Uit andere bladen JAN PIJNENBURG NAM AFSCHEID Evenementen in ons eigen land DINSDAG 31 DECEMBER 1940 LOTSY, DE ORGANISATOR Ocrlog verstoorde liet sportleven en ont wrichtte het internationaal contact De „huiskamersporten" Uit het kamp der athleten Tennisballen gevraagd De Nederlandsche Unie sceptisch Vier en twintig uur vrede Voetbal nog altijd de populairste sport Zwemsters op recordjacht 4—3. Den achtsten April hadden ze de Belgen nog met 30 geklopt, zoodat dit resultaat wel een ontgoocheling was. De Nederlandsche dames hadden in Brussel meer succes en keerden met een 41-overwinning naar huis terug. Tenslotte nog de z.g. huiskamersporten. Bij de biljarters won van Vliet het nationaal kampioen schap kader 71/2, waarbij hij het Nederlandsch gemiddelde-record van Bos, gevestigd in 1938 van 13.50 tot 15.29 opvoerde. Veertien dagen later toonde Sweering zich primus op het ka der 45/2, terwijl weer een halve maand daarna Sengers den driebandentitel veroverde. Mönch werd dezer dagen kampioen van Nederland le klasse klein biljart. De schaaklustigen aanschouwden in den aan vang van 't jaar 'n tweekamp tusschen Keres en Euwe, welke door den Estlander met 7i/z6'/2 werd gewonnen. Deze laatste maand van het jaar is onze kampioen nog eens naar het Noor den des lands gereisd om zich te me'-n net r en Frieschen kampioen Kramer, dien hij tenslotte met 53 wist te kloppen. Keiler verzekerde zich na feilen strijd met Vos van het nationale damkampioenschap. (Foto Archief V.K.P.) Het is alweer eenigen tijd. geleden, dat Karei Lotsy, na het Nederlandsch elftal tot een voor treffelijke combinatie en een ge vreesd tegenstander te hebben gevormd, zich langzamerhand uit zijn sportfunctie ging terugtrek ken. Het is echter geen afscheid- voor-eeuwig geworden. Tijdens de mobilisatie immers was 't kapitein Lotsy, die de sportbeoefening in het leger leidde en toen na den oorlog een organisator noodig was voor de fusies welke toen volgden, ivas hiervoor wederom Lotsy de aangewezen man. Hij zorgde voor een nieuwe competitie-indeeling in den voetbalbond en had ook de leiding bij de samensmelting der andere sportbonden. De waardee ring voor zijn arbeid kwam, tot uiting in de benoeming tot adviseur voor sportzaken aan het departe ment voor Volksopvoeding, Weten schappen en Cultuurbescherming Een der meest geslaagde sportfestijnen van dit jaar was de Varsity te Jutphaas. Onze foto geeft een fraai overzicht van den strijd tijdens het hoofdnummerdat deor Laga op den voorgrond werd gewonnen (Foto Pax-Holland) Meeuwen, welke het record over 3 maal 50 me ter van O.D.Z. weer wat omlaag bracht. Er was ook nog een huwelijk in onze Nederlandsche zwemwereld en wel tusschen Nida Senff en Stan Scheffer. Op internationaal gebied deed op de eerste plaats Alie Stijl van zich spreken, toen zij kort achtereen de schoolslagrecords over 100 yards en 200 meter, resp. van Doortje Heeselaars en Jopie Waalberg op haar naam liet overschrij ven. Jopie Waalberg liet het er echter niet bij zitten en verbeterde in één week twee records en wel de schoolslagrecords over 400 en 500 me ter, waarvan haar het eerste juist dezer dagen door Arini Kapell weer met een halve seconde werd afgesnoept. De grootste successen waren echter weer voor Ragnhild Hveger. Zijn de zwemsters niet even wispelturige afscheidneemsters als de voetbal lers, dan heeft het Deensche meisje dit jaar voor het laatst gezwommen, omdat zij het vol gend jaar zwemonderricht gaat geven. Maar zij heeft dan wel op zeer waardige wijze afscheid genomen. Eerst verbeterde zij de records over 500 meter borstcrawl, 400, 1000 en 1500 meter vrije slag en tenslotte slaagde zij er ook in de crawlrecords over 1000 en 1500 meter weer te decimeeren. Er was nog wel eenige strubbeling over de erkenning van dit laatste record, maar tenslotte heeft de internationale bond toch toe gegeven en prijken er dus bijna veertig re cords op Ragnhilds naam. Een record op zich zelf. De wielrenners