De oproep van Hitier Sombere Nieuwjaarsboodschap van Matsoeoka New-Yorksche Beurs Radiotoespraak door dr. Göbbels WOENSDAG 1 JANUARI 1941 Vrees voor Vernietiging der moderne beschaving WEDEROPBOUW VAN ROTTERDAM De Duitsche weermacht De onbeperkte luchtoorlog Spoorwegongeluk in Italië Aanvankelijk levendige, later kalmer handel; slot onregel matig VERKORTE BALANS 2d. Bank N.V. Omzet: 1,070.000 shares 8 WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT Samenwerking op electro- technisch gebied TAFELTENNIS R.K. AMSTERDAMSCHE TAFELTENNISBOND Clearingkoersen FA 1LL1SSEMENTEN Vervolg van paqina 1) Het uitbreken van den oorlog Toen de oorlog eindelijk zou beginnen, werden mijn laatste pogingen om den vrede te hand haven terzijde geschoven met den triomphkreet dat thans bewezen was dat Duitschland onge wapend was en dat men het derhalve nu of nooit met gemak kon vernietigen. Ja, toen eindelijk de eerste van de staten, die door de democratische brandstichters vooruit gestuurd waren, te weten Polen, in achttien da gen verpletterd en vernietigd was en Duitsch land nogmaals zijn begeerte naar vrede uitsprak, zag men juist in dit verlangen naar vrede het bewijs, dat Duitschland zelf in twijfel verkeerde, en met angst en beven de Britsch-Fransche aanvallen in het Westen tegemoet zag. Zoo was het en zoo is het nog thans. Of wij nu uit angst dan wel uit verantwoordelijkheids gevoel in 1939 en 1940 onze vredespogingen on dernomen hebben is intusschen reeds voldoende door de wereldgeschiedenis opgehelderd. Het Jaar 1940 heeft beslissingen gebracht als in de geschiedenis der volken in die mate en in dat tempo nog nooit voorgekomen zijn. De poging van Churchill cm zich door overrompeling in Noor wegen te nestelen, waarvan wij vooral dank zij zijn eigen praatlustigheid nog juist op het goede moment verwittigd werden, leidde tot een bot sing in dit land. In weinige weken heeft de Duitsche weermacht, hebben onze soldaten dit vraagstuk opgelost. Ofschoon de Fransche en Engelsche invalstroepen ook daar onder de voor Duitschland ongunstigste omstandigheden overal vernietigend verslagen en ten slotte uit Noorwegen verdreven werden, speelde vooral de Engelsche propaganda het klaar den strijd om Noorwegen als een Duitsche mislukking voor te stellen, ja, daarin juist een bewijs te zien voor de gebrekkige uitrusting der Duitsche sol daten, voor het tekort aan strijdvaardigheid bij de Duitsche formaties, voor de slechte aanvoe ring van de Duitsche weermacht en voor het bezwijkende moreel van het Duitsche volk. Op deze wijze belogen en bedroep", maak ten de Geallieerden zich begin Mei gereed om te beginnen België en Nederland te be zetten, teneinde den oorlog zoo naar de Duitsche grens over te brengen. Den tienden Mei trad de Duitsche weermacht tegen deze manoeuvre op, vervuld van het besluit thans de definitieve beslissing in het Westen af te dwingen. Vijf dagen reeds brachten Neder land tot overgave. Na nog tien dagen heeft het Belgische leger de wapens neergelegd. Zes weken na het begin van het offensief in het westen echter bestond er ook geen Fransch leger meer, dat in staat geweest zou zijn nog eenigen tegenstand te bieden. Als Britsche propagandisten de situatie zoo trachten voor te stellen alsof Frankrijk geheel onnoodig den oorlog afgebroken heeft, dan valt daaromtrent het volgende op te merken. De eerste formaties, die den strijd er aan gaven, waren de Engelsche divisies. Van het oogenblik van onzen aanval in het Westen af had dit Britsche leger slechts deze eene gedachte: zoo spoedig mogelijk het vasteland te ontruimen en met dat doel voor de noodzakelijke dekking door middel van Nederlanders. Belgen en Franschen te zorgen. Precies op dezelfde wijze als waarop het enkele weken geleden in Noorwegen het Noorsche leger slechts als beveiliging voor haar eigen terugtocht beschouwde, zoo deed het dat thans met zijn bondgenooten in Frankrijk en België. Toen de Fransche regeering om vrede verzocht, was er geen Fransche strijdmacht meer, maar vooral was er al lang geen Engelsche meer. Zij immers had, terwijl Frankrijk nog streed, in snel tempo het eerst gepoogd via Duinkerken te vluchten. Ook overigens stortte in den loop van dezen historischen strijd het propagandistische leugen gebouw van de democratische oorlogshitsers in een. Terwijl zij nog weinige weken tevoren ver zekerden, dat meer dan een millioen Engelschen zich op het vasteland bevonden, bleek thans, dat het in plaats van een millioen slechts 12% divisie geweest is. Zoo hebben zii de hunnen en de volken van hun bondgenooten bedrogen. De veldtocht in het Westen heeft niet alleen aan een wereld, waaraan de oogen geopend wa ren, doch ook aan de Duitsche leiding en het Duitsche volk de voortreffelijkheid van de nieuwe Duitsche weermacht bewezen. De Duitsche sol daat is thans in verhoogde mate weer datgene, wat hij steeds geweest is. Leger, marine, lucht- wapen en S.S.