w MAANJAAR EN ZONNEJAAR Vleesch in een gierkelder Tijdrekening Bommen op Engelands Oostkust Actie der artillerie in omgeving van Bardia DINSDAG 31 DECEMBER 1940 Treinongeluk op de lijn Berlijn-Hannover Mr. M. Toulon van der Koog f De begrafenis te Bloemendaal Voordrachten in Teyler's Stichting Telefoneeren met Nieuwjaar Gevonden dieren en voorwerpen tóórgacuJI DAMMEN T.E.P.—ST. BAVO I De Haarlemsche club kampioen TAFELTENNIS R.K. Tafeltennisbond VOETBAL S.J.C. I—Hillinen I 2—1 BEVERWIJK VEILING-OMZETTEN IN 1940 Raadslid benoemd verklaard Postbestelling op Nieuwjaarsdag Winterhulpcollecte Agrarische jaarbeurs Diefstallen Burgerlijke Stand VELSEN GASTANKSTATION BIJ HOOGOVENS Opening dierenasyl Ophalen van huisvuil IJMUIDEN ZUSTER BERGHMANS NAAR DEN HAAG Onwel geworden Burgerlijke Stand HILLEGOM K.Z.O.S. Nieuwe werkboekjes Twintig geslachte dieren gevonden Duitsch weermachtsbericht Convooien aangevallen Ital. weermachtsbericht Vijf doodenzeven ernstig gewonden Tramstagnatie te Den Haag Storing in het electrische net STAD Maandagmiddag vond op de algemeene be graafplaats te Bloemendaal, onder buitengewoon groote belangstelling, de teraardebestelling plaats van wijlen mr. M. Toulon van der Koog, in leven advocaat en procureur en administra teur van den Bond van Bloembollenhandelaren. Veie confrères, relaties uit de Bloembollen wereld en vrienden waren in de aula aanwezig om den overledene de laatste eer te bewijzen. Nadat een zwager een kort woord had gespro ken, zeide mr. F. J. D. Theyse, als tweede spre ker, dat het moeilijk valt afscheid te nemen na een zoo langdurige samenwerking in groote harmonie. Het verlies wordt ook gevoeld buiten den familiekring, omdat het gold een eigen, markante persoonlijkheid van groote veelzijdig heid. Zonder zich speciaal in de praktijk te wil len verdiepen, was hij er toch zoo aan verbon den, dat hij dagen lang zich met bepaalde kwes ties bezig moest houden. Vol belangstelling en toewijding, veelzijdig in zijn interessen, bezat hij een liefde voor de klassieken, de historie en de kunst en was altijd geneigd een ongewone visie met vuur te verdedigen; al kon hij zich door omstandigheden laten neerdrukken, er bleef toch immer warmte van hem uitstralen. Wij verliezen in hem een man met een warm hart, een man van eigen tijl met wien het een voorrecht was te mogen samenwerken. Namens het Bloembollenvak sprak de heer T. van Waveren, als voorzitter van den Bond van Bloembollenhandelaren. Het waren zakelijke en organisatorische belangen die ons samenbrach ten, zeide spreker, en hierin heeft mr. van der Koog het vertrouwen onzer leden gewonnen. Hij toonde zich een bekwaam onderhandelaar bij binnen- en buitenlandsche regeeringen, en wij zullen djt moeilijke werk thans zonder hem moe ten verrichten. Doch wij zullen het meest mis sen zijn persoonlijkheid, z'n loyale levensopvat ting en z'n medeleven in de ups and downs van ons bondsleven, waarvan hij het middelpunt was Door het verhezen van zijn persoonlijKhcid, die een goede sfeer schiep, en door zijn vriendschap, die wij zullen moeten missen, is een groote leegte ontstaan. Namens de collega s van de balie werd hierna het woord gevoerd door mr. dr. W. P. Vis. Ruim 24 jaar was mr. van der Koog lid van dB balie, waarvan 10 jaar lid van den raad vau toezicht en discipline. Wij hebben hem leeren kennen en gewaardeerd als een goed advocaat, als een goed confrère en als een goed mensch. Als een goed advocaat was hij een bekwaam jurist, als een zeker werker nam hij de belangen van zijn cliënten op niet genoeg te loven wijze waar. Ais een goed confrère heeft hij in onzen kleinen kring een vooraanstaande rol gespeeld. Bij verhindernig van den algemeenen voorzit ter der Ned. