•m Laatste Nieuws Haarlem, 31 Dec. Comité voor de Stille Armen Afscheid bij de N.Z.H.T.M. Dagorder van generaal Fr. Christiansen Treinverkeer Utrecht- Den Bosch Ver. voor R.K. Mulo DINSDAG 31 DECEMBER 1940 DE VARKENSMARKT 250 JAAR GELEDEN Café Restaurant TAVENU Regelmatige uurdienst zonder onderbreking AGENDA ROSE MARIE In Rembrandt-theater Jubilea bij de P.T.T. Afscheid van hoofdrechercheur Spoor GODSDIENSTOEFENINGEN OP NIEUWJAARSDAG Kring Haarlem Technische Gilde Kindervoeding Te water geraakt en verdronken HET ROODE KRUIS GELUKKIG NIEUWJAAR SPREEKUUR BURGEMEESTER Mevr. de wed. Titia van Looy- van Gelder overleden Zwemmers gaan voetballen BURGERLIJKE STAND Mr. D. Immink en H. J. Mulder Mr. H. J. D. D. Enschedé overleden WATERPOLO H.P.G. 2 door H.V.G.B. verslagen Haarlem en Nereus spelen gelijk Samenstelling H.P.C.-ploeg voor dual-meet Lichamelijke Opvoeding R.K. Schaakver. „Bloemendaal" DAMMEN H.R.K.D.—St. Bavo II Rede van den algemeen inspecteur van het lager onderwijs Bioscopen 1 Januari Bioscopen 2 Januari Bioscopen Apotheekdiensten VADER VAN GROOT GEZIN VERDRONKEN VIJF PERSONEN TE WATER GERAAKT Dood in den kelder gevonden Beschuit, koek en banket Geen verwerking van melkproducten Meisje doodgereden Chauffeur week niet genoeg uit STAD Neem 1000 Haarlemmers en 995 weten niet, waar de Varkensmarkt is. Geen wonder, want als ge den Kruisweg Oostzijde naar het Noor den ten einde zijt en naar boven ziende het straatnaambordje zult ontdekken, staat daar op „Kennemerplein". De vijf, die het wèl we ten, zijn al oud of weten 't uit een Haarlemsen boek of van familie-overlevering. Toen schrijver in Haarlem kwam, bijna 37 jaren geleden, heette het plein tusschen Jans en Kruisweg en Kennemerbrug al lang Kenne merplein. maar toen waren er nog genoeg, aie ■van de gewezen varkensmarkt wisten. Toen waren er nog, die zich herinnerden van de Varkensmarkt in de dagen van Sinterklaas en dat er toen ook kraampjes stonden, waar men een gebak uit wit deeg in den vorm van het legendarische Germaansche everzwijn kon koopen. De Friesche Varkensmarkt aan het Spaarne nabij de Parklaan prijkt nog met haar ouden naam, maar ga welken dag ge wilt, ge zult er den slecht behaarden knorrepot niet aantref fen. Die dagen zün al lang voorbij. Wel mocht Hendrik Daame Kastelein en bewoner van de Nieuwe Stadsherberg aan Burgemeesteren én Regeerders van Haarlerft adresseeren en misschien zelfs zijn zin krijgen, maar der hee- ren besluit was genomen en bleef. De Nieuwe Stadsherberg is verdwenen uit gebrek aan le venskracht. Maar wat was daar dan? Wel, ae varkens van Fneschen bodem werden daar aan het Binnenspaame gelost en ter markt ge bracht. Menige, beer en menige zeug en tal rijke biggen zijn vóór en in zijn herberg ver handeld en menig slokje schoot daar na den koop en leverantie door de keelgaten. Maar waar was de varkensmarkt dan eerst? Dan een korte herinnering. In 1672 moest Schoten en wel bepaaldelijk Zuid-Axendam, dat Zuidwaarts tot achter den Noordwal, ach ter Korte Jansstraat, Ridderstraat en Nassau- straat reikte, wegens uitbreiding van Haarlem een groot grondgebied afstaan. Hier ontstond de z.g. Nieuwstad tusschen genoemden Noora- wal en Schoter. en kloppersingel. Er kwamen twee nieuwe grachten. De eerste, nü Nieuwe Gracht, kennen we allemaal, de tweede nieuwe gracht herinnert geen Haarlemmer zich meer, want deze werd al meer dan 80 jaren geleden gedempt en verdoopt in Parklaan. En nu even een stukje uit het oorspronkelijke authentieke stuk. „Resolutie 10 October 1690. Burgemeesteren hebben in consideratie, dat het plein tusschen de St. Jans- en Kruisstraat tegen de eerste gracht, nu door de aldaar nieuw aangebouwde huizen tot het langer houden van een var kensmarkt. onbekwaam is