AKKERTJES ■jügrabella 5 I Dagorder van Hitier aan de weermacht Dagorder van Göring voor de luchtmacht Amerika en de oorlog BIJNA f 135 MILLI0EN VOOR ARMENZORG Pil De Nederlandsche Pijnstil Ier Kou Koorts Griep BOU spec&uj-vty *1 t&ck PIKANT; it/lOOi&l 20ct 4* Kerkdijk leven -AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - AMSTERDAM Rente voor deposito's DINSDAG 31 DECEMBER 1940 Dagorder van groot admiraal Rader Dagorder van v. Brauchitsch De La Plata-conferentie Voorbereidende besprekingen te Montevideo begonnen Spaansche ministerraad DE NIEUWE IJKWET Noodweer in Argentinië Standaardmeter en standaard kilogram De gasprijs Tsjang Kai Sjek nog steeds ziek GASPRIJSVERHOOGING TE LEIDEN Restauratie van het St. Anna-hofje Raad van State Herdenking jhr. mr. L. van Bronk- horst Sandberg Landbouwhuishoudcursus PATER DOROTHEUS CORNELISSE Benoemingen In het Aartsbisdom Broeder Guido f WONINGBOUW IN RHENEN Boekhouden »M. O. Paedagogiek M. I WIJ LUISTEREN NAAR. Woensdag 1 Januari Donderdag 2 Januari Voor groote bedragen en termijn deposito's volgens overeenkomst. Overzicht over het jaar 1938 3.- UTRECHT KEULSCHE KADE de verschrikkelijke DOOR BERTHA RUCK BERLIJN, 31 Dec. (D.N.B.). De Duitsche Führer en opperste bevelhebber van de weer macht heeft by de jaarwisseling de volgende dagorder uitgevaardigd: Soldaten. In het oorlogsjaar 1940 heeft de nacionaal-socialistische weermacht van het Groot-Duitsche Ryk glorierijke overwinningen van ondubbelzinnige grootte behaald. Met een dapperheid zonder voorbeeld heeft zij den vyand te land, ter zee en in de lucht versla gen. Alle opgaven, die ik gedwongen u moest stellen, werden door uwen heldenmoed en uw krygsmanschap opgelost. Gij hebt de strijden de krachten van onze vyanden door de kracht der wapens overwonnen, de door u in be zit genomen gebieden echter moreel veroverd ócor uw trotsche houding en voorbeeldige dis cipline. Zoo is het dank zij uw groot soldaten dom gelukt in enkele maanden stryd van we reldhistorische beteekenis aan den vergeef- schen heldenstryd van de Duitsche weermacht in den wereldoorlog thans het succes te ver- leenen en de schande der onderwerping van toen in het bosch van Compiègne definitief uit te wisschen. Ik dank u. myne soldaten van het leger, van de oorlogsmarine en van het luchtwapen als opperste bevelhebber voor uwe onvergelijkelijke prestaties. Ik bedank u echter ook namens het Duitsche volk. Wij herdenken de kameraden, die vcor de toekomst van ons volk in dezen stryd hun leven moesten geven. Evenzoo her denken wij de dappere soldaten van het met ons verbonden fascistische Italië. Volgens den wil van de democratische oorlogsophitsers en hun Joodsch-kapitalistische lastgevers moet deze oorlog worden voortgezet. De vertegen woordigers van een ten ondergaande wereld gelooven in 1941 misschien toch nog te kunnen bereiken, wat hun in het verleden mislukte, wy zyn bereid. Bewapend zooals nog nooit te voren staan wy op den drempel van het nieu we jaar. Ik weet: ieder van u zal zyn plicht doen. God zal echter diengene niet verlaten, die, bedreigd door een wereld, met een dapper hart besloten is zichzelf te helpen. Soldaten van de nataonaal-socialistische weermacht van het Groot-Duitsche Rijk, het jaar 1941 zal de voltooiing van de grootste overwinning in onze geschiedenis brengen. ter gelegenheid van de jaarwisseling de vol gende dagorder voor het leger uitgevaardigd: Aan het leger. Soldaten. Een jaar van trotsche verrichtingen ligt achter u. Gij hebt vervuld, hetgeen Führer en volk van u verwacht hebben. In voorbeeldige kameraadschap met de andere onderdeelen van de weermacht hebt gy de grootste overwinning der geschiedenis behaald. Deze overwinning heeft aan de offers van de gevallen en ge wonde kameraden de grootste beteekenis gege ven. Sterker dan ooit staan wij aan het begin van het nieuwe jaar tot actie gereed. Onder bevel van onzen Führer en in onwrikbaar ver trouwen op hem zullen wij ook den laatsten vijand verslaan. Met de beste wenschen voor het jaar 1941 voor u en uwe gezinnen. Voor waarts, met God, voor Duitschland. De opperbevelhebber