geen beslissing heeft genomen, hun bezwaren aan een commissie kunnen voorleg gen. Met ingang van 1 Januari 1941 is deze commissie ingesteld onder voorzitterschap van mr. J. Dutilh. In deze commissie hebben zitting de heeren L. C. Kok, ir. N. Th. Koomans, C. J. A. van Lede en mr. W. H. Stenfert Kroese. Deze commissie adviseert den algemeen ge machtigde. Omtrent de wijze, waarop de zaken bij bureau 'en oommissie aanhangig kunnen worden gemaakt, zijn binnenkort nadere mede- deelingen van den algemeen gemachtigde te verwachten. Nu zullen er velen zijn, die zich omtrent de plaats en het plan van herbouw niet zullen kunnen uitspreken, alvorens zij weten: Wat krijg ik voor mijn grond, wat kost. mij de grond, welke mij geschikt toelijkt, en welke tegemoet koming zal ik mijn opstalschade ontvangen? Hieromtrent werd het volgende medegedeeld: Het is de bedoeling, dat in de komende maanden successievelijk aan alle belangheb benden per brief wordt medegedeeld, waar op hun grond geschat is ën welke tegemoet koming zij zullen ontvangen. Alleen tegen den grondprijs zal bezwaar kun nen worden ingediend bij de reeds eerder ge publiceerde commissie onder voorzitterschap van mr. Drost. De brief zal hieromtrent nadere inlichtingen verschaffen. Wat den prijs van uitgifte van de gron den betreft zal het nog wei eenige weken duren, alvorens het Adviesbureau stads plan Rotterdam en de commissie-Dutilh nauwkeurige gegevens daaromtrent zullen kun nen verstrekken. Hij, die nauwkeurige gegevens noodig heeft, alvorens hij een keuze kan doen, zal dus goed doen het overleg met het advies bureau nog wat uit te stellen. Trouwens het behoeft wel geen betoog, dat het voor de hier voor genoemde instanties niet mogelijk zal zijn, alle gevallen er zijn er meer dan 14000 op korten termijn af te wikkelen. Het zal dus niet te vermijden zijn. dat aan een aanvraag om overleg door het bureau niet onmiddellijk zal kunnen worden voldaan. Uit het bovenstaande zal men den indruk krijgen, dat deze gecompliceerde materie met de noodige voortvarendheid wordt behandeld en dat er daarbij naar gestreefd wordt, een ieders belang zooveel mogelijk recht te doen wedervaren. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat de geldigheidsduur van de speciale vergunningen voor textiel, welke de distributie- dienst Rotterdam ten behoeve van de oorlogs slachtoffers heeft uitgereikt, tot nadere aan kondiging wordt verlengd. Het bovenstaande geldt echter uitsluitend voor die vergunningen, welke als nummer dragen md 82, md 83, md 84, md 85, md 86 en md 87 en derhalve niet voor de gewone speciale ver gunningen, welke zijn genummerd md 77. In de Lek voor Be:gambacht is Maandag ge zonken een motorschip van de N.V. Visser en Smit's bouwmaterialenhandel te Papendrecht. Het schip was geladen en op weg naar Doe- tinchem. Volgens ooggetuigen is het schip te kort over gehaald, waardoor de golfslag het schip deed zinken. De 20-jarige dekknecht C. Zegelaar, die van boord was gesprongen, verdronk. De schip per wist zich op een houtvlot drijvende te hou den, totdat men hem kon redden. Maandagavond omstreeks 9 uur zijn te Meer kerk de 50-jarige vrouw van den veehouder Scherpenzeel en haar 15-jarige dochter, door de duisternis misleid, in de Wetering naast den Broekscheweg geraakt en verdronken, De lij ken zijn later opgehaald. De raadsadviseur bij het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, ir. W. L. Z. van der Vegte, is door den secretaris-generaal van genoemd departement voorloopig belast met de behandeling van alle film- en bioscoop-aange legenheden. Voor de Alkmaarsche rechtbank heeft twee weken geleden terecht gestaan de Alkmaarsche assuradeur F. H., thans gedetineerd in het huis van bewaring te Alkmaar. H. had