-formaties hebben met elkander in bereidheid en prestaties gewedijverd. De lei ding voldeed aan de hoogste eischen. De dapper heid van den Duitschen man was als in alle tijden boven allen lof verheven. Maar ook het vaderland heeft een groot aan deel aan dit geweldige succes. Alle organisaties van party en staat hebben hun voortreffelyk- heid in de grootste mate bewezen. Talrijke hel pers en helpsters hebben in dienst van onze oorlogsvoering gestaan. Bij de reusachtige orga nisaties van den Rijksarbeidsdienst, de organi satie Todt, de S.A., den Ryksluchtbeschermings- bond enz. kwamen de niet minder groote van het Roode Kruis benevens van de nationaal- sociailstische steunformaties. Het oorlogswinterhulpwerk 1939/'40 is een document van sociale volksgemeenschap, zoo als er op aarde geen tweede bestaat. Het oorlogswinterhulpwerk 1940/'41 zal dat kan thans reeds verklaard worden dezen in druk slechts versterken. Maar ook het arbeidsfront in het vaderland heeft ontzaglijke prestaties ver.lcht. Aan de spits staan hier de millioenenlegers van onze bewape ningsarbeiders en van ons landvolk en bovenal het millioenenleger van de in den oorlog werk zame Duitsche vrouw. Terstond na beëindiging van den veldtocht in het Westen heb ik onlangs ditmaal tot Enge land den wensch geuit den op zichzelf zinne- loozen oorlog te beëindigen en aan Europa en zyn bewoners het verdere lijden van een derge- lyken stryd te besparen. Het antwoord kwam overeen met de belangen van degenen, die het gaven. Een golf van woede en verontwaardiging greep de kapitalistische O.W.'ers van alle demo cratieën aan. De gedachte aan een vergehjk tusschen de volken, dat met één slag een einde gemaakt zou hebben aan hun oorlogs- en bewapeningszaakjes, wond hen dermate op, dat hun voornaamste Britsche woordvoerders het denkbeeld van be ëindiging van den oorlog afhandelden met den haat en den toom die te allen tijde de groote financiers bevangt, wanneer ge'aakt wordt aan het heiligste goed, dat zy op deze wereld bezit ten. nJ. aan de belangen van hun kapitaal. En als zy thans aan hun volken, die langzamerhand onrustig worden, beloven, dat zy na den oorlog ook niet ongeneigd zyn op de bres te gaan staan voor zooiets als volksgemeenschap of zich te bekommeren om de belangen van de gepauperi- seerde eigen massa's, dan bewijst dit slechts de gewetenloosheid van deze democratische oo logs- misdadigers, waarmede zy althans voor de toe komst iets beloven, dat zy in het verleden nim mer gekend hebben en in het heden niet alleen niet kennen, maar ook zoo haten, dat zij reeds daarom aan Duitschland den oorlog verklaard hebben. Daarmede vindt nu de oorlog zijn voort zetting tot aan de vernietiging van deze verantwoordelijke elementen. Dat de Duit sche weermacht goed is, heeft zij bewezen, dat zy evenwel in de komende maanden nog beter zal zijn, is ons besluit. Dit wordt met fantastische nauwgezetheid en onvermoei- baren ijver verwezeniykt. Het jaar 1941 zal het Duitsche leger, de Duitsche marine en het Duitsche luchtwapen in geweldige ver sterking en in verbeterde uitrusting zien aan treden. Onder hun slagen zullen dan de laatste phrases van de oorlogsmisdadigers bezwijken en daarmede zullen eindelijk de voorwaarden vervuld zijn voor een werkelijk vergelijk tusschen de volken. Vrouwelijke en mannelijke nationaal-socialis- ten: Gy kent de geschiedenis van onze binnen- landsche worsteling. Ook hier moesten bepaalde lagen terzijde geschoven worden, alvorens we zenlijke samenwerking van de menschen in ons land kon ontstaan. Naar buiten is het helaas niet anders. De democratische belanghebbenden bij den oorlog, die sinds vele tientallen jaren de wereld in onrust brengen en de volken in steeds nieuwe crises storten, moeten vernietigd worden. Het is ons onverbiddelijk besluit dit gericht te voltrekken, opdat Europa zyn inner] y ken'vrede hervindt. Wat er ook moge geschieden. Duitsch