geworden, goed gevonden en verstaan, dat dezelve verplaatst zal worden, tusschen de voorzegde St. Jans straat en Kruisstraat aan de Kennemerpoort." Nu weten we meteen waar de varkensmarkt tot 250 jaar geleden was en waarheen ze toen verplaatst werd. Evenwel niet nog in haar ge heel. Net als nu nog waren er magere en vette varkens. Maar behalve naar dat meer of min der ronde profiel der borsteldragers, keek men naar de oorzaak van den meerderen of minde ren vetrijkdom. Er waren bijvoorbeeld varkens die gemest (vergeef mij hier het officieeie auto riteitswoord) waren met boening, stijisel en andere kwade spijzen. Nu, de magere en de kwalijk opgefokte varkens moesten sinds 10 Oc tober 1690 hun vonnis op de nieuwe varkens markt aan de Kennemerpoort afwachten. Ja, de andere varkens gingen er ook wel heen, maar hier kregen we scheiding, niet de bokken van de geiten, maar de magere en kwalijk op gefokte varkens van de goedgemeste. Burge meesteren van Haarlem ordonneerden, dat de wei-gemeste varkens gesepareerd zullen wor den en te dien einde in de hokken, daartoe ge ordonneerd, gebracht zullen moeten worden. En nu gaan we nog even naar onzen eerbaren her bergier van de Nieuwe Stadsherberg hoek Noorderspaarne en 2e Nieuwe Gracht. Hij ver zocht gelijke voorrechten voor zijn semelae herberg als aan voorgaande bewoners zijn ver gund geweest. Na deliberatie en in navolging van hunne Groot Achtbare Resolutiën van 1694 en 10 Sep tember 1715 nebben zij, Burgemeesteren en Re geerders, goedgevonden tot wederopzegging, dat geen andere herberg dan die van Hendrik Daa me tusschen de twee nieuwe grachten zal wor den gedoogd. Hij alleen zal voor zijn deur een vlonder over ijs mo.en uitsteken. De Friesche Varkensmarkt zal ook bij con tinuatie 14 dagen vóór de ordinaris Var kensmarkt beginnen en daar alleen worden ge houden. De heeren van 't Stadhuis bewezen nog meer goedgunstigheden aan Hendrik Daame, n.l., dat alle beesten aldaar en nergens anders binnen deze stad zullen mogen gelost en opge scheept, alsmede dat de Hooimarkt daar zaj blijven. JWS De eerste week in het nieuwe jaar begint Rembrandt Theater met het tooneelsucces van het bekende operette-gezelschap Boskampvan Aerschot: Rose-Marie. Onder de 50 medewerkenden bevinden zich o.a. Oct. v. Aerschot. Joh, Boskamp Sophie Kohier, Truce Speyk, Chris Reumer, Netty Gerritse, Rob Milton en vele anderen. De regie is van Joh. Boskamp. Orkest onder leiding van Henk Neef. De California-Zangers en de Totem-Girls verleenen hunne medewer king. Dagelijks één avondvoorstelling, begin 7.30 uur. Matinée dagelijks (behalve Vrijdag) 2.30 Zondag drie voorstellingen 1.30, 4.30 en 7.30 uur. De heer K. Grille, opzichter le klasse, en W. Verkruysen, monteur le klasse, hopen op 1 Januari a.s. den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar in dienst traden by den tech- nischen dienst afdeeltng telefoon, der P. T. T. Gisteren heeft de hoofdrechercheur Th. Spoor afscheid genomen van zijn chef, hoofdinspec teur M. Woud, waarby tevens eenige inspec teurs aanwezig waren. De heer Woud schetste de loopbaan van den vertrekkenden hoofdrechercheur en bracht hem hulde voor het vele werk, dat hy tydens zijn dienstjaren ten uitvoer heeft gebracht. Namens de verschillende poiitie-geiedingen bood hij een geschenk aan. De heer Spoor bedankte voor dit laatste biyk van waardeering. KATHEDRAAL VAN ST. BAVO Leidschevaart Te 7.15 uur (precies) wordt de H. Commu nie uitgereikt. De H.H. Missen worden opge dragen te 7.30 8.15, 11 en 12 uur. De plechtige Hoogmis te 9 uur. Heden schaalcollecte voor de verwarming. Gelegenheid om Nieuwjaarswenschen aan te bieden wordt gaarne gegeven van 11 tot 1.30 uur in de pastorie. 