van de Marine, groot admiraal Rader, heeft ter gelegenheid van de jaarswisseling de volgende dagorder tot de Marine gericht: „Koen, hard en vastberaden heeft de marine het afgeioopen jaar den stryd tegen een nume riek verre superieuren vyand voortgezet. Grocte opgaven zyn met behulp van alle beschikbare krachten opgelost, uitnemende successen zyn veroverd. Strydlust en bereidheid om te vech ten hebben op de wereldzeeën aan de kust den vijand den eenen slag na den anderen toege bracht, en de positie van Engeland als wereld- rnogendheid ernstig doen wankelen. De presta ties van de marine vervullen mij met trots en diepe dankbaarheid. In vast vertrouwen op God, in onverbrekelyke trouw aan onzen Führer en in onwankelbaar geloof aan de toekomst van Groot-Duitschland zal de marine den strijd met alle kracht en den grootsten moed tot de eind overwinning voeren. BERLIJN, 31 Dec. (D.N.B.) De opperbe velhebber van het Duitsche luchtwapen, ryks- maarschalk Göring heeft bij de jaarwisseling de volgende dagorder tot het luchtwapen ge richt: Kameraden. Nog nooit tevoren in de jonge, doch reeds zoo ryke geschiedenis van ons lucht wapen kan ik u by een jaarwisseling met zulke trotsche gevoelens en zoo groot vertrou wen mijn dank en erkenteiykheid betuigen. Toen onze Führer en veldheer bevel gaf tot een veldtocht in het Noorden, hebt gy met de meest dappere actie in de wereldgeschiedenis unieke prestaties volbracht. Het vyandelijke expeditiecorps alsmede de Britsche vloot moes ten onder uwe krachtiget slagen het veld ruimen. Gy hebt in korten tyd' de heerschappy in de lucht boven de eindelooze vlakten van Noor wegen veroverd, transporten van den grootsten omvang in de lucht in onvermoeibaar optreden ten uitvoer gelegd en door uwe hulp aan de helden van Narvik de kracht tot volhouden ge geven. In het Westen duurde het slechts enkele da gen alvorens ónze eskaders gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers tezamen met de jagers, torpedovliegtuigen en de luchtdoelartillerie de superioriteit in de lucht hadden veroverd en de luchtstrijdkrachten van den vyand versloe gen. De hagel van bommen van de vliegers, het vechten der valschermjagers van man tegen man en de vuurkracht van de luchtdoelartillerie ondersteunden de zegenrijke doorbraak van ons pantserkorps en gemotoriseerde divisies, als mede de aanvallen van onze infanterie. De luchtberichtentroep heeft steeds de voor de leiding en de afdeelingen noodzakelijke verbin dingen tot stand gebracht. Het grondpersoneel en de bouwformaties hebben in een voortdu rende actie het optreden van onze eskaders ge waarborgd. Zeer sterk was de luchtverdediging in het vaderland en in het bezette gebied, zy heeft bereikt, dat de vyand by zyn vluchten geen militaire en nauwelijks noemenswaardige andere schade kon aanrichten. Gij hebt het woord van de honderdvoudige vergelding waar gemaakt. Gy zyt thans naast onze zeestryd- krachten de voornaamste strijders van den on- cniddeliyken stryd tegen Engeland. Soldaten. Kameraden. Wij zijn er trotsch op, dat onze Führer ons deze taak heeft opgedragen. Wij weten, dat achter ons een onuitputtelijke wapenindustrie staat, waarvan de arbeiders dag en nacht voor ons werken. De nooit opdrogende bron van deze kracht echter is het in het na- tionaal-socialisme een geworden Duitsche volk. Het volk brengt de offers, die deze stryd eischt, stil en op een wijze alsof het vanzelf spreekt. Ik ben u dankbaar en erkenteiyk voor uw dap pere optreden in het afgeioopen jaar. Myn beste wenschen vergezellen u by de zegenryke vluch ten in het nieuwe jaar. Kameraden. Wij stry- den en overwinnen, opdat het Duitsche volk leve en het werk van zijn Führer voltooid worde. De Opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal-veldmaarschalk Von Etauchitsch, heeft WASHINGTON, 31 Dec. (D.N.B.) President Roosevelt heeft Maandag met den minister van Financiën Morgenthau geluncht. De leider van de Britsche inkoopcommissie, Purvis, verklaar de later, dat tydens deze lunch over het alge meen gesproken is over kwesties van oorlogs materiaalleveringen, Purvis heeft