land zal met koele vastberadenheid alle stappen ondernemen, die noodig zyn ter verwezenlijking van dit doel. Iedere mogendheid, die van deze democratieën eet, zal daaraan sterven. Indien de heer Churchill en zyn democrati sche makkers thans verklaren, dat zy hun we reld verdedigen en dat hun wereld naast de onze niet kan bestaan, dan is dat slechts hun eigen ongeluk. De Duitsche wereld heeft juist zooals de Italiaansche de periode der voorrech ten van enkele plutocratische kapitalisten over wonnen en in plaats daarvan de periode van het volk gesteld. Indien de Churchills en hun aanhang nu verklaren in een dergelyke wereld niet te kunnen .leven, zullen zij daardoor niet de Duitsche wereld vernietigen, doch vroeg of laat die van hen zelf ten val brengen om ook daar den eigen volken de vryheid te geven. In den strijd van de plutocratische voorrechten te gen de nationaal-sociallstische volksrechten zul len laatstgenoemde succes hebben. In dit geloof 'reden wy het jaar 1941 in. Aan onze zijde staat sinds begin Juni van dit jaar het fascistische Italië. Het is even vast beraden als wij den oorlog aan te vangen en te voeren. Zijn strijd is ook onze strijd. Zyn ver wachtingen zijn de onze Het geloof van de oorlogsdrijvers door afzon derlijke acties iets te kunnen veranderen aan den afloop van de worsteling is kinderlijk. De heer Churchill heeft reeds een groot aantal z.g. „overwinningen" behaald, die naderhand nog steeds mislukkingen gebleken zijn. De heer Churchill was immers de man, die plotseling den onbeperkten luchtoorlog als het groote ge heim van de Britsche overwinning uitvond. Drie en een halve maand lang heeft deze misdadiger Duitsche steden door nachtelyke aanvallen luk raak met bommen laten bestoken, brandplaatjes op boerendorpen laten vallen en naar de be woners van de Duitsche hoofdstad weten vooral lazarets als doel aangewezen. Dat de Duitsche weermacht drie en een halve maand niet antwoordde, bevestigde in het brein van dezen man de meening, dat hij nu eindelijk de methode gevonden had, waarop hij Duitschland de baas was en de Duitsche weermacht hem niet kon antwoorden. Ik heb deze methode, die van humanitair standpunt bezien, een wreedheid was en in mi litair opzicht slechts een schandaal, drie en een halve maand lang aangezien. Overigens steeds weer met de waarschuwing, dat de vergelding od zekeren dag zou komen. De democratische brandstichters hadden voor deze waarschuwing slechts hun welbekend gelach over. Zy spraken van den „verrukkelijken oorlog", die „bly stemt" en „waarmede men iedereen sfcehts kan geluk- wenschen." Zy kwamen met uitvoerige beschrij vingen van de uitwerking van hun bommen op de Duitsche bevolking, op het Duitsche econo mische leven enz. Nu bestond de uitwerking van deze aanvallen uitsluitend in de langzaam toe nemende verbittering onder 't Duitsche volk, de hoop, dat de vergelding eenmaal zou komen en bij de leiding het besluit tenslotte een einde te maken aan deze eenzijdige oorlogvoering. In de maand Mei is Engeland met zijn aan vallen begonnen by de stad Freiburg. Maanden lang hoonde men sindsdien in de kringen van de Britsche oorlogshetzers de onbekwaamheid van Duitschland om iets dergelyks te doen. Se dert half Septembr zal hun nu wel duidelijk geworden zijn, dat slechts menschelijkheid ons zoolang teruggehouden heeft van beantwoording der misdaden van Churchill. Thans evenwel zal ook deze oorlog ge voerd worden tot de laatste consequentie, d.w.z. tot de daarvoor verantwoordelyke mis dadigers onschadeiyk gemaakt zyn. En het is geen phrase, maar bloedige ernst, als wij verzekeren, dat voor elke bom er tien of zoo noodig twintig terug komen. Zoo mogen zy dan ook thans weer voorby- gaana alleen al om propagandistische redenen spreken van den „keer van de krijgskans". Laten zy echter hierom denken: in dezen oorlog overwint niet het geluk, maar eindelijk eens het recht. En het recht staat aan de zijde van de volken, die voor hun bedreigd bestaan stryden. En de strijd om dit bestaan zal deze volken tot de ontzaglijkste prestaties van de wereldgeschie denis aansporen. Als in de democratieën de dry- vende kracht bij de productie de winst is, die afzonderlyke industrieelen, bankmenschen en omgekochte politici in hun zak steken, dan is het in het nationaal-socialistische Duitschland en in het fascistische Italië het inzicht van de mil- lioenen werkers dat de democratieën, indien zy