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, schetste de algemeen-secretaris de belangrijke rol, die mr. van der Koog als hoofd bestuurslid en in de afdeeling Haarlem heeit vervuld. Hij was een der meest actieve en ge- interesseerde leden met een groote liefde /ooi de muziek, die den grondslag vormt van het werk onzer Maatschappij. Zijn warme belangstelling en de bijzondere kennis der muziek, die voor een dilettant zeer uitzonderlijk genoemd mag wor den, bepaalden zijn plaats onder ons. Hetgeen hii in het muziekleven in het algemeen en dat onzer maatschappij in het bijzonder gedaan heeft zal blijven voortleven en wij zullen hem dankbaar blijven gedenken. Namens leeraressen, leeraren en personeel der Muziekschool sprak de heer A. de Vogel. Met weemoed herdacht spr. al hetgeen mr. van der Koog voor de ^Muziekschool heeft gedaan. Nadat een tweetal vrienden een persoonlijk woord gesproken had, dankte de oudste broer voor de betoonde belangstelling en werd het stoffelijk overschot in de met zeer vele kransen bedekte grafkuil neergelaten. JWS De zaterdagmiddagvoordrachten in Teyler s Stichting te Haarlem zullen dezen winter ge houden worden op 11, 18 en 25 Januari. Het on derwerp van de voordrachten zal worden ge vormd door drie Nederlandsche figuren uit de zestiende en zeventiende eeuw: Dlrck Volckertsz. Coornhert (1522—1590). te behandelen door prof. dr. B. Becker te Amsterdam op 11 Ja nuari; Simon Stevin (15481620) te behande len door dr E. J. Dijksterhuls te Oisterwijk op 18 Januari;' Isaac Beeckman (1588—1637) te behandelen door den heer C. de Waard te Vlis- singen op 25 Januari. Teneinde te voorkomen, dat er zeer groote Vertraging in het totstandkomen van telefoon gesprekken over dringende aangelegenheden ontstaat, worden telefoongebruikers verzocht het overbrengen van Nieuwjaarswenschen door mid del van telefoongesprekken welke niet geheel langs automatischen weg tot stand kunnen wor den gebracht, zooveel mogelijk achterwege te laten. Inlichtingen aan het bureau van politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Kerkboek v. d. Wouwer, Lootsstraat 18; boord, Lammertsm'a, Ruysdaelstraat 18 zw.; twee brillen, bureau van politie, Smedestraat; distributie bonnen, Aters, Zaanenlaan 140; rijwieldynamo, v. Blewijk, Craynestersingel 27, Heemstede; geld Beerman, v. Egmondstraat 24; geld, Boon, Gibraltarstraat 2; geld, Rovers, Witte Heeren singel 19 A rd.; geld, Biersteker, Planetenplem 30; hondje, Nol, Duvenvoordestraat 75 rd.; hondje, Schönhage, Kenaupark 25; hondje, Kim- mel, Brcderolaan 7, Heemstede, tel. 26650; twee honden, Asyl, Ridderstraat 11; handbeschermer, v. Eerde, A. de Jongestraat 42; heerenhorloge, Hermsen, Anslijnstraat 45; dameshoed, Droog, Ooster Tuindorplaan 7; distributiekaarten, bu reau van politie, Smedestraat; handmof, Bosse, Barteljorisstraat 12; portemonnaie m. i., Nieuw- straten, Parklaan 21; twee katten, Asyl, Ridder straat U; sigarenpijpje, Negeman, Regulier straat 16; portemonnaie m. i„ Keesmoel, Pega- susstraat 55; parapluie, Luitingh, Hyacinten- Wie dit bord voor zich ziet moet x t r voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten laan 25; portemonnaie m. i., Jansen, Oranje boomstraat 182; rijwielplaatje, v. d. Hulst, Har- menjansstraat 29; damesrijwiel toebeh. aan C. Lammers, te Bennebroek, Booms—Roelens, Kas tanjelaan 14, Heemstede; ring, v. d. Niet, Oranje boomstraat 141; shawl, Blok, Stuyvesantstraat 40; tasch m. i., Thijssen, Soendastraat 21. Zondagmiddag werd te Haarlem de wedstrijd T.E.P.—St. Bavo 1 gespeeld, waarvoor verrassend groote belangstelling bestond. Wanneer de Haarlemsche club er in slagen zou St. Bavo te verslaan, beteekende dit tevens het kampioenschap van den Haarlemschen Ka tholieken Dambond. Ze heeft deze kans benut en ook de overwinning behaald, na een zeer spannenden strijd. De St. Bavo-voorzitter complimenteerde na afloop den kampioen voor de schitterende presta tie. De uitslagen zijn als volgt: T.EP. St. Bavo I H. RumpB. Stevens P. HollenbergJ. Draijer B. van der KroftG. Zonneveld J. SpijkersJ. Warmerdam J. van der KroftJ. v. d. Zon D. RumpJ. van Berkum J. van LoenenJ. Weiers C. KoekN. Zomer P. KlaverJ. Veen J. van der KroftD. Pronk 1—1 2—0 1—1 1—1 1—1 2—0 l-l 0—2 1—1 2—0 12—8 In den stand der hoofdklasse kwam weinig verandering. Winfried II wist zich op de derde plaats te handhaven, door een goede overwin ning