een beeld ge geven van den toestand in Londen, vanwaar hij de afgeioopen week is teruggekeerd. Hü heeft geen nieuwe Engelsche voorstellen ingediend. Naar aanleiding van een bericht in de Ameri- kaansche bladen, dat de Canarische eilanden versterkt zouden worden, verklaarde minister Huil op de persconferentie, dat hy hierover geenerlei berichten had. Tevens weigerde Huil in te gaan op vragen naar bijzonderheden over de verdere onderhandelingen tusschen de Ver- eenigde Staten en de Argentijnsche flnancieele delegatie. Zooals bekend is het officieele pro gram der delegatie afgewerkt, nu zij zoowel door de bank voor den buitenlandschen handel als ook door het Amerikaansche ministerie van Financiën in totaal een bedrag van 113 miilioen dollar aan credieten resp. leeningen heeft ont- vangeft. De president van de centrale bank van Argen tinië bevindt zich echter nog steeds in Washing ton voor het voeren van verdere onderhande lingen met de Amerikaansche regeering. De Washington Daily News levert critiek op de Zondag door Roosevelt gehouden rede en noemt deze een hol gebabbel, dat niet gesteund wordt door een overeenkomstige bewapening. Verbiydend in deze rede is alleen de verzeke ring. dat het Amerikaansche leger niet naar i Europa zal gaan, want hierdoor is het den Engelschen duidelijk gemaakt, dat zij niet zoo als in 1917 een expeditieleger uit de Vereenigde Staten kunnen verwachten. Overigens is het te hopen, dat alle door Roosevelt voorgenomen stappen zorgvuldig door het parlement worden bestudeerd en slechts langs grondwettigen weg ten uitvoer zullen worden gelegd. De bekende criticus Flynn is in hetzelfde blad nog ietwat sceptisch. Want, zoo schrijft hy, uit Engeland komt bericht, dat eenige van de aan Engeland afgestane oude torpedojagers nog steeds in Canadeesche havens liggen en niet in dienst ge steld kunnen worden, omdat de Engelschen geen geschoold personeel hiervoor hebben. Zal daar om, aldus vraagt Flynn, niet een dezer dagen de vraag naar Amerikaansche matrozen worden gehoord? De groepen, die Amerika in den oor log willen drijven, worden steeds brutaler, zoo dat zelfs Allen White hun een sensationeel „halt" moet toeroepen. staat is bezoekers te ontvangen als gevolg van een zenuwinstorting, veroorzaakt door het con flict tusschen de Kwomintang en de commu nisten. In het bericht wordt verder gemeld, dat Ho Jing Tsjing Tsjang Kal Sjek in militaire aangelegenheden vervanet. BUENOS AIRES, 31 Dec. (D.N.B.) Naaf verluidt, zijn de voorbereidende besprekingen voor de a.s. conferentie der La Plata-landen reeds te Montevideo begonnen. De ambassa deurs van Uruguay en Paraguay hebben hiertoe Maandag een bezoek gebracht aan den Argen- tynschen minister van Büitenlandsche Zaken, Rocca. Nu, naar gemeld wordt, de delegatie van Paraguay door den minister van Büitenlandsche Zaken wordt geleid, zal vermoedelijk ook de Ar gentijnsche minister van Büitenlandsche Za ken aan de conferentie deelnemen De avond bladen willen weten, dat ook de overige La Plata-landen hun ministers van Büitenlandsche Zaken naar de conferentie zullen afvaardigen. MADRID, 31 Dec (D.N.B.) De Spaansche ministerraad is Maandag onder voorzitterschap "an den Caudillo bijeengekomen en zal de be raadslagingen vandaag voortzetten. BUENOS AIRES, 31 Dec. (D.N.B.) Naar men uit Rosario meldt, is in de provincie Santé Fe door de jongste onweersstormen en de over stroomingen rond een vierde gedeelte van den totalen maïs- en aardapelenoogst vernield. In de provincie Cordoba en Santa Fe kwamen verschil lende plaatsjes onder water te staan, zoodat honderden gezinnen hun huizen moesten verla ten en in de naburige streken onderdak moesten worden gebracht. Een groot aantal woonhuizen is totaal vernield. De telefoon en telegraafver bindingen zijn deels nog buiten dienst, zoodat men nog geen overzicht kan krygen over den omvang van de aangerichte schade. St.crt. no. 253 bevat een besluit van den se cretaris-generaal van het departement var. Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waaroij worden aangewezen een standaardmeter en eer. standaardkilogram, welke voor Nederland den internationalen standaard vertegenwoordigen van den meter en het kilogram. Daarbij is o.m. het volgende bepaald: De standaardmeter, bedoeld in artikel 2 der IJkwet 1937 (Staatsblad no. 627), is de platina- iridiummeter no. 19, welke door de Fransche afdeeling van de internationale metercommis sie te Parijs is vervaardigd, in 1380 naar Neder land overgebracht en in 1921 in het internatio nale bureau der maten en gewichten te Sèvres is vergeleken met den internationalen meter. Onder de lengte van den Nederlandschei! standaardmeter wordt verstaan de afstand by 0 gr. C. van de assen der beide middeistrepen, die zich naby de uiteinden op dezen meter bevinden. Deze lengte is 0.0091 m.M. grooter dan die van den internationalen meter. Het standaardkilogram, bedoeld in artikel 2 der IJkwet 1937 (Staatsblad no. 627), is het platina-kilogram, vermeld in artikel 1 van net Koninklijk besluit van 12 April 1839 (Staats blad no. 13). De massa van het Nederlandsche standaardkilogram is 0.1 mg meer dan die van het internationale kilogram. De Nederlandsche standaarden van den me ter en het kilogram worden bewaard in een daartoe bestemde brandkast in het laborato rium voor technische physica van de Techni sche Hoogeschool te Delft. Zy worden gesteld onder het toezicht van een commissie van vier leden, waarvan drie leden door het hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart worden benoemd. De inspecteur van het IJkwezen is ambtshalve lid dezer com missie. De verzegeling, ontzegeling en wederverzege- ling der standaarden van den meter en het ki logram geschieden ten overstaan van één cl meer leden der genoemde commissie door een hoofdambtenaar van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Voor den dienst van het IJkwezen worden van de standaarden van den meter en het kilo gram copieën van den tweeden rang vervaar digd, in zoodanig aantal en op zoodanige wijze, als door het hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zal worden bepaald. Dezelfde Staatscourant bevat voorts een be sluit van den secretaris-eeneraal van het de partement van Handel, Nyverheid en Scheep vaart, regelende de verdeeling van het land in ijkkringen, de vestiging van ykkantoren in die ijkkringen en door de ijkkantoren te bezigen kantoormerken. drag van 290.000 voor de uitbreiding der kool- gasstokery der Stedeiyke Lichtfabrieken met twee ovens, elk van vier kamers. In verband met de verhooging van den kolen- prys keurde de raad het voorstel van B. en W. tot verhooging van den gasprijs met V% cent per M3 goed. Een poging van B. en W. om gemach tigd te worden tusschentijds den prys opnieuw te verhoogen wanneer nieuwe kolenprysstijging zou komen, kon de goedkeuring van den raad niet wegdragen. Ten behoeve van de voortzetting van den bestaanden schoeiseldienst voor het jaar 1941 werd aan de Gemeenteiyke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon een extra subsidie van f 3300 toegekend. Ten behoeve van den aanleg in werkverrui ming van straatbanen op gronden gelegen ten zuiden van de spoorbaan LeidenWoerden en tusschen de trambaan der Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij. en ten behoeve van den voor dien aanleg benoodigden aankoop van gronden werd een crediet beschikbaar gesteld van f 139.300. B. en W. stellen ten slotte voor mede te wer ken aan de uitvoering in werkverruiming van de restauratie van den zuideiyken vleugel van zes huisjes van het Sint Annahofje aan de Hooi gracht en hiervoor een bijdrage te verleenen van f 6200. Dit voorstel vond bij den raad bestrüding, omdat het hier zeker geen geval van werk verruiming betrof, doch hij keurde het voorstel toch met 17—13 stemmen goed. Aan het slot der vergadering spraken de bur gemeester en de heer Th. Wilmer (R.K.) we- derkeerig gelukwenschen uit by de wisseling des ja ars. HONGKONG. 