hebben al heel veel last van de tijdsomstandigheden als gesloten grenzen enz. gehad en vooral de professionals hebben dit moeten weten. Een tegenvallertje voor on zen amateurkampioen Jan Derksen, die juist in het begin van dit jaar zijn geluk bij de prof sprinters ging beproeven en er op 31 Juni voor het eerst in slaagde een goede sprintzege te boeken op van Vliet. Juist een maand te nenburg aangekondigd baan ten einde was, WSM -wdjjft debuut maaicte achter 8 len motor. Hij wist J eenige malen van Wals h te winnen maar vMi wij hebben daar na- i f t drukkelijk op gewezen erg indrukwekkend .gai i i waren deze overwin- j|S||§ip^P ningen niet. Op de ffpyp jHrfa nationale kampioen- schappen maakte J Zwartepoorte dank- j baar gebruik van de j? rivaliteit tusschen de- i ze grootmachten en fe- ging met den titel op den loop. Bij de sprin- T ters wonnen van Vliet, Adn Zwartepoorte Leene en Remkes het kampioenschap, terwijl Schulte achtervolgings kampioen werd. De titelhouder Klink was reeds den eersten dag op verrassende wijze door van der Voort uitgeschakeld. Kampioen op den weg werd Louis Motké. Vooral de wegrenners heb ben een mager seizoen gehad en zich uitsluitend moeten beperken tot wedstrijden op eigen bo dem. De meeste punten behaalde daarbij Motké gevolgd door Pcllenaers Schulte en van Am sterdam, daarna door Braspenninx, van Nek, van Gent, Steenbakkers, de Hoog, Lambriohts en de Groot. Cor Wals was de beste koppelrijder vóór Boeijen, Schulte, Pellenaers en van Eg- mond. Schulte en Boeijen behaalden een fraaie overwinning in de Zesdaagsclie van Antwerpen. Veel geruchten deden de ronde over Fransche renners welke in den oorlog gesneuveld zouden zijn. Zeker is in ieder geval, dat Gérardin en George Speicher het leven hebben ge laten. Ook de Duitsche stayer Erich Metze zal waarschijnlijk voor de wielersport verloren zijn. Op 8 December heeft hij zulk een zwaren val gemaakt, dat hij voor de rennerij misschien ongeschikt zal blijven. In de athletiekwereld heeft het de aandacht getrokken, dat Osendarp op de 100 me ter niet meer de ongenaakbare was. Osendarp zelf vertelde ons, dat hij dit aan zijn diensttijd weet, al verontschuldigde hij zich daarmede niet. Hij zou het volgend seizoen op de 400 me ter gaan uitkomen, doch wilde nog éénmaal na tionaal sprintkampioen worden. De lezer zal zich herinneren dat zulks niet geschiedde, doch dat Nota met gering verschil eerste werd op de 100 meter; de 200 meter was voor onzen Olympischen kampioen, die echter tijdens de Zuid-Hollandsche kampioenschappen op beide nummers zegevierend uit den strijd te voor schijn kwam. Fanny Koen, die dit jaar in het huwelijk is getreden, vierde haar vrijgezellen- afscheid met vijf nationale titels, terwijl ze haar 100-meter record evenaarde. De P.H.-fceker was voor Trekvogels. Het belangrijkste feit in de wandeiwe- reld was het niet doorgaan van de Vierdaag- sche, waarover nog al pittige kibbelpartijtjes zijn gehouden. Ter vervanging van deze belang rijkste gebeurtenis op wandelsportgebied werden een aantal avond-vierdaagschen gehouden, wel ke eveneens in den smaak vielen, al was het dan ook maar surrogaat en konden zij het evenement van elk jaar niet doen vergeten. De nood-vierdaagschen werden gehouden in Nijme gen, Utrecht, Amsterdam, Haarlem en Zaandam. Onze tennissers hebben erg zitten schar relen met het tekort aan ballen. Reeds voor den ooi-log waren er groote moeilijkheden en toen tot overmaat van ramp in Rotterdam een groot gedeelte van den voorraad verbrandde, was de nood beslist hoog gestegen. Men heeft thans een middel gevonden om gebruikte bal len weer op te knappen, maar voorloopig dient nog te worden afgewacht of dit paardenmiddel inderdaad afdoende zal zijn. De nationale titels kwamen in vertrouwde handen terecht. Van Swol was de sterkste heer, terwijl mej. Rollin Cou- querque»op haar gemak alle dames-candidaten klopte. Zelfs toen zij aan een heerenwedstrijd te Noordwijk deelnam