op „De Treffers". O.Z., dat nog drie wedstrijden moet spelen, heeft een moeilijke taak, om de onderste plaats te ontkomen. Wegens het „Winfried-tournooi" zijn voor de komende week slechts vijf wedstrijden vast gesteld, waaronder de match S.O.S. II—G.T.T.C Deze rivalen uit de 1ste klasse, zullen elkaar de puntjes niet cadeau geven, hoewel we den gastheeren iets meer kans geven. Wedstrijden van deze week. 2 Januari: S.O.S n—G.T.T.C.; S.O.S. Ill—D.T.S. II; 3 Januari: De Treffers—S.O.S.; Winfried III—I.V.O.; De Treffers II—O.Z. II. Ondanks dat Hillinen bijna den geheelen wedstrijd in de meerderheid was, moesten de Hillegommers de punten toch aan S.J.C. la ten. Reeds direct oefende Hillir.en een zwaren druk uit op de S. J. C.-veste, maar het te ver doorgevoerde samenspel wJas voor de verdedi ging der Noordiwijkers geen bezwaar om met lange harde trappen het leder naar voren te plaatsen. Uit een hoekschop gaf de linksbui ten S. J. C. de leiding (10), welken stand zij direct na de rust, noch voordat Hillinen zich er van bewust was, op 20 bracht. Eenige mi nuten hierna scoorde Hillinen; H. Schol te schoot onder den vallenden doelman in het net (21). De strijd werd vinniger en S. J. C. ging de perken van het forsehe te buiten. Het laatste half uur was voor Hillinen, maar het schieten was te zwak. Juist toen de scheids rechter het einde aankondigde, vloog de ge lijkmaker in de Noord wij ksche touwen. De omzet van den B.E.T. groenten- en fruit veiling bedroeg over 1940 f 715.286.tegen f 670.522— over 1939. Aan deze veiling is de om zet dus met ongeveer f 45.000.gestegen, niet tegenstaande de slechte uitkomsten van de aardbeiencampagne, waarvan de omzet aan de B.E.T.-veiling dit jaar f 149.198 bedroeg tegen f210.948 in 1939. Het omzetcijfer der groenten heeft dus een aanzienlijke stijging ondergaan. De Vereenigde Veilingen konden ons nog geen omzetcijfers verstrekken. Daar zullen ze waar schijnlijk Donderdag bekend zijn. In tegenstelling met de groentenveilingen boekte de Bloemenveiling ,,'t Centrum" een be langrijk lageren omzet. Reeds in het begin van 1940 deed de strenge vorst zijn invloed op den bloemenomzet gelden, terwijl de oorlogsmaand Mei een grooten achterstand veroorzaakte, die later niet meer kon worden ingehaald. De omzet bedroeg f 236.982.tegen f 286.813. over 1939. Een nadeelig verschil derhalve var. ongeveer een halve ton. Het hoofdstembureau heeft in de .vacature B. Schelvis, tot lid van den raad benoemd ver klaard den heer J. L. F. Post. Op den Nieuwjaarsdag zal één bestelling worden uitgevoerd. Voor den zegelverkoop en het aanbieden van telegrammen is het kantoor des morgens geopend van 89 uur en des mid dags van 12 uur. De postverzending is als op Zondag. Op 31 December, 2, 3 en 4 Januari zal geen middagbestelling geschieden. De hier gehouden collecte van de Winterhulp heeft f563.51 opgebracht. Vrijdag houdt de Holl. Mij. van Landbouw een vergadering in hotel Ter Burg, waar ir. IJ. de Boer- een lezing zal houden over „De Agrarische Jaarbeurs." De lezing zal met een film worden toegelicht. Bij de politie is aangifte gedaan dat vier ko nijnen zijn gestolen ten nadeele van een bewo ner van den Wijkermeerpolder. Voorts heeft een onbevoegde zich meester gemaakt van den in houd van de kas in de telefooncel op het Sta tionsplein. De politie stelt een onderzoek in. Geboorten: C, ComminottoZucchiatto; L. CapelleTromp, d. Overleden:dr A. Allard, 3 jaren, Noorderwijk- weg 66; I. van Ooyen, 65 jaren, echtgenoote van E. ter Hoeve, Romerkerweg 18; M. E. Eijsult, 81 jaren, echtgenoote van E. J. Wco- nink, Corn. Amsestraat 25; F. Haringa, 33 ja ren, echtgenoote van A. G. Lindhout, Velsen, Meeuwenlaan 16; A. Zwaenburg, 77 jaren, Pe perstraat 36. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie dVe afdeeling) ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie voor Kooksoven- gassen, te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het compri- meeren van gasvormige motorbrandstof, tevens ga.