's Namiddags te 4 uur Kerstlof en Generale Absolutie voor de Derde Orde. O. L. VR. VAN DEN H. ROZENKRANS EN H. DOMINICUS Spaarne De stille H.H. Missen zijn om half 8 en 9 uur. De Hoogmis om half 11. Onmiddeliyk na de Hoogmis tot half één receptie aan de pas torie. 's Middags is er géén Lof. ST. JOANNES DE DOOPER Amsterdamstraat De H.H. Missen zijn als op Zondag: te half 8, kwart voor 9 (Kindermis) en kwart voor 10. De Hoogmis is om 11 uur, waaronder Nieuw jaarstoespraak. 's Namiddags te half 5 Lof met rozenhoedje. ST. JOSEPH Jansstraat De Missen zün als op Zondag: om 8, 10.45 en 11.45 uur de stille Missen en om 9.15 uur de Hoogmis met predikatie. Om 4.30 uur Comple ten met den zegen van het Allerheiligste. H.H. ELISABETH EN BARBARA Paul Krugerstraat De H.H. Missen zijn om 7 uur bij de Eerw. Zusters, en om 8.30. 9.30 (Hoogmis) en 11 uur in de kerk. 's Namiddags om 4.30 uur Lof. H. LIDUINA Zaanenstraat De H.H. Missen zün 7, 8.30 en 11.30 uur, 9.45 uur de Hoogmis. De stille H.H. Missen zijn om half 8, half 9 en half 12. Om kwart voor 10 de plechtige Hoogmis, 's Namiddags half 5 Lof. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN H. BAVO Rijksstraatweg De H.H. Missen zyn 6.30, 7.30, 9 en 11 uur. Na de Hoogmis receptie aan de pastorie. Des avonds te 6 uur Lof ter eere van het Jezuskind. H. HART Kleverpark De H.H. Missen 7.30, 9, 10.30, 12 uur. Na de Hoogmis van half elf Nieuwjaarsreceptie in de pastorie. Om 4 uur Lof. H. ANTONIUS VAN PADUA Groenmarkt De H.H. Missen om 7.30, 8.30, 10, 11 en 12 uur. Na de H. Mis van 11 uur, dus omstreeks half 12, Nieuwjaarsreceptie in de pastorie. Om 4 uur Lof. In restaurant Brinkmann werd een dezer da gen een kring Haarlem opgericht van het Tech nische Gilde. Nadat dr. ir. W. A. Herweyer een uiteenzet ting van de verschillende doelstellingen had gegeven, sprak dr. Ir. G. de Gelder, directeur der M. T. S. Tot hoofd van den kring is aangewezen de heer P. Altena, te Santpoort; tot secretaris de heer ir. T. W. Kiirber, leeraar aan de M. T. S. Door „Kindervoeding" werden in de week van 23 Dec. tot en met 28 December 1940 3112 por ties warm eten verstrekt, n.l. in lokaal: Rijks straatweg 861, Soendastraat 615, Zoetestraat 711, Kamperstraat 360, Teijlerplein 385, voorm. Spaarndam 180. Gisterenmiddag is tegenover de school aan de Friesche Varkensmarkt uit het Spaarne opge haald het ïyk van een 64-jarigen Haariemschen grossier. Voorbygangers hadden gisterenochtend om 8 uur wel hulpgeroep gehoord, maar kon den wegens de duisternis de plaats, waar de man in het water viel, niet vinden. Het ïyk is per auto overgebracht naar het Jodenziekenhuis. Opleiding «o oefening van tmneportc o lonne e Opleiding van 14.000 helpetere Inrichting hos pitalen in Bobl- liaatle- of oor logstijd Verzorging «Iele on gevondo mili- - Is talren in oor- 1—>r logotUd •lodtrn sloken- eervoer gulp g) raspen 71teending 600 hulppos ten lange de Potroulllseren hg gevaarlijke Bloedtrant- Ff C fualadleneten EÉLi Hulp hg Lour- destraneporten toe. Protectoraat parkheretel ling soorden( Roode Kruis- hondenverssn. enz. Eerste hulp bU marechen, •eds trilden, vergaderingen Uitwisseling KTUgsgevangs- r - nan,hulp aan MM vluchtelingen 1 Levensmiddelen, kleeren,medi cijnen naar nooddruftlgen 1/h buitenland Organisatie hulpacties bU rampen en nood gadlOHoediooho advloeon O 0 0 I te la teder hu ie la UI 't Roode Krvoe Poetgiro >1111 (Uln.contrlb.f I.