31 Dec. (Domei). Uit Tsjoengking is bericht ontvangen, dat generaal Tsjang Kai Sjek nog steeds ziek is en niet in Onder voorzitterschap van burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen hield de Leidsche gemeenteraad Maandagmiddag zyn laatste ver gadering in dit jaar. Een voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening, regelende de heffing van geiden voor het bezichtigen van het Stedeiyk Museum de Lakenhal werd goedgekeurd, even als een voorstel tot deelneming voor een bedrag van f 1865 in het garantiefonds der Vereeniging tot Ijsbestrijding. Goedgekeurd werd verder het voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een be- In de heden gehouden vergadering van de afd. voor geschillen van bestuur van den Raad van State heeft de wnd. voorzitter dier afdeeling. mr. dr. D.A.P.N. Kooien, den dezer dagen overleden staatsraad jhr. mr. D. van Bronkhorst Sandberg met een enkel woord herdacht. De voorzitter herinnerde er aan, dat de heer Sandberg, na verscheidene andere betrekkingen te hebben bekleed, met groote animo het ambt vervulde van referendaris bij den Raad van State. Reeds in 1917, dus op nog jeugdigen leeftijd, werd hij benoemd tot lid van dit col lege, speciaal om zitting te hebben in de afdee ling voor de geschillen. Zijn werkzaamheid was telkens aanleiding voor de leden, hun groote bewondering uit te spreken voor de kennis, welke jhr. Sandberg bezat van de jurisprudentie van den Raad van State. Zijn heengaan wordt ten zeerste betreurd. Geslaagd voor het diploma Landbouwhuis houdcursus te Hunsel de heeren C. v. d. Boel, M. Clerkx, S. Cleutjens, C. Coolen, L. Curvers, N. Jansen, L. Seters, T. Peters, B. Sniekers, G Sniekers .B. Teeuwen, T. Tripels, D. Vaas- sen N. Verheyen, C. verstappen, D. v. d. Win kel en de dames M. en M. Paters. De bekende Limburgsche wielrenner Jan Lambrichs is te Maastricht in het huwelijk getreden met mej. Annette Gorren (Foto Het Zuiden) Heden is in het Franciscaansche Studiehuis te Nijmegen overleden de zeereerw. pater Dorotheus Cornelisse O.F.M., die de laatste jaren door bracht in het Franciscushuis. Pater Dorotheus Cornelisse heeft zich voorai bewogen in wetenschappeiyke kringen te Rome en was vele jaren leeraar aan het Pauselijk se minarie te Rome. Ook was hy lid van verschil lende wetenschappelijke en apologetische colleges, Hij heeft den leeftijd van 75 jaar bereikt en was 59 jaar Franciscaan en 53 jaar Priester. Zyn gouden Priesterfeest is indertyd onder groote waardeering te Nijmegen gevierd. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Hornerbroek den wel- eerw. heer J. J. J. Noordman (neomist), De weleerw. heer J. Noordman is geboren 10 December 1912 te Hilversum en werd 11 Mei 1940 priester gewijd. In de Vanpeg-missie van' Columbia is op 22- jarigen leeftyd overleden de eerwaarde Broeder Guido, Montfortaan (in de wereld J. H. Haane uit TerwinselenKerkrade) De architecten J. F. Berghoef en ir. J. J, M. Vegter te Aalaneer hebben aanbesteed den bouw van 28 arbeiderswoningen in de binnen stad van Rhenen. Hoogste inschryver B. C. Drost te Veenendaal 136.400. Laagste inschry- vers Gebr. Oosterhout, te Wychen voor 94.980. Voor de afdeeling van het examen boekhouden M.O. zyn geslaagd de heeren: S. S. Kuipers te Groningen, A. van Lente te Almelo, D. van der Meulen te Groningen. H. Oudkerk te Waalwyk, J. W. Overgoor te Hil versum en J. van Puyenbroek te Tilburg. 's GRAVENHAGE. Geslaagd M. W. Kruiskamp te Zaandam. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma VARA 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon- muziek, 9 30 Orgelspel, 10.00 Gramofoon- muziek, 10.20 Declamatie, 10.45 Kamermu ziek, 11.15 Gramofoonmuziek, 12.00 Esme ralda, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.00 Esmeralda, 1.30 Gramo-, roonmuziek, 2.00 Bachcantate. 2.30 Decla matie, 3.00 Gramofoonmuziek, 3.30 Orgel spel, 4.00 Kinderliedjes met pianobegeleir ding, 4 15 Vragenuurtje, 5.00 Kinderlees- club, 5.15 Nieuws-, economische en beurs berichten ANP, 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, 6.00 Esmeralda en solist, 6.40 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.15 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsberich ten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.45 Ra dio-fantasie, 9.25 Sylvia-Amusementsorkest en solist, 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP. HILVERSUM II. 301.5 NCRV M. 