-tankstation voor auto's, en het daarin plaat sen van een drietal compressoren, welke worden aangedreven door electromotoren van resp. 100, 45 en 79 P.K., op het fabrieksterrein. Op Zaterdag 11 Januari a.s., des voormiddags te elf uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, dei bezwaren heb ben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip ter secretarie der ge meente (IVe afdeeling) kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten eindt* hun bezwaren mondeling toe te lichten Het dierenasyl gelegen aan den IJmuider- straatweg 51, dat zooals bekend reeds korten tijd in gebruik is, zal naar men ons mededeelt, a.s. Zaterdagmiddag om 3 uur officieel in ge bruik worden genomen. Op Oudejaarsmiddag en Nieuwjaarsdag zal geen huisvuil worden opgehaald. Te Velsen, Velsen-Noord en Driehuis zal op Donderdag 2 Januari as. het huisvuil voormiddags worden opgehaald, terwijl te Santpoort en J. G. Vaart dien dag des namiddags het huisvuil zal worden opgehaald. inierhulp Nederland i één voor allen, allen één. De Eerwaarde Zuster Johannes Berchmans van het Mariagesticht aan de Kanaalstraat zal, naar wij vernemen, worden overgeplaatst naar het klooster der Eerw. Zusters van het Arme Kind Jezus aan de Noordpolderkade te Den Haag. Zuster Berchmans heeft niet minder dan 12 jaar lang haar beste krachten gegeven aan het onderwijs der Katholieke Meisjesschool, alwaar zij door haar bijzonder prettige omgang zeer gezien was. Het bericht van haar overplaat sing zal daarom dan ook met gemengde gevoe lens worden vernomen. Vele jaren gaf zij les aan de leerlingen van de le en 2e klas en heeft zij zich ook zeer verdienstelijk gemaakt om de zangkunst der leerlingen op een hoog peil te brengen. Veel werk verzette zij ook nu school tijd voor het opleiden van de eerste commu nicantjes en ook dit werk was evenals het andere steeds „af". We hopen dat zij in haar nieuwen werkkring dezelfde mooie resultaten met haar leerlingen zal mogen bereiken! Se 43-jarige wielrijder C. B., wonende te Beverwijk is op den Wijkerstraatweg plotseling onwel geworden en van zijn rijwiel gevallen. Het slachtoffer dat zijn bewustzijn verloren had, bekwam een bloedende wonde nabij zijn rechterslaap. Nadat dr. F. hem eerste medische hulp had verstrekt, is het slachtoffer per poli- tie-brancard naar zijn woning vervoerd. Ondertrouwd: C. Ch. B. Kelk en F. Hibma; K. A. H. Ch. van Heijst en J. J. B. Zonjee; J. J. Bonarius en J. E. F. Borst; D. Ch. Bimmel en G. van Vrede. Getrouwd: M. de Back en G. Olyrhook; C. Rudolph en W. G. Brouwer. Geboren: B. HolmanStuut z.; A. E. Suman Ruis z.; W. Metzelaarde Vries z.; A. P. van Huffelvan Vliembergen z.; J. C. NobelNie ting d.; J. ZorgdragerPost d.; A. IskesWij- ker d.; A. van Zwietende Graaf z.; E. v. d. BraberEising z.; J. F. Spèetvan der Kolk z.; A. VrolijkZwart z.; A. StolkTjeerds z.; W. PiersmaClaus d. Geboren: P. Ockersvan der ijver, d; I. Heidede Wit d; C. A. Welagen—Heeremans z; W. PeereboomFidder d; C. J. HarmsStet z; M. J. JongejansWelling z. Overleden: A. Rozenheek, 58 j., echtg. van G. de Reus, Rijksweg 250, Santpoort: G. Bron, 32 j., echtgen. van E. Jansen, Wijkerstraatweg 147, Velsen N.; J. Stroman, 80 j., ongehuwd, Sta tionsweg 28, Velsen; K. Knap, 85 j., wedr. van T. Dockter, Stationsweg; A. M. Winnubst, 73 j„ echtgen. van Th. P. Winnubst. Lagersstraat 12, IJmuiden. Vroegere buslichting In verband met den gewijzigden treinenloop, zullen de bussen een uur vroeger gelicht worden. Post op Nieuwjaarsdag Op Nieuwjaarsdag is het postkantoor open van 89 en van 1314 uur. De post wordt alleen des morgens rond gebracht. Ten kantore worden geen geldzaken behandeld en er worden alleen frankeerzegels verkocht en plakzegels van 10 ets. De secretaris mr. J. H. Peek weer hersteld Naar men ons mededeelde is de gemeentesecre taris in zooverre hersteld, dat hij zijn werk zaamheden op 7 Januari zal hervatten. De R. K. Tooneelvereeniging „Kunst Zij Ons Streven" zal op Zondag 12 Januari, des avonds half acht, in het Patronaatsgebouw te IJmuiden Oost opvoeren het tooneelstuk „Haar laatste wil", een blijspel in drie bedrijven van v. d. Hey- den en Bakker. Op uitnoodiging van den R. K. Vrouwenbond te Beverwijk zal K.Z.O.S. aldaar dit tooneelstuk op 14 Januari voor het voetlicht brengen. De commissaris van politie te Velsen ver zoekt ons te willen mededeelen, dat de werk boekjes voor de bestuurders van motorrijtuigen voor het kalenderjaar 1940 na 31 December 1940 hun geldigheid hebben verloren. Nieuwe werk boekjes zijn vanaf 27 December 1940 op vertoon van een geldig rijbewijs a 1 verkrijgbaar aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein te IJmuiden-Oost op werkdagen van 9—12 uurr en van 14—18 uur. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) In samenwerking met de rijkspolitie uit Schagen en 't Zand is het de Heldersche politie gelukt een viertal personen te arresteeren, die zich bezig hielden met het frauduleus slachten van vee. Zekere T., een boer uit de omgeving van Den Helder, liet varkens vervoeren naar boer S. L. in De Zijpe, nabij 't Zand, waar, in het holst van den nacht de dieren door de slagers T-, vader en zoon uit Schagen, en een zekeren B. R„ eveneens uit Schagen, werden geslacht. Het vleesch van wel twintig dieren, dat, naat men vermoedt, bestemd was voor Heldersche slagers, vond men terug in den gierkelder en de slagersgereedschappen onder een mesthoop op het erf van boer S. L. Het gestolen vleesch, dat natuurlijk onbruikbaar is voor de con sumptie, werd naar de verwerkingsinrichting te Schagen vervoerd. Het onderzoek duurt voort. Verdere arresta ties worden nog verwacht. Als het jaar ten, einde loopt, wordt onze geest bespiegelend. Misschien gebeurt dit niet bij allen, want er zijn ook menschen, die zich op oudejaarsavond het best op hun gemak gevoelen in een champagnebar, met een papieren muts en een neus op, en een toetertje in hun hand. Hun laten wij gaarne dit genoegen. Voor de meesten onzer is deze tijd er echter een, die meer dan anders tot overpeinzing noodt. Wij bezinnen ons op wat voorbij is en laten het oude aan ons terugblikkend geestesoog voor bijgaan. Het bracht ons geluk, of het bracht ons zorg en nood. Meestal bracht het ons het een zoowel als het ander. Wij hebben den tijd zien rijpen als een vrucht, tot hij afviel en ver dween in den bodemloozen afgrond van het verleden. Eiken dag die wij leefden, hebben wij gestaan op den smallen, mes-scherpen kam van het heden, tusschen de twee onpeilbaarheden van verleden en toekomst. Eiken dag opnieuw hebben wij het hachelijke spel gespeeld van het grijpen naar het ongrijpbare immer ontwijkende morgen en het steeds meer vervagende gisteren. Wij gleden onweerhoudbaar voort in den stroom van den tijd. Nu echter meenen wij een steunpunt gevonden te hebben, al is het maar een scheidslijn, een mijlpaal. Waarom hebben wij behoefte aan een oogenblik van rust, van stilstand in dezen nooit onderbroken voort gang? Waarom zoeken wij mijlpalen te slaan langs dezen in het moeras verzinkenden weg? Waarom trachten wij vaste punten met gelijken afstand te zien in het nog versluierde verschiet? Het is steeds heden en morgen komt nooit, noch is het gisteren ooit weer te beleven, doch wij zijn menschen en het beden heeft voor ons slechts zin door wat ons het verleden gegeven heeft en door wat wij van de toekomst ho pen. En daarom interesseert ons wat voorbij is en wat komen gaat dikwijls meer dan wat wij hebben. Het is de natuur zelve, die de eerste ba kens zette in den immer voortvliedenden stroom van den tijd. Gelukkig maar, want onze zinnen laten ons hierbij in den steek. Wij klagen over het trage voortkruipen van den tijd, wanneer wij smartelijk wachten op zijn spoedig voorbijgaan en vinden dat die zelfde tijd heenvliegt, wanneer wij een kost baar uur zouden willen vasthouden. De hulpmiddelen om den tijd in te deelen ont- Ieenen wij aan de werkelijke of schijnbare be wegingen van hemellichamen. Als eerste e*n oudste grondslag dier tijdsin- deeling gold de dag. Hieronder dienen wij te verstaan den tijdsduur, dien de aarde noodig heeft voor een omwenteling om haar as. Het etmaal dus, in tegenstelling tot den