- p»J. WCrOBSTUUH BOOK kruis u KRUISWEG hoek PARKLAAN - HAARLEM wenscht zijn Cliënteele en verdere relaties een Hierby betuigen wij aan allen, die meegewerkt hebben om onze Kerstinzameling voor de Stille Armen in korten tijd op zoo schitterende wijze te doen slagen, onzen hartelijken dank. In de eerste plaats brengen wij onzen dank aan allen, die door hun milde gaven ons in staat hebben gesteld in deze donkere dagen een lichtstraal te brengen in vele gezinnen.. U hebt ons vertrouwen niet beschaamd. Een woord van bijzonderen dank ook aan de plaatselijke Pers, die ons in dezen weder zoo krachtig heeft ge steund. De totale uitkeering bedroeg pl.m. 14.250. Het Comité voor de Stille Armen, Mr. Dr. W. P. VIS, voorzitter Mr. P. E. BARBAS, secretaris Ten behoeve van het Comité voor de Stille Armen werd by de Twenteche Bank gestort: In opdracht van mr. G. A. v. d. B. 2. Bij het Comité ingekomen: Van mej. C. 20.— Van mevr. A. v. d. S.W. 10. Van mej. B. 2.50 De burgemeester van Haarlem, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, zal verhinderd zyn a.s. Vrydag zyn spreekuur te houden. In den ouderdom van 81 jaar is in haar wo ning aan den Kleinen Houtweg te Haarlem overleden mevr. Titia van Gelder, weduwe van Jacobus van Looy. zy was de stichtster vair het museum Van Looy, dat achter het huis ligt, waarin de groote schilder en liberator woonde. Velen in Haarlem hebben van de gele- -nh-'d gebruik gemaakt om een der bijeenkomsten by te wonen die nevr. Van Looy in dit huis belegde ten einde het werk van haar man te doen voortleven. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat de gemeente Haarlem het museum zal heheeren. De teraardebestelling vindt plaats Donderdag 2 Januari op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverrlaan, te Haarlem. Op Nieuwjaarsmorgen zullen de elftallen van HVGB en HPC op het tererin van de voetbal club Heemstede een voetbalwedstryd tegen el kaar spelen. Te water is HPC meestal sterker, maar nu op het land? Geboren: 29 Dec.: J. M. Prang-Uijl,z.; 26 Dec.: J. M. Nagel-Baten, z.; 25 Dec.: M. Steen huizen-Prins, d.; 29 Dec. H. H. Ninaber-Bona- rius, d.; 30 Dec.: A. Nieboer-Spaans, z.; 29 Dec.: E. J. Hovenier-Verhoeff, d.; 31 Dec.: J. Verhoe ven-Van C aai pen, d.; 29 Dec.: M. E. Linke- Damme, d.; J. J. H. van Zutphen-Versteege, z.; 31 Dec.: M. G. Stijnman-Bouman, d.; L. J. J. van den Berg-Voort, z. Gehuwd: 31 Dec.: J. Kuurstra en J. van den Nieuwenhof; I. Voulon en M. A. Albers. Overleden: 29 Dec.: J. A. Kaart, 67 j., Hofdyk- straat; 30 Dec.: J. W. Vogel, 35 j., Brouwers plein; M. van Moppes, 53 j., Croesenstraat; J. M. Peters, 56 j., Leidscheplein, A. van Rave- stein-Karstanje, 82 j., Schutterstraat. CAUVEREN Schrijfmachines Coplëer-inrichting, Utrechtschestraat 36 Amsterdam P. F. Twee hoofdambtenaren van de Noord Zuid Hollandsche Tramwegmaatschappy verlaten de Maatschappy op 1 Januari 1941 na een mooien staat van dienst: Mr. D. A. E. Immink, chef van den administratieven dienst, eertyds chef van den vervoerdienst en de heer H. J. Mulder, chef van materieel. In het maandblad voor het personeel, dat langen tijd door den heer Immink geredigeerd werd, schrijft de directeur, ir. W. J. Burgers- dijk, een afscheidswoord. Hij schrijft o.a.: Zijn groote belangstelling en goed geheugen voor alles, wat „den mensch" betrof, gepaard aan groote onpartydigheid en streng rechtsvaardig- heidsgevoel, maakte hem beter dan wien ook geschikt voor de leiding van den bij een tram bedrijf zoo belangryken personeelsdienst. Dat de medewerkers den chef waardeerden, is her- haaldeiyk gebleken. Doch ook waar zijn werk en zijn persoon naar buiten dringen, in de regel matige conferenties met de vakorganisaties, in de commissie van bijstand van het pensioen fonds, by de scheidsgerechten en bij verschil lende persorieelsvereenigingen, draagt men hem een warm hart en groote erkenteiykheid toe. Dc directeur wijst dan op de groote wets- en reglementenkennis van zijn medewerker, op zijn jarenlange leiding van den dienst van vervoer. De band, die Immink aan de maatschappy bond, besluit de directeur, zal nooit geheel ver broken worden. Door