wist zij den strijd behoorlijk lang vol te houden. Het voornaamste evenement in de Neder landsche roeiwereld was het verplaat sen van de Varsity van de Amsterdamsche Boschbaan naar Jutphaas Daarover is m verschillende kringen nogal wat te doen ge weest maar de studenten zetten hun zin door en uit de praktijk is gebleken, dat zij daar mede groot gelijk hebben gehad. De wed strijden werden een volkomen succes. Het was, zooals de voorzitter van den Ned. Roeibond ir. Tromp ons kort en bondig zeide: „Als in den goeden ouden tijd". De meeste successen waren weer voor Laga, dat behalve het hoofdnummer nog een aantal bijnummers won en ook verder tijdens het seizoen de beste resultaten oogstte. De tra- aitioneele ontmoeting OxfordCambridge eindigde in een overwining voor laatstge noemde ploeg. Rein de Waal speelde op zes Mei zijn zilve ren jubileumwedstrijd in het nationale h o c k e y-elftal. Of het de feestvreugde was die onzen jongens in de beenen zat is niet precies bekend, maar zij verloren den wedstrijd tegen de Belgen in het land van Schelde en Maas met Wij hebben aan dit relaas der feiten eigen lijk niets meer toe te voegen. De belangrijk- ste sportgebeurtenissen hebben we in den loop van dit jaar steeds besproken, zoodat we ons van de verplichting om hier onze meening over bepaalde zaken weer te ge ven, ontheven kunnen achten. Wenschen we tenslotte slechts dat het nationale sportleven zich volkomen normaal zal kun nen blijven ontwikkelen, opdat, mede als gevolg daarvan, de strijd tegen de stijve harken met nog grooter kracht kan worden voortgezet. En dan mogen we toch ook wel de hoop uitspreken, dat de betrekkingen tus schen de landen onderling weer spoedig hersteld zullen zijn. Niet alleen omdat daar door het internationale sportleven meer kleur en verve zal krijgen, maar vooral ook omdat bij een hecht sportief contact, ook andere belangrijkere betrekkingen, ge makkelijker kunnen gedijen. EEN WATERVLUG MEISJE. „Zoo vlug als water", dat kan men in letterlijken en figuurlijken zin zeggen van de Deensche zwemster Ragnhild Hveger. Dè jeugdige Ragnhild heet met eere de snelste zwemster aller tijden en met haar 37 wereldrecords zal ze dat voorloopig wel blijven ook (Foto Archief V.K.P.) Eerst nu reageert „De Unie" op Arnold Meyers brochure „Samenwerking?" Wij lezen o.m.: Wij hebben gedurende den bezettings tijd ondanks gedreigd met „machtsover name" en ondanks onheusche en onbehoor lijke erftiek, nog wel eens de hoop ge koesterd, dat de -N. s. B. zich voor de volks- wenschen zou gaan interesseeren door, ge lijk wij, naar nieuwe wegen naar den nieu wen tijd te zoeken. Ook daarin staat reeds vast, wat ons volk wèi en wat het nfet wil. De intimidatie en terreur der N. S. B. wil het volk beslist niet. Ook daar is onze keu ze duidelijk. De heer Meyer voelt dit wel aan, doch hij meent blijkbaar dat ondanks alles nog samenwerking met de N. S. B. mogelijk is. Ir. A. A. Mussert verwierp reeds iedere mogelijkheid daartoe, door zich zelf als eenige leider van ons volk naar voren te brengen en door voor de N. S. B. een monopolie te eischen. Een voortzetten onzerzijds van den eenmaal door ons betoon, den wil tot samenspreking in een College van Advies als raadgevende Instantie ten behoeve van de bezettende overheid, zou bedenkelijk op geestelijken zelfmoord on zerzijds gaan lijken. Ook van Nationaal Front schelden ons FANNY KOEN IS GETROUWDen al heeft ze officieel geen afscheid genomen, toch zal ze zich wel geleidelijk uit de athletiek gaan terugtrekken. Ze vierde haar officieuze afscheid met vijf natio nale titels. Hierboven een vertrouwd moment: Fanny snelt als eerste door de finish (Foto Pax-Holland) enkele punten, welke de heer Meyer in zijn brochure noemt. Doch wij erkennen deze groep desniettemin als goede strijdster voor het nieuwe Nederland. Wij zien In de voorstellen dus thans niet veel heil. Wij wilden ze echter niet onbe sproken laten. Inmiddels werken wij voort aan