naam dag voor het tijdsverloop gedurende hetwelk de zon schijnbaar boven den horizon vertoeft. Deze tijdsmaat is van de grijze oudheid af in gebruik geweest en het tellen der dagen is ongetwijfeld de oudste vorm van tijdrekening. Wanneer men dezen dag liet beginnen, is hierbij van geen be lang. En we zien dan ook, dat bij verschillende volken een verschillend tijdstip als de aanvang van den dag gold. De meeste Oostersche volken, zoo ook de Babyloniërs, de Perzen, de Syriërs enz. stelden den aanvang op het oogenblik van zonsopgang, terwijl de Etrusken en de Um- briërs den dag bij den middag lieten beginnen, zooals ook de sterrenkundigen dit doen. De Egyptenaren en de Romeinen stelden, evenals nu nog de meeste moderne Europeesche volken, den aanvang op middernacht, terwijl de Moham- medaansche tijdrekening den dag laat aanvan gen bij zonsondergang. Een periode van langeren duur leverde de maan, met haar regelmatige wisseling van schijngestalten, in de z.g. lunatie, den duur tus schen twee opvolgende, overeenkomstige maan- phasen, bijvoorbeeld nieruwe maan en nieuwe maan. Van welk een groote beteekenis de maan lichte perioden in tegenstelling tot de niet- verlichte eenmaal moeten zijn geweest, wordt ons juist op den huidigen dag weer duidelijker dan het ons ooit geweest is, nu de ouderen on der ons hun bridge-avondjes plegen uit te stel len tot het lichte maan is. Zooals bekend, ligt er 29/ dag tusschen twee overeenkomstige maan- phasen en het is zonder meer voor de hand liggend een tijdrekening, een kalender, op deze lunatie te grondvesten. Het tellen met „manen", dat zijn maanmaanden, is een groote stap voor uit bij het beheerschen van grootere tijdsaf standen. Zoo was dan ook in oude tijden, toen de sterrenkunde nog slechts over geringe ken nis van ons zonnestelsel beschikte, de tijds duur van één maanomloop, van nieuwe maan tot de eerstvolgende nieuwe maan, een door de natuur gegeven tijdsmaat voor den ka lender. Om precies te zijn, men ging niet uit van volle maan, want deze is tenge- volge van de nabijheid van de zon niet zichtbaar. Men baseerde zich echter op het eerste verschijnen van de smalle sikkel aan den avondhemel, enkele dagen daarna, een oogenblik, waarnaar met spanning werd uit gezien, daar dan de nieuwe maan een aan vang nam. Voortgezette waarnemingen wezen al spoe dig uit, dat in een jaar, de wisseling van den jaargetijdencyclus, twaalf maanomloopen voor komen. Tusschen twee opeenvolgende overeen komstige maanphasen gaat de zon 29 maal on der. Na twee lunaties klopt dit echter al niet meer en dit bracht het afwisselend gebruik van maanden van 29 dagen, „onvolkomen" maan den, zooals de Grieken ze noemden en „volko men" maanden van 30 dagen met zich mede, ter wijl men voor den duur van een lunatie dus 29/ dag vindt. De duur van een jaar, uit de twaalf maan omloopen berekend, is dan 12 X 29% dag 354 dagen. Arabieren en Mohammedanen baseeren hun tijdrekening inderdaad op dit maanjaar, dat men wel het vrije maanjaar noemt, daar het zuiver en alleen op een aantal lunaties be trekking heeft. Het „vrije" van dit jaar blijkt te bestaan in het, in den loop der tijden, door de seizoenen heenkruipen van het begin van dit jaar. De aanvangsdag des jaars kan en zoo is het het geval bij den Mohammedaanschen kalender in elk jaargetijde vallen. Deze jaar getijden toch staan in verband met de plaats van de zon aan den hemel. Reeds heel spoedig moeten de menschen heb ben opgemerkt, dat de plaatsen van op- en on dergang der zon aan den horizon niet steeds dezelfde waren, doch dat er in den loop van het jaar een langzame verschuiving plaats vond. Ongetwijfeld heeft men eeuwenlang in het on zekere verkeerd, omtrent de lengte van het zon nejaar, dat is de tijdsduur, waarna de zon ten slotte weer in hetzelfde punt op- of onderging, doch reeds in de grijze oudheid had men ge vonden, dat dit jaar zoo ongeveer 365% dag telt. Dat is dus ruim 11 meer dan het vrije maanjaar. Ook de Babyloniërs, de Chineezen, de Joden, de Grieken en de Germanen kenden het maan jaar. Zij hebben