zyn werk, dat hy nog voor de Arbeids commissie der Ned. Ver. voor tramweg- en autotransportdiensten op zich biyft nemen en door zyn adviseurschap, zal het contact met de Maatschappij bewaard biyven. De heer Mulder heeft vooral groote verdiensten verworven als chef van den dienst van werk plaats en materieel. Sinds 1909, toen de maat schappij haar nieuwen koers insloeg, en vraag stukken aan de orde kwamen ten aanzien van stroomspanning en voorziening bovenleiding, rij tuigtype en hare electrische uitrusting, was de heer Mulder de technicus by uitstek. Hij, met zijn wetenschappelijken aanleg en nauw con tact met de techniek, zijn goed aanvoelen, was een raadsman by uitnemendheid. Hij bracht het porceiyn in plaats van hard gummi als isolatie materiaal der bovenleiding en zyn opvatting werd later in het buitenland gedeeld. Hij heeft het technisch onderhoud der rijtuigen zoo ver gesystematiseerd als mogelijk bleek, waardoor de duur der buitenbedryfs-stelling aanzieniyk kon worden bekort. Een officieel afscheid zal niet plaats hebben en daarom hebben verschillende ambtenaren uit het bedrijf in het Maandblad vriendeiyke woor den gewyd aan het adres van de scheidende hoofd-ambtenaren. De heer A. Steetskamp, die 21 jaren met den heer Immink samenwerkte, beschryft hem als chef van den administratieven dienst. „Meer dan 20 jaar lang hebt u school gemaakt", aldus schrijver, „en een diep spoor getrokken, zoo forsch, dat u kunt aannemen, dat in uw lijn wordt voortgewerkt en gebouwd." De heer D. M. van den Vijver belicht den heer Immink als vervoerchef. „Het personeel kreeg voorschriftenboekjes en uitvoerige ver klaringen van de tramwegwet. Zün ervaring, opgedaan bij de Spoorwegen, strekte ons tot leering." Dé heer A. Kruit schetst den heer Immink als redacteur van het maandblad. 18 jaar lang redigeerde hy den gedrukten vriend van het personeel. Voorloopig kan hy het redacteurschap echter blijven waarnemen. De heer T. J. Kaptein beschryft de gevoe lens van de medewerkers van den heer Mulder. In den ouderdom van 80 jaar is heden te Aerdenhout overleden mr. H. J. D. D. Enschedé, oud-directeur der N.V. Grafische inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haar lem. De heer Enschedé werd in 1860 te Haarlem geboren. Hij studeerde aan de gemeenteiyke Universiteit te Amsterdam in de rechten en promoveerde op een proefschrift getiteld: „De De jeugdige ploeg van H.V.G.B. heeft Zon dagavond kans gezien om het nog ongeslagen HP.C. 2 een 2—0 nederlaag toe te brengen. H.P.C. telde een tweetal invallers voor Eley en Siegmund, maar hierin is toch niet de oorzaak van de nederlaag van de Heemstedenaren te zoeken. Veel meer hebben de Rood-witten hun overwinning te danken aan het slechte plaat sen van de H.P.C. achterhoede, waardoor mid denvoor Braam alle ballen verkeerd kreeg, zoo dat zijn bewaker Frankenthal hem steeds den bal afhandig kon maken. In laatste instantie was doelman ten Cate in het H.V.G.B.-doel prachtig op dreef. De tweede verrassing van den avond was het gelijke spel van Nereus tegen den favoriet Haarlem. De Zaandammers hadden Stam weer onder de lat, hetgeen een aanzienlüke verster king voor de Zaankanters beteekende. De stand in de eerste klasse is nu: H. P. C. 2 4 3 0 1 3 7— 4 H. V. G. B. 4 2 0 2 4 14—11 Haarlem 3 1 1 1 3 7— 5 V. Z. V. 2 1 0 1 2 5—10 Nereus 3 0 1 2 1 5—18 In de dameswedstryden werd heel weinig goed spel te zien gegeven. Slechts de H.P.C.