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.10 Gramo foonmuziek, 8.30 KRO: Morgenwijding, 9.30 Gewilde muziek (gr.pl.), 12.15 Reportage of muziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Jac. Stoffcr's sextet, 1.50 Orgelconcert, 2.30 Bach-cantate (opn.), 3.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest, solisten en gramofoonmuziek, 4.20 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberich ten ANP, 5.35 Gramofoonmuziek, 6.00 NCRV-orkest en solist, 6.45 Actueele repor tage of gramofoonmuziek, 7.00 Brabantsch praatje ANP. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma AVRO 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmu ziek. 10,15 Gramofoonmuziek, 10.30 Om roeporkest, 12.15 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 AVRO-Amusementsorkest, 1.201.35 Repotage, 2.00 Declamatie, 2.20 Concert (opn.), 3.10 Zang en plano, 3.35 Piano voordracht, 4.45 Ensemble Pali, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Puszta-orkest, 6.00 Orgelspel. 6.25 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding" (met inleiding). 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag ANP, 7.15 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsbe richten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.45 Concertgebouworkest, damesleden van het Toonkunstkoor en soliste (opn.), 10.00 10.15 Nieuwsberichten ANP. HILVERSUM II, KRO 301.5 M. C 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 wy be ginnen den dag, 8.30 Gramofoonmuizek 11.30 Godsdienstig halfuurtje, 12.00 Be richten, 12.15 Musiquette. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Gramo foonmuziek, 1.15 KRO-Meloa'isten en solist. 1.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Orgelconcert en zang, 2.45 Nederlandsch concert (opn.), 3.00 Rococo-octet, 3.30 Rotterdamsch Phil- harmonisch orkest en solist (opn.), 3.45 KRO-Orkest en solist, 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuz., 5.15 Nieuws-, econo mische en beursberichten ANP, 5.30 Voor spraak, 6,45 Actueele-reportage of gramo foonmuziek, 7.00 Persoverzicht voor bin nen- en buitenland ANP. Direct opvraagbaar y2 pCt. rente *s jaars. Aan den jaargang 1938 van de armenzorg statistiek, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, ontleenen we de navolgende gegevens. De overheid en 8187 instellingen van welda digheid te zamen hebben in 1938 134.9 miilioen voor maatschappelijk hulpbetoon uitgegeven. In 1937 bedroegen deze uitgaven 129,5 miilioen. De uitgaven voor steun en werkverschaffing aan valide werkloozen (dus niet ingevolge de Armenwet) zyn niet in bovengenoemd bedrag begrepen. Voor bedoeld hulpbetoon werd in 1938 bovendien 135,2 miilioen uitgegeven. De ryksdienst ter uitvoering van de Zuider- zeesteunwet heeft in 1938 bovendien aan 3043 belanghebbenden geldelyke tegemoetkoming verstrekt tot een bedrag van ruipi 1.1 mii lioen. Overigens hebben nog enkele plaatseiyke cri- siscomité's 135.569 aan steunverleening be steed. Van het totaal bedrag der uitgaven voor maatschappeiyk hulpbetoon in 1938 kwam 81 pet. voor rekening van de overheid; het aan deel van de kerkelijke en particuliere instellin gen te zamen bedroeg 19 pet. Uit onderstaande cyfers blijkt, in welke mate de uitgaven voor armenverzorging sedert 1879 zyn toegenomen. jaren uitgaven (netto) per hoofd van de bevolking 1879 11.9 miilioen 1898 16.3 3.2 1913 27.6 4.6 1918 50.5 7.5 1928 90.1 11.7 1938 „134.9 tl 15.5 Voor aantallen ondersteunden en verpleegden, opbrengst van collecten, inkomsten van bezet tingen en talryke byzonderheden betreffende het maatschappelijk hulpbetoon moge naar de publi catie worden verwezen. Voor maatschappeiyk hulpbetoon, ingevolge de Armenwet verleend, werden in 1938 de navol gende bedragen na aftrek van de terugont vangsten uitgegeven: miilioen Onderstand met geld en levensbehoeften 61.6 Verzorging in gestichten en hofjes 18.1 Verpleging in Ziekenhuizen 18.6 Verpleging van armlastige krankzinnigen 16.0 Geneeskundige hulp (buiten ziekenhuizen) 