ooit zouden overwinnen, met de geheele kapita listische wreedheid zouden woeden, waartoe die genen in staat zyn, wier eenige God het goud is, die geen andere menschelyke gewaarwording kennen dan de winzucht en bereid zyn iedere andere en edeler gedachte zonder meer aan deze aandrift prijs te geven. Het nationaal-socialistische Duitschland, het fascistische Italië en het met ons verbonden Japan weten, dat in dezen oorlog niet om een staatsvorm gestreden wordt, niet om zekere internationale toekomstconstrueies. doch uit sluitend hierom, of deze aarde slechts voor de eene partij en niet eveneens voor de andere zal bestaan. Een Amerikaansch politicus heeft de geestige uitdrukking gelanceerd. dat het au fond niet anders dan een poging van de haveloozen is om iets te krijgen, wy kunnen daartegen geen bezwaar hebben. Terwyl de overige wereld zich gereed maakt den have loozen het weinige, dat zij nog bezitten, even als voor de overneming van de macht, te ont stelen, treden wy voor de bezittende wereld met het besluit voor de haveloozen de alge- meene menschenrechten strijdend te verschaf fen en hun dat aandeel aan het leven te waarborgen, waarop zij krachtens dit recht aanspraak kunnen maken. Deze strijd is niet een aanval op de rechter van andere volken, doch slechts op de aanmati ging en hebzucht van een dunne kapitalistische bovenlaag, die niet wil inzien, dat de tyd voorbij is, waarin net goud de wereld regeerde, maar integendeel een toekomst aanbreekt, waarin de volken, d.wz. de menschen, de be slissende kracht in het leven der naties zyn. Dit inzicht was het. dat in het afgeloopen jaar vleugelen gegeven heeft aan de nationaal- socialistische legers. Het zal hun ook in hef komende jaar de overwinning bereiden. Terwijl wij nu voor dit geluk van de vol ken strijden, gelooven wy ook het sooe- digst den zegen der Voorzienigheid te ver dienen. De Heere God heeft tot dusver zyn goedkeuring aan onzen strijd gehecht. Hij zal ons indien wy onzen plicht trouw en dapper vervullen ook in de toekomst niet verlaten. ROME, 31 Dec. (DM.) Hedenmorgen vroeg is de uit Napels komende nachtsneltrein by Cistema op een anderen trein gereden. Tot dusver zijn één doode en 20 zwaar gewonden gevonden TOKIO, 31 Dec. (Domei) De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Josoeke Matsoeoka, heeft in een Nieuwjaarsboodschap, die somber van toon was, verklaard: „Ik vrees, dat het komende jaar wellicht zeer tragisch en ongelukkig voor de geheele menschhcid zal blijken. Alle godvreezende lieden in de geheele wereld moeten bidden, dat dit jaar niet verwordt tot 't eerste jaar van vernietiging van de moderne bescha ving". Waarnemers, die zich herinneren, dat Mat soeoka in een toespraak tot het Amerikaansch Japansch genootschap op 19 dezer een beroep deed op het Amerikaansche volk om niet toe te laten, dat de Ver. Staten zouden deelnemen aan den Europeeschen oorlog of niet te dulden dat een JapanschAmerikaansch conflict zou ont staan, hetgeen zich zou ontwikkelen tot een „Armageddon, dat in de totale vernietiging van onze cuiumr en beschaving zou eindigen", vroe gen zich af of Matsoeoka hierbij zinspeelde op de toenemende spanning tusschen de as en de Ver. Staten, ofschoon verluidt, dat Matsoeoka zijn boodschap had opgesteld, alvorens ver slagen van Roosevelts praatje aan den haard Tokio bereikten. Matsoeoka wees er op, dat Japan thans het vyfde jaar van het conflict met China ingaat en betoogde dat het Japansche volk byna tien jaar heeft doorleefd sinds het begin van het Mandsjoerysche incident, waarbij het „de span ning en den druk van de situatie onvervaard droeg en zijn inspanning verdubbelde". Inmiddels heeft Manasjoekwo zyn nationalen rykdom voortdurend zien groeien en zyn samen werking met Japan onophoudelyk zien verster ken. Wat de republiek China aangaat, zy heeft korten tijd na de viering van het herstel van Nanking als hoofdstad onder een nieuwe regee- ring, geleid door Wang Tsjing Wei, een funda menteel verdrag met ons land gesloten ter rege ling van de Chineesch—Japansche betrekkingen. Bovendien is met de uitvaardiging van de ge meenschappelijke verklaring van Japan, Mandsjoekwo en China een krachtige harmonie tusschen deze volken ontstaan. Zoodoende heeft Japan een grooten stap voor waarts gedaan in de richting van een vestiging van een nieuwe orde, en het is voortgeschreden in den geest van den „keizerlijken weg". Mee- doogenlooze