- dames zagen kans eenige goede doelpunten te maken. Hier was het mej. F. Kann, die leven in het spel bracht! De Heemsteedsche dames wonnen met 60 van Haarlem 2. Haarlem 1 miste in den wedstrijd tegen D.W.R. 2 haar keepster mej. Schulte. De winst punten werden met een gelijk spel gedeeld, waardoor de stand thans als volgt is: H. P. C. Haarlem 1 D. W. R. 2 V. Z. V. Haarlem 2 H. V. G. B. 14— 2 12— 2 14— 4 14— 9 8—16 0—29 H.Z.V., de Hillegomsche ploeg, die steeds beter gaat spelen, had nu als slachtoffer Haar lem 4, dat weliswaar verzwakt met invallers uitkwam, maar ook den oud-eerste zevental speler J. Bais gedurende een helft in het veld had. Zes maat wisten de H.Z.V.-ers te scoren, tegen Haarlem in de tweede helft door toe doen van J. Bais drie maal. De Hillegommers staan er thans in de rang lijst niet slecht voor: H. V. G. B. 4 H. Z. V. D. W. R. 4 K. Z. Haarlem 4 3 3 3 2 3 1 0 1 1 1 0 1 1 1 2 5 10— 3 4 10— 7 3 3—8 1 2—3 1 7—11 Het Volledig programma voor Zondag is: D. W. R. 2Haarlem 2 dames, 1 uur D.WH. 4Haarlem 4, 1.30 uur Haarlem 1H.V.G.B., dames, 7 uur D.W.R. 3—Watertr. Haarlem 1V.Z.V. 1 H.P.C. 3—D.W.R. 2. Dinsdagavond 7 Januari spelen de veteranen- zeventallen van H.V.G.B'. 3 en Haarlem 3 tegen elkaar. De Haarlem-„oudjes" zün nog jonger en sneller dan de H.V.G.B.-ers, zoodat Haar lem wel de overwinning zal behalen. Voor de dual-meet tegen de Haagsche Zwem en Poloclub, te houden op Zondag 5 Jan. a.s. in het Sportfondsenbad alhier, heeft de Heem steedsche Poloclub haar zwemploeg als volgt samengesteld 100 M. borstcrawl dames: H. Bakker en B. Helleganger. ICO M. borstcrawl heeren: A. H. Sipkema en M. Mauritz. 100 M. schoolslag dames: R. v. d. Raadt en Z. Vrught. 100 M. schoolslag heeren: A. C. de Bruyn en J. Wensing. 100 M. rugslag heeren: F. de Geest en J. Siegmund. 100 M. r'Jgslag dames: A. Sevensma en I. Smit. Voor de estafettes, welke beide uit Zweedsche estafettes zullen bestaan, is de damesploeg samengesteld uit N. de Geest, B. Helleganger, H. Bakker, I. Smit en R. Kloots. De heerenplceg zal bestaan uit de navolgende zwemmers: T. Kloots, J. Siegmund, A. H. Sipkema. M. Mau ritz, F. de Geest. Hierna zullen de H.P.C.-dames den stryd aan binden met hun Haagsche sportzusters. Voor den heeren wedstrijd tusschen de H.P.C. en de H.Z. en P.C. zal H.P.C. in de volgende opstelling te water gaan: E. Vrught, W. v. Groningen, J. Stammes, W. v. Aalst, A. H. Sipkema, F. de Geest en M. Mauritz. De wedstrüden beginnen om 5 uur des namid dags. hoofdbeginselen van heft zee- en assurantie- recht". Na korten tyd ambtenaar van het O. M. bii het kantongerecht te Haarlem te zijn geweest, volgde hy zijn vader op als firmant der firma Joh. Enschedé en Zonen. Hy werd tevens hoofd redacteur der Oprechte Haarlemsche Courant, en toen dit blad later door een afzonderlijke N.V. werd uitgegeven, werd mr. Enschedé pre sident-commissaris. Na de totstandkoming van de grafische in richting N.V. werd hy hiervan directeur. Nadat hij een halve eeuw was werkzaam geweest in dit bedrijf legde de overledene deze functie in 1938 neer. Mr. Enschedé was lid van het hoofdbestuur en vice-voorzitter van den Nederlandschen Jour nalistenkring, alsmede vice-voorzitter der fede ratie van Werkgeversorganisaties in het Boék- drukkersbedrijf en voorzitter van den Bond van Handelaren in Grafische artikelen. Voorts heeft hij deel uitgemaakt van het hoofdbestuur der vereeniging tot oprichting en exploitatie van volkssanatoria voor borstlijders. Het bestuur der afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lich. Opvoeding in Nederland roept de le den op ter bijwoning van de Jaarvergadering, in Café-Restaurant „Brinkmann", Groote Markt, op Zaterdag 11 Januari 1941, aanvang half acht. Maandagavond* j.l. heeft de R.K. Schaak vereniging „Bloemendaal", tot besluit van het jaar 1940, voor haar leden een gongwedstrijd georganiseerd. Zestien fraaie prijzen, door de leden zelf beschikbaar gesteld, zorgden, dat er met zeer veel animo werd gespeld. De volgende heeren werden winnaars: Hoofdklasse: M. v. d. Berg en ir. W. Roii v. d. Baumen. le klasse A: C. v. d. Bronk en G. Kruup. le klasse B: j. A. v. Emmerik en P. van Rixel. 