de volks voorlichting en volksopvoeding in Neder- landschen soclalistischen zin. Want posi tief werk is er zóóveel te doen, dat daarin alleen reeds een geweldige taak ligt. Zoo zal ons volk In de komende wereld veel goeds kunnen doen door een weder- opbloeien van zijn beste krachten." Het „Vaderland" besteedt, evenals wij heb ben gedaan, aandacht aan het Duitsche weei- machtscommuniqué van Donderdag j.l., waarin gemeld werd: „In den nacht van 24 op 25 De cember hebben er geen operaties plaats gehad en ook gisteren is er niets ondernomen." Het Haagsche blad schrijft o.m.: „Is het maar die eene rustige dag? Wij gelooven, dat de zaak oneindig veel meer beteekent. De eeuwigheidsstemming heeft gezegevierd over het historische moment, dat aldus in zijn relatieve beteekenis er kend is. Een algemeene Europeesehe ge dachte is sterker gebleken dan fel oplaaien, de hartstocht voor eigen volk en rijk. Wij zullen de laatsten zijn om de gewel dige beteekenis van de politieke gebeurte nissen voor den mensch te onderschatten. Er zijn er hier in ons land te velen ge weest, die zich geheel van de politiek ver vreemd waanden. Een harde les heeft ze tol de werkelijkheid teruggebracht. Maar ook de politiek kan de laatste wijsheid niet schenken. Zij kan de menschen en de vol ken alleen dan bevrijden, wanneer ze in dienst staat van wat er aan edele krachten in den mensch en in het volk leeft. Een van die edele krachten heeft zich nu te midden van een laatste oordeel der politiek laten gelden en daaruit kan men opma ken, dat er nog' altijd een ander, een later oordeel, overblijft. Ook op deze aarde, in dit deel van de wereld. Want de bomvrije Kerstmis dient toch vooral als een Europeesehe gebeurte nis beoordeeld te worden. Europa is heel even één geweest! Het is Bismarck geweest, die naar aan leiding van het Balkanvraagstuk het be roemde woord sprak: qui parle Europe a tort. Bismarck wist steeds het precies pas sende woord te spreken in een moeilijke diplomatieke situatie. Een Europeesehe een heid op politiek of diplomatiek gebied be stond er inderdaad in zijn tijd niet. Ook thans nog bestaat ze niet, maar men voelt, dat ze in wording is en ze groeit, ze groeit met een ontembare kracht, uit de geeste lijke gemeenschap der Europeesehe volken. De Kerstnacht 1940 heeft ons stellig boven de politiek uitgeheven, maar juist daardoor ook het politiek perspectief beter en dui delijker doen zien. Europa leeft en aal zijn orde vinden." jk zou het jaar van de Olympiade zijn geweest, het jaar, waarin de XSgHflr volkeren uiting geven aan hun vredelievendheid, op het verbroe deringsfeest van alle natiën, belichaamd in den strijd om de Olympische eerepalmen. Er is echter van een Olympiade niets gekomen. De jeugd der wereld heeft haar kunnen niet getoond in de stadia van Tokio en ook te Helsinki is het niet gekomen tot de massale betooging voor vrede en broederschap, welke daar met zooveel enthousiasme werd voorbereid. De jongeman, die zich uitrustte voor den sportieven kamp met den vriend uit verre landen, werd opgeroepen voor het groote appèl van den oorlog. Het is niet zoo erg belangrijk, dat daardoor het sportleven voor een be langrijk gedeelte werd ontwricht, want er zijn tenslotte grooter zorgen en teleurstellingen dan een gestagneerd voetbalprogram of een afgelaste wieler wedstrijd. Er is op de eerste plaats rouw om de jonge mannen die vielen te land en ter zee in den bloei van hun jaren; in het verre Ooslen, in de Finsche sneeuwvelden, aan het Westfront en zeker niet het minst om hen die sneuvelden op den vaderlandschen bodem, waar vele onzer beste men schen wreed uit het leven werden weggerukt. De sportwereld gedenkt haar gevallenen in het vaderland en daarbuiten in eenvoud en oprechtheid. tRICH METZE, de befaamde Duitsche stayer, maakte in het begin van Decem ber zulk eert zwaren val, dat men voor *Ün verdere wielercarrière het ergste vreest (Fotodienst Scherl) Een der bekendste en populairste