in hun kalender echter getracht èen aantal lunaties aan te passen te binden aan het zonnejaar van 365% dag. Dit ge schiedt in het algemeen door te zoeken naar een aantal jaren, dat een geheel aantal lunaties omvat. Langs dezen weg bracht men het maan jaar met het zonnejaar in overeenstemming, door, voor zoo ver noodig, in enkele jaren een extra-maand, de dertiende dus, in te lasschen. Men spreekt van een gebonden maanjaar. Dit systeem was in Griekenland geperfection- neerd door den astronoom M e t o n, rond 432 vóór Chr„ met behulp van den z.g. maancyclus van Meton. In het jaar 340 werd deze cyclus in Athene en het overige Griekenland aanvaard en later ook door de Joden overgenomen in hun kalender. Meton had ontdekt, dat 19 zonnejaren van 365,24 dagen in totaal dus tellen 6939,7 da gen en gelijk zijn aan 235 lunaties van 29,53 dagen, die in totaal 6939,6 dagen tellen. Na 19 jaar vallen de maanphasen weer juist op dezelfde dagen. Het getal dat aangeeft, het hoeveelste een jaar in den 19-jarigen maan cyclus is, heet „Gulden Getal" (numerus aurea). Over den oorsprong van dezen naam loopen de meeningen uiteen. De cyclus van Meton werd verdeeld in 12 jaren van 12 maanden en 7 jaren van 13 maanden, waar in dus een maand was ingelascht. Dit ge schiedde in het 3e, 6e, 8ste, 11e, 14e, 17e en 19e jaar en zoo zou het Grieksche jaar, wat zijn duur betrof, in gelijken tred gehouden worden met den zonneloop (of eigenlijk met den loop van de aarde om de zon). Merk waardig is het, dat de Grieken het ratio- neele zonnejaar van 365% dag nooit door hemelwaarneming ontdekt hebben, hoewel ze in de astronomie toch behoorlijk thuis wa ren, en ook, dat zij het evenmin van de Egyptenaren hebben overgenomen. Aan dezen toch was het sinds het priester-edict van Canopus, in het jaar 238 vóór Christus, reeds bekend. De Romeinen daarentegen hebben van de we tenschap der Romeinen wel geprofiteerd. Toen in 47 vóór Chr. de Romeinsche veldheer Julius Caesar op zijn veldtocht naar Egypte daar den Egyptischen zonne.jaarkalender leerde kennen, besloot hij op voorstel van den astronoom Sosi- genes in Rome, waar destijds een groote kalen derverwarring heerschte, dezen in te voeren. Hij maakte hieraan een einde en bracht het jaar' daar in overeenstemming met de zon door twee maanden van tezamen 67 dagen en bovendien nog 23 dagen bij de maand Februari in te las schen, zoodat óit jaar toen 455 dagen telde en de komende jaren te bepalen op 365,25 dag. Dit eene lange jaar heeft men, hoewel het aan de verwarring een einde maakte, onvriendelijk „het jaar der verwarring gedoopt". Ook bepaalde hij inlassching van een schrikkeldag om de vier jaar. Zoodoende heeft hij aan ons in den Juliaan- schen kalender, als erfenis van de oude Egypte naren, het Egyptische zonnejaar' doorgegeven. Want wij gebruiken dit eigenli;'- nog, zij het, dat Paus Gregorius XIII in 1582 er de noodige verbeteringen in heeft aangebracht en men sindsdien gewoon is te spreken van Gregoriaan- schen kalender. Dr. E. IjSERLIJN, 30 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel an de weermacht maakt bekend: In den nacht van 28 op 29 December hebben gevechtsvliegtuigen de haveninstallaties van Plymouth aangevallen. De bommen veroorzaak ten branden en ontploffingen. In den loop van de gewapende verkenning overdag werden verscheiden voor den oorlog be langrijke doelen aan de Oostkust van Engeland met bommen bestookt. Bovendien kreeg een belangrijke fabriek te Crewe verscheidene vol treffers. Van een konvooi ten Oosten van Harwich werd een vrachtschip van omstreeks 10.000 b.r.t. door bommen in brand gestoken. Ten Oosten van Southwold is een mijnenlegger getroffen. Bij een aanval op een groot konvooi, 200 K.M. ten Noordwesten van Londonderry, kreeg een vrachtboot een zwaren voltreffer, zoodat zij met slagzij bleef liggen en begon te zinken. Artillerie van de marine heeft een vijande lijk oorlogsschip onder vuur genomen, toen het onder begunstiging van het weer de Kanaal- kust poogde te naderen. In den afgeloopen nacht hebben vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen Londen weer met bommen bestookt. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met enkele vliegtuigen boven Duitsch bezet gebied bommen laten vallen, die zonder uitzondering in het open veld of in zee terecht kwamen. De luchtdoelartillerie heeft twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. ERGENS IN ITALIË, 30 Dec. (Stefani). Het hoofdkwartier publiceert legerbericht no. 206. Het luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica wordt de actie der artillerie rondom Bardia voortgezet. Kleine gemechaniseerde Engelsche afdeelingen, die trachtten onze versterkingen te naderen, werden afgeslagen. De luchtmacht wierp bom men van klein kaliber en richtte mitrailleurvuur op vijandelijke gemechaniseerde afdeelingen tij dens opeenvolgende offensieve acties. Talrijke strijdmiddelen werden beschadigd en vernield. In de zone van Giaraboeb is een vijandelijke aanval afgeslagen. De Engelscben hebben eenige van onze bases gebombardeerd zonder schade te veroorzaken. Aan het Grieksche front heeft de vijand operaties van plaatselijk karakter ondernomen, doch is met zware verliezen afgeslagen. De formaties bommenwerpers en jagers van twee eskaders deden opeenvolgende aanvallen op haveninstallaties, verdedigingsstellingen en troepen. Op de vijandelijke vlootbasis van Tre- vesa werden door een stoutmoedig uitgevoer- den bomaanval branden en zware schade aan materiaal, haveninstallaties en aan een schip voor anker veroorzaakt. Boven Valona heeft het luchtafweergeschut van de marine op den morgen van den 29sten December een bommenwerper brandend om laag gehaald De jagers vingen de vijandelijke formatie op en schoten nog twee vliegtuigen neer. Eenheden van de vloot hebben zonder te worden gestoord vijandelijke stellingen aan de Grieksch-Albaneesche kust met zichtbaar ver nietigende uitwerking langdurig beschoten. In Oost-Afrika valt niets van beteekenis te melden. In den nacht van 29 op 30 December zijn vijandelijke vliegtuigen in twee opeenvolgende golven over Napels gevlogen en hebben vlug schriften benevans enkele bommen boven de stad laten vallen Woonhuizen werden getrof fen. Zeven dooden en enkele gewonden vallen te betreuren. Een onzer in den Atlantischen Oceaan ope- reerende duikbooten heeft een Engelschen bommenwerper neergeschoten. BERLIJN, 30 Dec. (D. N. B.) Op het traject BerlijnHannover is vanmorgen om drie uur als gevolg van een storing een goederentrein uit de richting Berlijn tusschen de stations Nennhausen en Rathenow op een sneltrein met verlofgangers gereden, die tot stilstand geko men was, daar men aan de noodrem getrokken had. Door de botsing werden de beide laatste wa gons van den sneltrein beschadigd. Onder de inzittenden van deze wagens vallen vijf dooden, zeven zwaar- en een aantal lichtgewonden te betreuren. De zwaargewonden zijn naar het zie kenhuis Rathenow vervoerd en de lichtge wonden konden de reis voortzetten. Medische hulp was dadelijk ter plaatse. Nog in de och tenduren hebben de autoriteiten een onderzoek ingesteld op de plaats des onheils. Maandagochtend in de vroegte 't was onge- geveer half acht is in Den Haag 'n ernstige technische storing opgetreden in het electrische net. Het tramverkeer werd door deze storing het meest gehandicapt. Overal bleven de tramwa gens stilstaan en de vroege gebruikers van dit vervoermiddel zagen zich genoodzaakt, aun tocht te voet voort te zetten. En dit was geen pretje, want het was bar slecht weer en boven dien nog aardedonker. Onmiddellijk ging men bij het G.E.B. met man macht aan het werk, om den tijdsduur van de stagnatie zoo kort mogelijk te doen zijn. Reeds na een uur was de storing in zooverre opgeheven, dat de trams weer konden gaan rij den. Doch daar dit tegelijk gebeurde, ontstond er een overbelasting op het electrisch net, met het gevolg dat even later de tramwagens weer stil langs den weg stonden. Het duurde nu nog wel anderhalf uur alvorens de stagnatie defini tief van üe baan was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4