zich op groote schaal schuldig gemaakt aan verduis teringen ten nadeele van boeren en tuinders in de provincie. Hij verkocht, tegen volledige storting, spaarbrieven van een groote spaar- verzekeringsmaatschappij uit Utrecht, waarvan hij inspecteur was. Het geld droeg hij niet aan de maatschappij af en aangezièn hij de stor tingskwitanties zelf teekende, hetgeen hij rvet mocht, kwam de strop voor rekening van de spaarders, die echter later door de maatschap pij schadeloos werden gesteld. H. was in totaal verduistering van een bedrag van ongeveer f 5000.ten laste gelegd, doch het werkelijke bedrag der verduisteringen bedroeg minstens het tienvoudige. H., die langen tijd voortvluchtig was geweest, legde een volledige bekentenis af. De officier had 214 jaar gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank, heden, Dinsdag, uitspraak doende, veroordeelde H. tot een gevangenis straf voor den tijd van anderhalf jaar. ROME, 30 Dec. (V.P.B.) De strijd tusschen Italianen en Grieken aan de Noordgrens van Griekenland heeft de aandacht gevestigd op het dal van het riviertje Salamria, waarin zich de beroemde zoogenaamde Meteoren-kloosters be vinden. Dit zijn rotskloosters, die honderden jaren geleden op ontoegankelijke bergtoppen door de monniken gebouwd werden, ten einde zich te beschermen tegen de roovers. Deze kloosters zijn slechts door middel van over elkaar hangende touwladders te bereiken De monniken, die intusschen niet talrijk meer zijn, leiden daar een zeer eenzaam leven. Eertijds bevonden zich in deze kloosters kost bare manuscripten en prachtige kunstschatten Het grootste deel van deze schatten is thans in verschillende musea van Athene onderge bracht. Het bekendste van deze kloosters is ontegen zeglijk dat van Hagea Barlaam. In de kapel van dit klooster bevinden zich waardevolle fresco's. in het CONCERTGEBOUW met The Bobton Flippers Entree ƒ0.80 p. r. 14 mans dansorkest lederen Zondagmiddag en Zondagavond DANSEN IN DE LEEUWERIK Ook op 1 Jan. v. 711 (alleen 'savonds) Reeds thans, zoo bericht het A.NB., komen verzoeken in voor toezending van luister-diplo ma's, verzoeken om ontheffing van de betaling der verplichte luister-bijdrage, mededeelingen, dat men niet langer luisteraar wenscht te blijven en in verband daarmede verzoeken om wegne ming van toestellen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat derge lijke verzoeken voorshands achterwege kunnen bljjven. De luisteraar heeft voor het tegenwoor dige niet anders te doen, dan af te wachten tot hü in het bezit is van de noodige bescheiden, die zoo spoedig mogelijk huis aan huis. zullen wor den bezorgd. Men behoeft zich voor dien tijd niet ongerust te maken. Bij de beoordeeling of iemand de luisterbijdrage verschuldigd is, zal een behoor lijke overgangstermijn in acht worden genomen. Wat betreft het in bewaring geven van ont vangtoestellen zullen zoo spoedig mogelijk nadere inlichtingen per radio en in de pers worden gedaan. De derde collecte ten bate van de Winter hulp-Nederland zal worden gehouden 31 Ja nuari en 1 Februari. Den eersten dag wordt de huis-, den tweeder. de straatcollecte gehouden. Van bevoegde zijde schrijft men aan het A.N. P.: Onder de vele dwaze geruchten, die ten aan zien van de samenstelling van ons brood de ronde doen, spant het sprookje van verwerking van gemalen bloembollen in ons brood wel de kroon. Ons wittebrood b.v. bestaat voor 65 pet. uit tarwe en voor 35 pet. uit rogge. Door deze cijfers wordt de mogelijkheid voor „bloem- bollenmeel" uitgeschakeld. Wel heeft men eeni- '3en tijd proeven genomen met aardappelmeel, dat tot een hoeveelheid van 5 pet. in het bak meel verwerkt werd. Sinds 4 November be staat ons brood echter uitsluitend uit tarwe en rogge, die in