figuren uit de Nederlandsche sportwereld is zonder twijfel de Tilburgsche wielrenner Jan Pijnenburg, die er door zijn prestaties veel toe heeft bijgedragen, dat de wielersport in ons land op zulk een hoog peil is gekomen. Pijnenburg heeft in den loop van dit jaar zijn fiets aan de wilgen gehangen. Tijdens de af scheidswedstrijden, welke den tienden September op de Bossche wielerbaan werden gehouden, heeft „den Pijn" op zijn eigen sappige wijze woorden van dank gesproken tot de vele collega's, vrienden en bekenden, die hem in zijn wielerloopbaan met hun sympathie hadden gesteund (Foto Het Zuiden) Valt er dus van het internationale sport leven niet veel te vertellen, in ons eigen land heeft men den terugslag van den oorlog op het sportleven betrekkelijk maar zeer weinig gevoeld. Bijna allen die een of andere rol ln ons nationale sportleven speelden, kwa men ongedeerd uit den strijd terug en mede door de snelle wijze, waarop de verdere uit voering van de vastgestelde programma's ter hand werd genomen, ging na betrekkelijk korten tijd alles weer zijn gewonen gang. Met dit onderscheid dan, dat er in den organisatievorm door de fusie, welke bijna overal werd doorgevoerd, een grondige en naar veelal is gebleken, ook wel geslaagde Wijziging is gekomen. Het jaar zette in met sneeuw en ijs. Daar door werd het voetbalprogramma langen tijd stopgezet, maar konden de beoefenaars van de wintersporten hun hart ophalen. Er waren ijs hockey- en skiwedstrijden in alle deelen van het land, welke over het algemeen zeer hoog in de belangstelling van het publiek aangeschreven stonden. Maar natuurlijk ging de grootste aan dacht uit naar de specifiek Nederlandsche sport, het schaatsenrijden. Door de lange vorstperiode konden velerlei historische wedstrijden en toch ten worden verreden en werden terzelfder tijd ook diverse nieuwe krachtmetingen op nieuwe trajecten uitgedacht. Op den zesden Januari werden de kampioenschappen van Nederland gehouden, waarop Jan Langendijk met den na- tionalen titel ging strijken. Voorts was er groote deelname bij den Elfdorpentocht. den Elfmeren- tocht, den Driemerentocht. den Molentocht, den tocht naar Marken en vooral bij den alom be- faamden Elfstedentocht. Deze Elfstedentocht heeft dit jaar heel wat stof en sneeuw doen opwaaien. Eerst was hij vastgesteld op den 15den Januari, maar toen veel deelnemers zich naar Leeuwarden hadden begeven, daalde het kwik en moest men onverrichter zake terug- keeren. Een halve maand lang zijn er toen niets dan berichten geweest, dat de Elfstedentocht niet of wel zou doorgaan, totdat net op het laatst van Januari zóó nard ging vriezen, dat de commissie van den tocht de kans schoon zag en opnieuw de schaatsenrijders in den lande Uitnoodigde de lange reis naar het hooge Noor den te ondernemen. Ondanks velerlei moeilijk heden ging een record-aantal deelnemers den 31sten Januari op weg, maar het was zoo bar koud, dat slechts zeer weinigen den tocht kon den volbrengen, mede doordat des avonds het laatste gedeelte van het traject met sneeuw was toegewaaid. Wij herinneren den lezer aan het onsportieve gedoe bij de finish, toen een overi gens niet te rechtvaardigen afspraak om met vijven binnen te komen door een der „samen zweerders" werd genegeerd en er alsnog een felle spurt werd ingezet. Het draaide er ten slotte echter toch op uit, dat de vijf eersten, w. Jongert uit Alkmaar, Keizer uit De Lier, van Duim uit Warga, Westra uit Warmenhui- zen en Adema uit Franeker tot overwinnaars werden uitgeroepen. Na dien tocht, waarvan we ons nog een moeilijken terugtocht over den Afsluitdijk herinneren, verliet koning Winter vrij spoedig het land en was er weer ruimte voor andere sporten. Het invallen van den dooi was op de eerste plaats een kolfje naar de hand van de vele voetbalenthousiasten, die al die ijsfestijnen in vele gevallen maar met matig genoegen aan zagen. Het duurde echter nog tot 26 Februari aleer de bal weer kon worden