exploitatie gekenmerkt door krasse uitbuiting van de zwakken werd vroeger in vredes- zoowel als in oorlogstijd in het inter nationale leven hardvochtig toegepast. De be- heerschende macht van het goud is gedurende langen tijd gemonopoliseerd door een onverza digbare minderheid van volken. De oude orde, die vrywel geheel op een dergelyken staat van zaken gebaseerd was, heeft de meerderheid der volken met verstikking bedreigd. Deze wensch- ten hun bestaansrecht te handhaven langs vreedzame wegen, doch de minderheid der vol ken, die de macht in handen hadden, weiger de naar rede te luisteren met het gevolg, dat er een catastropbale toestand is ontstaan, waar bij aan de meerderheid der volken geen andere keus gelaten werd dan hun toevlucht te nemen tot geweld bij hun streven om hun rechtvaardige aspiraties te verwczenlyken. De vestiging van de nieuwe orde kan evenwel niet bereikt worden door slechts de oude te vernietigen. Het uiteindelyke doei van de nieuwe orde is de verwezenlyking van een gemeenschap- pelyk bestaan en welvaart in het internationale leven, hetgeen allen ten voordeel strekt, door dc- menschenmaatschappy te bevryden van de exploitatie van de zwakken door de sterken, waarvoor het materialisme aansprakelijk is en alle naties en volken in staat te stallen om ieder zyn eigen plaats in te nemen ten einde zyn eigen lot te bepalen en te verwerkelyken om zyn hoedanigheden tot volledige ontwikkeling te brengen en in elkanders behoeften te voorzien. In dit licht bezien zyn cie hevige, vernielende operaties, die thans zich in Oost en West vol trekken de voorloopers van het schitterende buitengewoon belangrijk opbouwend werk, dat aanstaande is. De eerste wereldoorlog van meer dan twintig jaar geleden, de huidige tweede Europeesche oorlog, de Chineesche kwestie dit alles is ten slotte slechts de worsteling die aan een weergalooze hervorming van de wereld voorafgaat. Het afgeloopen jaar was ryk aan gebeurte nissen als men zelden in de annalen van de we reld vindt. By zyn einde heeft het de menscn- heid in ademloozen angst en verbystering ach tergelaten. Wat zal 't nieuwe jaar, het 2601ste jaar van het Japansche keizerryk, dit land in het bijzonder en de wereld in het algemeen brengen? Zal het gunstig of ongunstig zyn? Ik kan voorspellen noch beoordeelen hoe het zal zyn. By het verwelkomen van een nieuw jaar mege het hard klinken, en het is wel het laatste ter wereld dat ik zou wenschen, maar in mijn diepste inneriyk vrees ik, dat dit jaar wellicht zeer tragisch en zeer ongelukkig voor de geheele menschheid zal blyken. NEW YORK, 31 Dec. Reeds bij de opening was de handel op de New Yorksche Effecten- bgjrs op den laatsten beursdag van het jaar zeer levendig. Er bleek daarbij echter tevens, dat de opwaartsche koersbeweging van den laat sten tyd weer tot staan is gekomen; de ope ningskoersen vertoonden dan ook slechts zeer kleine afwijkingen naar beide richtingen. Aan vankelijk werden nog aankoopen verricht, waar bij transacties uit belasting-overwegingen op den voorgrond stonden. Tijdens het verdere verloop werd de handel echter veel kalmer en kregen koersverliezen de overhand. De geleden verliezen bedroegen omstreeks een punt en de kleine koerswinsten, die kort na opening waren behaald, gingen over het algemeen weer ver loren. De kooplust verminderde ook zichtbaar en liquidaties met het oog op de jaarwisseling droegen mede bij tot de gedrukte houding der markt. Berichten omtrent het binnenlandsche be drijfsleven leidden af en toe tot een iets beteren ondertoon, die enkelen fondsen der zware in dustrie wéder kleine koerswinsten brachten. Staalwaarden en petroleumfondsen waren over BERLUN, 31 Dec. (D.NJB.) Minister dr. Göbbels heeft op Oudejaarsavond een radio rede gehouden, waarin hy onder meer zeide, dat een der gewichtigste jaren in de Duitsche ge schiedenis ten einde liep. Als door een aardbe ving zijn staten, landen en volken gereorgani seerd; op het gebied der machtspolitiek voltrok ken zich veranderingen, die men in decenniën niet verwacht had. De voorbarige verwachtingen der tegenstanders van Duitschland zijn reeds grootendeels ijdel gebleken. Het is altijd, ook reeds bij den strijd om de macht in het Duit sche Rijk, hun tragicomisch lot geweest, dat zij den Führer niet ernstig namen, zijn waar schuwende woorden in den wind sloegen en uit zijn tijdelijk zwijgen afleidden, dat hy niets wist te zeggen