2e klasse a: R. v. d. Bronk en J. v. Buuren. 2e klasse b: J. Hoenderdos en J. Hand graaf. A.s. Zondag 5 Januari 1941 gaat het eerste tiental een uitwedstrijd voor het R.K. Schaak- verband spelen tegen de R.K. Schaakvereeni- ging „Hillegom". Dezer dagen werd de competitie-wedstrijd H. R. K. D. ISt. Bavo II gespeeld: H. R. K. D. I—St. Bavo II 1. G. ElsinigJ. S. Stevens 2—0 2. C. HeesakkersJ. Witteman 2-0 3. T. v. WartH. Willemse 1—1 4. J. LucasA. J. Stal 2—0 5. S. MastelingL. J. Floris 0—2 6. W v. WartG. Willemse 2—0 7. G. KraakS. Diependaal 0—2 8. L. v. SchieJ. Janus 1—1 9. G BoxelaarC. Breugel 2—0 10. M. HubenC. Prins 1—1 13—7 (Gedeeltelijk gecorrigeerd De weermachtsbevelhebber in Nederland, ge neraal der vliegers Fr. Christiansen, herinnert in een ter gelegenheid van de jaarwisseling uitgegeven dagorder aan de onvergelijkelijks successen van de Duitsche weermacht. Bij het einde van het jaar reikt het omvattingsfront tegen Engeland op het vasteland van de Noord kaap tot aan de Spaansche grens. Generaal Christiansen dankt alle leden van de weer macht in zijn bevelsgebied voor hun in de af- geloopen maanden aan den dag gelegde hou ding. zyn dagorder besluit: „Voortdurende strijdvaardigheid zy ook voor het komende jaar onze leus. Onze wensch is, dat de Fiihrer en opperbevelhebber ons in 1941 voor opdrachten zal plaatsen, waarby een ieder kan toonen, dat wij in deze worsteling cm de toekomst van alle Duitschers tot den laatsten man by elkander staan. Dan zal de zege ons zün." De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft op de stations het /oor de trein reizigers verheugende nieuws doen aanplak ken, dat de uurdienst UtrechtDen Bosch weer regelmatig en zonder onderbreking doorgang kan vinden. In de vergadering van de vereeniging voor R. K. Mulo heeft de Algemeene Inspecteur van het L.O., mr. A. J. Fock, die namens den secre taris-generaal van het departement van Opvoe ding en Wetenschap en Cultuurbescherming de bijeenkomst bijwoonde, een rede uitgesproken. Hij verklaarde om. met genoegen tegenwoor dig te zyn geweest bij de besprekingen, bij de huldiging van Mgr. Van den Hengel en bij de lezing van den nieuwen geestelijken adviseur. De werkzaamheden en de invloed van een geestelijk adviseur onttrekken zich uiteraard aan de waarneming van een niet-insider, aldus spr. Maar uit de huldiging mag toch wel wor den afgeleid, dat de diepzimiige Mgr. v. d. Hengel wijz: leiding aan de Vereeniging voor Roomsch Katholiek MULO heeft gegeven en ook kan worden aangenomen, dat de kunstzin nige Mgr. v. d. Hengel zyn raad in aangename vormen wist te gieten. Dat die samenwerking vrij en open is geweest dit kan moeilijk De Bois, Kruisweg: Tentoonstelling van werken van prof. J. H. Jurres, 104.30 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van wer ken van Haarlemsche schilders en beeldhou wers, 104 uur. Kunsthandel I.effe'aar: Tentoonstelling van aquarellen en pastels, van 10 uur tot de ver duistering. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, te bezichtigen van 105 uur Rembrandt: „Haar privé-secretaris", eiken leeftijd, 2.30, 6.30 en S.45 uur. Cinema Palace: „Was ik maar nooit ge trouwd". volwassenen, 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Lajla", eiken leeftijd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Een leven lang", volwassenen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne; „Het geheim van de Atlantic", 7.30 uur. Rembrandt: „Haar privc-secretaris", eiken leeftijd, 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur; 11.30 uur „De wonderen van het heelal". Cinema Palace: „Was ik maar nooit ge trouwd", volwassenen, 