opgepompt; ruim een maand later kwamen de eerste kampioenen uit de bus. In de R.K.F. waren dat Kolping en Quick, later gevolgd door Kerkrade, H.B.C. en V.V.Z. In den voormaligen N.V.B. was G.V.A.V. nummer één, gevolgd door Feijenoord, Juliana, Blauw-Wit en Heracles. Daartusschen was door den oorlog de voetbalsport opnieuw eenige we ken stilgelegd, maar al spoedig werd zij hervat en toen kon ook de kampioensronde worden gespeeld. Feijenoord werd daarin eerste vóór Blauw-Wit, Heracles, Juliana en G.V.A.V. In het katholieke kamp heeft men door de slech te verbindingen van een kampioenscompetitie afgezien. Er werden slechts enkele wedstrijden gespeeld. H.B.C. won tweemaal van V.V.Z. ter wijl Quick op zijn beurt Smit en de zijnen de knie deed buigen. Onze internationale successen waren dit jaar al van zeer matig gehalte. In Antwerpen speel de het Nederlandsch elftal tegen het Belgische, dat voor het eerst sinds onheuglijke tijden zon der Braine uitkwam en er in slaagde met 71 de grootste overwinning te behalen, welke het ooit op de Nederlan- ders had bevochten. Erger was het, dat nieuwe ploeg werd opgesteld voor den Kick Smit revanchewedstrijd te Amsterdam tegen de Belgen en toen ging het beter. Met de drie de butanten, Van den Engel, De Vries en Van der Heyden klopte de combinatie uitstekend en kon ons elftal een verdiende 32 zege boeken. Het katholieke kamp, dat vrijwel geen con tact meer had met het buitenland, kende der gelijke elftalmisères, als de andere bond had, dus niet. Daar echter werden vele hoofden ge broken en vingers stijfgeschreven over het re organisatieplan, dat den katholieken bond meer eenheid en aanzien zou moeten schenken. Men was in dezen nog lang niet uitgesproken onze lezers zullen zich ongetwijfeld onze artikelen over deze kwestie herinneren toen de oorlog kwam en daarna de reorganisatie welke in de geheele Nederlandsche voetbalwereld tot stand kwam. Op deze wijze werden de moeilijkheden al heel radicaal opgelost. Spoedig na den oorlog werd er o.m. een tour- nooi gespeeld ten bate van het zoo zwaar ge troffen Rotterdam. De door de Amsterdamsche Sport Pers voor dit tournooi beschikbaar ge stelde beker werd gewonnen door het Amster damsche bondselftal. Een maand later verloor ditzelfde elftal met 102 van het Nederlandsche elftal dat in de hoofdstad op bezoek was. V.V.A. thans V.V.A.-'21 geheeten sleepte het kampioenschap van R. K. Amsterdam in de wacht. Op 23 September begon onder groote en door de fusie toegespitste belangstelling de nieuwe competitie, welke door toevoeging van de nieuwe clubs een interessant verloop heeft en in vele gevallen met een groote dosis spanning gepaard gaat. Aan het einde van dit jaar berust de lei ding in de verschillende afdeelingen bij D.H.C., V.S.V., HeraclesN.E.C., P.S.V. en Be Quick. Een bijzonder jaar was het voor de Amster damsche vereeniging V.I.C., die onder groote belangstelling haar 25-jarig bestaan vierde. Een andere jubilaris was de heer R. de Grood uit Til burg, die dezer dagen zijn zilveren feest als sportorganisator vierde. Het is een merkwaardig verschijnsel van den laatsten tijd, dat men graag en gretig spreekt over het terugloopen van de belangstelling voor de voetbal sport. Het is heel goed mogelijk, dat be paalde clubs over gebrek aan belang stelling te klagen hebben, maar over het algemeen kunnen we deze bewering niet bepaald een afspiegeling van den waren stand van zaken noemen. Bij de meeste Wedstrijden die we bezochten was de belangstelling zeer behoorlijk en bij ontmoetingen van groot belang zag het gewoonlijk zwart van de menschen. En we vermoeden dat het voorloopig nog wel een paar jaartjes zoo zal blijven ook. Onze zwemsters hebben zich, een zeer goede gewoonte getrouw, ook dit jaar niet onbetuigd gelaten. Wat de nationale prestaties betreft noe men we de recordverbetering van Metman op de 200 meter en die van de estafetteploeg der

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 8