of zelfs niets deed. Schussnig pochte nog tegen het Duitsche rijk twee uur vcor hy met schande uit de Bondskanselarij werd gejaagd. Benesj had zijn koffers reeds gepakt, toen hij beweerde een plan te hebben, waardoor de hopeloos schijnende situatie gered kon worden. De Poolsche staatslieden droom den nog van een overwinning voor de poorten van Berlijn, toen het Duitsche geschut reeds Warschau beschoot. Twee maanden vóór de in eenstorting van Frankrijk leurde Reynaud nog met zijn nieuwe kaart van Europa en verklaar de hij uitvoerig, hoe Duitschland moest wor den opgedeeld. En Churchill volgt thans geen andere methode, hoewel Engelands ondergang voor de deur staat. „Wij nationaal socialisten hebben zelden, maar nooit verkeerd geprofeteerd. Indien men den Führer tydig geloof en gehoor had geschonken, zou de wereld waarschijnlyk veel leed gespaard zyn gebleven. Maar het moet wel zoo zyn, dat de zonden der westelijke democratieën in de geschiedenis ook in de geschiedenis geboet moe- ton worden. Hoe het zy, het nieuwe Duitsch land is bereid de voltrekker van dit historische vonnis te zijn." Als Duitseh volk aldus besloot de ryks- minister voor Propaganda zijn rede nijgen wij ons in diepen eerbied voor den Almachtige, Die ons dit jaar zoo zichtbaar Zijn zegen heeft gegeven. Die onze wapenen met de overwinning bekroonde En het geheele Duitsche volk ver eer V;t zich in een warm gevoel van dankbaar heid jegens den Führer. en Activa Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz. Hoofdbank Bybank Agentschappen Totaal Pap. o. h. buit.i.disc. Idem Elg. Portef. Af; Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.) in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank Bybank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Ryk (Art. 16 d. Bankwet. K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal Muntgoud Muntmat. Goud Munt. Zilv., enz. Muntmat. Zilv Totaal Belegg. v. Kap. Gebouwen en Meub der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederland (Wet v. 27 Mei '32 St.bl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Byzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. In omloop Bankass. in omloop Res. en Pensioenf. Rek.-Cour. Saldo's: Van het Ryk Van anderen Div. Reken. 30 Dec. 1940 23 Dec. '40 252.503.969 228.503.969 50.738 50.738 64.459 64.459 252.619.168 228.619.168 15.371.590 15.371.590 15.371.590 15.371.590 153.698.596* 153.987.034* 4.036.525 3.123.526 46.281.848 45.397.160 204.014.970 202507.720 203.247.082* 201.761.479* 767.887' 746.241 204.014570* 202.507.720* 15.000.000 15.000.000 1.102.240.154 1.102.0ST.218 18.077.812 18.067.824 1.120.317.966 1.120.155.042 48.609.240 48.609.240 4.500.000 4.500.000 122.880.324 121.379.357 1.783.313.260 1.756.142.119 20.000.000 20.000.000 4.454.251 4.454.251 13.494.513 13.494.513 10.933.180 10.935.346 1.551.825.430 1.530.635.420 357.163 170.657 174.788.603 169.136.312 7.460.117 7.315.117 1.783.313.260 1.756.142.119 57.977.150 57.977.150 429.587.181 440.235.752 246.000.000 222.000.000 Totaal W.v. a. Ned.-Ind. Besch. Metaalsaldo (K.B. v. 26 Mrt. 1940 Stbl. No. 482) Schatklstp rechtst b. d. Bank ond.gebr. Rentestand sedert 29 Aug. 1939: Wisseldisconto 3 pet. Promessen-disconto VA pet. Voorschotten in Rek.-Cour3'A pet. Beleening van Effecten VA pet. Beleening yan Goederen en Ceelen 3'A pet. het algemeen prijshoudend. De handel in che mische waarden, luchtvaartaandeelen en spoor wegfondsen bleef echter tamelijk lusteloos. Pu blic Utilities en fondsen van handelshuizen werden overwegend aangeboden en waren daar door aan den flauwen kant. Ook tydens het laatste beursuur deden zich geen nieuwe fac toren gelden, die stimuleerend konden werken en de noteeringen ondergingen verder da» ook weinig verandering meer. De beurs sloot onregelmatig Dec. Allied Chemical Air Reduction American Can Co. Am. c a Foundry American Radiator Am. Rolling Mills Am. Smelt Ret. Am. Sugar Refining Am. Tel. 6? Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baldwin Locomotive Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Comm. Invest. Trust J. I. Case Company Ches. 6? Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Consolid. Edison Co. Deleware Gf Huds. Detroit Edison C. Dupont de Nem. Eastman Kodak General Electric General Foods General Motors Good Year Hudson Motor Intern. Harvester Int. Merc. Marine Intern. Nickel International Paper Intern. Tel. en Tel. Kennecott Copper Mack Trucks Incorp. Montgomery Ward National Biscuit Co. Nat. City Bank New York Central Norfolk Western North. Am. Aviat Nord. Amer. n. a. Northern Pacific Packard Paramount Pennsylvania Proctor 6? Chamble Publ. Serv. N. J. Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation Reading Company Rep. Steel Reynolds Tobacco B. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Texas Gulf Sulphur Twent. C. Fox Film Union Carb. Carb. Union Oil of Calif. Union Pacific United Aircraft United Corp A. United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol U. S. Rubber U. S. Steel U. S. Steel pref. Western Union Westingh. Electric Woolworth Building 31 30 4C§ 161 162 88 87} 30} 30 f 6} 15 15 42} 43} 24} 167} 165} 71} 71 6} 26} 26} 18} 18} '8 3} 3} 86} 86} 3} 3} 35} 34} 54} 53} 42} 42} 10 10 72 73} 22} 22} 11} 11 f 1 16 163} 163 138} 138} 33 32 38} 38} 48 48f 19 19} 3} 3} 50} 50} 9} 9} 24 23} 15} 2} 2 37 37} 37} 37} 16} 16 13} 14 213 16} 16} 6} 3} 3} 10} 22} 22} 10} 29} 28} 4} 4} 13} 22} 22} 31 t 30} 78 79 11 11 8} 8} 12} 6} 34} 33} 35} 6 5} 69} 69} 77} 76} 41 42 1} 1 70 2.1 5 23 22 22} 69} 69} 128 127 20} 20} 104} 104} 32} 13} 28 39 i 16! i 86 i 30 i 61 Hi 13 166| 70 6 I 26 17 i 18} 31 85 i 3 i 35 i 52| 43 11 73} 22} 11 115} 164} 135} 32 i 38 48| 18} 3} 49} 91 23} 15 2 36| 29 37 16} 13} 211} 16} 16} 6 3} 10} 22} 56} 28} 25} 8} 4} 13} 22 31 78} 10} 8 7} 12 6 33} 35} 6} 68} 75} 41} 1 67} 23} 22} 69} 127} 20 102 31 Slotkoersen Dec. 31 30 28 Londen 4.68} 4.03} 4.03} Parys 2 23 2.23 2.23 Amsterdam f Berlijn 40.05 40.05 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9 25 9.25 9.25 Zwitserland 23 22 23.21 23.22 Weenen Stockholm 23.85 23^5 23^5 Montreal 86.375 86.125 86.375 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 23.60 23.65 23.6C Yokohama 23.45 23.45 23 45 46 31 Dec. 30 Dec. Katoen NEW YORK, 31 D„c. 31 Dec. 30 Dec. 10.26Juli 10.39-400ct. 10.34 Dec Jan. 10.31 Mrt. 10.43 Mel 10 38 Koffie (Rio - Nieuw contract) Mrt. 4.35.+ Mei 4.35-+ 4 44 Juli 4.44 4.56 Sept. 4.56+ Dec. Sept Suiker Dec. 0.730.72 Mrt. 0.75} 0.75 Mei 0.780.77 10.17 20 9.63 9 59 10.11 9.59 9.54 Sept. Mrt. Mel Juli Sept. Dec. (Santos) 6 43 6.49 6 54 6.61 6.67 6.73 6.77+ 6.84 6.86+ 6.92 Juli 0.81 80 Sept. 0.85 0.84+ Dec. 0.88 Mrt. Rubber Standaard Dec. Jan. 20.35 Mrt 20.12 Mel 20.00 Tin 20.35 20.12 20.05 Juli 19.85 Sept. 19.75 Oct. 19.70 LiOCO 50.10 50.10 90 dager Dec 0.88+ 19.85 19.75 19.70 50.10 31 Dec. 30 Tarwe Mel 87 —87 86 Jull 82}-82 81 Sept. 82 81 Maïs Mei Juli fermyn 50.10 5005 50.05 CHICAGO, 31 Dec. 31 Dec. 30 Dec. Haver 37} 37 33 32 Mei Juli I Sept. 62} 62} 62} 63}-- 63 Sept. 62 - Reuzel Jan. 4.424.60 Mrt 5.92 }5.95* 31 Dec. 30 Dec. Mei - Juli Sept. Rogge 47 - 48} - 47 47} Mei 6.15 6.15t J uu 6.32} 6.32} WINNIPEG, 31 Dec. 31 Dec. 30 Dec. Tarwe Gerst Dec. 74 - 73} Dec. 44 44 Mei 77} - 77} Mel 45 45 Juli 79 78} - Juli 43 43 Rogge Lynzaad Dec. 47} 45} Dec 1.38} 136} Mel 50 48} Mei 1.42} 141 Juli 50} 49} Juli 143} 142 Haver Mei 34} 33} Juli 34 31 Dec. 32 i 33 Dezer dagen is in Rotterdam onder leiding van ir. M. J. Roemer, directeur van het ge- meentglyk electriciteitshedrijf, een bespreking gehouden, welke ten doeS had de installateurs op elect: otechnisch gebied tot elkander te bren gen in het belang van den electrotechnischen wederopbouw van Rotterdam. Besloten werd een comité .samen te stellen, waarin vertegenwoordigd zulle,u zijn: de Electro- bond, de Nederlandsche vereeroging van electro- technische werkgevers, afdeeling Rotterdam, de Nationale bond van R. K. elektrotechnische werkgevers „St. Antonius", afdeeling Rotterdam, de Patroonsvereeniging voor het eslectrotechnisch bedrijf in Rotterdam en voorts twee vertegen woordigers van de niet-georganiseerde installa teurs. In verband met het groote belang, dat de burgerij bij den gang van zaken heeft, werd be sloten twee vertegenwoordigers van die burgery in het comité op te nemen. Deze zijn door den voorzitter van de Kamer van Kooph&ndel en Fabrieken aangewezen. Voor het gemeentelijk electriciteitsbedrijf zal ir. Roemer aan de werk zaamheden van het comité deelnemen. Als voorzitter van het comité zal optredten de gep. generaal-majoor L. C. A. van de Kaüteele, adviseur van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. 