1130, 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Lajla", voor eiken leeftijd, 11.30, 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Een leven lang", volwassenen, 2.00, 4.15, 6.30 en 8.45 uur. 11.30 uur: „De zeven wonderen van Zuid-Afrika." Spaarne: „Het geheim van de Atlantic", 1.30, 3.30 en 6.30 uur doorloopend. Gem. Concertgebouw: Feest van den Bond voor Groote Gezinnen, 1 uur en 3.30 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van wer ken van Haarlemsche schilders en beeldhou wers, IQ tpt 4 uur. De Bois, Kruisweg: Tentoonstelling van aquarellen en pastels, van 10 uur tot de ver duistering. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, te bezichtigen van 10 tot 5 uur. Rembrandt: „Haar privé-secretaris", eiken leeftijd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Was ik maar nooit ge trouwd", volwassenen, 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Lajla", elkon leef tyd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Een leven lang", volwassenen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Het geheim van de Atlantic", 7 30 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596; Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 19, 'teh 11000; Frans Halsapotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197. anders bij een vereeniging als R. ,K MULO. Er wordt op de Muloscholen hard gewerkt en elk jaar opnieuw wordt in de school en op het examen een beroep gedaan op uw kennis, uw takt. ujv paeöagogisch en organiseerend ver mogen. Gjarne hoop ik, aldus spr., dat het jaar 1941 u weer met dezelfde toewijding als steeds aan den arbeid zal zien en dat gij in het nieuwe jaar weder veel voor uw leerlingen mag zyn; voor hoofd en hart, voor geestelijke en ook het is immers groeiende jeugd voor hun lichameiyke ontwikkeling. De politie te Delft heeft vanochtend twee ïyken opgehaald, waarvan een herkend is als dat van den 50-jarigen C. Wubben. De man laat een vrouw en elf kinderen na. Tengevolge van de duisternis zyn Maandag avond te Leiden vijf personen te water geraakt, van wie een viertal kon worden gered. Een hunner, de 32-jarige kleerma ker R. K. uit Rijnburg, geraakte omstreeks half elf in de Haarlemmervaart; eerst na een kwartier slaagde men er in zijn lichaam op te halen. De eerste hulp heeft nog geruimen tijd gepoogd door het toe passen van kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, doch tevergeefs. De 60-jarige gehuwde caféhouder H. F. K. ta Oosterbeek werd hedenmorgen levenloos in den kelder van zijn Woning gevonden. Vermoed wordt, dat de man wegens onbekendheid in zyn woning, die hij nog moest inrichten, in den nacht een verkeerde deur heeft geopend en door een misstap in den kelder gestort is. Bij beschikking van derf secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherü is een verbod ingesteld tot het verwer ken van melkproducten, andere dan magere melkpoeder en ondermelk, in beschuit, koek en banket, zooals dat reeds bestond voor brood. Maandagmiddag reed te Den Haag de 19-jarige mej. G. A. v. d. K. met haar rijwiel op de Vail- lantlaan bij het viaduct, toen zij door een haar achterop rüdenden personenauto, waaraan een aanhangwagen was gekoppeld, werd aangereden, zy werd door het rechterachte: wiel van den aan hangwagen gegrepen en tegen de straat geslin gerd, waar zij met inwendige kneuzingen bleef liggen. De geneeskundige dienst vervoerde het meisje naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar zy kort na aankomst is overleden. De oorzaak van het ongeval moet gezocht wor den in het feit, dat de chauffeur, van den auto, de 24-jarige C. B. B. uit de Wesselsstraat, niet genoeg naar links uitgeweken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2