4.6 Overige vormen van maatsch. hulpbetoon 11.7 Beheerskosten, armenraden e.d. 4.3 Totaal 134.9 48 Bed drie en twintig was aan de speciale zor gen van zuster Delamere overgelaten. Het stond in een ry van zes, waarover men haar den laat sten tyd het toezicht had toevertrouwd, omdat haar uitstekende kwaliteiten als verpleegster al spoedig waren opgevallen. Het was den vorigen morgen verlaten door een opperman, wiens verbryzelde voet intusschen weer zoover was hersteld, dat hy thuis verpleegd kon wor den. Men kan de vreugde van onze Peggy voor stellen, toen ze tot de ontdekking kwam, dat ze een echten gewonde te verplegen zou krygen. Dat deed haar zeer vaderlandlievende hart zwellen van trots. Haar eerste gewonde! Haar eerste bydrage dus in de leniging van den groo- ten nood. Haar eerste uren in werkeiyken dienst van het bedrukte vaderland. Terwijl de gewonden werden binnengedragen had zij juist een boodschap moeten doen bij de hoofdverpleegster. Toen ze een kwartier later terugkwam, waren haar eerste schreden naar het bed van haar gewonde gericht. Die lag daar sinds enkele minuten tameiyk wezenloos te kyken, heelemaal weggedoken in het frissche linnen, dat hem goed scheen te doen. zyn linker arm was tegen de borst opgebonden. „Voel je je niet een beetje beter in dat heer- lyke bed?" vroeg Peggy belangstellend, terwyl ze vriendelyk naar het bleeke gezicht zag. „Heeft die reis je niet al te zeer vermoeid?" Ze bukte zich een weinig over het bed van den gewonde heen. Het was haar, alsof ze dat Cackney-gezicht al meer gezien had. Toen hy even later begon te praten, was de stem haar nog bekender dan het gezicht. „Ach, zuster, je moet ons maar niet te veel beklagen," zei hy met een vroolyken gryns op zyn bleek gezicht. „Al deze mooie propere lakens zyn heel wat gezelliger dan die vieze loopgaven by Mons. En ik zou d'r toch weer naar toe willen als het moest, maar ik denk, dat die afgeschoten vingers aan m'n linker hand d'r wel een punt achter zullen zetten." Peggy antwoordde iets. dat erg belaehelyk ernaast geweest moest zyn, want de jongen zei: „Nou, zuster, je zou zoo zeggen, dat jy d'r met Je hersens ook niet by bent." Daarin kon hy wel eens gelyk hebben. Want zuster Delamere liep op dat oogenblik in het gezelschap van haar ondraagiyke tante en onuitstaanbare nichten naast haar boezemvrien din (89 het paadje dat naar de hondenhokken voerde, waar Sneeuwvlek met zijn nieuwe kinderschaar zoo ernstige concurrentie deed aan de populariteit van mrs. Cattermoles „tot leven gekomen chrysanten". Op dat paadje beluisterc.0 ze een gesprek van een erg handigen reiziger in tongenworst met de zoo moeilyk van haar stuk te brengen keukenmeid, dat eindigde met een behoorlijke order. Maar het einde van liet gesprek was het begin van een nieuw ge beuren, waarin Arabella een hoofdrol speelde, die zich in de oogen van de geheele familie voor goed onmogelyk maakte en zich even later ver loofd verklaarde met genoemden reiziger om het nuchtere feit alleen, dat deze jonge man haar verteld had, dat hy naar het front zou vertrek ken. Ze nam onmiddellyk het kaartje, warop d? naam van den gewonde te lezen stond en een vreemde gewaarwording kreeg ze toch wel, toen ze daar heel'duideiyk zag staan: Sidney Sliarpe. De buitengewone toevalligheid van dit alles won het echter op de eventueele tragiek, die een kort te voren gedane beslissing over deze ont moeting zou brengen. „Wel heb ik van myn leven, hy is het;" riep ze uit, zonder te letten op de blikken der zieken, die verbaasd hoorden en zagen, dat de steeds zoo teruggetrokken zuster Delamere ook uitge laten kon doen. En ze deed inderdaad ook uitge laten. 