de genoemde verhouding in het brood voorkomen. De veranderde kleur van het brood heeft ook tot vele onjuiste gissingen aanleiding gegeven. Daar men vroeger gewend was aan het blan ke melkbrood, heeft het feit op zichzelf al, dat tegenwoordig alleen waterbrood gebakken mag worden, dat de blanke witheid van het melk brood mist, de publieke belangstelling op zich gevestigd. De oorzaak van de grauwe kleur moet echter niet alleen gezocht worden in de omstandig heid, dat voor de bereiding van het z.g. oorlogs brood geen melk meer gebruikt wordt. De grauwe kleur van het brood is n.l. een gevolg van de uitmaling. In den tegenwoordi- gen tijd is het zeker niet verantwoord, meel verloren te laten gaan. De uitmalingsgraad is dan ook opgevoerd tot 80 pot. Zouden wij ver der gaan, dan zou de zemel in het meel komen. De uitmalingsgraad van 80 pet. garandeert ons dus een maximum-hoeveelheid meel. Hierdoor verkrijgt men het meel, dat vlak onder het zemellaagje zit, waaraan de grauwe kleur dan ook te wijten is. Het groote voordeel van deze werkwijze is, dat men bovendien meer vitamine bl verkrijgt, daar vitamine bl zich in de graankorrel bevindt in de laag, die vlak onder de zemelen zit. De 35 pet. roggemeel zijn er verantwoordelijk voor, dat het brood iets minder smakelijk is dan vroeger. Deeg met 35 pet. roggemeel plakt en rijst daardoor moeilijk. De bakker zal er echter voor een zeer belangrijk deel het zijne toe kun nen bijdragen, het brood zoo smakelijk mogelijk te maken. De z.g. klefheid van het brood kan hij vermijden door de bloem voor het gebruik te zeven, waardoor, dank zij de hoeveelheid frissche lucht, die op deze wijze in de bloem wordt gebracht, het rijzen wordt bevorderd. Het is een bekend feit, dat een gedistribueerd artikel plotseling zeer gewild is. Distributie ver hoogt de vraag: men is geneigd, juist omdat een artikel gerantsoeneerd is, daarvan meer te willen hebben. Oppervlakkig bezien, zou men de klacht van het spoediger optredend hongergevoel na het eten van oorlogsbrood in vergelijking met het nuttigen van het voor-oorlogsche brood op re kening van dit verschijnsel kunnen schuiven. Hoewel nu. afgezien van het feit, dat er geen melk in het brood zit, de voedingswaarde zeker niet minder is dan die van het vroegere brood, is de klacht „honger" toch nog aan andere oor zaken toe te schrtfven. In de eerste plaats is de belegging niet meer zoo overvloedig als voor heen, maar veel belangrijker is het feit. dat de vitamine bl, die men door de intensiever uit maling juist in grootere hoeveelheid verkrijgt, het hongergevoel opwekt. De voedingswaarde is dus geenszins verminderd. Integendeel. Het uit malen tot 80 pCt. heeft, behalve een hooger gehalte aan vitamine bl, ook een hooger ijzer en kalkgehalte ten gevolge. De klachten, dat het oorlogsbrood oorzaak zou zijn van op schurft gelijkende huidaandoe ningen. worden van medische zijde geheel -ont zenuwd. De samenstelling van het brood is, naar van de zijde van vooraanstaande huid artsen is medegedeeld, een voldoende waar borg, dat geen huidziekten ontstaan door het gebruik van oorlogsbrood. LOGEER te AMSTERDAM in het CENTRAAL HOTEL DER A.M.V.J. Het eenige hotel met eigen overdekt zwembad, gratis toegankelijk voor hotelgasten. Kamer inclusief ontbijt f 3.50. IN RESTAUR. „AU CARRé DES CHAMPIGNONS" Dir. J. A. BIEMANS TEL 3265 - EINDHOVEN vindt U een uiterst gesoigneerde bediening. BEZOEKT U DEN HAAG? dan naar Café Concert Flnweelen Burgwal 10 ROTTEBDAJH Voorheen Geldgrschekade 22 Thans gevestigd SCHIER APE 112 Te bereiken met Wij hopen spoedig weer tot Traml. 4—614 onze vaste bezoekers te mo- TELEF. 44716 gen rekenen. Bel. aanbevel. EL TFMA OTBECHT TEL. 13827

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1