1 De competitie van den R.K.A.T.TH. loopt in ve: schillende klassen reeds aardig ten einde. In de eerste klasse ondervindt Jong Leven I weinig tegenstand. Ofschoon de laatste wedstrijd nog niet is gespeeld, is dit team toch reeds kam pioen. In de tweede klasse A is S. en V. I kampioen geworden met een grooten voorsprong op de naaste concurrenten. In de tweede klasse B is VDO I met drie punten meer dan DOS wel de aangewezen kampioen. De derde klasse A en b zyn nog niet ver ge vorderd. In derde klasse A gaat de stryd waar- schynlijk tusschen S. en V. II en Debutanten I en in derde klasse B zyn er zelfs nog drie ge gadigden, n.l. S. en v. UI, Debutanten II en VDO III. De competitiestanden luiden als volgt: Eerste klasse gesp. gew. gel. verl. pnt. matchpnt. Jong Leven I 7 7 14 68—2 K.K. I 7 4 1 2 9 38—32 Smash I 8 3 1 4 7 39—41 Jong Leven II 7 1 2 4 4 23—47 K.K. II 7 1 6 2 12—58 Tweede klasse A S. en V. I 6 6 12 47—13 Posthoorn I 4 2 2 4 22—18 Jong Leven III 5 1 4 2 19—31 D.T.S. 5 1 4 2 12—38 Tweede klasse B V.D.O. I 6 5 1 11 41—19 Smash II 6 4 2 8 39—21 D.O.S. I XT TT TTT 5 R 3 1 1 7 o 32—18 j j39 KA. 111 O V \J Far West I 4 4 0 7—33 Derde klasse A S. en V. II 7 6 1 13 57—13 Debutanten I 4 4 8 31—9 V.D.O. II 6 4 2 8 36—24 Smash III 8 1 2 5 4 29—51 D.T.S. II 6 1 1 4 3 16—44 Posthoorn II 7 2 5 2 21—49 Derde klasse B S. en V. III 4 4 8 32—8 Debutanten II 4 3 1 6 30—10 V.D.O. III 4 3 1 6 24—16 D.T.S. m 5 2 4 4 21—29 Far West II 5 1 4 2 15—35 Far West III 4 4 0 8—32 Koersen voor stortingen op 2 Januari 1941 tegen verplichtingen in: Reichsmarken 75.36, Belga's 30.1432, Zwitser- sche francs 43.56, Lires 9.87, Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.82, Zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Di nar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schul den) 4.23, Turksche ponden 1.45K, Lewa 2.30, Pengoe (oude schulden) 36.519, Pengoe (nieuwe schulden) 45.89. Opgegeven door v. d. Graaf fit Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Mutatie: 20 November 1940 is mr .M. 9. Kalma, ontslagen als curator in het faillissement van de N.V. Mid- denstandsbank voor Nieuw Amsterdam, Klaziena- veen en omstreken in liq., gevestigd te Nieuw Amsterdam zulks met aanstelling van mr. J. G. Nijsiogh, Zwolle, Koestraat 10, als zijn vervanger. Failliet verklaard: 27 Dec.: J. H. Caspers, voermansknecht, Gro ningen, Lingestraat 11 b. R.c. mr. J .Feitsma. Cur. mr. G. P. Haverkamp, Spilsluizen Nz 1, Groningen 30 Dec.: K. Schreuder, koopman, wonende te Watergang (gemeente Landsmeer). R.c. mr. P. B. Djjksterhuis. Cur. mr. W. Ruitlnga, Heerengracht 172, Amsterdam P. Vonk, schilder, Amsterdam, 2de Const. Huygensstraat 56 X. R-c. mr. P .B. Dijksterhuis. Cur. mr. W. Ruitlnga, HeerengTacht 172, Amster dam. Slmon Goezinne, aannemer van hel- en grondwerken, Amstelveen, Gemeente N. Amstel, Molenweg 5. R.c. mr. G. A. Schreuder, Cur. mr. E. J. M Minderop, Keizersgracht 230, Amsterdam. N.V. Hollandsche Credlet- en Obligatiebank, vroeger gevestigd P. C. Hooftstraat 165, thans Prinsengracht 802, Amsterdam. R.c. mr. G. A. Schreuder. Cur. mr. J. Wiarda, Keizersgracht 726, Amsterdam. In de week van 23 t.m. 28 December 1946 werden In Nederland 10 faillissementen uitgesproken. Vernietigd, 24 Dec.: P. Vanackers, Rotterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief de failï. van: Abrahm Baruch, Amsterdam (uitgesproken 2 September 1740). J. A. van Vliet. Amsterdam. Jacob Kasteleyn, aannemer, Lisse. Gedeponeerde uitdeelingsiysten 16 Dec.: G. Kleinendorst Jr., timmerman-aan nemer, Arnhem. Geëindigd door hot verbindend worden der eenige uitdeelingslljst. Ultk. nihil aan conc. crediteuren. 23 Dec.: B. A. Bal, Rhenen (RemmerdBn. Huize Remmersteln). Idem. Ultk. nihil aan conc. cre diteuren. P. J. Derkzen, zonder beroep, Nijmegen. Idem. Ultk. 100 pCt. 24 Dec.: Mevr de wed. A. KolkHam mink Velt- man, Zandvoort. Idem. Ultk. 25.708 pCt. C. J. Kcutstaal, bloemist, Haarlem. Idem. Ultk. nihil aan conc. crediteuren. 27 Dec.: Jan ter Burg, aannemer. Anna Pau- lowna. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. K. Venema, aannemer. Den Helder. Idem. Uitk. nihil conc. cred. H. H. Blijdenstein, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdeeitngsiyst. Uitk. 0.878 pCt. A. Menke, Den Haag. Geëindigd door het ver bindend worden der le, tevens slotuitdeelingsiyst. H. v. d. Wal, v.h. banketbakker, Alkmaar. Ge ëindigd dcor het verbindend worden der eenige uitdeelingslijBt. M. van Egmond, R4jneburg. Idem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2