25e bukte zich heel diep over hot oeo. lichtte even het jongenshoofd op, zoodat ze nu duideiyk- de sproeten bemerkte, die bleek lagen gespikkeld op het grauwe ïydersgezicht „Mr Sharpe," sprak ze. „Herken je my niet meer? Ik heb u eens ontmoet, juist voordat u naar net front vertrok. Dat wil zeggen, u werd aan ons allen voorgesteld. Miss Ames is een vriendin van ons alle tweel" „Wel heb ik van mijn leven! Is dat even wat! Wacht eenszeker, zeker ik ken je maai ai te goedjij bent miss Delamere, als 'k het wel heb. Jy bent hetzelfde meisje, dat aUyd zoo goed voor mijn meisje heeft gezorgd." Toen haalde hij zijn niet-verwonde hand van onder het laken te voorschijn en nam de hare zoo stevig, dat ze het byna uitkermde van de pyn. „Had ik ooit kunnen denken, dat- jy hier zus ter zou spelen! Dat noem ik even boffen! Ik heb geen briefje van myn meisje meer gezien sinds zé me geschreven heeft, dat ze hier ergens in Londen naar een baantje ging zoeken. Mis schien kan jy me wel vertellen waar ze op net oogenblik uithangt. Mag ik hier bezoek ontvan gen van myn eigen meisje, denk je, zusie.? Arabella zal me zeker komen bezoeken, anders ken ik miss Ames niet meer, wat jy." Dat was een lastig geval. Hoe kon ze nu te gen dien armen Sharpe vertellen dat het adres van miss Arabella Ames tot voor een uur, pie- cies in dit hospitaal was geweest. Hoe kon zij nu tegen dien stakkerd vertellen, dat Arabella in dit zelfde hospitaal verpleegster was geweea en om een belacheiyke en hoogstwaarschijnlijk onzuivere reden was weggestuurd. Ze aarzelde en die aarzeling werd fataal Want de beruchte kletskous die zich altyd in dringerig interesseerde voor nieuwelingen en stiekem heel die kennismaking met den jongen gewonde had afgeloerd, was naderby gekomen, toen ze bemerkte dat er tusschen die twee „iets bestond". Ook had ze den naam van Arabella Ames opgevangen en dat uit den mond van dien gewonde. „Neem me nie^ kwalyk, maar had die vriei'd je het over dezelfde miss Ames, die hier ver pleegster is geweest?" vroeg ze kwasi beiang- tellend, terwyl ze geen acht sloeg op Peggy's gefronste wenkbrauwen, die maar al te duide- lyk zeiden: „Zeg hem niets van wat hier ge beurd is." De jonge Sidney Sharpe richtte zich met- moeite een weinig in het bed op en er kwam een buitengewoon licht in zyn oogen. „Verpleegster," herhaalde hy opgewonden en blij. „Verpleegster. Zou dat werkeiyk myn Ara bella kunen zyn? Ik zou zoo zeggen, dat je dien naam met drie a's niet eiken dag tegen komt." „Onze Arabella Ames had blauwe oogen en ontzettend veel blond haar," gaf de verpleeg ster hem bereidwillig verdere inlichtingen. „Blond haar, zeg je en veel, natuurlijk, dat kan niemand anders dan myn Arabella zyn. Dat is ze, dat is ze," zei de jonge Shame ze nuwachtig. „En je beweert dat ze in he'. zelfde hospitaal verpleegster is?" „Ze was het," zei de ander met veel nadruk. De gewonde viel teleurgesteld in de kussens terug. Alle vreugde, alle genoegens van die eerste opwindende berichten waren verdwenen. „Wat wil je daarmee zeggen? Heb je soms narigheid met haar gehad? Sta d'r niet by of je ze vanmorgen hebt begraven. Vooruit, zeg op! Waarom is ze hier niet meer?" En voordat Peggy nog een uitvlucht had kun nen verzinnen, teneinde den Jongen man voor de ergste teleurstelling te behoeden, voegue de ander hem in monsterachtige gevoelloosheid toe: „Zuster Ames is hier nie^ meer, omdat ze zich heeft gedragen op een manier, die het oesiiiur niet kan dulden en.... nou ja, ze is doodgewoon weggestuurd." HOOFDSTUK XXIX Arabella komt tenslotte weer naar huls Zuster Peggy Delamere van het St. Hester's Hospitaal dacht, dat haar hart zou breken van alles wat ze de laatste dagen had moeten door maken. Denk eens aan. Daar was me nu een van die soldaten teruggekomen van het front, na ginds al de verschrikkingen van zyn zware plicnUevc.n te hebben doorstaan. Hy had in letteriykcn zin zyn halve linkerhand gegeven voor zyn vader land en kwam nu naar huis terug om daar de rechtmatige verpleging te ontvangen, die Si- Hester's hem bieden kon. En wat moest aio arme jongen nu het eerst vernemen op vacsi- landschen bodem? Wat lag er tusschen de veie geschenken waarmede de burgery hem had over laden? De schunnige mededeeling van een i» - loersche verpleegster, dat zyn meisje zich sn dit zelfde hospitaal onbehoorhjk had aangesteld en was heengezonden. Met de eenige conclusie: zyn meisje was hem in den korten tyd, dat zy van elkander waren geweest, niet eens trouw kunnen biyven. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6